winnaar van le ronde Bolsward van Ubert Hulzebosch V. I s n i ISSi II >- 145 Jo de Boer eerste in het Bata- vus-k I assement oktober uitbetaald voor in este1 k-ups r. i STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Fan de Marlinyloer Boerder ij brand in Heidenschap Bolletongersdei Hogere AOW en AWW worden in Ringrijderij pony’s in Bolsward groot succes gr F- ■.w 1 JAARGANG No. 79 DINSDAG 6 OKTOBER 19'. RD Wymbritseradeel. :an- BK 11 uur RDEN O. de Boer Warkum i, Tj. de J. Advertentieprijs: 17 et. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 4.40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Gl.-o 887928 heer J lieki: kenfondspremie en/of AWBZ-bljdrage moeten worden ingehouden. Ook is het mogelijk dat in bepaalde gevallen (meer) loonbelasting en/of AOW-AWW-pre- mie moet worden ingehouden. Renners in aktie op hoek Rijkstraat- Nieuwmarkt tijdens de Ronde van Bols ward. Op de achtergrond het stadhuis. Foto L. Spijksma, Schettens ’t Waer wie goed, koe folie minder, Hwant it sintsje skynde faek Timperatuer mocht wol hwat heger Mar it feest wie dochs wer raek! In protte minsken wiene kommen Elts kocht it ien of ’t oare der Stênwurkers priizgen ek har waren Se kinne prate, ja sjcder. ,,As jo kinne, dan dêr hinne” Stie forline wike yn dit blêd ’k Tocht, ik kin, it moat mar wêze En ik reizge nei de stêd. Men fynt wol earne yn in blêd dochs De ütslach fan de „swetserij” Mar ik bin doe wer fierder roun Nei de keallen en de kij. As Warkumer spyt it my tige „De Takomst” hie in twadde mar Dat moat in oar jier better kinne: In earste priis winskje ik har. Ek by de stekkerij fan ringen Stie Warkum op it twadde plak Dijkstra wie op ien nei earste Dit is foar him ek hast in fak. Al mei al kin men wol sizze: „Bliuw in oar jier wer net wei, Mar bisykje dan ek Boalsert Op de Bolletongersdei. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adre«: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 05157) fiif oare lannen de EEG stifte en dêr- mei de prizen en it bilied yn hannen nomd. Utgeande fan dit feit en harren rjuchtsende nei de oanwizings fan de Jeropeeske topminsken op lênbouge- biet, hawwe hja sein: Nou, hjir binne wy dan. Wy wolle realisearje hwat jim- me bipreke. Wy wolle de moderne lê.n- bou in rojale kans jaen om mei de helt fan de minsken in kompleks bidriuwen to meitsjen, hwer’t goedkeap produseard wurdt, mar hwer’t de boer en syn hüs- halding ünder reedlike soasiale en eko- nomyske omstannichheden arbeidzje kin. Wy stean klearas jimme de mid dels jaen wolle en üs de gelegenheit jo- we om de organisaesje foar de ütfiering op to bouwen. Hwat it kostje moat en hoe’t dy organisaesje wêze moat stiet düdlik yn it plan. Wy wachtsje op jim antwurd! Dat is de goede wei. Yn de oanfal! De man dy’t wachtet óp de oanfal om him sa goed mooglik to fordigenjen forliest altyd. Dat is al in Aide wierheit, dy’t de boerestan to lang forbysjoen hat. It roer is yn Fryslan nou om, hja hawwe de moed opbrocht om oan to fallen en mei skerp ark. Lit nou Lardmois mar ris hearre, hwat der net doocht yn dit plan. Hy kriget er de broek fol oan. Mar as men my freegje soe: Hwat tinkt jo, soene de regearing en de EEG dit plan goedkarre eh ütfiere wolle, dan moat ik earlik sizze, dat ik swak moed ha. En wol om trije redenen. De earste is dizze. Fryslan is ien fan de Wie zijn zaken goed beheert. En geregeld adverteert. Zorgt dat zijn zaak marcheert. Bereikt het doel, dat nij begeert. Bolswards Nieuwsblad Dominions Lolkema uit Bolsward, die (tijdens de Ronde van Bolsward ais der tiende eindigde. Onder slechte weersomstandigheden i erd vrijdag de door de „WAC” geor- nlseerde Ronde van Bolsward verre- n. Hiervoor hadden zich 71, waaron- r veel prominente, renners gemeld; ervan lieten er echter 14, waarschljn- k afgeschrikt door de ongunstige weer richten, verstek gaan. lak voor de aanvang maakte een re- r:nbul het wegdek glad, waardoor voor- l de scherpe bocht bij de stadhuisbrug ut voorzichtigheid maande. Tot halfweg t e course bleef het verder droog; toen erslechterde het weer nogmaals; In de satste 10 ronden was het echter bees- enweer; dikke hagelstenen teisterden ien de renners. Van de 54 gestarte ren ner» bereikten slechts 23 de finish. In de eerste helft van de 95 af te leg en ronden slaagde er niemand in een eslissende voorsprong te nemen. De eerste die het probeerde waren Arie lassink en Jannes Slot, maar ze kwa men niet ver. Een tiental ronden ver ier waagde Frits Schür en Henk Pop pe een kans, maar ook zij werden door het attente peleton weer ingelopen. Al bert Hulsebosch, die bijna steeds in de kop van het peleton was te vinden, pro beerde ook een paar maal weg te ko men, maar voorlopig zonder succes. Halverwege de course leek Dries van Wijhe de beslissende ontsnapping te forceren; hij kreeg gezelschap van An ne Koster, maar ook dit feest ging niet door. Maar met nog 40 ronden te rij den, viel toch de slag, toen een vijf tal renners een flink gat wist te slaan op het even niet attente peleton. Met \lbert Hulzebosch, Henk Poppe, Cor Walters, Arie Hassink was ook Dries van Wijhe weer van de party. Deze groep werd niet weer Ingelopen. alf provinsjes, hwer’t ünder de boeren fan sein en tocht wurdt, dat de situ- aesje der better is as yn mannich oar gebiet. De oare tsien sitte mei minstens like greate problemen en üt de süre reaksjes, dy’t der wei komme, kin men al hearre, dat hja it mar hwat sneu fine, dat dit initiatyf üt dy provinsje komt. De wearklank yn de trije greate boereorganisaesjes haldt ek net oer. Hja fiele harren min ofte mear foar skut set troch dy iene provinsje, dy’t sa’n helder lüd hearre lit. It wurdt hwat al to stil yn har organen, hja karre net óf en hja karre net goed, hja litte de brij hwat öfkuolje hja wolle harren noch- ris biriede En dat wiist net goed, hwant foar harren soe it düdlik wêze moatte, dat hjir einlings en to’n lésten echte l&nboupolityk bidreaun wurdt en net it rantsjeknippen oan ministeriële plannen. De twadde reden is de finansiële kant. Hwat Fryslan freget, kinne hja Grins en Drinte, Limboarch en Braban net wegerje. Dat bitsjut dat de kosten ticht oan de 5000 miljoen goune komme yn de kommende tsien jier. It soe tige goed bistege wêze, mar sokke finansiële of fers foar in soune lanbou, bringt gjin minister en keamer foarinoar, haw ik soarch. Nederlan hat mei de lanbou al tyd foar in dübeltsje op de earste rang sitten en wol der heechstens in pear sin ten byjaen. Fiks ta de büse gean, kin men in aide duitsjedief net maklik leare. De trêdde reden is faeks de slimste noch. Hwant Fryslan freget net allin- De door de eigenaar bewoonde boerde rij van de heer Sj. de Boer in het Hei denschap is zaterdagavond om ruim 11 uur tot de grond toe afgebrand. Oor zaak onbekend. Men had bezoek gehad en zou zich ter ruste begeven om 11 uur. Toen men ver dachte geluiden hoorde op het dak. bleek dat de boerderij al flink brandde. Men had nog moeite om de 9 kinderen, die boven sliepen te redden. Er is geluk kig geen levende have omgekomen, doch men kon vrijwel niets uit het bran dende perceel halen, dan alleen de pa pieren, het t.v.-toestel en enkele kle dingstukken. De heer De Boer had in middels de brandweer opgebeld, waar men met startmoeilfjkheden te kampen had, zodat de Workumer brandspuit niets meer te doen had dan nablussings- werkzaamheden. Door de straffe wind was er trouwens ook geen redding mo gelijk geweest. De heer De boer heeft de kinderen naar zijn ouders te Workum gebracht, waar ook het echtpaar verblijf houdt. De boerderij was verzekerd. lik it is, dat hja harren net de kans jown hawwe om de patiënt trocht diz ze operaesje wer soun to meitsjen. Galama, Bolsward; 7. Anny Lettinga, Edens; 8. Freddy v. d. Pas, Bolsward; 9. Geri Bartstra, Bolsward; 10. Corina Kasper, Bolsward. De prijzen bestonden uit luxe voorwer pen en waardebonnen. Na afloop was er nog een stoelendans voor de bereden pony’s. Hier was de eerste prijs een transistor radio welke door Betty Dijk stra uit Hitzum in de wacht werd ge sleept. De tweede en derde prijs wer den resp. gewonnen door Henk Siemon- sma uit Bolsward en Suze Bruggenkamp uit Bolsward die elk een fraaie be ker kregen. Dat de paardesport ook in Bolsward goed draait blijkt wel uit het feit dat er elk jaar meer deelnemers komen. De paardesportvereniging Bols ward organiseert zaterdag 10 okt. a.s. voor het eerst op de Ijsbaan te Bols ward ponycoursen. Daar zullen we ech te jockeys met rugnummers zien. De toegang daar is vrij en de organisato ren verwachten dat er een grote belang stelling voor zal zijn. Een prachtige sti mulans voor onze jeugdige ponyrijders. Rest ons nog te vermelden dat de ge- luidsvoorziening langs het parcours in uitstekende handen was van de heer E. v. d. Meer uit Bolsward. In „twa" skynt Warkum ta to kommen By „stille kreammen" wie it sa Dat Bijlsma’s Fisk dat plakje ynnaem ’k Leau dat ik dat goed sjoen ha. Oer it bisyk mei men net kleije Ier yn ’e moarntiid wie it los En letter koe men soms wol sizze „Troch beammen sjocht men hast gjin bosk. En yn café’s (’k wie yn „De Doele”) Kamen folie minsken gear. In Makkumer joech flot in rountsje ’k Hie toarst, dus dat wie ek wer klear! De eerste en tweede prjjs winnaars resp.: Lieuwe Bouma Kubaard recht: Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Het ziet er naar uit dat praktisch ieder een die een uitkering op grond van de Algemene Ouderdomswet of de Alge mene Weduwen- en Wezenwet geniet, nog deze maand de met terugwerkende kracht per 1 aug. verhoogde bedragen zal ontvangen. In een klein aantal ge vallen zal de verhoging niet of slechts gedeeltelijk in oktober kunnen worden uitbetaald. Bijbetaling zal zo spoedig mo gelijk volgen. De AOW-uitkering aan alleenstaande be jaarden zal in oktober f 376,50 bedra gen. Hierin is de verhoging met terug werkende kracht begrepen. In november is het uitkeringsbedrag f 349,50. Voor gehuwde bejaarden zijn deze bedragen respectievelijk f 534 en f496. Voor weduwen (weduwenpensi oen of tijdelijke weduwenuitkering) gel den dezelfde bedragen. De hoogste zijn voor weduwen met kinderen onder de achttien jaar, de laatste voor weduwen die geen kinderen onder deze leeftijd hebben. Volle wezen ontvangen in ok tober f 120,50, f 178,50 of f232.50 (af hankelijk van onder meer hun leeftijd) en in november f 111,50, f 165.50 of f 215,50. Als gevolg van de verhoging van de uit keringsbedragen zal in de daarvoor in aanmerking komende gevallen meer zie- 23. K. Roozendaal, Andijk. De organisatie was ook nu bij de LWV „De Friese Leeuw” weer in goede han den. Na afloop werden de prijzen door de heer H. Lunter namens de WAC met een toepasselijk woord aan de winnaars uitgereikt. De eerste prijs bestond uit een prachtige „Gala Beker” beschikbaar gesteld door de Ver. Levensmiddelenfa- brieken en een schapenvacht aangebo den door vellebloterij Th. van Buren. De 2e prijswinnaar ontving de „Hol- landia-beker, aangeboden door Kon. Hol- landia NV, plus een transistor radio, aangeboden door de fa. Andre Ossen; 3e prijs lauwertak en stadspenning, aan geboden door het gemeentebestuur van Bolsward, plus een elektrische wekker- klok, aangeboden door Schilstra’s Cash and Carrybedrijfverder werden er nog 17 prijzen uitgereikt. Bovendien was de Bolswarder midden stand zeer royaal uit de hoek gekomen, door het beschikbaar stellen van ruim 100 sprmtpremies. Dit werd door de ren ners zeer op prijs gesteld; ze hadden' echter één wens, n.l. een volgende keer een langer parcours, zo mogelijk een van plm. 1500 meter. Het huidige parcours met ’n paar scher pe bochten is, vooral bij regenachtig weer, nogal gevaarlijk. Het is deze keer goed afgelopen, maar men moet er niet aan denken, wat er kan gebeuren, als er een valpartij, b.v. bij de brug bij het stadhuis, kan gebeuren. Ook zou het o.i. aanbeveling verdienen, de Bolswar der ronde op een vroegere datum te la ten verrijden. •OE STEANE DE KANSEN FAN F STRFKTUERPLAN sil de oandachtige lêzer al lang düd- I wurden wêze, dat ik in greate biwün- 1 1 ering ha foar it plan fan de Fryske J >ereorganisaesjes. Ik fyn it in master- 'I ik, sa helder, sa konkreet, sa rjucht P it doel óf as ik tofoar nea heard lézen ha. It is in sterk stik en de pstellers kinne der tige wiis mei wê- I Hwant it leit de forantwurding fan i boeresituaesje fan nou en de kom- 'nde jierren dêrre, hwer’t hy ek lizze ii >at by de oerheit. Dy hat ommers mei De Batavus-fabrieken looft elk jaar prij zen uit voor de 10 best geplaatste ren ners van de in het Noorden verreden wielercourses voor amateurs. De ronde van Bolsward was de laat ste, die meetelde voor het Batavus-klas- sement. Jo de Boer uit Westergeest was door zijn grote puntenvoorsprong al ze ker van de eerste plaats. W. Pool en E. Nieuwehuis, die voor de laatste wedstrijd nog de 9e en 10e plaats bezetten, verloren die nog, doordat ze in Bolsward voortijdig afstapten. Ger Heeringa en Arie Slet profiteerden hier van, en bezetten nu de 9e en 10e plaats, wat hun resp. f 30 en f 25 opleverde. De eindstand was nu: Jo de Boer, Westergeest, 152 pnt. f150; 2. Eddie Koster, Leeuwarden, 85 pnt. f 100; 3. Wim van Dok, Groote- broek, 78 pnt. f 75; 4. Frits Schür, Hoo- gezand, 73 pnt. f60; 5. Henk Roos, Anna Paulowna, 68 pnt. f 50; 6. E. Boek- holt, Borger 66 pnt f 40; 7. Dik Zee man, Oudkarspel 64 pnt. f40; 8. Dik Middelveld, Hoogeveen, 63 pnt. f 30; 9. Ger Heeringa, Veendam 67 pnt. f30; 10. Arie Slet, Heer Hugowaard, 57 pnt. f25. Namens de Batavusdirektie werden de prijzen door de heer Bissehof aan de winnaars uitgereikt. Zes ronden later kregen de fel jagen de Fred Niemeijer en Frits Schür aan sluiting met de koplopers, maar moes ten, met Ger Walters, later toch weer afhaken, en vielen weer terug in het flink gedunde peleton. Vijftien ronden voor het einde ging J. de Boer, die zich tot dan toe erg rustig had gehouden, er vandoor, om te trachten de vijfde plaats veilig te stellen; hij hield het echter niet. Wel slaagden even later Wim van Dok en Eppie Boekholt in die opzet; daardoor verzekerden ze zich van resp. de 6e en 5e plaats. De sprint van het peleton werd gewon nen door Trimeo Buurmeyër met in zijn kielzog Anne Koster; dit leverde hen de 7e en 8e prijs op. Als 9e eindigde wereldkampioen stayers Cees Stam uit Zaandam. De plaatselijke favoriet Domien Lolke ma eindigde op een knappe 13e plaats. De uitslag was: 1. Albert Hulzebosch, Nijeveen; 2. H. Poppe, Nijverdal; 3. A. Hassink, Nee- de; 4. Dr. van Wijhe, Oosterwolde; op een halve ronde: 5. E. Boekholt, Bor ger; 6. W. van Dok, Grootebroek; 7. T. Buurmeijer, Veendam: 8. A. Koster, Leeuwarden; 9. C. Stam, Zaandam; 10. R. Hofstede, Berlikum; 11. Jo de Boer, Westergeest; 12. F. Schür, Hoogezand; 13. D. Lolkema, Bolsward: 14. A. Slet, Heerhugowaard; 15. E. Koster, Leeu warden; 16. L. de Vries, Heemskerk; 17. W. Noren, Tollebeek; 18. A. Kooyman, 't Zand; 19. H. Roos, Anna Paulowna; 20 J. Zomer, Halfweg; 21. R. Leenaas, Den Helder; 22. T. v. d. Bij, Gorredijk; nich it jild foar dit plan, it freget ek it foech om it üt to fieren. Hja wol mei it Fryske struktuerburo alle ynstansjes, dy’t nou op dit terrein hwat dogge, by har ynskeakelje en ünderbrin- ge. Hja neame ü.m. de ruilforkavelin- gen, de stifting „Beheer Landbouwgron den” de Kommisje foar it Sanearings- füns, de Provinsiale ried oar de bidriuws- üntwikkeling. In sterke desintraliseas- je dus! En hwa’t nou in bytsje wit fan de gong fan saken, biseft, dat de organisaesje fan dit plan aihiel tsjin de hieren yn- I strykt fan al de hege hearen. dy’t mie- ne. dat allinnich den Haech it léste wurd ha moat. It baes wêzen yn eigen hüs, klinkt op alle ministeries as in flok. En it soe my neat forwünderje, dat dit aspekt de greatste bihindering wurdt foar de kans op ütfiering. Allinnich al om dizze trije redenen li- ket my de kans fan slagjen fan it struk- tuerplan tige lyts, al hoe’t it my bi- greatet. Hwant dit leit him net oan it plan seis, dat treflik en radikael de goede wei wiist. En it is ek net sa. dat al wurdt dit plan öfwiisd, de bitsjutting fan dit wurk dermei wei- fait. Né, de kommende jierren sille üt- wize, hoe skerp de Fryske boereorga nisaesjes mei dit plan it mes yn de iepen woune set hawwe en hoe bigreat- De paardesportvereniging Bolsward or ganiseerde zaterdag j.l. de jaarlijks te rugkerende ringrijderij voor pony’s aan de Brigade Irenelaan. Er was een groot aantal deelnemers. Er werd gereden in twee rubrieken resp. bespannen voer tuigen en bereden pony’s. De leeftijds grens was 16 jaar. Het parcours moest viermaal gereden worden en iedere keer moesten vier ringen gestoken worden. Het was bijzonder jammer dat het weer niet meewerkte en halverwege moest dan ook even de strijd worden gestaak van wege de geweldige plensbuien. Er werd sportief gestreden om de ereplaatsen. De uitslag was als volgt: Rubriek A, bespannen voertuigen: 1. Jos Witteveen en Ria Witteveen, Burgwerd; 2. Rudi Rienstra en Lolkje Bouma, Ku baard 3. B. Spijksma, Bolsward; 4. Re né Siemonsma en Gerrie Rijpma, Bols ward; 5. Frans Hettinga en Lena Postu- mus, Burgwerd. Rubriek B, bereden pony’s: 1. Lieuwe Bouma, Kubaard; 2. Suze Bruggenkamp Bolsward; 3. Tjitske Labordus, Hies- lum; 4. Henk Siemonsma, Bolsward; 5. Henk Twijnstra, Waaxens; 6. Dirk en Suze Bruggenkamp van Bolsward. aw** i w

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1