Sadat de week De foto van Algemene beschouwingen in spannende langdurige affaire en Gade Skroar Vreedzame regeling met Israël De al een oud idee k Midden-Oosten na de dood van Nasser „wiebeltax” -d is Nijs fan de kuorbal- van Blauwhuis kunnen Sociale dienst- jlad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND verlening Wonseradeel „Protters klub Mantgum en o. beier niet uil vliegen naar school VRIJDAG 9 OKTOBER 1970 >9e JAARGANG No. 80 Wymbriiseradeel. üsmü üs hjoed to sizzen Nassers opvolger Veilig i Hwat hat Dêr't de wet opn&ldt, bigjint de ti rannie. Abonnementsprijs f 4.40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 ze verleiding kan weerstaan, ook als het parlement er opnieuw over moet praten. Na een jaar is leder aan de verhoogde belastingen gewend. De kon- sument heeft de verhoogde prijzen ge slikt en de regering is gewend aan de hogere inkomsten. Draai het dan nog maar eens terug. Die „wiebeltax” is al een oud idee. Maar de regering heeft er eigenlijk nooit eerder mee willen komen, wel beseffend hoe pijnlijk belastingvoor stellen altijd aankomen. Nu vanuit het parlement toch weinig verzet te ver wachten is, lijkt het moment bijzonder gunstig. ,,Oude tramhuisjes en vuilnisbelt” noemt de fotograaf deze compositie. Een wat vreemde combinatie want beide begrip pen zijn fini, geweest. Reeds lang voor dat de „sik” de stille aftocht blies, ver dween de tram Bolsward Harkezijl. Maar definitief afgebroken werden de „lan- dingshoofden” voor de trambrug nooit. Er is wel veel veranderd hier bij de Mamezijl en er gaat nog meer veran deren. Eerst was de Rijksweg 43 hier de trots van de wegenbouwers. Toen er veel ongelukken gebeurden is de oprit naar de nieuwe brug verhoogd en zijn de leuningen verlaagd. Ook dit bleek een onvoldoende maatregel. De ongelukken bleven. Nu wordt de problematiek hier met grof geschut telijf gegaan en een ongelijkvloerse kruising aangebracht en op de plaats van deze foto een rotonde. Zoals het nu staat kan het huisje blij ven bestaan. Er is al met de eigenaar gesproken over een nieuwe afvoer van de riolering. Het huis werd eerst in tweeën bewoond, n.l. door fam. Hiem- stra en wed. Oppendijk. Thans woont het gezin Hiemstra er alleen in. Zeer gemeester, „meester” Mulder en mej. Wolters, inspectrice van het kleuteron derwijs. Beide eersten brachten de lage re school ook ter sprake en de burge meester wees er met klem op, dat het gemeentebestuur achter de plannen van vernieuwing staat. Het wachten is echter op de provincie. Zo het er nu voorstaat kan Blauwhuis niet lang meer wachten. Om een paar dingen te noemen: houten tochtige vloe ren met grote naden, een paar uitklap ramen zorgen voor ventilatie in de klas sen, de klassen worden met oliestook- kachels verwarmd, de muren scheiden een soort salpeterzuur af en die stof is niet ongevaarlijk, gaten in het plafond van de gang, de vloer van de gymzaal splintert en ga zo maar door Mej. Wolters zag als het belangrijkste van een kleuterschool dat de jongens en meisjes hier de rust vinden, die ze zo hard nodig hebben in deze wereld vol van onrust. De kinderen moet een ge voel van veiligheid gegeven worden. Zij moeten zich veilig voelen en dat vei lig gevoel moeten ze ook aan een an der kunnen geven. „De kinderen móe ten leren lief voor elkaar te zijn. Ze moeten hier Ieren, wat mooi en goed is en het kwade te haten,” aldus mej. Wol ters, die daarbij ook hoopte dat zuster en juffrouw de kleuters zullen vertellen van God. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bolswards Nieuwsblad rustig. Er komt weinig volk aan de deur. Behalve als er collectes zijn en kinderen postzegels gaan verkopen. Het is wel een heel vreemde plaats: druk verkeer in de onmiddellijke nabijheid en dan toch zo rustig. Niet iedereen zou er ook willen wonen, want achter het huisje was eenmaal het beroemde „gat”, waar grond werd gewonnen voor de ophoging van plan Noord. Het gat werd meteen weer gebruikt voor vuilstorting. Bols ward heeft er duizenden guldens mee uit gespaard. Maar aangenaam voor de be woners was het niet. Toch klagen de Hiemstra's niet. Het wende wel en er stonden veel voordelen tegenover. Het is een compositie van oud en nieuw, want aan de overzijde van de Rijksweg zien we het gebouwtje van de Rijkswater staat, geheel links nog een blikken loods. Het verzetsmonumentje staat net niet op de foto. Zou deze links iets groter geweest zijn, dan had u het kunnen zien. Dit zal wél moeten verdwijnen. De foto werd gemaakt door Tonnie Siemonsma uit de Schelte h Bolswertstraat 25. Intussen betekent de aanwijzing van Sa dat als waarnemend president nog aller minst dat hij Nasser definitief zal op volgen, al valt dit na zijn unanieme aanwijzing wel te verwachten. Volgens de bepalingen van de Egyptische grond wet moet binnen zestig dagen na het (overlijden van het staatshoofd een op volger worden gekozen. Sadat zelf maakt zeker een kans, maar hij heeft concur renten. Geen van de huidige leiders heeft evenwel voldoende aanhang en gezag om zonder meer als logische opvolger naar voren te worden geschoven. Dit is een gevolg van het optreden van Nas ser, die er altijd voor gezorgd heeft, dat geen enkele andere Egyptenaar tot zijn hoogte kon stijgen, maar daardoor Deze week had de Tweede Kamer de niet geringe plicht zich te buigen over de Algemene Politieke Beschouwingen. Het is de formele reaktie van de Kamer op alle plannen, voornemens en stukken, die de regering op Prinsjesdag openbaar heeft gemaakt. Een eerste reaktie, want de ervaring heeft zo langzamerhand wel geleerd, dat wat een party deze week aardig vindt, volgend jaar gedegradeerd kan zijn tot een fraai staaltje van regeringswanbeleid, althans in hun ogen. Advertentieprijs: 17 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag leger, een zeer belangrijke machtsfactor in Egypte, zou wellicht de chef-staf en minister van defensie, generaal Fawzi, naar voren kunnen schuiven. Nassers laatste belangrijke daad was het tot stand brengen van ’t akkoord tussen ko- ning Hoessein en de Palestijnse com- mandoleider Arafat, dat voorziet in be ëindiging van de strijd in Jordanië, te rugtrekking van zowel strijdkrachten als 11 n dn o is rs or* rrzvr* reeds had laten horen. Stemt men voor, dan is er ook niets aan de hand omdat de fraktievoorzitter dat reeds had aan- gekondigd. Het zag er naar uit, dat dit verschijn sel zich deze week opnieuw zou voor doen. Met name op het gebied van de belastingen en het loonbeleid lopen de meningen nogal uiteen. Ook binnen de regeringspartijen bestaat nog wel wat kritiek op de diverse plannen. De frak- ties voelden er deze week echter niets voor om al te duidelijk naar voren te brengen. De behoefte aan een regerings- krisis nu, zo vlak voor de verkiezin gen, is uiterst nihil te noemen. Men zou dus deze week proberen het kruit droog te houden voor de gevechten, die in de verkiezingsperiode moeten volgen. Al zal hier en daar al voorzichtig met kritiek zijn gestrooid om straks, zo dat nodig mocht zijn, met dubbele kracht te kun nen aanvallen. De vraag is maar hoe de regering rea geert. Natuurlijk weet het kabinet De Jong heel erg goed, dat op dit moment niemand graag een krisis riskeert. Men moet dan wel van puur goud zijn om zo’n kans niet te misbruiken. Het ligt voor de hand, dat een regering, die voelt op rozen te zitten, nog snel wat eigen ideetjes in de praktijk wil brengen. Dit is bijvoorbeeld merkbaar bij minister Witte veen, die vorige week zijn wets ontwerp .oor een „wiebeltax” indiende. Een voorstel om op grond van conjunc turele overwegingen de belastingen met maximaal vijf procent te verhogen of te verlagen. De regering wil, zoals al is aangekondigd, deze bevoegdheid ogen blikkelijk in praktijk brengen door op 1 januari de loon- en inkomstenbelas ting, de vennootschapsbelasting, de bij zondere belasting op auto's en de ben- zineaccijns met drie procent te verho gen. Zo’n besluit is volgens het wets voorstel voor één jaar geldig. Daarna moet opnieuw worden beslist. Een po ging om te ontkomen aan de gegroei de tradities om „lijdelijke” belasting verhogingen definitief te maken. Men mag betwijfelen of een regering aan de- de commando-organisaties de Palestijn Daoed beschouwden, zomin beschouwen zij de Palestijn Toekan als zodanig, als een betrouwbaar vertegenwoordiger van hun belangen, bovendien zitten in het nieuwe kabinet verscheidene militairen die ook in de vorige regering zitting had den en blijft de door de commando’s gehate veldmaarschalk Majali opperbe velhebber van het leger en gouverneur- generaal, en dus de sterke man die aan de zijde van koning Hoessein het land regeert. se oorlog in 1967 al in zes kabinetten minister is geweest. Maar zomin als Het is niet te hopen dat de kleuters, die maandag de nieuwe kleuterschool „It Prottemêst” te Blauwhuis feestelijk in gebruik namen, ooit nog eens in de la gere school van Blauwhuis komen. Ze komen dan van de hemel in de hel, want het is niet best gesteld met de St. Gregoriusschool. Het was ook de enige domper op het feest van maandagmor gen, alhoewel de 51 kleuters daar na tuurlijk niets van gemerkt hebben. Het klonk wel door in de redevoeringen, al dus het verslag in het Friesch Dagblad dat wij hier citeren, daar wij door va kantie de opening niet hebben kunnen bijwonen. Burgemeester B. W. Cazemier van Wym- birtseradeel was uitgenodigd „It Protter- nêst” te openen. Hij kreeg de sleutel van het nieuwe twee lokalen tellende gebouw aangeboden door Jikke Hettinga en Imelda Bootsma. De burgemeester diepte de sleutel uit een prottemêst Onder leiding van Katrien Witteveen vormde de jeugd toen een zingend wel kom voor de gasten en in één van de klassen was toen zuster Clementio, de gene die de jeugd voor de aanwezigen liet zingen. Op de kleuterschool (een zogenaamde bijzonder neutrale) zijn al 51 kleuters aan het „lessen”. Ze komen uit Blauwhuis en de omliggende dor pen. De school is het eigendom van de Stichting Katholieke Scholen Blauw huis, waarvan de heer Harmen Witte veen voorzitter is. De heer Witteveen had ook de leiding van de opening. Hij kon onder meer het woord geven aan de bur- Het jaar 1969 is voor het werk van de gezinsverzorging en maatschappelijk werk in Wonseradeel een belangrijk jaai geweest, zo lezen wij in het jaarver slag. Na ruim 18 jaar gescheiden te zijn opgetrokken zijn de Stichting voor Ge reformeerde Gezinsverzorging en Maat schappelijke Zorg, de Stichting voor Protestantse Gezinszorg in de gemeen te Wonseradeel en de Stichting Katho lieke maatschappelijke Gezinszorg Won seradeel er toe gekomen toepassing tt geven aan het magische woord „schaal vergroting”. Schaalvergroting of fusie moge dan een tijdsverschijnsel zijn, ge bleken is, dat het voor de doelstellingen van de drie instellingen een wijs be sluit is geweest om de krachten te bun delen om op die wijze de doelstellingen nog beter te kunnen verwezenlijken. Sa mensmelting was gelet op de steeds ver dergaande vorm van samenwerking op het uitvoerende vlak en de administra tie een logische stap. Met het instellen van een werkgroep, die het proces vai schaalvergroting heeft bestudeerd, wer^ in 1968 een eerste stap in deze rich ting gezet. Eind 1969 werd deze fase af gerond door de oprichting van de Stich ting Sociale Dienstverlening Wonsera deel. In het ons gezonden verslag troffen w een totaalverslag aan van de werkzaam heden van de drie instellingen over 1969. tevens de opkomst van een kroonprins onmogelijk heeft gemaakt. Het is niet uitgesloten, dat in de ko mende maanden in Kairo een collec tief leiderschap zal worden ingesteld, dat intussen achter de schermen zich een machtsstrijd zal ontwikkelen en dat uit die strijd tenslotte een overwinnaar te voorschijn zal komen. Op de komende beslissingen in Kairo zullen tal van krach ten, ook van buiten de grenzen, hun invloed doen gelden. Zo valt te verwach ten, dat de Russische leiders zullen po gen de balans te doen doorslaan in het voordeel van Sabry, die van de huidige leiders het meest op Moskou georiën teerd lijkt. Amerika daarentegen zou graag de pragmaticus Mohieddin aan de macht zien, die gematigd pro-Weste- lijk is en voorstander van goede be trekkingen met de Verenigde Staten. Het I Nassers verdwijnen van het politieke toneel heeft een groot aantal vragen op geroepen. Wie zal hem opvolgen in Kai- re? Zal zich in de Arabische wereld een nieuwe leider van zijn formaat pre senteren? Wat zal er nog kunnen resul teren uit de recente stappen om tot vre de in het Midden Oosten te komen Hoe zullen de relaties tussen Moskou en Kairo zich verder ontwikkelen? Zal de crisis in Jordanië zich opnieuw toespit sen, nu Nassers matigende invloed ver dwenen is? Terecht is de afgelopen dagen opgemerkt dat met Nasser de enige man in het Midden Oosten is heengegaan die wel licht In staat zou zijn geweest de over grote meerderheid van de Arabieren te overtuigen van de noodzaak om, terwil- le van een betere toekomst, de aanwe zigheid van Israël in het Midden Oos ten in de een of andere vorm als rea liteit te aanvaarden. Nu Nasser er niet meer is om met zijn invloed en overtuigingskracht een compromis na derbij te brengen ziet de toekomst van het Amerikaanse vredesinitiatief er al thans voor de komende maanden som- t ber uit. De bemiddelaar van de Verenig de Naties, Jarring, heeft uit de nieuwe situatie al de consequenties getrokken: hij heeft zijn bemiddelingspogingen voor lopig opgegeven en is weer als Zweeds ambassadeur naar Moskou teruggekeerd. Nu had zijn aanwezigheid in New York toch al weinig zin sedert Israël besloot het pas begonnen vredesoverleg te boy cotten uit protest tegen de Egyptische- Russische schendingen (in de vorm van verplaatsing van luchtafweerrakketten) van het bestand aan het Suezkanaal. Nassers dood heeft vervolgens, samen met de crisis in Jordanië, de kansen voor [serieus vredesoverleg verder verkleind. Totdat zich in Egypte een nieuwe lei ding heeft aangediend, kan op het di plomatieke front geen enkele doeltreffen de stap in de richting van een vredes regeling worden verwacht. En ook als de Egyptenaren binnen korte tijd over een nieuwe, uitgesproken leider gouden beschikken, wat niet waarschijnlijk is, dan nog zou die leider in de eerstko mende maanden niet over voldoende gezag beschikken om met Israël te on derhandelen, laat staan tegenover dat land concessies te doen. Voorlopig kan men slechts constateren, dat geen der betrokken partijen er thans op uit is de zaken op de spits te drij ven. De Egyptische vice-president, Sa dat, die volgens de bepalingen van de Egyptische grondwet tot waarnemend president is benoemd, heeft te kennen gegeven dat Egypte zal blijven streven naar een vreedzame regeling van het conflict met Israël op grond van de vei- hgheidsraadsresolutie van november '67. Rusland en Amerika hebben er in Kai ro op aangedrongen de door Nasser voor zichtig betreden weg, die naar een diplo matieke oplossing van het conflict zou [moeten leiden niet te verlaten, en Is raël heeft al laten weten, dat het de huidige verwarde situatie in de Ara- b sche wereld niet zal uitbuiten, en te vens zich bereid verklaard het bestand, dat begin november officieel afloopt voor onbepaalde tijd te verlengen. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Dergelijke algemene beschouwingen zijn inspannende en langdurige affaires. De fraktievoorzitters van alle partijen zijn gewoon hun mening te geven over zo on geveer alles wat zich in Nederland en de ruime wereld voordoet. En je moet dan maar wijs kunnen worden uit alle opdrachten en adviezen, die je van de frakties en de deskundigen hebt mee gekregen. Het wachten is nog altijd op de fraktievoorzitter, die na een half uur worstelen met zijn papieren het stapel tje resoluut op de grond gooide en recht uit het hart, zo niet fris van de lever in ongezouten taal vertelt wat hij er eigenlijk allemaal zelf van denkt. Het zal u ongetwijfeld zijn opgevallen; het is ook nu niet gebeurd. Opmerkelijk bij deze redevoeringen is het gebruik om altijd in het meervoud te spreken. De Schmelsers, Vondelings en Geertse- ma’s zullen nooit zeggen: „Ik vind dat”, zij zullen altijd formuleringen gebrui ken als „Mijn kollega’s zullen het met me eens zijn, datof „Wij menen ervan overtuigd te zijn, datof „Men zal het niet vreemd vinden als wij zeg gen, datEen dergelijk woordgebruik schept de mogelijkheid zich later al tijd achter een. zekere anonimiteit van de groep te verbergen. Het zijn geen persoonlijke politieke uitspraken, de fraktievoorzitter treedt op als woord voerder, niet meer dan dat. De voorzitters van de grote frakties heb ben het geluk, dat zij zich mogen la ten bijstaan door financiële deskundi gen, die met name het begrotings- en belastingbeleid behandelen. Zoiets schept ongekende politieke mogelijkheden. De fraktievoorzitter kan dan zoals wel eens is gebeurd van harte zeggen, dat „men” het volstrekt eens is met het belastingbeleid. Waarna even later zijn financieel deskundige van dat be leid niets overlaat. De partij heeft dan in feite nog geen keuze gedaan, maar kan zich later naar alle kanten verde digen. Door bijvoorbeeld, als men na enige maanden toch tegen stemt, te wij zen op de onverbloemde waarschuwin gen, die de financieel adviseur toen De kuorbalklub WTEF hat in fusie oan- gongen mei de kuorbalklub fan Wieu- wert. Sadwaende koene se in 12-tal foarm- je dy’t mei spylje kinne yn ’e earste klas FKB. De namme fan de nije klub is nou WWC. Sneontomiddei moast der spile wurde tsjin „Altyd Kwiek" fan de Feanhoop. It waerd in greate oerwinning foar de thüsklub n.l. 73. It twadde toalftal gong it sa goed net óf, sy spylje yn de reserve 3e klas, sy moasten it opnimme tsjin Doniaga üt Langwar, sy forlearen mei 7—-1. De junioaren wiene dit wykein frij. guerrillastrijders uit de steden en ver- j plaatsing van deze laatsten naar de bestandslijnen met Israël. Onder toezicht van een Arabische bestandscommissie, onder leiding van premier Ladgham van Tunesië, is een begin gemaakt met de uitvoering van deze afspraken, maar het is de vraag, zeker nu Nassers ma- otigende invloed is weggevallen, of bei de partijen zich blijvend aan het akkoord zullen houden. In wezen verschilt het huidige akkoord weinig van vorige com promissen die in Jordanië werden be reikt en die telkens gevolgd werden door een nieuwe gevechtsronde. De Palestijn se commando’s mogen dan door de jong ste gevechten ernstig verzwakt zijn, on getwijfeld zullen zij met hulp van de buurlanden Syrië en Irak nieuwe krach ten verzamelen. Aan de voornaamste eis van de guerril lastrijders de vorming van een na tionale regering, die in meerderheid zou dienen te bestaan uit Palestijnse verte genwoordigers, die de commando-orga nisaties krachtig zouden steunen is niet voldaan. Nadat generaal Daoed ont slag had genomen als premier van de kersverse militaire regering is een nieuw kabinet gevormd met aan het hoofd de 75-jarige Toekan, die sinds de Zesdaag- De toch al zo ongewisse politieke en militaire situatie in het Midden Oosten is nog onzekerder geworden door de plotselinge dood van president Nasser van Egypte. De Egyptische leider kreeg een fatale hartaanval, kort nadat op de Arabische top conferentie in Kairo vooral door zijn toedoen een overeenkomst was gesloten tus sen koning Hoessein en de Palestijnse guerrillaleider Jasser Arafat, die een einde moest maken aan de bloedige burgeroorlog in Jordanië. Aangenomen moet worden, dat de spanningen die Nassers aanvaarding van het Amerikaanse vredesinitiatief in het Midden Oosten hebben opgeroepen - en met name de Jordaanse burger oorlog, die een rechtstreeks gevolg was van Nassers en Hoesseins besluit om de mogelijkheden van een vreedzame regeling van het Israëlisch-Arabisch conflict te onderzoeken - de Egyptische leider noodlottig zijn geworden.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1