week het kader eze weer m van Geslaagde ponyrennen te Bolsward net Fryske boek o van IVan u gevraagd: Een daad Solidariteit il iKOiiypiaels •5 Fan de Marl in vloer - STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND F erschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, W onset ad tel, Workum en WymbritseradeeL Pand afgebrand O Wons opent Dorpshuis s I1 |09e JAARGANG No. 81 DINSDAG 13 OKTOBER 1970 A- la) 1D >er Pyt 1. het V.A RDEN OM TO UNTII ALDEN op Tj. de J. Abonnementsprijs 14.40 p. kwartaal (bfl vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 17 ct. per min Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Mar ek fanüt den Haech wol men dy kant wol üt. It is foar harren ommers folie makliker dizze trlje prov.nsjes by- mekoar to hawwen dan elk apart. Hwant *t Sit em net oan b. en w. hja lieten de rie witte, wy ha in foarstel ré noch trlje jier steanlitte. Mar hja ha it forlem de measte stimmen jildzje Wy kin ’t net oars bisjen, In rare speak yn ’t tsjlltsje ’t léste ürke soe slaen Koffijplaets nel de ma en. In bijderhandte krêft frou H. S. Visser-Bakker fielde boppe de stêdsgrêft, dit saekje lelt my wakker, der mei gjin kénske mist, der fait net oan to toarnen bést mogelik helpt in list kom klanten, set jlm nammen Op ’e selde foet trochgean Koffijplaets sil blstean It hoekje fan héldoan lykwols bliek net to rédden de grap is nou bldoam ’t wurdt kealer yn ’e stêd en in pleisterplakje, unyk libbet aenst fuort yn tinzen by ’t trochgeande publyk dat foar ’t greatste part winske woe soene ’t graech oars sjen Koffijplaets Is forlem Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2338 (05157) Bolswards Nieuwsblad spoedig ter plaatse aanwezig, en gaf met vijf stralen water, aangezien er voor de naastliggende percelen gevaar bestond. Dit gevaar was spoedig bezworen aan gezien veel water in ’t gebouw werd ge spoten. De brand moet zijn ontstaan op de zolder waar kinderen een brandje stookten. Het pand is totaal uitgebrand. It hoekje fan hAld-oan sil earstdeis wol fordwlne, de omset wie grif skoan, fral ’t jongfolk koe it fine, yn selligens en fleur, de tild der to’n ein bringe, nou is ’t foargoed maleur, en party’s klanten tinke wy stelden ’t echt op priis Koffijplaets ’t is In griis Fan twa kanten wurdt der hieltyd oan stien, dat de trije provinsjes yn it Noarden de lapen bymekoar smite moat- te om ien great „Noorden” to wurden. Dér is alderearst de provinsje Grinslan, dy’t hjir mei wurd en died al jierren op omhammert. Har provinsiaeb orkest neame hja net it Grinzer orkest, mar it Noordelijk Orkest. Har ideael is al aid. it is yn wêzen de aide spreuk: Gro ningen en Ommelanden en foar dy om melanden soene Drinte en Fryslan dan soargje. Fan dy kant is it dus neat gjin nijs, dat dizze lüden der wei komme. Zaterdag werden door de ponyclub „De Hoefslag” op het ijsbaanterrein pony rennen georganiseerd. Men trof het ge weldig met het weer; ook de deelname was groot; de lijst bevatte 36 deelne mende pony’s. Ook van de zijde van het publiek was er flinke belangstel ling. Door de royale medewerking van diverse zakenlieden konden er een stort vloed van prijzen, bestaande uit plaq uettes, bekers, sportstander en medail les worden uitgereikt. Zo kon, om te zcu moeten meebrengen de invoering van een nieuwe bestuurslaag ónder de pro vincies. Daarbij neem ik in aanmer king, dat vrijwel iedere Gedeputeerde in elke provincie nu al zwaar bezet is en dat bat gebied waarover wij spreken de ene uitgave in de memmetaal de an dere beconcurreren. Was het een 10 a 20 jaar geleden nog zo, dat er een kern van kopers was, die „lp de taal te steu nen” vrijwel alles kocht wat aan Fries op de markt verscheen, hier Is nu geen denken meer aan. Daar een boek in het Fries, wil het een redelijke oplage heb ben, in de regel enkele jaren nodig heeft om te zijn uitverkocht, is het logisch, dat de voorraad nog niet verkochte boe ken van jaar tot jaar zienderogen toe neemt. Er is dus een flinke spreiding van ti tels. Hier komt nog bij, dat er met na me dit jaar, mede dank zij de moge lijkheid tot fotografische reprent, een groot aantal herdrukken verschijnt. Hoe optimistisch wij daaromtrent ook mo gen zijn, vele varkens maken nu een maal de spoeling dun. Nieuwe romans komen er dit jaar weinig en die er wel worden uitgegeven, zo constateert De Strikel, zijn te danken aan de KFFB. Bestsellers zullen dan dit jaar ook wel zijn de moderne boerenroman Gersrid- ders van Gerben Abma (afkomstig uit Folsgare) en de meer klassieke boeren roman De Buorskip van D. H. Kiestra, waarop in Februari a.s. een vervolg zal komen. Ook voor „Yn ’t sicht fan de Aldehou” van de nestor van de Frie se schrijvers H. de Jong (afkomstig van Wolsum) verwachten we veel belang stelling, al is het nog alleen te verkrij gen bij de KFFB als premyboek en nog niet in de handel. Hoe dan ook, de Fryske’ boekewike, moet voor iedere in woner van „it heitelan”, die het welmeent met „de memmetael” een aansporing zijn dezer dagen enkele Friese boeken op de plank te zetten. en voorzover het kan, ingevolge de be lasting van bestuurderen en functiona rissen, ook een vrij ruime samenwerking, vooral op het gebied van de ekonomi- hja witte yn Den Haech wol, dat dit I sche ontwikkeling. Dit voorzover het vraagstukken betreft, die de drie pro vincies gemeen hebben. Ik zie weinig nut in een vérgaande samenwerking een incidenteel karakter dragen of slechts in één of twee van de drie provincies problemen opleveren. Ik voel weinig voor een zózeer toenemende integratie bij de behandeling van al wat het Noorden be treft, dat de gedachte meer veld gaat winnen (naar mijn indruk voorname lijk in kringen van bestuurlijk on-erva- renen), dat het onzin is, drie provin cies te hebben, waar men met één zou kunnen volstaan. Hebt u dergelijke ge luiden ooit gehoord omtrent bijv. Lim burg en Brabant of de beide Hollanden? Het gebied is daarvoor te groot en het karakter van grote delen van ieder der drie provincies is hiervoor te heterogeen. Ik zie het nut er niet van in, vanuit één centraal bestuursorgaan of ontwik- kelingsinstltuut gelijk te doen behan delen, vraags .ukken, die bijv, in Fries- lands Zuidwesthoek spelen en wat bijv, straks betreft het rendabel maken van de investeringen in de Eemshaven. Het schaalvergroten van de provincies lijkt ton Bolsward. De Groene Welde Course: 1. Anton Sie- monsma met Anuska, Bolsward; 2. Ton- ny van Dillen met Marian, Bolsward; 3. Wilma Boersma met Jeanet, Bols ward; 4. Sjoerd Nota met Bubbles, Wlt- marsum. Slagertj Nota course: 1. Richt Elzinga met Paula Bolsward; 2. Paul Greyda- nus met Tabor, Bolsward; 3. Peter de Boer met Marie, Kubaard; 4. Dominl- cus Nota met Anuska Witmarsum. Foto Steggerda Course: 1. Lieuwe Rijp- ma met Wendy. Bolsward; 2. Jan Bleeker met Wardy, Bolsward; 3. Mar- ga Steggerda met Cabelero, Bolsward; 4. Siep Koopmans met Tosca, Bolsward. Afval course slagerij Zijlstra: 1. René Slemonsma met Fred-Anton, Bolsward; 2. E. Altenburg met Elleke, Burgwerd; 3. Halbe Algra met Anda, Kubaard. Afval course fa. D. D. v. d. Berg: 1. Siep Koopmans met Tosca, Bols ward; 2. Herman Posthumus met Kas per, Burgwerd; 3. José Steggerda met Castor, Bolsward; 4. Dominicus Nota met Anuska, Witmarsum; 5. Sjoerd Nota met Bubbles, Witmarsum. Uitslag snelste pony kleine maat: 1. Douwe Miedema met Bles, Winsum. Uitslag snelste pony grote maat: Lieuwe Rijpma met Wendy, Bolsward. Na afloop werden de prijzen door me vrouw Steggerda, die zich deze middag ook al had ontpopt ais een uitstekend microfoniste, aan de jeugdige jockeys uitgereikt. De ponyclub had op deze prachtige najaarsdag een mooie afslui ting van het seizoen. Nog een paar weken, dan gaat de baan weer onder water, in afwachting, wat koning Tialf de schaatsers deze win ter weer zal bieden. >I»I*M iaterdagmorgen, ongeveer elf uur brak rand uit in de voormalige evangelisa- lekerk te Zurich, thans eigendom van e heer J. Leistra, bedrijf in hengel- port-artikelen en zeepieren, annex kof- iebar. De spuit van Wonseradeel was beginnen, aan alle deelnemers een grote re of kleinere prijs worden uitgereikt. Het was een lust de pittige viervoe ters te zien draven. De rennen zijn dan ook in alle opzichten ges.".3gd, en zijn beslist voor herhaling vatbaar. De uitslagen waren als volgt: Kingma’s Bank course: 1. Freddy v. d. Pas met Willie, Bolsward; 2. Jan Altenburg met Ellen, Burgwerd; 3. Woensdag is het dan zo ver dat het dorpshuis 's avonds om 8 uur wordt ge opend en waarbij dorpsgenoten en uit genodigden worden verwacht om het te bezichtigen. Ongeveer 9 10 weken is er door het bestuur en vrijwilligers bijna iedere avond en zaterdags aan ge werkt. Het gebouw voorheen Herv. school het welk uit 2 lokalen bestond is nu één geheel, de scheiding is er uitgebroken, de muren zijn opnieuw met board betim merd en geheel opgeschilderd en in de hal is een bar gemaakt en verder is alles opgeknapt, zodat alles er nu net jes uitziet. Een woord van dank aan bestuur en vrijwilligers is hier wel op z’n plaats. Het dorpshuis dat als het ware voor de jeugd is bestemd wordt tevens ook ge bruikt door muziekver. en dansclub en verdere verenigingen. Een woord van dank komt ook toe aan de bewonrs van Wons welke meegewerkt hebben aan de papieraktie. Zaterdagavond a.s. is er een dansavond Altenburg met Ellen, Burgwerd; 3. voor de juegd om 8 uur met medewer- Roelof Posthumus met Cherio, Burg- king van de beatband „Prevent” uit Alk- werd; 4. René Siemonsma met Fred-An- Tornado, Burgwerd; 4. José Steggerda maar. hiele gebiet ekeonomysk net meikomme kin en dat it, om dit hwat sljucht to krjjen, folie jild kostje moat. As hja nou dizze trije klanten ta ien meitsje koe ne, soe it folie mear lykje as nou. Dan soe de perslieding foar it smoarge wet ter yn de feankoloanjes nei it Waed, de nije haven yn de lems, allegear op diz ze mienskiplike rekken boekt wurde kin- ne, alhoewel Fryslén der gjin baet by hat. En oarsom soe in subsydzje foar it swimbad yn Boalsert ek foar Grins en Drinte jilde. De nije steatssekretaris Drs. Van Son hat nou trochdreaun dat der in mien- skiplik kantoar komt foar de yndustri- alisaesje. Fryslén fielde hjir net foar, mar Den Haech driuwt troch. En omt hja de sinten hawwe, miene Deputear- re Steaten fan Fryslén de risiko net nimme to kinnen, dit diidlik óf to wizen. Hwant as it der dochs komt, llket dat op koarte termyn neidielich foar Frys lén om der alhiel bóten to bliuwen. De takomst sil leare of dizze holding goed west hat. Mar wy moatte oppasse, dat dit gjin ynlieding wurdt foar in al fierdergeande j mij niet nv'.tig en ook onlogisch als dat twingerij yn dyselde rjuchting. Yn dit forbén is it fan bilang hwat de skieden- de kommissaris fan de Keninginne yn Fryslén, by syn öfskiedswurd, sein hat. Wy litte dat yn syn gehiel folgje: „L’t ben een voorstander van een goede De pony-klub „De Hoefslag” te Bolsward hield zaterdagmiddag op de ijsbaan pony-renne.n waarvoor een flinke belangstelling bestond. De foto toont een twee tal deelnemers aan de CAF-course. Links Lieuwe Bouma met Boréé en rechts Grietje Dijkstra met Furie. Grietje kwam vlak vlak na de finish ongelukkig ten val. Foto: L. Spijksma. gj Het kan wel niemand ontgaan rijnWjj leven weer midden in de „Fryske loekewike”. Natuurlijk kan men bezwaren maken tegen al die dagen en weken, telt is, dat de publiciteit op een spitsuur komt en dit is wel nodig, wil men [o; de aandacht trekken. Vanzelfsprekend moet men iedere dag de dieren lief- iebben, maar op een dierendag wordt dat nog eens ekstra benadrukt, even [«zelfsprekend moet men b(j voortduring de natuur beschermen, maar niemand j I»1 willen ontkennen, dat het toch een goede stunt is geweest het jaar 1970 uit (troepen tot natuurbeschermingsjaar. Zo moet u ook de Friese boekenweek zien: ket Friese boek behoeft bjj voortduring uw aandacht, maar het is een goede zaak 1^0 j Momaal per jaar er ekstra aandacht voor te vragen. het geval. Bovendien wordt de zuiver heid van het Fries belaagd door het in onze tweetalige provincie uit de aard der zaak veelvuldig gebruik van het Ne derlands. Het is de handicap van het Fries, dat hoewel het weliswaar een oersterke volkstaal is, in deze moderne tijd met veelvuldige communicatie ook voor ra dio en beeldbuis, de schriftelijke bege leiding veelal moet ontberen. Heel veel mensen spreken wel het Fries, veel meer nog verstaan het, maar degenen die de taal ook kunnen lezen is hier slechts een percentage van, al schommelt dit wel rond de 80 90 pet. Het merkwaar dige feit doet zich n.l. voor dat ook vele niet van origine Friestaligen met enig taalgevoel toch niet alleen het Fries kun nen lezen, maar het zelfs graag doen. En de 10 20 pet. Friestaligen, die zeggen hun eigen taal niet te kunnen le zen hebben dit in 9 van de 10 gevallen ook nooit serieus geprobeerd. Het ex cuus is dan veelal, dat het zo vlug niet gaat als het lezen van Nederlands. Dit is natuurlek slechts schijn en een kwestie van gewennen. Heeft in onze tijd met de overvloed aan beeldcommunicatie (t.v., stripverhalen, geïllustreerde tijdschriften) in het Ne derlands een „gewoon” boek het reeds moeilijk en moet op talrijke uitgaven subsidie worden gegeven, zal men tot een enigszins dragelijke exploitatie ko men, voor het Friese boek geldt dit na tuurlijk dubbel en dwars. Wanneer wij stellen, dat er 400.000 Fries sprekenden zijn (de provincie telt ruim een half miljoen inwoners) dan is dit ongeveer 1 op de 25 Nederlanders. Daar mee is de economisch zwakke positie van het Friese boek reeds mee gere kend. De „verkoopkans” zou dus 1 op 25 zijn, ware het niet dat een deel van de Fries sprekenden niet Fries leest of in elk geval niet is opgevoed tot het geregeld kopen van een Fries boek. De positie wordt daarmee reeds weer veel zwakker en deze schijnt wel bijna ho peloos, als men bedenkt, dat de meest hartstochtelijke Frieslezer, in zijn boe kenkast toch ook het Nederlands ruim vertegenwoordigd heeft. Deze wankele positie wordt per titel enigszins goed gemaakt door het feit, dat het aantal boeken dat in het Fries wordt uitgege ven in verhouding gering is. Maar ver gist u zich niet. De laatste jaren en met name dit jaar Is er in dit opzicht een kentering ten goede, die alleen maar kan stand houden, als er ook daadwer kelijk meer gekocht wordt, anders zal Iet Is dus dan weer zo ver. De boe- i tenweek Is wel niet in Bolsward ge- kart, zoals op die nog altijd onvergete- l rke hoogtijdagen van weleer, maar aan pnOQ l F vooravond ervan was er dan toch uitreiking van de Dr. Joost Halbert- i knaprjjs. Al waren het slechts enke- I ingewijden, die daarvan getuige kon- I [en zijn, de dagbladen en ook ons eigen I leuwsblad hebben er ruimschoots gewag •j [an gemaakt. Een echte volkszaak werd j It helaas niet. We hebben ons een beet- |e geschaamd toen ons werd gevraagd kaarom Bolswards burgers (vooral ook lie van de Marktstraat) niet zoals loorheen vlagden, hetzij met de pompe- llêdden, hetzij met als een goed alter- ktief, zo u deze niet mocht bezitten, set de stadsvlag. [och mag de Friese boekenweek op zich ||lf niet zonder meer aan u voorbfj- jlan, toegegeven dat met name wat [fclsward betreft er wel van een groot ij kanko sprake is. ioch de gezamenlijke boekhandelaren, toch de BOOG, noch de openbare lees- kal, noch de Fryske krite nam het ini- [atief een „Fryske boekejoun” te be- s [ggen met een verkooptentoonstelling h een spreker over b.v. eigen werk. lok de etalages hebben nu we dit thrijven —goede uitzonderingen daar- hiaten, niet voldoende ingehaakt. [it is bijzonder jammer. Wat we wel ■n activiteiten hebben kunnen consta- Iren is het feit, dat in de plaatselijke Jitleenbibliotheek een sumiere exposi- [e is ingericht van recente Friese uit reven en dat de KFFB juist dezer dagen “[et nieuwe boek „De Buorskip” van 0. H. Kiestra bij de amper driehon- |erd leden te Bolsward heeft doen be- prgen. Ook heeft de plaatselijke uitge er zich schrap gezet om met veel nieu we uitgaven en herdrukken op de markt e komen en werden last but not least, wel door deze uitgever als door de FFB zeer aantrekkelijke pakketten sa- lengesteld voor ieders beurs. i'aarom toch al die drukte om 'riese boek? en klein rekensommetje leert, dat het ties als levende cultuurtaal zich in een loeilijke positie bevindt. Wordt het Ne- erlands reeds zienderogen aangetast oor de Invloed van de moderne talep elk nieuw ding of dat nu een televi- ie is of een maxi-midi-minicoat krijgt rompt een buitenlandse naam( met het 'ries dat voor velen alleen bestaat in e mondelinge gebruiksvorm en zich wei- ig geruggesteund weet door schriftelijk ebruik is dit nog in meerdere malen langere afstanden kent dan bijv, van het Europoort-gebied tot in het Reichswald.” Dit is düdlike en kleare tael, hwermei dizze Drintse erfaren bistjürder, nei 25 jier ünderfining, de kwestje bisjocht. En hwat seit syn Drintse kollega yn „Elseviers Wykblêd” fan dizze wlke: Dit Is fan hüs-üt In Hollander, mar ek lange jierren wurksum yn It Noarden, earst as boargemaster fan Emmen en let ter as kommissaris. Hy seit: „Het kan natuurlijk wel. Alles kan. Je kan met vier provincies draaien of met acht. Dat kén natuurlijk. Je zou kunnen zeggen: Groningen, Friesland en Drente, gooi ze toch in één mand, jullie werken al meer dan tien jaar met elkaar. Maar dan zeggen we toch: neen. De Friezen in de eerste plaats en daar kan ik volledig begrip voor hebben. Dus: wég nikkertje, blijven er nog twee over. Maar een Groninger en een Drent heb ben een volstrekt verschillende instel ling!” Ik moat it hjir hjoed by litte, hwant de romte is wer op. Mar it is fan great bilang, to witten, dat dizze hege bistjür- ders each hawwe foar it gefaer, dat fanüt Grins en nou ek Den Haech üs bidriicht. Mar kennis fan lén en folk, har langjierrige ünderfining kin en moat üs mear sizze as de op expansje biluste Grinzers en de mei it Noarden net bi- kende Taeclise steatssekretaris. Lit FryslAn de eagen wlidiepen hélde! Modehuis Frederiks Course: 1. Ymkje Dijkstra met Nora, Oosterlittens; 2. E. Altenburg met Elleke Burgwerd. Posthumus Course: 1. Rudy Rienstra met Anda, Bolsward; 2. Freddy Sprik met Pietje, Bolsward; 3. Rinnert Al gra met Petra, Kubaard; 4. Halbe Al gra met Landa, Kubaard. CAF Course: 1. Douwe Miedema met Bles, Winsum; 2. Minke Ydema met Kwiekie, Greonterp; 3. Lieuwe Bouma met Boréé, Kubaard; 4. Lolkje Bouma met Kubaard. Willem Bosma vis course: 1. Suze Brug- genkamp met Laika, Bolsward; 2. Lies je Siemonsma met Hipo, Bolsward; 3. Har ry Douwinga met Pipo, Bolsward; 4. Herman Posthumus met Kasper, Burg werd. Wapen van Wonseradeel course: 1. Henk Siemonsma met Campino Bols ward; 2. Jantje Rijpma met Linda Greonterp; 3. Arnold Posthumus met i met Castor, Bolsward. I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1