I de week De foto van In Egypte volgt Sadat Nasser op 9 Algemene beschouwingen vooral orde over en gezag 6ahe Skroar i Voorstellen over Vietnam Zal nieuw links zich opheffen i Thema Nationale i I lllllllllililllllllllllllllllllllllllllllllllllllll <11111 lll'U I I cyclus in Bolswar- der Martinikerk O EHBO-vergadering Zondag a.s. begint nieuwe kerkmuziek- Kind op de weg VRIJDAG 16 OKTOBER 1970 109e JAARGANG No. 82 Wymbritseradeel. Sadat volgt Nasser op Sainenwerkng üs hjoed to sizzen L Better in keninklike slaef dan In slaefske kening. Nieuw Links I I Abonnementsprijs f 4.40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Gl.-o 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS (Jltg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) In Egypte heeft de leiding van de Ara bische socialistische unie, de enige in dat land toegestane politieke partij, Anwar Het vraag- en aanbodbord in huis Dat is het Streekblad bjj u thuis Want meest als het even kan Dan adverteert een zakenman En weet zijn waren aan te prijzen Door u het voordeel aan te wijzen. de eerste bomen wel gesnoeid, als ze wat al te veel zon gingen wegnemen. In het laatst van de veertiger jaren heeft hij er gewoond en hij houdt nog steeds de beste herinneringen aan het huis met de grote vóór, en achtertuin, als het maar niet zo ouderwets en vochtig ge weest was. Hij houdt ook de beste her inneringen aan de goede buren, links de Friese Mij-voorvechter M. F. de Boer en rechts de oud-slager Siemonsma. Dit alles heeft de heer Dekker natuurlijk niet geweten, toen hij dit plaatje maak te en het is heus niet omdat hij een tere snaar aanroerde, dat we zijn foto ditmaal het precikaat foto van de week gevpn. Het is slechts om het leuke idee, de zaak ook eens van deze kant te be kijken. Helemaal aan het einde van de huizenrij ziet u nog net het dak van de zuivelschool. Links de boerderij van J. Hiemstra op de hoek Snekerstraat-Sec. Haitsmalaan. Intussen: wat er in de loop der jaren ook veranderde, de wachters bleven. Na de jaarverslagen volgde de uitrei king van de diploma’s door dokter van der Linde. Daar er geen namen van tegen-kandida- ten waren binnengekomen kon de be stuursverkiezing met ’n hamerslag wor den afgedaan. Enkele leden gaven te kennen dat zij wel geïnteresseerd waren in het volgen van een kadercursus, waarnaast ook be langstelling was voor de lotuscursus. Tevens verzochten enkele leden om meer praktijkoefeningen dan het minimum ge stelde aantal lessen. Duidelijk is deze avond naar voren gekomen dat er onder de leden de gedachte leeft dat, als hun hulp mocht worden ingeroepen, zij ook in staat willen zijn om daadwerkelijk EHBO te verlenen. Wie zijn zaken goed beheert, En geregeld adverteert, Zorgt dat zijn zaak marcheert, Bereikt het doel, dat hij begeert. inspanning en geld vragende) oplossing: i llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll meer speelvoorzieningen treffen. i Hwat hat Niet iedereen heeft een schildwacht voor de deur, maar in Bolsward zijn ze er. De patriciërswoningen aan de Sneker- weg eens de Schrans van Bolsward kennen ze. Wat in de laagte (op hogen wisten ze vroeger niet van) en soms gebouwd over een eerdere nooit gedempte sloot met alle narigheid van dien als wegrottende vloeren en royaal bezoek van slakken, soms over je bed, zijn in het begin van deze eeuw aan de zuidkant van de Snekerstraat toen nog tramweg een aantal renteniers- huizen gebouwd, nu nog steeds als zo danig dienst doende. Vóór verschillen de van deze huizen staan ze, de „wach ters” zoals fotograaf D. Dekker ze noem de. In de ruime voortuinen geven deze lindebomen met geleide takken 'n aar dig aspect en ’s zomers zorgen ze voor schaduw. Bij deze huizen, gescheiden door heggen is er één met een tegel pad (voorheen grintpad) in het mid den. Het is deze woning die we op de voorgrond zien. U had het vermoedelijk niet gedacht, maar schrijver dezes heeft en daarmee is vier weken voor de Con gresverkiezingen het Vietnamese vraag stuk uit de verkiezingscampagne ver bannen. Intussen is in Cambodja, op grond van een gezamenlijk besluit van Nationale vergadering en Senaat, de re publiek uitgeroepen. Sedert de staats greep van midden maart tegen het re gime van prins Sihanouk is de afschaf fing van de monarchie steeds een pro grammapunt van de regering-Lon Nol geweest, dat er in de eerste plaats op gericht is de positie van de in balling schap levende prins te ondermijnen. Si hanouk beschikt, vooral op het platte land, over een grote aanhang. Hij wordt door de traditionele boerenbevolking nog steeds gezien als de „god-koning”. sprekken over de vraag of dat eigenlijk wel mag, of je de gevestigde regels mag overschrijven, leken deze week de an dere diskussies te overschaduwen: de twistgesprekken over de zakelijke vraag of er wel of niet voldoende in de wo ningbouw wordt geïnvesteerd. Politiek is het allemaal wel verklaarbaar. De vraag of de Nederlander rustig kan le ven houdt ons altijd druk bezig. We moe ten geen moeilijkheden. Niet op ons werk, niet thuis en zeker niet op straat. Bij verkiezingen zullen de meesten van ons, en terecht, altijd stemmen op die partij, die ons die rust verzekert. Een aantal politieke partijen heeft nu die rust in t verkiezingsvaandel geschreven. Zon der overigens duidelijk te maken, dat rust en orde echt de belangrijkste pro blemen van dit moment zijn. Het gevaar van deze ontwikkelingen is, dat de ech te beleidsproblemen hoe zwaar moe ten de belastingen zijn, hoe zit het met de loonontwikkeling, wat geven we uit aan onderwijs, defensie en ontwikke lingshulp deze week niet voldoende aan de orde zouden komen. wordt als opvolger van de heer Vonde ling. De PvdA moet in februari een nieuwe voorzitter kiezen. De heer Van der Louw 13 kandidaat, maar moet nu rekenen op fel verzet van socialisten, die niets moeten hebben van Nieuw Linksers. Als Nieuw Links niet meer bestaat heeft hij het heel wat gemak- keljjker. Tijdens de Nationale Verkeersweek van Veilig Verkeer Nederland wordt samen gewerkt met een groot aantal afdelin gen, de gezamenlijke kruisverenigingen, de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen, de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen, de Stichting Kinderver zorging en Oudervoorlichting, en met zeer veel kleuterscholen. Ter ondersteu ning van de actie „Kind op de weg” vervaardigde Veilig Verkeer 20.000 wand kranten (specaal voor kleuterscholen, wijkgebouwen, wachtkamers, enz.) die het thema van de week in woord en beeld brengen, een diaserie ten behoe ve van groepsvoorlichting (op ouder avonden, moedercursussen, enz.) 25.000 affiches. 450.000 folders en ’n brochu re waarin suggesties en mogelijkheden worden gegeven voor aanleg van speel plaatsen voor de jeugd. Via de televisie zal verscheidene ma len een speciaal voor de actie vervaar digde spot worden uitgezonden. Ook de radio zal worden ingeschakeld. Nederland dreigt aan allerlei rampen ten onder te gaan. Afgrijselijke, linkse rak kers saboteren onze strijdkrachten, woeste sexmaniakken vernietigen ons gebrui kelijke gevoel voor wat net niet en net wel kan, stiekume, maar slimme samen zweerders maken danig misbruik van ons oer-Hollandse gevoel voor orde en net heid. Dat leek aan de hand te zyn voor deze week in de Tweede Kamer de Alge mene Politieke beschouwingen begonnen. Beschouwingen die geheel en al in het teken leken te gaan staan van „Law and Order”, het gevoel voor orde en netheid dat maar te snel kan ontaarden In een hang naar krachtig Optreden tegen ieder die het niet eens is met de gevestigde mening. 5. - Nieuw Links, de meer radicale vleugel van de Partij van de Arbeid, wil over een paar weken beslissen over de eind vorige week opgeworpen vraag of deze groepering zich maar niet beter kan op heffen Een belangrijk deel van deze so cialistische beweging blijkt niet zo veel meer te voelen voor een sektarisch op treden. Afgelopen zaterdag werd een voorstel om de groepering ogenblikke lijk op te heffen met slechts een krappe meerderheid verworpen. De voorstan ders van opheffing menen, dat de voor naamste doelstelling meer demokra- tie binnen de PvdA inmiddels is be reikt. Het definitieve besluit zal nu op 7 november worden genomen. Wanneer Nieuw Links zich opheft lijken de kan sen groter te worden, dat de huidige Nieuw Linkser, de heer André van der Louw, de nieuwe voorzitter van de PvdA Advertentieprijs: 17 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Maandagavond 12 oktober j.l. werd in De Doele de jaarvergadering van de Kon. Ned. Ver. EHBO gehouden. De voorzitter mocht een 35 aanwezigen wel kom heten, waaronder de docent dok ter van der Linde en een afvaardiging van de plaatselijke afdeling van het Ned. Roode Kruis. In zijn openingswoord gaf de voorzit ter een korte opsomming van diverse ge beurtenissen waarbij da EHBO het af gelopen jaar assistentie heeft verleend Vóór deze week, dinsdag, de beschou wingen begonnen, waren al tal van po litici min of meer letterlijk in het ge weer gekomen. Minister Den Toom (De fensie) heeft bevolen, dat de kazernes voortaan scherper moeten worden be waakt: wachtposten rond militaire in stallaties dragen sinds kort scherpe pa tronen in hun wapen. Minister Klom- pé, bewindsvrouwe van het mnisterie voor Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk en daarmee bazin over de uitzendingen via radio en t.v. gaf de VPRO een berisping, omdat deze om roep een uitzending had gemaakt over sabotage in het leger waarin óf deze sa botage min of meer werd goedgekeurd, óf niet duidelijk genoeg werd veroor deeld. Minister Udink (Ontwikkelings hulp) vertelde, dat in Nederland de over heid zich moest inspannen om de rechts orde te handhaven. In de Troonrede waarschuwde op de derde dinsdag van september koningin Juliana namens het kabinet tegen „minderheidsgroepen die de geboden vrijheid misbruiken”. Deze Troonrede bood deze week de politici alle formele aanleiding, die maar no dig Is, om de zaak van „Law and Or der” aan de orde te stellen. Een onder werp, dat in de afgelopen weken bui ten het parlement al uitvoerig door de politici is behandeld. Het zag er naar uit, dat het handhaven van „de orde” niet alleen onderwerp zou worden voor de besprekingen deze week in de Twee de Kamer, maar ook voor de politieke gevechten, die over een half jaar wor den geleverd bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer. De vraag is maar of dat eigenlijk wel zo’n gezond verschijnsel is. Al sinds de oorlog worstelt Nederland met een wo- ningprobleem. Elk jaar weer opnieuw blijkt, dat er minder huizen worden ge bouwd dan nodig zijn om iedereen on derdak te brengen. Aktiegroepen hebben hier de afgelopen tijd tegen willen pro testeren. Huizen en kantoren werden ge kraakt. Dat veroorzaakte botsingen met de politie, met het wettig gezag. De ge- Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Vertchijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Sadat aangewezen als opvolger van Nasser. Sadat, die onder Nasser vice- president was, had na de dood van het staatshoofd al, overeenkomstig de grond wettelijke bepalingen als waarnemend president de leiding van de staat op zich genomen. De snelheid waarmee de lei ding in Kairo slechts enkele dagen na Nassers begrafenis tewerk is ge gaan heeft enige verrassing gewekt. Ken nelijk heeft men willen voorkomen, dat Israël de periode waarin Egypte min of meer stuurloos was, zou uitbuiten. Anderzijds heeft men met de snelle aan wijzing van Sadat een machtsstrijd bin nen Egypte willen voorkomen. Sadat heeft al aangekondigd, dat hij de zwa re verantwoordelijkheden die Nasser op zijn schouders had genomen niet alle zelf zal kunnen dragen, en daarom binnen kort zal overgaan tot een herverdeling van de macht. Met die mededeling heb ben de geruchten over de (instelling van een driemanschap aan kracht gewonnen. Volgens sommige van die geruchten zou de minister van binnenlandse zaken, Go- maa, premier worden en zou Sabry, een van Nassers naaste medewerkers, leider van de partij worden. In Israëlische krin gen is men ervan overtuigd, dat met het naar voren schuiven van Sadat de machtsstrijd in Egypte niet van de baan is en dat vroeg of laat zich een nieu we „sterke man” zal aandienen. Intussen lijkt de benoeming van Sadat geen gunstig voorteken voor hervatting van de diplomatieke betrekkingen tussen Egypte en de Verenigde Staten. Sadat heeft de politiek van Washington na melijk dikwijls fel bekritiseerd. Daar staat ovenwel tegenover dat Sadats ban den met de Sowjetunie, Egyptes voor naamste bondgenoot, nooit bijzonder sterk zijn geweest. Vorig jaar kwamen 351 kinderen tot en met 10 jaar by verkeersongevallen om het leven en. werden er 5.901 gewond. Het kind op de weg spelend, lopend, zittend in een auto is kwetsbaar in het steeds intensiever wordend ver keer. Extra aandacht voor deze zaak zal er mede toe kunnen bijdragen dat de trieste ongevalléncljfers worden te ruggedrongen. Vandaar dat de Nationale Verkeersweek 1970, evenals vorig jaar, gericht zal zijn op het kind op de weg. Uitgangs punt van de actie is de noodzakelijk heid van het toesteken van de helpen de hand aan kinderen in het verkeer door volwassenen. Dit kan gebeuren door middel van een goede verkeersopvoeding (het geven van het juiste voorbeeld) en is een taak voor ouders en al de genen die al dan niet beroepshalve met kinderen omgaan. Volwassenen zullen zich meer bewust moeten worden van een aantal voor het kind van belang zijnde aspecten van het verkeer. Eén daarvan is het overste ken, een handeling waardoor veel on gelukken bij kinderen gebeuren Daarom zal tijdens de Nationale Ver keersweek (1218 oktober) mede op dit onderwerp een accent worden gelegd. Tweede punt waarop de voorlichting zich in het bijzonder zal richten is de plaats van het kind in de personenauto waarin het meerijdt. Steeds meer jon gens en meisjes verongelukken in per sonenauto’s vorig jaar werden er 48 gedood en 822 gewond (1968: 45 doden en 686 gewonden). Velen beseffen nog steeds niet dat de plaats naast de be stuurder vooral voor kinderen levensge vaarlijk is. Kinderen horen achterin! Aandacht tijdens de Nationale Verkeers week heeft verder het probleem van de speelgelegenheld voor kinderen. Een spe lend kind op de w y Iet nagenoeg niet op het voorbijrazende verkeer Meest voor de hand liggende (wél Initatief, De kwestie van de in Zuid-Vietnam opererende Noord Vietnamese troepen zou door de Vietnamese partners onderling geregeld moeten worden. Er zou in Sai gon een coalitieregering gevormd moe ten worden, waaraan enkele, van de hui dige machthebbers deel zouden kunnen nemen, maar niet president Thieu en vice-presdent Ky. Op dit aanbod van communistische zijde heeft president Nlxon nu gereageerd met een vredes voorstel voor geheel Indochina. In dit voorstel bood Nixon om te beginnen een itaakt-het-vuren in geheel Indochina aan, dus niet alleen in Vietnam, maar ook in Laos en Cambodja, Voorts zou een nieuwe Indochinese vredesconferen tie moeten worden bijeengeroepen waar aan ook Rusland deel zou moeten ne men, terwijl intussen de vredesonderhan delingen in Parijs over Zuid-Vietnam ge woon moesten doorgaan tot op het ogen blik waarop op de grote conferentie over geheel Indochina spijkers met koppen werden geslagen. Nixon stelde verder een volledig tijdschema in het vooruitzicht voor totale Amerikaanse terugtrekking uit Zuid-Vietnam als onderdeel van een algemene regeling. Indirect gaf hij te kennen, dat een coalitieregering in Sai gon voor Washington aanvaardbaar zou I zijn mits daarin ook de huidige Zuid- vietnamese leiders een plaats zouden vinden. En tenslotte stelde de Ameri kaanse president de onmlddellljke vrij lating van alle krijgsgevangenen voor. Hoewel de wederzijdse standpunten on tegenzeggelijk elkaar enigszins genaderd zyn, blijven er niettemin nog grote ver schillen. Het belangrijkste verschil is wel dat Nixon een onmiddellijk ingaand be stand voorstaat, dat dus vooraf zou moe ten gaan aan een politieke regeling, ter wijl de communisten nog steeds voorrang eisen voor een politieke oplossing, die dan door een militaire gevolgd zou wor den. In Washington heeft men laten door- 1 «hameren dat het aanbod van een be stand samenhangt met het succes van de operatie die de veiligheid in de zui delijke provincies van Zuid-Vietnam aan zienlijk heeft vergroot. Het is onwaar- I schijnlijk, dat de communisten juist op dit ogenblik, nu zij als gevolg van die Cambodjaanse actie in een defensie ve hergroeperingsperiode zitten, een be stand zullen aanvaarden dat hun poli tieke controle over de belangrijkste ge bieden in Zuid-Vietnam zou ontzeggen. Winst voor de communistische zijde is evenwel dat Nixon nu voor het eerst heeft gesproken over een tijdschema voor volledige terugtrekking der Ame rikaanse troepen. In Amerikaanse regeringskringen is men door de eerste afwijzende reac ties van Hanoi en de Vietcong niet uit het veld geslagen. Men hoopt dat de communistische tegenpartij, terwijl zij in het openbaar kritiek zal blijven le veren op Nixons voorstellen, bereid zal rijn om in overleg achter de schermen uit te zoeken in hoeverre die voorstel len en het aanbod dat zijzelf midden I september in Parijs heeft gedaan tot een compromis zijn samen te smelten. Ook hoopt men, dat de Sowjetunie ulteln- delijk positieve belangstelling zal tonen voor een grote conferentie over Indo china. De kans daarop wordt aanwezig i geacht. Eerder dit jaar liet de Russische permanente gedelegeerde bij de Verenig- I de Naties, Malik, zich al de opmerking ontvallen dat Moskou voor een derge lijke conferentie voelde een opmer king die hij korte tijd later afzwakte met de toevoeging, dat de tijd er nog niet rijp voor was. Nu echter als gevolg van i de Amerikaanse actie in Cambodja de i invloed van communistisch China in In- I dochina aanzienlijk gestegen is lijkt het i geenszins uitgesloten dat de Sowjetunie krachtige steun zal gaan verlenen aan pogingen om de oorlog te liquideren, om te voorkomen dat haar invloed nog meer door die van Peking overvleugeld zal worden. Een tastbaar resultaat heeft president Nixon met zijn vredesvoorstellen overi gens al bereikt: zowel zijn medestanders als de binnenlandse oppositie tegen zijn I V.etnam-beleid hebben zich eendrach- tig achter z'n nieuwe initiatief geschaard, Het U stellig nog te vroeg om nn al van een doorbraak in de Vietnamese impasse te spreken, maar wei kan men vaststellen dat er een zekere beweging in de stand- punten van de beide kampen is gekomen. Tot voor kort stonden de communisten bij het vredesoverleg in Parijs onwrikbaar op het standpunt dat pas over vrede kon worden gesprokken als de Amerikaanse troepen Zuid Vietnam onvoorwaardelljk jouden verlaten. Midden september kwamen zjj echter met een nieuwe formulering, 1 die erop neerkwam dat Noord-Vietnam en de Vietcong (het communistische Zuid- vietnamese bevrijdlngwfront) genoegen zouden nemen met een verklaring, dat de I Amerikanen en andere buitenlandse troepen die de regering in Saigon steunen het j land vóór 30 juni 1971 zouden verlaten. Na zo’n bindende verklaring zou gesproken kunnen worden over een veiligheidsgarantie voor de vertrekkende groepen, en over vrijlating van krijgsgevangenen. Zondag 18 okt. a.s. begint de Martini Cantory een nieuwe reeks cantate-uit- voeringen. Eens per maand, meestal op de derde zondag, hoopt dit bekende koor voor luisteraars van stad en land kerk muziek uit verleden en heden ten geho re te brengen. Nieuw in de komende reeks is het optreden van de jeugd-can- tory. Onder leiding van enkele enthousi aste leden van de Martini Cantory heb ben plm. 50 kinderen van 10-14 jaar intensief gestudeerd. Hun eerste optre den is gewijd aan werk van Schütz en Bach. Het programma voor a.s. zon dagmiddag (aanvang 2.45 uur precies) luidt: 1. orgelspel door Ad. Houtman; 2. Singet den Herren ein neues Lied (ps. 96) van Heinr. Schütz voor groot- en jeugdkoor; 3. Jesu ist das schönste Licht van J. S. Bach voor jeugd-can- tory en orgel; 4. Jesu meine Freude, kantate voor koor, soli, strijkorkest en orgel van Dietr. Buxtehude; 5. Wachet l auf ruft uns die Stimme van J. S. Bach voor klein en groot koor; 6. Christ der du bist der helle Tag, kl. geistl. Abend- musik für Chor, Violen und B. C. van Hugo Distler. De cantoryen worden bij gestaan door een groep musici uit het Frysk Orkest en de organist J. W. Boeijinga. De leiding berust bij de can tor der Martinikerk drs. Ad. Houtman. 5

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1