Sterfdag Grote Pier (fleurig) herdacht 6ahe Skroar Natuurreservaat „De Bosch- internat, waarde van plaat” i BI fl Kimswerd getuige aanbieding uniek boekwerk 1| linn llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, IForium en Wymbritseradeel. Fan de Marl inyloer f ■Kb 109e JAARGANG No. 83 DINSDAG 20 OKTOBER 1970 B3HHI I Hwat hat üs hjoed to sizzen Ruige duinlandschappen Oorspronkelijk een eiland n sün- Om eens alleen te zjjn halden Tj. de J. 5fe 1 Abonnementsprijs f 4.40 p. kwartaal (bjj vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 17 ct. per mm I Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Oktober 1945 3 n HWAT SIL DER BARRE DAN DE HUNIADYK? hja lang nen. Uiteraard Is een aantal deskundi gen ’n kijkje gaan nemen op „De Bosch- plaat” en men was zeer onder de in druk. Vijf gediplomeerde jaren dus voor een land, dat tien kilometer lang en vier kilometer breed is. de uitgestrektheid als wel vanwege de wisselwerking van eb en vloed. En juist dit maakt het natuurreservaat zo ka rakteristiek. Bij laag water gaat het om ongeveer 4400 ha en bij vloed blijft er 2950 ha van over. Gaat het hoge tij bovendien gepaard met een flinke noord- westerstorm, dan is er voor de bezoe ker van „De Boschplaat” slechts 15 pet. van het land over om de voeten droog te houden! De kale zandvlakte uit 1929 heeft echter langzaam maar zeker een 'verandering ondergaan. Enerzijds is dit gekomen door afsluiting van de Zuider zee, anderzijds Is het te danken aan de aanleg van Stuifdijk, die negen kilome ter lang het duingebied van „De Bosch plaat” beschermt. Deze, in het begin wat schrale dijk ontwikkelde zich al spoe dig tot stevige beschermer van het ach ter liggende land door begroeiing met helm, zeeraket, zandhaver en ander ge was. Aan de voet van de dijk ontstond slibvorming, waardoor weer andere plan tensoorten wortel konden schieten. De politie te Bolsward deed een inval in een café waar hazardspel werd be dreven. De fraai verbouwde kruidenierswinkel van fa. M. v. d. Oever wordt 15 oktober a.s. gesloten. Na een verblijf van 13% jaar nam dr. A. D. R. Polman, geref. predikant te Bols ward, afscheid van zijn gemeente wegens vertrek naar Alkmaar. De Chr. Zangver. De Lofstem te Bols ward besloot tot oprichting van 'n meis jeskoor. De waarnemend burgemeester heeft een kieskollege geïnstalleerd voor de verkie zing van een tijdelijke gemeenteraad. In Indië blijft de toestand gespannen. De regering wil wel met de nationalisten onderhandelen, doch niet met Soekarno. Omstreeks kerstmis hoopt men de Wie- ringermeer weer droog te hebben. Bolsward aan het spoor! Dit is de leus, die een deze week op initiatief van de BBG benoemd werkkomitee moet bestu deren en trachten te verwezenlijken. De nieuwe gemeenteraad van Baardera- deel is samengesteld als volgt: K. Grey- danus Jorwerd; Tj. de Jong Mantgum, S. Kalma Beers, P. Kleefstra Weidum, J. H. Lunshof, J. Volbeda, P. de Vries Weidum, Y. Seffinga Oosterlittens, S. Plat en A. de Vries Bozum, W. Reinalda Winsum. Hwat ik altyd sykje fyn ik net, hwat ik net socht, fyn ik fansels. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 Tel 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De BBG heeft tot bestuur gekozen mevr, ten Cate, W. Brandenburg, K. Falkena, H. Gaarman, S. Steensma, J. Visser en B. J. Zantman. Reeds 50 verenigingen en organisaties hebben zich bij de BBG aan gesloten. Bolswanis Nieu wsblai Door het altijd in beweging zijnde zand van Terschelling kun je het niet met zekerheid zeggen, maar „De Boschplaat’ begint ongeveer bij strandplaal 20 en beslaat de oostkant van het eiland. Oor spronkelijk is het natuurreservaat zelf ook een eilandje geweest, maar in de loop van de vorige eeuw is het door ver zanding van het Koggediep een deel van Terschelling geworden. In het wadden gebied met zijn hoog en laag water vorm de die „Boschplaat” tot 1929 evenwel nog een aan alle zijden van de zee toe gankelijke zandplaat. Een kale zandvlak te met uitzondering van de zeevogels en een stuk of vijf ronde duinen van west naar oost. Deze dragen heel prozaïsche namen als Eerste, Tweede en Derde duintjes, Helmpollen en Amelanderduin. En vraag niet bij dit grootste natuur reservaat hoé groot die „Boschplaat” is, want de oppervlakte is slechts bij be- Het werd zaterdag een Intereemante morgen daar in de herberg Greate Pier te Kimswerd. Het was op de datum af 450 jaar geleden dat Grote Pier (in rust en vrede) te Sneek was gestorven, waarschijnlijk op het Grootzand nr. 12 (fotozaak Obbema). Met de aanbieding van de eerste exemplaren van het bjj De Title te Leeuwarden uitgegeven boekwerk „Grote Pier van Kimswerd” (geschreven door da J. J. Kalma) resp. aan de burgemeesters van Wonseradeel en Sneek, werd dit een uiterst gezellig en welhaast fleurig gebeuren. Wel wat ongepast voor het her denken van een sterfdag misschien maar „It Is ek al sa lang lyn” en meer dan de rterfdag werd eigenlijk Grote Pier zelf herdacht. Ook de mens heeft „De Boschplaat” ontdekt. Het natuurreservaat is voor de recreatie van grote betekenis geworden. Niet voor de transistor-radio dragende mens. Nee, liever niet de grote, geluid- producerende massa. „De Boschplaat” is meer geschikt voor de individuele re creant, die zonder direct op eenzaam heid uit te zijn, toch de rust zoekt en daardoor meer of minder bewust contact met de natuur vindt. Het is juist deze groep recreanten, die het natuurreser vaat steeds meer begint te ontdekken. Om eens alleen te zijn, zonder verkeer of medemens. Alleen met rijk gevari eerde flora, de lucht, het water en de vo gels. Behalve tijdens de broedtijd, want dan is De Boschplaat zelfs voor de een zaamst» recreant verboden gebied. Te Tzum werd opgericht een chr. kaats- vereniging met aanvankelijk 46 leden. sin S uit blijkt ineens de periode, waarin Gro te Pier leefde erg actueel voor onze da gen. Heel veel begrippen en omstandig heden, die in dat tijdsvak opgeld deden, zijn onze tijd niet vreemd, bv. het cre peren van de boeren - stond („toen zonder en nu met auto, aldus ds. Kal ma), het feit dat ook nu Friesland als toen een schaakbord waarbij de stukken vanuit elders worden verzet, en de guer- rilla-activiteit, ons nu bekend van me nig oorlogsfront was toen in Friesland bloedige ernst. Ds. Kalima brengt veel uit de vergeelde historiebladeren tot le ven. Kritiek hebben we niet. Alleen is het erg jammer, dat de geciteerde Kro nieken van Petrus en Worp van Thabor (die Pier hebben gehad en hem wel ge sproken: insideinformation uit de eerste hand dus) met zo'n klein verzekerings- lettertje zijn gedrukt. Dit maakt het toch al niet gemakkelijke lezen van dit authentieke levensbericht dubbel moei lijk. Van deese Pier was grote spraeck in Hollant, in Brabant ende in ander lan den, van sin grote stercheit ende gru- welichheit, ende van sin grote oghen” zegt Peter, die weliswaar toegeeft: „Sy machtent groter dan was, hy was re delijk van herten als een Kersten man, want hij hadde een guede mey- ninek, want sin meyninghe was om Vry ende Frys to wesen, ende omt lant in guede staet te brenghen ende toe hol den, want hy hadde liever by sin ploech ghegaen, dan hy ghorlicht hadde”. Verderop wordt gezegd, dat Pier was Grote Pier is niet enkel legende, hij heeft was Pier niet, tenminste niet van vaders kant. Wel echter van moeders kant (maar dat telde vroeger niet). Zijn moe der was Fokel Sybrands Bonga, doch ter van Sybrand Doitsens Bonga en Wi®k Domna. Bonga was een Schierin- ger edelman en woonde op Bonga-state te Kimswerd. Fokel maakte haar testa ment op 1 febr. 1925. Ze overleed het zelfde jaar in Bolsward en ligt begraven op het Zuiderbroederskerkhof te Bols ward (thans Broereplein). Zij was eigenares van Meilaniastate te Kimswerd en moeder van vier kinderen, drie jongens en een dochter. De jongste van de drie zoons was Pier (Gerlofs Donia). Pier zelf kreeg in ieder geval 2 kinderen (misschien drie), een zoon Ger lof en een dochter Wobbel. De laatste is 3 maal getrouwd geweest en overleed tenslotte in 1571 te Bolsward, een dertig jaar vóór dat daar Gysbert Japiks werd geboren, die er zijn „Wobbelke” van dichte. (Natuurlijk heeft hij hierbij niet deze Wobbel voor ogen gehad, maar de meisjesnaam Wobbel was te Bolsward in elk geval - zo blijkt hier - niet onbe kend. Het boek werd uitgegeven met gelde lijke steun van de gemeenten Wonsera deel en Sneek (50% van wat werd ge vraagd), Het is bijna 200 bladzijden groot en voorzien van talrijke illustra ties, gedrukt op fraai papier. Ds. Kalma schrijft in een prettige stijl, gebruikt vaak korte zinnetjes en beschikt over het vermogen een ingewikkelde situatie (de tijd rond Grote Pier was erg ver ward) op een vrij eenvoudige manier voor te stellen. Al zegt hij in zijn voor woord bescheiden, dat hij niets toevoegt aan hetgeen anderen reeds voor hem schreven, hier en daar durft hij toch stelling te nemen, b.v. tegen een ietwat te romantische voorstelling bjj dr. G. A. Wumkes of - wat de verhouding tot Jan- cko Douwama betreft - tegen zijn naamgenoot Dr. D. Kalma en M. S. E. Visser. Ook hekelt hij veel romans en jeugdboeken over Grote Pier die veelal een scheve voorstelling van zaken ge ven en soms met de aanduiding „prul” worden afgedaan. Ook de reeds genoem de Floris-serie wordt gewraakt. Geen wonder. Lange Pier is hier een kruising tussen een woesteling en een soort dorps idioot. Ds. Kalma gaat evenwel serieus in op de overeenkomsten van de tijd van Pier en die van ons, een van de meest waardevolle trekken van dit boek. Hier- Bij enkelvoudige kandidaatstelling is de volgende tijdelijke gemeenteraad ge vormd: r.k.: J. Boekema, P. Bijvoets, F. B. v. d. Meer, J. R. v. d. Oever, T. v. d. Zee; a.r.: J. Heeres, B. Veldman; s.d.a.p. D. de Jong W. Leurink; v.d.: W. M. Brandenburg, J. v. Dijk; c.h.u.: W. Fol- kerts en L. Zittema. der greate problemen as dit net bart. Hwant ek foar him wurdt it in hiele nije opset. Earst de forgoeding foar hüs en bidriuwsgebouwen, dy’t üteraerd op maksimale hichte kornme to lizzen, dan in fébisetting fan tachtich oant njoggen- tich kij, dan de nije ynventaris, dy’t sa'n bidriuw freget en de hier fan hündert en tachtich pounsmiet tón. Dat is meime- koar gjin lytse biroerte. Bisjocht men dizze saek fan alle kan ten, dan pleitet der alles foar, dat de oerheit dizze struktuerproef, hwant sa mei men dit wol neame, sawol foar de eigner as foar de hierder, mei mooglik makket. Hwa’t de kommende tlid yn de greidhoeke foar eagen haldt, sil tajaen moatte, dat it eksperimint bilangryk wê- ze kin foar folie oaren. Slagget it, dan soe de Huniadyk in lantearne hawwe, dy’t syn Ijocht oer hiel Frystón en der- büten skine litte kin. Slagget it net, dan is syn skaed like weardefol. De fAlden fan it Weeshüs gean net oer iis fan ien nacht, hja hawwe jit gjin in- kelde bislissing nomd, mar binne allin- nich dwaende de ünderskate mooglikhe- den to ündersykjen. Soe dy ütfalle nei de kant fan it greatbidriuw, dan stiet it fêst, dat dizze pleats oan de Huniadyk jit mear bikentheid oan de Kliuw jaen sil, dan it hüske fan hald-oan, dat yn myn jonge jierren dér aerdich hwat klan dyzje hie. Mar de êlde, wlze spreuk jildt ommers: De tlden foroarje en wy mei har! „rechtuit en geen pluimstrijker” ook „dat ze hem niet lief hadden, maar ze dorsten hem niet aan”. Welnu, Ds.Kalma „dorst" het wel aan en verwerkte deze lawine van feiten tot een prettig leesbaar boek. Wist u bv. dat mannen als Zwolsman en oud-ministerpresident Mr. Piter Ger- brandy van Grote Pier afstammen'? Trouwens het overgrote deel van de au tochtone bewoners van Westergo mo gen Grote Pier hun oer-oer-oer-oer-pake noemen. Misschien ook u wel, lezer. It Weeshüs to Boalsert is eigner fan twa pleatsen oan de Huniadyk under de Kliuw. Op de iene wennet H, van der Werf en op de oare B. Hylkema. Dizze léste pleats komt mei inaeije oan- «teande frij en it tal aspirant-hierders, dy’t har by it bistjür melden hawwe, is nou al tlge great. Mar it stiet jit lang net fêst. dat dizze frijkommende pleats •Wtr op deselde wize forhierd wurde sil. Hwant sawol op de pleats Hylkema as Generaal Eisenhower heeft verklaard, dat Hitler misschien niet dood is. „De Boschplaat". Voor de een misschien een reden om nog eens wat te mijme ren over zijn vakantie van de afgelopen zomer op Terschelling, bij een ander roept het herinneringen op aan Sil de Strandjutter, die daar vele decennia ge leden het strand afschuimde. Maar al tijd is er het zand, het water en de lucht die het eiland tot aan de horizon overkoepelt. En altijd zijn er de krij sende meeuwen. „De Boschplaat”, weleer een schier ein deloze vlakte met hoog opwervelend zand nu natuurreservaat, met sinds 19 ok tober een Europees diploma. De toekenning hiervan voorlopig voor de duur van vijf jaar onderstreept de internationale waarde van dit na tuurreservaat. Het diploma werd over handigd door de secretaris-generaal van de Raad van Europa de heer Lujo Ton- cic-Sorjin aan de staatssecretaris van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk mr. H. J. v. d. Poel en aan de secretaris-generaal van Landbouw en Visserij, mr. G. van Setten. Dit gebeur de op Terschelling, dus om zo te zeg gen ter plekke. Een en ander vond plaats in het kader van de activiteiten van de Raad van Europa, waarin een commis sie zich bezig houdt met het behoud van de natuur en de natuurlijke hulpbron- nadering aan te geven. Niet zozeer door echt bestaan. Eerst meende men dat het Pier van Heemstra was, later Pier Osin- ga. maar nu is het wel zeker, dat het Pier Gerlofs Donla is geweest. Er is over deze Friese held veel geschreven, veel gefantaseerd vooral. Ds. Kalma heeft zowel in zijn redevoering, als in zijn boek en sprekend bij de vertoonde dia serie uitvoerig betoogd, dat Pier dan weliswaar echt heeft bestaan, maar hem niet alles in de schoenen mag wor den geschoven, wat men hem wel heeft aangewreven. Pier heeft (vooral in Hol land) een verkeerde inzage en de TV- serie Floris, die hem als Lange Pier in troduceerde heeft daar alle aanleiding toe gegeven. Het boek is in zoverre uniek dat nu een overzicht wordt gegeven van alles wat er voor en na over de Friese held Is gedacht en geschreven. Getracht wordt enerzijds Pier te ontdoen van de mythe, anderzijds hem als mens van vlees en bloed naar voren te halen. Heel veel locale geschiedenis is in het boek verwerkt. De historie gaat hier door het eigen dorp. Niet alleen door Kimswerd. maar ook door de andere plaatsen in Wonseradeel, door Bolsward Sneek en Workum. Wat is het eigenlijk jammer, dat zoveel mensen een scheef beeld van die historie hebben, wat vin den onderwijzers en jeugdleiders hier een overvloed van materiaal. Grote Pier mag namelijk niet meer wor den verdoezeld. Zijn betekenis is er niet een geweest van primaire betekenis voor de gang van de Friese historie, maar toch wel zodanig tijd gebonden en ty perend voor de geest van de eeuw, dat men hem niet mag voorbijgaan, vooral ook omdat de Friese held nog steeds voortleeft in anecdotes en zijn „rele- quien) angstvallig worden bewaard: het beruchte zwaard te Leeuwarden en zijn helm te Sneek. Ds. Kalma romantiseert niet. Het zwaard is echt, inzoverre dat het een echt zwaard is uit de tijd van Grote Pier. Maar of het hem heeft be hoord? Misschien wel, misschien ook niet. Het blijft een open vraag. Best mo gelijk, dat het heeft tooebehoord aan Greate Wierd van Bolsward die tenslotte t« Leeuwarden werd onthoofd, hetgeen dan zou verklaren hoe het wapen in Leeuwarden belandde. Bolsward speelt in het boek van ds. Kalma herhaaldelijk als plaats van handeling een rol. Wist u bv. dat de moeder van Grote Pier ligt begraven op het Broereplein. Van adel De oud-premier v. Vicky, Laval, is ter dood veroordeeld. Het werd hem in zijn cel medegedeeld. Zijn reaktie was: Ik heb het wel verwacht, ik zal geen ver zoek om gratie tekenen. op de pleats van der Werf sil gans hwat barre moatte, sille hja oan moderne easken foldwaen kinne. En it bitreft hjir it bysündere gefal, dat it lan fan beide spullen tsjin mekoar oanleit, dat se fan ien en deselde eigner binne en dat ien fan beide frjj komt. De folks- müle wit al krekt hoe’t allegear kornme sil, mar troch ynformaesje by it bistjür die my bliken, dat oangeande de ta- komst fan dizze spullen jit gjin bislis sing nomd is. Allinnich winsket it bi stjür him earst op 'e hichte to bringen fan ünderskate mooglikheden, Hja oer- wege en bistudearje mei help fan des kundigen, hwat it béste is: óf beide pleatsen apart modemisearje óf der ien great spul fan meitsje mei ien, alhiel nij bidriuwsgebou, neffens de tsjintwur- dige ynsichten. It sprekt fansels, dat wy üs net minge sille yn de saken fan it bistjür, hja binne ntónsk genóch, mar wy soene wol wize wolle op it algemiene bilang, dat mei dit gefal anneks is. Oan de iene kant stiet it feit, dat beide pleatsen great genóch binne om op elk in modem iengezinsbidriuw to fan 40-50 kij. En sokke bidriuwen hearre nou en jit mannich jier ta de sterkste greidebidriu- wen yn de E.E.G.-tónnen. Jo hawwe dan derby it foardiel, dat twa hüshaidingen dér in goed stik brea op fortsjinje kin ne as selstannige ündernimmers. Dat is de iene kant. De oare kant is dizze: It heart ta de tige seldsume gefallen, dat ien eigner twa pleatsen hat, dy’t deun neist mekoar lizze, sadat de lannen as ien geliiei brükt wurde kinne. It is jit noch seldsumer, dat hjir ien fan de hierders ophaldt sün- der opfolger, alteast op in stichtings- pleats. Démeist moatte beide pleatsen modernisearre en fomijd wurde, hawwe der al inkele geslachten stien. Hjir is dus de seldsume kéns om, der ien to koart to dwaen, in pleats to bouwen op 180 pounsmiette lan. In pleats dêr’t men ünderfine kin, hwat foar mooglikheden der lizze yn dit type bi driuw, hwannear ’t men alle moderne mooglikheden fan hjoeddedei by de bou binutte kin. En dat liket my in great algemien bi lang foar de hiele greidboerswrald. Hwat foardielen of biswieren bringt dit mei yn de praktyk fan it buorkjen? Hoe is de finansiële kant fan sa’n bi driuw? Hwat sille de boukosten wêze, de arbeidsbisetting, de fésteapel. de op- br.ngsten en gean sa mar troch. En net it minst en lést: Hoe wurdt it libben fan de boer en syn hüshaiding hjirre ünder alle omstannichheden As minister Lardinois en de E.E.G. kom- misje foar har moaije wurden steane, dan soene hja mei beide hannen dizze kans oangripe moatte om sjen to litten, dat har theorieën yn de praktyk hout snije. Dan soene hja de eigener, dy’t foar in pleats fan dizze greatte inkele ton nen bisteedzje moat, fiks yn ’e mjitte komme moatte. Ek foar de hierder lizze Vooral aan de westkant ontstonden rui ge duinlandschappen met typische be namingen als Loopduin en Parapluduin. Duinen met grotendeels naakte, zondoor- stoofde witte flanken, aan de glooien de west- en zuidwesthellingen begroeid met een rijke vegetatie aan buntgras, havikskruid, rood zwenkgras en korst mossen. Hierdoor breidde het kleuren palet van „De Boschplaat” zich gesta dig uit tot een fraai spel van grijsviolet naar zeegroen tegen een bijna witte ach tergrond van zand. De steilere noordoostelijke hellingen van de duinen bieden een heel ander as pect. Donkergroene kraaiheide en eik- varen boven een dek van bladmossen in variaties van smaragd tot goudgroen. In de duinvalleien hebben verschillen de orchissoorten een goede voedings bodem kunnen vinden, waaronder de moeraswespenorchis, de vleeskleurige orchis en het handekenskruid. En de flora wordt doorweven met scheepshistorie door de aanwezigheid van de cranberry op „De Boschplaat”. De zaden hiervan zijn door een schip breuk in het midden van de vorige eeuw op het voormalige eiland terecht geko men en vormen nu door een rijke oogst aan grote purperrode bessen een zeke re bron van welvaart. En uiteraard zijn er de vogels. In de rijke vegetatie van „De Boschplaat” vin den zij een ruime voedselbron. Kieken dieven in blauw en grauw, velduilen, de altijd aanwezige meeuwen, eenden, scholeksters en talrijke andere beken de en minder bekende gevederde flui ters. Zij zijn de permanente bewoners van het natuurreservaat.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1