het Franse Moskou i m de week De foto van de politieke Regeringsplannen en Nederland langs toekomst van volstrekt gebruikelijke wegen Gabe Shroar staatshoofd Pompidou Veel eerbewijzen voor I 1 Él fe Ow Kwestie Berlijn ter sprake gebracht FIr! I 1 i k. llllll!lllll|l><lllllllllllllllllllllllllllllllll!ll llllhiiiillllllllllllllllllllllllllllllllllllilllll F' STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Ir VI I J ‘fc i o-o Raadsvergadering c* Baarderadeel Nieuwe autospuit voor Mantgum I I VRIJDAG 23 OKTOBER 1970 109e JAARGANG No. 84 Wytnbritseradcel. rr I Regering Brandt in gevaar Belastingen I Kwestie Berlijn 14 i Hwat hal Abonnementsprijs f 4.40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Gl.-O 887926 Advertentieprijs; 17 et. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag r' Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De eerstvolgende openbare vergadering van de raad is belegd op maandag 26 oktober 1970, ’s avonds 19.30 uur ten gemeentehuize te Mantgum. De agenda luidt als volgt: 10 12 12 13 15 16 6 7 8 9 1 2 deze foto heeft gemaakt. De fotograaf heeft vergeten zijn naam en adres op de achterkant te plaatsen, zo tasten wij in het duister. Met de wetenschap dat bij vele lezers en lezeressen dit plaatje nog wel romantische gevoelens zal opwek ken (het was (en is?) een bekend vrij- ersommetje zo achter de ijsbaan langs, besluiten we dit artikeltje. Ook met de vraag: wil de fotograaf zich even mel den? Men bileannet in learaer min, as men altyd sym learling bliuwt. 3 4 5 Bolswarris Nieuwsblad be Franse president heeft de kwestie- Berlijn overigens wel ter sprake ge bracht tijdens zijn overleg met zijn Rus sische gastheren, en daarbij is de indruk van de laatste weken gevestigd dat de Russen op dat punt nauwelijks tot con cessie bereid zijn. Toen bondskanselier Brandt eerder dit jaar uit Moskou ver trok na de ondertekening van het Duits- zaam toont om Zijn onderhandelings positie te versterken. De Russen, zo luidt de redenering, wensen niets liever dan de ratificatie van het verdrag en aanzienlijke uitbreiding van de handel met het welvarende West-Duitsland, maar hopen dit alles te bereiken met de betaling van een zo gering mogelijke prijs in Berlijn. President Pompidou van Frankrijk Is tijdens z.jjn bezoek aan de Sowjetunie door de Russische leiders met veel eerbewijzen ontvangen. Zo hebben hjj en zijn echt genote mogen logeren in het Kremlin zelf, een voorrecht dat slechts aan zeer weinig buitenlandse gasten is voorbehouden. Bovendien heeft hjj met zijn Russische gastheren een bezoek gebracht aan het gewoonlijk voor buitenlanders hermetisch afgesloten raketcentrum Baikonoer in West-Siberië. De regering is zonder kleerscheuren door de Algemene Politieke Beschouwingen in de Tweede Kamer gekomen. Wie had ook anders verwacht. Drie dagen lang - de laatste maal tot half drie ’s nachts - is uitbundig gepraat over alle rege.rings- plannen en de politieke toekomst van Nederland langs volstrekt gebruikelijke we gen. De oppositie was overal tegen, de regeringspartijen stonden massaal achter het kabinet. Moeilijke zaken, die de emoties wat ai te veel konden doen oplaaien - zoals het loonbeleid van minister Roolvink - werden volgens de regels der kunst omzeild door te verwijzen naar adviezen van de Sociaal Economische Raad of an dere instanties. i vensduur van. de regering uiteen van anderhalve maand tot oen jaar. Van doorslaggevend belang zal waarschijn lijk zijn hoe de liberalen te voorschijn zullen komen uit de verkiezingen in Hes sen (8 november). Beieren (22 novem ber). Verwacht wordt dat wanneer de liberalen in deze deelstaten uit het par lement zullen verdwijnen in Bonn nog meer liberale fractieleden naar de op positie zullen overstappen. En dat zou dan het einde van de soclalistisch-libe- rale coalitie betekenen. Opening Vaststelling notulen vergadering 28 september 1970 Ingekomen stukken Mededelingen Benoeming plaatsvervangend lid al gemeen bestuur bestuurschool Fries land Nieuwe autospuit Mantgum B: andweerkleding Straatnaamgeving Winsum Aankoop strookje grond in sane ringsplan Bozum Ontslag huwende onderwijzeres Aanvraag ex. artikel 72 der lager onderwijswet 1920 btjz. lagere school Oosterlittens Subsidiëring Frysk Orkest Vaststelling krediet in rekening- courant met n.v. Bank voor Neder landse Gemeenten voor 1971 Machtiging sluiting kasgeldlening 1971 Rondvraag Sluiting wil hij de onderhoudskosten van het eigen huis niet meer voor aftrek in aan merking laten komen. Buitengewone lasten (kosten van ziekten, studie etc.) mogen iet meer worden afgetrokken als zij minder zijn dan tweeduizend gul den per jaar. Tegen deze voorstellen is nu ook binnen de regeringspartijen ver zet gekomen. Met name de heer Schol ten, belastingexpert van de CHU, kwam het afgelopen weekeinde op de Unieraad van de CHU tegen deze plannen in ver zet. Hij vond het onredelijk ten opzichte van de niet al te bemiddelde woningbe zitters, die noodgedwongen oudere hul zen moeten kopen. Zij hebben wat meer onderhoudskosten dan de mensen met zeer forse inkomens, die zich nieuwe bungalows of villa’s kunnen veroorlo ven. Wel wil de heer Scholten de tuin- kosten als aftrekpost laten vallen. Bij de regering voor de buitengewone lasten wil hij meer aftrek mogelijk maken voor blijvend invaliden of zieken, die konstant met hoge uitgaven zitten. Het wordt overigens steeds meer de vraag of de Westduitse Bondsdag tezij- nertijd nog wel in staat zal zijn het Duits-Russische verdrag goed te keu ren. De CDU/CSU-oppositie in de Bonds dag handhaaft nog steeds krachtige be zwaren tegen Brandts Ostpolitik, en haar positie is onlangs aanzienlijk ver sterkt doordat de meerderheid van de regeringscoalitie van socialisten en li beralen, die twaalf zetels bedroeg, is gehalveerd door het overlopen van drie liberalen naar de CDU. De drie liberale overlopers, onder wie ex-partijvoorzitter Mende, hebben de partij verlaten uit protest tegen de link se koers’ die zij is gaan varen onder lei ding van de nieuwe leider, minister van buitenlandse zaken Scheel. In Bonn vraagt men zich nu zelfs al af hoelang de huidige bondsregering zich nog zal kunen handhaven. Brandt en Scheel wek ken de indruk dat het kabinet de re geringsperiode tot 1973 stellig zal kun nen voltooien, maar in politieke kringen lopen de schattingen over de verdere le- Het aktuele probleem van de gezags- handhaving werd keurig opgelost door minister-president De Jong, die in een zeldzame uitbarsting van politieke fijn zinnigheid iedereen tevreden stelde. De heer Den Uyl van de socialistische op positie verklaarde het allemaal „niet zonder instemming” te hebben aange hoord. Zelfs de pacifist, de heer Wie- benga, vertegenwoordiger van een par tij, die zo veel demonstraties in haar programma doet, zei dat hij vrijwel he lemaal achter de woorden van de pre mier stond. De verklaring van minister president De Jong kwam erop neer dat de regering vol begrip blijft voor men sen, die er andere meningen op na hou den. Aan de andere kant zal de regering de tolerantie niet laten vervagen tot slapheid. „Tegenover groepen die vol strekt onverschillig zijn voor de begin selen van de democratie, of die er doel bewust op uit zijn de rechtsorde te ver nietigen past geen verdraagzaamheid”, aldus de premier. Hij werd nog even aangevallen op het gebruik van het woordje „groepen” - oppositie vond dat hij beter over personen kon spreken - maar dat was toch niet meer dan wat gekijf achteraf. Den Uyl vond dat we weer terug zijn bij „de premier van het begrip voor krakers en kabouters” en sprak over „de zwijgende minderheid binnen het kabinet”. Bij de oppositie leefde aanvankelijk sterk de angst voor een groepering binnen de regering, die wat krachtdadiger de hand wil houden aan het „law and order”-begrip. Uit spraken van de ministers Beernink en Udink (beiden CHU) leken hierop te wijzen, ook al het optreden van de re gering tegen de VPRO, die een journa listiek slechte (en nauwelijks beluister de) radio-uitzending w’idde aan sabota ge in het leger en daarvoor formeel een berisping ontving. De regeringspartijen onthielden zich, tot geruststelling van velen, van enige aan drang op de regering om fors op te treden tegen ordeverstoorders. Waar- üs hjoed to sizzen 1 Ook de belastingplannen van minister Witteveen zullen ongewijzigd door de Kamer komen. De bewindsman krijgt zijn verlaging van de loon- en inkom stenbelasting (vanwege de inflatie) én zijn verhoging van diezelfde belasting (vanwege de konjunkturele omstandig heden). Ook gaat volgend jaar de BTW omhoog. Moties van de oppositie om de loon- en inkomstenbelasting niet te ver lagen en het daardoor mogelijk te ma ken om de BTW niet opnieuw te ver hogen werden eensgezind door de rege ringspartijen verworpen. Dit wil echter nog niet zeggen dat alle belastingperi- kelen voor(de regering voorbij zijn. Staatssecretaris Grapperhaus (Belas tingen) wil een vereenvoudiging door voeren van de loon- en inkomstenbelas ting "n daartoe een aantal regelingen veranderen, die tot nu toe de aftrek van een aantal kosten mogelijk maakten. Zo Russische verdrag vertrouwde hij erop dat dit verdrag de Russen ertoe zou brengen betere bestaansvoorwaarden voor West-Berlijn te scheppen. En om de Russen tot meer haast te pressen liet hij enkele malen duidelijk uitkomen dat zijn regering ratificering van het verdrag afhankelijk zou stellen van voortgang bij het vier-mogendheden- overleg over de toekomst van deze Wes telijke enclave in communistisch gebied. Tijdens de recente bijeenkomsten van de ambassadeurs van Amerika, Engeland en Frankrijk in West-Duitsland en de Russische ambassadeur in Oost-Berlijn is evenwel gebleken dat de Russen nog steeds tot geen enkel compromis bereid zijn. Daarom heeft de Westduitse rege ring nu de Sowjetunie gewaarschuwd dat zij het openen van handelsbespre- kingen - waarop de Russen zeer gebrand zijn - afhankelijk stelt van vooruitgang bij het overleg over de voormalige Rijks- hoofdstad. In Westelijke kringen acht men het intussen nog niet uitgesloten dat Rusland zich alleen maar onbuig- Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopcn, Wonseradeel, W or hum en n Reeds geruime tijd bevindt zich in onze fotoverzameling bovenstaande afbeel ding. Met de bomen die hun takken en stammen laten zien, zou men een herfst foto kunnen suggereren. De eerlijkheid gebiedt ons te zeggen, dat de foto reeds in het prille voorjaar is genomen. Mis schien ziet u op de overkant rechts wel de witte pukkeltjes in het krantenraster. Het zijn de rijk bloeiende paardebloemen. Vermoedelijk zullen de meeste Bolswar- ders deze foto wel thuis kunnen bren gen. Achter de bomen linies ziet u de af rastering van de ijsbaan, voorheen ook renbaan en plaats voor het concours hip- pique en andere ruiter-activiteiten, een tak van sport, die helaas door het mo derne romatiekarme leven naar de ach tergrond dreigt te geraken. De vaart is de Hartwerder vaart, waarvan zich ver derop de Kloostervaart afsplitst. Het is heus niet zo dat u zoals het grapje dan zegt met de nachtboot naar Hartwerd kunt varen. Scheepvaart is er practisch niet meer. De melkboot heeft het het langst volgehouden en de laatste grote Schuit die dit eeuwenoude water bevoer was waarschijnlijk de woonark van fam. Kuipers, maar die is halverwege gezon ken (aan het eind van de bomenrij on geveer) en ligt nog steeds waar het on geluk jaren geleden geschiedde. Op de achtergrond de schoorsteen van de Hollandse melksuiker fabriek met daar onder de tennisbanen. Rechts de Werk- mansbloei. Is daar bij de nieuwe toe gang tot Eekwerd een radicale veran dering opgetreden, hier op de foto is het nog steeds landelijk en rustig. Het platte bruggetje zonder leuningen leidt naar de boerderij Groot Eekwert, ver- moedclljk de oudste nederzetting van Bolsward aan een van de uitlopers van de oude middelzee, waar historische vondsten zijn gedaan van vér voor onze jaartelling, terwijl de oudste geschiede nis van Bolsward zelf wat de vondsten van antiek aardewerk betreft dateren van rond Christus geboorte. Zo’n bruggetje zonder leuning kwam vroeger in Friesland veel voor. Het mid denstuk lag dan los en kon worden weg gehaald als er een schip langs kwam. Een brugwachter was er niet. Veelal werd het aan de beleefdheid van de schipper zelf overgelaten. Soms werd zo’n brug ^etje „barte” genoemd, soms ook „post” of „zet”, namen die topop- grafisch voortleven in bv. De Bartsen (gehucht bij Wanswerd), Buitenpost, en b.v. Jaklezet. Ook de binnenstad van Bolsward telt veel ven dergelijke „pos ten”, voorheen een houten balk (denk ook aan de benam’ng deurpost enz.) waarover men een bredere plank of barte, kon schuiven. Deze vaart zal wel gegraven zijn door de monniken van het klooster Bloemkamp. De vaart liep behalve naar Hartwerd, zoals gezegd ook naar het huidige Oegekleaster of Ugoclooster, eens een uithof van het Hartwerder Bloemkamp, dat tijdelijk ook vrouwenklooster is geweest en toen Mariënpoort heette. Barban Yntjes was de huishoudster. Ze zal ook wel niet heb ben gedroomd, dat eenmaal haar naam nog eens zou worden vereeuwigd in een vrijgezellenflat, netzomin als Jelmer, Thomas, Henricus enz. voormalige ab ten van Bloemkamp en Mariënpoort ooit gedacht zullen hebben hun naambordje nog eens in een straat te zien, in de onmiddellijke nabijheid van deze vaart. De foto is vooral aantrekkelijk door de positie, die de fotograaf heeft ingeno men, waardoor het felle zonlicht op het brugg tje zich voordoet als een fel licht lint en de bomen weerspiegelen in het water onder de brug. Het bootje (bedoeld voor spelevaren of het lichten van pa- lingfuiken?) doet het bijzonder goed. We kunnen helaas niet meedelen, wie Waarom al die eerbewijzen voor het Franse staatshoofd? Daarvoor zijn ver scheidene redenen aan te voeren. Toen vier jaar geleden president de Gaulle, Pompidous grote voorganger, de Sowjet I unie bezocht ontvingen Russische lei- I ders een staatsman wiens streven om de overheersende Amerikaanse Invloed ta West-Europa terug te dringen hun uiterst welkom was. Maar ook de Gaul le zag toen speciale voordelen in die reis. Frankrijk, dat in die tijd de andere Westelijke landen voor was in het stre ven naar ontspanning, verwachtte dat het door middel van een dynamische Oost-Europa-politiek een belangrijke ma kelaarsrol zou kunnen spelen in de ver zoening tussen West-Duitsland en de Sowjetunie. En het nam aan dat een I dergelijke rol Parijs aanzienlijke poli tieke voordelen zou kunen opleveren. Die vlieger leek aanvankelijk inderdaad op te gaan, maar toen nu een jaar gele- i den Brandt in Bonn bonskanselier werd, I bleek de Franse hulp niet meer nodig. Brandt wist met z’n Ostpolitik zelf recht streeks de weg naar Moskou te vinden, i en het Russisch-Duitse akkoord van juli 1970 - een van de belagrijkste re- •ultaten van die politiek - betekende met één slag het einde van de Franse makelaarsrol tussen Oost- en West-Eu- I ropa. Frankrijk deed echter nog meer te- leurstellende ervaringen op. De Gaulles i bezoek aan Moskou had voor Parijs een I „bevoorrechte positie” tegenover de Sowjetunie opgeleverd, die onder meer tot uiting moest komen in geregelde consultaties over belangrijke politieke kwesties. Maar in de praktijk bleek dat Parijs in het geheel niet werd gecon- I sulteerd, zoals ten aanzien van het Rus sisch-Duitse verdrag en ten aanzien van het Midden-Oosten. Al deze punten heb ben niet nagelaten wrevel in Parijs te veroorzaken al beziet Pompidou Frank rijks rol in de wereld wel wat nuchter der dan de Gaulle dat deed toch heeft het gaullistische Frankrijk van Pompi dou voor de Russen nog wel zo veel be tekenis dat zij er belang aan hechten om de Franse teleurstellingen wat te verzachten. Er waren voor Moskou echter nog twee redenen om - extra vriéndelijk tegen Pa rijs te doen. De Russische leiders dien den rekening te houden met de gevoe lens van hun partners in het Warschau pact, waarvan enkele al achterdochtig begonnen te worden tegenover de spe ciale aandacht van Moskou voor West- Duitsland. Door te tonen dat het even goede betrekkingen nastreeft met én Frankrijk én West-Duitsland zou het Kremlin de Oosteuropese vrees voor de tnogelijke consequenties van nauwe Russisch-Westduitse banden kunnen ont zenuwen. En tenslotte ging het de Rus zen erom Frankrijk geheel te vinden voor hun reeds zo lang nagestreefd.e doel: een Europese veiligheidsconferen- tie, die volledige erkenning zou moeten opleveren van de bestaande ideologische verdeling van het Europese continent, Inclusief de verdeling van Duitsland. In die laatste, zeer belangrijkste opzet zijn de Russen in ieder geval enigszins geslaagd. Pompidou heeft tenminste te kennen gegeven dat zijn land niet langer geheel afwijzend tegenover een derge lijke conferentie staat. Hij liet dóórsche meren dat Frankrijk met de bijeenroe- ping van een veiligheidsconferentie ak koord kan gaan mits die een welbe kende eis van alle Westelijke partners) ook zou worden bijeengewoond door de Verenigde Staten en mits het doel ervan zou zijn „de beëindiging, van alle span ningen en de ontwikkeling van alle mo gelijke contacten tussen West- en Oost- Buropa”. Daarmee heeft Pompidou de Franse steun voor het Russisch plan niet langer uitdrukkelijk afhankelijk gesteld van concrete Russische stappen inzake Berlijn. schijnlijk is men toch terug gekomen van de gedachte dat op dit punt wel wat stembuswinst valt te behalen. De onverwacht talrijke reakties op de uit latingen van minister Udink hadden wat dit betreft een waarschuwing kunnen zijn. Minister Udink - de nieuwe lijst trekker van de CHU - heeft overigens al laten weten dat hij het lang niet zo krachtdadig heeft bedoeld als het mo- gelijk is overgekomen. Heel wat poli tieke kommentatoren hadden dat overi gens kunnen weten. De Christelijk His torische Unie is vanouds een partij, die het gezag altijd bijzonder hoog houdt. Dat is bij wijze van spreken, al gene raties zo. Op elke CHU-bijeenkomst wordt hoog opgegeven over- de handha ving van het gezag, wat dat ook precies mag zijn. Weliswaar lijkt dat plotseling een heel andere bedoeling te krijgen wan neer de gezagshandhaving zo in het mid delpunt van de belangstelling staat, in feite is het toch niet meer dan een tra ditie. v. .a. w De inspektie van het brandweerwezen heeft reeds verschillende malen gewe zen op de ouderdom van de in 1950 ge bouwde autospuit waarbij het risico van storingen steeds groter wordt. Blijkens het rapport van de commandant van de brandweer zullen bij reparaties van enige omvang onderdelen uit Ameri ka moeten komen, hetgeen veel tijd in beslag zal nemen, zodat het gewenst is tot vervanging over te gaan. Een nieuwe autospuit zal aan de mo derne eisen moeten voldoen. Er zijn in principe twee mogelijkheden: 1 Een voertuig waarop eën hogedruk- installatie en een lagedrukpomp zijn ge monteerd, waarbij de tankinhoud van de hogedrukpomp 1000-1500 1. water be draagt. 2 Een kombinatie van een hogedruk spuit op een 3-tons bestelwagen, met er achter gekoppeld ’n tweewielig motor- spuit lagedruk. De tankinhoud van de hogedrukinstallatie is 700 liter en van de lagedrukpomp 1500 1. De tweede mogelijkheid heeft bij b. en w. de voorkeur, omdat de hoge- en lage druk pompen onafhankelijk van elkaar kunnen worden opgesteld en bediend, zodat onderbreking van de blussing niet behoeft voor te komen, hetgeen bij een kombinatie wel het geval is, namelijk verplaatsing naar een nieuwe waterwin- plaats. Bovendien is de tweede mogelijkheid aanmerkelijk goedkoper dan de eerste. Offertes voor een nieuwe autospuit zijn vorig jaar aangevraagd. De voorkeur kan worden gegeven aan de n.v. Berwi te Winschoten aangezien het eindprodukt uitstekend genoemd mag worden, de fabriek te Winschoten tijdens de bouw, alsmede later voor on derhoud gemakkelijk te bereiken is en de rijksinspektie in Groningen het toezicht heeft. De totale kosten inclusief b.t.w. zullen voor de Mercedes Benz brandweerwagen ombouw, aanhangwagen met motorspuit lage druk en enkele technische voorzie ningen plm. f 62.090 bedragen. De af schrijving kan op 15 jaar worden gesteld. B. en w. stellen de raad voor over te gaan tot de aankoop van een Mercedes Benz brandweerwagen met aanhangwa gen en het benodigde krediet ad. f 62.000 beschikbaar te stellen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1