Wat de raad te behandelen krijgt GaHe SKroar I te 21 V. akt en. iMH 4 end« oortMI l mini niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ino Herfstbeeld Fan de Marlinyloer IHIIII mill’ E.H.B.O.-cursus n ers) I mini IP’’ inard lllilllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllll. I Jeen Meijer nam geruisloos afscheid DINSDAG 27 OKTOBER 1970 109e JAARGANG No. 85 RAADSVERGADERING l Verkoop grond Ontslag D. Sandstra 19 3 5 Verhuwr gebouw RHLTS 6 7 8 Garanderen geldlening 9 10 Hwat hat een herbenoeming niet op I j 0* hjoed to sizzen Aankoop grond Ned. Spoorwegen het verzoek in te gaan. i wr- werkzaamheden tot volle tevredenheid. J.S. DE ROLLEN BINNE OMKEARD merii” dwz j omheech, hwant alles wurdt djtlrder. I Aanschaf kraakpersvuilnis- wagen Automatisering van de administratie Better in keninklike slaef dan in slaef- ske kening. Advertentieprijs: 17 et. per Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 4.40 p kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926' tegen prjj. aran- iraak en tl e in- n de heer D. Sandstra hem ontslag te wil len verlenen uit zijn funktie van sec retaris dezer gemeente met ingang van 2 januari 1971, daar hij dan de pen sioengerechtigde leeftijd zal hebben be reikt. B. en w. stellen voor het gevraagde ont slag eervol te verlenen. schaf te verkrijgen, daar deze momen teel ontbreken. De commissie voor openbare werken heeft omtrent deze aanschaf gunstig ge adviseerd. i 2 Benoeming leden sportvelden commissie Herfstwinden kwamen En wolken dreven voorbij Regen vlagen striemden Het vee in de wei. De koppen omlaag De nek iets gebogen Beven dromerig kijken Verlangende ogen Wie Jeen zegt, denkt aan lange afstan den. Jeen Nauta en Jeen van der Berg b.v. zijn bekend geworden van hun elf stedentochten. Er is nog een Jeen, die ’n lange rit heeft volbracht. Jeen Meijer, drukker bij de A. J. Osinga NV heeft er meer dan 50 jaar zijn beste beentje voorgezet. Hij wilde bij zijn afscheid geen drukte. Een receptie werd het niet. Hij is er ook te bescheiden voor. Toch moet hij het wel leuk gevonden hebben, dat zijn collega’s de pers hadden ver sierd en hem niet met lege handen lieten gaan. De heer Meijer, die zich ook buiten de drukkerij verdienstelijk heeft gemaakt, b.v. in zijn politieke or ganisatie en in het zwemschoolbestuur is dus (op eigen verzoek) niet officieel gehuldigd. Toch willen we van deze sym pathieke medewerker niet afscheid ne men zonder hier zijn foto te plaatsen. Hij zal er wel vreemd van opkijken, want van het bestaan van deze foto wist hij vermoedelijk niets. De foto werd gemaakt, toen hij op het laatst gehou den personeelsreisje te Amsterdam aan boord stapte van een rondvaartboot. Wat zijn werkkring betreft heeft Meijer de finish bereikt. We wensen hem nog vele jaren goede gezondheid om te genie ten van welverdiende rust. >etere >rima naris >gel), weer JEE- ig en ;rjon- _,abor 0213. r met in verse hijnt DINSDAGS en VRIJDAGS (Jltg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) ■vies ij een In mei 1970 werd aangekocht van de NV Ned. Spoorwegen te Utrecht een deel van het vroegere emplacement van de tramwegen. Eén van de voorwaarden, verbonden aan deze verkoop is. dat de koopsom moet worden betaald binnen 1 jaar na het passeren van de koopakte, terwijl de akte binnen acht maanden na 28 april 1970 moet worden gepasseerd Tegen deze voorwaarde wordt door gede puteerde staten bezwaar gemaakt, omdat met deze maximum termijnen betaling binnen één jaar zou kunnen worden ge est, hetwelk in strijd zou zijn met de wet kapitaalsuitgaven publiek rechtelijke lichamen. De NV Ned. Spoorwegen hebben zich desgevraagd bereid verklaard deze voor waarden te wijzigen in die zin. dat be taling niet binnen één jaar behoeft plaats te hebben. B. en w. stellen voor bovenvermeld raad- besluit zodanig te wijzigen. Fenno Schouwstra schreef een prachtig boek over de Friese Elfstedentochten. Hier een foto van het boek met foto’s o.a. van het passeren van Parrega en van de martelgang op de besneeuwde trekvaart Workum-Bolsward. Ditkeer in H. en Sj. alvast een voorproefje. In een volgend nummer een artikel over dit boek, dat inmiddels in de boekhandel verkrijgbaar is. De plaatselijke afdeling van de EHBO is voornemens om ook dit seizoen weer een cursus te organiseren. Deze cur sus van slechts 12 lessen dient om, zo als de naam reeds aanduidt, u in staat te stellen de eerste hulp te verlenen wel ke nodig is. Het gebeurt maar al te vaak dat door onwetendheid en of paniek de toestand van het slechtoffer verergerd wordt. Wanneer wij denken aan de ve le verkeersongevallen welke dagelijks plaatsvinden en u zou degene zijn die tijdens een voorkomend geval juist en handelend weet op te treden dan is uw kennis reeds van onschatbare waarde. Ook voor de ongelukken in en rond uw huis kan enige kennis reeds zeer belang rijk zijn. Deze cursus is dan ook voor namelijk op de praktijk gebaseerd met weinig theorie. Elders in dit blad is een advertentie, opgenomen waarin u nadere gegevens worden vei strekt. Jtenf :oda-H minlstratiesystemen zullen worden ont wikkeld, die het mogelijk maken in kor te tijd een hoeveelheid gegevens te ver werken en die misschien ook in de ge meente Bolsward kunnen worden toege past, is deze zaak voor b. en w. nog te onduidelijk en zijn hen nog te weinig informaties verstrekt om de raad volle dig te kunnen inlichten wat de voorde len van deze samenwerking zijn voor onze gemeente. Bovendien kunnen zij op dit moment nog niet overzien wat de ge volgen van de automatisering voor de personeelsbezetting van de administra tieve dienst zullen zijn. Zij zijn hier bij tot de conclusie gekomen dat de inhoud van bepaalde funkties zeker een wijziging zal ondergaan, doch dat niet op een besparing aan personeelskosten kan worden gerekend. Het vraagstuk de automatisering is naar hun me ning nog in een beginstadium van ont wikkeling en het wil hen daarom voor komen, dat het beter is, vooralsnog niet tot aansluiting bij de gemeenschappelij ke regeling over te gaan. Zij zouden voorlopig een afwachtende houding wil len aannemen tot het tijdstip, waarop I door bepaalde gemeenten ervaring is op- I gedaan om daarna te beoordelen of het ten van een omvang als de onze voor delen biedt. Om deze reden stellen zij voor thans niet op Het stond aan de sloot Op een hoek van het land Het achterst in de wind Op de uiterste rand. Door de heer H. J. A. van Zeist, Kou- Bij brief van 19 oktober j.l. verzoekt dehulsterdijk 2A te Witmarsum is aan het bestuur van de Katrijn Epes Stich ting verzocht om aankoop van 2 per celen grond gelegen aan de Koudehuis- terdijk. Het bestuur van de Stichting heeft geadviseerd de twee percelen land voor f 12,50 per centiare te verkopen, waarmee da heer Van Zeist zich ak koord heeft verklaard. Met de pachten van de twee percelen grond, t.w. de heren Terpstra en Katstra Is de heer Van Zeist reeds tot overeen- itemming gekomen. B. en w. hebben geen bezwaar tegen deze transactie en stellen voor bedoelde percelen grond aan de heer Van Zeist te verkopen. situaesje gins forbettere en is hja net mear mei dy swiere tiden to forgelykjen, mar dizze ieuwen hawwe syn karakter tige mei foarme. Hy moast altyd tsjin de stream oproeije, syn bisit fordigenje tsjin fan büten kommende gefaren. Bü- tendat is syn bistean tige öfhlnklik fan it waer. Ek dat moat er öfwachtsje, hy kin it ommers net foroarje. Sa is der folie mear, dat de boer makket ta hwat hy is: in earnstich, hwat soarchlik man, dy’t net maklik libbet en gauris de kon- servative kant neist. Dér moat dan ek hiel hwat barre, foar de boer üt syn fordigenjende balding los komt en hy seis nei de leije grypt. Dat dit nou bard is en wol hjir fanüt Frys- lên, is op himsels in histoarysk barren. It is in biwiis fan de emansipaesje fan dizze maetskiplike groep en in frucht fan ünderwiis en organisaesje, sa’t dy har de léste fyftich jier üntjown hawwe. Binammen de jongere boeren bigjinne it troch to hawwen, dat hja net ta kinne mei it fordigenjen allinnich, mar dat hja seis oanfalle moatte. Net mei wapens of mei barrikadearen fan wegen, sa’t oerstjüre Fransen it dogge, mar mei arguminten en libbene aksjes. Hoe langer hoe mear boeren bi in plastic zakken. De thans in gebruik zijnde auto is voor de stofvrije belading aan de achterzijde voorzien van kleppen, de nieuw aan te schaffen auto mist deze kleppen. Door het gebruik van plastic zakken blijft ook j dan de belading stofvrij, terwijl, naar elders gebleken is, de handelingen van het personeel aanmerkelijk minder tijd vragen. Over de prijs van de te verstrekken plastic zakken en de wijze van beschik baarstelling worden intussen inlichtin gen gevraagd in gemeenten, die hiermee ervaring hebben opgedaan, zodat de raad hierover spoedig nadere voorstellen te gemoet kan zien. In verband met de zowel voor de leve ring van het chassis als de opbouw van een kraak-perswagen in acht te nemen leveringstijden en de te verwachten prijs stijgingen menen b. en w. thans te moe ten voorstellen een krediet beschikbaar De EEG yn Brussel is fan bilang, it ministery fan lênbou en finansies, de TWadde Keamer, de politike partijen, de kranten, de publike opiny, moatte de ynfloed fan har argumentaesje fiele. Dat is net in maklike opjefte foar de drok- bisette boer, mar it kin der net sünder. Yn in aktyf lênbouskip, yn in aktyf or- ganisaesjelibben, dat de foarmannen oanset en materiael forskaft foar har aktiviteiten, moat dit barre. It ütbringen fan it struktuerplan foar de Fryske lênbou is in died fan greate bitsjutting. It hat de rollen omkeard. De boer gie yn it offensyf, hy wachte net, hwat den Haech sizze soe. Hy lei har in plan foar, dat folie fierder giet as hja ea tocht hiene. Hja binne der fan skrokken. Seis it lanbouskip wist earst net hwat hja hjir fan sizze soene, mar it wurket troch en de lettere reaksje jowwe al mear moed. Yn de kommende dagen komt de bigreating fan lênbou yn de Twadde Keamer en ek dér sille de aktive boeren wêze om regearing en parlemint fiele to litten, dat hja net ta kinne mei «m de hjitte brij hinne to draeijen. Hja moatte nou twongen wurde to sizzen, hwat kant hja üt wolle. Mei dizze prizen trochgean sünder de boer yn steat to stellen syn produksje to modernisearen is in sinyske ütstjermethoade, hwerby Ingevolge de „Sportveldencommissiever- ordening” bestaat de commissie „Het Bolwerk” uit acht leden, waarvan a. de voorzitter uit en door b. en w. wordt aangewezen, b. twee leden door de raad al of niet uit haar midden worden be noemd en c. vijf leden op aanbeveling van de sportfederatie door de raad wor den benoemd. Artikel 3 van genoemde verordening be paalt dat de zittingsduur van de leden gelijk is aan die van de leden van de gemeenteraad, met dien verstande dat deze voor de vijf genoemde leden voor de eerste keer eindigt op de eerste dins dag in september 1970. Aftredende le- ISTIC EBH licht, rktali r" tal ran da udt da plaatt nraraik ibnral i Vries, Lem. :t. 14- H.L, De heer A. Jellema, Lonjéflat 22 te Bolsward heeft door tussenkomst van de NV Bemiddelend Orgaan van de NV Bouwfonds Nederlandse Gemeenten ver zocht. rente en aflossing van een door hem ten behoeve van het bouwen van een woning in het plan Eekwerd, te slui ten lening, te willen garanderen. Op grond van de thans geldende regeling voor het verkrijgen van rijkssteun voor eigen woningen is het mogelijk dat de gemeenten t.b.v. van de toekomsti ge eigenaar-bewoner van de te bouwen woning de betaling van rente en aflos- ling van een eventueel op te nemen hy pothecaire lening garandeert. Daar aan het verlenen van een dergelijke garan tie uiteraard risico’s zijn verbonden is het Rijk bereid in eventueel uit de ga rantie voortvloeiende risico’s voor 50 pet. deel te nemen. De betreffende aanvraag bij de gemeente zal dan via een Bemid delend Orgaan moeten worden ingediend, terwijl tevens binnen 4 weken n4 het ver lenen van de garantie een exemplaar van het garantiebesluit moet worden toegezonden aan de Minister van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening. De inschakeling van een Bemiddelend Orgaan wordt vereist opdat de diverse aanvragen aan bepaalde, landelijk vast gestelde. normen kunnen worden getoetst Daar omtrent de aanvraag van de heer Jellema gunstig is geadviseerd, stellen b. en w. voor de gevraagde garantie te verlenen door vaststelling van het ter inzake gelegde ontwerp-besluit. De steeds verder gaande uitbreiding van de bebouwing van de stad noopt in de zeer nabije toekomst nadere maatrege len te nemen ten aanzien van het op halen van huisvuil door de gemeentelij ke reinigingsdienst. Zowel de hoeveelheid huisvuil die wordt aangeboden, alsmede de grotere rou te die moet worden gereden, maakt het binnenkort nodig dat de thans in reser ve staande roltrommelwagen ook wordt ingezet voor het ophalen van vuil. Dit zal het gevolg hebben dat de personeels bezetting van de reinigingsdienst zal moeten worden uitgebreid voor het be mannen van deze wagen voor één of twee dagen per week. B. en w. hebben zich daarom met de direkteur van gemeentewerken en de op zichter van de gemeentereiniging nader over deze materie beraden. Zij zijn daar bij tot de conclusie gekomen dat de meest economische oplossing kan worden ge vonden door de aanschaffing van een kraak-pers vuilniswagen. Door de aanschaffing van een kraak- perswagen zal het mogelijk zijn in een route meer vuil te vervoeren, daar het vuil in de wagen wordt samengeperst. Een vermindering van het aantal rit ten naar de stortplaats geeft een aan zienlijke tijdsbesparing. Met bedoelde wa gen kan gelijktijdig met het huisvuil ook het grofvuil, dat momenteel afzonder lijk wordt opgehaald, worden meege nomen. De wekelijkse dienst voor het afhalen van grofvuil kan vervallen en met het eenmaal per week afhalen van huisvuil, zal een zodanige tijdsbesparing worden verkregen dat het personeels bestand niet behoeft te worden uitge breid en tevens nog enige tijd vrij zal komen voor taken die thans wegens tijd gebrek, minder goed worden uitgevoerd dan wenselijk is. Voorwaarde voor het Beide ondernemingen verrichten deze beladen van deze wagen is echter dat het huisvuil voortaan wordt aangeboden Hoewel in de toekomst zeker nog ad- It boere-aerd is yn it algemien ófwacht- sjend, meast de passive kant neist. Dat 1 is histoarysk maklik to bigripen. Troch de ieuwen hinne wie it altyd it platte- lênsfolk, dat de lésten droech fan hwat hege hearen ütheefden. Yn it forline wie 1 gjinne yn to sjen, dat yn dizze tiid net sa s’im dat in bikend skriuwer fan allinnich it wurk op it lan of yn it büt- cle boeren se:: ..Tailable et corvéable 1 hüs fan bilang is, mar dat har situaesje. de iene mei de oare der oan giet. Wol 'en en p’-s'.en dragend fiskael, ekonomysk en soasiael. bipaeld men dat net, dan moatte de prizen aloan sünder ein, Aldergeloks hat üs tiid dy j wurdt troch de staatkundige organen. mevr. Hilgers-Jacobs bevelen b. en w. de heer J. Visser, Twibak-dyk 3 ter be noeming aan. De heer Hamburg heeft zich bereid ver klaard in de commissie zitting te ne men tot het tijdstip dat b. en w., hope lijk spoedig, een voorstel ter zake aan de raad kunnen richten. Tot zolang ware de heer Hamburg opnieuw te be noemen. Van de Sportfederatie Bols ward is voor de onder c bedoelde le den onderstaande aanbeveling ontvangen 1. J. Altenburg, Skilwyk 7. 2. H. J. Be rends, L. J. Timmerstraat 27. 1. W. Roelants, Wipstraat 5. 2. N. Schel- tinga, Siboldusstraat 9. 1. J. Gaastra, M. Poortvlietlaan 3; 2. E. Frankena, P. A. Bruinsmastraat 21. 1. H. Bosma, Laag Bolwerk 32. 2. L. Breeuwsma, Michiel Elgersmastraat 4. 1. Y. Terpstra, Gabbemastraat 2. 2. J. v. d. Meer, St. Jozefstraat 13. I era tot het garanderen van een ge'd'ening. Idem tot wijziging van het r| i--4. J- T aankoopbes'uit met de Ned. Spoorwegen. Idem tot het verlenen van ontslag aan de heer D. Sand stra ais gemeentesecretaris. Idem tot bepaling van de huur voor het gebouw van de Rijks- 4> Hogere Landb. Technologi sche School. Idem tot aankoop van nieuwe huisvuilauto Idem inzake samenwerking automatisering gemeentelijke administraties. Idem tot benoeming van le den van de sportcommissie. den kunnen terstond opnieuw worden benoemd. Het college heeft de burgemeester be noemd tot voorzitter voor de komende j periode. I De onder b bedoelde leden, mevr. Hil gers-Jacobs en de heer Hamburg, heb- ben verklaard prijs te zullen stellen. In de vacature I I rMni'v Tr» koT-nlon P» on sir S Bolswarrts Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, H’orium en WymbritseradeeL De huur van het gebouw voor de Rijks- Hogere Landbouw Technologische School door de gemeente met het Rijk aange gaan loopt per 31 december 1970 af. Over verlenging van het huurcontract is over leg gepleegd en het blijkt dat het Rijk bereid is de huurovereenkomst te ver lengen met 10 jaar. Het bestaande huur contract is van 1951, met dien verstan de dat de huurbedragen tussentijds zijn te stellen voor de aanschaf van deze aangepast. Met de vertegenwoordiger i kraak-pers vuilniswagen. Nadat door de van 't Rijk is overeengekomen dat ook raad het betreffende krediet is verleend, thans de inhoud van het huurcontract j kunnen pogingen in het werk worden ge gelijk zal blijven met dien verstande dat steld financieringsmiddelen voor de aan- het tuinonderhoud, dat ingevolge de overeenkomst voor rekening van de ge meente komt, in het vervolg voor reke ning van het Rijk wordt genomen. B. en w. stellen voor tot verhuur te besluiten door vaststelling van het ont werp-besluit. Doordat de automatisering steeds meer toepassingsmogelijkheden biedt in de ad ministratie is door de Vereniging van Nederlandse gemeenten de Stchting tot Ontwikkeling van de Automatisering bij de gemeenten (SÖAG) in het leven ge roepen. De stichting heeft vooral ’n taak op het gebied van de ontwikkeling van geautomatiseerde systemen en program ma’s voor de gemeenten. Tevens heeft de stichting tot taak te trachten regio naal automatiseringscentra te doen op richten. Vanwege het feit dat aanschaf van de apparatuur een zoanige inves tering zou gaan kosten, moet het on- van mogel(jk worden geacht, enkele uitzon deringen wellicht daar gelaten, dat de in dividuele gemeenten een eigen automa- tlseringscentrum kunnen gaan stichten. Af gezien van het feit dat dit een enor me investering zal vergen, die moeilijk rendabel zal kunnen worden gemaakt, zal ook het aantrekken van personeel op moeilijkheden stuiten. Op verzoek van de SOAG hebben de I gebruik van een computer voor gemeen- afdelingen Groningen, Friesland en Dren- I te van de vereniging van Nederlandse Gemeenten een commissie in het leven geroepen om in de drie noordelijke pro vincies een automatiseringscentrum te stichten, waaraan alle gemeenten in de ze regio aan mee zullen kunnen doen. De commissie heeft verzocht de raad voor te stellen toe te treden tot een door de gemeenten in Noord Nederland aan te gane gemeenschappelijke rege ling. Bolsward is wat betreft de automati sche verwerking van bevolkingsgege vens en de salarisadministratie aan gesloten bij de NV DOA, een dochterron- derneming van Samson NV te Alphen aan de Rijn, terwijl de gas-verbruiks- administratie in samenwerking met de NV Westergo door een particuliere on derneming in Groningen wordt verwerkt. I Dan mei de molke alle jierren wol trije, fjouwet sinten mear opbringe. Mansholt is hjir pür op tsjin, hwant nou al kostet it opromjen fan de oerproduksje milliar- den. Boppedat soene der dan ek fierst to folie bidriuwen blluwe, dy’t ekonomysk net mei komme kinne, mar by hegere prizen dochs trochbuorkje. Wy kinne dat wol mei him iens wêze, mar dan sil de oare wei folge wurde moatte. Dat is de wei fan lên üt de produksje nimme. Yn it EEG-gebiet bin ne hiele streken, dêr’t' it buorkjen troch de natuerlike situaesje ekonomysk net kin. As men dy minsken helpt om op in oare wize troch de tiid to kommen, kin men it lênbou-areael in hiel ein ynkrimpe. De oerbliuwenden moatte dan yn steat steld wurde om in pleats to bibuorkjen, dy’t mei minimale mankrêft, maksimale prestaesjes leverje kin. Wolnou, dat pers- pektyf jowt it Fryske struktuerplan düdlik oan. Mei goedtrochtochte opset en globale sifers. Sawol foar de boer, dy’t fuort wol as foar him, dy’t bliuwt. Minister Lardinois sil nou ferge wurde om in kar to dwaen. Dat hoopje de or- ganisaesjes alteast fia de Twadde Kea mer to birikken. En derom geane dy dagen har foarmannen en aksje-leden nei den Haech. It sil harren dér net ta- falle, mar wy hoopje dat hja fan troch- setten witte en har ein net slüpe litte. It wurde spannende wiken. Tj. de J. De agenda van de openbare raads- verg-.der ng waike zal worden ge houden op heden dinsdag 27 ok tober 1970, 's avone’s te 19.00 uur ten stadhuize, (deuren open J 19.15 uur) is als volgj: Notulen. Injekomen stukken, medede lingen, enz. I Voorstel van b. en w. tot ver- x koop grond. 4 •e fcl I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1