het Toestand Oosten verre m blijft explosief I* de week De foto van Bloemenhuis v.d. Weide heropende a Gade SKroar 31 w t fff! Si Russen actief in Egypte n S« Zilveren filmpjes ill -f i ifi K r fi U; 3 j r I i i Hwat hat STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. lm r X ra 109p JAARGANG No. 86 VRIJDAG 30 OKTOBER 1970 Ministers tegenwoordig ’1 ra i y Midden Oosten t: Belastingverlaging EEG Russen Nixon ook de Het valt mee CDU Problemen in Joegoslavië Pe- Mol Tenslotte November 1945 A Advertentieprijs; 17 ct. per mm Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 4.40 p. kwartaal (bjj vooruitbetaling) Giro 887926 Het is ons niet bekend of minister Luns op dat moment reeds kennis droeg van het feit dat de Russen aan het front in Egypte staan. Zij zijn het die de ra- ketinstallaties bouwen en grotendeels be mannen. zij leveren MIG-straaljagers aan Egypte en stijgen er soms mee op om aan luchtgevechten deel te nemen. Vier Russische piloten zijn door Is raëli’s neergeschoten, drie konden zich met een parachute redden, één kwam om. Egypte heeft op het ogenblik al veertig tot vijftig raketinstallaties ge- twee Weide avonduren door de familie v. d. Weide uitgevoerd, geholpen door vrienden. Wij wensen de familie v. d. Weide die in Bolsward geen onbekende is, n.l. de der de generatie staat nu al in de winkel, heel veel succes in deze prachtige zaak welke ook voor Bolward zeer zeker een aanwinst is. Het is beslist de moeite waard om een kijkje te nemen. U vindt er zeer zeker wel iets naar uw keuze. Rest ons nog te vermelden da't de binderij achter de nieuwe winkel is gekomen en een stuk is uitgebreid. De heer v. d. Weide kan nu nog meer aandacht aan uw bestel lingen besteden. Van het Europese vasteland komen min der optimistische klanken. Zo is de Pool- se regering bang dat het verdrag over de Oder-Neisse-grens met West-Duits- land niet door het Westduitse parlement in Bonn zal worden geratificeerd. De ze vrees is gegrond: maandag besloot het fractiebestuur van de CDU geen ver tegenwoordiger mee te sturen naar War schau, waar minister van Buitenlandse Zaken Scheel volgende week over dat verdrag zal onderhandelen en het daar na hoogstwaarschijnlijk zal paraferen. De CDU weigerde ook in augustus een waarnemer mee naar Moskou te sturen, toen Scheel en Brandt er het niet-aan- valsverdrag ondertekenden. Tot nieuwe burgemeester van Wonsera- deel benoemd de heer R. Reitsma, thans waarnemend burgemeester van H.O.N. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Ook Joegoslavië kent zijn problemen. Het land wil een halt toeroepen aan de massale uittocht van arbeiders naar het buitenland Tegen het eind van dit jaar zullen bijna een miljoen Joegoslaven in het buitenland werken. Volgens de communistische partij van Joegoslavië roept deze uittocht ernsti ge economische en politieke problemen op. «te s Bolswards Nieu wshlat In voorkomende gevallen, wanneer EEG- zaken in het ministerscomité aan de or de zijn (b.v. de verhouding tussen de EEG en de Oostbloklanden) zal de Eu ropese commissie bij de gesprekken te genwoordig kunnen zijn. De eerste bijeenkomst van het minis terscomité zal op 19 november in Mün chen plaatsvinden. Daar zal onder meer worden gesproken over problemen als het Midden-Oosten en de Europese vei- ligheidsconferentie, in een eerste poging geleidelijk te komen tot een gemeen schappelijke standpuntbepaling van W. Europa. Enkele dagen later zal in Brus sel een bijeenkomst worden gehouden met de tien huidige en toekomstige EEG- leden. De toestand In het verre oosten blijft explosief. De berichten zijn onoverzichtelijk en soms zelfs tegenstrijdig. Begin deze week werd een nieuw Zuidvietnam offensief in Cambodja gemeld, waarbij een 6000 man infanterie, gesteund door tanks en commando-eenheden het buurland zijn binnengerukt. De actie zou zijn bedoeld te gen Noordvietnamese eenheden. Actie veroorzaakt reactie. Zo zijn de Cambod jaanse troepen in gereedheid gebracht voor twee grote nieuwe offensieven. Aan de andere kant zrjn er weer hoopvolle geruchten over een op handen zijnd staakt het vuren. Na liet optrekken van de kruitdamp zou de winst- en verliesrekening kunnen worden opgemaakt. De kans is groot, dat er enkel verliezers zijn. Om nog even in Engeland te blijven, melden we het bericht dat de Britse waterdeskundige dr. Anthony Downing heeft verkondigd, niet te geloven dat de wereld aan milieuverontreiniging ten onder zal gaan. Dr. Downing, hoofd van het Britse laboratorium voor waterver- ontreinigingsonderzoek, voegde eraan toe: „Ik wil het vraagstuk van de mi lieuvervuiling niet bagatelliseren, maar men maakt zich wel onnodig veel zor gen. Wij moeten nauwkeurig aandacht aan de kwestie schenken, maar wij heb ben tevens de oplossingen ervoor. Het is een kwestie van het opbrengen van de wil en het geld om deze oplossingen toe te passen.” Tenslotte na deze wekelijkse rondblik over de wereld van vandaag nog een bericht uit eigen land. Senator Edward Kennedy en 38 ande re Amerikaanse parlementariërs zullen, samen met meer dan 150 collega’s uit de Europese NAVO-landen, van zes tot elf november deelnemen aan de jaarlijk se zitting van het NAVO-parlement, dat ditmaal voor het eerst in Den Haag wordt gehouden. In Wonseradeel wordt de le raadsver gadering geopend door waarnemend bur gemeester J. Dijkstra. Tot wethouders wor '.en gekozen de leden H. N H. K. de Jong en S. F. Brüne. De drie generaties v. d. Weide bij het openen van de vernieuwde zaak. ter en Jon knippen het lint door. Foto L. K. le raadsvergadering van de bevrijding te Bolsward. Speciaal herdacht werd wij len seer. H. Haitsma, wiens stem in de raadzaal zo dikwijls werd gehoord en wel bij het uitbrengen van adviezen en bij het voltrekken van huwelijken, waarin hij een meester was. Wethouder J. de Haan is niet teruggekeerd. Hij was 20 jaar raadslid. Benoemd tot wet houders werden de heren T. v. d. Zee en D. de Jong, ieder met 7 stemmen. De heer Brandenburg kreeg 6 stemmen. Als een zwaluw die echt nog geen len to maakt, komt er intussen uit Enge land voor belastingbetalers goed nieuws. Met ingang van 1 april zal iedere En gelsman namelijk 2% procent minder inkomstenbelasting betalen. Dit nieuws bracht Engelands nieuwe minister van Financiën, Anthony Barber, in de eer ste conservatieve begroting sinds 1963. Onder gejuich der Tory-Lagerhuisleden vertelde Barber vervolgens, dat de ven nootschapsbelasting met ingang van van daag met procent verlaagd zal wor den. Dit waren de twee grootste verrassin gen in de begroting, waaraan premier Heath en zijn ministers hadden gewerkt sinds zij in juni de verkiezingen won nen. De belastingverlagingen, die de staats kas drie miljard gulden per jaar zal kos ten, zijn mogelijk gemaakt door een drastische bezuiniging in de staatsuitga ven. Deze zullen in 1972 f 3 miljard lager zijn en in 1973 nog met f 6 miljard worden verminderd. Van het Verre Oosten naar het Mid den-Oosten. Minister Luns is na gesprekken met minister Abba Eban van Israël en Mah- moed Riad van de Verenigde Arabische Republiek iets optimistischer gestemd over de vredeskansen die hier worden geboden. „Uit de gesprekken is mij gebleken,” aldus de minister in een ANP-com- mentaar, „dat de twee partijen in het conflict ongetwijfeld toenadering zoe ken.” Ds minister zag het als een lichtpunt dat het bestand voor enige maanden zal worden verlengd en pas na het debat in de Assemblee zal men kunnen be oordelen of belde zijden vertegenwoor digers willen aanwijzen om de contac ten onder leiding van de bemiddelaar van de V.N., dr. Gunnar Jarring, te hervatten. geling van de kruinen links onder doet het goed en vormt een ongezocht tegen wicht tegen de forse kruinen rechts bo ven. Als we het goed hebben is de naam Gasthuissingel voor dit stadsgedeelte nog vrij nieuw en dateert die uit de dagen van Burgemeester J. G. S. Bruinsma, die er wel een hobby in scheen te heb ben zijn wethouders en de raad af en toe straatnaamsveranderiogen voor te stellen. Zo verhuisde in zijn dagen de Gysbert Japiksstraat in de modernere visie van „laan” naar Plan Noord en kwam de Claes Badrdtstraat er voor in de plaats. Namen als Polstraat, Snorkstraat, De Dyk, Hengstepad (nu Broereplein) werden, hoe blank en historievol ook op praktische of ande re gronden geëlimineerd. Zo ook hier. Vanouds was deze straat het begin van de lange-lange Cnossenlaan, eertijds een weggetje, dat vanaf hier zich dwars door het latere plan Zuid slingerde naar het oude Cnossen aan de Snekervaart. Toen er meer bebouwing kwam werd dat wat onoverzichtelijk en heeft men het lint-achtige geval in de naamgeving in stukjes geknipt. Dit werd toen de Gasthuissingel in aansluiting op de be staande Gasthuissingel verderop (de Ge reformeerde kerk voorbij tot aan de Glei- bakkerij) waar bij de huidige PIM-fa briek (voorheen in eerste aanzet zui- velschool)-de eerdere Cnossenlaan zich zuidwaarts slingerde werd het Pieter Koopmansstraat (niet genoemd naar „de Koopman” zo u dit mocht den ken, maar naar de uit de schaatswe reld roemruchte burgemeester van Bols ward, die in één dag voor Marijkemuoi per schaats (in Stania State nog steeds bewaard) een brief bracht naar Den Haag en wiens conterfeitsel in het stad huis nog steeds een ereplaats heeft. Wan neer deze straat dan weer naar rechts gaat ombuigen kreeg hij de naam Sec retaris Haitsmalaan om dan pas onder de tunnel in de Rijksweg door uit te monden op de echte onvervalste ori ginele Cnossenlaan, die naar de boerde rij van Douwe Elzinga leidt, waar u altijd die mooie Friese paarden in het weiland ziet en waar de oud-Bolswar- ders zich nog het paadje naar de voor malige zwemschool herinneren. Rest ons nog te vermelden, dat het de heer T. Siemonsma was, die het initiatief nam tot het maken van deze foto. Hij heeft er een goede beurt mee gemaakt. x-x-x x-w -gf:. ‘z'-l l '.1 far roe en herteleer uit Nieuw-Zeeland. Dit is nog niet alles daar er ook prachtig aardewerk is. Leuke kandelaars zijn er ook. Je zou het haast een kunstnijver- heidsboetiekje kunnen noemen. Niet al leen op het gebied van de kunstnijver heid maar op het gebied van de bloe men en planten kun je in het Bloemen huis te kust en te keur gaan. We za gen schitterende orchideeën uit Austra lië en Singapore. Dat de heer v. d. Weide wel weg weet met bloemen, blijkt wel uit de smaakvolle inrichting van de winkel. Ook op het gebied van de droog bloemen kan de heer v. d. Weide wel meedoen. Schitterende boeketten wa ren er aanwezig. Iets nieuws zijn de gildezegels. Bij een bezoekje aan de zaak zal het u wel gauw duidelijk worden wat u hiermee kunt doen. De gehele verbouwing werd in de President Nixon heeft in dit verband de daad bij het woord gevoegd. Hij heeft n.l. in het kader van de strijd tegen de luchtvervuiiing opdracht gegeven voor alle regeringsvoertuigen zo mogelijk ben zine te gebruiken die geen of een laag loodgehalte heeft. In brieven aan de gouverneurs van de staten dringt Nixon op soortgelijke maatregelen aan. Dé meeste overheidsvoertuigen kunnen nu geen brandstof met laag loodgehalte ge bruiken vanwege hun motoren met ho ge compressie. Bij vervanging zullen auto’s worden aangeschaft die dergelij ke brandstof wel kunnen verwerken. - Bloemenhuis v. d. Weide heropende woensdag j.l. zijn prachtige bloemen- zaak aan de Dijkstraat te Bolsward. De winkel is wel twee keer zo groot gewor den daar het pand ernaast,’ waar de hoe denzaak van Van Bergen was gevestigd, erbij getrokken is. De muur is er tus sen uit gebroken en was het vroeger al een lust voor het oog, nu is het een waar eldorado voor de bloemenliefheb ber (en wie is dat niet) geworden. De heropening geschiedde door de zoontjes van de heer J. v. d. n.l. Peter en Jon Tegenwoordig hoort er in een bloemen huis wel iets meer dan vroeger. Was het vroeger alleen maar bloemen en plan ten. nu komt er nog veel meer bij, n.l. in de winkel is een prachtige collectie sieraden uit India, tassen en tasjes en andere gebruiksvoorwerpen van kanga- bouwd en met elk daarvan zijn twee honderd Russische militairen daarheen getrokken. Dit is van Israëlische zijde bekend ge maakt, op twee plaatsen tegelijk: in Tel Aviv voor generaal-majoor Aaron Jariv, het hoofd van de Israëlische mi litaire inlichtingendienst, en in New York door premier Golda Meir, in een toespraak tot studenten. Het is voor het eerst dat Israël bekend maakt dat voor de bestandsovereen- komst Russische piloten boven het Suez- kanaal zijn neergeschoten, hoewel daar over indertijd al geruchten gingen. Het lijkt ons bepaald geen pluspunt in de kansen voor de vrede waarover de minister sprak. Nog dichter bij huis, was er dan toch in de loop van de afgelopen week een lichtpuntje. De politieke samenwerking tussen de zes EEG-landen is sinds dinsdagmiddag na melijk een feit geworden. De ministers van Buitenlandse Zaken van de zes EEG-landen voor Nederland staatssecretaris H. J. de Koster) beslo ten in het vervolg regelmatig bijeen te komen om internationale politieke pro blemen te bespreken eri zo mogelijk het buitenlandbeleid van de zes landen te coördineren. Daarmee is voor het eerst vórm gege ven aan het streven naar een politieke unie, dat werd vastgelegd tijdens de EEG-topconferentie van december 1969 in Den Haag. -c- Schouder aan schouder frontmakend naar de gracht, staan de woningen van de Gasthuissingel zich als eens nu wij len Narcis zich te spiegelen in de stads gracht. De wilgen er voor zijn nog in volle bladertooi, hoewel de herfst reeds aan komt ritselen en het water doet rimpelen. Dat water doet het hem. Na tuurlijk is het daarvoor aangebracht. De gracht was eens verdedigingswerk. Het bolwerk was waar nu de kade is eens net zo hoog als het nog bestaande stuk je dat straks zo’n fraai uitzicht biedt op het zwembad. Toen het verdedigings- motief had afgedaan bleef de gracht nuttig voor de scheepvaart. Vandaar straatnaam Turfkade aan deze (op de foto onzichtbare) zijde van de gracht. Maar de tijd dat hier de turf schepen lagen is ook al lang weggegle den in de historie. De gracht echter bleef. Als plaats waar menig loos vissertje zijn geluk beproefde, waar menig kleu ter al of niet achter een stoel de eer ste nog ietwat wankele streekjes zette op zijn schaatsloopbaan. Daarnaast heeft (helaas) de gracht ook de functie van open riool, waarin heel wat ongerech tigheid in wordt geloosd en (dubbel he laas) in wordt geworpen. In de schoon maaktijd kan men er zelfs bedden, stoe len en afgedankte nachtkastjes in zien drijven. Och, en zo heeft deze gracht wel meer functies gehad. In de gloriedagen van OZB („Ons Zuivelbelang”, de voor loper van Reholitas) hielden de „Su- vels” hier hun traditionele wedstrijd in waterfietsen en in het verlengde ervan (net andere zijde de brug) is al eens „fierljeppen” geweest. Op deze foto heeft de gracht (die we toch geen van al le zouden willen missen, hoewel er hier een brede heirbaan rond het oude Bols ward zou kunnen worden gecreëerd) een geheel andere functie: niet alleen spar tel- en dartelplaats voor de stadseen- den (van niemand en tegelijkertijd van allemaal), maar vooral ook als decora tief effect. Als u de onderste helft van de foto bedekt ziet u pas hoe eentonig deze straat dan lijkt. Dit spreekt des- temeer, als u ook de bovenste zijde (de kruinen van de bomen) even wegdenkt. Inderdaad heeft de straat dan een ze kere uniformiteit: „ramen, deuren en ’n „harkeniettsje” als bovenkamer. Toch is er wel onderling verschil. Dit geldt nog veel meer voor de voortuinen. Er zijn er met gras, met bloembedden, met heggen, hekken, soms aangelegd en ge bouwd met weinig maar soms met veel fantasie. En het zijn er elk jaar weer dezelfde tuintjes die schoon worden ge houden van onkruid en constant bloei en. In het vroege voorjaar met een keur van bolgewassen en in het najaar met dahlia’s en chrysanten. Deze straat aan de overzijde van de stadsgracht is de eerste aanzet geweest van de be bouwing van plan Zuid. De omgeving van de Geref. kerk en Hid Heroplant- soen zijn duidelijk van later datum. Maar de woningen zijn goedonderhou den en doen het nog redelijk goed. Een voortuin is ook wat waard en het wa ter boeit altijd. Elk seizoen heeft zijn bekoring. Straks de ruwe herfststor men, die het water opstuwen tegen de groene wal. dan de winter, waarin al les verstijft tot dat de baan er door komt voor de kinderen, vervolgens het voorjaar met de vreugde van het zien van „einepiken” om dan de zomer op enkele hoogtijdagen te worden gecon fronteerd met een kapitaal aan plezier jachten, die leven en vertier brengen. De fölle moat jong syn master kenne. Met zijn bescheiden perspectief is het een f**M*«fHWH*Mtf** goede foto geworden. Vooral de weerspie- üs hjoed to sizzen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1