spoedt ten einde 1970 Natuurbeschermingsjaar 1 u 1 Kr- Natuurbehoud noodzakelijker dan ooit r! «O k'- Ai te i I fill Fan de Martinytoer 3S| ^7 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en W BS?' 1 P Hz* z X 4 109e JAARGANG No. 87 DINSDAG 3 NOVEMBER 1970 Wymbritseradeel, een Een bladerloze boom is troosteloos DE TREDDE KATAGORY Tj. de J, y.;. ft' Advertentieprijs: 17 ct. per mm Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Natuur bedreigd... Zal ook dit tafereeltje tot de uit zonderingen gaan behoren Abonnementsprijs f 4.40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Nu nog vrolijk dartelen, straks „dood” water Prate sftnder tinken is sjitte sen der oanlizzen. In het Jaar 1970 lag het in de bedoeling extra de aandacht te vestigen op de pro blemen rond de natuurbescherming. Deze extra aandacht was beslist wel nodig, want zo langzamerhand hebben we het natuurleven zo aan banden gelegd, dat er verstrekkende gevaren dreigen voor het bestaan van planten en dieren en daar door in niet mindere mate voor de mens. Vaak wordt nog te weinig beseft, dat het voortbestaan van de mens in hoofdzaak afhangt van de natuur. Als de planten- en dierenwereld verdwijnt, kan ook de mens, ondanks al zjjn vernuft en technische kunnen, zich niet handhaven. Natuurbescherming, natuurbehoud moet dan ook niet alleen gezien worden als een zaak van vogeltjes en plantjes bekijken, maar wel degelijk als een uiterste nood zaak, waar we allemaal belang by hebben. Heel vroeger paste de mens zyn be staan aan bij de omringende natuur, die hem op de een of andere manier van eten, drinken, kedlng enz. voorzag. Door de enorme bevolkingsaanwas op de wereld is het nu echter zover, dat de natuur zich aan moet passen bij de mens. Nu is het aanpassingsvermogen in de vrtfe natuur enorm; welke natuurrampen er ook mo gen gebeuren, steeds wordt er weejr gezorgd, dat het natuurlijke evenwicht ge- handhaaft wordt. Alles wat er leeft heeft op enigerlei wyze belang by het voort bestaan van zijn naaste omgeving en nooit zal de ene soort een andere totaal ver nietigen. Er is als het ware een voedselketen, waarbij iedereen van iedereen af hankelijk is. vesting te kunnen voorzien. Dit houdt in dat er steeds meer natuurterreinen op geofferd zullen worden aan bouw- en industrieterreinen. En met de industrie vestigingen komen dan de gevaren van de water- -en luchtvervuiling. Fabrieken, hoogovens, chemische indus trieën, olieraffinaderijen e.a. enerzijds onmisbaar voor onze welvaart, zijn an derzijds gevreesde producenten van gro te hoeveelheden afvalstoffen, stoffen die op de een of andere manier te land, ter zee of in de lucht moeten worden af gevoerd. De dikke walmen en zwarte rook pluifnen die boven een industrie gebied hangen, geven de zekerheid dat er niet veel „frisse lucht” in de omge ving aanwezig zal zijn. Jaar in, jaar uit gaat dat zo door. Een deel van de af gestoten gassen stijgt hoog in de atmos feer op, langzamerhand zoveel dat ook daar de ijle lucht al wordt verontrei nigd. De zwaardere afvalwolken slaan gedeeltelijk op de aarde terug, vaak tot op 10 tallen kilometers vanaf de haard. Vooral bij regenachtig weer of mist wordt deze neerslag door de omwonen den wel gemerkt. Om nog maar niet te spreken over de heerlijke geurtjes die daarbij optreden. toren verre van aangenaam zijn. By de needsaeklike ombou fan de si- tuaesje op it plattelén, soe men de boe ren yn trije groepen fordiele kinne. Dêr- by hat de groep, dy’t bliuwt de léste moannen tige yn it omtinken west troch it saneamde struktuerplan. Hja moatte troch bipaelde maetregels de kans krije m modern bidriuw fan foldwaende great- te to bistjüren. It is wol düdlik wurden, dat hjirby de stipe fan de oerheit net mist wurde kin. Dêrneist is de groep fan de boeren op i leeftiid mei in lyts bidriuw, dy’t wol op- Maar dan komt de mens drastisch in grepen met allerhande giftige stoffen. Dit beestje is schadelijk, dat plantje is onkruid, dus weg er mee! En passant gaan er dan nog planten en dieren in de naaste omgeving dood en er mist een stukje uit de natuurlijke voedselketen. In sommige gevallen zorgt de natuur er zelf nog wel voor dat de wonden geheeld worden, maar bij geregelde her haling gaat het mis. Natuurlijk is het zo dat we het belang van de mens moeten stellen boven dat van een plantje of beestje en dat we van de rijke bronnen van de natuur zo veel mogelijk gebruik moeten maken. Maar ook voor ons eigen belang moe ten we de natuur dan zoveel mogelijk in stand houden. Dit is een zaak waar we allemaal nauw bij zijn betrokken en vandaar de extra aandacht die er nu en hopenlijk ook in de komende jaren aan dit onderwerp zal worden besteed. Nederland is een dicht bevolkt land en voor de toekomst verwacht men een steeds groeiend aantal inwoners. Er zal steeds meer geproduceerd moeten wor den om ons van voedsel, kleding en huis- yn de earste tiid har nije kennis brüke yn it bidriuw fan har élden. It makket ommers forskil oft men dizze kant üt- giet om tonei in oar birop üt to oefen jen of dat it allinnich dien is omt men gjin kéns sjocht om in pleats to krijen. Yn dat léste gefal sil men like goed fan sa’n oplieding tige profyt hawwe om’t in boer dy’t him mei timmerjen en met- seljen of betonwurken seis rédde kin, hiel hwat kostber wurk seis dwaen kin. Ek hjir yn Fryslén sitte noch hiel hwat minsken tusken de 30 en 40 jier op in spultsje dat gjin takomst hat. Soms bliu- we hja by in aide heit of mem om it spul geande to hélden. Mei sober lib- jen kin men dat noch wol in pear jier üthélde. Mar takomst hat it net. It is dan forstanniger it spul yn de sanea- ring to bringen en seis nel it sintrum foar fakoplieding to stappen. Foar lju dy’t fierder as 5 km fan Ljouwert óf wenje is der ek noch in reisforgoeding en as it langer as in ure reizgjen kostet, wurdt ek dy Ore as wurklean forgoede. Al mei al miene wy, dat hjir in wel iepenleit, dy’t foar mannichien üt de boerestên in goede wei is om fierder to kommen. As de ekonomen gelyk krije, dat fan de 12000 boeren yn Fryslén de kommende tsien jier noch 6000 fordwi- ne sille, dan is dit foar de hwat éldere minsken, sa tusken de 20 en 50 jier in goed bigeanbere wel. Better as ctinnen- de en kleijende op it hiem to bliuwen as dér gjin takomst is. luxe te kunnen voldoen. De totale „oogst” van gevlekte katachtigen zoals panter, jaguar, ocelots, luipaarden enz. werd in 1967-68 op ongeveer een half miljoen exemplaren geschat. Vaak is men er zich niet van bewust welke moordpartijen er soms worden ge pleegd, maar als er, zoals bij de zee- hondenjacht in Canada, meer aandacht aan wordt besteed, voelen we ons toch wel wat schuldig en komen gelukkig de protesten los. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS (Jitg. A. J. OSINGA ri.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) hélde woene as hja mar de ein blsile koene. Dizze hawwe dêrta de kéns yn de saneamde sanearing. En it leit oan de foarwearden oft hja hjir mear of min der gebrük fan meitsje. Mei dy sanea- ringsfoarwaerden is men op it heden ek wer dwaende, hwant it is düdlik, dat foar de bliuwers romte komme moat. Binammen yn de kontreijen, dêr’t in bulte lytse bidriuwen binne is dit fan great bilang. Mar der is noch in trêdde groep. Dat binne boereminsken of har greate bern, dy’t wol sjogge, dat er foar har op it lytse bidriuw gjin reedlike takomst mear is, mar dy’t to jong binne om fan de sanearing gebrük to meitsjen. Minsken dy’t op it heden sizze: Wie ik mar hwat oars wurden doe't ik jong wie! Foar de normale oplieding oan de diverse skoallen binne hja to éld en in fak haw we hja net leard. It léste jier hat binammen it -beids- buro yn Ljouwert hiel hwat fan dizze minsken op it kantoar hawn. Hja wur de dér dan test op har kinnen en ken nen en dêrmei krije hja in adfys foar it learen fan in bipaeld fak. Yn Ljou wert is dêrfoar in sintrum foar fak oplieding fan dizze minsken. En it is lang net algemien bikend, dat dêrre in goede kéns is om yn frij koarte tiid sa- folle fakkennis op to dwaen, dat hja har brea op in reedlike wize fortsjinje kin ne. Yn dit sintrum krije hja gratis in op-Nel de oplieding kin men normael by in lieding yn it fak, dêr’t hja geskikt foar baes oan it wurk gean of foar jinsels binne en dêr’t hja it meast foar fiele. bigjir ie. Ek binne der hiel hwat, dy’t olswards Nieu wshlat Ingrijpende verandering door de mens in de natuur zijn vaak de ondergang van vele planten en dieren. Door ont bossing, ontwatering, drooglegging van moerassen etc. raken ze hun leefkli maat kwijt en als er geen mogelijkheid bestaat naar andere gebieden te emi greren, sterven vele soorten uit. Ver der zijn ook vooral de planten en dië ten die op eilanden leven zeer kwets baar. Ze hebben zich helemaal aange past aan hun vrij beperkte omgeving, maar met de vestiging van de mens worden ook allerlei dieren als honden, katten, geiten en ratten ingevoerd, wat meestal inhoudt dat de oorspronkelijke flora en fauna ten onder gaat. Er zouden voorbeelden genoeg kunnen worden aangevoerd om tot de conclusie te komen, dat we toch wel wat raar in onze natuur huishouden. En nogmaals, zolang dat voor ons welzijn nodig is, is er niets op aan te merken. Maar we moeten ons overwicht op de ons om ringende planten- en dierenwereld wel met overleg uitdrukken. Er wordt nog veel te weinig beseft dat ons bestaan grotendeels afhangt van wat er in de natuur groeit en bloeit. Daarom is het een eerste vereiste dat we trachten de natuur zoveel mogelijk te ontzien en daarvoor behoeft men helemaal geen ge leerde natuurkenner te zijn. Men hoeft niet beslist te weten wat dat nu voor plantje of diertje is dat daar groeit, loopt of vliegt. Belangrijk is dat u het ziet! En nog belangrljker is het, dat we er van overtuigd raken dat we met el kaar en in eigen belang moeten pro beren de vrije natuur in stand te hou den. En daaraan kan iedereen wel een beetje meehelpen door bijv, het steunen van instellingen die actief voor natuur behoud ijveren, door zelf wat meer in teresse aan de planten- en dierenwereld te besteden en vooral door zuinig te zijn op de laatste resten vrije natuur die we nog in onze omgeving hebben. De langste oplieding duorret 20 moan- ne. Dat is foar presisy-bankwurker, foar ünderhaldsbankwurker 16 moanne, foar masine-bankwurker 9 moanne, foar kon- struksje-bankwurker 10 moanne, foar draeijer 11 moanne, foar plaetwurker 10 moanne foar skipsmetaelwurker 9 moan ne, foar lasser 4 moanne, foar leadjit- ter 11 moanne, foar folsleine timmer man 12 moanne en fierder foar met- seljen, skilderjen, betonwurker, stuka door, strjitflierder of stiensetter in goed healjier. Yn dizze opliedingstiid fortsjinje hja ek al. Fanseis gjin fol lean mar neist de gratis-oplieding krije hja as 18-jier- rige 67 goune skjin jild yn ’e wike en as 23-jierrige 119 goune. Binne hja troud dan wurdt it 126 goune en bernetaslach. Dêrneist binne hja foar alle sosiale wet ten lorsekere. Yn augustus 1970 binne dizze forgoedingen nochris mei 2.78 pet. forhege. Yn dit sintrum foar fakoplie ding binne de wurktiden kiekt deselde as op it normale wurk, dat is op it heden 42% üre yn ’e wike. Mar dizze tiid wurdt allinnich brükt om to learen en net om in stik wurk klear to krijen. De oplieding is yn haedsaek praktysk, Wylst de theory ta it needsaeklike bi- heind bliuwt. En elk hat syn eigen tem po by dat wurk. De iene leart nou ien kear hurder as de oare. Is men noch net alhiel klear yn de opjowne tiid, dan giet men noch in skoftke troch. en in 10 jaar tijd daalde het aantal van 40.000 tot ongeveer 700 broedparen. Ook bij de eidereend werd een grote sterfte geconstateerd. Ook gaan er jaar lijks duizenden en duizenden vogels ten gronde aan de gevreesde stookolieresten op zee. Begrijpelijk dat deze steeds toenemende lucht- en watervervuiling ook op het menselijk lichaam doorwerkt. Bij her haling is gebleken dat in ons bloed al diverse schadelijke stoffen aanwezig zijn, wel is waar nog in minimale hoeveel heden, maar het begin is er. En wat er uiteindelijk uit voort zal vloeien is niet met zekerheid te voorspellen, maar iets goeds belooft het vast niet te worden. We zullen echter op korte ter mijn beslist moeten voorkomen dat ons leefmilieu nog meer wordt aangetast. Dat het een probleem van groot belang is geworden, mag o.a. blijken uit het feit, dat op de nieuwe Amerikaanse be groting de posten voor defensie en ruim tevaart aanzienlijk zijn verminderd, ter wijl voor bestrijding van water- en lucht verontreiniging grote extra bedragen zijn uitgetrokken. De vaak ondeskundige ingreep van de mens in de natuur heeft voor de plan ten- en dierenwereld in het bijzonder ve le kwade kanten. Meestal kunnen we ons dan nog beroepen op de overweging dat het voor ons bestaan noodzakeltjk was. Maar als het gaat om puur winstbejag, luxe artikelen, modeverschijnselen, on weidelijke jacht etc. kan men moeilijk van noodzaak spreken. Wat te zeggen als er zo’n 60 miljoen bisons worden neergeknald, waardoor de soort bijna uitgeroeid werd, terwijl de Amerikaanse trekduif bij miljarden werd geschoten en er nu alleen in een museum nog een enkel exemplaar aan wezig is. Ook de mode eist een grote tol van de dierenwereld. Nu eens zijn het de vo gels die hun veren moeten laten voor dameshoeden enz. zodat duizenden stern tjes, kolibris of paradijsvogels het le ven wordt ontnomen, een andere keer is de huid van de otter, panter, lui paard of zeehond het doel. Massaal worden ze dan uitgemoord om aan onze Als u uit de stad naar buiten gaat komt u vast bij een punt waar u zegt, ha! heerlijk die buitenlucht hier. En dat is nu juist het kardinale punt, want hoe lang houden we nog die heerlijke bui tenlucht. We moeten er steeds verder naar zoeken en zo het nu gaat, wordt het leder jaar nijpender. Een grote moeilijkheid is wel hoe die luchtvervuiling kan worden beteugeld. Technisch zijn er mogelijkheden voor aanwezig, maar vooral financieel lijkt alles niet gemakkelijk realiseerbaar. Het instandhouden van grote natuurge bieden is de beste hulp die we kunnen bieden. Naast de luchtverontreiniging is er dan ook nog het probleem van de water vervuiling. Allerhande soorten afvalstof fen van fabrieken, mijnbouw, rioolwa ter, huisvuil etc. komen rechtstreeks of met een omweg in ons buitenwater; ri vieren, beekjes, kanalen en meren wor den vergaarbakken van vuil. De vele soorten algen en microben in het wa ter zien wel kans de eerste verontrei nigingen tegen te gaan, maar bij voort durende bevuiling gaan ze dood en ver vuilt het water in steeds grotere mate. Ook de vele chemicaliën en vergiften die o.a. bij land- en tuinbouw gebruikt worden komen vla de bodem in het wa ter en vernietigen daarbij de planten en dierenwereld in en om sloot en plas. Men moet lang zoeken om nu in Neder land nog een helder stukje water te vinden. En dat de in het water levende dieren er langzaam aan te gronde gaan, heeft u vast zelf wel gemerkt. Enkele jaren terug kon men overal hele kik kerkoren beluisteren en in ieder slootje vond men salamanders en kikkerdril.. Nu moet je er wel beslist naar zoe ken. Ook de drinkwatervoorziening stuit door de vergaande vervuiling van ’t bui tenwater vaak al op moeilijkheden. Een groot gedeelte ervan wordt bijvoorbeeld uit de Rijn gewonnen. Toen enige tijd geleden het Rijnwater door vergiftiging tijdelijk onbruikbaar werd, moesten alle hulpbronnen worden aangesproken, om het Zuidelijk deel van Nederland nog van goed drinkwater te kunnen blijven voorzien. Alleen grote en dure water zuiveringsinstallaties kunnen op de duur nog uitkomst brengen. Uit de grootste watermassa’s op aarde, dc zeeën, zal op den duur wel drink water kunnen worden gewonnen. Maar ook het zeewater is al voor een deel verontreinigd door het vuil dat er In wordt geloosd. En door de zeestromen wordt dit vuil overal naar toe gedreven. Niet alleen de industrie is een boosdoe ner bij de luchtverontreiniging, maar ook de gassen en rook uit onze schoor stenen werken er hard aan mee. Een ander gevaar zijn de uitlaatgassen die we door middel van onze auto’s, motors, bromfietsen etc. produceren. Wie eens bij wat miezerig weer voor een stop licht moet wachten, kan beamen dat de gassen en stank van al die draaiende mo- Zo werden o.a. in het Poolgebied bij vissen, pinguins en robben reeds gif stoffen in het lichaam aangetroffen. In Nederland werden bijv, de kolonies gro te sterns op onze Waddengebieden door vergiftiging via het zeewater getroffen v r*. At V

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1