rug in de week De foto van Verkiezingen hun werpen schaduwen vooruit Nixon kreeg steuntje rd Werkgevers kwaad om prijsmaatregel Bestand Israël-Egypte verlengd F w. Nieuwe aanwinsten STREEKBLAD VOOR WEST* EN ZUIDWEST FRIESLAND F1 - -U VRIJDAG 6 NOVEMBER 1970 i09e JAARGANG No. 88 Wymbritseradeel. Vermindering verwacht China Nieuwe premier in Tunesië Ook SALT met glimlach PraagBonn Bestand Marokko Kamers Ethiopië Op rozen l Abonnementsprijs f 4.40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Gi.-o 887926 gisteren In Londen Israëls houding door te verklaren: „Zolang zij niet schieten, zullen wij het ook niet doen." De Egyptische president, Anwar Sadat, heeft de verlenging geaccepteerd op voorwaarde, dat er geen Israëlische pro vocatie zal plaatsvinden. De hoop, dat deze verlenging een spoe dige regeling in het Midden-Oosten zal bevorderen, bestond er in Londen even wel niet. De dit Nieuwe aanwinsten in de openbare bi bliotheek te Bolsward Romans: B. Cartland: De verwisselde bruid. Avon tuurlijk verhaal spelend in het begin van de 19e eeuw, waarin uiteindelijk de wer kelijke liefde overwint. A Ferwerda-van den Berg: Weten komt later. Eindelijk ontdekt een weduwe, al leen achtergebleven nadat haar dochter is geëmigreerd, dat er ook voor haar nog geluk bestaat. C. Kray-Sijsma: Drie woorden maar, ’n jonge vrouw met liefdes- en geloofs- moeilijkheden krijgt bittere teleurstellin- het weet toepasse ren alweer, was er bepaald een diepte punt. Toen was het raadzaam er maar geen aandacht aan te besteden. Ditmaal zouden we het wel willen doen. Wie weet nog leuke herinneringen van Sint Maartensvieringen. Wie kent de origi nele versie van het eigen Bolswardse Sint Maartenslied Wie heeft sugges ties? Moet dit kinderfeest, vroeger zo spontaan, of een langzaam, maar zeker en roemloos einde vinden? Of moet het worden begeleid en nieuw leven ingebla zen Er is wel eens een heuse Sint Maar ten geweest. Te paard. Met een echt zwaard dat ergens op ’t Marktplein een stuk van zijn mantel sneed, toen plot seling uit het publiek een arme bede laar opdoemde. Het werd geen succes. Er is ook wel eens een wedstrijd ge houden in het zelf maken van een lam pion, al of niet van een uitgeholde biet. Ligt hier wellicht een taak voor de één jarige Van nu om op de vooravond voor de jonge jeugd een open huis te hou den, waar ze met raad en daad worden bijgestaan bij het eigenhandig maken van lampions, waaraan al of niet een wedstrijd verbonden. Is het mogelijk dat de scholen in de handenarbeidles sti mulerend werken of in de zangles het Sint Maartensliedje instuderen? Is er een zakenman die er brood in ziet bij aankoop van een bepaald bedrag een lampion te geven? Is het wellicht gewenst dat enige muzikanten meetrek ken in de optocht, dat het podium over de gracht wordt verlicht of wellicht de Koffyplaets hier een initiatief neemt Graag wachten wij uw (schrifteljjke) reacties af. Maar dan wel vóór maan dagmorgen 9 uur (Marktstraat 1$) op dat we een en ander nog kunnen publi ceren op dinsdag a.s. Wie zijn zaken goed beheert, En geregeld adverteert, Zorgt dat zijn zaak marcheert, Bereikt het doel, dat hij begeert» «♦WW «MM» -as** Bolswarils Nieuwsblad De verkiezingen van volgend jaar wer pen steeds sterker hun licht vooruit. Nu al zijn de voornaamste partijen voor de nieuwe regering driftig ruzie aan het maken over wie de nieuwe regerings ploeg mag aanvoeren. De heer Geertse- ma, fractievoorzitter van de VVD in de Tweede Kamer, heeft gezegd dat hij de lieer Biesheuvel van de Anti-Revolutio- naire Partij niet ziet als de eerstaan gewezens voor het premierschap. De heer Schmelzer van de KVP daarente gen verklaarde vorige week haastig, dat hij de heer Biesheuvel „zeer geschikt” acht. Kennelijk rekenen de huidige re geringspartijen erop dat zij ook na de komende verkiezingen weer het kabinet zullen vormen, met andere woorden dat ook na de stembusstrijd een coalitie van de grote drie christelijke partijen en de WD ’t land zal regeren. De heer Geert sema zei dit zelfs nadrukkelijk, eind vo rige week, in een diskussie met prof. Steenkamp, een van de progressieve le den van de KVP. De heer Geertsema merkte op, dat hij niet de hoop heeft opgegeven op een confessioneel-liberaal stembusakkoord en er zelfs een beetje op rekent. Mochten KVP, ARP en CHU zich voor de verkiezingen niet uitspre- Mi'i.iW" ten zetten. In een voorlopig verslag ma ken de senatoren hele reeksen bezwaren. Zij werken zelf met het grofste ge schut dat denkbaar is, de Grondwet. Volgens de Grondwet moeten inder daad Eerste en Tweede Kamer samen de begrotingen goedkeuren. Maar de Tweede Kamer heeft al gezegd dat het niet om een principiële, maar om een praktische zaak gaat. Als de Eerste Kamer een begroting behandelt is het nieuwe jaar vaak al lang begonnen. Een minister kan dan niet wachten tot ook de Senaat helemaal klaar is. Zoals het er nu naar uitziet heeft de Senaat daar echter weinig gevoel voor. President Bourguiba van Tunesië heeft maandag de benoeming bekend gemaakt van Hedi Nouira tot opvolger van pre mier Bahi Ladgham die zich „kan wij den aan zijn missie als hoofd van het hoge Arabische comité dat belast is met de uitvoering van de akkoorden tus sen Jordanië en de Palestijnen”. Na be ëindiging van zijn missie zal Ladgham tot persoonlijk vertegenwoordiger van de president worden benoemd. Ook zal er een nieuwe regering wor den gevormd. Nouira (59), een van de oudste medewerkers van Bourguiba staat bekend als liberaal. Hij is lange tijd minister van financiën geweest. De wapenstilstand in het Mïdden-Oos- ten wordt met zestig dagen verlengd. Hoewel de Arabische landen noch Is raël een formeel akkoord hierover heb ben gesloten, zouden beide partijen de grote vier van hun voornemens op de hoogte hebben gesteld. Mevrouw Golda Meir, de premier van Is raël, onderstreepte bij haar aankomst Het is de vraag in hoeverre de jongste onthullingen op het terrein van bewa pening en geheime verdragen deze uit slag heeft beinvloed. Zo heeft de Ame rikaanse minister van defensie verklaard dat de Sowjet-Unie binnenkort over on geveer veertienhonderd intercontinen tale raketten zal beschikken die vanaf de grond gelanceerd worden. De Ame rikaanse bewindsman deed dit op de ui terst geheime conferentie van ministers van defensie van de Navo-landen die het afgelopen weekeinde in Ottawa is ge houden. Hij voegde er aan toe dat dit een toename betekent van honderd sinds de raming die hij enkele maanden gele den gaf. Volgens dit gegeven zou de Sowjet-Unie 350 raketten meer hebben dan de Ver enigde Staten. Deze gegevens, het hoofd bestanddeel van de rede van minister Laird op de Navo-conferentie, zijn maandagavond in Washington door het Amerikaanse ministerie van defensie bevestigd. Cuba Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De regeringen van Canada en van de provincie Quebec hebben gezamenlijk ’n beloning van 75.000 dollar (ongeveer 260.000 gulden) uitgeloofd voor inlich tingen, welke leiden tot de aanhouding van degenen die de Quebecse minister van arbefd Laporte hebben ontvoerd en vermoord. Een dergelijk bedrag is uit geloofd in de zaak van de ontvoerde Britse handelsattaché Cross. Voorts zijn beloningen in het vooruit zicht gesteld voor inlichtingen, die lei den tot de aanhouding van vier personen die in verband met de ontvoeringen en de moord worden gezocht. De minister van justitie van Quebec deelde mee, dat het aanbod voor een vrij gestelde voor de ontvoerders van Cross, in ruil voor diens vrijlating, nog steeds van kracht is. Communistisch China heeft zijn van zes jaar daterende oproep voor een we reldconferentie over het verbod van kern wapenen en de vernietiging van bestaan de voorraden herhaald. Onmiddellijk na dat zij in oktober 1964 de eerste kern bom tot ontploffing hadden gebracht heeft China het voorstel gedaan een we reldconferentie bijeen te roepen. Dit voorstel werd destijds door de westelij ke mogendheden afgewezen omdat het te veelomvattend en onpractisch was. drie christelijke partijen zitten met alles aardig op rozen. De liberalen flirten om het hardst met de KVP. de grootste en doorslaggevende van de Drie, gen en veel verdriet te verwerken voor ze eindelijk de levenshouding vindt die haar bevrljding geeft. H. Macinnes: Contact in Salzburg, Een Amerikaanse advocaat raakt betrokken bij de jacht op een kistje met belang rijke documenten, dat de nazi’s vlak voor het einde van de Tweede Wereld oorlog in een Oostenrijks meer depo neerden. R. Maugham: De bekentenissen van Martin York. George Bristow trekt in een huis, dat bewoond werd door de in Kenia vermoorde journalist Martin York en vindt er een dagboek, waarin het drama van zijn leven, het kontakt met een totaal verdorven samenleving, is op getekend. J. Toman: Don Juan. Roman over de legendarische vrouwenveroveraar, telg uit een Andalusische adelijke familie, die in de 16e eeuw leefde tijdens het koningschap van Filips II. G. Verhoog: De boog in de wolken. De conflicten tussen een jonge student in de theologie, die de vrijheden van de nieuwe tijd aanvaardt en zijn verloof de, die de ontwikkeling van dit nieuwe levenspatroon niet kan volgen, leiden uit eindelijk tot een niet te herstellen breuk. De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie hebben de SALT-onderhandelingen over het beperken van de strategische bewa pening hervat in een hartelijke sfeer, waarbij beide partijen zeiden te hopen op vooruitgang bij hun pogingen de nu cleaire bewapeningswedloop te stop pen. De leider van de Amerikaanse delega tie, Gerard Smith, pleitte voor „aan zienlijke vooruitgang” in deze nieuwe ge spreksronde. Zijn Russische tegenspeler Wladimir Semjonof benadrukte de nood zaak van „een constructieve en zake lijke benadering” van de ingewikkelde problemen, die zelfs aan een gedeelte lijk SALT-akkoord vastzitten. Vervol gens klonken de Rus en de Amerikaan elkaar voor de camera’s glimlachend toe met champagne. De enige minder vriendelijke -oot tij- .over de aanstaande besprekingen tus- dens de openingszitting was een terloop se opmerking van Semjonof over „zeke re imperialistische kringen” die de be wapeningswedloop aanvuren'. En Ame rikaanse diplomaten zeiden dat Semjo nof dit ook al bij de opening van de vorige gespreksronde in april in We nen had gezegd en dat zij er niet veel belang aan hechtten. Eerder onthulde de subcommissie van Symington het bestaan van een geheim akkoord dat Amerika in 1960 met Ethi opië sloot. De overeenkomst bevatte de Amerikaanse toezegging om het thans 40.000 man sterke Ethiopische leger te trainen, uit te rusten en te versterken in ruil voor het handhaven en uitbreiden van een grote Amerikaanse verbindings- basis. De Amerikaanse militaire hulp aan Ethiopië bedraagt thans ruim 40 mil joen gulden per jaar en sinds 1953 toen hei verbindingscentrum werd opgericht, heeft Ethiopië voor meer dan een half miljard aan militaire hulp ontvangen. Advertentiepi*tjs: 17 et. per mm Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en We hebben zo de indruk, dat de laat ste jaren de Sint Maartensviering wat aan sfeer verliest. We weten best de reden. Enige jaren geleden, geruime ja- Amerika beschikt al sinds 1963 over een geheim marine verbindingscomplex in Marokko dat contacten onderhoudt met de zesde vloot, zo is onthuld op een aan tal hoorzittingen van de subcommissie van de senaat die een onderzoek instelt naar Amerika’» militaire verplichtingen in het buitenland. De regering Nixon heeft aanvankelijk geprobeerd de publikatie van de reeds zwaar gecensureerde weergave van de hoorzittingen tegen te houden. Vermoe delijk om de regering van koning Has san van Marokko niet in verlegenheid te brengen. Ook Praag is geïnteresseerd in een ver drag met de Bondsrepubliek. Dit heeft de Tsjechoslowaakse regering geschreven in een brief aan Bondskanselier Brandt. Volgens Brandt kunnen spoedig bespre kingen met Praag beginnen. De bondskanselier verklaarde dit gis teren tijdens een zitting van het partij bestuur van zijn SPD. Brandt sprak ook «MM» M. <M-A, Werkgevers, middenstand en groothandel zjjn woedend over de algemene prijs maatregel, die minister Nelissen (prijzen) met ingang van dinsdag 3 november heeft afgekondigd. De heer Nelissen ziet zijn besluit niet als een straf voor de ondernemers maar louter als maatregel om te voorkomen dat de prijzen uit de hand zullen lopen. Zjn vrees voor een prljsgolf is onder meer gebaseerd op een nieuwe raming van het Centraal Planbureau, volgens W'elke de prijsstijging volgend jaar niet 4.9 maar rond 6 procent zal bedragen. Minister Roolvink (lonen) zal niet gedetailleerd Ingrijpen in de loonvorming, maar minister Nelissen houdt wel zijn bevoegdheid om gedetailleerd in de prijzen in te grijpen bij de hand. Hij zal van die bevoegheid echter slechts gebruik maken in heel bepaalde situaties, bijvoorbeeld wanneer sprake is van ongemotiveerde prjjsstjging in een bedrijfstak als gevolg van een monopoliepositie. Het meeste nieuws in dit overzicht komt ditmaal van de overzijde van de „greate dobbe”. Allereerst trekken de verkiezingen in Amerika de aandacht. Het goede weer en de felheid waarmee de Amerikaanse campagne voor de congresverkie zingen zijn gehouden, hebben dinsdag meer Amerikanen naar de stembus ge trokken dan verwacht werd. Zoals bekend gaat het bjj deze tussentijdse verkie zingen om vernieuwing van het gehele Huls van Afgevaardigden (435 zetels), om 35 zetels in de Senaat en om 35 gouvemeurszetels. Hoewel het dus niet gaat om het presidentschap, heeft de felle campagne vaak wel die Indruk gegeven, vooral door het persoonlijke optreden van president Nlxon en vice-president Spiro Agnew, die als belangrijkste thema het herstel van de „rust en orde” in hun speeches voor de Republikeinse kandidaten voerden. De Democratische tegen standers richtten hun kritiek vooral op de economische toestand in de Verenigde Staten en beschuldigden Nixon en Agnew ervan het land een angstcomplex aan to praten. Politieke aardverschuivingen zjn er niet geweest. Hoewel op het moment dat we dit schrijven nog niet alle uitslagen bekend zjn, is toch wel duidelijk dat de Republikeinen niet dat sukses hebben behaald, waarop ze wel hadden gehoopt. Alles wjst er op dat Nlxon zelfs een flink steuntje in de rug kreeg, dit ondanks het feit, dat zijn politieke tegenstanders een onvoorstelbaar grote reklame hebben gevoerd. ken voor een samenwerking met PvdA of VVD, dan verwacht hij zelfs een con fessioneel minderheidskabinet. Prof. Steenkamp vertelde dat de drie chris telijke partijen volgens hem in maart, vlak voor de verkiezingen, zullen moe ten uitmaken met wie ze verder willen gaan. Rond Kerstmis zullen zij daartoe hun visitekaartje afgeven in de vorm van definitief aangenomen politieke pro gramma’s. De heer Geertsema legde tijdens de dis kussie de nadruk op de vele punten van overeenkomst, die hij nu alvast ont dekte tussen de politieke plannen van de Drie en die van de VVD. Vanzelf sprekend vergat hij niet daarbij op te merken hoeveel twistpunten er nog zijn tussen bijvoorbeeld KVP en PvdA. Prof. Steenkamp merkte ogenblikkelijk op dat het niet gaat om programmes en poli tieke punten, maar veel meer om een mentaliteit en maken warempel snel ekskuses als ze de ARP in de persoon van de ook progressief geachte heer Biesheuvel aan vallen. De heer Geertsema zei later na melijk dat hij het allemaal niet zo be doeld had en dat hij eigenlijk had wil len zeggen dat de premier volgens de liberale opvattingen uit de grootste re geringspartij moet voorkomen. Dat het, met andere woorden, helemaal niet ging om de persoon van de heer Biesheuvel. De drie christelijke partijen kunnen nu genoegelijk WD tegen PvdA uitspelen. Bij een stembusakkoord is het altijd, zo als vroeger bij formaties achteraf, een kwestie van geven en nemen. Je laat eens een puntje bij formaties achteraf, een kwestie van geven en nemen. Je laat eens een puntje uit je programma weg, dat wat moeilijk ligt bij de partner, en eist daarvoor dat de ander ook wat onverteerbaars terug neemt. Zoals het er nu naar uitziet, willen de Drie al leen maar nemen en weinig geven, waar in je ze, gezien de situatie, geen on gelijk kunt geven. Tussen de Eerste en de Tweede Kamer botert het weer eens niet. Het is na tuurlijk duidelijk dat de grote politie ke gevechten zich altijd in de Tweede Kamer afspelen, waar dan ook de mees te belangstelling naar uitgaat. Nu is het natuurlijk flauw om te zeggen dat daar om de Senaat zo verschrikkelijk boos is. Maar het is wel menselijk. Die Twee de Kamer heeft het nu gewaagd om een wetsvoorstel aan te nemen dat een mi nister machtigt om alvast wat geld van zijn nieuwe begroting uit te geven als weliswaar de Tweede Kamer ja heeft ge zegd, maar de Senaat de begroting nog moet behandelen. Zoals elke andere wet moet ook dit voorstel in de Éérste Ka mer worden behandeld. De Senaat is daar mi druk mee bezig. Het ziet er niet naar uit. dat de Eerste Kamer bereid is zich gedeeltelijk buiten soel te la- Cannda Om nog even aan de overzijde van de oceaan te blijven: sen Oost-Berlijn en Bonn. De rechten en verantwoordelijkheden van de Grote Vier over Berlijn mogen daarbij niet worden aangetast, zo verklaarde hij. De Bondskanselier doelde daarbij op het streven van de DDR de toegangswegen van en naar Berlijn in het middelpunt der komende gemeenschappelijk-Duit- se besprekingen te plaatsen. Volgende v.eek woensdag Is zover. Suntene Marten. Heel lijk heeft onze amateur L. K. Mol een foto gemaakt van de nieuwste Sint Maarten, die Bolsward voor zover ons bekend, bezit. Hij is vele eeuwen jon ger, dan de oudste Sint Maarten, die u vindt op de Sint Maartensteen in de Martinikerk, tegenover de beeldbuste van ons aller Gysbert. Het is het be kende verhaal van de patroonheilige, die een stuk van zijn mantel afstaat aan een arme bedelaar. Deze gevelversie- ring vindt u aan het Jan Brugman-col- lege te Bolsward, de Joost Halbertsma- straat 69, of in de volksmond „aan het Plein”. Het plein is dan het Plein 1455 toen Jan (beter bekend als Johannes) Brugman assisteerde bij het samenstel len van het Bolswardse stadsrecht. Dit Atheneum (Havo) heette vroeger r.k. HBS Sint Martinus. Vandaar dus de heilige Martinus aan de gevel. Het is een ornament in gele zandsteen. De ont werper is ons onbekend. Hoe jong de school ook is, het is dus al weer een stukje historie, want vandaag aan de dag zou er wellicht een conterfeitsel van Jan Brugman zijn afgebeeld, nog steeds voortlevend in de zegswijze „praten als Brugman”. Maar niet daarover ditmaal. Elf november, suntene Marten dus. Een dag die in vele streken van Fries land ongemerkt voorbij gaat. Die in an dere plaatsen aanleiding geeft tot lo pen met lichtjes en het vragen om snoep of een appel langs de deuren, het zij voor eigen genoegen hetzij om het later onder de zieken te verdelen. In Bolsward niet alzo. Hier werd vanouds het rondje Appelmarkt-Marktplein- Marktstraat, Suupost gelopen. Steeds in deze volgorde, steeds met dezelfde liedjes. Later werd het traditie, dat de NBV (de nieuwe buurtvereniging) een eigen rondgang organiseerde met muziek voorop. -MM,» -•■••• i, M» MM# In 1969 zijn de defensie-uitgaven over de gehele wereld niet verhoogd, terwijl zij in de drie daaraan voorafgaande ja- ren met 30 percent stegen. Maar de voorraden kernwapens waren groot ge- 1 noeg om ieder mens op aarde met de explosieve kracht van 15 ton TNT te ver- nietigen. Dit staat in het jaarverslag van het internationale instituut voor vredesonderzoek SIPRI in Stockholm. Het instituut staat onder leiding van de econoom en ontwapeningsdeskundige Gunnar MyrdaL Het instituut, dat in 1966 werd opge richt, verwacht voor 1970 een vermin dering van de defensie-uitgaven ten op zichte van 1968 en 1969 met twee per cent. De wereld geeft ongeveer zeven percent van het bruto nationaal pro- dukt uit aan defensie, in 1970 wellicht iets minder. Het jaarverslag werd ge publiceerd op de dag dat in Helsinki de Russisch-Amerikaanse SALT-onder- handelingen over het beperken van de strategische bewapening werden hervat. Ook van Cuba is er nieuws. De laatste twee van de Russische schepen, waar van de aanwezigheid in Cubaanse ha vens leidde tot speculaties over de even tuele vestiging van een Russische duik- bootbasis op Cuba, hebben in het afge lopen weekeinde Mariel, nabij Havan na, verlaten. De vaartuigen een be voorradingsschip voor onderzeeboten en een bergingssleepboot zetten koers in oostelijke richting. Zij hadden op 16 ok tober de haven van Cienfuegos verla ten en hadden sindsdien in de haven van Mariel gelegen. De twee schepen waren begin septem ber met vier andere Russische marine- vaartuigen, waaronder een met raket ten uitgeruste kruiser en een onderzee- bootjager met eenzelfde bewapening, in Cubaanse wateren aangekomen. Het flottielje verliet Cienfuegos, kort nadat van Amerikaanse zijde was gezegd dat hun aanwezigheid wellicht duidde op de aanleg van een Russische onder- zeebootbasis. De Russen hebben dit steeds ontkend. TT 8&Z’’: L

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1