Museumdorp Piaam uit de lucht bekeken fiabe Shroar HM stift Nu reeds dorp met woningen „Tweede' k jtLen winterse nacnt Plattelandsvrouwen beluisterden Wolve- van een Fan de Marlinyloer Integratie aantal OTOS- maatschappijen gaster mannenkoor STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND V - t WW JK--; I DINSDAG 10 NOVEMBER 1970 'D9e JAARGANG No. 89 J.S. Foto KLM Aerocarto n.v. Hwat hal Jew In bacrch as er gnoarret en In bern as it seurt en jo sille in pürbêste baerch en in bidoarn bern krije. om. men NEI FKYSLAN NOU EK BRABAN Tj. de J. r I Abonnementsprijs f 4.40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Gi.'O 887928 de kinderen wijsheid bijbracht. Aan de andere kant van de weg (net onder het huisje van weduwe Visser) zien wij de langgerekte loods van fa. Draisma, met haaks daarop in de voormalige boerde rij het timmerfabriek, de enige indus trie in Piaam al is het bloeiende be drijf van de Draisma’s alszodanig enke le jaren geleden overgebracht naar Mak- kum, waarmee toen het dorp een gevoe lige knak kreeg. Die knak was zo groot, dat de Gereformeerde kerk (juist in de bocht, met daarnaast de kosterswoning) niet meer als zodanig dienst doet. Een historisch monument is de kerk niet, tenminste niet architectonisch Toch sym boliseert het een stuk kerkgeschiedenis en wordt uit hoofde van dien als ge bouw gehandhaafd. Vastomlijnde plan nen zijn er wat betreft dit gebouw nog niet. Misschien kan het worden inge past in het museumdorp door het een recreatieve bestemming te geven. Het is nu al zo, dat de vreemdelingen die soms van heinde en verre komen tevergeefs in Piaam een plaatsje zoeken, waar men een kopje koffie kan drinken. De Het was maar één nacht Dat de winter ging komen Plots, voor velen nog niet Een vervulling der dromen. Om zwierend te gaan Over sloten en gracht Maar helaas, ’t was maar ijs Maar ijs van één nacht. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. O8INGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 T»L 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2333 (05157) N Advertentleprijs: 17 ct. per mm Inge». mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag BrabAn folie mear docht oan bargen en hinnen. Yn dizze iene provinsje wurde tritich persint fan de bargen en mest- piken halden. Har ófset nei België en Frankryk is derby sahwat neist de doar. En troch dizze folie mear alsidige produksje is ek de arbeidsfordieling gunstiger en wurdt foar licht wurk de frou net mijd. Wy ha üs hjir yn Fryslan al jierren pleage mei de fraech, hwerom de féfoer- koöperaesje fan de NCB to Veghel it foer twa oant trije goune de 100 kilo goedkeaper leverje koe as hjirre. Foar in diel sit dat yn it feit, dat de fa- briken dêrre it hiele jier troch draeije kinne fanwege de hinnen en de bar gen. Ik soe noch wize kinne op de ster ke opgong fan de championkwekerijen en de beamkwekerijen, hwerfan de om- set yn de léste jierren fan 40 miljoen groeide oant mear as 100 miljoen goune. Neist it westen is it binammen Bra- ban, dat in sterke opgong makke hat nei de oarloch, hwertroch it dér goun- zet fan bidriuwichheit. De oergong foar de jonge, meast lytse boeren nei oare bidriuwen wie der folie makeliker as hjir. En de fraech nei forlitten buor- kerijtsjes yn it boskige Brabanse lAn wie en is tige, tige great. Braban is in moai lan mei in myld klimaet en in maklike bifolking. De rekreaesje rint der tige soepel en men kin rounom torjochte, net allinne yn de fennen by Oisterwyk of de Efteling en de Dru- nense dunen, mar it hiele gebiet lokket eigen en frjemd ta wenjen en rekrear- jen. Us konklüz'e is, dat it tige nuttich is, dat elke provinsje op eigen' wize syn si- tuaesje bleat leit, en dat it in bytsje ünnuazel is om FryslAn en Braban tsjin mekoar üt to «pyljen. Dy dat docht spi- let yn 'e kaert fan dy lju, dy’t it leafst de eagen ticht knipe wolle foar de strak ke logika fan it Fryske struktuerplan en de needsaek om der in earnstich ant- wurc. op to juen. De besturen van een aantal ledenmaat schappijen van de OTOS, alsmede de OTOS-Varia hebben in beginsel beslo ten tot een verdergaande samenwerking. Het betreft de volgende maatschappij en: Achlum van 1811, Franeker; OBA3 van 1815, Leeuwarden; Oost- en West- dongeradeel en Dokkum, Dokkum; Acht- karspelen en Kollumerland c.a., Buiten post; Elkanders Belang, Bergum/Drach- ten; De Zuidwesthoek, Sneek; OTOS-Va ria, Leeuwarden. Het ligt in de bedoeling, dat deze maat schappijen op betrekkelijk korte termijn een fusie aangaan, waardoor zij opgaan in één nieuwe organisatie. Aanleiding tot deze stap is o.a. de ont wikkeling van het overheidstoezicht op de schadeverzekeringsmaatschappijen, zowel In nationaal als in EEG-verband. Met name de positie van de middelgro te schade verzekeraars is door dit toe zicht moeilijker geworden, zoals de voor zitter van de Ned. Unie van Schade verzekeraars in juni 1970 reeds zeer dui delijk heeft gesignaleerd. Donderdagavond, 5 november 's avond» 8 uur, was er voor de leden, behoren de tot de verschillende afdelingen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrou wen van Kring I, een samenkomst in de Martinikerk te Bolsward. De presidente van Kring I, mevr. Boer- sma, heette allen welkom. Een bijzon der woord richtte mevr. Boersma tot de provinciale presidente, mevr. Van Veen, en tot de dirigent van het koor, mijn heer Cor Nijdam en de heren koorleden. Mevr. Boersma gaf een overzicht aan gaande het koor en hun optreden. D» organist bespeelde eerst het grote kerk orgel. De dirigent gaf vooral een korte uiteenzetting van de te zingen liederen. Erg jammer was het voor de aanwezi gen dat de woorden van mijnheer Njjdam niet te best verstaanbaar waren. Eerst werden vier ernstige liederen gezongen. Na de pauze werden er onder meer een paar volksliederen gezongen. Het Fries® lied „Simmermoam” sprak de aanwe zigen erg aan, als ook het lied „Land of hope and glory” begeleid door de or ganist op het grote kerkorgel. Namens de aanwezigen bedankte mevr. Boersma tot slot de koorleden en hun enminente dirigent voor het gebodene. de echte zee Is ook voor Piaam verle den tijd. Hoe boeiend kon oud kerkvoogd en kerkeraadslid Johannes Visser des tijds vertellen van de tijden van weleer, wanneer de dijk soms overspoelde en de bewoners vluchtten in de kerk om er een schuilplaats te vinden. Hij woon de in het witte huisje vlak aan de dijk, net over het bruggetje dat naar het dorp leidt om daar dood te lopen. Thans woont er nog zijn weduwe. Volgen we de slingerweg naar de dorpskern, dan zien we er boven een woning, zeker niet de meest bouwvallige van het dorp, die thans ook al als tweede (zomer) wo ning wordt gebruikt, n.l. door de heer Van Strien, het schoolhoofd van Wou- terswoude, dat de vlakke groene grei- den nog niet kan vergeten, die hij zich o.a. herinnert uit zijn Spannumer pe riode, waar hij in en vjak na de oorlog Het was een stille zomerse augustus middag toen er een fotovliegtuigje bo ven Piaam cirkelde. Sommigen keken even op van hun werk, anderen schon- j ken er nauwelijks aandacht aan. Piaam is wel wat nieuwsgierigheid gewend. Als het weer een keer op de t.v. of op de telex is geweest, stromen nu reeds, de kijkers toe. Maar nieuwsgierigheid uit de lucht is toch wel wat nieuws voor Pi aam. Toch vloog het vliegtuigje er om deze overzichtsfoto vanuit de lucht te maken. Elke Piamer of oud-dorpsge- noot zal er zijn eigen huidige of voor- I malige woonstede wel op terug kunnen vinden. Toch lijkt het ons wel nuttig even over dit plaatje te mijmeren. Elk huisje heeft zijn kruisje, elk bouwsel zijn geschiedenis. Geheel links boven zien we nog net de zeedijk. Of eigenlijk IJsselmeerdijk, want üs hjoed to sizzen 1 *QhL> kosterswoning zelf wordt bewoond door bakker Van der Velde. Geen war me bakker in de zin, dat hij zelf bakt, maar zijn brood is nog warm van vers heid als hij in zijn bestelwagen de klan ten afreist. Sedert kort brengt de heer Van der Velde niet alleen stoffelijk voesel, maar ook ontspanning voor de geest. Hij werd n.l. onlangs aangesteld als korrespondent voor de KFFB en zorgt in Piaam en Skuzum voor Friese lektuur. In zijn gastvrije woning heeft schrijver dezes onlangs kunnen genie ten van de kookkunst van de vrouw des huizes en liet hij zich de met smaak bereide nassi en macaroni goed smaken. Verschillende boerderijtypen kent het dorp ook. Rechts boven zien we de for se stelphuizinge van R. en A. Steringa, een vrij nieuw gebouw en goed onder houden. Centraal in het dorp staat het hervormde gerestaureerde kerkje, de eerste aanzet van het museumplan. Het is een juweeltje van middeleeuwse bouwkunst met o.a. Noormannenpoort je en een typische uitbouw in het koor. Het is voor deze kerkrestauratie dat des tijds de heer Joh. Visser zozeer heeft geijverd. Ten noorden van de kerk (in de richting van het achtererf van Ste- ringa's boerderij) rijgen zich enkele huis jes als een miniatuurstraat aaneen. Naast de kerk woont allereerst de op perman J. Bijlsma. Naast hem heeft nu Nynke Postma haar home gevon den, nadat zij de straks nader te noe men museumboerderij wegens bouwval I It struktuerplan, dat de Fryske lanbou- c ganisaesjes ütbrocht hawwe, is as in I E-ien yn de al to rêstige fiver fan it linbouskip fallen. De lju bin der fin skrokken en woene it mar leafst I om kant lizze. Sa koe men net mei I de klompen yn it spul komme. Mar it die al gau bliken, dat men op dizze wize I <’e hurde feiten en de strakke argumen- I taasje fan it plan net kwyt wie. Nou 1 in kommisje de saek fierder neigean. 1 adertusken is der in nij struktuerplan I o tafel komd. Ek Braban hat syn mie- ng publyk makke. De titel fan it rea- i <e boekje is: 4xS.197O. Die fjouwer eas ier! binne: skaelforgreating, spesiali- I fadsje, sanearing en gearwurking”. i)e léste: S. üntbrekt, hwant oer sub- I sydzje foar de plannen wurdt net praet. ,.Boer en tuinder” wit al to tortellen, dat men yn it süden it Fryske plan it „subsydzjeplan" neamt. En dat wolle dy Brabantse boereminsken fansels al- hiel net(!) It is needsaeklik fuort in- ke’de kanttekens to meitsjen by dizze legindefoarming. Yn it foarste plak is dizze stüdzje fan in hiel oare opset as it Fryske struk tuerplan. It giet dér net üt fan de boere- organisaesjes, mar fan de ried foar bi- driuwsüntwikkeling De sekretaris is ir. A. H. Crijns, dy’t as haedyngenieur-di- rekteur foar de bidriuwsüntwikkeling in amtner is fan it ministery fan Lan- bou. In great diel fan it boekje is dêr- om ek wijd oan it biskriuwen fan hwat yn de léste 2025 jier yn Braban ta stan brocht is en mar in lyts diel giet yn op de takomst. Mei sin, seit de re- dakteur, ha wy gjin einkonklüzjes lutsen, hwant wy wolle dit boekje earst yn de organisaesje bisprutsen hawwe. It is dus in hiel oare opset en ülwurking en wy binne tige binijd as de organisaes- jes nei de bihanneling ek ta konklüz- jes komme sille. Hwant dér giet it dochs Soene hja dan ek it wurd subsyd- zje mije 7 Yn it twadde plak kin men BrabAn net mei Fryslan forgelykje. It oantal forskillen yn de situaesje is tige great. Hast to folie om se mei inkelde wur- den oan to jaen. De lizzing yn ekono- rnysk opsicht is folie gunstiger, hja liz ze tsjin België oan, ticht by DütsklAn, folie tichter by it Westen. De yndus- trialisaesje is dér de léste jierren folie hurder en algemiener glen as hjirre. De ütwreiding fan stêdden en doarpen is fantastysk. Foar üs hast ünbikende plakken groeije as koal: Veghel, Uden, Oosterhout, Oisterwyk, Oss, Wychen, ja, neam mar op, fordübelje yn koarte jierren har ynwennertal. Hiel hwat lyt- sere en greatere boerkes binné dêrtroch in moai stik jild better wurden. De lés te jierren wie hjir yn FryslAn 1500 ha. fan boeren oernomd, mar yn Bra ban wie dat mear as fjouwer kear sa folie. Derby komt, dat de measte boe ren der eigen boeren of boerkes binne, sadat hja yn de öfroune jierren oan de meast lytsare gebouwen seis it noadi- ge dwaen koene. Yn FryslAn binne 70 persint fan de boeren hierdeboer, hwat de gebouwenkwestje folie lêstiger mak- ket. In tige great forskil* is ek, dat men yn moest verlaten, xeiio-uc-e uuai vwex naast het gezin van der Sluis met 3 kinderen, geen Piamers van komaf, en daarachter nog met veel ruimte om zich heen de zomerwoning van Jelle Coupe rus uit Makkum. Tegenover de kerk woont koster S. Louwsma. Al jaren. Hij is niet koster terwille van de brood winning, want dan zou Van der Velde een slechte klant aan hem hebben. Hij is meer koster uit liefde en roeping. De Louwsma’s houden de kerk en het kerk hof schoon en luiden op gezette tijden de klok. Niet om er een dikke boter- hem aan te verdienen, maar louter om dat het toch moet gebeuren. Zuidelijk van het middeleeuwse kerkje vinden wij (met het brede dak) de forse boerderij van B. de Witte, een kop-hals-romp- type, ook qua interieur wel de moeite waard; echt een boerderij, die het mu seum cachet geeft. Achter op het erf staat een hok en een autobox. Dwars op de boerderij staat schouder aan schouder een drietal woningen, voor heen zeer zeker arbeiderswoningen, maar nu ook al dienst doende als zo merwoning, o.a. hebben er wel Duitse toeristen in gewoond. De woning aan de kant van de boerderij is van fam. Blank- sma te Makkum, de twee andere zijn momenteel tijdelijk bewoond, resp. door de families Kievit en Wildschut. Er naast, juist voorbij de kromming van de weg staat het keurige huisje van David Visser van Makkum, ook al een zomerwoning. Fietsen we het weggetje verder af dan komen we bij de rus tend veehouder Miedema (links onder op de foto) die, aldus de Piamers, nooit rust heeft, maar altijd wat om handen heeft. Bij deze opsomming noemden we nog niet de meest besproken boerderij, n.l. de door de heer Schakel aangekoch te en te restaureren boerderij van Nyn ke Postma, waarvan we hierbij nog eens een foto plaatsen, omdat op de lucht foto deze boerderij wel erg verscholen lig"t achter het geboomte. Gemakshalve hebben we Piaam maar telkens mu seumdorp genoemd. Het openluchtmu seum bestaat echter nog alleen maar op papier. Wel zijn de plannen serieus. Maar het wordt geen dood museum met opgezette koeien. Het blijft een levend dorp in vol bedrijf. De koster blijft de klok luiden. Af en toe spreekt de do minee zijn gemeente ofwel vermanend, ofwel opbeurend toe, bakker Van der Velde gaat gewoon door met het bezor gen van brood en boeken. Het leven blijft zijn gang gaan. Kinderen blijven spe len, ’s zomers zal een paartje wande len langs de dijk of door de bebloem de velden, huwelijken zullen worden in gezegend, kinderen geboren. Soms zal een rouwstoet trekken rond het kerkje, lief en leed zullen elkaar afwisse len, zoals eeuwen aaneen. En Piaam zal Piaam blijven, museumdorp of niet. Bolswards Nieuwsblad Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeél, Hennaarderadecl, Hindeloopen, Wonseradeél, Workum en W ymbritseradeel. »v '..it 'v ''••38» Sr

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1