Australië gaat economisch steeds meer meespelen De foto de week van Kli Sluiting Suezkanaal blijft van invloed dito's overlijden slechts bij geruchte 0^7 1 F STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND r l Cr !9e JAARGANG No. 9? VRIJDAG 20 NOVEMBER 1970 Wymbritseradeel. Suez, kanaal Struktuurwljziging Water in de wijn? Voortzetting van het overleg Qantas boekt reeord winst Naar bittere strijd? Gunstig begin van jaren zeventig Bakkers reis Verenigd Koninkrijk. Immigratie De recente Nieuwe produktiegebieden Bevolkingsgroei Olieprobiemen Australië exporteert De gevolgen Abonnementsprijs f 4.40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) GI.'O 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Vltg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 233S (05157) lift. Dit verschijnsel beperkt zich niet alleen tot Nederland, maar kan ook in andere landen worden waargenomen. De oorzaken van deze verhogingen liggen enerzijds in een belangrijke stijging van de vraag naar energie, anderzijds bij hogere kosten voor winning en ver voer. Tot op heden weigert de Syrische rege ring deze leiding te laten repareren. In dezelfde maand gaf de regering van Ly- bië de in zijn land werkende oliemaat schappijen opdracht hun produktie te beperken, een maatregel als pressiemid del gebruikt om hogere inkomsten uit ting is, dat de toren nauwelijks zicht baar is. Misschien valt het mee, mis schien ook niet. Om die reden hebben we na clichering van de foto de toren- omtrek geaccentueerd en nog een cli ché gemaakt. Wanneer we dit schrijven kunnen we het effect slechts raden, want pas als de krant klaar is zien we het resultaat. Om die reden plaatsen we de foto’s naast elkaar en laten u er graag onderling over discussiëren of een der gelijke retouchering aanvaardbaar is of niet. Nu deze fraaie sfeerfoto zelf: Het loopt naar drieën op de torenklok. Erg rustig is het op dit ogenblik in de buurt van Bolswards centrum. Op de brug voor de ingang van de Flipsteeg staan een paar kinderen met elkaar te praten, maar verder menselijk „ver keer” is et niet, want ook de auto links op de voorgrond houdt op de plaats rust. De Wipstraat ligt er wat dromerig bij in het gouden licht van de najaarszon. De heer Rozenberg van de sigarenzaak Bolswards Nieuwshlai In gokker, dy’t wint haldt net op, hl hy gokt net om to winnen, mar om „t forliezen, lyk as in alkoholist net drinkt om to llbjen, mar om to stjerren. Australië wordt in ons buitenlands ’verzicht zelden genoemd. Politiek speelt het ook geen grote rol. In economisch opzicht echter wel. En ook dat is be langrijk. Vandaar ditmaal een paar be richtjes uit dit verre werelddeel, die onze lezers zullen interesseren: De Egyptische minister van oorlog, Mo- iiammed Fawzy, heeft een „bittere en lerwoede” strijd met Israël in het voor uitzicht gesteld voor de periode na het verstrijken van de huidige bestandsre- geling op 3 februari. De strijd zal geen grenzen kennen en beide partijen zul len al hun militaire macht gebruiken, zo verklaarde Fawzy gisteren op een bijeenkomst met gesloten deuren van het 1700 leden tellende Egyptische Nationa le Congres. Delen van zijn toespraak werden gisteravond in Cairo gepubliceerd De reis van minister Bakker naar Zuid- Afrika is veel omstreden genoemd. We lennen de oud wethouder van Bolsward persoonlijk te goed om enerzijds te we ten, dat hij meer econoom is dan poli- t cus, anderszijds is het ook zo, dat een zekere vrijheid hem niet vreemd is. Hij til zich niet aan koud water branden en zeker kans zien zijn reis een positieve 1 houd te geven. ,Jk ben zeer onder de indruk van het werk van de Zuidafrikaanse regering in het aan de negerbevolking toegewezen gebied Transkei”, verklaarde hij bij zijn aankomst in Durban. Hij zei ook, dat hij bij zijn bezoek aan Zuid-Afrika tot nu toe gunstige indrukken heeft gekre gen van het regeringsbeleid. In Trans kei heeft hij gesproken met de premier van dat gebied, het negeropperhoofd Matanzima. Hij betreurde het, dat hij geen gesprek had gehad met de lei der van de offciële oppositiepartij Goe- zana, of leden van diens Democratische Partij. Momenteel kan nog niet worden gezegd, in hoeverre de reis is geslaagd. We komen er later op terug. de werkzaamheden van deze maatschap pijen te verkrijgen. Een voor een heb ben de olieconcerns moeten zwichten voor de eisen van de regering: Een flinke verhoging van de royalties en een ma tige verhoging van de vennootschapsbe lasting. Daarna is de oliekraan weer wat opengedraaid Een en ander heeft ech ter geleid tot een blijvende verhoging van de kostprijs van de Lybische olie. Ook lijkt hel niet onwaarschijnlijk, dat geruggesteund door deze overeenkom sten. andere staten in het Midden-Oos- ten en Afrika ook met dergelijke eisen zullen komen Zo heeft Iran reeds zijn eisen op tafel gelegd. Deze feiten alleen al wettigen de con clusie, dat de winstmarges van de inter nationale olieconcerns voorlopig onder druk zullen blijven van hoge en moge- Ijjk nog stijgende kosten. Daar staat te genover dat de vraag naar energie en daarmeJe naar olie sterk is gestegen. Dit betekent een positieve factor voor de resultaten. Wel moet men bedenken dat, zoals ook in de afgelopen maan den weer is gebleken, de prijzen van de eindprodukten slechts vertraagd rea geren op stijgingen aan de kostenzijde. Hardnekkig deed gisteren het gerucht de ronde, dat Tlto zon z^n overleden. Het verbazend te horen hoe vlug een der gelijk gerucht zich verspreidt. Tito zou een auto-ongeluk hebben geliad en nog vóór het bereiken van het ziekenhuis r.yn over leden. Als bron van dit bericht werd een extra radio-uitzending genoemd. Gewa pend met pen en papier hebben we de TV nieuwsdienst afgewacht. Tlto kwam er 'rei in voor, noch dood, noch levend. Trouwens veel brandend nieuws was er niet, uitgezonderd dan de catastrofale overstroming in Pakistan, maar dit ligt eigen lijk bulten het politieke gebeuren. Naast de reis van de oud Bolswarder minister drs. J. A. Bakker naar Afrika en de jongste ontwikkeling Inzake het Midden Oos ten willen we ditmaal iets zeggen van Australië en de betekenis van de sluiting van lift Suezkanaal t.a.v. de olielevering, economische zaken, die politiek van beteke nis z(jn en steeds meer zullen worden. Mede door het in bedrijf komen en be langrijken worden van nieuwe produk tiegebieden (o.a. Nigeria en Lybië), zou verwacht mogen worden, dat de olie prijzen geen snelle stijging te zien zou den geven. De realiteit evenwel is an ders. Een sterk toegenomen vraag deed de prijzen oplopen. In mei van dit zelfde jaar ontstonden nieuwe proble men, eveneens met een prijsverhogende werking. De Trans-Arabische Pijplei ding (TAP-line), waardoor per dag ca. 80 miljoen liter olie wordt gepompt van de oostkust van Saodi-Arabië naar Si don aan de Middellandse Zee werd in Syrië stukgestoten door een bulldozer. Eerst dus iets over Israël, dat een meer verzoenende houding aanneemt, terwijl Egypte juist hoog van de toren blaast. Premier Golda M'eir van Israël heeft tegenover het Israëlische parlement na melijk te kennen gegeven, dat haar re gering bereid is met minder genoegen te temen dan volledige terugtrekking van Egyptische raketten uit de Suezkanaal- zone voor hervatting van het vredesge- sprek met Cairo. Volgens haar zeggen heeft zij nooit gespeculeerd op volle dige Egyptische aanvaarding van de eis, dat alle raketinstallaties, die tijdens het bestand in de kanaalzone zijn aange bracht, teruggetrokken moeten worden. ,.Wel ben ik ervan overtuigd, dat wij zonder deze strijd, die nog niet aan het eind is, ons in een veel moeilijker po litie zouden bevinden, zowel in poli tiek als In militair opzicht”, aldus me vrouw Melr. In de afgelopen jaren heeft de struc tuur van de Australische economie zich aanzienlijk gewijzigd. Zo bedroeg het aantal werknemers in de agrarische sec tor in 1947 nog 16 procent van het to taal, terwijl dit percentage inmiddels is afgenomen tot minder dan 10 procent. Aan de andere kant werkt nu 27 pro cent van de werknemers in de indus trie; dertig jaar geleden was dat min der dan 20 procent. Dezelfde verschui ving valt ook waar te nemen in de ex- portstatistieken: hoewel agrarische pro- dukten nog steeds de hoofdmoot vor men, neemt de belangrijkheid van de groep minerale produkten toch sterk toe. In 1968 bedroeg het aandeel van veranderingen in de op bouw van de Australische economie be rusten voornamelijk op mensen, investe ringen en de overvloed aan kortgeleden ontdekte natuurlijke hulpbronnen. Dank zij een ambitieus immigratieprogramma (en vanzelfsprekend de natuurlijke groei) 'nam de bevolking tussen 1945 en heden toe van 7,5 miljoen tot bijna 12,5 miljoen, hetgeen neerkomt op een jaarlijkse aanwas van 2,15 procent. Hoe belangrijk de immigratie is wordt be nadrukt door het feit, dat de immigran ten sinds 1947 verantwoordelijk zijn ge weest voor 80 procent van de toename van mannelijk personeel en 55 procent van de vrouwelijke arbeidskrachten. De prijzen van aardolieprodukten stij gen, aldus meldt de jongste Beurs en Economie schets van de Coöp. Centr. Raiff. Bank In de loop van dit jaar is het tanken van benzine duurder gewor den en de leverancier van huisbrandolie hanteert thans belangrijk hogere tarie ven dan in het vorige stookseizoen Ook andere oliesoorten zitten duidelijk in de olie elders naar tankers. De Israëlische regering zet volgens me vrouw Meï'r het oyerleg met de Ver enigde Staten voort over „het scheppen van condities voor mogelijke hervatting van het vredesoverleg onder leiding van Gunnar Jarring”. Waarnemers maken [hieruit op, dat beide landen een formu le zoeken die het voor Israël mogelijk naakt weer aan het indirect vredesover leg deel te nemen, zonder openlijk de beweerde Egyptische bestandsschendin- gen te aanvaarden. Het totaal aantal werknemers van 5.3 miljoen (op een bevolking van 12,5 mil joen) groeit met omstreeks 2,5 procent per jaar ten gevolge van de normale ge- boorte-aanwas en de immigratie, terwijl de arbeidsreserve evenals het aantal werkzoekenden omstreeks 1 procent van het totaal aantal werknemers bedraagt. Het bruto nationale produkt on derging een reële stijging van 8,5 pro cent in het afgelopen jaar. terwijl voor dit jaar een gemiddelde van zeker 6 procent kan worden verwacht. Deze gun stige situatie is het resultaat van bijna tien jaren ononderbroken expansie, die bovendien is verwezenlijkt met inacht neming van zeer matige prijsstijgingen. In de laatste vier jaar zijn de kosten van het levensonderhoud bijvoorbeeld nooit verder gestegen dan 3 procent per jaar. hetgeen in vergelijking met Westeuropese ontwikkelingen opmerke- De ruim 1.200.000 koeien in de Austra- lijk mag heten. Daar de landen rond de Perzische Golf voor Europa zeer belangrijke olieleve- ranciers zijn en het er naar ging uit zien dat het Suez-kanaal voorlopig niet heropend zou worden, gingen de olie maatschappijen er toe over extra bouw opdrachten te verstrekken voor meer en vooral grotere tankers. In enkele jaren tijd is het aantal mammoettan- kers groter dan 160.000 ton sterk toe genomen, een ont .vikkeling, die nog steeds gaande is. Het groter worden der schepen drukt de kosten per eenheid vervoerde ruwe olie. Het gevolg van deze ontwikkeling is, dat de huidige vervoerskosten per ton ruwe olie via de Kaap niet hoger zijn dan voorheen door het Suez-kanaal. lische staat Victoria produceerden in 1960-’70 ruim 4079 miljoen liter melk i meer dan de helft van de totale Austra- lische melkproduktie. Ook wat de pro duktie van boter betreft neemt de staat een eervolle eerste plaats in. Van de 220.488 ton boter die in 1969- ’70 in Australië werd geproduceerd kwam 141.127 ton uit Victoria; van de totale boterexport was 82,3 pet. uit die staat afkomstig. Er werd in hetzelfde jaar in Victoria 30.221 ton kaas ver- I vaardigd, waarvan bijna 18.000 ton werd 1 uitgevoerd. De totale uitvoer bedroeg I ruim 40.000 ton kaas. De grootste Australische automobielfa- briek, General Motors-Holden heeft in de eerste zes maanden van dit jaar voor een bedrag van 74 miljoen gulden aan auto’s geëxporteerd naar 71 verschillen de landen. Deze export betekende een stijging van maar liefst 77 procent ten opzichte van de eerste zes maanden van 1969. Ook de op een na grootste fa briek Ford, heeft een belangrijke stij ging in de uitvoer van auto’s gemeld. In de eerste zes maanden van 1970 werd naar Nieuw Zeeland 66 procent meer en naar Zuid-Afrika 40 procent meer uitgevoerd. Op een gewijzigde vraag naar hun pro dukten kunnen de sterk internationaal i werkende oliemaatschappijen gemakke- lijk reageren door meer of minder ru- x»-. «J? we olie te produceren in geografisch dichterbij of verder af gelegen gebie den. Evenzo wordt gehandeld als zich ergens in of nabij een p.oduktiegebied politieke moeilijkheden voordoen. Een ingrijpende wijziging van deze aard was het gevolg van het gewapend conflict in juni 1967 in het Midden-Oosten. De slpiting van het Suez-kanaal verlengde de afstand heen en terug tussen de Per zische Golf en Europa van 13.000 tot 23.000 mijl, aangezien nu de route via Kaap De Goede Hoop genomen moest worden. De gevolgen waren: Een pro- duktieverhoging van ruwe en een ’Stijgende vraag Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaaxderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en De Australische luchtvaartmaatschap pij Qantas (u weet wel de maat schappij die destijds ons aller Omke Romke adopteerde) heeft in het finan ciële jaar 1969-1970 een record winst van ruim 32.664.000 gulden geboekt. De inkomsten van de maatschappij vertoon den een stijging van 16 procent ten op zichte van het voorgaande jaar. Er wer den in 1969-1970 ook 100.000 passa giers meer vervoerd dan in 1968-1969 terwijl het aantal gevlogen luchtmijlen met passagiers steeg met 16,7 procent en met vracht met 17,2 procent. De KLM kan er nog wat van leren. op de hoek heeft zijn kwetsbare etala ge „geschermd”. Geheel links is nog een deel van de typische halfronde deur ta zien waardoor men zijn winkel binnen komt. Daarnaast rijst het'forse pand óp van de heer Veenstra, filiaalhouder van de Singermaatschappij, maar dan zijn de winkels „op” Nog niet eens zo heel lang geleden echter kon men in het derde huis de slagerij van de heer Halma vin den. Na diens vertrek naar elders betrok de heer Kroontje dit pand namens de Verenigde Bolswarder Brandstoffenhan del, etaleerde er nog een aantal jaren de verkrijgbare vaste brandstofsoorten, maar maakte er toen een „stil” huis van. Het vierde huis in de rij wordt be woond door de heer Dijkstra, verkoper bij woninginrichting R. P. de Boer. Dan komt er een helaas sinds kort leeg staand pand, dat nog wel op historische grond staat Want een gedenksteen links van de voordeur vermeldt. Bertehüs fan Gysbert Japiks Fryslhns dichter Rjucht en Sljucht 1603-1666. 1908. Het laatste jaartal geeft aan wanneer de steen is geplaatst, n.l. door de Krite Boalsert, die ook het onderhoud nog heeft. Misschien leuk te vermelden, dat bij de uitreiking van de le Gysbert Japiks- priis, n.l. aan dr. O. Postma, in dit huis, destijds bewoond door familie Heslinga, een tentoonstelling over Gysbert Japiks is gehouden. In de gang hing toen een portret dat volgens onze zegslieden „bij het huis” hoorde. Wij hopen, dathet nog aanwezig is, altijd een riskante zaak bij wisselen van bewoning. Geruime tijd woonde hier later de heer Terpstra, meubelmaker en stoffeerder. Hopelijk vindt dit huis, na een wel nood zakelijk zijnde binnenrestauratie, bin nenkort weer een bewoner. Daarnaast woont mevrouw Roelants, echtgenote van wijlen „meester” Roelants, die meer dan 25 jaar hoofd van de r.k. lagere jon gensschool is geweest. En dan komt er een hele tijd niets, want van hier tot aan het bureau van ge meentewerken ging onlangs maar liefst 4 panden tegen de vlakte, waardoor een gapend gat m de bebouwing van deze straat is ontstaan. Het is nog steeds een vraagteken wat er voor deze afbraak in de plaats zal komen. Hopelijk wordt het iets waar ieder vrede mee kan hebl n en dat in leze omgeving niet misstaat. Mogelijk dat u zich bij het bekijken van de foto afvraagt, waar de „boven" het stadhuis hangende takken vandaan ko men. Welnu, deze zijn van de (al stok oude) beukenboom in de tuin van de r.k. pastorie aan de Grote Dijlakker. Rechts boven is nog juist de straatlan taarn Zichtbaar, die bevestigd is aan de voorgevel van huize „St. Martinus”, wiens bejaarde bewoners een mooi uit zicht hebben op ’t karakteristieke straat je aan de overkant Een nazomerse zondagmiddag. Het weer is zonnig, maar wat heiig, hetgeen goed te zien is aan de contouren van het stad huis. Om deze reden hebben we wat geëxperimenteerd met deze foto gemaakt door de heer Joh. Elzinga, Joh. Proost- straat, alhiei Juist doordat het wat hei- ig was, werd het silhouet van het stad huis wat vaag. Het geeft wel de nodi ge diepte, maar een foto is altijd nog weer heel anders dan de afdruk ervan in de krant. Niemand kan dat beter we ten, dan wij en de fotografen, die zich vaak wel zullen ergeren, dat hun i haarscherpe foto’s, vaak voorzien van 1 ijne nuanceringen niet beter overkomen. Is op de foto de stadhuistoren ietwat wazig en geeft dit een warm effect aan het straatje ervoor, het zou best kun nen zijn, dat in de krantenafdruk 't ver schil met de grijze lucht dusdanig ge- r-ivxnr ia rlnt zJzx trienn n AmiTnlGlrn rrlnhl kolen, ijzererts en andere mineralen al 14 procent van het exporttotaal, terwijl nog eens 9 procent kon worden bijge schreven voor gezuiverde metalen als staal voor buitenlandse industrieën. De import neemt vanzelfsprekend eveneens toe, waarbij het accent de laatste tijd steeds meer verschuift naar kapitaal goederen en fabrieksuitrustingen. In slechts enkele jaren is het Japanse aandeel in de Australische export bijna verdubbeld; vorig jaar bedroeg dit al omstreeks 25 procent, hetgeen twee maal zoveel was als het aandeel van het Advertentieprijs: 17 ct. per mm Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Uit een en ander blijkt wel, dat de in zet van de jaren zeventig voor Austra lië in economisch opzicht bijzonder gun stig is geweest. Er is voldoende werk gelegenheid, ’t gemiddelde inkomen ver toont een regelmatige stijging, de indus triële activiteit neemt toe, de buiten landse hande'sbalans is vrijwel in even wicht en de reserves aan buitenlandse valuta worden voldoende geacht voor de onmiddellijke behoeften. De overheid streeft naar opvoering van de economi sche ontwikkeling tot ’n tempo dat wordt bepaald door de export-toename en de toevloed van buitenlands kapitaal: vol gens de verwachtingen zal de huidige groei gebaseerd op sterke toename van kapitaalsinvesteringen en export - zich tenminste in de komende tien jaar voortzetten. ■y- -tz* y <4- "v - 's fit ";tV, v r- - - :-’v' .z k

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1