Wat de raad te behandelen krijgt Hoe nu verder met het zwembad? i t I I 1 3ï k t I I 1 JiL over lijkheidsbelastïng op de helling B en IV stellen voor een plaatselijke JV.E op te richten Iwembad een N.V.} - Hearing nieuwe gemeentegrenzen - Ver make- 1 I I» I t f I w ;ig t: De prijzen vielen als volgt: A f serie 30190 eerste prijs 1.000,- nmnmer tweede prijs B f 13126 serie 100, - nummer derde prijs F f serie 30597 100,- nummer vierde prijs F 30650 f 100,- nummer serie vijfde prijs 26752 L f serie 100, - nummer serie F zesde prijs f 7123 100,- nummer 7068 serie L zevende prijs f 100,- nummer S s •s s. 1 4 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Fan de Marlinyloer 3 I 1 1 1' ’I V’* ’"i J W- ij X'X wJ life widir DINSDAG 24 NOVEMBER 1970 JAARGANG No. 93 .nd et! Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. i (Vervolg op pag. 2) tas im :rg ijk 18 komm» Tj. de J. ie i St. Nieolaas bezig met het bekend maken van de eerste trekking van de W.A.C. Piet kijkt gespannen toe. (foto: L. K. Mol) Abonnementsprijs f 4.40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Gl.’O 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. Ai. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel 2044 - Na 18.30 uur 2660 Of 2335 (05157) Hoe met de nieuwe bestuurlijke indeling? mogelijk uit te rusten voor de eisen, die de komende decennia daaraan zul len worden ges-eld. De regering wil, vol gens de staatssecretaris van Binnenland se. Zaken, voor het gehele land komen tot bestuurskrachtige gemeenten, die ie der voor zich een taak van betekenis en ook een rol van belang bij de ge- westvorming kunnen vervullen. Over dit laatste is nog niets bekend, daar het wetsontwerp tot uitbouw van de wet gemeenschappelijke regelingen, waarin geregeld de procedure voor de gewest- vorming, bij de Tweede Kamer wordt ingediend. Wel is door de bewindsman meegedeeld, dat z.i. gewesten niet zijn gebonden aan gemeente- of provincie- storingen binnen de kortst mogelijke tijd tracht op te heffen, waarbij alleen de kosten van te vervangen technische on derdelen in rekening worden gebracht. Ook de administratie wordt dooi de Ver enigde Sportfondsen verzorgd, wat het voordeel geeft, dat de maandelijkse re sultaten binnen 3 maanden ter beschik king komen, welke dan meteen vergele ken worden met ervaringscijfers van el ders en het tweede jaar van de exploi- 3 id- ek, Bolswarils Nieuwsblad Advertentieprijs; 17 ct. per mm Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Nadat op 16 juni 1970 de goedkeuring van de gunning voor de bouw van het zwembad afkwam is de aannemer vlot met de hoofdbouw begonnen. Tot nu toe zijn de vorderingen van de bouw overeenkomstig het goedgekeurde werkschema en indien dit tempo kan worden volgehouden kan liet instructiebad midden volgend jaar in gebruik worden genomen. Reeds nu heeft het bestuur van de vereniging zwemschool Bolsward zich beraden over de te voeren exploitatie om hiermee tijdig gereed te z.ijn. Daar de exploitatie, naar te verwachten is, vrij omvangrijk zal zijn en met de nodige deskundigheid moet worden gevoerd heeft het bestuur zich op de hoogte gesteld van de wijze van andere zwembaden. Een belangrijk aantal heeft zich via een plaatselijke N.V. aangesloten bij de N.V. Verenigde. Sportfondsen te Amsterdam. De hierover in gewonnen informaties luiden onverdeeld gunstig. Vanavond komt de raad van Bolsward weer bjjeen. Officeel om 7 uur, maar in werkelijkheid is dit traditiegetrouw het moment waarop de stadsbode plechtig de zandloper - letterlijk het lopend kwartiertje van Bolsward - omkeert. Het duurt dan nog een kwartier voor de eigenlijke vergadering begint en, de voorzitter door het trekken aan de bel te kennen geeft dat de belangstellenden voor de publieke tribune en de pers mogen binnen komen. Deze belangstelling is er vrijwel steeds, al is deze bijna nimmer overvloedig. Politiek geinte esseerden kunnen vanavond wel aan hun trekken komen, verwachten we zo. W< dswaar bevat de agenda vele Kamerstukken, die vermoedelyk zonder meer worden afgedaan, maar er zijn ook wel een paar punten die praatstof kunnen opleveren, b.v. de voorgestelde hearing inzake de voorgestelde nieuwe gemeentegrenzen, het plan de zwemschool te ver huren aan een NV en het wgjzigen van de vermakelijkheidsbelasting. s 2 3 T 3 3 r 3 V Ook de gemeente ontving van gedepu teerde staten dezer provincie het rap- nort inzake een nieuwe bestuurlijke in deling, samengesteld door de studiecom missie herziening gemeentegrenzen in de provincie Friesland. Gedeputeerde Staten hebben nog geen standpunt ingenomen over de nieuwe be stuurlijke indeling. Het rapport is bedoeld als studieobject roor bestuurders en bestuurden. Wel hoopt dat college, dat het rapport een nuttige bijdrage zal leveren aan het streven om het openbaar bestuur zo goed MSi® tatie tevens met die van het voorgaan de jaar. Dit biedt het voordeel, dat la cunes in de exploitatie ten spoedigste worden gemeld. Indien zich dit voordoet, plegen de des kundigen van de Verenigde Sportfond sen overleg met het plaatselijk bestuur om tot een gewijzigde en betere exploi tatie te komen. Tenslotte adviseert de Verenigde Sportfondsen over het aan stellen van deskundig personeel en biedt hulp voor tijdelijk vervangen van per soneel in geval van vakantie of ziekte. De ervaring elders is, dat exploitatie op de hiervoor aangeduide methode leidt tot uiterst gunstige exploitatie, met te vens een gunstig resultaat. Daar de ge meente nauw betrokken is bij de finan ciële uitkomsten van de exploitatie heeft het bestuur van de Vereniging zwem school met b. en w. overleg gepleegd over de toekomstige exploitatie van het zwembad. Alvorens hierover een standpunt in te nemen hebben b. en w. bij enkele ge meenten nog informaties ingewonnen, waaruit bleek dat de financiële tekor ten van de exploitatie niet onbelangrijk waren teruggelopen door perfecte leiding door de Verenigde Sportfondsen. Wel is hierbij duidelijk geworden dat een goed oeheer zoveel tijd vraagt, dat dit praktisch niet in vrije tijd kan wor den opgebracht, terwijl daarnaast een opnieuw een beslissing worden genomen bij de behandeling van de gemeentebe groting. Op deze wijze blijft de beslissing hier over bij de gemeente, die ook verant woordelijk is voor de geïnvesteerde be dragen. Een aantal zaken zijn voor het nemen van de spoedige beslissing in het con tract aan goedkeuring van b. en w. on derworpen. Het is niet de bedoeling deze aan de beoordeling van de raad te onttrekken. Mocht de NV i.c. de commissie van be heer haar verplichtingen niet nakomen, dan kan van de zijde van b. en w. de huur worden beëindigd, waarbij de NV als huurster desgewenst een beroep op de raad kan doen, waardoor deze in laatste instantie in deze de beslissing heeft. Deze bepaling is opgenomen om als eigenaar van het bad, maar boven al als vertegenwoordiging van de Bols- warder gemeenschap, te kunnen optre den, als dit in het belang van de ge meenschap nodig mocht blijken. Een dergelijk vergaand optreden zal naar de mening van b. en w. waar schijnlijk nimmer nodig zijn tegenover een op landelijk niveau werkende NV met een uitstekende staat van dienst, doch voor alle zekerheid achten zij de ze bepaling wel gewenst. Naar de mening van b. en w.' worden op deze wijze de grootst mogelijke waar borgen geschapen voor een goede exploi tatie van het zwembad door vertegen woordigers van eigen gemeenschap en in het belang van deze gemeenschap met een begeleiding van deskundigen van de Verenigde Sportfondsenbaden. Om deze reden stellen zij voor in prin cipe akkoord te gaan met de eigendom van het zwembad door de gemeente en met het ontwerp-huurovereenkomst voor het geval de ledenvergadering van de Vereniging Zwemschool Bolsward met deze vorm eveneens akkord gaat. Een definitieve regeling zal de raad dan binnenkort worden voorgelegd als de hiervoor genoemde belanghebbenden van financiële zijde ook hun medewerking hieraan kunnen verlenen. rakter van een plaatselijke aangelegen heid behoudt. Het bedrag van de huur wordt vastge steld op de vaste lasten, die de gemeen te als eigenaar van dit object heeft. Daar in het huurcontract is vastge legd, dat het bedrag van het exploi tatietekort voor rekening van de gemeen te komt zijn in het contract de nodige bepalingen opgenomen om de financiële risico’s beperken tot het door de raad toegelegde bedrag om te voorkomen, dat de gemeentebegroting niet verstoord door ontverantwoorde en door de raad niet goedgekeurde exploitatielasten. Om deze reden is de goedkeuring van de raad vereist voor de jaarlijkse begro ting, eventuele begrotingswijzigingen, en de exploitatierekening. Buiten de begroting zullen geen uitga- vfen mogen worden gedaan, terwijl ook overschrijding van begrotingsposten niet is toegestaan. Indien dit ooit mocht ge beuren zijn de financiële gevolgen voor rekening van de NV en deze mogen niet in de verlies- en winstrekening worden opgenomen. De door de gemeente te verlenen bij dragen tot het bedrag van het goedge keurde exploitatietekort in de verlies- en winstrekening worden in de boekhou ding verantwoord als renteloze voorschot ten om de mogelijkheid te hebben de ze voorschotten af te lossen door het geval er gunstige exploitatieoverschotten zullen komen. Indien het totaal van de door de ge meente verstrekte voorschotten zou kun- nen worden afgelost en er nog gunsti ge exploitatieoverschotten zouden blij ven over volgende jaren dan zullen de ze aan de gemeente worden uitgekeerd, tenzij door b. en w. wordt bepaald, dat deze door de NV, worden gereserveerd. Met deze bepaling hebben b. en w. be doeld, dat het voor de gemeenschap wel licht beter is deze overschotten te re serveren in de gemeenterekening, om de ze te bestemmen voor mogelijke verbe teringen of restauraties aan het verhuur de object of later weer optredende ex ploitatietekorten. Hierover kan dan ieder jaar door de raad I dieling dien oer de nije fabryk. Wol stiet dêryn, dat men troch bipaelde oar- saken efter rekke wie mei de planning oangeande de nijbou. It bliuwt lykwols hwat frjemd, dat in jier nei de meidieling yn it Noordelik Bulletin: De Koninklijke bedrijven: Theodorus Niemeyer NV te Groningen gaan samen met Cats Rotterdam en Van der Plaats te Bolsward 10 mil joen investeren in een nieuwe fabriek te Bolsward. Deze nieuwe vestiging zal werk gaan bieden aan 250 man!, jit neat to sjen is. It sprekt dochs fansels, dat in meidie ling as dizze foar de biwenners fan de stêd in reden wie fan greate bliidskip. Hwant de primaire ekonomyske groun- slach fan de stêd leit yn dit en soartge- likense bidriuwen. Krekt hjiryn wurdt in bilangrike wurkgelegenheit bean, hwerüt en hwertroch oare saken en bi driuwen. mar ek skoallen en tsjerken, winkels en faklju mei har bistean fine. Nei ynfoimaesjes by it Weeshüs, de elgner fan de groun, de gemeenten, dy’t de groün oernimt en de VLF seis is my wol düdlik wurden, dat ek nou noch net sein wurde kin, hoe en hwannear dy nije fabryk dêr komme sil. Oan de iene kant sit dat op technyske kwest- jes fêst, dêr’t men noch net üt is. oan de oare kant is ek organisatorysk it ien én oare noch oan it groeijen. Sa binne der al mear as de earste trije firma’s mei yn de ploech opnomd en liwa wit of dit nou de ein is. De opbou fan de nije situaesje sil yn fasen gean. Earst wol men de aktiviteiten, dy’t nou oer it bisteande en tydlik, byhierde kom- pleks hjir yn Boaisert. En hoefolle hüzen en loadsen dat bü- ten de beide fab'riken binne, soe ik net witte, mar it is hiel hwat. Yn deselde perioade wurde de bouplannen defini- tyf fêststeld en sil de nijbou bigjinne. Dan moatte de ynstallaesjes en masji- nes oerbrocht of nij opsteld wurde, groep foar groep. En al dy tiid mei der gjin stagnaesje komme yn de produksje, de foi pakking, de ekspedysje, de admini- straesje en de reklame en forkeapaksje. It eindoel is de fabryk of firma On der to bringen oan it Oardtsje en oan de Gasthüssingel (margarine-produk- ten). It is ek foar in bütensteander wol düdlik, dat it net to sizzen fait, hwan near. dat klear komme sil. Wol haw ik bigrepen, dat er mei man en macht oan wurke wurdt en dat foar üngerêstens gjin reden is. En dat is foar de stêd in skoandere saek. Hwant de yndustry yn Boaisert sit yn haedsaek yn Hollandia, de Molksüker- fabryk en net it minst yn de VLF. Dy nimme sahwat 70 pct. fan it fabryks- persoaniel yn Boaisert foar har rek ken. Dêrneist binne dan Florence, Schuk- ken, Nooitgedagt, Jegro, Gebrs. van den Berg c.s. hwer’t meimekoar r.a’n hün- dert man wurkje. Sil de stêd syn rês- tige groei fuortsette kinne, dan is it primair dizze sektor, dy’t de founemin- ten lizze moat. De twadde sektor, dy’t hjir tichte by- stiet, wurdt foarme troch de boubidriu- wen, hwerfan de fa. Jorritsma fierwei de bilangrykste is. Mar ek de firma’s njoggen plakken hjir en yn Snits en E ’alter, Wiersma, Huitema en Fran- Grins dien wurde, bymekoar bringe yn zen en inkele lytsen dogge hjir oan mei. IT BLIUWT* SA STIL OP IT OARDTSJE ft is op de dei óf in jier lyn, dat ik °P dit plak in wurdmannich wijd ha Mn twa bilangrike dingen foar de stêd, ito witten it ütbliuwen fan de swim- skoalle en it nije afbryk fan de VLF. Nou hawwe yn dy tuskentiid de Bol- Wirkrinners al in pear moanne sjen kin nen, dat de swimskoalle yn en üt de poun komt, mar oan it Oardtsje is, nei de öfbraek fan de pleats fan Van der Velde, noch neat fan drokte to sjen of to hearren. It is en bliuwt dêr stil. Yn it nümer fan 17 july hat de redaksje in wiidweidich stik oer de VLF skreaun Mar ek déryn waerd gjin konkrete mei- Dat jowt oan likernóch 240 minsken wurk en brea. De trêdde groep is dy fan de greathan- nel, dy t yn firma’s as Lunter, de Groot en Eerdmans, Haagsma, Schil- stpa en Plantinga syn bilangrykste diel- nimmers hat. Hjir binne sahwat 125 minsken yn tsjinst. Har produkten wur de foar it oergreate diel büten de stêd forkoft en sa is har bitsjutting ekono- mysk foar de stêd ek fan great bilang. Op dizze ekonomyske fundearing kin ne dan oare dingen ta bloei komme: winkels, ambachten, administraesje, ban ken, architekten, dokters, accountancy, en net it minste it ünderwiis. Yn Boai sert binne mear as 200 ünderwizers, le- raeren en technyske en administrative krêften by it ünderwiis wurksum. Bi- nammen de Chr. Hüshaldskoalle Nijen- hove en de Technyske skoalle nimme hjir mei mear as 100 minsken de kop. Dêrneist de Havo en Mavo-skoallen, de legere en kleuterskoallen en de meast forneamde. RHLTSkoalle oan de Snit- serdyk. Yn gemeente, polysje, postkantoar en NTM fine dan ek wer mear as hün- dert minsken har brea. Sa is yn greate en rüge streken it eko- nomysk patroan fan de stêd. In wol- ütsündering foarmet noch de groeijende stifting Blomkamp, dy’t hjir gelokkich stiet, mar net organysk mar ynsidenteel hjir komd is. Hja is der net minder wolkom om en in pearel oan de kroan fan de stêd, hwaens groei en bloei wy mei greate foldwaning bilib- je meije. 1 grenzen en dat de taak van de gewes ten niet overal dezelfde behoeft te zijn, maar afgestemd moet worden op de noodzakelijke behoeften. Voorlopig althans kan men zich dan ook beperken tot de nieuwe bestuurlijke in deling van de gemeenten. De vraag rijst hierbij op welke wijze een zo breed mogelijke oriëntatie kan worden verkregen om gedeputeerde Sta ten te kunnen meedelen welke gedach te er in de gemeente leeft omtrent dit studierapport. Bij één der ingekomen stukken in een vorige raadsvergadering over inspraak van de bevolking is toegezegd, dat bij voorkomende gelegenheden aan de in houd van dit stuk aandacht zal wor den geschonken. Het thans aan de orde zijnde onderwerp „nieuwe bestuurlijke indeling” wat in wezen betekent een schaalvergroting van de gemeenten heeft betekenis voor alle facetten van het economisch en maat schappelijk leven en hierbij is het dus van belang de mening van de bevol king te kennen. B. en w. zouden daarom een openbare hearing wensen van de bevolking over dit onderwerp op korte termijn, opdat de door de bevolking gestelde vragen naast het rapport, een bepaalde studie zullen vragen, waarna door de raad een be paald standpunt ter kennis van gede puteerde staten kan worden gebracht. Voor deze hearing, die door een publi catie in de pers ter kennis van de be volking zal worden gebracht, hebben b. De Verenigde Sportfondsen, die zelf I apparatuur door technisch deskundig per geen zwembaden in eigendom heeft, heeft soneel laat controleren en voorkomende een jarenlange ervaring met de exploi tatie van baden. Ze geeft adviezen voor een efficiënte exploitatie, niet enkel op technisch terrein van het gebruik van de apparatuur voor verwarming, zuivering en circulatie van het water, maar ook over de indeling van de groepsbaden en het juiste personeelsbestand Tevens verzorgt deze NV de acquisitie. Een aan sluiting bij de Verenigde Sportfondsen houdt tevens in, dat deze periodiek de grote mate van deskundigheid is vereist, die enke' door vakbekwame personen kan wor n opgebracht. Na deze Informaties hebben b. en w. het bestuur laten weten de gedachte exploi tatie op te dragen aan de NV Sport fondsen te kunnen steunen. Om voldoende medezeggenschap te heb ben door de eigen gemeenschap wil men komen tot de oprichting van een NV Sportfondsenbad Bolsward. De aandelen van deze NV zullen in handen zijn van de NV Verenigde Sportfondsenbaden te Amsterdam, maar deze verbindt zich de exploitatie te stellen in handen van een commissie van beheer. De Verenigde Zwemschool Bolsward heeft dan geen rechtstreekse taak meer bij het zwem bad en heeft daarom de ledenvergade ring gisteravond voorgesteld de eigen dom van het zwembad te laten aan de gemeente, die dan het zwembad verhuurt aan de op te richten NV. Deze vorm, die de volledige instemming van b. en w. heeft, legd b. en w. de raad in af wachting van de beslissing van de le denvergadering van de Vereniging Zwemschool Bolsward, reeds ter beoor deling voor. De raad heeft reeds besloten het ter rein, waarop het zwembad wordt ge bouwd in eigendom over te dragen aan de Vereniging Zwemschool Bolsward. De overdracht heeft, daar de gemeente op financiële gronden ten nauwste verbon den is bij de bouw van het bad, nog niet plaats gehad. Zal de gemeente de eigendom van het bad verkrijgen dan moet dit verkoopbesluit door de raad weer worden ingetrokken. Verder zal aan de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk moeten worden verzocht het aan de Vereniging Zwem school Bolsward toegekende subsidie van maximaal f 500.000 te willen overschrij ven op naam van de gemeente. Ook de geldgevers van de verstrekte leningen voor financiering van de kosten van de bouw zal moeten worden gevraagd de ze leningen ten behoeve van de gemeen te te laten. Indien hiermee wordt ingestemd blijft de financiering, zoals die tot nu toe ge regeld is, gelijk. Deze zaken kunnen als wederzijds met de hierover omschreven vorm door vereniging en de raad akkoord wordt gegaan nader worden uitgewerkt. Een ontwerp statuten is reeds opge steld, evenals een ontwerp huurcon tract. Het eerste vereist volgens b. en I w. geen nadere toelichting, wat het twee de willen wij u op het volgende wijzen: De aandelen van de NV Sportfondsen bad Bolsward zijn het eigendom van de NV Verenigde Sportfondsenbaden te Amsterdam. De aandeelhoudersverga dering van deze NV kan als huurster van het bad dan volledig over de ex ploitatie beschikken. Daar zij de exploi tatie overneemt van de hiervoor ge noemde vereniging met verplichtingen en aanspraken, die deze had, dus ook de gemeentelijke bijdrage voor het exploita tietekort, wil zij zich verbinden tegen over de gemeenschap en tegenover de gemeente het beheer volledig op te dra gen aan een commissie van beheer. Deze verbintenis wordt vastgelegd door de beide naamloze vennootschappen in het huurcontract. De NV Verenigde Sportfondsen benoemt in deze commissie van beheer twee le den, de Vereniging Zwemschool of diens rechtsopvolger twee en de gemeente drie. Op deze wijze heeft de gemeenschap Bolsward een meerderheid in het be heer van het bad, waardoor dit het ka- -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1