Geheim overleg Israël-Arabieren De foto de week van In Wonseradeel kunst op school fiaöe Sim J moderniseren Jorwerd gaat rr i groot Ramp in Pakistan onvoorstelbaar 1 sSI /I dg' t,.- b r -..L. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND /j.f F 09e JAARGANG No. 94 VRIJDAG 27 NOVEMBER 1970 mm Wymbritseradeel. Engeland steunt Luns Speldeprikken Pakistan Guinea Tegenslag voor Nixon Paus in de branding dat Vietnam Wie Nixon zegt, zegt ook Vietnam. Er Ulbricht In contramine I Hwit hat Neofaz.isten uitgeschakeld i Advertentieprijs: 18 ct. per Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Yn dlzze ieu fan wittenskip binne de lennichste dingen dy’t ünmooglik binne de minsken. Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) 200 Amerikaanse vliegtuigen uitgevoerd op Noord-Vietnam. Deze hebben, hoe kan het anders, zeer scherpe reacties van Hanoi uitgelokt. Ze vormen een gro te bedreiging voor het werk van de Pa- Abonnementsprijs f 4.95 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad De werkstukken van de Hichtumer kunstschilder en ontwerper K. F. Rahmann, die de gemeente Wonseradeel in de afgelopen jaren had aangekocht vanwege de zgn. kontraprestatie-regeling, zullen binnenkort de wanden en muren van de schoolgebouwen in de gemeente sieren. B|j voldoende interesse zal ook de toe komstige produktie van Rahmann een bestemming in het Onderwijs krygen. Er gaan allerlei geruchten over pogingen van Israël om tot afspraken te komen met de het land bedreigende Arabische staten. Er zou een geheim gesprek hebben plaatsgevonden tussen een Israëlische minister en koning Hoessein van Jordanië, waarbjj voorwaarden besproken zouden z.yn om tot een vreedzame regeling van het konflikt te kunnen komen. Natuurlek wordt dit van beide zijden ontkend, maar het lijkt niet ónmogelijk, gezien ook wat er verder gebeurt. Daar is ook het gerucht, gelanceerd in de Britse pers, dat Israël zich tegenover Egypte bereid zou hebben verklaard om rijn strjjr' .rachten van het Suezkanaal terug te trekken, opdat Egypte dit kanaal weer open zou kunnen stellen voor do scheepvaart, Israël zou alleen het strategische punt Sjarm-el-Sjeik in het rnlden van de Sinai bezet willen houden ter beveiliging van z(jn haven Eilath. Natuurlijk wjjst Egypte dit finaal van de hand en wordt het gerucht door de Israëlische regering ontkend. Maar de Egyptische regering, die na de dood van Nasser werd gevormd, heeft haar ontslag ingediend en zoiets gebeurt niet als er geen veranderingen te verwachten z|jn. Een tegenslag voor Willy Brandt, ook 'n tegenslag voor president Nixon al ligt deze dan op ander gebied. De finan ciële commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft n.l. zon der formele stemming besloten het lucht- vervuilingswetsontwerp dit jaar niet meer in behandeling te nemen. Het wets ontwerp wil op loodtoevoegingen aan benzine extra belasting heffen. Presi dent Nixon had gehoopt op aanvullen de inkomsten daaruit van 5,5 miljard gulden voor het lopende begrotingsjaar, dat waarschijnlijk een tekort van bij na 40 miljard gulden vertoont. rijse conferentie over Vietnam, heeft de Noordvietnamese minister van Buiten landse Zaken zondag verklaard. Hij noemde beide aanvallen een flagrante schending van de Amerikaanse belofte (in '68 door president Johnson gedaan) de bombardementen volledig te staken. herhaald zodat strukturen ontstaan met verrassende diepte- en kleureffekten. Vooral van deze werkstukken verwacht te Rahmann een didaktisch nut, ze zou den de scholieren op dezelfde manier als het leren lezen, het „kijken” kunnen bij brengen. Na inleiding en bezichtiging ontstond een geanimeerde diskussie, waarna een ieder het door zijn'haar school gewens te schilderij kon opgeven. Een origineel en nuttig idee dat navol ging verdient. Er is nog een Walter die in de afge lopen dagen van zich deed spreken. Ook Walter Scheel zorgde voor een verras- sing. De eerste regionale verkiezingen na het tot stand komen van het Pools-West- duita verdrag hebben niet alleen voor bondskanselier Brandts felste tegenstan der Franz Josef Strauss een giote Om nog even in het politieke vlak te blijven, maar dan dichter bij huis: Engeland wil graag een kandidatuur van minister Luns steunen als deze zou be sluiten zich beschikbaar te stellen voor de functie van secretaris-generaal van de Noordatlantische Verdragsorganisatie (NAVO), zo is maandag in goedinge- lichte Britse regeringskringen verklaard. Luns is bij de Engelse bevolking favo riet. Niet alleen om zijn politieke instel ling en zijn onvermoeide ijver, ook door het simpele feit, dat hij in zijn optre den, zijn humor en nuchterheid iets ty pisch Engels heeft. Niet voor niets staat hij al sinds jaren in het wassen beeldenkabinet bijgezet. Luns moet ech ter niet te vroeg juichen. Men legde er namelijk de nadruk op dat een besluit dienaangaande niet op- portuin is, aangezien het weinig waaj- schijnijlk wordt geacht dat de huidige secretaris-generaal, Manlio Brosio, in de onmiddellijke toekomst zal aftreden. beschadigingen hebben opgelopen, oogst van 400.000 hectare grond 600.000 ton graan verwoest. De ambassade deelde verder mede, aan rund- en pluimvee in drie provin ciën 90 procent, en in twee andere pro vinciën resp. 80 en 70 percent verlo ren is gegaan. Talrijke slachtoffers van de vloedgolf- ramp in Oost-Pakistan hadden nog ge red kunnen worden als in de eerste fase van de hulpverlening alle moge lijkheden waren uitgebuit. Deze mening is een delegatie van het Zwitserse Ro de Kruis toegedaan, die begin vorige week de eerste hulpgoederen naar het rampgebied heeft gebracht. Een woordvoerder van deze maandag in Bern teruggekeerde groep zei, dat men het in de eerste week slechts met 1 hefschroefvliegtuig en enkele motorbo ten van het Pakistaanse leger had moe ten doen. Een exacte' opgave van het aantal slachtoffers zal volgens deze woordvoerder wel nooit gegeven kunnen I lijk treedt. Zij ontmoetten elkaar op een worden, aangezien het juiste aantal men- theologisch congres in Engeland. De Paus, die te kennen heeft gegeven het rampgebied te willen bezoeken hè< t voor deze geste veel sympathie verworven. Wie mocht denken dat het leven en streven van de Paus over ro zen gaat vergist zich echter. Zondag kreeg het Sint Pietersplein in Rome drie betogingen te verwerken toen paus Paulus zijn wekelijkse toespraak tot de pelgrims hield. Ongeveer 100 voorstanders van echtscheiding ver spreidden vlugschriften, demonstreren de arbeiders eisten betere lonen en er waren nog 200 demonstranten die pro testeerden tegen de overplaatsing van 'n priester uit een dorp bij Ancona. De 42-jarige geestelijke Simon Mëin, schrijver van talloze artikelen over de deugd van het celibaat, heeft zijn broe ders en niet minder de paus, geschokt met de aankondiging dat hij met een 32-jarige Amerikaanse non in het huwe- Door de dienst gemeentewerken is voor het dorp Jorwerd een verbeteringsplan uitgewerkt, waarin is opgenomen 'n ge deeltelijke rioleringsaanleg en enkele bij komende werkzaamheden in het dorp, welke in combinatie kunnen worden uit gevoerd. In de eerste plaats kan worden over gegaan tot de aanleg van riolering om de kerk, langs de hoofdstraat in zuide lijke richting tot aan de pompput. Hier bij kan eveneens een persleiding naar de Jaanvaart worden aangelegd. Daar de grond uit de riool-sleuven moet wor den afgevoerd, zal de oude haven daar mede gedempt kunnen worden Na de aanleg van de riolering zal van de verharding van de Maliebaan (pad om de kerk), die grotendeels uit puin bestaat, vrijwel niets meer overblijven Dit kan worden hersteld met oude gele steentjes wat het voetpad betreft en voor de verharde 3 m. brede reed met straat steen. Doordat het grasveldje voor de Deze foto is wel urgent. Waar hier de rust ademt zal het spoedig een en al bedrijvigheid zijn. Immers de afbraak van de openbare lagere school, op de foto net niet zichtbaar, is aanstaande. Eigenlijk hadden we die al verwacht, want in de voorlaatste raadsvergadering moest er op een ietwat spoedeisende wijze toe worden besloten. De foto is ge nomen met de rug tegen het hoekhuis WitheerenstraatHoogstraat, dat van familie Houben. De heer J. Houben, die ons waardevolle informatie verschafte, woont hier nu 32 jaar. Zelf is hij al 72 en altijd Bolswarder geweest, zelfs van ouder op ouder uit Bolswardse fa milie. Hij weet b.v nog best dat zo'n 65 jaar geleden de openbare school door de fa. Lammertsma werd gebouwd. Zeer degelijk en voor een prijs, die nu moet worden'toebetaald voor de afbraak. Ge noeg hierover. Dit alles staat n.l. niet op de foto. Wat er wel op staat is de Witheerenstraat, badend in de vroege ochtendzon. Voorheen was dit de Wit- heerensteeg. maar dat is al lang gele den, n.l. in de tijd van Waling Dijkstra, die er ergens een prachtig volksverhaal van vertelt. De straat ontleent zijn naam aan de wit-heren, de monniken in witte pij, want het klooster Vinea Domini, de Wijngaard des Heren, dat eens bij Ping- jum stond, werd wegens gevaar voor lijf en leden, in de middeleeuwen over gebracht naar Bolsward. De bewoner van het hoekhuis aan de Marktstraat de heer J. Eerdmans heeft ons wel eens de onderaardse kelder getoond, die mis schien nog een overblijfsel is van het voormalige Witheerenhuis. Tot voor 32 jaar waren de beide hoeken Witheeren- straat-Hoogstraat, waar nu pleintjes zijn ontsaan nog volgebouwd. Het huis waar familie Houben nu woont is toen gezet. Eerst woonde hi er familie Demum, die er een koemelkerij had. Het is hier wel historische grond, mede van het oudste van de stad Bij het graven van een beerput stootte men b.v. op een mense lijk geraamte. Helaas moest men de schedel van de romp scheiden om ruim te voor de put te maken. Het huis dat wij links zien is dat van KI. Velzen, die er zijn depot houdt van Wasserij Florence. Het pleintje met hek werk, eens vrij veilige speelplaats voor de jeugd (wat zijn er op het hek al niet een standjes gemaakt!) was. zoals ge zegd vroeger bebouwd. Het wasserjjde- pot was toen nog een café. De heer Van overwinning opgeleverd, maar ook voor de liberale FDP. In Beieren verhoogde de CSU haar toch al hoge stemmen percentage van 1966 met 8 pet tot ruim 56 pet. Omdat Strauss’ CSU zo'n na tionalistische koers volgt, vonden veel kiezers het niet meer nodig op de neo- nazistische NPD te stemmen. Deze par tij verloor ruim 4 pet. en zal voortaan geen zetel in het deelstaatparlement meer hebben. De grote verrassing was de terugkeer van de liberale FDP in de Landdag. Walter Scheels partij bracht het in Midden-Franken tot maar liefst 12-,2 pet. 10 pet. in dit kiesdistrict was de voorwaarde voor de come-back van de FDP. als subjektief en objektief tegenover el kaar staan, beide de waarheid voor zich opeisen. Zo wordt wat men ziet steeds gemodifu erd naar wat men wil zien, want de werkelijkheid is vaak de tegen stelling van wat men had verwacht. Het bewustzijn van deze strijdigheid noemde Rahmann de centrale ervaring in mijn werk als kunstenaar” en zijn ontwikke ling is het doorlopen van alle fasen van deze strijd. Bij een eerste rondgang langs de werk stukken was dit goed terug te vinden in de semi-figuratieve landschappen en de litho-serie .Harlingen”, een eerste kon- takt tussen fantasie en werkelijkheid. Twee ontdekkingen waren voor het werk dat daarop volgde fundamenteel: Fan tasie en Realiteit sluiten elkaar niet uit zoals b.v. waarheid en leugen, maar zijn de aspekten van een en hetzelfde beeld. Ze vormen ahw. de struktuur van het zichtbare; dat, naar het onderzoek van Rahmann per slot van rekening be stond uit een eindige reeks samenstel lingen van een eindige reeks elemen ten. Ter illustratie liet Rahmann een aantal van zijn nieuwste werkstukken zien, die overeenkomsten vertonen met produk- ten uit de surieel-konstruktivistische richting. Hierin wordt een „beeld-ele- ment” - een kleinste eenheid van een”, bevindt zich in het konflikt tus- licht en schaduw, van lijn en kleur, sen deze beide werelden die, hoewel ze Volgens e t steeds wisselend patroon De ramp in Pakistan is onvoorstelbaar groot. Oorlogen kunnen toeslaan en de mensheid bedreigen, natuurrampen kun nen dat ook. Volgens een mededeling van de Pakis taanse ambassade in Den Haag is het aantal dodelijke slachtoffers van de ramp gestegen tot 154.720. Bovendien worden nog 13.275 inwoners vermist. Het aantal verwoeste huizen bedraagt 2.3 miljoen, terwijl 100.000 woningen De en der Meer was er kastelein. O, als die muren nog eens konden spreken! Er naast, op het huidige pleintje dus, stond de Beierd, een gebo uw met deur in het midden (een gezellige onder- en boven deur) een estrikken gang en hier op uitkomend met minder dan vier (ver moedelijk één kamer) woninkjes Wan neer wij goed zijn ingelicht was de Bei erd (zou het woord baaierd er van zijn afgeleid of andersom,) destijds eigen dom van het R.K. armbestuur. Naast de Beierd, op de hoek, waar nu de lan taarnpaal staat, stond de woning van S. Welvaart de borstelmaker, een be roep, dat *:hans in Bolsward is uitge storven. Naast Welvaart, dus om de hoek in de Hoogstraat woonde o.a. wed. Adema. Bij haar kon mén achterom gaan en dan kwam men bij de heer W. Kramer. Met een modern woord zouden we hem nu poelier noemen, destijds was hij in de volksmond gewoon bekend als „de fügelplukker”. Zijn dochter woont nog in Bolsward en is getrouwd met de Vroegere vishandelaar Wielinga. Op het onnozele pleintje er was tussen het hoekcomplex en de zaak van Reekers, ook nog een open bleekruimte! woon den destijds dus minstens 7 gezinnen. Geheel rechts, aan de begrenzing van het andere pleintje zien wij het huis waar nu J. Zoethout woont. Het huis met de witte gevel en de verkeersbor den aan de muur is thans pakhuis van fa. Lotstra Het is voorheen door vele gezinnen bewoond, b.v. door A Minks, A. Hoekstra, enz. Naast dit pand - juist waar de wandelaar loopt staat het kleine, propvolle en uiterst gezelli ge winkeltje van sporthandelaar van der Feer, voorheen Vogelzang en daar voor schoenmaker Ids Zijlstra, die te gelijk ook koster was van de RK kerk. Achter de muur staat nog steeds de sierboom in Lotstra’s tuin in bloei. Het kleine witte geveltje is dat van de zaak, voorheen Lunter (Bervoets). De gevel die we zien tussen het pakhuis van Lot stra en de woning van Zoethout is het woonhuis van fam. Van der Feer (v.h. Vogelzang). De foto is gemaakt door de heer O. Leverink, die er een goede compositie van heeft gemaakt. Het is b.v. goed gezien de lantaarnpaal juist op de hoek van het pakhuis te plaat sen, al deelt deze de foto wel in twee geheel ongelijkwaardige helften De link se helft met de stadhuistoren op de ach tergrond, is wel het meest interessant. De rechtse helft was veel levendiger ge weest met wat spelende kinderen, maar die waren er blijkbaar in het vroege och tenduur nog niet. Dat het wel erg vroeg is geweest blijkt uit de slagschaduw: Rechts onder bewijst deze (dit voor het nageslacht!) dat de openbare school er nog stond toen de foto werd gemaakt. Zéér vaag en op de krantenaïdruk ver moedelijk niet te zien, zien we naast het raam in de woning van fam. Vel zen de torenspits van de St. Fanciscus- kerk. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en üs hjoed to sizzen 1 j!r Lijkt dit alle® wel hoopvol, in werke lijkheid blijft men hier en daar elkaar speldeprikken geven. Zo heeft Israël maandag Egypte ervan beschuldigd de afgelopen vierentwintig uur tot drie- maal toe de bestandsovereenkomst te hebben geschonden, doordat Egyptische I vliegtuigen boven Israëlische militaire stellingen op de oostelijke oever van I het Suezkanaal hebben gevlogen. De toestellen schonden het bestand zon dagmiddag. maandag tijdens het middag uur en in de vroege middag, aldus het Israëlische opperbevel. IsraëJ heeft klachten ingediend bij de bestandscom- missie van de Verenigde Naties. De gemeente had hiertoe de hal van de sekretarie in Witmarsum tot expositie ruimte omgebouwd en het onderwijzend personeel in Wonseradeel uitgenodigd om naar een inleiding van de heer Rah mann te luisteren en zijn werk te be kijken. Maandag j.l. opende in een goed gevulde raadzaal burgemeester Ooster- hoff de bijeenkomt en gaf een korte uiteenzetting van de bedoeling die er bij voorzat. Hij hoopte dat de versprei ding van de werken over de schoolge bouwen ertoe bij zou dragen om kon- takt en begrip tot stand te brengen tus sen de zo verwijderde werelden van kunstenaar en publiek. In zijn inleiding vroeg K. F. Rahmann excuus voor het feit dat zijn betoog, vanwege zijn Duitse herkomst wel enigszins droog en abstrakt zou klinken, „houten”, zoals hij het noemde en dat zijn kennis van het Nederlands eigen lijk te gering was om een dergelijk subtiel ondërwerp begrijpelijk te ver woorden. Uw verslaggever zal een her nieuwde poging doen. De schilder werkt niet alleen met verf, kwasten en doek, maar eerst en vooral met beelden. Deze kunnen volgens Rah mann tweeërlei zijn: de fantasie-beel- den, dit zijn meestal de .helle ideaal- voorstellingen, onveranderlijk en tijd loos”, en het beeld van de werkelijk heid. De schilder, maar „eigenlijk ieder- sen in het rampgebied, onder wie tal rijke handarbeiders van elders, niet be kend is. Het Nederlandse Rode Kruis heeft tot maandagmorgen bijna 350.000 gulden ontvangen op giro 777 ten behoeve van de slachtoffers van de overstromings ramp in Oost-Pakistan. Een charter- vliegtuig met 15.000 dekens van het Ro de Kruis en 19 ton zuivelprodukten van de regering is inmiddels naar Dacca, Oost-Pakistan vertrokken. Eind vorige week bracht een KLM-vliegtuig zes ton babyvoeding van het Rode Kruis naar het rampgebied. pastorie misbruikt wordt door parkeer ders is het gewenst hier parkeerhaven- tjes aan te brengen van 2.50 m. vanaf de straat, zodat hier evenwijdig aan de straat kan worden geparkeerd. Tevens komt dan de oude muur van de pasto- rietuin beter tot zijn recht. De totale kosten van bovengenoemde werken zullen f 170.000 bedragen. De jaarlijkse last is dan op basis van 'n 25- jarige annuïteit a 8% pet. f 16.600. In gevolge het „Besluit verfijning algeme ne uitkering riolering”, zal een uitke ring van f4.500 worden ontvangen. De opbrengst uit de rioolbelasting zal, uit gaande van voorlopig 30 aansluitingen a f 15„f 450,bedragen. B. en w. stellen de raad van Baarde- radeel voor tot uitvoering van boven genoemde werkzaamheden te besluiten, het hiervoor benodigde krediet van f 170.000 beschikbaar te stellen en ter financiering hiervan een vaste geldle ning tot dit bedrag aan te vragen. Een andere nog niet geheel opgehelder- de zaak betreft de geruchten rond een onenigheid tussen de leiders der DDR en de andere communistische lan den die er zou heersen. Dit blijkt uit een nu pas gepubliceerde rede, waarin partljchef Walter Ulbricht kort gele den kritiek leverde op de Sowjet-Unie en andere bondgenoten. Maandag werden de berichten over de ze meningsverschillen, die vooral be trekking hebben op de Moskouse poli tiek jegens Bonn, bevestigd. Walter Ul bricht was namelijk niet naar Boeda pest gekomen om het tiende congres van de Hongaarse Socialistische Arbei derspartij bij te wonen. Toen partijleider Janos KAdar het con gres opende had hij evenmin een voor aanstaande plaatsvervanger gestuurd. Omdat Ulbricht zich niet wegens ziek te had verontschuldigd, neemt men in Boedapest aan dat zijn verrassende af wezigheid een politieke achtergrond heeft Dat Ulbricht er op dit gebied andere denkbeelden op nahoudt is wel bekend. Tijdens een bijeenkomst van partij-theo- retici uit de communistische landen heeft hij kortgeleden zijn twijfel geuit over sommige aspecten van de Russi sche buitenlandse politiek en de vol gens hem „niet voldoende benutte mo- I gelijkheid gemeenschappelijk te beraad- i slagen over theoretische kernproblemen.” Dat er kritiek op de Sowjet-Unie komt Is op zichzelf niet zo verwonderlijk, maar dat deze komt van de „hielenlik ker” Walter Ulbricht, had men tot voor enkele jaren niet kunnen denken. Een andere speldeprik is de invasie van vreemde troepen in de Afrikaanse Kaat Guinea. Een van die ondoorzich tige, wilde avonturen, die van tijd tot tijd de wereld van de jonge Afrikaanse I landen in opschudding brengen, aldus een kwalificatie in de Leeuwarder Cou rant en daar zijn we het wel mee eens. i In de meeste gevallen gaat het niet om i zuiver intern-Afrikaanse geschillen. Vrij wel steeds zijn er zakelijke of politieke belangen van de blanken bij betrok- I ken. In het geval-Guinea schijnt zon- der meer vast te staan, dat blanken een belangrijke en waarschijnlijk leidende rol spelen. De regering in Guinea heeft het Portugese bewind als de dader ge- brandmerkt, doch premier Caetano van Portugal wast zijn handen in onschuld, al met al weer een duistere zaak in zijn weer zware bombardementen met donker Afrika. F f i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1