n Openbaar Kunstbezit Derde lustrumjaar I A f I S v 6ahe Skroar I I I u il S t r. 1 Zie de maan Feestavond Sinterklaas-aktie 1970 Tweede trekking d.d. 28 november 1970 f achtste prijs G 1.000,- serie 39044 nummer f negende prijs F 100,- 22400 f tiende prijs G 100,- 36530 serie nummer f elfde prijs D 100,- serie 24892 nummer f twaalfde prijs 100, - L 69489 serie nummer f dertiende prijs C 100, - serie 15 nummer 16813 f veertiende prijs C 100, - serie nummer De prijzen zijn af te halen bij Van den Oever, Appelmarkt. sn buurt ver. Noord II t: STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Fan de Mart iny loer I Feest bij de HMS le Bolsward 4 dagen /i 5 I nummer Ouden van o W’z w DINSDAG 1 DECEMBER 1970 1419e JAARGANG No. 95 I Piet serie ipray sr ‘M> ■W veel nü Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS It binne net allegearre dieven, dy’t troch de hounen oanblaft wurde. Abonnementsprijs f 4.95 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 w Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) ’t Eerste karretje ging rijden over 't kale oppervlak En de ruimtevaarders strijden over voorrang, in hun vak De Rus en de Amerikaan Droomt zich meester van de maan. Wij hoorden al driest beweren Vroeger dacht men dat !t nooit kon straks gaan ze, daar hoog, kamperen Bij een waarnemingsstation. Zelfs de kinderen verstaan Het geheimschrift van de maan. Zie de maan schijnt door de bomen Dit bleef tot vandaag gelijk Ook in ’t tijdperk der atomen maakt de Sint elk kinderlijk Deze droom zal nooit vergaan Ja 't is nog dezelfde maan. o Bolswards Nieuwsblad IVyrnintseraz/eel, I minder dan wat 9 pakjes kosten. Of van je Openbaar méér plezier hebt dan van sigaretten, zal wel een zaak i ja-en-nee. Maar dat je lan- hebt van een hele jaargang reprodukties, is wel zeker. zien!” Nou bjustere fleurich sjocht it der grif net üt. Mansholt syn idé om greatere bidriuwen to meitsjen, kin wol bydrage om de oerbliuwende bidriuwen better rendabel to meitsjen, mar foroaret, nei myn miening neat oan de oerproduk- sje. Dy wurdt der ne greater troch mar ek net lytser. Boppedat is nei it Fryske struktuerplan wol mear as düd- lik wurde, dat dit in fiks stik jild kost je moat. Jild. dat de eigners net haw- we en de hierdeboeren ek net, dus dat fan de oerheit komme moat. En dy oer- heit-minister Lardinois, seit né! En dêr- mei is ek dit idé in slach yn 'e loft. De miening fan prof. Horring is plat- wei sein dizze: Meitsje it buorkjen sa biroerd, dat de lju wol ophalde moatte. Hja geane dan by boskjes felyt en dan komt der wol romte. En dy mefrou wol noch fierder gean om Afrika en Azië to helpen. De kontigentearing bitsjut in biperking fan it tal kij op de buorkerijen. Of- sjoen fan de ünmooglike kontrole op sa’n plan, is de fraech: Hoe moatte de boe ren dan mei har bldriuw ütkinne? Of wol men dan de prizen forheegje? En hwat bliuwt der dan oer fan in bet- tere en mear effisiënte bidriuwsfiering Fan dizze kant hawwe de boeren gjin goeds to forwachtsjen, dat is nou wol düdlik. Mar ek op oar terrein wanke greate gefaren. Al mear as in jier kom me der biriuchten oer plannen, dy’t op it departemint makke wurde oer for- oaring fan de Pachtwet en de hiernoar- Zle de maan schijnt door de bomen, zanger Heije heeft haar reeds, honderd jaar terug, vernomen en men zingt zijn lied nog steeds, ’t Mannetje kijkt ons stil aan Hoelang al dezelfde maan? Na veel voorbereidend werk van een aantal heren, uitstekend bijgestaan door de dames Bangma en Wetting, kon op donderdag 26 november in De Beurs de oprichtingsvergadering plaats vinden. Op de eerste plaats zal worden ge streefd voor de realisering van 'n speel tuin, van de zijde van de gemeente mag op ruime medewerking worden gere kend. Verder staat op het programma een feestdag voor de kinderen en ook aan een avond voor de ouderen is gedacht. Over een en ander werd op prettige wij ze gediscussieerd. De bestuursverkie zing had een vlot verloop, daar de voor lopige commissie in zijn geheel als be stuur werd aangewezen en bestaat uit de heren J. Boersma, A. Altstr. 28, J. Visser, A. Altstr, 12, P. Bruggenkamp, A. Altstr. 14, G. Hiemstra, A. Altstr. 18 en J. Beersma A. H. v. d. Venstr. 56. Circa half elf werd de bijeenkomst geslotep. Maar de mensen daar beneden Hebben ’t reuze ver gebracht zij doorvorsen de planeten, krijgen alles in hun macht. Laten gruisblokjes rondgaan Kijk es, deeltjes van de maan. werken: honderd musea in Nederland en Bel gië; soms zelfs tot grote tentoonstellin gen - zo betaalden de bezoekers van de Goya-tentoonstellïng, afgelopen zomer in het Mauritshuis maar f 2,50 inplaats van f 4 toegang, als ze hun paspoort van Openbaar Kunstbezit konden tonen. Verder bieden op gezette tijden kunst tijdschriften en musea de abonnees van Openbaar Kunstbezit aanzienlijke kor tingen op hun uitgaven; een „markt" van om en nabtj de 100.000 mensen Is belangrijk genoeg om iets op de prijs te laten vallen Wanneer men al deze voordelen bij elkaar optelt, is een abon nement Openbaar Kunstbezit haast voor niets. En dat terwijl je er zoveel ge noegen aan beleeft, en er thuis van alles mee kunt doen. Tal van ouders, die graag willen, dat hun kinderen een beetje thuis raken in de wereld, maar die zich op het gebied van de kunst wat onwennig voelen, hebben terwille van hun kinderen de reproduktie-albums op de plank staan. Anderen hebben geen aanleiding, zo ver te denken hun gaat het om louter kijkplezier; de kwaliteit van de reprodukties maakt dat ruim schoots mogelijk. Weer anderen gebrui ken Openbaar Kunstbezit dankbaar als een uitweg u’t de radeloosheid van wat ze die-of-die nü weer met z’n verjaar dag (of bij welke andere feestelijke ge legenheid ook maar) moeten geven. Het is bijzonder eenvoudig, abonnee te worden, of een ander abonnee te ma ken: f 14.90 storten op postgiro 1665, Kunstbezit, Amsterdam, met vermelding van naam en adres men. Dér is noch neat offisieel bikend, mar by de ynstallaesje fan ir. T. T. Wind as opfolger fan mr. N. M. Zijp is in hieleboel sein, dat de hierdeboer net noflik oankomme sil. Hy siet oan diz tiid ta oan de goede kant fan de boat, mar as dy bigjint to skommeljen en dat kin neat oars bitsjutte as in be perking fan it kontinuaesje-rjucht en hegere hiernoarmen, dan kin it allin- nich mar minder wurde foar him. Men soe winskje dat der by de lju, dy’t gjin boer binne, hwat mear bigryp wie oer de ünmooglike situaesje hweryn diz ze maetskiplike groep forkeart. Hegere prizen, hegere leanen, fjouwerhündert goune ekstra de polysje is mei 900 noch net tofreden hegere bilêstings, djürder ünderhüld, hegere libbenskosten, hegere hieren en gelykbliuwende pri zen foar de ianbouprodukten! Dat haldt gjin minske fol op den djür. As it yn dizze omstannichheden noch net düdlik is, dat de boeren mei har organisaesjes iendrachtich fjuchtsje moatte, as hja net as ien man har to skoar sette tsjin it driigjend gefaer, dat fan alle kanten op har takomt, dan moat men eangje dat dizze folksgroep syn geduld forliest en ünder de ynfloed komt fan eleminten, dy’t de boel yn ünstjür bringe wolle. It kin net sa lang mear wachtsje, de mjitte stiet oan ’e kop ta fol. Dêr kin gjin drip mear by! Daartoe weer in staat gesteld door de opbrengst van de gehouden verloting kon j.l. vrijdagavond weer de traditio nele feestavond voor de ouden van da gen van Bolsward worden gehouden. Di rect na de opening van de deuren om half zeven stroomde de Doelezaal vol. Naar later werd meegedeeld waren er 290 bezoekers. Het was een hartverwar mend gezicht al die prettig gestemde ouderen te zien. Precies om 7 uur kwam de penning meester van de commissie, de heer M. Wynia voor de microfoon, die door ziek te van de voorzitter diens taak op zich had genomen In zijn openingswoord be trok hij bij het welkom aan de bezoe kers ook drie oud-voorzitters van de commissie, die thans als bejaarden de feestavond meemaakten. Het duo Bekema-Bok zorgde voor een prettige muzikale noot. Er was een uit stekend bediende versterkingsinstalla- tie aanwezig, die zorgde voor duidelijke en toch niet te luidruchtige muziek. Al spoedig ontvingen de dames een zak je snoep w.o. een reep chocolade en werden de heren van een paar sigaren voorzien. Voorts ontving ieder een twee tal consumptiebonnen. Nadat ieder alvast van de gewenste con sumptie had genoten, werd door de heer Wynia de clou van de avond afgekon- digd, n.l. dat hét Frysk Toaniel van Hee- renveen op de planken zou komen met het bekende toneelstuk ,(De test mei stuorkes” van Barend v. d. Veen, dat een vervolg is op „De Heidepiek”. De- V er schijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, W onseradeel, Workum tn keur van oude en moderne Egyptische kunst, Durer, Rembrandt, Frans Hals, Breitner, van Gogh, maar evengoed werk dat zó uit het atelier van tijdgenoten is gekomen; hebben we aan dat laatste niet vooré.1 behoefte goe de zakeltjke oriëntatie over het kunst- gebeuren van vandaag? Op je eigen houtje vind je daarin nauwelijks de weg. En toch is het van belang, daar wél een beetje in thuis te zijn, want je moet toch aar’ men, dat nü levende kunste naars vormen zoeken voor dingen die ook ons betreffen, al kijken we tegen hun werk nog zo onwennig aan. Ook de televisieprogramma’s bieden oud en het allernieuwste. Er komt een se rie programma’s over het museum van oudheden in Leiden, over de late mid deleeuwen met o.a. prachtige miniatu ren; maar evengoed over experimenten waarmee nu kunstenaars bezig zijn, bij voorbeeld doordat ze met een computer werken, of niet meer verf, linnen, brons of steen als werkmateriaal gebruiken, maar de film- en televisiecamera. Dat alles is terug te vinden in de nieuwe jaargang Openbaar Kunstbezit, die half januari 1971 begint. Ook bij de ver schillende televisieseries ontvangen de abonnees toelichtingen, die met kleuren- reprodukties zijn geïllustreerd. Elke abonnee van Openbaar Kunstbe zit krijgt een museumkaart, die hem toegang geeft, gratis of met reduktie, tot de vaste collecties van meer dan Januari 1971 begint de vijftiende jaar gang Openbaar Kunstbezit. De initiatief nemers van destijds allereerst de beeldhouwer Joh. G. Wertheim, de eigen lijke „uitvinder” van Openbaar Kunst bezit zullen wel nauwelijks hebben vermoed, dat hun Idee zó aan zou slaan en goed zou z|jn voor drie kroonjaren. Er zijn nu in totaal zo’n 1% miljoen reproduktiealbums in omloop. Zelden worden ze van de hand gedaan door de gelukkige bezitters en gebeurt dat al eens door verhuizen naar een klei nere woning b.v. dan komen er op een advertentie honderden brieven van mensen, die zo graag ook de allereerste nu intussen uitverkochte, jaargangen willen hebben. De populariteit van Openbaar Kunstbe zit is niet verbazingwekkend. Een kunst boek, dat je als het ware zelf verza melt: de reprodukties en teksten wor den in een aantal afleveringen per jaar bij de abonnees thuisbezorgd en kun nen dan in een royale linnen bewaar- band worden gestoken. Een kunstboek met toelichtingen, die voor iedereen te vatten zijn, die met een beetje aandacht wil lezen. En dan de onwaarschijnlijk lage prijs: door de grote oplage én doordat Open baar Kunstbezit werkt zonder winst- doel, kan een jaargang met 60 superieu re kleurenreprodukties worden aangebo den voor nog niet eens 15 gulden. De nieuwe jaargang omvat weer een in alle puntjes verzorgd was. Om 7 uur vertrok het gezelschap on dertussen aangevuld door de directie van de HMS Uitgeest naar Carré in de Amstelstad. waar men om even voor acht arriveerde, daar de mist iets een spelbreker was op de drukke wegen der Randstad. Carré met 2000 zitplaat sen was voor de meesten als een zinne beeldige Romeinse arena met zijn zit plaatsen rondom het podium en hoogte doorsnee van 25 meter. Zij die dit avond je Amsterdam hebben meegemaakt zul len het niet licht vergeten. Toon Her mans had een gekke bui, maar wel zo goed gek, dat ’t uitgespeeld werd op het aanwezige rubliek, dat voor 50 pet. mee speelde in deze comedie, dat is wel de grote kunst van Toon Hermans Om 11 uur werd de terugreis weer aan vaard en ging men terug naar Wognum om in het Centrum een gezellig happy- end te beleven met dansen afgerond. Om half drie slaagde men er in de autobussen weer te bevolken en om 5 uur was men weer in Bolsward. Veel dank aan de personeelsvereniging Bols ward en de tegemoet komende directie der HMS die een zo geslaagde avond organiseerde voor het personeel met hun dames en niet te vergeten de 65 jarigen r w ■*M^^I*M***** <*<MW**«** miljoen. Der sille dus 3.2 miljoen boe ren oan ’e kant moatte, neffens him. Priisforheging wol hy neat fan witte, hwant dat jowt hegere produksje en boppedat moatte wy üs klear meitsje foar de tatreding fan Ingelan, Ie clan, De nemarken en Noarwein, dêr’t de prizen stikken leger lizze. Hy bipleitet acht jier de prizen gelyk litte, dan sil de yn- flaesje fan 't jild, dy’t dochs net to kearen is, de forskillen sahwat oer- sljuchte hawwe. Prof. Horring, de eardere direkteur fan it LEI en nou professor oan de Lanbou- hegeskoalle to Wageningen, wol daliks mar bigjinne mei in priisforleging fan 20 pct. It moat hurd oankomme, seit hy, oars jowt it neat. Prof. Louwes wol nei kontigentearring fan de pro duksje. dus nei in biperking fan it oan- tal kij op de pleatsen. Dan wie de fjir- de ynlieder, mefr. ’t Hooft-Welvaars noch oan it wurd, dy’t de produksje fierder biperke wol om de üntwikke- lingslannen mear leverje to litten. Gean der mar oan stean! Is it wünder dat in rêstich en lykwichtich orgaen as „Boer en Tuinder” dizze wike de nei- folgjende, bittere wurden delskreau: „Ge lukkig maar, dat de ekonomen het in de EEG niet voor het zeggen hebben. Want als zij zich dan op dezelfde ma nier als VAKIDIOTEN zouden gedra gen als op deze bijeenkomst en zich niet erg druk zouden maken over de socia le en mentale problemen van de agra riërs. dan zou het er voor de gez’nnen it heden noch 4.4 I van de land en tuinbouwers slecht uit- Het was weer zo ver, dat de kinderen van het personeel der HMS fabriek sa men waren ondergebracht in de fa- briekskantine, om een dag van onver getelijkheid in het jaarlijkse seizoen te beleven, namelijk het St. Nicolaasfeest, dat op initiatief der personeelvereniging van de HMS te Bolsward steeds uigroeit tot een waar kinderfeest. De voorzitter de heer C. Goeman opende dit jeugd- festijn met ontvankelijke woorden in toepassing van de komende dingen, die niet lang op zich lieten wachten. St. Nicolaas kwam in statige tred hem eigen de kantine binnen, gevolgd door de uitbundige zwarte Piet, die met zijn grollen en grappen de kinderen en be geleidende moeders in een lossere sfeer bracht. Ook de poppenkast van Hoek- sema weer aanwezig en zorgde voor de nodige hilariteit onder de jeugdige bezoe kers. Ieder der kleintsjes werd met een kado bedacht. Als aandenken van deze gezellige middag. Vrijdagmiddag half vier stonden er drie autobussen klaar op het terrein van de HMS fabriek. Het personeel zou deze keer niet haar geplande feestavond in de Hanzestad doorbrengen, maar naar Noord-Holland vertrekken om in „Car ré” te Amsterdam Toon Hermans in ei gen persoon ook eens te zien en te horen, wat buiten de t.v. en radio om voor de meesten niet alle dagen bewaar heid kan worden. Via de Afsluitdijk ging het naar Wog- Tj de J. num een dorp in de omgeving van Hoorn __oo, j alwaar in café restaurant ,,’t Centrum” waarvan er verschillende mee waren. I een koffiemaaltijd werd aangeboden die HWAT STIET US YN DE KOMMEN- DE TIID TO WACHTSJEN? Op de algemlene gearkomste fan de for- ienlng foar „Staathuishoudkunde” de al- derwetske term foar ekonomyske wit- tenskip, hawwe f jouwer prominente des kundigen oan it wurd west om to siz- zen, hoe't hja de oplossing fan de lün- bou-problemen sjogge. En dat is net sa bést. Je soene der mankelyk fan wurde. Dr. Mansholt wol 70 pst. fan de bi driuwen opromje. Hy .seit, dat er foar 1.2 miljoen bidryr en yn de EEG plak is en der binne op Zaterdagmiddag werd onder grote be langstelling de tweede ronde van de grote WAC St. Nicolaasaktie bekend ge maakt door Sinterklaas. Voor het stad huis speelde de boerenkapel „Bol-Beier- Bom” van muziekvereniging „Oranje”. Terwijl de vrolijke klanken langs het stadhuis omhoog dartelden, verzamelden zich een groot aantal kinderen en vol wassenen in afwachting van Sinterklaas. Om vier uur arriveerde de goed heilig- man en weer mochten enkele kleintjes voor de Sint zingen. Daarna volgde de prijsuitreiking aan de winnaars van de eerste ronde. Het was opvallend hoe goed de Sint zich de kwa jongensstreken van sommigen wist te herinneren. De reaktie van de winnaars over het groot aantal prijzen was onverdeeld gun stig. Unaniem was de mening, dat nu veel mensen gelukkig gemaakt werden, en geldprijzen vallen altijd in de smaak, vooral in deze dure maand. De prijzen werden uitgereikt aan: 1. F. H. Jansen, Gerben Wopkesstraat 3 f1000,— 2. P. Timme. Florencestraat 4 f 100, 3 Swart, Sneekerstraat 49 f 100,. 4. W. Houwer, B. de Vriesstr. 17 f 100. 3. F. Hiemstra, Burgwerd f 100 6. J. Wynia, P. A. Bruinsmastr. 5 f 100 7. J. Bos, Half Hichtum f 100. De nummers van de tweede serie zul len elders in dit blad vermeld worden. ze mededeling werd met een geweldig applaus begroet. Daar de inhoud van het toneelstuk bij velen wel bekend is, volstaan we met te vermelden, dat het bijzonder vlot werd gespeeld. Deze men- ’n hadden het spel geheel in hun macht, onverschillig of het de wijkzuster, de kostjuffrouw, de melkboer, de dronken heideman, de dominee of de zuivelassi- stent was. Ze hadden de zaal geheel in de ban van hun spel gevangen. Na afloop reageerde- de zaal met een spontaan gezongen Frysk Folksliet. Maar nog was aan de goede gaven geen einde gekomen. Iedere bezoeker ontving nog een kop heerlijke groentesoep. Van de 3 oud-voorzitters kwam nog de heer Reitsma op het toneel, die na mens de zaal dank bracht aan de com missie voor wat zé deze avond georga niseerd had Wy hawwe, zo zei hij, in prachtige joun hawn. De muziek roerde zich nog eens flink met een potpourri van bekende melo dieën die spontaan werden meegezongen. En toen kwam de heer Wynia voor de laatste maal op deze avond nogmaals voor de microfoon om een dankwoord te spreken aan het adres van de toneel club, de muziek, de mensen van „De Doele” enz. In tegenstelling met andere jaren werd er ditmaal geen verloting gehouden, maar ging elke bezoeker met een net je gesorteerd fruit naar huis. Het alge meen oordeel luidde dat het een koste lijke avond is geworden. Advertentieprijs: 18 ct. per mm- Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Hwat hat ós hjoed to sizzen ^s.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1