In Italië eindelijk echtscheiding mogelijk K de week De foto van 6ahe Shroar I I Dreiging en bedreiging overal aper I Reünie hid-Bolswarders 1971 Feestmiddag bejaarden-sociëteit 1 Ml Ml ui Ml s 15 >5 la >5 >5 »O >5 15 15 15 50 liiiiiiiiiiKiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriir.iiiuihiiit r STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND >8 Ml 1 3 109e JAARGANG No. 96 VRIJDAG 4 DECEMBER 1970 Wymbritseradeel. EL WWWMMIM Paus teleurgesteld Ds Spanje blyft achter Ook Brandt teleurgesteld Waarschuwend woord Fries ras in Israël Het werd t(jd Ongenoegen Legpuzzel EN Landbouw en veeteelt Blok aan het been Teleurstelling J rus en na- Toch basis in Cuba India Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Abonnementsprijs f 4.95 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Seer. H. Abma, Bolswarder- weg 19, Sneek. Spreekt uit deze woorden een zeker on genoegen, ongenoegen vond men in de af gelopen week schier overal. Geen spec taculaire gebeurtenissen, geen zaken die de wereld op haar grondvesten deden schudden, maar wel speldeprikken hier, teleurstellingen daar, dreiging hier, be dreiging ginder. We laten een paar van deze feiten de revue passeren: Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en RedactleJadres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) vaar zullen houden. Opnamen door verkenningsvliegtui gen tonen aan dat in de baai van Cien- fuegos een in de rotsen uitgehouwen schuilplaats voor onderzeeërs wordt ge reed gemaakt. Die schuilplaats is vele kilometers lang en verbonden met een complex van ondergrondse militaire in stallaties bij La Lorna de los Vientos, die met loden platen is afgedekt als bescherming tegen atoomstraling. Russi sche deskundigen werken al jaren aan die installaties. Eamon de Valera, met zijn 88 jaar de oudste actieve staatsman ter wereld, overweegt af te treden als president van de Ierse republiek. Zijn termijn is pas over drie jaar verstreken, maar hij is niet goed gezond en hij maakt zich zorgen over zijn zieke, 92-jarige vrouw. waardoor we zo’n mooie soos hebben en daarvoor een mooie oude dag nu we le is Bolswards Nieuwsblad 1 lN- Zodra Israël opduikt in ons buitenlands overzicht, denken we aan onrust, be schieting, diplomatie. We vergeten dan vaak, dat en dit lijkt een waar Gods- In 1970 hebben meer Spanjaarden dan ooit een telefoon, auto of televisietoe stel. De meesten zijn goed gevoed en ge kleed, werken tien uur per dag (vaak in twee baantjes) en staan achter het recht tot staken, wat nu nog verboden is. Maar tegelijkertijd lijden de Span jaarden in de steden, die een grote toe loop van het platteland te verwerken krijgen, onder woningnood en onttoerei- kend onderwijs. Dit zijn enkele conclusies uit een rap port over de Spaanse maatschappij, dat dezer dagen is verschenen. Het is sa mengesteld door Foessa, een onafhanke lijke wetenschappelijke instelling, verg de vier jaar werk en een bedrag van f 2,2 miljoen. Volgens officiële statistie ken bezitten op het ogenblik 16 van el ke honderd Spaanse gezinnen een auto, 43 een televisietoestel en 42 een was machine en een koelkast. Hoewel de kloof tussen de levensstandaarden van Spanje en andere westerse landen nau wer wordt, moet een Spanjaard (net als de Italiaan trouwens) nog altijd twee uur werken om een kilo kip te kunnen kopen, tegen een Amerikaan 13 minuten, en een Westduitser anderhalf uur. kunt. Deze herkenningstekens (uithang borden en -beelden) ontstonden in de tijd, toen er nog geen neonreclame was. Een bepaald teken hoorde bij een be paald beroep. Voor de drogist was dit de Gaper, voor de apotheker het herte- gewei (waaruit vroeger medicijn werd bereid) of de vijzel (waarmee de pil len werden fijngestampt). Dit sooit uit hangborden geven iets eigens en in tiems aan een straat, zoals b.v. ook de Blauwe bril bij fa. Kramer enz. In de loop der jaren zijn er veel verdwenen. Enkele zijn slechts gebleven Laten we er zuinig op zijn, want we geloven dat de crisis nu wel is overwonnen. Zo plaat ste loodgieter Reek< rs b.v. een enor me kraan boven de deur. Er is zelfs een particulier, (de heer Nijdam in de Hoog straat) die zijn liefde aan het agrarische niet alleen verklaarde met een paar reusachtige wielen voor de deur, maar ook een echt „tiksel” aan de gevel liet plaatsen. Het is maar een idee. Hoe veel mooie en originele uithangborden en -beelden zou Bolsward wel tellen. Tien, twintig misschien? Wie heeft een hob by in deze richting door eens een lijst je aan te 'eggen. Dank aan de heer T. Siemonsma uit de Sch. A Bolswertstr. 25, die deze foto maakte en ons zo op het idee bracht. Ook dit is Bolsward, al loopt u er wellicht vaak achteloos aan voorbij. Een strop voor Moskou was is en blijft, dat de Arabische volken zoals Gromy ko klaagde nooit in Moskou komen ver tellen, het ergens over eens te zijn. In Jordanië heeft de leider van de Pales- tijnen Yasser Arafat met nadruk, ver klaard, dat de Palestijnen alleen genoe gen zullen nemen met een voorstel, dat de strekking heeft om de staat Israël van de kaart te doen verdwijnen en heel Palestina aan de Arabische Palestij nen te brengen. Moskou heeft eigenlijk Egypte wel wat te sterk gemaakt voor het spel dat Mos kou speelt. En Nasser? Hij was poli tiek, militair en financieel aan Moskou gebonden, maar wilde toch niet de naam verliezen leider van de Arabische volken te zijn. Alles bijeen genomen lijkt de legpuzzel na zijn dood ontstaan on oplosbaar. We zullen zien. De Italiaanse echtscheidingswet, Is dinsdagochtend om kwart voor zes door de Italiaanse Kamer van Afgevaardigden met 309 tegen 286 stemmen goedgekeurd. Tegen de wet stemden alleen de Chrlsten-Democraten, de Neo-Fascisten, de wei nig talrijke monarchisten en de slechts enkele leden tellende fractie van de Partij vsn Val d’Aosta, die een klein zusterpartytje van de Christen-democratie is. Na de sombere uitspraken van de Christendemocratische politici, volgens wie de aan neming van de echtscheiding een bittere nederlaag voor deze party en een reden tot rouw voor Italië Is, zijn ook de eerste reacties van het Vaticaan en van het Italiaanse episcopaat sterk in mineur. Het is misschien wat oneerbiedig tegen over Sinterklaas om nu net op pakjes avond de tong uit te steken. Ter uwer geruststelling: dat is geen protestfoto in de zin van: nu hebben wij er genoeg van. Van al die zoetigheid kunnen wij wel k Neen, u mag geen verband zoe ken tussen de foto en de datum waar op deze foto van de week verschijnt. De man steekt u ook niet de gek aan, zo u dat mocht denken. Het is gewoon een pillenslikker of iemand die zijn tong laat zien. Beide hebben iets te maken met kwaaltjes en de man op de foto dus ook. Het is geen standbeeld opge richt voor een beroemde Bolswarder uit vorige eeuwen. Het is gewoon De Ga per, uithangsteken van de bekende dro gisterij aan de Dijkstraat nu. 37, voor heen jaren beheerd door de heer W. K. Hoekstra, thans door fam. S J. Wij- benga. De Gaper is zelfs zo bekend, dat u, wanneer u mocht bellen het num mer 3055 niet vindt onder de W. van wybenga, noch onder de D van dro gisterij (zoals b.v. wel bij collega Dro gisterij en fotohapdel ’t Blomke aan het Marktplein) maar heel simpel onder de G. van Gaper. Met andere woorden De Gaper is een begrip voor Bolsward geworden en daarom pronkt zijn con- terfijtsel nu in de krant van vandaag. Mocht uw maag toch een beetje over stuur raken, dan weet u waar u terecht paus is In Sydney op de hoogte I gebracht van de uitslag van de stem ming in het Italiaanse parlement. Vol gens het dinsdagmiddag door het Vati caan verspreide communiqué heeft de paus met diep leedwezen kennis geno men van het overigens niet onverwach te bericht. De paus meent dat de echt scheiding allerernstigst nadeel toebrengt aan het Italiaanse gezin en in het bij zonder aan de kinderen. Hij beschouwt de echtscheidingswet ook als een schen ding van het Concordaat op een punt, dat door de Heilige Stoel van funda menteel belang wordt geacht. Boot tot zinken De Israëlische marine heeft 'n Egypti sche motorboot met vier bemannings leden in de grond geboord. De vier Egyp- tenaren kwamen om het leven Het incident, het ernstigste sinds de wa penstilstand, vond vrijdagnacht plaats in het noordelijke gedeelte van de Golf van Suez. Volgens Tel Aviv was de motorboot be trokken bij het verzamelen van inlich tingen en het smokkelen van hasjiesj. De boot stevende af op de Israëlische kust en negeerde waarschuwingsscho ten. Een Israëlische patrouilleboot plaat ste toen voltreffers waarna het scheep je met man en muis verging. Geen we reldschokkend feit, maar wel sympto matisch. Ook op een ander front heeft Amerika kopzorgen De bouw van een Russische onderz.ee- hootbasis in de Cubaanse haven Cien- luegos en andere militaire installaties u'at door ondanks de verzekering vr‘r Moskou aan Washington dat de werk taamheden zijn stopgezet. rikaanse Congresleden zijn hierover ’c gealarmeerd dat zij n nieuv Rainer Barzel, fractievoorzitter van de CDU-CSU, heeft een uitnodiging van bondskanselier Brandt afgewezen om in Warschau de ondertekening van ’t Duits Poolse verdrag bij te wonen. Dit is in Bonn bekend gemaakt na een verras sende briefwisseling tussen Brandt en Barzel. De bondskanselier had Barzel uitgenodigd zondag mee naar Warschau te reizen, „opdat de wens van alle par tijen naar een verzoening met Polen on verdeeld tot uitdrukking kan worden ge bracht”. Brandt maakte het Barzel erg gemakkelijk: een aanvaarden van de uit nodiging zou niet ais goedkeuring van het verdrag worden uitgelegd. Maar Barzel weigerde. Hij wil wel een verzoening met Polen, maar niet samen met Brandt en ook niet op de manier van de bondskanselier. Barzel heeft het verdrag onbevredigend genoemd, omdat hij de „tegenprestaties” van Poolse z(jde te gering vindt. De rundveestapel bestaat hoofdzakeljfk uit het Friese ras. Meer dan 80.000 koei en geven gemiddeld 5.150 liter melk per jaar. De 34.000 in het stamboek inge schreven koeien geven jaarlijks gemid deld 6.271 liter, terwijl de befaamde kudde van 150 koeien van de kibboets Kiryat Amavirn het rekordcijfer van 8.264 liter per koe bereikt. Deze fantas tische produktie is het resultaat van de wetenschappelijke teeltmethode die in de laatste 20 jaren werd toegepast, alsme de van de vooruitgang die geboekt werd op het gebied van ultbatingstechniek en voedingstelsel. In tegenstelling met de landen die een zuivelproduktie heb ben, beschikt Israël niet over natuur lijke weilanden en het grootste gedeelte van de voedergewassen moet verbouwd worden op geirrigeerde velden. Gelet op de hoge prijs van het irrigatiewater, heeft Israël een voedingssysteem moe ten inschakelen, dat gebaseerd is op de invoer van grondstoffen. In de moshavim bestaat een stal in een gezinsbedrijf uit 5 4 25 koeien, terwijl de kibboetsen over kudden van 80 A 300 dieren beschikken. Het melken ge beurt mechanisch en de melk wordt da gelijks in koelwagens naar melkerijen gevoerd. In de jongste jaren werden dui zenden vaarzen uitgevoerd naar landen met gelijkaardige klimatologische om standigheden. Paus Paulus heeft tijdens een open luchtmis op de renbaan van Sydney ook krachtig gewaarschuwd tegen de ge varen van materialisme, egoisme en ge notzucht. Sprekend vanaf een negen me ter hoog altaar tot de 250.000 aanwezi ge gelovigen zei de kerkelijke leider, dat de mensen in landen met een hoge le vensstandaard in de verleiding komen hun relatie met God te verwaarlozen. „De mens ervaart dan een leegte en wil I die opvullen met allerlei surrogaten. Hij wordt egoïstisch en gaat op zoek naar lust en erotiek en respecteert uiteinde lijk de mens niet meer," aldus de paus, die tijdens zijn tocht door Sydney over al luid werd toegejuicht. It is wol mooglik dat it libben by 40 bigjint, mar it foefelende is, dat dart krekt al it oare bigjint lit to fallen, to ster, mevr. De Boer. Zij is de drijfveer, forsliten of üt to dijen. Er komen bij onze comité-leden veel tfe weinig adressen binnen, van de oud-Bols warders, die vorige keer in 1966 niet heb ben meegedaan en de oud-Bolswarders, die toen 45 tot 50 jaar waren en nu inmiddels boven de 50 jaar zijn Nu word ik even persoonlijk en speci- Vietnam zou schier worden vergeten bij het zojuist genoemde schaakspel. Tij dens Lyndon Johi>on was de opperbe velhebber in Vietnam generaal West moreland onverbeterlijk optimistisch. Hij haalde hierdoor president Johnson tot de escalatie over van de bombarde menten en de 500.000 man troepen, die tenslotte aan Johnson een tweede pre- sidentstermijn kostten. Nixon moet thans de escalati“ terug draaien en doet dit kalm en bezadigd. Maar met enige ver wondering kon men dezer dagen opnieuw generaal Westmoreland voor de televi sie beluisteren én hij bleek nog even on verbeterlijk optimist te zijn. Volgens hem ging het in Zuid-Oost-Azië alles buitengewoon voorspoedig. We hebben de idee dat niemand dit gelooft, behal ve hoogstens hijzelf. Laos en Cambodja zijn zeker niet buiten gevaar en de Vietcong telt overal, ook in Zuid-Viet- nam duchtig mee. De toestand is niet slechter dan een poosje geleden, maar ook niet beter. Voor Amerika is het wat het reeds lang was. een uiterst on aangenaam blok aan het been, zonder dat te zien is hoe men er op redelijke wijze af kan komen. Het probleem van India Is dat meer dan 80 miljoen landloze boeren leven bij de gratie van grootgrondbezitters en geldschieters. Al maanden lang trekken bezitloze boe ren plunderend en brand and door het land. De premier Indira Gandhi beloof de te Calcutta, alles te zullen doen om een rechtvaardig landbouwsysteem in te voeren. Landhervorming behoort echter niet tot de bevoegdheden van de cen trale regering doch tot die van de re geringen van de afzonderlijke deelstaten. En deze maken tot dusver geen haast. Een „groene revolutie” tracht hun de ze haast bij te brengen. Natuurlijk be staat het gevaar dat de groene revol te allengs in een rode revolutie over gaat, die door Peking wordt gesugge reerd en gepropageerd. us hjoed to sizzen (OIËZ Onderwijl werd het laatste punt van de agenda afgewerkt: een verloting met al tijd prijs. Op de vraag: bent u alle maal tevreden? volgde een luid applaus. Mevrouw De Boer dankte tenslotte haar dameshulpen voor het rondbrengen van de prijzen, bracht zuster Postma heel hartelijk dank voor haar aanwezigheid en hulp, John van Doorn voor de mooie muziek en de heer Wijbenga was niet zo goed of hij moest even naar voren komen om de dank in ontvangst te ne men voor de royale tractatie en voor de wijze waarop hij de leden van de soos altijd ontvangt Daarvoor niets dan lof! Tot slot van de avond, kwam de heer Posthumus nog even op het toneel om een dankwoord te spreken namens de le den van de soos tot haar bezielende leid- Het grote India, in zielental het twee de land van de were'd, komt allengs on- j deze weck I der de invloed van de problemen, die debatten over dit dreigende ge- ook Zuid-Oost-Azië hebben aangetast. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en I I Het is een traditie aan het worden dat zo om en bij St. Nicolaas aan de le den van de Bejaardensociëteit van Bols ward een feestelijke middag wordt aan geboden en dat de leidster (mevr. De Boer) er wonderwel in slaagt ieder jaar weer met wat bijzonders op de prop pen te komen. Dinsdagmiddag was de Doelezaal weer geheel bezet met bejaarden, die zich in gezellige groepjes rond de tafeltjes had den geschaard. John van Doorn had er 'n vrije middag voor opgenomen en ver gaste de aanwezigen op bijzonder mooie muziek op het elektronisch orgel, ter wijl later populaire liederen volgden die een meezingen door de bezoekers tot gevolg hadden. Precies om half drie kwam mevr. De Boer, de leidster van de Bejaardenso ciëteit vooi de microfoon. Zij heette de leden en de gasten hartelijk welkom, alsmede bestuursleden van de VHV, mevr. Mulder die blijk van belangstel ling gaf in verband met de verhinde ring van burgemeester Mulder, de Wel- fare-werkster, die anders druk bezig zijn op dinsdagmiddag op de soos en zus ter Postma. wier aanwezigheid altijd een gevoel van gerustheid geeft. Mevrouw Boerstra een van de dames hulpen. die zich zeer had ingespannen óm veel goederen voor de verloting bij een te brengen en met groot suc ces kon een grandioos applaus in ont vangst nemen. En toen kwam de grote verrassing van de middag, mevrouw De Boer kondig de aan dat ze al een jaar tevoren met mevr. Akke Radsma was overeengeko men. dat dez* hedenmiddag voor de be jaardensociëteit zou optreden. Met gro- F' Hwat hat Een teleurstelling van de eerste orde kreeg het Amerikaanse bureau voor Ducht- en Ruimtevaart te verwerken. De Nasa is er niet in geslaagd een onbemande kunstmaan voor sterrenkun dig onderzoek in een baan om de aar de te brengén. Doordat bij de lancering van Kaap Kennedy de beschermende mantel zich niet sceidde van de satelliet, was de kunstmaan die o.a. was voorzien van een telescoop met een diameter van 95 cm. te zwaar om in de baan te komen. Het observatorium viel uiteen in de dampkring, waarbij waarschijnlijk eni ge stukken in Amerika of in de Indi sche Oceaan terecht kwamen. wonder dat het economische leven gewoon doorgaat. Neem nu b.v. de land bouw. Israël telt 420.000 ha bebouwde gronden, waarvan 170.000 ha geirrigeerd worden. De winterregens leveren tus sen 250 en 800 mm. water op, terwijl in de droge zomerperiode jaarlijks 1,1 miljard kubieke meter water wordt ge bruikt voor de ririgatie. Tijdens deze pe riode bedraagt het dagelijkse waterver bruik per hektare 40 tot 60 m3 in de kustvlakte en 60 tot 110 m3 in de Jor- daanvallei en de Neguev. De aktieve landbouwbevolking omvat 60.000 perso nen, geholpen door 35.000 seizoenarbei ders die zich voornamelijk bezighouden met de oogst van groenten en fruit en met de verpakking. Het merendeel van de landbouwers leeft in koöperatieve dorpen: kiboutzim en moshavim. Er bestaan een honderdtal Arabische en Droezendorpen. De Israëlische boeren zijn goed georga niseerd in beroepsverenigingen; ver koopkantoren, koöperaties en semi-poli- tieke organisaties. De arbeid is in ho ge mate gemechaniseerd. Alle dorpen zij aangesloten op nationale elektriciteits net. Vlees, slachtpluimvee en vis, 400.000.000 ton vruchten en groenten, 135.000 ton De jarlijkse produktie omvat: 2.000.000 liter melk, 350.000 ton graan, 40.000 ton katoenpluksel, 30.000 ton suiker en een uitgebreide lijst van verschillende pr dukten, waaronder 10.000.000 ton bloe men en 2500 ton oranjebloesemhoning. Deze landbouwproduktie heefteen waar de van meer dan 27,5 miljard frank, waarvan zowat 7 miljard wordt uitge voerd, als zodanig of na verwerking. Met andere woorden: de gemiddelde landbouwer produceert voor 450.000 fr. goederen, zijn netto inkomen kan op 150.000 fr. geraamd worden. aal tegen oude vrienden, als Durk Y., Ele B„ Klaas King, Klaas F. en vele anderen, ga nu eens een avondje met uw vrouw en uw vrienden om de tafel zit ten en ga dan eens rustig na, wie wa ren er met jullie op school enz. en geef deze adressen door aan onze comitéle- den, doe het nu Het is een hele organisatie, als we die adressen van u krijgen, kunnen ze rustig uitzoeken en de mensen een uitnodiging sturen, ga er nu even stig voor zitten! U b(j voorbaat dankend, teken ik mens het comité I te vreugde werd deze mededeling be groet. Want wie herinnert zich nog niet de „praetsjes oer de hage” van Paulus Akkerman die indertijd op zo meester lijke wyze door Akke Radsma voor de Rono microfoon werden gebracht. Akke begon haar eerste optreden met enkele Friese gedichten, eerst „De hoan- ne op ’e tsjerketoer” van Tiny Mul der, vervolgens „It hountsje fan Tryn- tsje” en „Aldjiersjoun yn Moddergat” Wat een voordrachtskunst en woord- uitdrukking en gebaar! Dat was ook zo in een gedicht in het Nederlands van Annie M. G. Schmidt en één in Gelders dialect. Even verdween ze van het toneel ’t is wat echter mei de skelk foar, zei ze en toen kwam Akke met twee praetsjes „Oer de hage”, n.l. „In reis- ke mei de frouljusforiening” en „ït folksfeest" In de pauze was ieder in de gelegen heid te genieten van thee of chocola demelk. Het laatste was een geschenk van „Hollandia". z Het tweede optreden van Akke Radsma na de pauze was al een even groot suc ces als daarvoor. Eerst weer wat gedich ten van Roel Oostra, AH Tasma, Tiny Mulder en Annie M. G. Schmidt en als hoogtepunt weei een paar „Praet sjes oer de hage”. Nou ze kan er wat mee, die Akke! En wat hebben de be zoekers genoten van deze sublieme voor drachtskunst. Mevr. De Boer drukte dit zo uit: Ik kan mij nu voorstellen waar om ik al een jaar tevoren een afspraak moest maken „Hwat hat üs dit skoan foldien, zei ze. De eigenaai van de Doele, de heer Wij benga bood alle bezoekers een gratis consumptie aan naar vrije keuze En de heerlijke brokjes kaas met een Frico- vlaggetje waren een geschenk van de firma F. B. van der Meer te Bolsward Advertentieprijs: 18 ct. per mm ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag -'A

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1