Het recht beroep de van m sociale verzekering Voor het behoud van molens onze i Uw klaagschrift dient tijdig te worden ingezonden Fan de Martinytoer ’S V. Illlllll llllllh *S ►IA 2615 109e JAARGANG No. 87 DINSDAG 8 DECEMBER 1970 WymbritseradeeL, Tweevoud uLEN Raden van beroep Wat moet u doen? Hoger beroep bans aties. !D bij Verplicht verzekerd Klaagschrift Gratis procederen Na OM DE BLOEI FAN DE STED! Advertentieprijs: 18 et. per mm Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Ieder van ons komt in z(jn leven wel eens in aanraking met de sociale verzekering. We nog jong en gezond is zal er alleen mee te maken hebben als premiebetaler. Maar dat kan gauw veranderen. Voor de meesten van ons komt er een moment, dat we een beroep doen op de sociale verzekering: wc krijgen kinderen en vragen kinderbijslag aan; we worden ziek, ontvangen ziekengeld en vaak ook medische hulp van een ziekenfonds; we worden misschien werkloos en doen dan een beroep op de Werkloosheidswet. En gebeurt er niets van dat al, dan hopen we toch in elk geval 65 jaar te worden en dan een AOW-pensioen te kunnen aanvragen! Maar wat doet u als u vindt, dat uw uitkering te laag is vastgesteld Als u het er niet mee eens bent, da uw uikering wordt verlaagd of geëindigd? Als u niet dié medische hulp krijgt, waarop u recht meent te hebben. Of als de aangevraagde uitkering u wordt geweigerd en u vindt dat onjuist? Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Abonnementsprijs f 4.95 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 (Jitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) wettelijke vertegenwoordiger (vader of voogd) deze gegevens worden vermeld. Deze dient dan ook het kaaagschrift te ondertekenen. In andere gevallen tekent men zelf. Boalsert mei nea forjitte, dat it saek- lik in duorjende konkurrinsje hat fan greatere plakken as Snits en Ljouwert. Elk yn syn branche moat bisykje dïz- ze konkurrinsje de wyn üt de seilen to nimmen troch it assortiment guod, de prizen en de tsjinstforliening. Bipaelde saken dogge dit treflik en ik wit fan men se zelaar het doel en het werk van de stichting onder de Friese bevolking bekendheid te geven en donateurs te werven De mi- nimumbijdrage is vastgesteld op f 10, per jaar. De stichting is in het provinciehuis ge ïnstalleerd door gedeputeerde P. van der Mark, die de oprichting van de stich ting van groot belang noemde om het stuk cultuurbezit, dat de nog resterende molens in Friesland vertegenwoordigen, voor het nageslacht te bewaren. De heer Van der Mark achtte het veilig stellen van het nog aanwezige molenbezit van veel belang voor de aankleding van het landschap en daardoor voor het woon- en leefklimaat in Friesland. Hij hoop te, dat er van de stichting een serie ac tiviteiten zal uitgaan tot behoud van de molens in Friesland. Op deze pagina een paar molens uit onze omgeving, die het bewaren wel waard zijn. Misschien denkt u, dat procederen veel geld kost en durft u er daaróm niet goed aan te beginnen. Maar daarvoor behoeft u niet bang te zijn: de proce dures inzake de sociale verzekeringswet- geving zijn geheel kosteloos. Ook be hoeft u zich niet tot een advocaat te wenden. IJ kunt zich desgewenst door ie mand anders laten bijstaan, bijvoor beeld een deskundige van uw vakorga nisatie. Overigens bent u niet verplicht, u van deskundige bijstand te voorzien. U kunt de zaak ook zelf behandelen. Wat u daarvoor moet doen vertellen wij u in dit artikel. Hebt u een „voor beroep vatbare be slissing” gekregen, wendt u zich dan binnen de daarop aangegeven termijn meestal een maand, soms veertien dagen na de dagtekening schriftelijk tot de Raad van Beroep, die op het stuk is vermeld. In uw brief zet u uiteen, waarom u de beslissing van het uitvoeringsorgaan niet juist acht en wat u wilt, dat de Raad van Beroep zal beslissen. Zo’n brief heet een „klaagschrift”. Hebt u weinig tijd, schrijft u dén alleen dat u het met de beslissing niet eens bent en dat u daartegen op nader aan te voe ren gronden in beroep wilt gaan. Uw klaagschrift is dan tijdig ingediend en u hebt dan nog alle tijd om later mede te delen waaróm u de beslissing niet juist vindt. Vermeld in het klaagschrift uw naam, adres en geboortedatum. Geldt het een minderjarige, dan moeten ook van de Neist de primaire bisteansmiddels yn de yndustry en greathannel, dy’t mei de bouwerij de greatste wurkgelegenheit jo- we oan in plak, steane lykwols oare din gen, dy’t yn har soarte net minder fan bilang binne. Alderearst woe men neame kinne de ak- tiviteiten fan it stêdsbistjür. Dêr hinget in bulte fan óf. Witte hja yn it ramt fan har middels en mooglikheden it mak simum by provinsje of ryk klear to krij- en om de saneamde ynfra-struktuer fan de stêd to forbetterjen en to forrykjen, dan is dat foar de particuliere ünder- nimmers en sakelju in ding fan great bilang. Inkelde foarbylden kinne dat ontvangst van het klaagschrift zal de Raad van Beroep nagaan of er nog b.v. een medisch, technisch of toonkun dig onderzoek nodig is. In dat geval bent u verplicht, aan zo’n onderzoek mede werking te verlenen. In bepaalde zeer duidelijke gevallen kan de voor zitter van de Raad van Beroep (al of niet na onderzoek) een „beschikking” geven. Een rechtszitting is dan niet no dig. Voor bepaalde ziekenfondskwesties met name bij verplicht verzekerden ligt de zaak even anders. Gaat het om het afwijzen van verstrekkingen, dan kan men zich binnen 30 dagen wenden tot de Ziekenfondsraad, P. C. ftooft- straat 162 te Amsterdam. Tezamen met het advies van deze Raad kan men ver volgens ook weer binnen 30 dagen een klaagschrift indienen bij de Raad van Beroep. Hetzelfde geldt wanneer een zieken fonds, een ziektekostenverzekeraar of een ander uitvoerend orgaan een ver strekking als bedoeld in de AWBZ wei gert. Vrijwillig verzekerden en ook zij, die onder de bejaardenverzekering vallen kunnen aan de Ziekenfondsraad slechts om bemiddeling vragen. Levert dit niet het verlangde resultaat op, dan moe ten zij zich wenden tot de burgerlijke rechter. Behandeling by de Raad van Beroep sjen to bieden. Fan great bilang is dêmeist de kwest- je fan de sport en de rekreaesje. It is goed sjoen, dat it sportpark, de tennis- baen, de swimskoalle, de gymsealen der komd binne It is fan bilang, dat men yn de Doele, It Park, de Wynberch, de Griene Weide, Boermans, de Beurs en neam fierder mar op, de gelegenheden lju üt Amsterdam, Amersfoart, Grins for fordivedaesje en Ontspanning yn de stêd hat. De moderne minske freget neist syn wurk ek mooglikheden ta sport en Ontspanning. Dat wurdt ek mei it jier bilangriker. Ik wit wol, dat binam- men de sportakkommodaesje, folie jild kostet, mar it kin der grif net sün- der, hwant foar in great diel fan de jon gere minsken is it in libbensbihoefte. Boalsert mei bliid wèze, dat it nei de oarloch sa progressyf west hat mei de wenningbou Dat gie mannichien fierst to hurd en to dryst, mar de tiid hat leard dat it goed sjoen wie.'In goede wenning is yn dizze tiid fan learen, ra dio en televisy foar in hüshalding folie bilangriker as yn it forline, hja hawwe der ek folie mear foar oer. En hwa’t de léste jierren de deeglike en romme wenten sjocht, dy’t yn Noard II en by de Snitserdyk boud wurde, dy kin der fan herte bliid mei wêze. De gemeente hat de koers fan trochbouwen fuortset en de omtrekken fan it plan: Eekwert tusken 't Loo en de Snitserdyk binne al to sjen. Der forriist in hiele nije wen- wyk. Mar ek de winkels en sakelju kinne hiel hwat ta de bloei fan de stêd by- drage. Hoe greater it pakket fan guod/ tsjinsten is, hwat hja de minsken biede kinne, hoe mear de stêd de lju oanlükt. Tijdens een bijeenkomst in de molen te Boornzwaag zal op 28 december a.s. ten overstaan van notaris R. Mulder te Langweer de oprichtingsacte passeren van de Stichting „De Fryske Mole”. De ze stichting, die op initiatief van de Friese Molencommissie is opgericht, heeft tot doel de instandhouding van molens in Friesland te bevorderen en te verzekeren. Het bestuur van de stichting bestaat uit de heren A. Baart, A. Bokma, K. J. H. Doude van Troostwijk, jhr. T. A. J. van Eysinga, J. Faber, A. Gaastra, Tj. A. Haasdijk, A. T. Hoekstra, G. F. Kooij- man, W. van Mourik en P. Wiersma. Het dagelijks bestuur wordt gevormd door de heren A. Bokma (voorzitter), K. J. H. Doude van Troostwijk (sec retaris), A. Baart (penningmeester), W. van Mourik en P. Wiersma. Een commissie voor de propaganda en publiciteit zal plannen ontwerpen om illustrearje. Boalsert hat büten it le ger en ütwreide ünderwiis, fjouwer yn- stellingen, dy’t foar de stêd fan great bi- tsjutting binne. Dat is de Kr. Hüshald- opliedingsskoalle (de Kristlike Skoalle- mienskip Nijenhove) de RK HBS (it Jan Brugmanko’lege) de Technyske skoal- le en de Ryks Hegere Lanboutechnys- ke skoalle. Al dizze fjouwer ynstellin- gen binne mei great muoite en offers ta stén brocht en ta Ontwikkeling komd. It is bygelyks wol bikend, dat it provinciael bistjür yn har plan foar technyske skoallen gjin plak oan Boal sert tatocht hie. It lei to ticht by Snits. Mar troch de aksje fan de stêd is hy der dochs komd en is it ien fan de drokst bisochte skoallen yn Fryslan wurden. Troch it mienskiplik oanpak- ken fan bistjür, en de eminente lieding fan de hear Pehlemann en syn kollega’s mei it stêdsbistjür is it in prachtskoal- le wurden, dy’t de namme fan de stêd alle ear oandocht. Itselde kin mutatis mutandis sein wurde fan de oare neam- de skoallen. Meiinoar foarmje hja in bi- langryk ünderdiel fan it pakket fan tsjinsten, dat in bloeijende stêd oan de minsken biede moat. Hwant mei de dei sjogge mear minsken yn hwat in goede, brede oplieding foar de takomst fan har bern bitsjut Ek de saeklike en yndus- triële bidriuwen freegje hoe langer hoe mear goed ünderleine krêften Yn üs petear mei de direksje fan de VLF waerd ek dêr op wiisd en faeks giet it mei de bihoefte oan dit type meiwur- kers noch folie hurder as men nou noch tinkt. Kennis en kunde is de nije macht yn it libben en dêrom moat in stêd de mooglikheden dêrta sa rojael mooglik I Elke hoanne hat frij kraeijen op syn Van die beschikking ontvangt u een af- eigen rüchskerne. Daar behoeft u zich niet dadelijk bij neer te leggen. Het kan al voldoende zijn, dat u eens met het uitvoeringsor gaan gaat praten of dat u zich door een vakbondsbestuurder laat voorlichten. Maar als dat geen bevredigend resul taat heeft kunt u in beroep gaan. Er lijn namelijk in Nederland welgeteld tien Raden van Beroep, die speciaal zijn belast met de behandeling van geschil len op het gebied van de sociale ver zekering. Daar kunt u terecht met uw klacht over de beslissing waarmee u het niet eens bent. Een heel belangrijk punt mag u daarbij bepaald niet over het hoofd zien en dat is het volgende: is op het stuk, dat u werd toegezonden al vermeld, dót u daartegen in be roep kunt gaan en tot welke Raad van Beroep u zich dan moet wenden, dan hebt u daarvoor niet zo heel lang de tijd. In de regel een maand, soms veer tien dagen. Die termijn staat ook op het atuk vermeld. Gaat u in die tussentijd nog overleg plegen met het uitvoerings orgaan of met b.v. een vakorganisatie, denkt u er dan vooral om, dat uw be roepstermijn intussen blijft doorlopen! Wordt het beroep pas na afloop van die termijn ingesteld, dan kan de beroeps rechter uw klacht niet meer in behan deling nemen En daarmee bereikt u dus niets. Bolswards Nieu wshlat STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Tegén zo'n uitspraak kunt u binnen een maand na de dagtekening in hoger be roep gaan bij de Centrale Raad van Beroep, Trans 19 te Utrecht. Dit ge schiedt op dezelfde wjjze als u een klaag schrift indient bij de Raad van Be roep. Alleen heet het nu een „beroep schrift”! Inplaats van een afschrift van de beslissing van het uitvoeringsorgaan zendt u nu een afschrift van de uit spraak van de Raad van Beroep mee. Verder is de gang van zaken ongeveer gelijk aan die bij de Raad van Be roep. De uitspraak van de Centr. Raad van Beroep te Utrecht is meestal bin dend voor alle partijen maar in enkele zaken kan men van zo'n uitspraak nog „in cassatie gaan” bij de Hoge Raad der Nederlanden. Inlichtingen daarover kuht u altijd vragen by de griffie van de Centrale Raad van Beroep te Utrecht Tenslotte wijzen wij u er op dat, al werd u door de Raad van Beroep in het gelijk gesteld, ook het uitvoeringsorgaan tegen die uitspraak in hoger beroep kan gaan bij de Centrale Raad van Beroep. Natuurlyk wordt u daarvan zo spoedig mogeiyk in kennis gesteld. Gebeurt dit niet, dan is de uitspraak van de Raad van Beroep na verloop van beroepster mijn van een maand onaantastbaar ge worden. Hebt u vragen op het gebied van het beroepsrecht dan kunt u zich daarmee altijd wenden tot de uitvoeringsorganen der sociale verzekeringswetgeving. Ook de griffie van de Raad van Beroep in uw ressort zal u desgewenst gaarne in lichten. En verder is er de mogelijkheid bij het Voorlichtingscentrum Sociale Verzeke ring, Rhijnspoorplein 1, Amsterdam, een duidelijke folder over het beroepsrecht aan te vragen. U moet het klaagschrift in tweevoud indienen, dus mét een ondertekend af schrift. Ook een afschrift van de be slissing waartegen u in beroep gaat moet worden bijgevoegd. Hebt u van het uit voeringsorgaan geen extra afschrift ont vangen, dan kunt u er daar nog een vra gen. Hebt u buiten uw schuld niet binnen een maand in beroep kün- nen gaan, doet u het dan alsnog zo gauw mogelijk en vermeld de reden van de vertraging in uw klaagschrift. Het is mogelijk, dat de beroepsrechter de zaak dan toch nog in behandeling neemt. Maar ook als dat niet meer zou kun nen is het in elk geval verstandig, nog eens contact op te nemen met het uit voeringsorgaan. Al zou er juridisch niet meer aan de beslissing te tornen zijn, het uitvoeringsorgaan kan er altijd op terugkomen als blijkt, dat de genomen beslissing onjuist was. En wordt dit geweigerd, dan kan men ook van zo'n weigering een „voor be roep vatbare beslissing” vragen waar tegen men in beroep kan gaan! en sokke stêdden, dy’t hjir kocht ha omt de kwaliteit, de priis en de service bet ter wie as dêrre. In fiks tal winkellju en sakelju hjirre hawwe dizze geast goed to pakken en hja fjuchtsje mei al le earlike middels foar har affear. Dat kin yn in stêd as Boalsert’ ek net oars as men der bliuwe wol, de tiid fan fêste klanten en bigunstigjen is foar by. It publyk wol biwizen sjen, dat de klandyzje wurdich is, oars gean earne oars. Winkels en saken hawwe foar de stêd in greate bitsjutting, hja kinne de lju lüke üt fiere omkriten en de eigen stêdgenoaten bine, mar dan moat it jas- ke wol üt. Boalsert wurdt ek hoe langer hoe mear it wenplak fan it bütenfolk dat de lege oan in jongere oerjown hat; ek hja bin ne hjir tige wolkom en fomimme dat ek. Hja wurde hjir graech yn de bifolking opnomd en fine hjir hoe langer hoe mear Aide komütsjes. De rjucht en sljuchte geast fan de stêd docht har goed en hja hoege har hjir net to for- brekken. lenriedich en aktyf, dat wie de krêft fan de stêd en dat mei sa noch lang bihftlden bliuwe, dat is foar aileman in woldied. Tj. de J. schrift. Bent u het daarmee niet eens, dan kunt u daartegen binnen 14 dagen in verzet gaan door een briefje te schrjj- ven naar de Raad van Beroep, dat u het met de beschikking niet eens bent. Daar voor vervalt de beschikking en uw zaak wordt door de Raad van Beroep in be handeling genomen. Heeft deze Raad alle gegevens over de zaak, zoals brieven, rapporten etc. ver zameld, dan ontvangt u een aangetekend schrijven, waarin u wordt medegedeeld, op welk tijdstip de zaak ter rechtszit ting wordt behandeld en waar en wan neer u inzage van de stukken kunt ne men. Het is mogelijk, dat u wordt op geroepen om persoonlijk of bij ge- machtigde ter zitting te verschenen. U bent dan verplicht, te verschenen en de onkosten daarvan worden u dan i vergoed. Verder kunt u zelf aan de voor- I zitter van de Raad van Beroep verzoe ken om bepaalde getuigen en deskun- I digen ter zitting op te roepen. Wilt u zelf een getuige of deskundige meebren- gen, dan moet u dit uiterlijk op de 4e i dag vóór de zitting aan de voorzitter mededelen. Wordt u niet opgeroepen, j dan behoeft u de zitting niet bij te wo- nen al is het raadzaam, dit wel te doen. Er kunnen altijd nog gegevens naar vo ren komen, die niet uit het dossier bHj- ken en die toch voor de vaststelling van uw rechten van groot belang zyn. Heeft de Raad van Beroep uitspraak gedaan, dan ontvangt u van die uit spraak een afschrift. Zoals we al zagen moet u eerst na gaan of u een zogenoemde „voor beroep vatbare beslissing” hebt ontvangen. Een stuk dus, waarin staat, dat u daarte gen binnen een bepaalde termen in be roep kunt gaan en tot welke Raad van Beroep u ztch moet wenden. Staat dit niet op het stuk, dat u van ’t uitvoeringsorgaan ontving, dan schrijft u aan dat orgaan zo snel mogelijk een briefje, waarin u om toezending van een „voor beroep vatbare beslissing” ver zoekt. Dat is een officieel stuk, opge maakt in de wettelijke vereiste vorm, die nodig is om tegen de beslissing in beroep te kunnen gaan. Zo'n verzoek moet u wel zo spoedig mogelijk indienen. Anders loopt u de kans, dat u uw rechten niet meer kunt doen gelden. In bepaalde gevallen b.v. als het alleen maar om voorlopige schor sing van een uitkering gaat is het instellen van beroep op grond van de wet niet mogelijk. Het uitvoeringsorgaan zal u daarover dan inlichten. M

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1