Voedsel vuil beheersen het en wereldnieuws de week De foto van Kerkrestauratie te Edens spanning in Baskenland Verzoening in Polen, Mr 1 llllll!lllllllllllllillllllll!HllliHlllillll!ll!!l STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en 109e JAARGANG No. 98 VRIJDAG 11 DECEMBER 1970 IV ymbritseradeel. Baskenland Voedsel en vuil Tenslotte Meetnet Joegoslavië Boter aan de galg? Geen inzicht Van zuid naar noord Varkens en spoeling Politiek nieuws Vuilspuiterij Tenslotte Pakistan Hwat hal üs hjoed to sizzen Jo kinne in knappe kop wêz.e mei de kennis fan in oar, in wiis man wurde jo allinne mei de wysheit fan josels. Underskate minsken miene op reis al les meinimme to moatten, bihalven har fatsoen. Advertentieprijs: 18 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 4.95 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS (Jitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De zeer snelle inrichting van een we- reldmeetnet voor de zeeën is volgens prof. Goldberg vooral dringende nood zaak omdat zelfs de milieudeskundigen absoluut geen duidelijk inzicht hebben in de grootte van het ons bedreigende gevaar. Even paradoxaal als onheilspellend was zijn verklaring dat de mensheid pas wezenlijk iets over het functione ren van de zeeorganismen aan de weet is gekomen door de nu zichtbare ge volgen van de door deze mensheid aan gerichte vervuiling. een een De minister van buitenlandse zaken Zoel- fikar ali Bhoetto al 81 zetels vergaard. In Oost-Pakistan staat de rechts van het centrum staande Awami (volks)liga van sjeik Moejiboer Rahman met 132 zetels veruit aan de kop. raakte men altijd onder de indruk van de imponerende afmetingen van deze Friese „kathedraal”, Vooral als men de hiervoren bedoelde huisjes ermëe verge leek. Maar „De Kampen” is nu een straat geworden zonder huizen, op de nieuwe brandweergarage en het Convent na. Er zou misschien wel een boek vol te schrijven zijn over alles, wat zich hier in de loop der tijden heeft afgespeeld. Enkele episoden hiervan hebt u wel eens in deze krant kunnen lezen, van men sen die er destijds woonden en het dus heel goed konden weten. De kale vlak- Laten we ditmaal beginnen met een jubileum, let» wat we zelden In dit overzicht doen, niet een persoonlijk jubileum trouwens. Het Is 25 jaar geleden dat de grootste van de vier gespecialiseerde VN-organen, de Food and Agriculture Organization, werd opgericht om op wereldschaal en door Internationale samenwerking het eeuwenoude probleem van honger en slech te voeding aan te pakken. In die 25 jaar heeft de aard van die uitdaging de organl- latie veranderd. Van een voornamelijk adviserend lichaam en wereldcentrum voor agrarische informatie werd de FAO het meest operationele van alle VN-organen. Meer dan 2.000 FAO-deskundigen werken op het ogenblik in een honderdtal lan den aan projekten van het Ontwikkelingsprogramma van de VN. Door het Wereld voedselprogramma (W.F.P.)- in 1963 door de FAO en de VN samen opgezet - en de Anti-Honger-Aktie (F.F.H.C.) - in I960 door de FAO gelanceerd - werden in deze eerste 25 jaar honderdduizenden tonnen voedsel gemobiliseerd en gedistribu eerd terwijl meer dan 800 miljoen dollar vrijwillige bijdragen zijn binnengestroomd van regeringen, partikuliere organisaties, stichtingen, zaken en privépersonen om circa 600 projekten over de hele wereld te steunen. Een opname van een reeds historie ge worden stadsbeeld kon u onlangs in dit blad aantreffen, n.l de rij huisjes aan het eind van de Grote Kampen, waar van het laatste onlangs werd afgebro ken. De betreffende huisjes ziet u op deze De kerk van ons dorpje staat, letter lijk en figuurlijk, nog in het midden. Het bouwwerk dateert uit de 12de eeuw en werd in 1874 vergroot. Van de oor spronkelijke staat is niet zoveel meer over, maar een gedeelte van de noor- dermuur, opgetrokken uit oude friezen getuigt nog van het grijze verleden. Het dak van de kerk was voor het laatst on der handen genomen in de winter van 1922, na een felle uitslaande brand op 5 nov. die het gebouw ernstig bescha digde. Men constateerde al enige tijd dat de leien van het dak het niet meer hiel den, met harde wind stoven ze naar be neden hier en daar begonnen zich reeds kale houtplekken te vertonen en de kerkvoogden voelden wel aan dat hier moest worden ingegrepen. Toen vroegen de heren zich uiteraard af, wie zal dat betalen? Een jaar of tien terug hadden ze de toren laten restaureren, dit kost te een f 5000. Een fors bedrag voor een kleine gemeenschap, vrijwel zonder ker kelijk bezit. Toch heeft men deze res tauratie helemaal uit eigen middelen tot stand gebracht. Ditmaal bleek men het echter niet bij machte. Het kosten- cjjfer lag, volgens een voorlopige begro ting, stukken hoger, alle leien moesten vernieuwd en men wist niet zeker of het dakhout al dan niet was aangetast. zij het water verontreinigden. De rechtbank achtte bewezen dat de „heren van de rederij” bij de jarenlan ge vervuiling van de Rijn door de „Ham burger Lloyd” de hand in het spel heb ben gehad. Niet de kapiteins maar de rederij had economische belangen bij het lozen van raffinaderij afvalstoffen in de Rijn. „Bernholds doel was winst.” tenbijeenkomst, vorige week, onder lei ding van kerkvoogd Ids de Boer. Op de ze verg, is ook de algemene begroting 1971 toegelicht en doorgenomen. Deze kan niet helemaal sluitend gemaakt, voornamelijk door stijging der uitga ven, terwijl de inkomsten ongeveer op het zelfde niveau blijven. De Edenser kring bestaat uit een 20 mannelijke en vrouwelijke lidmaten, die allen stem recht hebben. Besloten werd daarom de verkiezing van kerkvoogden in het ver volg niet meer op een aparte datum uit te schrijven maar deze te houden op de jaarlijkse bijeenkomst. Dan is 't ien drokte. Na de pauze hield Gorrit van Berkum een interessante -beschouwing over de dit jaar met pinkster gehou den Alg. Kerkverg. (AKV) die hij als ge delegeerde heeft meegemaakt. Men vond het wel nuttig en nodig hierover eens iets naders te horen, ook al omdat kSpan- num het op een gemeenteavoncf nooit aan de orde stelde. Van Berkum deed slechts enkele grepen uit de zeer geva rieerde materie die in Driebergen moest doorgewerkt, de aanwezigen ontvingen niettemin een duidelijk beeld van de al gemene situatie waarin de kerken zich momenteel bevinden. Zijn beschouwing gaf aanleiding tot een aardige discus sie. Na een dankwoord van de voorz. beëindigde de referent de bijeenkomst met gebed. vanuit Warschau in een rede voor de Wfest- duitse radio en televisie. Hierin verdui delijkte en rechtvaardigde hij met gro te ernst en ook met een zekere bewo genheid de ondertekening van het Duits- Poolse verdrag. Het was een soort na tionaal gewetensonderzoek en Brandt zei dat ook. „Dit verdrag kon slechts na een ernstig gewetensonderzoek on dertekend worden.” Met deze ondertekening van het Duits- Poolse verdrag, waarin 25 jaar na de oorlog de Oder-Neisse als Poolse grens wordt erkend, beleefden de bondsrepubli- keinen een historische dag. De verzoe ning met Polen, het land dat het zwaarst onder Hitler heeft geleden, kan begin nen. Over de normalisering van de betrek kingen bestaan al geen moeilijkheden meer. Bondskanselier Brandt en partij- chef Gomoelka zijn overeengekomen, dat onmiddellijk na het in werking treden van het verdrag diplomatieke banden Van de rivieren gaat het vuil naar de zee. Niet alleen het water wordt er na melijk heengedragen maar ook de „zwij nerij”. Daarom zou binnen de kortst mogelijke termijn er een wereldomspan nend meetnet voor de vervuiling van zeeën en oceanen tot stand moeten ko men. Dat moet de eerste stap zijn om de mensheid voor een totale vervuilings- ramp te behoeden. Dit verklaarde de Amerikaanse hoogle raar in de chemie prof. dr. Edward D. Goldberg, die als medewerker van het Scripps Instituut voor Oceanografie in Californië Internationaal als een van de grootste experts op het gebied van de zeevervuiling bekend staat. Aan de vooravond van de in Rome be gonnen wereldconferentie over zeever vuiling, die een puur technisch karak ter draagt, kreeg prof. Goldberg o.a. steun voor ztjn ideeën van de geleer den dr. Alfred W. Needier, staatssecre taris van het Canadese ministerie van Visserij en Bosbeheer. Kent Zuid-Amerika zijn spanningen, ook in Noord-Amerika loopt alles niet ge smeerd. James Farmer, de hoogst geplaatste neger in de Amerikaanse regering, die maandag Is afgetreden als onderminis ter van volksgezondheid, onderwijs en welzijnszorg, heeft verklaard dat zijn po gingen om een eind te maken aan de discriminatie bij de uitvoering van re geringsprogramma’s in de bureaucratie waren vastgelopen. Hij zei dit op een persconferentie in Washington nadat hij aanvankelijk had meegedeeld te zijn af getreden om „persoonlijke redenen”. Volgens Farmer lag het niet aan de re- gering-Nixon of aan ’t Witte Huis, maar aan het massale van zijn departement. Voor de discriminatie was niet de pre sident of het kabinet verantwoordelijk, maar de natie zelf. Op de vraag of hij de negers zou aanbevelen bij de presi dentsverkiezingen in 1972 op Nixon te stemmen, wilde hij geen antwoord ge ven. Hij herinnerde eraan, dat hij geen politieke uitspraken mocht doen, voordat zijn ontslag op 21 december van kracht wordt. gen uit diverse landen trachten Joego slavië schade toe te brengen. Dit beweert de communistische partij- organisatie in het Joegoslavische leger. Volgens deze organisatie gebeurt dit, omdat Joegoslavië zich niet richt naar de belangen van bepaalde grote machten. Bovendien bedreigt de toestand in het Midden-Oosten en op de Balkan de vei ligheid van het land. Met het laatste wordt bedoeld Bulgarije, waar de anti- Joegoslavische propaganda vanwege Macedonië weer aan heftigheid heeft toegenomen. President Ti to maakt zich de laatste tijd grote zorgen over de toekomst van Joegoslavië na zijn dood. Het wordt niet ondenkbaar geacht,, dat Moskou na Tito's aftreden of overle den zal trachten Joegoslavië onder de curatele van de z.g. Breznjev-doctrine te brengen. zullen worden aangeknoopt. Dan zal ook over een bezoek van minister-pre sident Josef Cyrankiewitsj aan de bonds republiek worden gesproken. Het tijd stip waarop dit alles zal gebeuren is moeilijk te voorspellen. Bondskanselier Brandt heeft in Warschau gezegd, dat alle verdragen met de Oosteuropese sta ten één geheel vormen en dit werk pas zijn voltooiing kan vinden in een rege ling voor Berlin. Bij een tweede Indiase aanval op Pakistaanse enclave in India zou groot aantal mensen zijn gewond. Pakistaanse bewoners van de enclave Bhurighamari zouden uit hun huizen zijn verdreven waarna hun woningen wer den geplunderd en in brand gestoken, zo hebben Oostpakistaanse regerings functionarissen verklaard. De Indiase regering heeft al ontkend dat Indiase politie en burgers 300 Pa- kistanen in de enclave Batrigas in West- Bengalen zou hebben vermoord en 700 gewond. Pakistan heeft hleroyer een of ficieel protest ingediend. De eerste algemene verkiezingen in Pa kistan hebben twee grote overwinnaars op^eleverd. In West-Pakistan heeft de linkse volkspartij van de voormalige Een ander curieus bericht op het ge bied van de voedselvoorziening komt uit Brussel Bet Nederlandse Tweede Kamerlid ir. B. Vredeling (PvdA (heeft, als lid van bet Europese Parlement, de Europese Commissie inlichtingen gevraagd over de boterconsumptie in het Vaticaan. Vo rig jaar werd uit Westduitsland 60.200 kilo boter naar het Vaticaan uitgevoerd en uit Frankrijk 1.239.000 kilo, waar voor respectievelijk 85.214 en 180.000 dollar restitutie uit het Europese Land bouwfonds werd betaald. Het lijkt ir. Vredeling, gezien het aantal inwoners ten het Vaticaan weinig waarschijnlijk dat al deze boter daar is geconsumeerd en hij wil graag het oordeel van de Com missie vernemen. Ook elders dreigen nieuwe spanningen Geheime diensten, militaire Tenslotte in deze voedselzaken nog een geval waarbij op een heel ongewone ma nier de vele varkens de spoeling voor de fokkers wel eens dun kunnen maken. Italië heeft voor de maand 10 decem ber—10 januari de invoer van levende terkens ui* Nederland verboden, omdat Vorige week in een treinlading van 600 Rederl. varkens symptonen van var kenspest zijn ontdekt. De uitvoer van Varkensvlees naar Italië kan ongehin derd doorgaan. Minder rooskleurig en verzoeningsge zind nieuws komt er uit Baskenland. De Basken zijn de Friezen van Span je, maar de tegenstellingen zijn er toch wel veel feller. En deze nemen toe. In Burgos, waar het militaire tribunaal het proces hervatte, was een grotere spanning merkbaar dan de afgelopen da gen het geval was. Het bleek dat het militaire tribunaal zich er rekenschap van gaf, dat de vorige zittingen uitgevallen waren als in drukwekkende aanklachten, niet zozeer tegen de verdachten, als wel tegen het regime en de methoden van de Spaan se politie. In verschillende getuigenissen waren gruwelijke details bekend gemaakt van martelingen die enkele verdachten had den ondergaan tijdens hun verhoor. De president van het tibunaal, kolonel Or- dovas, sneed nu, als de verklaringen van verdachten in die richting dreigden te gaan, deze onmiddellijk af. Bolswards Nieuwsblad om aan uitzending naar Vietnam) te ontkomen, commr.n- De Wereldraad vraagt donaties tot een te nu overziende vraagt men zich met verbazing af, hoe het mogelijk was dat zo veel mensen op zo’n kleine opper vlakte hebben kunnen leven en wonen. Het moet hier met recht „the struggle for life”, de strijd om het bestaan zijn geweest en heus niet alleen voor de „ar beiders”. Nee, ook „kleine” boeren en „kleine” middenstanders hebben hier moeite gehad het hoofd boven water te houden. Velen zullen zich nu afvragen, welk nieuwbouwplan 't stadsbestuur voor de ze straat op de tekentafels zal leggen. Aan speculaties op dit punt zullen we ons op dit fnomem maar niet wagen. Hopelijk krijgt de Martinikerk vanaf het Hoog Bolwerk gezien opnieuw een passende omgeving. De foto is gemaakt door de heer Joh. Elzinga Joh. Prooststr. Zo tussen twee bolwerksbomen door is het een aardig doorkijkje. Zijn er nog oud-Bolswarders, die iets van de huisjes kunnen vertel len, van het lief en leed hier vroeger geleden? De heren namen contact op met aan nemer Yde Schakel te Exmorra naar bekend een expert op het gebied van kerkrestauratie. Vooral door diens toe doen en invloed kreeg men het klaar dat de kerk onder monumentenzorg kwam, wat meteen betekende dat zij onder de subsidiebepalingen viel. De subsidie is vlot verleend, ook de gemeente Hen naarderadeel besefte de waarde van dit oude gebouw, zij trad de initiatiefne mers tot restauratie royaal tegemoet. Uiteindelijk kwamen nu de lasten slechts voor 10 procent voor rekening van de kerkvoogdij en het bleek dat ze deze j lasten wel konden en wilden dragen. Een j DqIiq Qlinnjin week of wat geleden nam de restaura- UQUU OHI üQI tie een aanvang. Twee Bolswarder lei- I dekkers, de heren Maurits en De Boer kregen in vrij korte tijd het karwei af. Het zijn beide geroutineerde vaklui, die prima werk leveren De nu gelegde lei en gaan wel honderd jaar mee, verze kerden ze cns, zodat onze generatie zich geen kopzorg weer hoeft te maken over seniele aftakeling van het kerkdak. Het gebouw heeft een veel fraaier aanzien gekregen, toeristen die het dorpje aan doen zeggen tenminste meer dan eens: hwat hat jim tsjerkje wer in moaije hoed op. Een en ander werd voldaan geconstateerd op dejaarlijkse lidma- Voedsel en vuil zijn de twee V’s, die de laatste tijd in de kolommen buiten land telkens weer opduiken. Soms in groot opgemaakte artikelen, soms ook kleine kaderberichtjes, die toch vaak minstens zo veelsprekend zijn. Zo la- zen we dat premier Fidel Castro van Cuba heeft aangekondigd, dat het kerst feest op Cuba tot juli volgend jaar moet worden uitgesteld. In een radio- en tele visietoespraak van drieëneenhalf uur zei de Cubaanse leider, dat de reden hier voor is, elke vertraging bij de suiker wit te vermijden. Volgens Castro is de beste tijd voor de le oogst de periode november tot juli. Wanneer de suikerrietcampagne afge lopen zou zijn, zou ieder Kerstmis kun- nen vieren. Christus moet dus wijken voor de sui ker. Lach er niet om. Als wij straks ms kerstfeest vieren met de nadruk op de suikerkransjes, en ander lekkers en daarbij het Kind vergeten zijn wij voor- ll geen haar beter. Bij dat alles mogen we het politieke nieuws niet vergeten. „Wij moeten onze blik op de toekomst richten en de moraal als politieke kracht erkennen. Wij moeten de keten van het onrecht doorbreken. Terwijl we dit doen, bedrijven we geen politiek van het afstand doen van rechten, maar éen po litiek van het verstand.” Dit zei bondskanselier Brandt De Wereldraad van Kerken in Genève heeft een programma goedgekeurd voor i Amerikanen in Canada die hulp nodig i hebben omdat zij daarheen gevlucht zijn foto opnieuw, maar dan aan de achter- de dienstplicht (en mogelijke kant, destijds bekeken vanaf het Hoog Bolwerk. Ze vormden op dit punt een passende en sfeervolle „voorgrond” van do’s, diplomatieke vertegenwoordigin- bedrag van 750.000 gulden om dit plan de Martinikerk en in het voorbijgaan gen en extremistische emigrantenkrin- te kunnen financieren. Eenderde deel ..I4. j, - hiervan zal in 1971 gebruikt worden vo ,r „daadwerkelijke pastorale hulp aan Amerikaanse imnïigrhntèn in Canada in dé dienstplichtige leeftijd.” De woordvoerder van de Wereldraad van Kerken maakte duidelijk dat ’t geld niet gebruikt zal worden om desertie of vertrek aan te moedigen van jonge Amerikanen. De fondsen zullen worden gebruikt om advocaten te betalen, om noodzakeljjke kantoorruimte te huren, om te voorzien in reiskosten en voor di recte hulp aan mensen die wachten op Canadese vestigingsvergunningen. fan het voedsel naar het vuil. Een recht bank in Kleef heeft maandag de Ham- teirgse reder dr. Jurgen Bernhold ver oordeeld tot acht maanden ge"ange- Mtraf voorwaardelijk en een geldboe te van 5000 mark wegens opzettelijke ivertreding van de wet op de water- ifheersing. Bernholds procuratiehouder Ifemer Kortmann kreeg zeen maanden teorwaardelljk en tien medeplichtigen ■regen boetes van 500 tot 5000 mark. De kapiteins Hans Fischer en Hans- teachim Schenk werden vrijgesproken, teder Bernhold werd bovendien ver oordeeld tot een boete van 80.000 mark Wik geld zal worden gebruikt voor let zuiver houden van open water. Pro- luratiehouder Kortmann moet 15.000 mark betalen aan d Maatschappij tot tedding van Drenkelingen in Hamburg. Be beklaagden werden schuldig bevon- ten aan het opzettelijk lozen van af valstoffen van een raffinederii in de Rijn laarbij zij moeten hetben ge\ 'eten dat

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1