Situatie in Baskenland met het spannender uur 'ijs ig Tsjechische communistische partij verloor bijna eenderde van haar leden Afscheid secr. Sandstra sf f r- ral MSI II I) k. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopeji, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel» M f 5gj F Eli i d MS 1 I W .’"éj A- E y 109e JAARGANG No. 100 VRIJDAG 18 DECEMBER 1970 Luns reist weer st Opstand in Polen Tsjechische partij verliest 28 pet. Arrestaties EngelandAmerika De Gaulle toch een plein Wereldproducent van bismut Recht? Kennedy vervangen Russische Venusviucht Spoor Weer aardgas aangeboord EEG Jordanië tegen Palestijnen Triest Plan Mansholt derde opmaak mi- 225 milj. voor Cambodja Australië Tenslotte nog wat economisch nieuws Het wereldnieuws dat de afgelopen dagen de meeste aandacht vroeg was wel de ontwikkeling in Baskenland. De wurgende nood is daar zo groot dat het probleem dinsdag zelfs in de Friese Staten aan de orde werd gesteld. Misschien is als u dit leest het drama reeds tot een trieste ontknoping gekomen. Het Vaticaan heeft aan de Spaanse regering gevraagd clementatie te betrachten als er in Burgos doodvonnissen zouden vallen. Aldus de Osservatore Romano van dinsdag. Maar of dit effect zal hebben? Het Vaticaan is bij het proces betrokken omdat er in Burgos ook priesters terecht staan en het concordaat voorschrijft dat het proces dan achter gesloten deuren gevoerd moet worden. Dat de zittingen daar entegen in het openbaar worden gehouden verkreeg van het begin af de grote in stemming van het Vaticoan. Het Vaticaan vertrouwt er op dat de Spaanse rege ring gebruik zal maken van het recht van gratie. Het Vaticaan, aldus de Osser vatore, onderhandelt eveneens over de vrijlating van de Duitse consul te San Se bastian die ontvoerd is. Advertentieprijs: 18 et. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Ingaande het volgend jaar viert niet al len gemeente-secretaris D. Sandstra z’n zilveren ambtsjubileum, hij gaat ook wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd zijn post verlaten. Zijn opvolger wordt de heer W. Ziengs. De heer Sandstra zal afscheid nemen in een speciaal daartoe belegde raadsver gadering op 29 december a.s. Abonnementsprijs f 4.95 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Een dag na de afkondiging van de be perkte uitzonderingstoestand in Span je, heeft de politie een twaalftal tegen standers van het Franco-regime gear resteerd. Volgens waarnemers in Ma drid zijn de maatregelen die Franco heeft genomen een teken dat niet van de voorgenomen doodvonnissen in het Baskenproces zal worden afgeweken. Men verwacht dat zeker drie van deze Basken tegen wie het doodvonnis is ge ëist ook metterdaad zullen worden te rechtgesteld. De huidige crisis wordt als de voor naamste krachtproef voor het Franco- bewind gezien sinds de Spaanse bur geroorlog. Het Spaanse kabinet heeft verklaard dat de beperkte uitzonderingstoestand unaniem is goedgekeurd om op te kun nen treden tegen „subversieve manoeu vres van activistische minderheidsgroe peringen”. De politie heeft thans het recht om ar restanten zonder nadere formaliteiten voor onbepaalde tijd vast te houden. Een andere consequentie van de uitzonde ringstoestand is dat de universiteiten van Barcelona en Madrid, 2 haarden van onrust, tot 7 januari gesloten zijn. Poolse troepen zijn met tanks de haven stad Gdansk (het voormalige Danzig) binnengetrokken om een eind te maken aan onlusten en plunderingen, die de af gelopen twee dagen al zes levens heb ben geëist. De onlusten, de ernstigste sinds de rel len in Warschau in 1968, zijn de reactie van havenarbeiders, studenten en huis vrouwen op de nijpende voedselschaar ste en de recente prijsverhogingen die de regering heeft afgekondigd. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS (Jitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Iel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) verzoek van president Nixon om 225 miljoen dollar uit te trekken voor hulp aan Cambodja. Aap die goedkeuring werden evenwel strikte beperkingen ver bonden. De hulp mag onder geen beding een verplichting van de VS inhouden om Cambodja te verdedigen. Er mogen geen Amerikaanse adviseurs, instructeurs of troepen naar Cambodja worden gezon den. De president heeft bovendien de verplichting van te voren elk eventueel verzoek om aanvullende steun voor Cambodja aan te kondigen. commissie kwam met haar toezegging na het tweede gesprek van de minis ters met dr. Mansholt over de moge lijkheden om uit de impasse in het Eu ropese landbouwbeleid te geraken. Bei de besprekingen maakten vooral duide lijk dat er nog heel wat tegenstellingen te overwinnen zijn. uit het verre zuiden: In het financiële jaar 19691970 be reikte de produktie en de uitvoer van Australische ijzererts en kolen een re cordhoogte. De produktie van kolen, voornamelijk in de staten Nieuw-Zuid- Wales en Queensland steeg met 5 mil joen ton tot 44 miljoen ton. Bijna 17 miljoen ton daarvan werd uitgevoerd 'n stijging van bijna 4 miljoen ton. Op merkelijk was dat 900.000 ton kolen naar Europa werd verscheept, terwijl in het voorgaande jaar de uitvoer naar dat werelddeel te verwaarlozen was. Ook de export van ijzererts steeg beduidend. In het eerste half jaar van 1970 werd 20 miljoen ton uitgevoerd, bijna net zoveel als in het gehele voorgaande jaar. In 1969-1970 bedroeg de totale uitvoer waarde van staal 544 miljoen gulden, een stijging van 104 miljoen guide nver- ge;cken met 1968-1969. In het uiterste noord-oosten van de Aus tralische staat Zuid-kustralië is opnieuw ’n belangrijke hoeveelheid aardgas aan geboord. Een woordvoerder van de Orion Oil Group, die het veld ontdekte, ver klaarde dat een test bij de nieuwe Mud- rangie no. 1 bron een opbrengst van ruim 453.000 kubieke meter per dag aan gaf. Het nieuwe wingebied ligt op on geveer 45 kilometer ten zuiden van het Cidgealpa veld waar in 1964 aardgas werd aangeboord. Volgens het Australi sche ministerie voor nationale ontwik keling is het gebruik van aardgas voor commerciële doeleinden in het afge lopen financiële jaar verveertienvoudigd. B :n te ii- >n ir. nt it- n- Naar verwacht wordt zal Australië in 1972-73 de belangrijkste plaats van het vrije westen hebben ingenomen als pro ducent van bismut. De verhoogde pro- van een kopersmelter en ruwe bismut- duktie is een direct gevolg van de bouw fabriek nabij Tennant Creek, bijna 900 kilometer ten zuiden van Darwin in het Noordelijk Territorium. De koper con centraten uit deze mijnen bevatten tot 0,15 procent bismut per ton. Naar ver wacht zal het nieuwe complex jaarlijks 1350 ton bismut produceren. De gelds waarde hiervan is meer dan 64 miljoen gulden. De huidige wereldproduktie van bismut bedraagt 2650 ton. Australië be kleedt momenteel de zesde plaats op de wereldlijst van belangrijke bismutprodu- centen achter Peru, Bolivia, Mexico, Amerika en Canada. De produktie van landen als China, Rusland en Joego slavië is onbekend. Bismut wordt voor namelijk gebruikt voor de produktie van cosmetica, geneesmiddelen, katalysators e.d. Nog maar een paar maanden ligt de burgeroorlog die Jordanië in september teisterde, achter ons en opnieuw staat de Palestijnse verzetsbeweging aan ern stige bedreigingen bloot. De incidenten tussen het leger van koning Hoessein en de fedayin nemen toe. De spanning is zo hoog gestegen dat de Tunesiër Bahi Ladgham, voorzitter van de hoge Arabische commissie die op de uitvoe ring van het Jordaans-Palestijnse ak koord moet toezien, hals over kop naar Amman is gevlogen, waar hij pas mid- öen-december werd verwacht. Ook uit Amerika zelf bereikte ons dit nieuws. David M. Kennedy, de Ame rikaanse minister van Financiën treedt op 1 februari af. Hij wordt opgevolgd door de vroegere democratische gouver neur van Texas, John Conally. Bij de benoeming van Kennedy was overeenge komen dat Kennedy na twee jaar zou aftreden, zo heeft minister Kennedy op een persconferentie meegedeeld. Conal ly was in de regering-Kennedy minis ter van Marine. Hij zat bij president Kennedy in de auto toen deze in 1963 in Dallas, Texas werd vermoord. Conally is de eerste De mocraat die een van de normale mi nistersposten in de republikeinse rege ring van Nixon krijgt. Nixon legde er in zijn bekendmaking de nadruk op dat de nationale proble men samenwerking van de twee gro te partijen in de regering noodzakelijk maken. De Britse regering heeft naar aanlei ding van de besprekingen verklaard dat zij zich blijft verzetten tegen de Fran se eis dat Engeland vijf jaar na toe treding tot de EEG zijn volledige bij drage zal léveren. De kosten van het lidmaatsrhap wor den geschat op ruim f 3 miljard en de Britse regering vindt het onrechtvaar dig dat zij voor het betalen van dit be drag niet dezelfde tijd krijgt als de an dere leden, namelijk acht jaar. De Euromarktcommissie heeft de nisters van landbouw van de Zes EEG- landen beloofd dat zij begin februari zal komen met een derde versie van het plan-Mansholt. Daarin zullen zowel voorstellen tot aan passing van de landbouwprijzen als tot structuurhervorming worden gedaan. De Voor de derde maal in de ruimtege- schiedenis heeft een Russische satelliet, de Venus-7, de planeet Venus bereikt maar vlak voor de landing werd de sa telliet door de hoge luchtdruk en tem peratuur vernietigd. De satelliet bereikte Venus na een reis van drie maanden en zou met behulp van een parachute een zachte landing op het Venus-oppervlak maken. Gedu rende 35 minuten zond de satelliet ge gevens over Venus uit, maar daarna werd het contact abrupt verbroken. De satelliet had een totaalafstand van 320 miljoen kilometer afgelegd en werk te het laatste gedeelte van de reis op zonne-energie. Tijdens de reis naar Ve nus had de Venus-7 onder meer gege vens over zonnevlekken naar de aarde gezonden. De voornaamste taak van de satelliet was echter het verzamelen van gegevens over het Venusoppervlak. De Place de I’Etoile heet nu toch Pla ce Charles de Gaulle. Zonder officiële woorden en met een kleine plechtigheid zijn de naamborden verwisseld. Tot het laatst toe is er over geruzied. Met een krappe meerderheid (44 voor, 41 tegen en 1 onthouding) besloot de Parijse gemeenteraad zijn unanieme be sluit van 13 november om het beroem de plein naar de overleden generaal te noemen te handhaven. Onder grote druk, want zoon Philippe de Gaulle en schoonzoon generaal De Boissieu richtten een ultimatum aan de voorzitter van de Parijse gemeenteraad, president George Pompidou schreef een boze brief en raadslid mevrouw Jea- nine Alexandre Debray moeder van Regis Debray sprak wijze woor den. „Laten we niet meer discussiëren,” zei ze, „alles is gezegd en al veel te veel. Laten we stemmen over hetgeen we 13 november besloten”. Zo geschiedde. En daarmee kwam er een einde aan het gesol met naamsveranderingen en met de nagedachtenis van de Gaulle. later ogenschijnlijk op een betere en modernere leest, n.l. op een podium, dat binnen de kortst mogelijke tijd voor de aanvang van de grandioze viering van 1955 in de grote vijver werd gebouwd, zowaar met een aangebouwd restaurant. Maar al spoedig bleek dit podium nog uitsluitend voor incidentele gebeurtenis sen in gebruik te zijn, voor muziekcon coursen, zolang men die nog financieel sluitend kon organiseren, of voor een enkel kinderfeest. Voor 3 jaar terug, in 1967, kwam zelfs Swiebertje Bolswards jeugd hier nog vermaken, maar sinds dien is de grote stilte ingetreden. Het bouwsel raakt (allicht) wat in verval en ook het restaurantje (al veel eerder buiten gebruik) is al lang geen sie raad meer. Wij weten natuurlijk wel, dat de re creatieve mogelijkheden, ook voor vele inwoners van onze stad en omgeving, zich in de laatste jaren in versneld tem po hebben verlegd. Met de eigen auto b.v. kan men zich gemakkelijk naar el ders verplaatsen waar men wat anders dan het eigene hoopt te vinden. Maar het wil er bij ons niet in, dat louter om deze of wel zeker ook andere redenen het park niet meer aan zijn doel zou kunnen beantwoorden, name lijk het bewonderen van een mooi stuk je natuur en het bieden van rust en ont spanning, hoogst noodzakelijke dingen in deze tijd. Wij willen, nu het park de winterslaap ingaat, alvast enkele suggesties doen, misschien zijn er wel meer en betere. Meer toegangsmogelijkheden, akkoord; maar ook de bezoekers wat vriendelij ker ontvangen. Want er is direct al een bordje met: verboden zich op het gras te bevinden, art. 461 Wetboek van Straf recht. Het zou ook zo kunnen: Wilt u niet op het gras lopen? Dank u! En waarom niet in overweging genomen, dit op een bepaalde plaats, b.v. op het ga zon voor het podium, wél toe te staan? Het zou een pracht van een speelwei de voor kinderen kunnen worden, com pleet met zandbak. En misschien zou de rijpere jeugd met wat faciliteiten van het stadsbestuur zich op het po dium ook wat meer kunnen laten zien en horen, nee, niet met beatmuziek, daar zijn wel andere gelegenheden voor, maar met andere activiteiten die in deze om geving niet uit de toon zouden vallen. En dan de „oude” muziektent. Nog steeds hangt daar een bordje: de toe gang tot de muziektent is verboden. Er zou eigenlijk op moeten staan: hartelijk welkom na afspraak, als u begrijpt wat wij bedoelen. Zou het niet mogelijk zijn hier op gezette tijden in de zomer een „muziekje” te installeren? En dan het park op zich. Zou de fontein in de klei ne vijver des avonds niet verlicht kun nen worden? Ook verlichte „paddestoe len” boven bepaalde bloemengroepen zouden ’n leuk effect kunnen geven. De inspanningen van onze stadstuinman en zijn medewerkers mogen ook wel eens een applausje hebben! En wie weet kan met de mogelijke toeneming het bezoek ook het restaurantje zijn diensten weer gaan aanbieden. Voor het verwezenlijken van het een en/of het ander zou dunkt ons de plaat selijke Vereniging voor Vreemdelingen verkeer ook nog wel een taak hebben. Onze „stadstuin” was echter ook zon der het bovenstaande in de afgelopen maanden reeds uw waardering meer dan waard. Straks komt de winter met de mogelijkheid er weer prachtige close- ups te maken. De foto en boven staande commentaar werden geleverd door de heer J. B. Elzinga, Joh. Proost-, straat, alhier. Voor reacties van lezers houden wij ons aanbevolen. De Tsjechoslowaakse communistische partij heeft, sinds het einde van het bewind-Dubcek, 473.731 leden verloren, 28 procent van het ledenbestand. De partijleider, Gustav Husak, maakte dit bekend. Deze achteruitgang is het gevolg van zuiveringen, bedanken of em gratie, aldus Husak. Zes maanden, nadat hij aan de macht is gekomen, vliegt premier Edward Heath naar de Verenigde Staten in de hoop de banden tussen Engeland en Amerika wat nauwer aan te halen. Het zal geen gemakkelijke taak wor den, vooral omdat de relaties aldus Heath in een interview „dank zij de voorafgaande Labourregering op bedroe vende wijze achteruit zijn gegaan.” Hoewel deze opmerking in Amerikaan se (en Britse) kringen niet helemaal au sérieux genomen wordt, is het een feit dat Engelands „speciale verhou ding” met Amerika verleden tijd is. En zelfs premier Heath zal er niet in slagen deze nieuwe leven in te blazen. Het is zelfs de vraag of een gewoon gemakkelijk contact tussen Londen en Washington ooit weer mogelijk zal wor den. In de Britse hoofdstad wijst men b.v. op de beperkende handelspraktij- ken van de VS, die een gevaar vor men voor Engelands economie. Minister mr. J. M. A. H. Luns van Buitenlandse Zaken zal oud en nieuw in het Midden-Oosten doorbrengen. Het ligt n.l. in zijn bedoeling van 29 de cember tot 8 januari officiële bezoe ken af te leggen aan Iran, Saoedi-Ara- bië en Koeweit, alle drie rijke oliepro- ducenten aan de Perzische Golf. De reizende bewindsman zal met de re geringen van deze landen, die door het sluiten van het Suezkanaal direct of in direct getroffen zijn, niet alleen spreken over het Arabische conflict met Is raël, maar ook over de wederzijdse eco nomische betrekkingen. Nederland voert uit het Perzische Golf- gebied jaarlijks voor bijna een miljard gulden aan olie in, terwijl onze uitvoer naar die landen niet meer dan ca. f 220 miljoen bedraagt, voornamelijk aan diensten. 8- r Be commissie van Buitenlandse Zaken van de Amerikaanse Senaat heeft maan- dat haar goedkeuring gehecht aan een Bolswards Nieuwsblad Spanning ook in Brazilië, waar even eens een gijzelaar wordt vastgehouden. De Braziliaanse politie is op het spoor gekomen van de verblijfplaats van de ontvoerde Zwitserse ambassadeur Gio vanni Bucher. In het bergachtige ge bied van Alto Da Boavista 10 km ten noorden van Ria zijn grote po- litieversterkingen samengetrokken om de ontvoerders geen enkele kans te ge ven, te ontsnappen. De politie is in het gebied een huis- aan-huis-onderzoek begonnen. De kid nappers hebben gewaarschuwd de am bassadeur te zullen doden als de poli tie het huis aanvalt waarin de kidnap pers zich bevinden. bezoekers omdat er viel”. De wat oudere lezers van ons blad zul len zich ongetwijfeld nog de welhaast traditionele zomeruitvoeringen van voor de oorlog herinneren, die de toen be staande plaatselijke muziekkorpsen bij toerbeurt in de muziektent bij de klei ne vijver verzorgden. Kaarten a 10 cent waren daarvoor bij boekhandel Falke- na verkrijgbaar. De publieke belangstel ling bij deze concerten was altijd be vredigend. Maar er waren ook andere verenigingen die zich in deze muziek tent van tijd tot tijd presenteerden. Wij noemen hier het Bolswards orkest on der de enthousiaste leiding van wijlen de heer L. J. de Haan. Ook waren er uit voeringen van diverse zangverenigingen, zelfs eens op een zondagavond (toen nog een uitzondering), van het St. Fran- ciscuskoor en jongenskoor. Natuur en cultuur presenteerden zich aldus geza menlijk in een goede harmonie. Na de oorlog heeft men geprobeerd deze tra ditie voort te zetten, eerst op de oude, Enkele maanden geleden werd middels deze rubriek, via een foto met een ver rassend doorkijkje, uw aandacht geves tigd op een zogenoemd stiefkind van onze stad, namelijk het Julianapark. Een mooi aangelegd en goed onderhou den park, desondanks, naar werd ge constateerd, (nog) maar weinig geregel de en ongeregelde bezoekers blijkt te trekken. Een mogelijkheid om hierin verbetering te brengen werd kort daarop in een in gezonden stukje aangegeven, n.l. het park wat gemakkelrjker toegankelijk te maken door meer entrees, b.v. ter hoog te van het verpleeghuis „Bloemkamp” vooral ten gerieve van de bewoners van deze instelling. Momentelijk kan men slechts langs twee kanten het park in en uit, waarbij enige twijfel kan rij zen, of de meeste inwoners van Bols ward van ’t bestaan van ’t tweede toe gangshek afweten, dat zich bevindt aan de Prof. Dr. Titus Brandsmalaan, ter hoogte van de noodlokalen van de Chris telijke Scholengemeenschap. Hoe dan ook, deze foto laat u de hoofd ingang aan de Sneekerstraat zien, een vrij monumentaal toegangshek, door het Algemeen Stadsarmenhuis van Bols ward geschonken als bewijs van instem ming met de stichting van het Juliana park, zoals een gedenksteen ter rechter zijde vermeldt. Het zou interessant zijn te weten, hoeveel mensen sinds het be staan van het park (vanaf 1913) dit toe gangshek gepasseerd zijn. Men zou dunkt ons toch nog op een respectabel aantal uitkomen. Want laat het park tegenwoordig wat het bezoek betreft wat „stiefmoeder lijk” bedeeld zijn, er waren tijden dat dit anders was, ook al kwamen dan veel „wat te beleven Een bijzonder triest bericht bereikt ons uit Engeland. In 10.000 pamfletten werden ouders in Engelands tweede stad, Birmingham, ge waarschuwd tegen het groeiende gevaar van kinder-prostitutie. De laatste we ken is namelijk ontdekt, dat in vele de len van Birmingham schoolmeisjes van 11 tot 14 jaar grote bedragen verdie nen door te gaan „tippelen”. Schoolvriendjes houden de wacht, ter wijl zij een klant bezighouden. De onthulling werd gedaan door een raadslid, dat gevraagd heeft een specia le politieafdeling te vormen, die de jeugdprostitutie moet bestrijden. MM x x i - CM TTTOm ai W 8*4 EMW Mum 'S-Jfes...' I i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1