Burgemeester Mulder oudejaarsspeech OUD- EN NIEUWJAAR de week De foto van in zijn W|jl I - In 1971 naar de 10.000 inwoners Nieuwbouw V.L.F. spoedig aanstaande 1971: Begin van honorering der verwachtingen 4^'ïsJllïi B iml r 1a 1 I a Kerstfeestviering Hendrik Nanneshof 2 ■L STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseraded, i -n aktie zwbmsA» 109e JAARGANG No. 102 WOENSDAG 30 DECEMBER 1970 G.Kn.str. A. de J. A I ooc >ÖOOOOOOOOöOOOOOOOOOOOOQOClOOOOOOQOOOOOQOQOOOOOOOQOOOOQOOOQQOOOOOOQQOOOOOGOOOOO^OOOG c 1 I Advertentieprijs: 18 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 4.95 p. kwartaal (btj vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS ültg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 Tel. 3044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Aan het eind van t jaar staan we stil te staren, te denken aan hem of haar die we nog wilden bewaren. Het heeft weer genomen en ’t heeft ons gegeven wij zijn er weer gekomen en mogen verder leven. En waar die weg mij brenge moge, Aan des Vaders trouwe hand. Loop ik met gesloten ogen, naar het onbekende land. Bolsward te mogen vormen. En wat de secretaris betreft, mag ik mijn kruit drooghouden tot morgen? Aan u allen met uw gezinnen wensen wij als college een goed uiteinde en een gezegend 1971 toe. Moge God ons werk zegenen in het be lang van Bolsward en al zijn burgers. o o H o in 1972 verdubbeld zijn. De woning voorraad verminderde met 44, die wer den afgebroken, ook een record aantal. Wij hebben nog meer bouwgrond ge reed in Eekwerd, en er wordt gewerkt aan nieuwe toewijzingen. Om verder voort te kunnen, is u reeds vandaag een voorstel gedaan en worden reeds plan nen gemaakt voor een plan Eekwerd II Er werden 46 woningen verbeterd met premie, waarvan bij 21 de privaatton werd vervangen door closets. met een nuchter oordeel en eerlijk in uw meningsuiting. Na 4 maanden samenwerken met de heer Brandsma mag ik aan u mevrouw en heren raadsleden zeggen zeer inge nomen te zijn met uw keuze. Van harte hoop ik met deze beide wethouders het komende' jaar in goede gezondheid een goed dagelijks bestuur van onze stad dat de aandacht voortdurend gespan nen blijft. Allen te samen luisterden met grote aandacht naar het voorlezen van het kerstevangelie en later naarde vertel ling. Aan het slot werden over en weer com plimenten en bedankjes gewisseld, en wekte de heer De Jong de bewoners op toch vooral de werkelijkse zangles te bezoeken. Het zingen ging nu al veel beter dan vorige jaren. En als middel om zorgen en pijnen te vergeten, is zingen een onovertroffen medicijn. Met het bekende gebed van Franciscus van Assisi werd deze kerstbijeenkomst beëindigd. Wat de gemeente Bolsward betreft, zou het jaar 1970 getypeerd kunnen worden ais het jaar, waarin aanvang is gemaakt met de honorering van de gewenste verwachtingen. Ik zeg: „Begin gemaakt”, want de vrees die wij het vorig jaar uitspraken over een tekort aan middelen, is bewaarheid geworden: dit tekort fungeerde als handrem op de stoot vooruit, die Bolsward wil maken, aldus maan dagavond burgemeester J. M. A. Mulder in zijn oudejaarsspeech die vervolgde: Reeds enkele jaren hebben we betoogd, dat de natuurlijke groei, die Bolsward in zich heeft, wordt afgeremd door de woningnood. Groeiden wij in 1969 met in woners, nn Is dit cijfer op de vooravond van Kerstmis 153, waardoor het In wonertal op 9400 kwam. Er werden 185 kinderen geboren, het aantal overlede nen was 108, een geboorte-oversc.hot dus van 77, tegenover 72 vorig jaar. Er vestigden zich 605 personen, terwijl er 529 vertrokken, een vestigingsoverschot dus van 76 personen tegenover vorig jaar 1. De stijging van het vestigingsover schot steekt gunstig af tegenover voorgaande jaren, dankzij het gereed komen van de 80 simplexwoningen in Parkplan II en van de 28 vrije sector-woningen, maar is minder spectaculair dan wij gehoopt hadden omdat niet méér woningen gereed kwamen. Maar zoals wij al zeiden, de aanvang is gemaakt en er zijn perspectieven voor de komende tijd! Immers zijn er of komen binnenkort in aan bouw: 24 simplex-pre.mie woningen, 56 flatwoningen en 8 vrije sectorwoningen en 15 vrije sector-woningen, allen in Eekwerd. De sneeuw is dan toch gekomen en het werd ook witte kerst. Sneeuw is foto geniek. Dit heeft ook de heer S. Oppe- dijk, thans Bauke de Vriesstraat, ge dacht toen hij deze foto maakte. „Dacht’ want het moet al enkele jaren geleden zijn. De heer Oppedijk, woonde toen nog als chauffeur bij de LAB in de Pieter Tanjéstraat en moest dagelijks in deze omgeving zijn, waar hij werd geïmponeerd door de reuzen van bomen. Als we het goed hebben waren het wil gen en als ons geheugen ons niet be driegt waren ze in 1869 geplant, zo als ergens in een oud courantenartikel stond vermeld. Helaas, toen de man met de bijl kwam waren ze nog net niet 10.0 jaar oud, dan zouden ze terecht onder De nieuwe vleugel van „Bloemkamp” wordt de komende maanden helemaal in gebruik genomen, tot zegen van de zieke mens. Dit zal ons inwonertal ook gunstig beïnvloeden. Er is daarom alle reden te veronderstellen, dat wij in het jaar 1972 onze 10.000ste inwoner mogen begroe ten. Als u dan ziet, dat wij in het jaar 1947, 1957 en 1967 respectievelijk on ze 7000ste, 8000ste en 9000ste inwoner mochten verwelkomen dan zou de groei Aan het begin van het jaar, wensen we alle voorspoed niet alleen hem, maar ook haAr Om voor ’t kwaad te worden behoed. vaart zich aan het inwerken om op 2 jan. a.s. de vacante plaats van chef financiën in te nemen. Mede door deze verschuivingen is onze begroting 1971 erg laat, maar er wordt druk aan gewerkt. Aan een voorspelling waag ik mij niet, vooral nu de finan ciële verhoudingswet Rijk-gemeenten op het gebied van de Sociale Zorg dras tisch is gewijzigd wat voor vele ge meenten, en mogelijk ook voor de on ze, veel nadeliger uitkomt. Hopelijk zal een nader onderzoek naar aanleiding van de werkelijke uitkomsten bij de gemeenten nog kunnen leiden tot een gunstiger regeling met behulp van de Ver. van Ned. Gemeenten. Dit instituut heeft aan de Staten-Ge- neraal een gunstig advies uitgebracht over het wetsontwerp verruiming van het gemeentelijk belastinggebied, om dit ontwerp niet langer op te houden, hoe wel het met dit ontwerp nog niet ge lukkig is. Het rijk houdt tot nu toe de gemeen ten financieel vrij krap en, voorzover bekend, zal dit nieuwe ontwerp ons ook nog niet de noodzakelijke ruimte geven, maar mogelijk is hierover binnenkort meer bekend. Erg hoopvol zijn wij thans nog niet. Ook de sanering van Kampen, Boter- straat, Elandslaagte en anderen levert veel financiële puzzels op. Maar zor gen blijven er altijd en moeilijkheden zijn er om opgelost te worden. Dat ho pen wij ook in het nieuwe jaar 1971 weer te mogen doen, waarbij wij even als in dit afgelopen jaar hopen op uw steun en medewerking. In goede harmo nie en sfeer is veel te bereiken dat hebben we in het voorbije jaar onder vonden van u, van onze medewerkers en van velen uit de bevolking, waar voor onze oprechte dank! Mag ik deze gelegenheid tevens benut ten om aan de beide wethouders, mijn persoonlijke dank te betuigen voor de oprechtheid, waarmee zij mij tegemoet- getreden zijn. Van de heer Wielsma had ik na 4 jaar ervaring eerlijk gezegd niets meer anders verwacht, maar toch mag dit wel eens een keer hardop ge zegd worden. U bent een. harde werker Dat verschil van generatie geen be zwaar hoeft te zijn, om samen een paar goede uren te mogen beleven is eerste kerstdag weer eens bewezen in de Hen drik Nanneshof. De bejaarde inwoners zongen enthousi- ast de oude kerstliederen met begelei ding van het jeugdige groepje „De Sna renspelers”. Dit ensemble is onder de bekwame leiding van de heer S. W. de Jong in staat een uren durend program ma te verzorgen met zoveel variatie, In gebruik werden genomen het nieu we WV-kantoor, de muziekschool, het laboratorium van de vleeskeuringsdienst het gasstation aan het Laag Bolwerk met afbraak van de oude gebouwen, alsmede een aantal particuliere zaken panden. In aanbouw kwam ons lang verbeide zwembad waarbij een over dekt instructiebad (waarover vorig jaar nog niets bekend was!), het dagverblijf voor gehandicapte kinderen, terwijl wij ook met veel vreugde begroeten de NV Ruba, de uitbouw van de Hollandia, van de HMS van de fa. Herman Janssen en het in aanbouw zijnde bedrijf van Gebr. Wiersma. Het totaal aantal bouw vergunningen bedroeg 97. De nieuw bouw van de VLF liet nog op zich wach ten, maar is aanstaande! Voltooid wer den de bestrating van de 2e Hollandia- straat, het eerste deel Kerkstraat met Flipssteeg ën de Hoofdstraat voor een aanmerkelijk deel. Hopelijk zullen wij de middelen krijgen, om met de bestra ting der binnenstad door te kunnen gaan om in 10 jaar tijds de binnenstad ook in dit opzicht een nieuw aanzien te kun nen geven. De vuilafvoer werd aanmerkelijk verbe terd en de nieuwe kraakpersauto, waar toe u besloot, kan een dezer dagen ko men. Een voorstel tot overschakeling op plas- tic-zakken kunt u de volgende raadsver gadering verwachten. De reiniging is de eerste maanden van dit jaar dikwijls uitgerukt voor glad- heidsbestrijding, wat enerzijds veel geld kostte, maar anderzijds veel onge lukken voorkwam. Onze hulde voor de mannen van de reiniging, die dag en nacht klaarstonden om onze stad schoon en leefbaar te houden! Als diegenen on der onze bevolking, die overal vuil stor ten en autowrakken achterlaten, of ver nielingen aanbrengen, dit voorbeeld zou den volgen, ziet Bolsward er volgend jaar heel anders uit en kan onze plant soenendienst ook met meer resultaat haar taak verrichten. Nu wij toch over milieu-hygiëne spreken, kan ik u mee delen namens het college, dat wjj in overleg met het provinciaal bestuur be zig zijn aan de bestudering van de mo gelijkheden om op niet te lange ter mijn een oplossing te zoeken voor de watervervuiling in onze stad. Technisch en financieel geen eenvoudige zaak, maar het onderzoek waard! Dezer da gen namen een aantal oudere leden van het brandweercollege, waaronder de commandant, afscheid om plaats te ma ken voor de jongere garde. Tot brand weercommandant werd door ons colle ge benoemd de heer F. Schukken, in wie wij het volle vertrouwen uitspreken. De scheidende leden hebben wij dank betuigd voor hun verrichte diensten, maar ook voor de wijze waarop met name de commandant heeft gestreefd naar modernisering en de opleiding van een nieuw team. Ons gasbedrijf wierp zijn vruchten af dank zij een goed economisch beleid en de stijging der gasafgifte. De moderni sering der gebouwen gaat voort en het is een lust het beheer van dit bedrijf te mogen volgen. Onze dienst openbare werken had een druk jaar, maar vele plannen, als Gast- huisbrug, Kade en Snekerpoortsbrug, Laag Bolwerk, alsmede Kampen en Wip- straat konden niet worden uitgevoerd wegens financiële perikelen. Hoogtepunten op cultureel terrein wa ren de uitreiking der Dr. J. Halbertsma- priis aan de heer Obreen en het orgel- improvisatie concert, dat in de plaats kwam van het traditionele concours. Hoogtepunten van saamhorigheid waren o.a. de Kerstzangdienst met plm. 2000 bezoekers en het medeleven in wel en wee rondom de zeskamp-ploeg. Daar naast was het verenigingsleven weer ac tief, ofschoon een betere planning der uitvoeringen en avonden in overleg met de BOOG veel onnodige concurrentie zou kunnen voorkomen. Wij mogen dit overleg met de BOOG aan alle organisaties warm aanbevelen. Uw raad werd in juni opnieuw geko zen. De heren Duran en Galema stel den zich niet herkiesbaar en de heren Brattinga en Visser maakten hun en tree. De heer Oldenziel zette na 12 jaar noes te arbeid voor onze gemeenschap Bols ward een punt achter zijn loopbaan als wethouder en werd als zodanig vervan gen door de heer Brandsma. Uw raad kwam in totaal 15 maal bij een en nam 142 besluiten. Morgen vie ren wij het zilveren jubileum van de heer Sandstra als secretaris en nemen bovendien als zodanig afscheid van hem. In juni j.l. benoemde u de heer Ziengs als zijn opvolger en vanavond mochten wij de beëdiging meemaken. Sinds 1 dec. j.l. is de heer H. Dunnik uit Dedems- monumentenzorg zijn gevallen. Waar eens de reuzen troonden is nu een perk je met schuchtere rozen. Ze geven wel meer ruimte, ze laten geen bladeren val len, die in de herfst het straatdek glad maken, maar toch wat was het een machtig gezicht. Het voormalige tram station, thans Garage De Jong, lijkt er maar A’n poppenhuisje bij. Rechts ziet u de oude tramremise, later LAB ga rage. Het is stil op straat en de grond lijkt nog ongerept. Wij zijn de heer Oppendijk heel erg dankbaar, dat hij deze herinnering heeft vastgelegd. Met het verdwijnen van deze bomen, hoe noodzakelijk wellicht, zijn we toch weer een beetje armer geworden. Bolswards Nieuwsblad O o o c c o o o o o o c O O c c 3 O 3 3 3 3 O o 3 O A -?As •'TL. - i i - - i WK

Bolswards Nieuwsblad nl | 1970 | | pagina 1