Israël recordbedrag defensie voor De foto de week van de wintersport De kamer naar I f Engelands toetreding EEG eindelijk zicht Van de Kerstvrede - in wereldse zin dan altijd - is weinig meer over Ministers moeten worden bewaakt in van Caravan-rai ’71 Zilveren jubileum de R.O.N.O. met verrassingen Fr Wymbritseradeel plus 214 J I 8 S now STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND M Él 't 110e JAARGANG No. 2 VRIJDAG 8 JANUARI 1971 Wymbritseradeek Lief voor Moskou Toch naar vrede? Proces uit gesteld Glasgow Sadat: Koffiedik Trots Weer bommen op Zuid-Vietnam Koerspeil Bewaking Engeland toch in e EEG? Vakantie v. Advertentieprijs: 18 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 4.95 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Terwijl in Jerusaem de verhoging van de defensielasten bekend werd begon de Egyptische pesident Anwar Sadat een rondreis dooi zijn land om de be volking voor te breiden op een nieuwe oorlog met Israël.,De volgende veldslag zal op grote schal worden uitgevoch ten. Zowel het Iger als de burgerbe volking zal erbij zh betrokken. De oor log zal hevig zijn,want niet alleen Is raël heeft zijn stette gehandhaafd, wij ook. Bij de selecti van het buiten lands politieke niuws vonden we bo venstaande verschepte controverse wel het meest in het ?og springend. Een reactie op de voorenomen hernieuwde vredesonderhandeligen? We hopen dat het aloude spreekword: de soep wordt nooit zo heet gegem als ze wordt op tafel gezet, ook hit zal gelden. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Vraag: „Excellentie, is het waar dat u voor de camera’s altijd veel stugger bent dan thuis?” Antwoord: „Nou, dat zou ik echt niet weten. Ik stel me echt niet aan hoor.” Het antwoord wordt dan gegeven op een toon alsof de bewinds- Op 22 januari a.s. opent de Caravan- RAI ’71 haar poorten. Opnieuw zullen tientallen nieuwe modellen caravans worden getoond. Waarschijnlijk zal de trend ook dit jaar een verder doorge voerd comfort in de inrichting van de caravans te zien geven, simpelweg meer tig miljoen, stak er een storm van ver ontwaardiging op onder Britse kunst liefhebbers. Een speciale commissie, die moet beslis sen over de export van kunstwerken, heeft nu verklaard dat het werk van nationaal belang is en dat er geld bij elkaar gebracht moet worden. Als het benodigde bedrag er is, krijgt de Amerikaanse kunsthandelaar geen vergunning om het werk uit Engeland te exporteren. Het schilderij (Juan de Pareja) was de laatste Velasquez uit particulier bezit. De nieuwe Poolse partijleider Edward Gierek en premier Pjotr Jaroszewicz hebben de Russische leiders in Moskou hun loyaliteit betuigd en een overzicht gegeven van de nieuwe economische maatregelen en verschuivingen in par tijtop en regering na de onlusten van vorige maand. Zij werden in Moskou ontvangen door de Russische partijlei der Leonid Brezjnef en premier Alexei Kosygin. In een communiqué na het eendaagse bezoek verklaarden de leiders van bei de landen dat zij .volledige overeenstem ming hadden bereikt. zeggen ministers het tegendeel: zodra zij voor een camera staan en de blik van het ganse volk op zich weten, worden zij plotseling iemand anders. Iemand, die bestuurd wordt door de adviezen van pu blic relations-managers en publiciteits- deskundigen, die vertellen dat het wrij ven in de neus verboden is, het fron sen van het voorhoofd daarentegen sterk aan te raden. De bewindslieden, die in de uitzending kwamen, waren dan nok steeds bedacht op de vraag: „Hoe kom ik bij de kiezer over?” Tenslotte staan de verkiezingen voor de deur en daar moet je als zittend minister en toe komstig lijsttrekker (Udink en Verin- ga) steeds aan denken. Konklusie van de uitzending: helaas, wat we eigenlijk wilden, namelijk gewoon eens kennis maken met een aantal meneren, die min of meer toevallig minister en daarmee regeerder zijn, is opnieuw volledig mis lukt. Minister Beernink (Binnenlandse za ken) is tevens hoofd van de politie in Nederland. Dat hoort nu eenmaal bij zijn funktie. Sinds kort krijgt hij bijzon dere aandacht van zijn ondergeschikten. Hij staat onder strenge politiebewa king omdat hij al enkele maanden lang regelmatig dreigbrieven krijgt, waarin luguber zijn gewelddadige dood wordt aangekondigd. De brieven worden be zorgd op zijn ministerie en op zijn huis adres in de Haagse randgemeente Rijs wijk, waar hij een eenvoudig eenge- zinshuisje bewoont. Het huisje waar van er letterlijk twaalf in een rij gaan staat dag en nacht onder scherpe bewaking. „Ik heb zelf niet om politie bewaking gevraagd?, vertelde de be windsman, die verder verklaart dat men het „eenvoudig nodig vond”. De agenten nemen wat dit betreft geen enkel risi co met hun bazen. In dezelfde gemeen te woont ook .minister Veringa Onder wijs en wetenschappen), die tevens de nieuwe lijsttrekker is van de Kathol. Volkspartij. Omdat de agenten niet ze ker durven te zeggen dat ook hij niet wordt bedreigd staat ook het huis van deze minister onder permanente bescher ming van dc broeders van Hermandad. Iets geheel anders. Nadat Franco water in de Spaanse wijn had gedaan en was gezwicht voor de wereldopinie se dert de popularisering van de massa media een steeds sterkere factor is het proces tegen negen „zionisten” dat woensdag in Leningrad zou beginnen, door de Russische autoriteiten uitge steld. Vorige week was al door andere bron nen voorspeld dat het proces zou wor den uitgesteld wegens de kritiek uit de hele wereld op de harde vonnissen te gen elf personen, die veroordeeld wer den wegens een poging tot vliegtuigka ping om de Sowjet-Unie te ontvluchten. Twee verdachten, beide joden werden ter dood veroordeeld, maar kregen gra tie. Een aantal Russische joden heeft een beroep gedaan op de Italiaanse commu nistische partij, de grootste in het Wes ten, om bij de Russische autoriteiten te bemiddelen voor toestemming hen naar Israël te laten emigreren. De Italiaan se partijleider Luigi Longo heeft er tot dusver niet op gereageerd. Onder de 93 ondertekenaars waren vijf joden die vorige week in het kapings- proces in Leningrad tot gevangenisstraf fen werden veroordeeld en een jood die binnenkort voor de rechtbank zal moe ten verschijnen, aldus het Italiaanse blad. Bolswards Nieuwsblad Overigens is de oorlgszuchtige houding in het Midden-Ooste niet het enige be richt, dat de kerstvide doet verbleken. Na een pauze van en maand hebben Amerikaanse strateische bommenwer pers van het type ï-52 weer aanval len uitgevoerd in Zul-Vietnam. Op zon dag wierpen de achnotorige toestellen 50 ton bommen uil over een gebied tussen de Laotiaans grens en de buf ferzone tussen Nocd- en Zuid-Viet- nam. De bommenwepers zijn gestatio neerd in Thailand. Het nieuws van de Irleefde actie werd voor zover mogelijkiets verzacht door de mededeling, datróór mei a.s. op nieuw een vrij grotehoeveelheid Ame rikaanse militairen u Vietnam zal wor den teruggetrokken. Laten we dat dan maar hopen. Behalve door de EEG zorgen kwam Engeland ook op geheel andere wijze in het nieuws. Zo werd het land en de ge hele sportwereld geschokt door de ramp in het Ihrox Park stadion in het Schotse Glasgow, waar 66 mensen om het leven kwamen. De Tweede Kamer houdt begin dit jaar opnieuw een vakantie, een reces dat voor veel leden opnieuw uitdraait op een zich begeven op glad ijs. Heel wat va derlandse parlementariërs waren dezer dagen te vinden bij de bekende winter- „Wij ook” Israël zal in het komende begrotingsjaar, dat op I april begint, veertig procent van zijn uitgaven aan defensie besteden en daarmee het record-bedrag van 5,5 mil jard gulden bereiken. „Ik kan echter niet garanderen dat dit cijfer niet hoger zal worden. Dat zal afhangen van de militaire toestand en het resultaat van de vre desbesprekingen in New York”, zei directeur-generaal Agmon van het Israëlische ministerie van financiën bij het aanbieden van de begroting. De uitgaven voor de fensie vertonen len stijging van zes percent vergeleken met het afgelopen jaar. Israël verwacht, dat zijn schuld aan het buitenland het komende jaar zal stijgen door het achterbljven van de uitvoer bij de invoer. Het kabinet is zowaar - voor een deel - op de televisie geweest. In de eerste week van dit jaar - een jaar dat formeel het einde voor deze regering betekent - vond de avro het nodig om op nieuwjaarsdag het land een verrassing te bezorgen door wat informele gesprekken te organiseren met een aantal ministers. De tv- kijkers konden de minister-president, de heer De Jong, en de minsiters Udink (Ontwikkelingshulp), Den Tooiji (Defensie), Veringa (Onderwijs) en Bakker (Ver keer) bewonderen terwijl zij voorzichtig nipten aan de champagne of hapten in een toastje kaviaar. Onderwijl gezellig keuvelend over zaken, die niet met ’s lands be lang te maken hebben. Zoals bijvoorbeeld het „vraaggesprek” met minister Udink, de bewindsman die onlangs gekozen is tot lijstaanvoerder bij de komende verkie zingen van de Christeijjk Historische Unie. doende zijn eigen jubileumproject gekre gen en hierdoor is de verscheidenheid in het totale jubileumprogramma ge waarborgd. Bovendien is er naar ge streefd bij deze evenementen zoveel mo gelijk publiek, liefst ook actief, te be trekken. Dit betekent dat binnen de pro vincie in de jubileumopzet meestal ook nog een geografische spreiding is toe gepast, maar ook dat de evenementen uitmonden in uitzendingen. Volgens deze opzet zal de jubileum viering zich in Friesland als volgt ma nifesteren: Een quizserie, waarbij op verschillen de plaatsen (4) in de provincie per sonen uit alle 44 Friese gemeente via de gemeentelijke culturele raden f recruteerd, tegen elkaar uitkomen en d eindronde op een feestelijke avond - met alle, losse en vaste, RONO-medi werk(st)ers in Friesland in Leeuw? den plaatsvindt. Bij de voorrondes zu len medewerkt st )ers van het Fries pr. gramma de feestavond completeren. Voorts wordt in de Leeuwarder „Prir setünstudio” een aantal malen „op> huis” gehouden. man aankondigt dat de wereld inder daad binnen een aantal uren zal ver gaan en enige inkeer dus wel aan te raden is. Het was, bij alles wat er bin nen het kader van deze uitzending ge beurde, eigenlijk wel tekenend. Ook al monlsche gevelvlakverdeling sprekende, eerlijke vensters en het leuke topgevel- tje. Dit pakhuisje moet al heel oud zijn, want binnen bevindt zich nog een vijzel van een soort, die al in geen honderd jaar meer in gebruik is. Die ouderdom valt ook af te lezen van de solide balk lagen, die wellicht al enkele eeuwen ge trotseerd hebben. Tijdens de stormramp van 1953 werd echter een deel van het dak afgerukt, maar spoedig daarop weer hersteld. Het gebouwtje wordt nauw lettend door Monumentenzorg in het oog gehouden. Niet ten onrechte, dunkt ons. Wie weet er iets uit de geschiedenis van dit huisje te vertellen? De foto werd gemaakt door de heer J. B. Elzinga, Joh. Frooststraat 8, al hier. Na het schrijven van dit overzicht komt als pleister op de wonde het nieuws dat na een onderbreking van vier maanden in New York de vredesbesprekin gen tussen Israël en Arabische buur landen toch weer zijn begonnen. Tege lijk heeft UNO-secretaris Thant een rapport uitgebracht aan de Veiligheids raad over de vorderingen op de weg naar ’n oplossing van ’t conflict in het Nabije Oosten. Hieruit blijkt dat alle partijen op hun standpunten blijven staan. sportplaatsen, waar zij privé eigenlijk hetzelfde deden als anders in werktijd: uitkijken dat je niet uitglijdt. De va kantie is overigens welverdiend. In april worden nieuwe verkiezingen gehouden, wat betekent dat de Kamers alle liggen de wetsontwerpen zo snel mogelijk moe ten afhandelen. Er staat nog heel wat op het programma. Nu de begrotingen zijn afgewerkt wachten diverse nota’s over zaken als regionale televisie, de plaats van een nieuwe luchthaven, etc. Dat worden straks weer lange parle mentaire nachten. De Engelse tros een teer gekoesterd goed vindt in de komende tijd een opmerkelijke test-case. Engeland krijgt namelijk drie maanden de tijd om ruim twintig miljoen gulden bijeen te brengen die nodig zijn om te verhinderen dat een beroemd schilderij van de Spaanse meester Velasquez naar Amerika verdwijnt. Nadat het werk vorige maand op een Londense veiling aan de Amerikaanse kunsthandelaar Wildenstein was ver kocht voor de recordprijs van ruim twin- Op 19 januari 1971 is het precies 25 jaar geleden, dat de eerste uitzending van de Regionale Omroep Noord (later: en Oost) plaats vond. Op die dag zal het startsein worden gegeven van de RONO-jubileumviering, die zich over het gehele jaar 1971 zal uitstrekken. Dit startsein wordt gegeven tijdens de Bij zondere Vergadering van de Program- ma-raad van de Regionale Omroep Noord en Oost om 14.30 uur in Res taurant R 2000 bij de Martinihal in Groningen, welke een openbaar karak ter zal dragen. De RONO-uitzending van die dag be vat, behalve een reportage van de Bij zondere Programmaraadsvergadering, een groot, gezamenlijk feestprogram ma, waarin van 18.30 tot 19.30 uur hoogte- en andere markante en frap pante punten uit de RONO-uitzendingen van de afgelopen 25 jaar ten gehore worden gebracht. Op donderdag 21 janu ari besteedt de NOS-televisierubriek „Van Gewest tot Gewest” uitvoerig aan dacht aan de RONO. De overige jubileum-evenementen en -festiviteiten zijn, zoals gezegd, gespreid in de tijd, maar ook over de vijf pro vincies. Elke RONO-provincie heeft zo- Een lang slepende zaal die veel kan ten heeft en zo mogelijlnog meer con sequenties is de toetreng van Enge land dat zich reeds dik hierop voor bereidt o.a. door de imering van het decimale muntstelsel —tot de EEG. Engelands laatste pogingal succes heb ben, zo verklaarde presient Pompidou maandag in Parijs. De Iritten zullen, volgens hem, ditmaal touting verwer ven omdat het nu in hebelang is zo wel van Frankrijk als Eteland en Eu ropa. Zijn verklaring kwam te rij 1 Frankrijk het voorzitterschap op th nam van Europese ministerraad iHBrussel. Mi nister van buitenlandse iken Scheel van West-Duitsland was iorzitter ge durende het tweede half hr van 1970 en de leiding is nu volgei het roula tiesysteem in handen overgjaan van de Franse minister Maurice Shumann, op een tijdstip dat kritiek woit geacht in de onderhandelingen met igeland. President Pompidou verkltrde: „We moeten nog steeds de natiiale belan gen en die van de gemeeichap ver zoenen. We hebben nog nii het punt van overeenstemming voor lide partij en gevonden, maar ik geloc helemaal niet dat de standpunten oierzoenlijk zijn.” Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en woongerief dus. Eifelland bekend als de grote prijsbre ker, brengt dit jaar echter ook een spe ciale serie Luxewagens uit, opvallend door hun verfijnde inrichting en woon comfort. Meest opvallend trekje in het Eifelland- programma is deze Tandemasser die te vens als vervoermiddel van een boot, fietsen of, zoals hier op de foto, een mo- torslede kan dienen. Als toelichting voor bijgaande inzen ding voor onze rubriek „Foto van de week” het volgende. Ook dit is Bolsward, al zullen vele le zers dit pand direct niet kunnen loka liseren, alhoewel ze er misschien wel honderden keren voorbij zijn gekomen. Dit goed onderhouden pakhuisje is Nieuwmarkt no. 9 en bevindt zich tus sen Kingma’s Bank en het huis, dat thans door de heer H. Visser wordt be woond. Het behoort bij de apotheek van mej. Tjeerde aan de Appelmarkt en is nog steeds in gebruik, voornamelijk voor de opslag van flessen en andere emballa gemateriaal. Tot in de oorlogsjaren kon men er ook nog een installatie aantref fen voor het „stoken” van gedistilleerd water. In zijn soort is het naar onze mening eigenlijk een juweeltje, met zijn har- Politieke ontwikkelinen plegen altijd een terugslag te heten op het koers peil. Dit gaat ook ojten aanzien van bovenstaande niet al te optimistische geruchten omtrent sjnningen in Is raël en opleven van e strijd in Viet nam. Het koerspeil op de effectenbeurs in Wall Street, dat tijden de laatste dag van vorige week al iel terug moest, is maandag namelijk ge.aag verder af gegleden. De handel leef daarbij rus tig. Ook werd de beis wat nerveus door de aankondiginj dat president Nixon later in een tevisie-interview nieuwe economische onvikkelingen be kend zou kunnen make m. en 51 Tot slot een notitie over de betrekke lijkheid van voorspellingen, waaraan we ons in dit eerste jaaroverzicht van ’71 wat betreft het komende jaar dan ook maar niet zullen wagen. Zo bracht de Volkskrant in herinnering dat op oude jaarsavond 1969 op de televisie een hel derziende te zien was die voorspellingen deed over het jaar 1970, dat we net achter de rug hebben. Een paar van zijn prognoses waren: 1. Oorlog tussen China en Rusland (met atoombommen 2. De paus verandert de kerkstructuur en treedt af. 3. Devaluatie van frank, dollar en gul den. 4. Aanslag op president Nixon. 5. Jacky Kennedy scheidt van On asms. 6. Mao Tse Toeng sterft. 7. Engeland wordt lid van de EEG. 8. Einde van de oorlog in Vietnam. Nou, geloof het maar! De loop van de bevolking der gemec te Wymbritseradeel was in het jai 1970 als volgt: Bevolking 1 jan. ’70 5465 v. Totaal 10641. Geboren 105 m., 1 v. samen 229; overleden 43 m. 33 samen 76; geb. oversch. 62 m. 91 samen 153; vertrokken 301 m. 352 samen 653; ingekomen 205 m. 239 samen 444; vertrek overch. 96 m. 1 samen 209. Afgevoerd wegens grer wijz. met Sneek 82 m. 76 v. totaal 1 Bevolking 1 jan. ’71 5349 m. 5078 10427 totaal verm. 214. Aantal voltrokken huwelijken 89. Ar tal ingesc.hr. echtscheid. 1.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1