openbaarheid Naar meer GabeSkroar openheid bestuur van Hoe de bevolking bij bestuurlijke aangelegenheden le betrekken w Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Palaver 1971 Valt er met de Herv. wat te beinnen Fan de Martinytoer blijft behouden wier Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Toren van Allinga- nog F Z 11 Op JAARGANG No. 3 DINSDAG 12 JANUARI 1971 Wymbritseradeel. Hwat haf ós hjoed to sizzen Passieve openbaarheid J.S. Boerenbedrog Primeurrecht Bezwaren Snelweg voor de deur Commissievergaderingen Waarde van de pers Foto: L. Spijksma De heer W. Hibma uit Schettens raakte zaterdagmiddag omstreeks half twee met een personenauto bij de „Höfshoeke” te Schettens in de sloot, of liever gezegd op het ijs. Het gebeurde toen de bestuurder iets dat van de zitting gevallen was wilde oprapen. Ten tijde van het gebeurde was het erg mistig. Gelukkig bleef de schade beperkt en kon de auto met behulp van een traktor op het droge gehaald worden. Foto: L. Spjjksma Abonnementsprijs f 4.95 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 18 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Een meer klassieke wijze om het pu bliek te benaderen is gebruik te ma- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) B. en w. staan in het algemeen afwij zend tegenover openbaarheid van com- ken van de reeds bestaande publiciteits media, waarbij dan in de eerste plaats aan de pers moet worden gedacht. Het voordeel daarvan is, dat het publiek eer der geneigd zal zijn vertrouwen te stel len in krantenberichten dan in door de overheid zelf gelanceerde mededelingen. Bovendien is de goede journalist er op ingeschoten zijn lezers in eigentijdse be woordingen te benaderen. Ook zal de verslaggever bewust tot schifting over gaan. Hij is in de eerste plaats in het nieuwh geïnteresseerd en in datgene, waarvan wordt verondersteld dat de bur gerij er belangstelling voor zal hebben. Dat houdt dan echter tevens in dat wat geen nieuws is, doch meer ligt op het terrein van voorlichting en begelei ding, door eigen apparaat moet worden verzorgd. Inkele Oren lyn it is nou sneonto- middei hawwe inkele hünderten fa- myljeleden en freonen, nei in treflike en Ontroerende eucharisty-fiering it stof- lik oerskot fan de forstoarne nei syn léste rêstplak brocht. En yn de stille, mistige winterdei ko'rnme de bylden fan dit fructdbere libben yn üs geast wer- om. As jonge al wie hy foar üs de goe de Pyt, dy’t it Onder jonges opnaem foar dejingen, dy’t troch oaren faeks hwat Resumerend stellen b. en w., dat wij met onze constitutionele regels inzake de communicatie tussen burger en over heid in een stroomversnelling zitten. De afstand tussen bestuurder en bestuur den is te groot geworden. Daaraan zal iets gedaan moeten worden. Het is niet meer voldoende, dat de leden van de raad door en uit de bevolking zijn ge kozen en via hun politieke organisatie contact met de bevolking onderhouden. De burgers moeten ook in ruime mate door de overheid zelf over beleidsvoor nemens worden geïnformeerd. Openbaar heid mag echter nimmer doel in zichzelf zijn, moet slechts een middel zijn tot missievergaderingen. Een commissie is in de eerste plaats een overlegorgaan, een plaats waar men in volle vrijheid van gedachten moet kunnen wisselen, een plaats waar men in overleg tot com promissen moet kunnen komen. In open baarheid zal men menen, terwille van de publieke tribune, voor zijn mening te moeten blijven strijden. Voorts is een commissie een adviserend lichaam. De raad neemt de uiteindelijke beslissing, maar het publiek zal geneigd zijn zich te baseren op de beslissing van de com missie. Er kunnen daardoor verwach tingen gewekt worden waarvan het niet zeker is of ze wel gehonoreerd zul len worden. Naast de meer aktief gerichte openbaar heid is er ook een meer passief inge stelde openbaarheid, n.l. het openbaar maken van de motieven en informaties, die tot een bepaald besluit hebben ge leid. Openbaarheid zal in vele gevallen identiek zijn aan het openbaar maken van overheidsdokumenten. In Zweden gaat men hierbij zelfs zover, dat aan de journalisten de gelegenheid wordt gebo den nagenoeg de gehele post in te zien B. en w. achten dat onjuist. Een der gelijk systeem zal er aan meewerken, dat de burger zich wel drie keer zal bedenken voor hij zich schriftelijk tot de overheid went, ’t Middel van open heid is hier erger dan de kwaal van be slotenheid. De individuele burger moet zich in vol vertrouwen tot de overheid kunnen wenden. Hij moet weten, dat zijn privésfeer beschermd is. Mede daar om hebben de ambtenaren dan ook een geheimhoudplicht. Anderzijds moeten de ambtenaren er op kunnen vertrouwen, dat hun adviezen vertrouwelijk behandeld zullen worden. Openbaar maken van ambtelijke advie zen kan tot gevolg hebben, dat de ambte naren zich beperkingen gaan opleggen, minder openhartig zullen worden, meer mondeling willen afdoen of schaduw- dossiers gaan aanleggen. Dat werkt boe renbedrog in de hand. Anderzijds wordt het mogelijk, dat de ambtenaar zich populair wil maken door voor de pu blieke tribune te gaan wérken. In bei de gevallen zou een verschraling van het beleidsvormingsproces ontstaan. skoudere waerden. En dizze karakter trek hat syn hiele libben tekene. Hy wie de man fan de lytse lju, de freon fan hwa’t it yn it libben swier hiene, de widdouwen en lytse winkellju, hwer’t hy it leafst saken mei die. Hy wie jier- renlang ponghalder fan St. Vincentius dy’t earme en forlegen minsken bisocht om harren in bytsje treast en meilibjen to toanen. En as mei Krysttiid oan al dizze minsken in krystjefte brocht waer wie der altyd mear as de kas bitelje koe. Hoe’t dat koe, dat koene wy wol riede. De gratis-bibliotheek en de spaer- bank tsjinne hy jierrenlang om har ek geastlik en maetskiplik omheech to brin- gen. Neat wie him moaijer as dat hy seach, dat lytse lju harren opwurken, foarüt skarrelen en fiks har plak skjin makken. Dêrby stie hy altyd klear as der im- men yn ’e lytse loege siet. It is nou al tsientallen jierren lyn, dat in jongeman, dy’t hwat to min realiteitsbisef en hwat tofolle fantasy hie, yn swierrichheden rekke. It üngelok wie, dat hy ek de kas fan in foriening bihearde en" dat it ien mei it oare yn ’e knoop rekke. It bistjür kaem der efter en easke forant- wurding mar dy kaem net. Doe woene hja it yn polysjehannen jaen. Yn dy situaesje bisocht ik mei help fan hwat freonen it gat to stopjen. Dat roun wol aerdich mei de tsientsjes en in inkel giel bryfke, mar it wie noch net klear. Doe tocht ik oan menear Pyt, sa’t hy yn de saek neamd waerd en ik socht Praat onder elkaar Niet eenzijdig geleefd Christus de vertolker Heeft daarnaar gestreefd. Ze kwamen in getale De zoekenden op aard Want inspraak is goed Heeft soms geestelijke waard’. Daar was het vrij Geen mening omfloerst Kon zonder schroom Naar het doel toegekoerst. Daar was ook jeugd Ze wenste een beeld Dat door het dogma Nog niet was vergeeld. Fris mag de geest Door de Bijbel heen gaan Elke tekst heeft betekenis Blijf er even bij staan. Er is nu een boekje Met teksten vertaald Voor wie wil denken Kan er veel uitgehaald. Neem ook een praatboek Voor de dorstige geest Vertaald uit de Bijbel Geschoeid op haar leest. It bern is de heit fan de man. Bolswards Nieuwsblad Er zijn de nodige bezwaren aan ver bonden. Bedrijven van voorlichting kost tijd en geld. Er zullen nieuwe informa tiebronnen voor de burgers geopend moeten worden. Men zal wellicht niet kunnen ontkomen aan „begrotingen in zakformaat”, uittreksels, folders, be schrijvingen en boekjes om het geïnte resseerde publiek wegwijs te maken. Een tweede bezwaar is, dat openheid kan leiden tot verlenging van het pro ces van besluitvorming. Zeker wanneer de burgerij intensief bij de besluitvor ming zou worden betrokken. IN PETRUS JOHANNES LUNTER MEMORIAM In Allingawier is vrijdag het officiële bericht van de rijksdienst voor de Mo numentenzorg te Voorburg ontvangen dat ’t Rijk vijftig procent van de kosten van de restauratie voor haar rekening neemt. Daarom wapperde zaterdag de natio nale driekleur van de Allingawierster toren. De ingediende begroting van de kosten bedroeg f 132.000, hiervan zal f 66.000 worden betaald door het Ministerie van Cultuur, Rekreatie en Maatschappe lijk Werk, en wel f 30.000 in 1973 en het restant in 1974. Na deze beslissing uit Den Haag ver wacht men over enige tijd ook de toe zeggingen uit Leeuwarden en Witmar- sum. De toren krijgt dus een goede on derhoudsbeurt en zal zeker een hele ge daanteverwisseling zijn van deze oude wachter op de rand van de Makkumer- meer. De kerkvoogdij heeft de toren in 1969 in gebruik overgedragen aan aan nemer Yde Schakel van Exmorra, die in nauw overleg met de kerkvoogdij al le zaken rondom de restauratie zal re gelen. Het is nog niet bekend wanneer met de werkzaamheden zal worden be gonnen. AKV komt met een heel andere opzet, die ook weer zo zijn bezwaren heeft) en de geografische grenzen der gemeente (is de beschikbare mankracht niet be ter te gebruiken en moeten de gemeen teleden ook niet meer bijspringen?). Door dit alles heen speelt een machc aan vragen en suggesties, die niet zo maar afgedaan kunnen worden. Ieder een zaf er het zijne van moeten zeggen. Als iedereen dat doet, kunnen er ook verantwoorde besluiten vallen en kan in de classis Franeker misschien al wat zichtbaar worden gemaakt van dat broodnodige nieuwe leven. Wie laks aan de kant blijft staan, hoeft straks niet te treuren als de kerk on bruikbaar blijkt te zijn geworden. Dan geen bloemen, geen toespraken asje blieft! Het gaat er om: nu de schouders er on der te zetten, nu het nog zin heeft. Het is trouwens ook een opdracht. Het gaat immers niet eens zo zeer om de Hervormde kerk. Het gaat om Christus’ kerk! DéAr kunnen we niet omheen? Dus: elke hervormde op 15 januari naar de Korenbeurs! Voor een stuk informa tie, een stuk gezamenlijke bezinning. En om, als het even kan, spijkers met koppen te slaan. Want: Sizzen is neat, mar dwaen is in ding! De oproep was ondertekend door: W. Postma, Peins; Mevr. R. Kuipers de Boer, Wommels; G. van Ber- kum, Edens; E. J. Heerma, Wom mels. Van belang is, dat de bestuursvoorne- mens eerst tot een bepaalde mate van afronding moet zijn gekomen. Eerst op het moment, dat publieke opinievorming over een bepaald voornemen van belang moet worden geacht, dient het aan de burgerij te worden voorgelegd. Het ge volg van dit openbaarheidbeginsel is dan wel, dat het primeurrecht van de raad in de knel kan komen, dat het kan voor komen, dat de burgers eerder en beter geïnformeerd zijn dan de raad. Een derde bezwaar kan zijn, dat het college van b. en w. door de wijze waarop een en ander aan het publiek gepresenteerd wordt, in staat is de pu blieke opinie tot op zekere hoogte te beinvloeden. Wanneer de raad het open- baarheidsbeginsel voorstaat zal hij zelf niet de hinderpaal mogen zijn voor tij dige informatie van de burgers. vormde Kerk niet af. Zij geloven niet zo zeer in restauratie, waarbij alles, hoe wel fraai opgepoetst, in wezen bij het oude blijft, maar zien wel heil in het wegvegen van het stof, het aanpennen van de binten en het dichten van de ra men. Daarenboven zouden zij de ruim te anders willen indelen, zodat die bruik baar, hanteerbaar wordt voor déze tijd. Dan kan de Hervormde Kerk, daarbij rekening houdend met de interkerkelij- ke perspectieven, weer ’n nuttig instru ment worden om te komen tot die nieu we aarde, waarin gerechtigheid woont. De Algemene Kerkvergadering heeft al lerlei gedachten aangereikt, die, wan neer ze tenminste niet in de archieven worden gestopt om daar langzaam te vergelen, waardevol kunnen zijn om de kerk weer levend, inspirerend te maken. De vier van de classis Franeker zijn daar blij mee. Zij hebben zich er ook intensief mee bezig gehouden. En nu hebben ze maar één grote zorg: stel je voor dat deze zaak doodbloedt dan is alles min of meer voor niets geweest, al is een stuk bezinning in de kerk natuurlijk nóóit helemaal voor niets. Maar toch: als straks wordt gezegd dat er indertijd ook zoiets als een AKV moet zijn geweest, dan zit het scheef, dan is een brok nieuw leven in de kiem gesmoord Om dit te voorkomen, om samen vérder bezig te zijn met de dingen die de kerk beroeren, om samen „ja” te zeggen op de vraag of er met de Hervormde Kerk nog iets valt te beginnen, roepen de AKV-mensen, in overleg met de classi caal bestuur, elk hervormde in de clas sis Franeker op om op vrijdag 15 janu ari 1971, ’s avonds om 8.00 uur, in de Korenbeurs te Franeker aanwezig te zijn om te spreken over: De kerkdienst (kan die niet beter, spreekt die in de tegenwoordige vorm nog wel aan?); het onderricht en de voorlichting (synoda le stukken bijvoorbeeld komen slecht over in de gemeenten, dat zou toch wel anders kunnen?); Het ledenbestand (de Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, W onser adeel, Workum en him op om him de kaert üt to lizzen. Mar ik hie noch mar in pear wurden sein, doe ünderbriek hy my mei de wurden: „Stop mar Tsjebbe, astou it seiste, sil it wel goed weze, sech mar hoefeul ast hewwe muste!” Ik sei Noch honderd gulden! Hy hikte in lade iepen en joech my in bryfke fan hün- dert en sei: „Sukses” en doe bigoun hy wer oan syn wurk. Sa wie Pyt Lunter. Sa simpel en sljucht, sa bang fan drokte en publisi- teit mar altyd klear om to helpen. Doe’t hy nou fiif en tweintich jier lyn fögd fan it St. Anthony-Gasthüs waerd en al hiel gau de kas Under syn bihear krige, koe hy him alhiel ütlibje. Net al- linnich dat hy sekuer en mei greate forantwurding de bisittingen bihearde, mar hy wie as in heit foar alle Gast- hüsbiwenners en biwensters, foar alle boeren en har hüshaldingen, foar alle hierders fan de lannen. Hy tocht roun- om om, mei bruiloften en sykten, mei trouwen en rouwen, altyd wie’t de hear Lunter, dy’t soarge foar in kadootsje, in felisitaesje, in blomstik of in bisiik. De guardiaen, dy’t de deistige soarch hat foar de biwenners, sei fan ’e wike: De koumerk is nou leech foar my, myn- hear Lnter kaem hjir hast elke dei, ik koe alles mei him biprate, hy stie altyd klear om der efkes hinne to sjen en in oplossing to sykjen. Sa graech hiene wy him by syn 25-jiczrich feest ris iepenlik huldigje wollen, alles wie der al foar klear mar it mocht sa net Het college van b. en w. te Harlingen heeft daar aan de raadsleden een nota gezonden ter behandeling in de raads vergadering hedenavond, waarin ze hun gedachten laten gaan over de mogelijk heden en wenselijkheden van meer openbaarheid ten aanzien van gemeen telijke bestuurstaken. Het is een terrein, zeggen b. en w., dat vol voetangels en klemmen zit. Ook de landelijke overheid (commissie heroriën tering overheidsvoorlichting onder voor zitterschap van mr. Biesheuvel) tobt daarmee. In dit rapport wordt gesteld, dat het er om gaat de burgerij meer te betrekken bij de vorming en de uitvoe ring van de overheidstaak. Het is een probleem v. politieke democratisering. Steeds opnieuw blijkt, dat de burger, ook de jeugdige burger, materieel onaf hankelijker en mondiger is geworden. Langzaam maar zeker is de overheids- funktie van een regelende naar een die nende getransformeerd. Gepaste en juis te voorlichting is uitgegroeid tot een overheidstaak, aldus een samenvatting van de nota in de Harlinger Courant. In het antwoord namens de raad op de oudejaarsspeech van burgemeester J. M. A. Mulder werd o.a. opgemerkt, dat elk jaar zo zijn eigen problematiek naar voren schuift. Zo kregen in het afgelopen jaar begrippen als milieuhygiëne, inspraak, openbaarheid en openheid van bestuur meer inhoud. Vooral de laatstgenoemde zaken kwamen nogal eens ter sprake. Ook in ons blad, hetzij per ingezonden stuk, hetzij qua reportage, b.v. over de (overigens qua opkomst niet erg geslaagde) hearing over de gemeentelijke herstructurering. Op zichzelf genomen is de toe nemende belangstelling van de zijde van het publiek voor bestuurszaken, waarbij een zo groot mogelijke openbaarheid en openheid gewenst is, verheugend, al ligt het gevaar op de loer, dat allerlei eigenbelang tot bepaalde kreten gaat leiden, zoals b.v. van de stamgasten van de Koffyplaets, die met „Wij eisen een hearing”, het gemeentebestuur op het matje wil roepen. Overtuigd van de grote waarde van inspraak en meeleven met hoe het plaatselijk reilt en zeilt, tracht ons blad steeds - ook door het vooraf publiceren van de raadsstukken - zoveel mogeljjk informatie te geven. Intussen is de juiste omvang en werkwijze van openheid en inspraak nog volop in discussie. In een van de volgende statenvergaderingen zal er over worden gesproken en wat de gemeente betreft bijt Harlingen vanavond de spits af. een betere communicatie tussen over heid en burger. Een middel, dat uiterst zorgvuldig moet worden gehanteerd omdat de doelmatig heid van het bestuur niet aangetast mag worden, maar ook omdat de overheid tot taak heeft de privésfeer van de burger te beschermen, zelfs als deze burger een ambtelijke funktie heeft. En dan nog zal het, om met het rapport Biesheuvel te besluiten, voorkomen, dat er burgers zijn, die tegen hun wil een autosnelweg voor de deur krijgen! wêze. Petrua Johannes Lunter is as in ripe frucht yn Gods skerte fallen nei in lib ben lang foar oaren libbe to hawwen. Foar himsels frege hy nea hiwat. In reedlike forgoeding foar syn wurk koe ne wy him net takrije. Hy wegere dy bislist. Sober as hy wie liet hy de si garen op de gearkomsten stean en it koekje of stikje cake roerde hy net oan. Mar foar oaren wie him neat tofolle en as ien kear yn it jier b. en w. de riedsleden en de geastliken kaemen om de boeken nei to sjen, soe der oan de üntfangst en it diner neat mankeare. Dêrfoar wie him neat tofolle. Petrus Johannes! Nomen est omen. De nammen tekenje de minske. In Petrus yn syn sterk en stoer leauwen, noch al le dagen yn tsjerke as it mar efkes koe, from yn hert en siel, foar frou en bern in machtich foanbyld fan ear- lik en dimmen Godsbitrouwen. Mar ek Johannes, de apostel fan de leafde, de echte, ünskullige learling, dy’t de Hear bysünder leaf wie. Petrus Johannes Lun ter wie foar syn frou en bern, foar syn freonen en persoaniel, mar ek foar de hiele stêd in ryk bisit. Hja allegearre sille him wol tige misse. Mar dêr- neist oerhearsket in gefoel fan greate tankberens foar hwat dizze yngoede, ienfaldige man mei syn great hert oan har allegearre jown hat. Petrus Johannes Lunter, goede, béste freon, wy sille dyn namme en foar- byld nea forjitte. Tj. de J. Onder deze titel werd zondag j.l. aan al le hervormden in de classis Franeker een pamflet uitgedeeld van de volgen de inhoud: Wie kranten leest, wie in de kerk om zich heen kijkt, voelt de moed in de schoenen zakken. Het zit allemaal zo vast als een huis Alle leven, alle spontaniteit lijkt te wor den gewurgd in de greep van verouder de schema’s en structuren. Van een lévende kerk van de levende Christus is soms bar weinig te mer ken. En daardoor ontstaat een enorm stuk verlegenheid. Is het nog wel de moeite waard om zich druk te maken voor zo’n kerk? Afschrijven Inruilen voor beter? Afmarcheren en maar gauw vergeten? En toch toch laat die oude kerk ons niet zomaar los. Hij kraakt in de binten, het stof stuift op van de vloer, door de kapotte rui ten komt regen Maarhij geeft ons een dak boven het hoofd. Valt er misschien toch nog iets mee te beginnen De vier mensen, die voor de classis Franeker de Algemene Kerkvergadering hebben bijgewoond, schreven de Her- - - -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1