MiddenOosten nog steeds explosief De foto de week van GaüeSKroar l Chili, Bolivia en Peru koersen naar links La Strada Del Sol Geslaafde ideeën- iiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiii markt voor toerisme en recreatie Mei koarten aks je nedich foar stopplak Mantgum llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel, z J 5 Of' -z w m .’10 110e JAARGANG No. 4 VRIJDAG 15 JANUARI 197 Hongersnood in Kenia Contramaatregel het verlenen van voedselhulp. Hard communistische landen houden niet Wapens Luchtvaart Positief Gifgas Bliksembezoek of veroordeeld tot de Interessant Protest Links gekoerst RONDBLIK OVER AUSTRALIË we- Styging export iNNVNJVNNXSNVXXNXVNSXNV Hwat hat üs hjoed to sizzen Delfstoffen Onrust N ikke Isme 1 terij Olie en aardgas Avondklok in Benares as om Uraniumvondst Advertentieprijs: 18 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 4.95 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) s Giro 887926 Egypte en Jordanië hebben bij de Ver enigde Naties Israël er intussen van be schuldigd, door boycot en vertraging van de bemiddelingsmissie van Jarring tijd te willen winnen voor de vesti ging van Israëlische nederzettingen in de bezette Arabische gebieden. De VN- gedelegeerden van de twee landen uit ten de beschuldiging in een boodschap aan Oe Thant, waarvan de tekst maan dag werd bekendgemaakt. In de boodschap heet het, dat Israël in de komende vijf jaar' in en rond Je ruzalem 200.000 joodse mensen wil ves tigen. Soortgelijke vestigingsplannen be staan er volgens Egypte en Jordanië voor de bezette Jordaanse en Syrische gebieden, benevens de strook van Gaza. Jarring, die zondag uit Jeruzalem in New York is teruggekeerd, heeft maan dag verslag uitgebracht aan Oe Thant over de resultaten van zijn reis naar Israël en over de voorstellen, die hij de Israëlische regering heeft gedaan. Stenen gooiende studenten hebben dins dag twee Amerikaanse legerkampemen- ten bestormd nadat duizenden betogers het Amerikaanse leger had gedwongen de eerste zending gifgas uit Okinawa op te schorten. De Amerikanen hebben beloofd, dat zij 13.000 ton levensgevaarlijk zenuw- en mosterdgas van het eiland zullen ha len voordat Okinawa weer aan Japan wordt terugggeven. De inwoners van het.eiland langs de 11 kilometer lange route van het legerde- pot naar de haven vrezen, dat het trans port niet met voldoende veiligheidsmaat regelen gebeurt. gespannen terwijl de politie en het le ger in de straten patrouilleerden. De Amerikaanse regering heeft in Mos kou een officieel protest ingediend te gen het molesteren van Amerikaanse di plomaten en journalisten in de Russi sche hoofdstad. Sinds vorige week dins dag zijn de auto’s van drie Amerikaan se journalisten en van twee diplomaten in Moskou beschadigd. Verder zijn een aantal Amerikanen op straat door ver ontwaardigde Russen aangesproken,' al dus de Amerikaanse protestnota. De Amerikaanse regering overweegt in tussen maatregelen tegen de militante joodse defensieliga, die gedreigd heeft Russische diplomaten en andere func tionarissen in New York het leven zuur te maken. De Russische ambassadeur in Washington, Dobrynin, is zondag naar Moskou gevlogen voor overleg, vermoe- delijk over de huidige moeilijkheden in de Amerikaans-Russische betrekkingen als gevolg van de recente incidenten. Het proces in Leningrad tegen negen joden uit die stad die terecht moeten staan wegens „ondermijnende activiteit” is niet hervat. Er is uraniumerts ontdekt bij Jim Jim Creek, een zijrivier van de South Alli- De Australische delfstoffenindustrie nam een kwart van de totale uitvoer voor zijn rekening. In geldswaarde uit gedrukt werd voor 3808 miljoen gulden aan delfstoffen uitgevoerd, vergeleken met 1244 miljoen vier jaar geleden, toen deze industrie 11,2 procent van de totale uitvoer verzorgde. reld van vandaag worden we geconfron teerd met: van ver verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS üitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bolswards Nieuwsblad De béste manear om in ein to meitsjen oan it studinteprotest is der in forplicht fak fan to meitsjen. Nu vergeet het maar rustig, het was een droom alhoewel desalniettemin, voor mij was het schoon Bella Italia, even was ik bij jouw in fantasie arrivéderci, tot ziens één, twee, drie als een slaaf zal ik werken, niets is mij te dol tot ik eindelijk zal rijden langs La strada del sol. JAWA I Bruin als een wat mislukte oliebol rol ik langs La strada del sol dank zij de zegen van het wiel geniet ik van Italiaanse sex-appeal oh dear black eyes, zwarte ogen want blauwe hebben mij bedrogen. Weer verpakt in blik, gas op de plank slurp ik talloze liters benzine uit mijn tank wat is er aan de hand Een lekke band een behulpzame ragazzo duwt me aan de kant hij kwettert eindeloos in mijn onbegrepen oren maar ik voel me herboren en niet verloren. Spaghetti, dadels, een zoete melodie down south, naar mia bella Napoli dan sterven, want iets mooiers is er niet een blauw trillende horizon in het verschiet de inhoud van een rieten mandfles heeft me bevangen het doet me zweven tussen begeerte en verlangen. Nu een geheel ander chapiter, dat toch voor de wereldvrede wel verontrustend genoemd kan worden: Frankrijk is de derde grootste wapen- expoteur ter wereld geworden na Ame rika en Rusland, maar vóór Engeland Het bereikte dit door zijn wapenuit- voer in 1970 te verdrievoudigen. Deze bereikte een waarde van 7,2 miljard francs (ruim 4,5 miljard gulden). En geland bleef daarbij ongeveer vijftig procent ten achter. Ter vergelijking zij hierbij gemeld, dat Amerika en Rusland zonder de z.g. militaire hulp aan bondgenoten jaar lijks voor resp. 15 en 11 miljard francs uitvoeren. In de periode juli-september 1970 be reikte de export van Australische pro- dukten een recordbedrag van ruim 4100 miljoen gulden. Vergeleken met dezelf de periode in 1969 nam de uitvoer van fabrieksprodukten met 15,2 pro cent toe tot een bedrag van 848 mil joen gulden. Nieuw Zeeland en de VS waren de grootste afnemers van fa brieksprodukten met respectievelijk 203 miljoen gulden en 104 miljoen gulden. Bepaald groot en wereldschokkend nieuws kwam er de afgelopen week bui ten de toch wel verontrustende berich ten uit het Midden-Oosten vrijwel niet, of het moest dan al zijn wat zich in Zuid-Amerika voordeed. Hier hebben drie aan elkaar grenzende landen in po litiek opzicht een tamelijk linkse koers ingeslagen; Chili, Peru en Bolivia. Bin nen en buiten deze drie landen roept dat weerstanden op in rechtse kringen. Volgens Latijns-Amerikaanse traditfe moet dit vroeg of laat leiden tot staats grepen. In Bolivia heeft een dergelijke ontwikkeling niet lan gop zich laten wachten. Maandag hebben rechtse offi cieren een poging gedaan het militaire bewind van generaal Torres in Bolivia ten val te brengen. Voor zover nu valt na te gaan is die poging mislukt. De opstandelingen zijn er niet in geslaagd de steun van een aanzienlijk deel van het leger te verwerven. Toen zij had den vastgesteld, dat generaal Torres de meeste troeven in handen had, beslo ten zij hun hachje niet te wagen. Zij capituleerden zonder ernstig verzet. De Franse bewapeningsindustrie heeft deze grote sprong kunnen maken, dank zij de luchtvaart. Voor de eerste maal heeft de Franse luchtvaartindustrie in 1970 méér militair materiaal aan het buitenland verkocht dan Engeland. Dit is voornamelijk te danken aan het suc ces van de Mirage-vliegtuigen. Deze werden in ’t vorige jaar verkocht aan Libië, Spanje, Pakistan, Brazilië, Ar gentinië, Australië en Columbia. De van zachte heelmeesters, die tot stin kende wonden leiden. Zij weten van wanten, zo heeft een Russische recht bank een man tot de doodstraf veroor deeld omdat hij gezwendeld had met bouwmaterialen. Het harde vonnis wordt gezien als een bewijs dat de autoriteiten zich ernstige zorgen maken over 't groeiende aantal economische misdaden m de Sowjet- Unie. Trouwens ook Cuba weet er van mee te praten, al is de hier genomen maat regel misschien zo gek nog niet: Leeglopers op Cuba kunnen thans ver oordeeld worden tot dwangarbeid van zes maanden tot twee jaar in een her- opvoedingscentrum, zo bepaalt een nieu we wet. Arbeiders die zonder reden meer dan twee weken niet op hun werk zijn ver schenen vallen ook onder de wet. Tenslotte: Het Russische maanwagen- tje 517 mtr had afgelegd „om naar een rit gemaakt sinds zijn landing op de maan. Het Russische persbureau Tass meldde dat de Lunochod met eeh slakkegange- tje 517 meterhad afgelegd „om naar een interessante krater te kijken.” (de houten wambuis) op de stadhuis zolder in arrest had gezeten. Bij de Vierschaar aangekomen is een minis- cuul celletje, een soort wachtkamertje voor het aan beurt zijn bij de rechts pleging, waarop een klein vierkant kijk- glaasje alvast uitzicht gaf. Werd men vrijgesproken wipgalg, dan daalde men het wentel trapje verder af tot de begane grond. Een interessante tocht die men meer bij de rondgangen ten stadhuize moest inlassen om de bezoekers het gebouw dan via ’t gevangenpoortje te laten ver laten. De wipgalg stond volgens de over levering opgesteld aan de Wipstraat, vandaar ook deze naam. In de muur ge metseld achter het poortje, zijn er twee memoriestenen betreffende ver bouwingen van 1895 en 1955. Misschien had de foto nog iets aan waarde ge wonnen als de lens ook iets van de straat had genomen. Een half miljoen mensen in Noord-Ke- nia wordt als gevolg van een uitzon derlijke droogte door hongersnood be dreigd, zo is in Nairobi vernomen. Het afgelopen jaar was het droogste in tien jaar. Tien jaar geleden stierven duizen den mensen in Noord-Kenia tijdens een hongersnood, die eveneens volgde op een zeer droge periode. Hoewel er nog geen officiële gegevens bekend zijn, bereiden het Rode Kruis en het leger zich voor op La strada del sol, de weg naar de Zon als ik eens met jou die bewandelen kon een laatste vertwijfelde poging, een onzichtbaar S.O.S. een weemoedige blik naar een ritselende cipres dan weer grinnekend, het is al ver over achten ik ga vanavond in Italiaanse erotiek overnachten. Weinig positief nieuws dus in deze we kelijkse rondblik over het wereldgebeu ren. Laten we daarom toch met iets moedgevends besluiten. Surianme en Guyana hebben overeen stemming bereikt over de telecommu nicatie tussen beide landen, nauwere economische banden, het waterkracht- potentieel en de betrekkingen op het ge bied van de sport en culturele aangele genheden. Dit wordt gezegd in ’n maan dag door het ministerie van buitenland se zaken in Georgetown uitgegeven ver klaring over de besprekingen van de vaste commissie van beide landen, die de vorige week in de hoofdstad van Guyana zijn gehouden. Eén ding Is voor een buitenlands overzicht een grote handicap: de objectieve nieuwsgaring, met dan de nadruk op dat objectieve. Wat het ene persbericht op blaast als schokkend wereldnieuws, wordt door een ander als minder belangrijk weggewuifd. Een typische voorbeeld hiervan had deze week betrekking op de controverse in Jordanië. Een speciale correspondent in Beiroet (en men zou kunnen denken, dat hij het zou weten) schreef: Het interne conflict in Jordanië, waar opnieuw Palestijn.se commando’s en het leger hevig strijd leveren, krijgt langzamerhand het karakter van een Vietnam. Ondanks de nederlagen, die de commando’s hebben geleden en nog lijden, gaat de guerilla tegen het zwakke centrale gezag in Amman door, dat staat en valt met de gevechtskracht van zjjn leger. Deze atmosfeer maakt de toekomst van het stuk woestijn dat Jordanië heet onzekerder dan ooit. Bij het praten over en vechten voor een Palestijnse staat wordt nauwelijks nog rekening gehouden met het voortbestaan van liet Hasjemitisehe Koninkrijk. Dit is nog de krasse taal die er niet om liegt. Een ander blad relativeert dit alarmsignaal en vertelt dit hoewel er inmiddels dinsdag een bestand is gesloten tussen de Jordaanse regering en de Palestijnse commando’s in de Jordaanse hoofdstad toch nog af en toe schoten werden gehoord. De strijd is volgens deze informatie minder hevig geweest dan vorige keren. De Jordaanse regering zou erin geslaagd zijn een vrij groot aantal lastige Palestjjnen te verjagen naar Sy- risch grondgebied. Van Israëlisch gebied af zou men gezien hebben hoe een Pale stijns dorp door Jordaanse troepen met artillerie en tanks werd aangevallen. De bevolking vluchtte. Het schijnt dat het Jordaanse leger op die manier een reeks dorpen, in hoofdzaak bewoond door Palestijnse Arabieren en dus schuilplaatsen van commando’s, met de grond gelijk heeft gemaakt. De inwoners zouden pro beren Syrisch gebied te bereiken, waar zij veilig zijn. Partijleider Gierek en premier Jarosze- wicz van Polen hebben geheel onver wacht ’n kort bezoek gebracht aan Oost Berijn, waar zij een onderhoud had den met de Oostduitse partijleider Ul- bricht en premier Stoph. Na afloop van het bezoek werd een com muniqué uitgegeven waarin grote na druk werd gelegd op de samenwerking tussen Oost-Duitsland en Polen. Beide landen onderstreepten het „grote posi tieve belang” van de verdragen die Bonn met Warschau en Moskou heeft ge sloten. De Poolse leiders hebben UI- bricht op de hoogte gesteld van de so ciale ontwikkelingen in Polen na de op standen in drie havensteden. Op onze verdere rondblik over de Dit wil niet zeggen, dat het verder in de wereld rustig zou zijn. Integen deel. Spanningen hier en speldeprikken daar. Zo zijn er b.v. dinsdag 2 bommen ontploft bij de woning van de Britse minister van werkgelegenheid en pro- duktiviteit, Robert Carr. De voordeur werd ernstig beschadigd en ruiten gin gen aan scherven, maar niemand werd gedeerd. De woning bevindt zich in de Londense voorstad Barnet. De 55-jarige Carr is verantwoordelijk voor een wetsontwerp van de conser vatieve regering dat het stakingsecht in Engeland drastich aan banden zal leggen. Hier volgen nog enkele berichten die verder voor zich zelf spreken, maar die stuk voor stuk bepaalde spanningen re gistreren. Ruim 19.000 reislustigen bezochten in de Julianahal van de Koninklijke Ne derlandse Jaarbeurs te Utrecht „Vakan tie ’71”. Opvallend tijdens deze reismanifestatie was de serieuze belangstelling die de be zoekers toonden voor een goede reisin formatie, waaraan blijkbaar grote be hoefte bestaat. Voor reisinformatie door de buitenland se verkeersbureaus bestond grote inte resse, waarbij vooral Marokko, Roeme nië, Tsjecho-Slowakije en Tunesië zich onderscheidden doordat in hun stands zeer deskundig personeel in staat was direct op alle vragen een antwoord te geven. Frappant was te constateren dat vele bezoekers de eerste beide dagen „Vakantie ’71” hebben benut tot kenning van het gebodene om tijdens een tweede bezoek meer gericht zich te informeren omtrent het inmiddels ge kozen reisdoel. Vele standhouders kre gen dan ook bezoekers voor de tweede of derde maal, terwijl ook in een aan tal kantoren van exposanten boekingen werden gedaan naar aanleiding van het bezoek aan de ideeënmarkt. Dit merkwaardige poortje, goed geflitst door T. Siemonsma, Schelte a Bolswert- straat 6 is een iedere Bolswarder wel bekend. Of loopt u er misschien toch achteloos aan voorbij Het is het be kende gevangenpoortje aan de Wip straat, tevens ingang tot bureau ge meentewerken. ’s Avonds is het bin nenplaatsje verlicht hetgeen een aardig effect geeft. Boven het poortje staat een niet gebliddoekte maagd (zo zijn we in Bolsward niet) en de letters SPQB (Senatus Populus Que Bols- wardia). Het gevangenpoortje is geluk kig niet meer functioneel, al rijst de vraag of het niet ergens zinvoller kan worden gebruikt. Heel wat toeristen (die doen dit veelal intenser dan de eigen stadgenoten) hebben wel eens de stad huistoren beklommen. Bij de afdaling kan men het wenteltrapje nemen. Men gaat dan dezelfde gang die menige boef heeft gemaakt, nadat hij in het cachot In de heilige stad Benares in India werd een avondklok ingesteld na de studentenrellen; hierbij verloren elf mensen het leven en raakten meer dan 50 mensen gewond. De studenten be toogden dinsdag tegen het doodschieten van een student in de nabij gelegen stad Aura verleden week. De toestand bleef torium. Volgens een woordvoerder is de windst commercieel te exploiteren, hoe wel er nog niet voldoende gegevens om trent de voorraad en gemiddelde op brengst bekend zijn. Jim Jim Creek ligt ongeveer 135 kilometer ten zuiden van Narbalek en Rang:r in het gebied van Arnhem Land waar onlangs grote ura- gator River in het Noordelijk Terri-niumvooiwaden werden aangetroffen. In Kalgoorlie, West-Australië wordt binnenkort een begin gemaakt met de bouw van een nikkelsmelterij. De smel- terij, die 120 miljoen gulden gaat kos ten, moet een begincapaciteit hebben van 20.000 ton nikkel per jaar. Na de bouw van een zuurstoffabriek en an dere uitrusting zal de capaciteit ver dubbeld worden tot 40.000 ton per jaar. Australië heeft een voorraad van ten minste 1793 miljoen vaten olie. De voorraad vloeibaar aardgas wordt ge schat op 275 miljoen vaten, terwijl bo vendien nog tenminste 396.440 kubieke meter aardgas in de bodem aanwezig is. De Fryske Nasjonale Partij stiet ré om op to kommen foar it „stopplak Mant gum” yn de spoarline Snits-Ljouwert en hja hat dèrta in brief rjuchte oan it aksjekomité Südwesthoeke, dat him forline jier sa warber makke hat foar de spoarline Snits-Starum. Yn it brief skriüwt it bistjür fan de FNP it neifolgjende: „Nou’t wy heard hawwe, dat it ministerie fan Forkear en Wettersteat it opkeare wol, dat „Mantgum” stopplak wurdt, achtsje wy FNP it twingend needsaeklik om op syn gausten in aksje to bigjinnen dit stopplak der dochs to krijen. Hwant Mantgum as stopplak sil bi- tsjutte, dat it fuortbistean fan de hiele spoarline Ljouwert-Starum better waer- boarge wurdt. Mochten jimme stipe ne dich hawwe yn ien as oare foarm, dan steane wy altiten ré om nei formogen to helpen.”

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1