Oe Thant wil punt achter er een zetten Gade Skroar U F Velerlei zorgen over Frankrijk van Kabouters te Zilveren filmpjes Opmerkelijke stel lingen bij dissertaties Mantgum Hwat hat ós hjoed to sizzen IIIIIIIIIIIIIIIIIM I BHHS» 110e JAARGANG No. 6 VRIJDAG 22 JANUARI 1971 W ymbritseradeeh Die moeilijke BTW. Franse zorgen Moeite met rokken Warschau en Praag eensgezind Ook kalverultvoer in gevaar Een honderdjarige zonder feest Hoessein Moordaanslag Zorgwekkend Demonstraties Sefardische joden Tenslotte 3e week jan. 1946 Podgorny over Sowjet-vloot Italië sloot grens Foto: Spijksma f Het vraag- en aanbodbord in huis Dat is het Streekblad bij u thuis Want meest als het even kan Dan adverteert een zakenman En weet zijn waren aan te prijzen Door u hot voordeel aan te wijzen. Dy’t him seis jaen kin is meas, as ten dy’t alles fan in oar freget. Advertentieprijs: 18 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 4.95 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Elk land heeft zo zijn zorgen, Frank rijk niet het minst. Ze zijn er van ve lerlei aard. President Georges Pompi dou heeft zelfs zorgen van velerlei aard. Hij moet er voor zorgen dat zijn PTT- ambtenaren zo nu en dan eens een sa larisverhoging krijgen omdat zij anders alwéér in staking gaan. Hij moet er voor waken dat niet de hele begro ting aan het Frans-Britse prestige vlieg tuig CONCORDE wordt besteed. (De Concorde heeft nu al een paar miljard meer gekost dan oorspronkelijk bere kend). En hij laat zich voortdurend voorlich ten over de problemen van zijn hoofd stad Parijs, die dankzij haar volkomen ongecontroleerde en oncontroleerbare groei langzamerhand een onleefbare stad wordt. Maar behalve dat heeft Pompidou nog een zeer speciale zorg: hij is president over naar verhouding steeds minder talrijke en steeds ouder wordende Fran sen. In vrijwel alle landen van Europa neemt de bevolking met bevredigende cijfers toe, maar in Frankrijk is het te genovergestelde het geval. Om nu meteen maar wat cijfers te noe men: in 1964 werden er per 1000 Fran sen 18 en het te verwaarlozen stukje van een tiende kind geboren. In 1967 liep dat terug tot 16,9 en nu is het gedaald tot 16,7 een aantal dat niet zover verwijderd ligt van het ramp zalige cijfer 14,6 in 1936. Nu zijn de experts het er in het algemeen over eens dat de bevolkingstoename in de wereld een zorgwekkende zaak is. Pompidou zou dus eigenlijk blij moeten zijn met zijn weinig vruchtbare Fran sen maar hij is dat geenszins. Het pro bleem is namelijk dat een steeds klei ner aantal jongeren voor een steeds gro ter aantal ouderen moet zorgen. Bij de politie werd aangifte gedaan van het stelen van kleedingstukken van kap stokken in woningen. Mei ien klap binne de leanen fan de boerearbeiders brocht op in peil, dêr’t men foar de oarloch om lake hie: f40 yn ’e wike (Martinytoer). Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Het wordt stil in Baarderadeel, ooit in de plaats, waaraan de gemeente haar naam ontleende: Baard. Een dorp met (voor al hier op de foto de kerk in het mid den. Maar of alle mensen juist in de kerk waren, toen de foto werd gemaakt I We geloven het niet. Zo'n stille straat is gewoon symptomatisch voor een platte landsgemeente met wegtrekkende bevol king. Als er nu een stopplaats komt te Mantgum, gaat het nog sneller bergaf- Het afgelopen jaar blijkt moorddadig te zijn geweest op de Franse wegen. Voor het eerst meer dan 15.000 doden in het verkeer: 15087! In totaal 235,409 onge lukken, dat is 3,6 procent meer dan in Hoessein is ontslagen uit het Londense ziekenhuis, maar nieuwe zorgen omrin gen hem. De Palestijnse vrijheidsstrij ders van Yasser Arafat hebben gedreigd geweld te gebruiken tegen Palestijnse groepen die oproepen tot het omver werpen van het regime van koning Hoes sein in Jordanië. De waarschuwing is vooral gericht aan Het Volksfront voor de Be vrij ding van Palestina (PFLP) dat verantwoordelijk is voor het in een hin derlaag lokken van een Jordaanse le gerpatrouille. Nog nimmer is de tegenstelling tussen de Palestijnse bevrijdingsbewegingen zo scherp naar voren gekomen. waarts, zo hoorden we in Baard. Dan gaat de busdienst ook nog verdwijnen. Nee, zei de heer Hokwerda in de raad. Dan gaat de bus nu wel op de duur, maar als de stopplaats er komt, wordt het leefklimaat aantrekkelijker, komen er meer mensen en op de duur ook meer hussen. En nu maar afwachten wie gelijk heeft. Nu we toch in het oosten zijn, blik ken we nog even verder. De nieuwe Pool- se partijleider Edward Gierek en pre mier Jaroszewicz zijn het helemaal eens met hun Tsjechoslowaakse collega’s Hu- sak en Strougal. Dat is gebleken tijdens het vijf uur durende bezoek, dat de Po len zaterdag hebben gebracht aan War schau. Volgens ’n communiqué was men „vol ledig eensgezind over alle besproken vraagstukken”. Onder meer staan zij achter de Oostduitse eis van volledige erkenning door het westen, Gierek heeft eerder al bezoeken gebracht aan Mos kou en Oost-Berlijn naar men aan neemt om zich voor te stellen aan de bazen daar. Geheel rustig is het overigens in Polen nog niet. Drieduizend Poolse arbeiders hebben een uur lang luidruchtig gede monstreerd voor het directiegebouw van de grote werf „Lenin” in de Oostzeeha- venstad Gdansk. Zij eisten en kregen ge daan, dat een delegatie naar Warschau zal worden gestuurd om hun grieven voor partijleiding en regering uiteen te zetten. Zij willen ook dat de nieuwe par tijleider persoonlijk naar Gdansk komt om met eigen ogen en oren de situatie te zien en te horen in de havenstad. Een doorgaande nationale en interna tionale concentratie van economische macht in de westerse economieën kan voor deze volkshuishoudingen ’t rende ment uit de Oost-Westhandel doen toe nemen. 1969. Daarbij vielen 329.659 gewonden, dat is 3,5 percent meer. Kortom: de autoriteiten stelden op een aantal grote wegen een maximale snel heid in van 110 kilometer per uur, wat hier de nodige deining veroorzaak te. Ze verwachtten er een wonder van: het heeft niets geholpen. Deze foto van de week is gemaakt door de heer L. K. Mol. We hoorden on langs de opmerking: Altijd die lange verhalen bij de foto’s! Welnu, de klant is koning. Dan nu geen lang verhaal. We maken er een zoekplaatje van. Waar is deze foto gemaakt? En wat stelt het voor? Wie het weet mag het zeggen. Het vrijgeven van gebak, dat nu zonder bon mag worden geleverd, heeft de bak kers in grote moeilijkheden gebracht. Het ziet ernaar uit, dat, voor het eerst in de geschiedenis van de mode, de Franse couturiers zullen moeten zwicht ten voor de wensen van hun cliënten. Hoewel mode-mensen nog zeker één sei zoen zouden willen dóórgaan met de midi-mode roepen modebewuste jon ge vrouwen het al van de daken: „De midi is fini, leve de mini!” Een enkele modeman voert nog een achterhoedege vecht, maar het merendeel zegt het al eerlijk: „lang is voorbij, de komende len te zullen we op kort moeten overscha kelen.” Parijs aarzelt nog, maar de strijd lijkt zelfs daar al beslist. Veel erger probleem dan dit mini-oor- logje schept het verkeersprobleem. De Italiaanse invoerstop voor Neder landse consumptie-eieren is in pluim- veekringen met zeer gemengde gevoe lens ontvangen. Bij het ministerie van Landbouw toonde men zich onaange naam verrast. Vorige week donderdag is de directeur van de veeartsenijkun- dige dienst drs. J. van den Bom nog in Rome geweest om met zijn Italiaanse collega’s over de in Nederland heersen de pseudo-vogelpest te praten. Bij dat gesprek is hem niets verteld over de nu genomen stappen. Begin vorige week zet te Italië de invoer van Nederlands le vend pluimvee al stop. In de kerkdienst der Ned. Herv. ge meente te Oosterlittens werd afscheid genomen van ouderling Joh. Peereboom, die gedurende 35 jaar deze functie bekleedde. De kollekte voor de repatriëring uit Indië heeft te Bolsward f 5000 opge bracht. Met de kerkcollecte van f 2000 is de totaalopbrengst f 7000. De afdeling Bolsward van het Ned. Roode Kruis ontving een grote zending jam uit Noorwegen. Verder werd een partij closetrollen als geschenk ontvan gen, die over de verschillende inrichtin gen verdeeld zijn. Dit was het geval met onze oosterburen. In West-Duitsland is n.l. herdacht dat precies honderd jaar geleden, op 18 januari 1871, in de Spiegelzaal van Ver sailles, de Duitse eenheid gestalte kreeg en het Duitse Rijk werd uitgeroepen. Te vieren was er echter niets. Het Duit se rijk is in 1945 na een helse oorlog in elkaar gestort, de Duitse eenheid is verloren en het begrip Duitse natie leeft slechts voort als een politieke wens die met de werkelijkheid niet zo erg veel gemeen heeft. In West-Duitsland is dan ook een dode herdacht. Letterlijk gebeurde dit door kransleggingen van regering en oppo sitie bij het graf van Otto von Bis marck in Friedrichsruh in het hertog dom Lauenburg. Hier rust de „Ijzeren Kanselier” die met list en geweld de Duitse eenheid onder leiding van Prui sen smeedde. Zorgen zijn er ook bij onze naaste zui derbuur. Veertien dagen hebben de Bel gen nu de tijd gehad om te wennen aan een nieuwe belasting, de BTW, en het blijkt dat dit hun maar moeilijk afgaat. Niet alleen zijn er tal van win keliers die, ondanks de maanden ge duurd hebbende voorlichtingscampagne, dr blijkt van geven met de nieuwe si tuatie maar moeilijk uit de voeten te kunnen maar het regent ook klachten van consumenten. Bij de controledienst van het Ministerie van Economische Za ken worden rond honderd controleurs elke dag geconfronteerd met duizenden klachten. De zesde Europese conferentie van se fardische „Portugees Israëlische” joden is in Amsterdam afgesloten met het aannemen van enkele resoluties, die naar de Verenigde Naties in New York zijn gezonden. In de resoluties wordt aangedrongen op het recht van de joden in de Sow- jet-Unie en sommige Arabische landen hun geboorteland te verlaten en zich el ders te kunnen vestigen, o.m. in Israël. Tevens werd een beroep gedaan op de volkeren in het Midden-Oosten als goe de naburen met Israël de weg naar de vrede en vriendschap te vinden. Voorts werd een telegram verstuurd naar de koningin ter betuiging van er kentelijkheid voor het medeleven in ver leden en heden van het koninklijk huis en de diverse Nederlandse regeringen met het Nederlandse jodendom. De Sowjet-vloot in de Middellandse Zee vormt een belangrijke afschrikwekken de macht tegenover het imperialisme, zo heeft de Russische president Podgorny zondag in Alexandrië verklaard. Hij zei dat de bezoeken van Russische oor logsschepen aan Egyptische havens een „vriendschappelijk karakter” dragen en in het belang zijn van de twee lan den. De rooms katholieke bisschoppen van Nederland hebben hun instemming be tuigd met het besluit van de Wereld raad van Kerken om steun te verlenen aan bewegingen in zuidelijk Afrika en andere delen van de wereld, die het racisme bestrijden en de slachtoffers daarvan bijstaan. De bisschoppen heb ben deze steun ook in geld uitgedrukt. De bisschoppen zijn uitgegaan van de toezegging door de organisaties, dat zij de ontvangen steun niet besteden voor het aanschaffen van wapens maar voor humanitaire doeleinden. De organisaties ontvangen nu een sym bolische bijdrage van tienduizend gul den. De zeven Nederlandse bisdommen schenken elk duizend gulden, terwijl de Nederlandse Missierad, de Pax Christi- beweging en de St. Willibrordusvereni- ging ieder ook duizend gulden bijdra gen. (dr. P. van Veen) Aan de agrarische produktie zijn soms duidelijk externe effecten verbonden. In die gevallen kan steun aan deze sec tor wenselijk zijn. Bolswards Nieuwsblat STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en (dr. P. van Veen) De produktie van de landbouwonderne mingen in de EEG dient afgestemd te worden op reële afzetmogelijkheden bin nen en buiten de EEG. (dr. C. Datema) 't Verdient aanbeveling boteroverschot- ten op te slaan in de direkte omgeving van de Noordpool. De herstelwerkzaamheden aan de Blauwpoortsbrug vorderen goed. Eind deze maand kan de brug weer voor ver keer worden opengesteld. Mantgum had visite van twee kabou- ter-commune-leden uit Sloten, aldus le zen we in De Flapüt. De afdeling Baar deradeel van de Jongerein had ze hier voor uitgenodigd. Al spelend op hun mondharmonika kwamen ze Mantgum binnen. De bovenzaal van café Hart mans was ingericht zonder stoelen en tafels, maar mét petroleumlampen en koffie. De communeleden heetten alle bei Peter, maar de ene liet zich, om verwarring te voorkomen, Piote noemen. Ze hielden een korte inleiding, elkaar telkens aanvullend, proberend zo de ton gen en vragen wat los te laten komen. Die schenen nogal vast te zitten in het begin, maar geleidelijk ontspon zich een informatieve discussie, die meer over politiek ging dan over het oorspronke lijke onderwerp: de commune. Al gauw viel ’t gezelschap in twee groe pen uiteen. In elke groep zat een com- menelid die de vragen van zijn omzit- tenden beantwoordde. Zo werd op een gegeven ogenblik in de ene groep over het opvoeden van communekinderen ge sproken, terwijl in de andere groep het draaien van een joint met hasj of iets dergelijks werd gedemonstreerd. De communeleden hadden vergeten hasj mee te nemen zodat het high worden, zeer tot ongenoegen van sommige toe hoorders, niet door ging. Het roken van een joint werd door ieder even gepro beerd. Sommigen stikten bijna in de rook van de zware shag, die zeer diep geïnha leerd diende te worden. De voorzitter Siemen Reitsma besloot de avond, waarmee hij tevens aftrad als voorzitter en als zodanig een ieder dank te, die meegewerkt had onr zijn voor zitterschap zo goed mogelijk te kunnen uitoefenen. De twee kabouters gingen met een ver diende oranjekoek weer Slotenwaarts. J.N.S. Hei is altijd weer een moeilijke keus uit de wekelijkse stroom van berichten nu juist dat te kiezen, dat van verstrekkende gevolgen kan zijn. Vanzelfsprekend een ramp als in Zürich grijpt ons aan. Maar over verloop van enkele weken, des noods maanden gaat het slijten en vervagen. Hoe diep ingrijpend ook voor de betrokkenen, op de gang van het wereldgebeuren heeft het nauwelijks invloed. Maar een klein berichtje, dat wij ergens tegenkwamen kan dat wel hebben. Oe Thant heeft aangekondigd dat hij zich niet weer beschikbaar zal stellen voor de functie van secretaris-generaal van de UNO als op 31 december dit jaar zijn huidige ambtsperiode afloopt. Dit gebeurde op zijn eerste persconferentie in 1971 waar de Birmese diplomaat, die sinds het ongeluk van Dag Hammerskjold in 1961 de hoogste functie bij de UNO vervult, zeide dat er niet de kleinste kans bestaat dat hij nog van gedachten zal veranderen, zoals dit reeds eerder toen hij van een dergelijk blijk gaf, het geval was. Toen deze toen nog erg onbekende tien jaar geleden tot dit hoge ambt werd geroepen, waren de meningen verdeeld. Nu na tien jaar kunnen we zeggen, dat het een goede keus is geweest, al moeten we de dag niet prijzen voor de avond is gedaald. Drs. J. M. van den Bom, directeur van de Nederl. Veeartsenijkundige dienst is in! talië verleden week onaangenaam getroffen door een mededeling waaruit bleek dat bepaalde Nederlandse kalver- mesters hun dieren weer hormonen toe dienen. Hij heeft dit maandag ver klaard. Drs. Van den Bom wees erop dat de mesters kunnen weten tot welk een eco nomische schade overtreding van het hormonenverbod kan leiden. In 1967 heeft Italië om die reden zijn grenzen gesloten voor Nederlandse kalveren. De dienst gaat de situatie bij de kalvermes- terij nog een volledig doorlichten. ik X (dr. G. Datema)

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1