Provinciaal bestuur bepleit her- opening station Mantgum Uit de provinciale keuken Instelling contactcommissie milieu hygiëne |1 M en Fan de Mar tiny toer Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND De Vluchteling Naar reorganisatie grotere openheid liJI 110e JAARGANG No. 7 DINSDAG 2« JANUARI 197 Wymbritseradeel, Mantgum stopplaat» NS ja of nee? JtS. bidriuwen per Tsj. de J. Advertentieprijs: 18 et. per mm Ingez, mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Ombouw van tuinbouwbedrijven op aardgas Abonnementsprijs f 4.95 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 3e week jan. 1921 SIL IN GROUNBANK UTKOMST JAEN Tweede eenheid Bergumer Centrale Gedeputeerde Staten van Friesland vra gen aan de Provinciale Staten machti ging een subsidie te verlenen aan tuin bouwbedrijven in Friesland, die hun olie- stookinstallaties ombouwen voor het ge bruik op aardgas. Gedeputeerde Staten willen het provinciaal subsidie gelijk stellen aan de bijdrage, die door het rijk wordt verstrekt. Door de sterke stij ging van de olieprijzen is het voor tuin ders aantrekkelijker geworden om hun kassn met aardgas te verwarmen. Ook uit een oogpunt van milieuhygiëne valt het stoken met aardgas te prefereren. Gedeputeerde Staten zijn van mening, dat de positie, waarin de tuinbouw ver keert, het gewenst maakt, dat ook de provincie een deel van de ombouwkos ten voor haar rekening neemt, in aan sluiting op de rijksregeling, die het mo gelijk maakt uit het Ontwikkelings- en Saneringsfonds een subsidie van f 3000 te verlenen. bidriuwen ha greide Gedeputeerde Staten van Friesland wil len voor het personeel van de provin cie, ongeveer 1200 man, een systeem van functiewaardering gaan invoeren. Zij Openbare vergaderingen van contactcommissies Contactcommissie voor de milieuhygiëne Functiewaardering voor provinciaal personeel van door de een functiewaardering en ook gebruik ma ken van de diensten van de afdeling functiewaardering van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Provincie wil aandelen waterschapsbank kopen Antwoord op volkstellingskaart. Ge boren? Antwoord 10 jongens, 7 meisjes, 3 doodgeboren, samen 20. Hoeveel nog in leven? Antwoord: niet één meer. Te Sneek een paartje in de echt verbon den, waarvan de hij 67 jaar was en de zij 17. Men rekende hem Dan ook spoedig in Want ’n gier in vrijheid Heeft geen zin. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Het provinciaal bestuur van Friesland wil met 50 aandelen B, elk groot f 1000 gaan deelnemen in ’t aandelenkapitaal van de Nederlandse Waterschapsbank NV te ’s Gravenhage. Gedeputeerde Sta ten hebben een desbetreffend voorstel aan de Provinciale Staten voorgelegd. De Waterschapsbank verstrekt geldle ningen en credieten aan de waterschap pen. De afgelopen vijf jaar werd aan de waterschappen in Friesland voor een bedrag van f 6.380.000 aan vaste geld leningen verstrekt. Dat vrijheidsfeest Der zotte deugd. Het heeft hem Korte tijd verheugd. Hij werd ontdekt In ’t beboste oord Dat bij het plaatsje Dongen hoort. In Breda stond hij Ingeschreven Wij wensen hem daar, Een gierenleven. Bolswarrls Nieuwsblad 3 aan het provinciaal bestuur te binden als de structuurcommissie voorstaat. Gedeputeerde Staten delen de mening van de Provinciale Underwysrie, dat het werk van de Provinciale Onder wijsraad meer in de openbaarheid moet komen. Daarom zijn zij er voor, dat de aan Gedeputeerde Staten uitgebrachte adviezen, worden gepubliceerd. Het kan de discussie en de opinievorming bevor deren als iedere geïnteresseerde ook de kans krijgt kennis te nemen van wat er zich op het terrein van het onderwijs in Friesland afapeelt. pen, bestaande uit de heren J. Brands, mr. E. Foppes, M. Kamminga en J. Sinnema, die intussen rapport heeft Hk- gebracht. Naar aanleiding van dit rapport en het daarover ingewonnen advies van de Pro vinciale Onderwijsraad stellen Gedepu teerde Staten thans voor in plaats van de drie bestaande provinciale onderwijs commissies en de tegenwoordige Onder wijsraad (Underwysrie) een nieuwe Pro vinciale Onderwijsraad van tenminste vijftien leden te vormen, die onderver deeld is in vier afdelingen, te weten voor: 1. het kleuter-, basis- en buitengewoon onderwijs, 2. het algemeen voortgezet en voorberei dend wetenschappelijk onderwijs, 3. het beroepsonderwijs, het leerlingwe zen en het vormingswerk voor de leer- plichtvrije jeugd, 4. het onderwijs in de Friese taal. Als overkoepelend orgaan wordt een Da gelijkse Raad voorgesteld, waarin twee leden uit elke afdeling zitting hebben. Leden van Gedeputeerde Staten zijn geen lid van de Raad. De nieuwe Provinciale Onderwijsraad en zijn afdelingen zullen zich niet meer, zoals de bestaande Underwysrie, met uit voerende werkzaamheden bezig houden, maar alleen de taak hebben het pro vinciaal bestuur en anderen (gemeente en schoolbesturen b.v.) te adviseren. De uitvoerende taken van de oude Under wysrie zouden overgenomen kunnen wor den door het Buro Taelbifoardering, dat geen directe band meer zal dienen te hebben met de afdeling van de Raad, die het onderwijs in het Fries behar tigt, omdat dit Buro een veel algemener taak heeft dan het bevorderen van het Fries in het onderwijs alleen. Gedepu teerde Staten willen aan de nieuwe Pro vinciale Onderwijsraad een functiona ris verbinden, die tevens secretaris kan zijn van de verschillende afdelingen en die in provinciale dienst zou moeten ko men. Gedeputeerde Staten willen verder in deze tijd van het meer in de openbaar heid treden van adviesorganen de Pro vinciale Onderwijsraad de mogelijkheid geven een duidelijk herkenbare nlaats in het Friese maatschappelijke en culture le leven in te nemen. De Raad zou, naar de mening van Gedeputeerde Staten, niet alleen adviserend maar ook informe rend en visievormend kunnen werken. „Er komt,” aldus Gedeputeerde Staten, „hoe langer hoe meer behoefte aan een breed overlegorgaan voor het onderwijs, ook provinciaal’. De leden daarvan kun nen wel door Gedeputeerde Staten wor den benoemd, maar aangezien ds weste lijke taak der provincie op onderwijsge bied zeer beperkt is, lijkt het Gedepu teerde Staten niet nodig de R»ud »o sterk Onder de moerdijk Was het karnaval Een Bengaalse gier Die merkte dat al. Het provinciaal bestuur van Friesland heeft de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, de heer M. J. Keyzer, met de meeste klem verzocht te bevorderen, dat het verzoek van de N.V. Nederlandse Spoorwegen om het station Mantgum, gelegen aan de spoorlijn van Leeuwarden naar Sneek, te heropenen wordt ingewilUgd. De akkom- modatie zou - om de kosten zoveel te beperken - zeer eenvoudig kunnen zijn, zo menen Gedeputeerde Staten. Er zou volgens hen desnoods volstaan kunnen worden met één opneembaar perron in dezelfde geest als bij het ijsstadion Thialf in Heerenveen is aange bracht. Gedeputeerde Staten vinden heropening van het station van Mantgum van belang voor de inwoners van Mantgum en omgeving, omdat die daardoor over een snelle en comfortabele verbinding met Leeuwarden en Sneek zullen kunnen beschikken, hetgeen een gun stige invloed heeft op het leefklimaat in deze streek. De busverbindingen zijn nu slecht en Gedeputeerde Staten ver wachten van een heropening van het spoorstation weinig schade voor de betrokken buslijn, die nu eenmaal niet voldoende in de be hoefte kan voorzien. De frequentie is niet hoog, de reistijd is lang en er rijden b.v. ’s avonds laat uit Leeuwarden in de richting Mant gum geen bussen, zodat diegenen, die cursusen en dergelijke in Leeu warden (willen) volgen, geen verbinding per bus meer hebben. Concert van het dubbel mannenkwartet te Bolsward in De Doele. K. de Rook, cellist te Den Haag. J. Faber, pianist te Bolsward. dizze tiid mei bikend wêze. Oan de oare kant liket it my foar de eigner ek in great risiko, dat de hierder allinnich foar de gebouwen opdraeit. feil net fa- kentiids de tige djüre fakman mijd wur- de en it spul ütsloere? Hwat bitsjut dit nou yn de praktyk. Lit üs bisykje dit mei in foarbyld düd- lik to meitsjen. Jo hawwe in goede pleats fan 30 ha. Nim oan, dat hy troch de grounbank takseard wurdt op 6000 goune de ha. Dan moat it al in tige goede pleats wêze. De eigener bart dan 180.000 gou ne en hy kriget it rjucht syn soan op dy pleats to setten. Dy kriget in hier- kontrakt foar 26 jier. Dizze soan moat dan oan hier foar it lan bitelje 4 pet. netto fan de oankeapsom, dus 4 pet. fan 180.000 goune is f 7200. Mar boppe- dat moat hy ek de grounlêsten de wet- terskip-wegen-baetbilêsting bitelje en al le ünderhaldskosten fan de pleats, hwant dy f 7200 moat sünder iennige öf- trek oan de gfounbank oermakke wur- de. By in trochsné-pleats sille de lésten en it folie ünderhald meimekoar de jon ge boer ticht nei de 10.000 goune jiers bringe en dêrmei bitellet hy dan wol in stive hier foar in pleats fan goed 80 pounsmiet. It foardiel moat.sitte by de heit, dy’t op dizze wize syn jild frij- kriget, sünder dat de soan it noa- dich hat. It sil alhiel fan de kommende tiid óf- hingje hoe’t dizze jonge boer buorkje sil. Rinne yn de kommende jierren de prizen op, dan sil it mooglik wol gean, mar slagget dat net, dan wurdt it in Coïberkostuum vanaf f30,P. B. Bak ker, Leeuwarden. Van Nelles gebroken thee 16 ct. onspakje. T. B. Feenstra, autoverhuurinrichting. Tarief verlaagd tot f 0,40 per km. T. B. Feenstra, tel. 35. De Friese motorclub heeft besloten pink stermaandag een elfstedentocht te hou den. „Het behoeft nauwelijks meer te wor den betoogd, dat een krachtige aanvat- ting van de bestrijding van de vervui ling van water, lucht en bodem, als mede van buitensporig lawaai, ook in ons land een noodzakelijke levensvoor waarde is geworden.” Dit schrijven Ge deputeerde Staten van Friesland in een voorstel aan de Provinciale Staten om een contactcommissie voor de milieu hygiëne in te stellen, die tevens kan fungeren als hoorcommissie, bedoeld in de wet verontreiniging oppervlakte wateren. De hoorcommissie heeft tot taak om hen, die bezwaren hebben te gen de ontwerpen der provinciale ver ordeningen op het terrein van de be strijding van de waterverontreiniging, in de gelegenheid te stellen deze bezwa ren nader mondeling toe te lichten. De contactcommissie krijgt tot taak een gecoördineerde aanpak van de bestrij ding van de milieuverontreiniging te sti muleren en te begeleiden. Hij had bekijk Van iedereen Want gieren zijn Niet algemeen. vragen aan Provinciale Staten daarvoor ’n krediet van rond 70.000 gulden. Voor dat bedrag zal een inventarisatie plaats vinden van alle functies met functiebe schrijvingen en een waardering van de beschreven functies door middel van een functiewaarderingssysteem. Gedeputeer de Staten merken op, dat bij verschil lende provincies, gemeenten en bedrij ven reeds functiewaardering wordt toe gepast of gedacht wordt aan invoering daarvan. Door de functiebeschrijvingen worden de hoofden van dienst en de afdelingschefs nog eens geconfronteerd met de taakverdeling en de coördinatie van het werk binnen hun dienst of af deling. De functiebeschrijvingen kunnen ook worden gehanteerd bij de interne-, externe-, medische en psychologische se lectie. De personeelsleden zullen zelf een goede inspraak hebben bij de waar dering van hun functie. Gedeputeerde Staten willen de ambtenarenorganisa ties betrekken bij de invoering van de de bouw van de tweede eenheid identiek aan de eerste zal worden uitgevoerd en met name wanneer de bestellingen voor de tweede ketel en machine op zo kor te termijn na de eerste bestelling plaats vinden, dat zij door de leveranciers (Stork, Hengelo/MAN, Neurenberg) als gelijktijdig gedaan kunnen worden be schouwd. Het thans gevraagde krediet is aangepast aan het prijspeil per 1 januari 1971. DE PROVINCIALE ONDERWIJS RAAD OP DE HELLING Gedeputeerde Staten hebben aan Provinciale Staten van Friesland voorstel toe gezonden om de Provinciale Onderwijsraad van Friesland te reorga niseren. De taak van de Provinciale Onderwijsraad die in 1928 werd opge richt met het doel om speciaal het on derwijs in de Friese taal te bevorde ren, werd in 1967 verbreed tot de be hartiging van de algemene belangen va n het onderwijs, naast die van het volks- en taaleigen in Friesland. Er werden toen drie provinciale commissies op on derwijsgebied ingesteld, die vrijwel alle sektoren van het onderwijs omvatten. Vertegenwoordigers van deze commis sies werden opgenomen in de Onder wijsraad, maar in de praktijk is geble ken, dat het contact tussen de raad en de commissies onvoldoende was. Om daarin verbetering te brengen werd een struktuurcommissie in het leven geroe- Gedeputeerde Staten van Friesland heb ben de Provinciale Staten, die op 2 fe bruari vergaderen, een krediet van 120 miljoen gulden gevraagd voor de bouw van de tweede eenheid van ongeveer 300 MW voor de nieuwe electriciteitscen- trale, welke in aanbouw is aan het Bergumermeer. Met de voorbereidende werkzaamheden voor de bouw van de centrale bij Bergum, die een capaciteit van 600 MW zal krijgen, is in septem ber j.l. een begin gemaakt. De vorde ring tot stopzetting van de werkzaam heden, die door het gemeentebestuur van Tietjerksteradeel werd ingesteld, werd op 25 november 1970 in kort geding door de president van de Leeuwarder recht bank afgewezen. Het krediet voor de tweede eenheid van 300 MW moet een jaar eerder ter beschikking komen dan in 1969 werd verwacht, omdat de twee de eenheid van de Burgumer centrale in het kader van het nationale electrici- teitsplan van de SEP (Samenwerkende Electriciteits Productiebedrijven) in 1975 gereed moet zijn in plaats van in 1976, zoals oorspronkelijk werd ver wacht. Voor de eerste eenheid, die in 1974 in bedrijf moet worden gesteld, vo teerden de Friese Staten reeds eerder 140 miljoen gulden. Gedeputeerde Staten willen de Staten ’t krediet voor de fcwede eenheid steeds in de eerste vergadering van 1971 be schikbaar laten stellen, omdat het prak tische en financiële voordelen biedt als Woensdagavond kwam er weer een transport met 140 duitse vakantiekinde- ren aan, jongens en meisjes van 6 tot 14 jaar. De 20 kinderen die te Bols ward verblijven waren afkomstig van Hamburg. Wanneer de Provinciale Staten Friesland akkoord gaan met een Gedeputeerde Staten aan hen voorge legd reglement betreffende de instel ling, samenstelling en werkwijze van contactcommissies uit Provinciale Sta ten, dan zullen de vergaderingen van de ze commissies voortaan in het openbaar worden gehouden, tenzij een vijfde deel van de aanwezige leden of de voorzit ter ander nodig achten. Gedeputeerde Staten lopen met het vastleggen van het principe van de openbaarheid van de contactcommissies vooruit op de door hen toegezegde nota „Openheid en Open baarheid.” Tot nu toe bestond er alleen een re glement voor de contactcommissie voor de electriciteitsvoorziening. Het nieuwe reglement zal voor alle contactcommis sies gelden. Er zijn momenteel contact commissies voor culturele aangelegen heden, de electriciteitsvoorziening, de ruimtelijke ordening c.a., de waterstaat en voor aangelegenheden Verband hou dende met de ontwikkeling van 't Noor den des Lands. De contactcommissies hebben ten doel in kleine kring een gedachtenwisseling mogelijk te maken tussen vertegenwoor digers van Gedeputeerde Staten en een aantal leden van Provinciale Staten over belangrijke zaken, liggende op het ge bied waarvoor de commissies zijn inge steld. In de contactcommissies hebben Statenleden van alle fracties zitting. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Bolswardsche Courant, abonnements prijs S9 oerw per 3 maanden. Al jierren wurdt yn lanboukringen plei te foar in saneamde grounbank, dy’t bi- nammen oan jonge boeren it keapjen fan in pleats makliker meitsje soe. Mi nister Lardinois woe der yn earsten net oan, mar foline jier hat er de tasiz- zing dien, dat hy it troch in kommis- je bis jen litte soe. Dy kommisje is op 9 juny 1970 mei har wurk bigoun en nou leit it rapport Wel len op tafel. Hja komt ta de konklüzje, dat it winsklik is ta oprjuchting fan sa’n bank oer to gean, hwerby de steat in bilangryk diel fan de finünsjes le- verje moat. Fierder sil de steat ek ga rant wêze moatte foar it biteljen fan de rinte op de oandielen, dy’t troch trêd- den nomd wurde. De ütfiering wolle hja yn hannen jaen fan de stifting: Bihear Lanbougroun, de saneamde SBL dy’t ek nou by ruilforkavelingen dit wurk docht. Yn feite is de SBL al in groun bank yn dy forkavelingen. In bilangryk ütgongspunt is, dat sa’n grounbank de grounprizen net omheech bringe mei. Dat wie ek it greate bi- swier tsjin rintesubsydzjes, dy’t dit sündermis dwaen soene. Hja stelle, dat de groun oemomd wurde moat tsjin in „foarsichtige forkearswearde fan for- hierd lan”. Nou, hwat dat krekt is, wit ik net, mar de normale forkearswear de fan forhierd lên leit net heech en as dit dan ek noch foarsichtich tak seard wurde moat, sjocht it der foar de eigners net botte florisant üt. In twadde punt is, dat de grounbank neffens dit rapport allinnich keapje wol fan minimael 30 of 50 ha bou. Hwant, sizze hja, it moatte wêze, dy’t ek yn de kommende jierren rjucht fan bistean halde. Lytsere bidriu wen, dy’t kans sjogge lan by to keap jen om sadwaende de noarm to heljen, moatte dan minstens 10 ha greater wur de, oars komme hja net yn oanmerking. In trêdde, tige bilangryk punt is, dat de Grounbank allinnich groun oemimt, mar gjin gebouwen. Dér bliuwt de boer seis mei sitten. En hwat dit bitsjut yn hiele toer. De heit bliuwt eigner fan de gebouwen en it hiem, hoe’t hy dit mei de soan re- gelje sil, wurdt yn it rapport net neamd. Dat sille hja togearre ütmeitsje moatte. De soan sil wol in bipaelde hier foar de gebouwen bitelje moatte en dan togear re it ünderhald bikostigje. Binne de 26 jier om, dan kin de soan forlinging krije, mar net as hy yntusken 65 jier wurden is of it bidriuw nef fens de ynsichten fan dan to lyts wur den is. Ek kin de groun nei 26 jier wer- omkoft wurde. Mar dan tsjin de priis fan dy tiid! Dit binne de wichtichste dingen üt it rapport Wellen. Wy witte fansels net, hwat de minister dwaen sil en noch min der hwat de organisaesjes hjir fan siz ze sille. Mar as it al sa komme soe, leau ik net, dat der folie gebrük fan dy grounbank makke wurde sil. Hwant it is net yn it foarste plak de groun, dy’t it buorkjen swier makket, mar fol ie mear de gebouwen en de needsaek- like modernisearing derfan en hjir lit te hja de lju seis mei oanpiele. De jonge boer komt boppedat op in hier to sitten, dy’t boppe de tsjintwurdige noarmen ütgiet. Allinnich foar de jon ge boer mei in swiere hypteek sit der faeks hwat yn, as heit dizze wei op- gean soe. Lykwols it is noch net sa fier. It is nou inkeld mar in rapport en hoe’t de nije mannen dy’t yn april it bistjür oemimme, hjir oer tinke, bliuwt öfwachtsjen. I f II

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1