Russische Polen op invasie m handen GabeSkroap C.A.F. had een gunstig jaar I I I Reserves ten aanzien van Nixon s jaarrede I w 1 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Roman van G. Abma R.O.N.O. voor ,d Schaatswedstrijden te Heerenveen Foto van de week EN >0 15 >0 >0 >0 M) >0 >0 10 lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllll X Hwat hal As hjoed to sizzen >0 >0 >0 J J W B S* S IJOe JAARGANG No. 8 VRIJDAG 29 JANUARI 1971 Wymbritseradeel, Hoopvol Succes voor Brandt Mop van de week Middeleeuw» Knokploegen Weer draadconinuuiicatie Sjah dreigde Oeganda Resultaten Organisatie En dat is m.i. juist zo fijn. President mag terug Kritiek op Nixon Omzetten en Dy’t seis net skjin op ’e htid is, praet leaf st oer in oar. Advertentieprijs: 18 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag De C.A.F. kan terug zien op een gunstig boekjaar 1969/1970, zowel wat betreft de omzetten als de resultaten. Het was een extra lang boekjaar, omdat In de C.A.F.-ledenraadsvergadering van 15 januari 1970 werd besloten in het vervolg het boekjaar te laten lopen van 1 september te.m. 31 augustus. Dat was tot nog toe van 1 juli t.e.m. 30 juni. De cijfers, die in het pas verschenen jaarverslag worden ge noemd, hebben veelal betrekking op het 14 maanden lange boekjaar. Wanneer er cijfers worden vergeleken met die van het voorgaande boekjaar, wordt uitgegaan van de situatie, zoals die per 30 juni 1970 was. Abonnementsprijs f 4.95 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Ook elders, in Afrika is het niet rus tig geweest. Zo heeft het leger maandag de macht overgenomen in Oeganda tij dens de afwezigheid van president Mil ton Obote. Leider van de staatsgreep is de voormalige opperbevelhebber van he t leger, generaal-majoor Idi Amin. Pre sident Obote, die huiswaarts keerde van de Gemenebest-conferentie in Singapo re, is in het naburige Kenia geland. N a aankomst op het vliegveld van de hoofd stad Nairobi werd hij onder zwaar po- litie-escorte naar een hotel gebracht, waar hij zich heeft afgezonderd. De staatsgreep in Oeganda is voor zover be kend geslaagd. Geruchten deden de ron de dat eenheden die Obote trouw zijn gebleven, verzet zouden bieden maar hier over kon geen duidelijk beeld warden verkregen. In Kampala, de hoofdstad van Oeganda, is het na demonstraties voor de nieuwe machthebbers, rustig. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Wtg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 T»L 3044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157), zaken heeft de bewering van Obote als pure verzinsels van de hand gewezen. In organisatorisch opzicht is het afge lopen jaar voor de CAF van speciale betekenis geweest. In Cebeco-verband werd een statutenwijziging aanvaard, w.d. deze overkoepelende organisatie thans A- en B-leden kent, 't B-lidmaat- schap is te vergelijken met het lid maatschap, zoals het voor de statuten wijziging was. Het A -lidmaatschap be oogt een nauwere samenwerking tussen Cebeco en haar leden, waarbij Cebeco en de A-leden samen het beleid bepalen. De CAF is A-lid van Cebeco gewor den, om dat zij positief staat tegenover een landelijke bundeling van krachten. In totaal hebben 72 leden van Cebeco zich aangemeld voor het A-lidmaatschap samen 80 pct. van de omzet vertegen woordigende. maanden) en 161.530.967 kg (14 maan den). Bij een nadere beschouwing van de vorm, waarin het krachtvoer wordt afgenomen, valt op, dat de vraag naar- gemengd meel voor rundvee sterk af neemt. Daarentegen stijgt de vraag naar brokken en korrels. Dit is ’n gevolg van de toenemende aflevering van kracht voer in bulk. De vraag naar koekjes, die een aantal jaren stabiel is gebleven, ver toont althans ’n neiging tot dalen, aldus het jaarverslag. De inname van granen verliep in 1969 vlot. Niettegenstaande de lagere ha-op- brengst van met name zomertarwe, kon de omzet worden vergroot. Dit betekent, dat het marktaandeel van de CAF, bij de handel in binnenlandse granen, is toe genomen. Bij de kunstmestafdeling deed zich een opmerkelijke stijging van de omzet voor. Op basis van ’n boekjaar van 12 maan den werd 85.490.334 kg verkocht tegen 75.400.438 kg in het jaar daarvoor. In het 14 maanden lange boekjaar was de omzet echter 113.327.106 kg. Deze ster ke stijging was het gevolg van een on overzichtelijke kunstmestmarkt, waar bij de C AF tegen lage prezen kan aan bieden. Tot slot van de afdeling Mechan, waar onder de landbouwwerktuigen, OK-pro- leder weet de resultaten Van t,v. en uit de krant En de Jan Bol’s trieste affaire Had misschien de overhand. Onder applaus van de aanwezigen Reed hij een ererondje toch En ach, wat is er ook verloren? Hij kan nu laten winnen nog. Want het valt wel te betwijfelen Dat hij kampioen zou zijn Als Bols behoorlijk had gewisseld En niet gevolgd de buitenlijn. Fornaess is NU de overwinnaar En wij gunnen hem dit wel: Maar zonder chauvinisme stel ik: ’t Is mee te danken aan die rel. dat de Koningklijke Van Gorcum en Comp. te Assen heeft uitgegeven bij het afscheid van prof. dr. H. J. Brakke als direk- teur van die uitgeverij. In hetzelfde programma bespreekt de heer C. F. de Vries de moderne boeren roman „De Gersridders” van G. Abma. Dit boek is bekroond door de Kristlik Fryske Folksbibleteek en êaor haar uit gegeven bij Osinga in Bolsivard, In het literair kwartier van de RONO op 31 januari (18.0018.15 uur) be spreekt de heer Jo Smit het vrienden boek „Homo res sacra homini' 311.649.865 359.367.807 De omzet 135.079.473 V Het wa» me het weekje wel. Wie naast de schaatswedstrijden - met het voetballen de meest onschuldige tijd tussen de naties - zich nog de. tjjd gunde om het politieke nieuws in de ether en in de pers te volgen, kreeg deze week een scala van toch wel verontrustende be richten te verwerken, maar in deze deeg zaten toch hier en daar ook een paar rozijnen van hoopvolle symptonen. Het meest verontrus tende vonden we wel het bericht over een dreigende Russische in vasie in Polen. De Sovjet-Unie is nl. gereed om met troepen tussen beide te komen als de arbeidsonrust in Polen weer tot een uitbarsting van geweld leidt, zo is in Oosteuropese diplomatieke kringen ver nomen. Het was om deze reden dat de Poolse partijleider Edward Gierek zich het afgelopen weekeinde naar Gdansk haastte om met de stakende arbeiders te praten. Volgens de Oosteuropese diplomaten hadden de Russische leiders aangenomen dat het verdwijnen van partijleider Gomulka na het voedseloproer in december en de nieuwe leiding van Glerek een kalmerende Invloed op de arbeiders zou heb ben, Zjj zeiden dat het Kremlin erg geschrokken was toen de stakin gen voortduurden en vreesden dat de onrust zou leiden tot meer po litieke beroeringen - misschien zelfs tot een omwenteling in de com munistische structuur van Polen. De Russen rijn volgens de diplo matieke bronnen gereed om met 'n snelle militaire invasie te reage ren als er in Polen nieuwe onlusten uitbreken. Zy zouden hun be slissing hebben genomen in de volledige wetenschap dat de snel ont vlambare Polen zich tegen de Russische troepen zouden kunnen ver netten. De invasie in Tsjechoslowak,je in 1968 werd praktisch zon der tegenstand en bloedvergieten uitgevoerd. Ook een lichtpuntje uit Berlijn: Zondag wordt na een periode van bijna 19 ja ren het telefoonverkeer tussen Oost en West-Berlijn hersteld. Hierin heeft de regering van de DDR gisteren toege stemd. Eerst zullen tien telefoonverbin dingen in gebruik worden genomen. Het telefoonverkeer tussen West- en Oost-Berlijn werd in 1952 verbroken. Dit gebeurde nadat Bonn het zoge- me” gewerkt moet worden aan een één wording van de Europese Gemeenschap. Deze formule komt geheel tegemoet aan de Franse verlangens. Parijs wil zich niet vastleggen aan bindende structu ren, als die welke in het bestaande plan- Wemer voor economische en monetaire eenheid zijn vastgelegd. De Fransen toonden zich ook zeer content met de uitspraak van een Duitse woordvoer der, volgens welke een eenwordingspro ces niet het slachtoffer mag worden van een .institutioneel perfectionisme’. De tweede dag werd niet bedorven Er heerste een aangename sfeer En wat ons het meeste verraste: Pechvogel Bols was er ook weer. 'n Middeleeuws aandoend tafereel deed zich voor in Guinee. Hier zijn 58 men sen opgehangen die zondag ter dood wer den veroordeeld wegens hun aandeel in de mislukte invasie van november vorig jaar, zo heeft Radio Conakry bericht. Volgens Radio Conakry zijn de 58 ver oordeelden op verschillende plaatsen in T land opgehangen. „Het was een car naval, het volk spuugde op de gehan genen en stenigde hun lijken,” zo zei de verslaggever. Onder degenen die terecht zijn gesteld zijn twee staatssecretarissen: Ibrahima Barry van financiën en Ousmane Bal de van planning. Twee van hen waren ex-staatssecretarismevrouw Loffo Ca mara van sociale en Sekoe Camara van buitenlandse handel. Ook de ex -di- rekteur van de staatsveiligheidsdienst, Moriba Magasoeba en de ex-direkteur van het bureau van de president, Habib Tall, zijn gi steren opgehangen. De Amerikaanse Democraten en ook 'n groep liberale Republikeinen hebben ge reserveerd gereageerd op de jaarlijkse boodschap aan het Congres van presi dent Nixon. De gezamenlijke zitting van Senaat en Huis van Afgevaardig den onderbrak de president slechts elf keer met applaus, wat ongebruikelijk laag is. In zijn rede van 35 minuten, die uit sluitend over binnenlandse aangelegen- In Milaan, Lecco Reggio Emilia en Par- lemo hebben neofascistische knokploe gen zaterdag wederom ernstige botsin gen met de politie en leden van vak organisaties uitgelokt om de straatter reur te doen herleven. In Milaan werden de knokploegen met autobussen uit andere steden aange voerd. In de bussen heeft de politie talrijke slagwapens en fietskettïngen ge vonden waarmee de neo-fascistische knokploegen ook al rijkelijk waren be wapend. Nadat ongeveer 1000 manschappen die de neo-fascistische leiding had opge trommeld ’n vergadering in ’n gehuurde zaal hadden bijgewoond, omdat de po litie hun straatbetoging had verboden, trokken zij er in groepen op uit om de binnenstad op stelten, te zetten. naamde Duitsland-verdrag had onder tekend. waarin Amerika, Engeland en Frankrijk him bezetting beëindigden en de Bondsrepubliek zijn soevereiniteit verleenden. Het tweedaagse bezoek van de West- duitse bondskanselier Willi Brandt aan Frankrijk is begonnen met een vroege kranslegging op het graf van generaal De Gaulle in Colombey les deux Egli- ses. De speciale trein van de bonds kanselier reed na deze stop door naar Parijs, waar Brandt en zijn minister de serie besprekingen begonnen met Pom pidou en de Franse regering. Het gaat om een routine-bezoek van Brandt in het kader van. het Frans-Duitse vriend schapsverdrag. Het is echter de eerste keer sinds de afsluiting van de akkoorden in Moskou en Warschau door Brandt en de recen te persconferentie van Pompidou, waar in de Franse ideeën over een Europese confederatie ter sprake kwamen, dat de 2 regeringsleiders elkaar ontmoeten. Europa, de Westduitse Ostpolitiek en Berlijn zijn dan ook de belangrijkste punten, die aan de orde kwamen. Na afloop van het tweedaagse bezoek van de Bondskanselier Brandt aan Pa rijs, heerste zowel aan Franse als Westduitse zijde grote opgewektheid. Beide partijen lieten weten, dat er „gro te vooruitgang was geboekt” en dat men het er over eens was geworden, dat in een sfeer van „fealisme en pragmatis- De omzet in geld steeg in het verslag tot 105,5 miljoen gulden. Hiervan had 3 miljoen gulden betrekking op de in koop van granen (vorig jaar 2 ,7 mil joen gulden). De financiële omzet be droeg op basis van 12 maanden 94,3 mil joen gulden, tegen 88 miljoen in het jaar daarvoor, hetgeen een stijging van ruim 6 mi Ijoen gulden betekent. Na ver antwoorde afschrijvingen kan f 1.300.000 op de ledenrekening worden bijgeschre ven (vorig jaar f 1.050.000). Dit betekent een restitutie op kracht voer van 2 pet., op kunstmest, zaai zaad, pootgoed en diverse artikelen 1 pet. en op landbouwwerktuigen enz. eveneens 1 pet. En om maar te eindigen in de ludieke sfeer met het snoepje van de week: Prins Philips, echtgenoot van de Brit se koningin Elizabeth, heeft het voor woord geschreven voor een studenten- krantje dat wordt uitgegeven om gel den voor liefdadige doeleinden in te za melen. Volgens het persbureau Associ ated Press staat het krantje vol minder nette moppen. Prins Philips schrijft in Zijn voorwoord: „Het blad is gebaseerd op het denkbeeld dat het doel de mid delen heiligt. Dus waarom geen schui ne moppen voor liefdadige doeleinden? Als u de moppen geestig vindt hebt u waar voor uw ge ld, als u ze niet geestig vindt hebben de liefdadige instellingen uw geld. De meeste mensen geven aan liefdadige instellingen met een goed geweten. Deze keer kunnen ze het met een kwaad geweten doen.” dukten, gereedschappen, tuinbouw, be strijdingsmiddelen en de winkels resor- teren. De omzet van deze afdeling steeg met 17 pet. tot rui m 13 miljoen gulden. Dit moet Fornaess ook wel erkennen ”t Zal zijn een domper op ’t sukses ’k Zou Bols dan graag nog adviseren Geef hem in Gotenburg een les! van kg tot ,147.167.709 kg (12 De afgezette president van Oeganda, Milton Obote, "mag terugkeren naar zijn land als gewoon burger. „Ik heb per soonlijk niets tegen hem. Ik ben zelfs bereid hem een baan aan te bieden,” zei de nieuwe militaire machthebber, generaal-majoor Ibi Amin. Enkele uren tevoren had Obote in de Tanzaniaanse hoofdstad Dar-Es-Sa- laam verklaard dat hij nog steeds pre- laam verklaard dat hij no gsteeds pre sident was en vast van plan spoedig terug te keren. Hij ontkende dat er een militaire staatsgreep had plaatsgevon den en beschuldigde Amin ervan dat de door hem veroorzaakte moeilijkheden moesten dienen als dekmantel voor de corruptie in het leger. Volgens Obote had Amin hulp gekregen van Israëli’s. De Oegandese luchtmacht wordt gedeeltelijk door Russen en Is raëli’s getraind. Amin heeft In Israël een parachutistenopleiding gevolgd. Het Israëlische ministerie van buitenlandse Het wordt tijd in dit overzicht ook eni ge regels te wijden aan hoopvoller nieuws. Ook hier beginnen we met Po len. De Poolse regering zal nl. de eigen domsrechten van de rooms-katholieke kerkgebouwen in de voormalige Duitse gebieden die na de Tweede Wereldoor log bij Polen zijn gekomen, aan de rooms-katholieke kerk in Polen over dragen. Premier Piotr Jaroszewicz heeft opdracht gegeven de hiervoor noodza- kelrjke wettelijke stukken op te stellen. Tot dusver werden de betrokken gebou wen beschouwd als oorlogsbuit. De staat gaf ze als eigenaar aan de rooms- katholieke kerk in vruchtgebruik. Voor waarnemers in Warschau kwam het be sluit als een verrassing. Volgens henbe- tekent het een wezenlijke bijdrage tot een betere verhouding tussen kerk en staat, waarvoor premier Jaroszewicz zich bij zijn ambtsaanvaarding vorige maand al had uitgesproken. De totale goederenomzet onderging een belangrijke stijging. Werd in het vorig jaar 284.549.449 kg verkocht, in 1969- 70 werd een omzet behaald van kg in 12 maanden kg in 14 maanden, in krachtvoer steeg Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt m: Bolsward, Baarderddeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en heden ging, riep Nixon het Congres op met hem samen te werken aan ’n pro gramma van vernieuwing en nationale hervormingen. Hij sprak over een .vreed zame Amerikaanse revolutie na een nachtmerrie van oorlog, inflatie en mis daad, waarbij de macht wordt terugge geven aan het volk.” Nixon noemde enkele punten waarover hij het Congres binnenkort wetsvoor stellen zal toezenden. Het meest ver rassende hierin was het voorstel tot her verdeling van de staatsinkomsten. De president wil dat de regering een gro ter stuk van haar inkomsten verdeelt over staten en steden die in financiële moeilijkheden zitten. Hij vroeg het Con gres voor dit doel 16 miljard dollar uit te trekken op een totaal van 210 mil jard aan federale staatsinkomsten. Een dergelijk voorstel, 'inaar van geringere omvang, heeft het Congres vorig jaar verworpen. In Washington verwacht men dat het nieuwe plan een zelfde lot wacht. f I g I t BB g BB «B De beslissing werd genomen En zal wel de juiste zijn Maar hoe dan ook, ’t bracht geen ellende Wolken, wind en water, deze drie W's beheersen deze foto, aan het fotografe ren van wolkenformaties wordt in de regel te weinig aandacht besteed. De heer T. Aukema uit de L. J. Timmer- straat heeft dit wel gedaan. We ho pen alleen maar, dat ze in de kranten- afdruk goed uitkomen. Dat de foto reeds enige tijd geleden is genomen blijkt wel uit de bladerdos der bomen. Er moet een straffe westenwind staan, want de toppen neigen oostwaarts. Het water is inherent aan de toren. De foto beeldt n.l. de watertoren van de IWGL af. Reeds 50 jaar geleden dacht men er aan Bolsward van leidingwater te voorzien. Sneek had het toen al (nl. 1921). Maar de raad vond het nog veel te duur en zo heeft men nog enige tijd gewacht. De jauto’s rijden op de z.g. Oude Mame- weg. Haast niet voor te stellen, dat dit vroeger de wegverbinding was met Wit- marsum. Rechts zien wij het bedrijf van Doorenbos. Het woonhuis gaat schuil in de bomen. De Sjah van Perzië heeft zondag de olieconcerns gewaarschuwd dat de OPEC-landen ernstig zullen overwe gen de oliekranen te sluiten als de on- derhandelingen over een nieuw prijzen- akkoord op niets uitlopen. De Sjah liet deze waarschuwing 'horen tijdens een drie uur durende persconferentie, de eer ste die hij sinds twaalf jaar heeft ge geven. De Sjah trok fel van leer tegen de olieconcerns. „Wanneer de oliemaat schappijen denken ons te kunnen over bluffen door ons met behulp van hun regeringen onder druk te zetten, dan begaan ze een grote blunder. De crisis die dan zal ontstaan strekt zich verder uit dan de olie alleen, en is een regel rechte confrontatie tussen arme en rij ke landen,” aldus de Sjah. Het Perzische staatshoofd herinnerde eraan dat de OPEC-landen de olie maatschappijen tot uiterlijk 3 febru ari de tijd geven om een beslissing te nemen over een nieuw akkoord. Wan neer de eisen van de olie-exporterende landen niet worden aanvaard zal tot maatregelen worden overgegaan,, zo zei de Sjah. Een daarvan zou ook kunnen zijn een verhoging van de belasting op de inkomsten van de olie-maatschappij- en in de diverse landen. Dit in navol ging van Venezuela die deze belasting vorige maand heeft verhoogd van 52 tot 60 percent.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1