Vreemde stilte rond olieproduktie Egypte m Bond Heemschut bestaat 60 jaar GaMiw Geheime commandotroepen in Amerika Zilveren filmpjes Foto van de week Hwat hat ós hjoed to sizzen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 110e JAARGANG No. 10 VRIJDAG 5 FEBRUARI 1971 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeek Primeur Geheim onthuld Perzië Daar heb Je hot.al Terug naar .Jarring Geen gesprek met Russen Laos SNICMCXXXNiCVNNVXNXXXXNVkXXX-'- Speldeprik Egypte en olie Abonnementsprijs f 4.95 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 18 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Ruilen: Een petroleumkachel tegen 2 Duitse lakens. H. Kuipers, Parrega 147. Is een staking een „vreedzame strijd, el ders in de wereld slaat men wel harder toe. Soms massaal in een bloedige strijd soms bij wijze van een speldeprik. Vier dagen voordat het bestand in het Nabije Oosten afloopt hebben Israëlische troepen b.v. een strafexpeditie onderno men naar twee Libanese grensdorpen. Met helikopters werden zij zes kilome ter diep Libanon binnengebracht waar zij een aanval ondernamen tegen Pales- Op Initiatief van de c.h. en a.r. raads- fraktie is te Bolsward een comité opge richt om te komen tot oprichting van een Chr. HBS. Ruilen: Trapspinnewiel tegen mariches- teren broek. P. Gorter, Burgwerd. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) le week febr. 1946 Bloedige onlusten in Weet- Bengalen Eigenlijk gek, dat wij bij onze foto grafische speurtochten naar interessan te hoekjes van Bolsward tot nu toe het centrum wat stiefmoederlijk bedeel den. Daarom vandaag dit plaatje van de Appelmarkt met ’t Stadhuis op de ach tergrond. De foto komt uit de rijke col lectie van de heer Eizema, Broereplein. De foto is gemaakt op een rustige mid dag, waarbij het erg stil is op straat. De Koffijplaets staat er nog niet. Dit geeft meteen even gelegenheid het ge heugen op te frissen. Er is zelfs in Bolsward een generatie groeiende, die de gracht zo zonder Koffijplaets en zon der podium niet hebben gekend. U zult met ons eens zijn dat dit stadsbeeld zo een prachtige ruimtewerking heeft, al zou de schoonheid er bij winnen, wan neer de gracht ook Inderdaad schoon zou zijn. Overigens is dit wel een foto die voor zichzelf spreekt. Of is er een oudere of oud-Bolswarder die eens com mentaar gaat geven wat hier zoal in een halve eeuw is veranderd? Ruilen: Turf tegen kleren. Tjerkwerd 14. Us wysheit birêst op üs erfaring en üs erfaring birêst op üs dwaesheden. Leeuwarden is 1 hof Dokkum ligt ter zijden of, Franeker de schove houdt, Makkum dat is heel koud. Sneek ligt in ’t land, Workum aan het strand. Bolsward voert het vee, Harlingen rust ter zee. Staveren is oud, Molkwerum is kwalijk gebouwd. Dokkum is een oude stad, Een oude stad boven maten Daar verkoopt men anders niet Als taai en ook granaten. Bolswards Nieuwsblad Onrust ook eiders. Bij ongeregeldhe den in het onrustige West-Bengalen zijn zondag zes mensen om het leven geko men, onder wie twee politiemannen. Sinds augustus zijn er in deze Indiase deelstaat ruim 400 mensen bij politie ke rellen en straatgevechten omgeko men. Nadat de centrale regering in Nieuw Delhi in maart van het vorig jaar het bewind in West-Bengalen had overgenomen, zijn er ongeveer 50 po litiemannen in deze deelstaat ver moord, het merendeel door Maoïsten die zich naxalieten noemen. Zondag kwam een politieman om bij een bomaanslag. Een andere politieman werd doodgestoken in Kirsjnager, een stad op 100 km ten noorden van Calcutta. Het Japanse persburau Kiodo meldde dat „enige duizenden Zuidvietnamese militairen de grens met Laos hebben overschreden”. Er zou hevig worden ge vochten in Zuid-Laos. Ook van de zij de van Pathet Lao, de linkse Laoti- aanse organisatie, is bevestigd dat de al dagen dreigende Zuidvietnamees-Ame rikaanse invasie in Laos een feit is. Hiervoor kreeg de Amerikaanse sena tor George Aiken, volgens zijn eigen woorden, de verzekering van het minis- Nu we het toch over olie hebben: De onderhandelingen tussen de grote oliemaatschappijen en de produktielan- den rond de Perzische Golf zijn mislukt.. Het op 19 januari begonnen gesprek werd gister afgebroken zonder dat men het eens was geworden over de prijs verhoging en een aantal andere voor waarden. Met spanning wordt nu gewacht op de reactie van de zes betrokken landen. Wanneer deze mochten besluiten om de oliekraan dicht te draaien, zou dat voor al grote problemen voor West-Europa en Japan met zich meebrengen, die rond 85 pct. van hun olie uit dit gebied be trekken. de schoonheid waren er aan het begin van deze eeuw wel. De beschrijving van historische monumenten in Noord-Hol- land en Amsterdam van de hand van de architekt A. W. Weissman kreeg gro te bekendheid. In 1906 werd de Vereni ging tot Behoud van Natuurmonumen ten opgericht. De heer Weissman meende echter dat de strijdbaarheid nog niet voldoende tot haar recht kwam en riep daarom de vertegenwoordigers van alle organisa ties waarvan hij steun in zijn streven naar een samenbindende organisatie kon verwachten, op 27 april 1909 in het Muntgebouw te Amsterdam bijeen. On der hen waren vertegenwoordigers van kunstenaarsverenigingen, architekten- bonden, toeristenorganisaties en studie clubs van oudheidminnenden in Ne derland. Deze bespreking mondde op 2 februari 1911 uit in de oprichting van de Bdnd Heemschut. Was het eerst een bundeling van orga nisaties, spoedig al stond de Bond ook open voor partikuliere leden. De Bond Heemschut besloot zelf geen historische monumenten in eigendom te verwerven, maar zich geheel te koncen- treren op de strijdbaarheid. Wel werkte de Bond krachtig mee aan de oprichting van plaatselijke organisaties en van in stellingen die zich ten doel stelden his torische monumenten aan te kopen en te restaureren. De eerste Heemschut-akties hadden groot succes, het waren veldtochten te gen de lintbebouwing en tegen de ont sierende reklames langs de openbare weg. De Bond Heemschut ontwierp de le schoonheids- en welstandsverorde- ningen, die allerwege door de provincies en gemeenten werden overgenomen. Om zijn nationale taak goed tA kun nen behartigen, begon de Bond in 1923 1 met de uitgifte van de tweemaandeljjk- De keatskening Teade Zyistra to Wyt- marsum forstoarn. Yn 1917 woun hy as jonge fan 16 jier al de gouden hor- loazjes op de Freulepartij. Meiinoar woun hy 107 earetekens en medailles, hweründer 5 goudene, fierders noch 30 leppels en foarken, 11 bekers en 3 ke- ningswikselprizen. Yn 1923 woun hy de bounspartij. Ek waerd hy keatskening op de ynternasjonale to Snits. Egypte was het eerste Arabische land dat zijn olie-industrie nationaliseerde, maar tegelijkerttjd zocht de Egyptian General Petroleum Corporation samen werking met buitenll. maatschappij en die werden uitgenodigd als partners. Het is deze vorm van samenwerking met Amerikaanse maatschappijen als Philips Petroleum en American Oil Com pany die de basis vormt van lonende exploitatie in de Golf van Suez en in de Westelijke Woestijn bij El Alamein. Ook de Russen hebben zich niet on betuigd gelaten en volop technische hulp verleend. Maar in tegenstelling tot de Amerikaanse maatschappijen, hebben de Russen geen directe investeringen ge pleegd en schijnen ze niet geïnteres seerd te zijn in toekomstige exploitatie mogelijkheden. Egypte zelf heeft kennelijk veel ver trouwen in de „olietoekomst”. Voor de periode 19701971 is een bedrag van 52 miljoen dollar voor de Egyptische regering uitgetrokken voor het opspo ren van nieuwe olievelden en proefbo ringen. lens, tegen het nodeloos dempen van grachten, het nodeloos bepleisteren van fraaie bakstenen gevels en het ver kwanselen van kunstwerken. Bezinning en studie als uiting van groeiende ver ontwaardiging tegen de aantasting van 1970 is in het Midden-Oosten toch al geen rustig jaar geweest. Nasser begon het jaar met zijn „war of attrition” (uitputtingsoorlog). Israël en Egypte beschoten elkaar over het Suezkanaal alsof er van een wapenstilstand nooit sprake was geweest. In augustus 1970 lukte het beide partijen ertoe te bren gen hun gevechten te staken. Dit o.m. op voorwaarde dat de militaire posities bevroren zouden worden. Een voorwaar de waar Egypte zich in de praktijk niet aan hield. Een onderdeel van het z.g. gewijzigde plan-Rogers de basis van dit be stand was dat beide partijen zich ge reed zouden houden om onder leiding van de VN-bemiddelaar Jarring te gaan onderhandelen. Egypte en Jordanië wil den praten, maar nu weigerde Israël dat eigenlijk al sinds 1948 om onderhande lingen had gevraagd. Israël baseerde zijn weigering op de schendingen van het be stand door Egypte versterking van de militaire posities aan het Suezkanaal en bovendien bestond er binnen de Israëlische regering verschil van mening over het nut en de gevaren van onder handelingen. Toch veranderde de situa tie in principe niet: Israël bleef zich realiseren dat alleen onderhandelingen op de lange duur een oplossing zouden kunnen brengen. Vandaar dat het uit eindelijk toch „terug naar Jarring” is geworden. Een ontwikkeling die vooral door Dayan in Israël zelf is „verkocht" door Hoessein werd toegejuicht en zelfs door Sadat voor de Egyptenaren aan vaardbaar werd gemaakt. De onderhan delingen zullen moeizaam verlopen, lang duren en misschien vaak worden onder broken, maar voor het eerst sinds 1949 22 jaar geleden wordt er onder handeld. De Bond Heemschut is in wezen voort gekomen uit een protest. Een protest tegen de aantasting van de historische schoonheid van ons land, tegen afbraak en vernieling van waardevolle monumen ten, stadspoorten, torens, kastelen, mo- De Amerikaanse luchtmacht heeft een eenheid van geheime commando-troe- pen, die actief zijn geweest in 28 lan den gedurende de afgelopen 10 jaar. Dit meldt het Amerikaanse tijdschrift „Pa- nade” in zijn editie van het afgelopen weekeind. De eenheid luchtcommando’s, de „Spe cial Operations Force” (SOF), werd in april 1961 opgericht in opdracht van president John F. Kennedy en omvat op het ogenblik 15.000 man, die speci aal zijn opgeleid om een grote verschei denheid van vliegtuigen te bemannen en een fantastische collectie wapens te be dienen in geheime krachtmetingen met uitgelezen tegenstanders. De SOF heeft deelgenomen aan een reeks van verschillende geheime acties, onder meer in Laos, Cambodja, Thai land, Peru, Guatemala, Spanje, Noord- Korea, Vietnam, Tibet en Saoedi-Ara- bië, aldus het blad. terie van Buitenlandse Zaken dat geen Amerikaanse soldaten bij gevechten in Laos zouden worden ingezet. Een woord voerder van de Pathet Lao in Parijs maakte echter bekend dat Amerikaan se commando-eenheden wel degelijk in Laos opereren. Volgens de Pathet Lao hebben Amerikaanse bommenwerpers de afgelopen dagen drieduizend ton bom men per dag boven Laotiaans grond gebied afgeworpen. Ook het Russische persbureau Tass kwam met het bericht dat de invasie in Laos is begonnen. Kosygin, de Rus sische premier, veroordeelde de opvoe ring van de oorlog in Indo-Chdna in scherpe bewoordingen. De Bond Heemschut bestaat dit jaar 60 jaar. De Bond werd op 2 februari 1911 in Amsterdam opgericht met als doei: het waken voor de schoonheid van ons land. Ter gelegenheid van dit jubileum zullen dit jaar diverse evenementen plaatsvinden en aktiviteiten worden ontplooid, welke het bestuur thans voorbereidt. Zo zal op 25 februari a.s. een bijzondere bestuurs vergadering wonden gehouden waar in aanwezigheid van de minis ters van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk en van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening, de voorzitter, dr. R. Hoegen, een rede zal houden, waarin hy een toekomstvisie van de Bond zal geven. Veelal wordt er in buitenlandse over zichten enkel gelet op conferenties, ver dragen, politieke acties, enz. en wordt de economie maar vergeten. Niet geheel terecht echter. Immers in wezen gaat het in de politiek vaak om economische belangen. Om deze reden zullen we af en toe in deze overzichten ook ons licht laten schijnen op kwesties en ontwik kelingen van economische aard Daar is b.v. het buurland (van Israël) Egypte als olieproducent. Merkwaardig genoeg hangt er 'n vreem de stilte rond de olieproduktie in Egyp te. Wijlen president Nasser heeft nooit verzuimd de al dan niet fictieve presta ties van zijn land en volk over de he le wereld uit te bazuinen. Maar over de groei van de olieproduktie in de laat ste jaren verrassend sterk gestegen heeft hij bescheiden gezwegen. In het november-no. van New Middel East geeft Jean-Jacques Berreby commentaar op deze ontwikkeling. Nasser heeft al vroeg in zijn politie ke carrière het belang van de olie voor Egypte ingezien. Hij realiseerde zich ook dat olie een twee-snijdend-zwaard kan zijn, dat men heel voorzichtig moet hanteren. Hij begreep dat de waarde van olie niet zozeer ligt in T bodem- bezit als wel in de winning en export naar degenen die olie nodig hebben. Een simpele waarheid, maar voor sommige Arabische landen moeilijk te begrijpen. se periodiek genaamd „Heemschut”, riep hij in 1933 een commissie in het leven, die zich speciaal bezig ging hou den met de weg in het landschap en richtte hij in 1939 provinciale commis sies op, die het hoofdbestuur advise ren en die waarschuwen als in de pro vincies aantastingen dreigen. In 1967 kwam een commissie cultuur leven 18151940 tot stand om de aan dacht te vestigen op het cultuurgoed uit deze wat veronachtzaamde periode, om deze te bestuderen, gegevens vast te leggen en de vernietiging van waar den uit dit tijdvak te helpen voorko men. In 19111913 en 1920 werden meer daagse kongressen georganiseerd en toen werden van 1927-’4O monumenten dagen gehouden in samenwerking met al le organisaties op het gebied van de monumentenzorg. In de jaren 1919 1934 en 1943 werden tentoonstellingen georganiseerd. De ter gelegenheid van 't gouden jubileum georganiseerde tentoon stelling „Levend Erfdeel” trok in het gehele land grote belangstelling. De Bond gaf van 19401954 een Heem- schutserie, bestaande uit 74 delen, uit en sinds 1968 een nieuwe reeks Fibu- la-Heemschutboekjes in populaire, hand zame vorm, die de verschillende facet ten van het heemschutwerk en de mo numentenzorg belichten, stedeboekjes, boekjes over ambachten, volkskunst en onderwerpen die karakteristiek voor land of gewest geacht kunnen worden De betrokkenheid bij het wereldgebeu ren ligt dicht bij de deur. Heeft u een penvriend in Engeland of een familie relatie in Parijs? De briefwisseling kunt u wel stopzetten. De Britse PTT-staking ging al zijn der de week in en het einde is nog steeds niet in zicht. Tom Jackson, de leider van de vakbond der PTT-ers, verklaar de zelfs, dat de stakers een hardere lijn gaan volgen en o.a. zullen ophouden met het uitbetalen van pensioenen aan ouden van dagen. Van haar kant wees de regering er op, dat 299 postkantoren in Engeland hun deuren openden, terwijl 540 gesloten bleven. Volgens de regering betekent dit, dat de bond zijn greep op de stakers verliest. De Franse PTT-ers gingen intussen woensdag het voorbeeld van hun Britse collega’s volgen en in staking gaan. Tot en met zaterdag zal er praktisch geen post bezorgd worden en het telefoon- en telegraafverkeer zal ernstige hinder ondervinden van de staking. De vakbonden, die achter de staking staan, hebben bekend gemaakt dat het werk pas zaterdag om middernacht vol ledig zal worden hervat. De staking is uitgeroepen als protest tegen een reorganisatie die volgens de vakbonden zou kunnen leiden tot een be- langrijkere rol voor particuliere onder nemers binnen het systeem van de PTT. Volgens een verklaring van de vakbon den is de staking „niet alleen bedoeld om de belangen van de PTT-ers te ver dedigen, maar ook om op grotere schaal de service voor alle Fransen te kun nen blijven verzekeren en uitbreiden.” Nadat de conversatie over het succes van Ard en de nederlaag van Atje in het weekend wat was geluwd werden af en toe in de wacht kamers en op de visites de astronauten nog eens ten tonele gevoerd. Er waren in het begin nog al wat moeilijkheden, maar terwjjl we dit schryven gaat het in gestrekte vlucht, terwijl de bemanning af en toe slaapt rechtuit rechtaan op de maan toe. Als er niets tussen belde komt, zal vandaag de landing plaats vinden. Toegegeven, zo wel Ard, Atje en Shephard hebben iets met nationale trots te ma ken, maar we liggen er niet meer wakker van. Het vraagt trouwens ook steeds veel sterkere impulsen om een schockeffect teweeg te brengen. Ook in de internationale politiek is dit zo. We schrikken al niet meer van bombardementen, Intriges, mislukte conferenties. We leren er mee te leven. Als ze ons maar niet raken, zeggen we wel niet, maar denken we wel vaak, als we het maar eerlijk willen toegeven. En toch? Als we even dieper na denken, raAkt het ons terdege. Niet enkel omdat nu eenmaal alle mensen broeders rijn, althans behoren te zijn, maar ook omdat heel het wereldgebeuren een raderwerk is, dat eenmaal in beweging ook ons levensrad mee doet draaien of we willen of niet. tijnse guerrillabases. Volgens Israëli sche mededelingen hebben de militairen drie huizen opgeblazen. Er ztjn trouwens meer gesprekken die mislukten. De westerse drie hebben een ontmoe ting met Russische functionarissen ter voorbereiding van de ambassadeurs- conferentie volgende week af gezegd. Men ziet in deze stap een daad van ongenoegen over de Oostduitse tactiek van vertraging inzake het verkeer van en naar West-Berlijn. De vergadering van de ambassadeurs van de Grote Vier over de toestand in/en rond Berlijn blijft echter gehandhaafd op begin volgende week. V

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1