China Sowjet het en op een front eens zijn Boerenbedrijf en gezin in de samenstelling van de jaren ’70 ■b Vrouw in Zwitserland mag stemmen Monetaire Unie dichterbij II Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Foto van de week 110e JAARGANG No. 12 VRIJDAG 12 FEBRUARI 1971 Wymbritseradeek Ruimtereis en prettiger Meer dan goud Stemrecht voor Zwitserse vrouw II. Bedrijf en gezin Een Pooise landdag III. Bedrijf, gezin en samenleving Monetaire Unie dichterbij Hervormingen Advertentieprijs: 18 et. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag De reparatie van ondergoederen gaat nog steeds door. Beleefd aanbevelend. Reparatieafdeling J. Visser, Markplein Bolsward. Zuster A. van Veen te Bolsward ge huldigd ter gelegenheid van haar 25- jarig jubileum als wijkverpleegster. 100-jarig bestaan van de Nutsspaar- bank te Arum. Er zijn thans 2500 in leggers. Het inleggerskapitaal bedraagt bijna 3 V4 miljoen. In het belang van de Nederlandse Textielindustrie houden wij ons beleefd aanbevolen voor de inkoop van lompen. S. Ouendag, Grote Kampen 26. Prins Soevanna Phoema, de premier van de Laotiaanse regering, reageerde nogal zwak op de invasie van de Zuid- vietnamese troepen in ztjn land door te eisen dat alle vreemde troepen zich on middellijk uit het land zouden terugtrek ken. Voorts verzocht hij maatregelen om de soevereiniteit en de neutraliteit van Laos te beschermen. De pro-communis- tische Pathet Lao heeft Groot-Brittan- nië en de Sovjet-Unie dringend ver zocht maatregelen te nemen om de Ver enigde Staten te dwingen hun agressie ve operatie te stoppen. Engeland en de Sovjet-Unie zijn beide voorzitters van de Geneefee conferentie, die heeft be paald dat Laos neutraal is. Naast de betreurenswaardige schermut selingen in Belfast is de oplaaiende oorlog in het verre Oosten wel het meest onprettige nieuws van deze week. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adrest Marktstraat 13 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) 8e week februari 1946 Amerikaanse luchtmacht steunt invasie pet. meer geld waard dan de huidige goudertsreserves des lands. Abonnementsprijs f 4.95 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 in 't NOS-journaal grote Amerikaanse Deze begrippen zijn in de agrarische sector vaak moeilijk te scheiden, vooral als het gaat om ingrijpende beslissin gen als b.v. bedrijfsovername of beëin diging. De privé uitgaven van een vier- persoonsgezin (dit werd als voorbeeld genomen) zijn bezwaarlijk vast te stel len het hangt er helemaal van af wat men onder noodzakelijke kosten van le vensonderhoud verstaat (moet men b.v. de verzekeringen hierbij rekenen, vroe gen sommige aanwezigen). Men bleek het er wel over eens dat het niet ver antwoord is privé uitgaven tot het uiter ste te besparen om Investeringsplannen in het bedrijf te kunnen handhaven. Vervolgens bepaalde men zich tot school en beroepskeuze van jonge gezinsleden. Ouders, kinderen, onderwijzers moeten gezamenlijk zich met bedoelde keuze be zighouden, testen is evenzeer in het be lang van opgroeiende kinderen die een richting zoeken, voor ontplooiing. Rap porteurs en verg, constateerden dat er in eigen omgeving weinig gebruik wordt gemaakt van beëindiging- en omscho lingsregelingen. Landelijk gezien meen de men wel dat velen beroepsverande ring overwegen. Gewezen werd ook nog op aanpassingsmoeilijkheden die zich meer dan eens voordoen bij omgeschool- den. De Italiaanse regering en de drie gro te vakcentrales zijn het eens geworden over enkele ingrijpende hervormingen. Overeengekomen is dat de staat de eerst volgende drie jaar 3.000 miljard lire (18 miljard gulden) beschikbaar zal stel len voor de volkswoningbouw. Op het gebied van de volksgezondheid is beslo ten tot de instelling van een voor ie dereen kosteloze nationale gezondheids dienst, die ook ziekenhuisverpleging zal waarborgen. Met het oog op dc bouw van een groot aantal nieuwe volkswo ningen zal de onteigeningsprocedure worden vereenvoudigd en zal paal en perk worden gestald aan de speculatie- Van de door de bezettende macht ge stolen klokken is te Makkum de groot ste weer teruggekomen. De insciptie luidt: Joan Nicolaus Derek I.Z. me fecit coma. Anno 1774. J. Wilco Ba ron Thoe Schwartzenberg en Hohen- landsberg, grietm. over Wonseradeel en Aurelia van Haarsma Douariere van Camstra en Eugenerfde ingezetene te Makkum. I. Het bedrijf Momenteel zijn er in Friesland nog on geveer 14000 land en tuinbouwbedrij ven, hoeveel zullen het er zijn rond 1980? Rapporteurs schatten het op on geveer 7000 (met inachtneming van het De Sowjet-Unie en de Volksrepubliek China zjjn het vaak oneens. In één opzicht trekken de rivalen echter gelijk op. Beide hebben felle kritiek geuit op de jongste uitbreiding van de oorlog in Indo-China door de gecombineerde Zuitvietnamese^Amerikaanse actie tegen communistische eenheden in het neutrale Uos. Ongeveer vierdui zend Zuidvietnamese soldaten werden maandag met Amerikaanse helikopters over de Laotiaanse grens gezet terwijl nog eens duizend Zuidvietnamezen met bewapende trucks over land het bergachtige koninkrijk binnenvielen met het doel de aanvoerroute vanuit Noord- Vietnam onklaar te maken. In reactie op de heftige kritiek heeft de regering Nixon de Amerikanen en de wereld verzekerd, dat de ge allieerde actie in Laos niet de neutraliteit van het land in gevaar brengt en bijdraagt aan een verkorting van de oorlog tal Indo-China, een argument dat niet erg geloofwaardig klinkt en wel even doet denken aan de vos die de passie predikt. De beide klokken zijn weer in de stad huistoren gehesen. Spoedig zal het be kende luidklokje weer haar vriendelijke klanken kunnen laten horen. ve prijsopdrijving van de bouwgronden. Ook in dit overzicht een snuifje eco nomisch nieuws. Ditmaal over Zuid- Afrika. Dit land heeft immers altijd be kend gestaan als de grootste producent van de wereld van goud en diamanten. In de jongste tijd is het ook een van 's werelds belangrijke producenten van andere delfstoffen geworden, met aard olie als opvallende uitzondering. Een omvangrijke zoektocht naar olie is aan de gang en er zijn hoopvolle tekens dat men lonende olievelden zal vinden, mis schien onder de zeespiegel aan de zuid kust. Thans verschaft Zuid Afrika 77 pet. van het gemijnde goud in de vrije (d.i. de niet-communistischewereld. Zuid- Afrikaanse en Europ. deskundigen me nen, dat Zuid-Afrika nog lange tijd een groot aandeel van het goud voor wereld- behoeften zal verschaffen. Zij geloven dat ondanks de prijszetting voor mone tair goud, te weten VS 35 per troy oun ce, de wereld bereid zal zijn om voor goud, voor industrie en kunstnijverheid bestemd, een prijs te betalen welke het lonend zal maken om het op grote schaa te winnen. Zuid- en Zuidwest-Afrika produceren omstreeks de helft van de sierdiaman- ten welke de wereld koopt. De diamant- produktie zal stellig de vraag tot ver in de toekomst kunnen bevredigen. Aan de vlasfabriek te Hoptille werd door het personeel afscheid genomen van de machinist J. Koorda, wegens ver trek naar Oudeschoot. De klokken te Pingjum hangen beide weer in de toren en hebben een kwar tier lang van vreugde geluid. De Europese ministerraad is erin ge slaagd enige beweging te krijgen in het debat over de monetaire unie. Hoe groot die beweging was viel maandagavond echter nog niet uit te maken. Verschil lende ministers deden na de eerste uren vergaderen vrij opgewekt. Maar tegen over de verklaring van bijvoorbeeld professor Witteveen, dat over een vrij groot aantal problemen de standpunten van de verschillende delegaties dicht bij elkaar waren gebracht, stond zijn ge lijktijdige erkenning, dat de weinige pun ten die nog geen oplossing hadden ge vonden politiek de meest gevoelige pun ten waren. Met een ruime meerderheid hebben de Zwitserse mannen zich tijdens een volks stemming uitgesproken voor het ver lenen van actief en passief kiesrecht aan hun vrouwen. Van de 57 procent van de mannen die voor de volksstem ming opkwamen, waren 621.403 vóór het door de Zwitserse regering gesteun de amendement op de federale grond wet en 323.596 tegen. Dit resultaat is vrijwel precies het omgekeerde van een twaalf jaar geleden gehouden volks stemming over deze kwestie. Zwitserland is hiermee de laatste wes terse democratie, die vrouwen toestaat om te stemmen. Er zijn nu nog vgf staten in de wereld die vrouwen van de stembus weren: Liechtenstein en de Arabische landen Koeweit, Jordanië, Saoedie-Arabië en Jemen. Liechtenstein zal op 28 februari stemmen over het verlenen van kiesrecht aan vrouwen. In slechts 8 van de 25 kantons en half-kantons van Zwitserland waren de mannen overwegend tegen het voorstel van de Zwitserse regering. De opposi tie was het sterkst in de Duits spre kende agrarische gebieden van Midden- Zwitserland. Bij de eerstvolgende volks stemming zal het Zwitserse electoraat dat uit 16 miljoen mannen bestond, worden uitgebreid met 1.9 miljoen vrou wen. De eerstvolgende volksstemming is op 6 juni. Hoewel de Zwitserse vrou wen nu mee mogen spreken over na tionale aangelegenheden, mogen zij in meer dan de helft van de 25 kantons nog steeds niet deelnemen aan regiona le en kantonale volksstemmingen. Er is trouwens nog meer goed nieuws. zenuwinzinking in het ziekenhuis moest worden opgenomen, en die nog steeds niet is genezen, nam aan de vergade ring niet deel. Omdat Gomoelka geen verantwoording voor zijn beleid kon afleggen werd hij geschorst en niet ontslagen als lid van het centrale co mité. Nu naar wat positiever nieuws. Desondanks hebben de opmerkelijkste recente ontwikkelingen in de Zuidafri- kaanse mjjnbouw plaats gegrepen in de voortbrenging van andere delfstoffen dan goud en diamanten. Goud beliep tot om streeks 90 pct. van de totale waarde van ’s lands mijnbouwproduktie tot 1940. Ondanks de verdubbeling van de goud- produktie (in onzen) sinds dat jaar is de waarde der andere delfstoffen geste gen tot meer dan 40 pct. van de jaar lijkse produktiewaarde. Hoewel Zuid- Afrika minder dan een procent van de droge oppervlakte der aarde inneemt is het een van de drie grootste we- reldproducenten van belangrijke mine ralen als antimoon of stibium, asbest, chromiet, magnesium, de platinagroep en uranium. Zuid-Afrika is ook de groot ste producent in Afrika van steenkool nikkel en zilver en een der drie groot ste producenten op dit vasteland van ko per, ijzererts, fosfaaterts, tin en nog eni ge mineralen. De republiek Zuid-Afrika is de voor naamste producent in het Westen van platina. De produktie hiervan was in 1969 ongeveer een miljoen Engelse on zen. De mijnbouw van dit metaal raakt thans slechts de oppervlakte van de gro te lagen, de grootste ter wereld, geschat op ruim 200 miljoen Engelse onzen, 60 Ook deze drie begrippen zijn nauw aan elkaar verwant. Het gaat in dit ver band niet om vroeger vooral voorkomen de verschillen in kleding en gedrags patroon tussen boeren en de rest van de bevolking (door waarnemers overi gens sterk overdreven) maar meer om dieper gaande vragen als: zullen er in de toekomst agrarische en niet-agrari- sche zelfstandige ondernemers blijven bestaan? Dit zal zeker het geval zijn. Voorheen werd door velen het accent zwaar gelegd op materieel gewin. Agra riërs van de „goede oude tijd” huldig den dan het beginsel, arm leven, rijk sterven. Moet dat vandaag ook nog na gestreefd, de welstand voor opstellen. Men prefereerde de gulden middenweg, met meer nadruk op het sociale aspect. Welzijn is soms meer waard dan wel vaart. Arbeidsvreugde en de nodige ont spanning maken het bestaan prettiger. Gelukkig beginnen velen dit in te zien. Dat betekent echt niet dat men dan ook het agrarisch leefklimaat rooskleu riger gaat voorstellen dan de realiteit, die globaal genomen niet bijster bemoe digend is. Men moet wel degelijk alles op alles zetten om zich te activeren teneinde meer te bereiken. Tot voor en kele jaren terug ging het voeren van acties via de normale weg van organi satie, parlement, regering. Tegenwoor dig gaat men meer en meer over tot z-g. buitenparlem-m^aire acties. Op de vraag: ho« staat u tegenover deze gang van z luidde het antwoord: dat deze massaal oprees met een kerk of ander gebouw op de achtergrond. De meeste lezers zullen geen moeite heb ben met deze foto. Het is de Sneker- poort, al is er van een poort geen spra ke meer. De „poort” leeft nog slechts voort in het spraakgebruik en oude gravures, die hier en daar nog in een gang hangen. Toen de nieuwe Rijksweg 43 langs Bolsward in aanbouw was, werd er door goedbedoelende lieden een actiecomité gevormd om de rijksweg door Bolsward te krijgen. Men achtte Bolsward ten dode opgeschreven, indien het zware en doorgaande verkeer er langs heen zou razen en men Bolsward niet zou zien. Arme Snekerpoortsbrug, zo dit een feit ware geworden! Nu al moet met lapwerk het smalle voetpad langs de brug in stand worden gehou den. Als het schip met geld komt, moet het maar voor de Groene Weide (op de foto net niet te zien) de trossen los gooien, want als er iets verbeterd moet worden dan is het wel hier. Het mag een wonder heten, dat er niet tneer on gelukken gebeuren, ’t Huis aan de over zijde is dat van mevr. Jorritsma. In het verlengde daarvan, juist voor de Martinikerk zien we nog een dubbele woning staan, die het op de Grote Kam pen, zo tegen het Laag Bolwerk lang heeft uitgehouden, maar die toch ten lange leste het loodje heeft gelegd. De schoorsteen-is die van de HMS, de Hol landse Melksuikerfabriek, een van de in dustrieën waarvan e.r echt geen dertien in een dozijn gaan en waarop Bolsward met recht een beetje trots mag zijn. De foto stamt uit het rijke archief van de heer Eizema Broereplein). bewust verantwoorde acties voeren, om tot het beoogde doel te komen. Er is de laatste tijd ook nogal gebruik ge maakt van ludieke (speelse) acties, protesten op zichzelf niet onjuist, maar naar Den Haag. Men vond dergelijke b.v. die der opsturing van lege beurzen het effect ervan is te gering, meer toe spitsing blijft aan te bevelen. Belang stelling voor de landbouwers opwekken bij de z.g. buitenwacht, zodat deze een beter begrip krijgt van de bestaanspro- blemen waarmee boer en tuinder wor stelen is een eerste vereiste. Met het gebruiken van geweld of emotionele ac ties kweekt men mogelijk een averecht se uitwerking. Gewezen werd, in dit ver band, ook op de nodige zelf-kritiek, bun deling van de coop, afzet, gerichte re clame en het doorspelen van argumen ten in eigen politieke partij. Wederzijds begrip is helaas in onvoldoende mate aanwezig. Dit geldt in beide richtingen, verbetering hiervan door „public re lation” moet bevorderd. De vergade ring en ook de rapporteurs maakten de opmerking dat het z.g. vraagpunt som mige zaken niet bijster zinnig en po pulair aan orde had gesteld. Toekomst en positie van boerenbedrijf en gezin blijft in het onzekere. De tijd zal leren hoe een en ander zich verder ontwik kelt. Tenslotte kwam de vraag nog naar voren, kan de Friese Mij niet beter werk doen? Het haalt zo weinig uit. Niette min had men over het algemeen wel waardering voor deze organisatie, hoopt en verwacht dat de Mij naarstig zal op komen (vechten) voor de belangen van haar leden. Met vereende krachten is er zeker iets te bereiken. Voorz. Hof- stra dankte de rapporteurs voor hun bij drage, die leidde tot een geanimeerde discussie. Wij zijn weer eens geconfron teerd met de harde realiteit. Vergade ringen als deze zijn nuttig en nodig. Wij hebben allen te maken met de tech nische, economische en sociale veran deringen die samenleving, bedrijf en ge zin ondergaan. Laat ons waarzaam blij ven. Als Friese Mij leden «w taak en pticht beseffend Eens spreekwoordelijk wegens het on afhankelijke tumult, wordt niet meer gehouden, maar van sensatie houdt men eg nog wel. Op de vergadering van het centrale co mité in Polen is dit weekeinde een radicale afrekening met Gomoelko ge houden. Bijna alle sprekers kritiseer den het „autocratische” optreden en de mislukte economische politiek van de afgezette partijleider. Ook zijn plan- ningexpert Jaszczoek en de ideoloog Kliszko, kregen heftige beschuldigingen te horen. Beide zijn uit het centrale comité gezet. Gomoelko, die na zijn ge dwongen aftreden in december met een Bolswards Nieuwsblad Friese structuurplan). De vergadering vroeg nadere verklaring van de z.g. „grootte verdeling, sommigen achtten 7000 niet haalbaar. Over het probleem der arbeidskrachten (gesteld dat vrij komende grond wordt toegevoegd aan bestaande agrarische bedrijven) bleek men vrij somber gestemd. Geschoolde krachten zouden zekér niet voldoende voorradig zijn. Een eerste vereiste voor het aantrekkelijker maken van land- en tuinarbeid zag men in gelijkschakeling met de industrie, voor wat beloning en werktijden betreft. Over het alge meen genomen voorzag men voor de agrarische sector weinig mogelijkhe den en toenemende moeilijkheden. En kelen merkten op dat men constant met het oude spreekwoord geconfronteerd zal worden: nood (dwang) breekt wet ten. Algemeen was het oordeel dat ui terst geschikte grond voor landbouw, vrijkomend door beëindiging van bedrij ven, voor deze sector behouden moet bljj- ven. Op de vraag, wat dunkt u van het systeem van 18-jarige pacht, klonk een vrij eensgezind tegen. Dit in ver band met noodzaak tot pachtontbin- ding die voor jonge boeren, genood zaakt tot drastische investering, soms als aantrekkelijk moet gezien. Finan ciering van het bedrijf vormt een steeds groter moeilijkheid. Zijner mogelijkhe den om deze zorgen te verlichten, werd gevraagd. Men bleek het er unaniem over eens dat in dit verband verho ging der melkprijs van de eerste orde is. Ve-der besprak men nog die bedrijfsover name. bedrijfsstructuur en de meest ef fectieve overheid maatregelen in dezen. Tenslotte nog iets over de zo geslaagde ruimtereis. We schreven reeds de vori ge maal, dat wij er minder wakker van eerdere maanvluchten. zo blijkt nu lagen dan bij Hierin stonden wij niet alleen. Volgens ’n bericht schatten de drie televisiemaatschappijen (CBS, ABC, en NBC) dat 45 miljoen Amerikanen de maanwandelingen van Shepard en Mat chen hebben gevolgd. De eerste maan- wandeling (Apollo 11) trok 100 mil joen kijkers, de tweede (die door een storing in de t.v.-camera maar heel even duurde) 60 miljoen. De belangstelling neemt dus af ondanks het feit dat voor de eerste keer de beelden in kleur werden uitgezonden. Nu is 45 miljoen kijkers (mondiaal gerekend waren ’t er naar schatting overigens nog altjjd 600 miljoen) toch nog een respectabel aan tal, maar als je Ibuter commerciële maat staven aanlegt (en dat doeh de Ame rikaanse t.v.-maatschappijen nu een maal), betekent het wel dat de dicht heid van ’n programma waarvan je als t.v.-maatschappij je alles had voorge steld, na drie uitzendingen met bijna de helft is teruggelopen. Ook de maan is dus geen interessant t.v.-object meer, naar het schijnt. Overigens moet gezegd worden, dat de t.v. reportage van de afdeling erg boei end was. Deze maanvlucht heeft de Ame rikaanse (en ook wel ruimer genomen, de westerse) trots gestreeld. Dit was ook welkom na wat we aan het begin meedeelden. Een maanlanding schijnt minder moeilijk dan een vredespolitiek. Door de Friese Mij. van Landbouw is deze winter een driedelige publica tie aan de afdelingen verzonden. Het z.g. Vraagpunt 1970-’71 en handelt 1. over het bedrijf, 2. over bedrijf en gezin, 3. over bedrijf, gezin en samenleving. t)oor afd. Hennaarderadeel en Lollum werd n.a.v. dit vraagpunt een rapport samengesteld dat het vraagpunt punctu eel onder de loupe neemt en van com mentaar voorziet. Een zevental dames en heren namen een en ander voor hun rekening. Mevr. T. Kooistra, Kubaard, mevr. Velink Oosterend, mevr. P. Noord- mans, Edens, met de heren F. Gale rna, Welsrijp, B. Couperus, Lollum, H. Heeg, Itens, en D. Statema, Rien. Ge noemd rapport kwam ter tafel op een aig. ledenvergadering van de afd. on langs gehouden in hotel Seerden te Wommels. Deze verg., geleid door afdelings voorz. Fr. Hofstra uit Lutkewierum, trok een goede belangstelling. Ook de dames ble ken nogal geïnteresseerd. Na een uitste kend omlijnd inleidend woord van de heer Hofstra volgde toelichting op het rapport, door mevr. Velink en de heer Statema. Het zou teveel plaatsruimte vergen als wij alle punten die aan de orde kwamen, apart bespraken. Wij doen daarom hier en daar een greep, noteer den <k* hoofdzaken. Een foto met een diepe symboliek, al zal dit niet zo bedoeld zijn. U kent nog wel het gezegde „De kerk in het mid den”. Dit heeft in deze foto plaats ge maakt voor een nieuwe slogan: „De fa brieksschoorsteen in het midden”. De kerk heeft in veel plaatsen in aanzien verloren en het is de industrie die ve ler leven bepaald. Gelukkig heeft op de ze foto de kerk (hoewel niet in het midden staand), stoer en sterk als hij is met de massieve toren, meer inhoud dan de fabrieksschoorsteen, die er maar wat schriel en schraal bestaat. Dit komt natuurlijk door de perspectief. Het zou heel wel mogelijk zijn een toren dus danig te fotograferen (nl. van dichtbij)

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1