de week De foto van Naast lichtvlekken, ook donkere schaduwen Gabe SKroar Més Zuid-Afrika boos over gift koningin Het fries voortaan ook examenvak Reeds 500 donateurs Heamiel 1971 Zilveren filmpjes llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Hwat hal üs hjoed to sizzen llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 1 m 1 wi WA I - 110e JAARGANG No. 14 VRIJDAG 19 FEBRUARI 1971 Wymbritseradeel. Ontwikkeling West-Irian vertraagd Op dood spoor Slavernij ontdekt in Brazilië Opening van Surakanaal Opzet Boos Verontwaardiging Souvereiniteitserkenning Verwondering havo Geloei voor Mansholt v.w.o. mavo R. Straatsma Advertentieprijs: 18 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Het diplomatieke gevecht rondom een vredesregeling in het Midden oosten is de afgelopen week in een nieuwe fase gekomen. De Zweed Gunnar Jarring, die in opdracht van de Verenigde Naties als bemid delaar optreedt, heeft een poging gedaan de echte onderhandelingen nu eindelijk eens op gang te brengen. De inhoud van zijn suggesties zijn niet bekend gemaakt. Uit berichten uit niet-officiële bron valt op te maken, dat hij in eerste instantie streeft naar een regeling tus sen Egypte en Israël, die tot ontruiming van de door Israël bezette Egyptische gebieden moet leiden. Egypte heeft te kennen gegeven, dat het positief zal reageren. De regering van Israël heeft een be slissing uitgesteld tot donderdag. Waarschijnlijk moet daaruit wor den afgeleid, dat het met tegenvoorstellen wil komen. Ruilen: een nieuwe overal en regen pijpen tegen turf. Brieven onder nr. 41. VELE MOGELIJKHEDEN, OOK BIJ VERDERE STUDIE Abonnementsprijs f 4.95 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 (05157) Wegens oproeping in militaire dienst worden geen radioreparaties meer aan genomen J. de Vries, Radioservice, Burg- werd. Textielgoederen voor vrouwen, ook wel genegen te ruilen tegen luchtbanden. Te koop een wieg T. Duiven Pater Brug- manstraat 31 Bolsward. erop, dat men in Zuid-Afrika niet goed is voorgelicht. Voor gymnasium en atheneum zal de Friese taal en letterkunde vooral van belang zijn voor de leerlingen die talen willen studeren, vooral germaanse talen. Bij de universitaire studie kan Fries een heel geschikt bijvak (met onderwijs bevoegdheid) zijn voor het doctoraal examen, terwijl het als hoofdvak geko zen kan worden op grond van een kan didaatsexamen Nederlands, Duits, En gels of een Scandinavische taal. Aan zo’n doctoraal examen Fries is een on derwijsbevoegdheid verbonden voor het vak van het kandidaatsexamen, mits dit als bijvak wordt genomen voor het doc toraal examen. Er zijn aan de Nederlandse universi- teiten twee gewone leerstoelen, n.l. in Groningen en Amsterdam (VU) en drie bijzondere vanwege de Provinciale Un- derwysrie fan Fryslan (Utrecht, Am sterdam (GU) en Leiden). Ook aan een aantal buitenlandse universiteiten wordt de Friese taal en letterkunde be studeert) en gedoceerd. Een examen in de Friese taal en letter kunde op gymnasium of atheneum kan vooral van praktische betekenis zijn voor allen die deze taal goed willen leren be heersen, misschien omdat zij na hun studie als predikant, dokter, jurist of ten. De zaak werd ontdekt toen er brand uitbrak, waarop een massale ontsnap ping volgde. Vluchtelingen, die de be woonde wereld bereikten, vertelden toen het hele verhaal. socioloog in Friesland werkzaam hopen te zijn. Greate minske ha faek lytse plannen, lytse faek greate. Met verwondering heeft de Nederland se regering kennis genomen van de kri tische reacties in Zuid-Afrika, daar de Wereldraad de verzekering heeft gege ven dat met middelen van deze actie niet het gewerld wordt gesteund, dat ver bonden is aan het verzet tegen onder drukking.” In kringen van paleis Soestdijk zei men: „Op zulke charitatieve giften van de koningin wordt eigenlijk nooit com mentaar gegeven, en evenmin wordt be kendgemaakt hoevéél de koningin heeft geschonken. Wel is het een feit, dat de koningin het werk van de Wereldraad van Ker ken volgt en dat de Wereldraad de ver zekering heeft gegeven, dat die giften alleen* voor niet-gewelddadige doelein den zullen worden gebruikt. Het lijkt 3e week februari 1946 Voor degenen die willen doorstromen naar het havo is uiteraard het boven genoemde ook van toepassing voor het mavo. Wanneer zij in hun eindexamen mavo Friese taal hebben gedaan, heb ben zij een stevige ondergrond voor het havo-examen Friese taal en letterkun de. Daarnaast willen wij voor het mavo al lereerst noemen de leerlingen die kleu terleidster hopen te worden. Voor de taalontwikkeling van de Friese kleuters is het bijzonder gewenst dat de leid sters de Friese taal voldoende beheer sen. Daaraan ontbreekt het thans nog al te veel. Wanneer in de toekomst na in voering van de nieuwe Wet op het Ba sisonderwijs de hoofdleidsters ook be voegd kunnen worden voor de 2 laag ste klassen van het basisonderwijs, zul len zij ook met de problematiek van de .4' De Stichting „Aide Fryske Tsjerken”, die in september 1970 werd opgericht met het doel om oude Friese kerken, die geheel of gedeeltelijk hun functie als kerk dreigen te verliezen en waarvan de onderhoudslasten voor de betrokken kerkvoogdijen te bezwaarlijk zijn ge worden, te behouden, te restaureren en zo mogelijk ’n nieuwe functie te geven, heeft haar 500 ste donateur al kunnen inschrijven. Het is de heer J. Over dijk, Gymnasiumstraat 34 te Leeu warden. De stichting gaat de kerken van Blessum en Augsbuur aankopen en on derhandelt over nog enkele andere ker ken. Men kan voor minimaal tien gul den per jaar donateur van de stichting worden, waarvan het secretariaat is ge vestigd Achter de Grote Kerk 17 te Leeuwarden. De stichting zal ook op de komende Recreana in Leeuwarden acte de presence geven. De Amerikaanse onderhandelaar, on derminister Alexis Johnson had de Eu ropese delegatie duidelijk gemaakt dat de NASA niet kan beloven Europese communicatiesatellieten te lanceren, wanneer de Europeanen (de EEG-lan den en Engeland) dat willen. De Amerikaanse regering wil rekening houden met de commerciële belangen van Amerikaanse firma’s bij de com municatiesatellieten, welke belangen vei lig moeten worden gesteld in het inter nationale Intelsatverdrag. Egypte heeft voor de eerste keer aan geboden Israël als onafhankelijke sou- vereine staat te erkennen op voorwaar de dat Israël de immigratie van joden beperkt. Volgens de ambassadeur was het voor het eerst sinds 25 jaar dat Cairo zo’n voorstel deed mits Israël zich niet meer opwerpt als vertegenwoordiger en te huis voor de joden in de wereld. Volgens Mohammed El Zayyat is er wei nig kans dat dit aanbod voor een twee de keer zal worden gedaan. „De beperking van de joodse immigra tie in Israël is, wat ons betreft, alleen een probleem van veiligheid dat in een vredesverdrag moet worden geregeld,” aldus de ambassadeur. Eerder op de dag had hij het Egyptische antwoord op een nieuw vredesinitiatief van UNO-bemid- delaar Gunnar Jarring aan de diplomaat overhandigd. Hij noemde de inroud .historisch’ maar weigerde, deze te onthullen. Waarnemers zeggen dat het antwoord van Cairo po- Te koop gevraagd slachtpaarden. Y. H. Anema. Heeremastraat 10. Regering en pers in Zuid-Afrika zijn boos op Nederland om de gift van ko ningin Juliana aan de actiegroep Be taald Antwoord, die geld verschaft aan de Wereldraad van Kerken ter bestrij ding van het racisme. In Zuid-Afrika vindt men, dat Nederland op deze ma nier steun verleent aan „terreurorgani- 'saties” in Afrika. Er wordt op gewe zen, dat de Zuidafrikaanse regering nu wel ’s veel kritischer zou kunnen gaan kijken naar de offerte van Philips voor een groot televisie-netwerk in Zuid-Afri ka. Bij het ministerie van buitelandse zaken in Den Haag zijn geen officiële reacties van Zuidafrikaanse zijde bin nen gekomen. De jongste prijs- en structuurvoorstel- len van dr. Mansholt voor de Europe se landbouw, tien dagen geleden in gro te lijnen in Brussel bekend gemaakt en vorige week besproken in het parle ment te Straatsburg, zijn maandag of ficieel aan de Europese ministerraad voorgelegd. Zij werden in de vergader zaal van de ministers met geloei ont vangen. Letterlijk. De Franse minister van landbouw Coin- tat had juist de vergadering geopend toen een veertigtal Waalse jonge boe ren met drie vale, maar goed in ’t vlees zittende slachtkoeien het congrespaleis binnendrong en stormenderhand de ver gaderzaal bezette, na in bliksemtempo vier trappen van bij elkaar vijftig tre den te hebben genomen. Niemand had hun een voet dwars gezet. Te koop op aankoopvergunning 2 nieu we hooiwagens. H. J. Schukken, ca- rosserie en wagenbouw. Bolsward. Hebt u stof? Wij maken een mooi cor set. Jan Th. Prins. Is uw mantel ver schoten? Wij keren hem. Ook ajouren wij en maken knoopsgaten. De bevolking van Regglo Calabrië heeft met hevige gevechten gereageerd op het besluit Catanzaro tot feitelijke hoofd stad van het gewest Calabrië te maken Toen vroeg in de ochtend bekend werd dat Reggio slechts zetel van het gewes telijke parlement zou worden, trokken vooral in de buitenwijken, Sbarre en Santa Margarita groepen demonstran ten de straat op om de nog niet op- geruimte barricades te bezetten. Gekwetste trots en een gevoel van die pe vernedering en het gevoel opnieuw lachtergesteld te zijn bij de rest van Italië zijn de voornaamste oorzaken, die tot maandenlange gevechten in Reggio hebben geleid. Ultra-rechts en ultra- llinks hebben dit op handige wijze po litiek uitgebuit omdat zij wisten dat een deel van de inwoners van Reggio die op de centrumlinkse partijen stemmen zich eveneens in hun eer voelden aangetast. Op scholen voor vwo, havo en mavo kan in de bovenbouw de Friese taal (en letterkunde) voortaan worden ge kozen als examenvak. Deze keuze-mogelijkheid is bij de leer lingen nog niet erg bekend, hetgeen niet verwonderlijk is, aangezien het hier gaat om een nieuw examenvak, en de meeste leerlingen in de onderbouw nog geen Friese lessen hebben gehad. Zolang de leerlingen niet over informa tie omtrent deze nieuwe mogelijkheid be schikken, kan een gemotiveerde keuze hunnerzijds nauwelijks worden ver wacht. Deze informatie is bijzonder belang rijk, zoals kan worden afgeleid uit de opgaven voor de volgende kursus havo- 4 aan de pedagogische academies. Daar bij viel op, dat de leerlingen die belang stelling toonden voor het examenvak Fries, meestal van bepaalde mavo-scho- len kwamen, waar zij kennelijk op de ze mogelijkheid waren gewezen, terwijl van andere scholen geen enkele leer ling belangstelling in deze richting toon de. Welke perspectieven biedt dit examen vak voor de leerlingen van de verschil lende schooltypen? Een agrarisch bedrijf in de Braziliaan se binnenlanden heeft 1200 arbeiders als slaven behandeld onder omstandigheden die aan een .concentratiekamp doen den ken. Dit staat in ’n rapport dat de Bra ziliaanse politie aan de federale rechter in Goiania heeft voorgelegd. De arbei ders werden hoge lonen voorgespiegeld als zij kwamen werken op Santa Tere- sina, dat alleen per boot of vliegtuig bereikbaar is. Acht opzichters zijn aangeklaagd we gens mishandelingen van de arbeiders. Bij de geringste klacht over de werk omstandigheden werden de arbeiders ge ranseld, een behandeling waarbij zelfs enkele doden zouden zijn gevallen. Som mige arbeiders zijn gevlucht, maar in het oerwoud gestorven aan malaria; al dus het politierapport. De eigenaars van de onderneming, die in Sao Paulo wonen, hebben verklaard niets van deze toestanden op Santa Teresina af te we- i De uitvoering van ontwikkelingsprojec ten in West-Irian ondergaat vertraging, heeft de Indonesische directeur-generaal van de zeeverbindingen, Harjono Nim- poeno, Antara medegedeeld. Deze ver traging valt niet alleen bij de zeever bindingen, maar bij het gehele ontwik kelingsprogramma te bespeuren. Volgens de heer Nimpoeno is dit hoofd zakelijk toe te schrijven aan het ont breken van geschoolde arbeidskrachten, onvoldoende uitrusting, onvoldoende constructiematerialen, het geringe aan taal bona fide aannemers en de daling van de koers van de munt van West- Irian. Wat de zeeverbindingen betreft deelde de heer Nimpoeno mede, dat er geen particuliere ondernemers blijken te zijn, die bereid zijn de coasters, welke on langs in Japan zijn besteld, te exploi teren. De opbrengst van de exploitatie van de coasters zal, zo heeft men uit gerekend, nog niet eens voldoende zijn om de exploitatiekosten te dekken. Havo-leerlingen die onderwijzer of ta lenleraar hopen te worden, kan het kie zen van Friese taal en letterkunde als eindexamenvak bijzonder worden aan bevolen. Voor aanstaande onderwijzers is o.i. het meest aangewezen vakkenpakket: Ne derlands, Engels, Duits (of wiskunde), Fries en twee zaakvakken, bij voorkeur geschiedenis en aardrijkskunde. Voor ’t geven van onderwijs in Friesland is ken nis van de moedertaal van de meeste leerlingen bijzonder aan te bevelen. Ook degenen die naar buiten Friesland vertrekken, zullen wanneer de Friese studie hun belangstelling voor het streek eigene heeft bijgebracht, ook in andere streken zich waarschijnlijk gemakkelij ker aanpassen. Nu het Fries meer algemeen zal wor den ingevoerd op scholen voor voortge zet onderwijs, ontstaat er behoefte aan meer hiervoor bevoegde leraren. Op de lerarenopleiding zal voor de derdegraads opleiding de combinatie van Fries met Nederlands, Engels of Duits ongetwij feld zeer aantrekkelijk zijn. Voor een groot aantal beroepen zal in Friesland een behoorlijke kennis van de Friese taal op prijs worden gesteld: journalisten, sociale werkers, ambtena ren, enz. We hebben nog enkele daarvoor in aan merking komende „foto’s van de week” in ons bezit, maar de voorraad is bij na uitgeput. Een ‘testvraag onlangs ge daan leverde als reactie op, dat men toch graag deze rubriek gehandhaaft zou zien. Vooral oud-Bolswarders (en dit zijn er honderden) zijn er dol op en meermalen komt het voor, dat men de ze stukjes uitknipt en in een plakboek bewaart we doen dan ook graag een beroep op onze amateur fotografen in het komende voorjaar weer markante plaatjes te schieten. Vooruitlopend op eventuele onderhande lingen over het plan-Jarring, heeft de Egyptische president Sadat in een in terview met het Amerikaanse blad „Newsweek” opnieuw een balletje op- igeworpen over de heropening van het Suez-kanaal. ijn taktiek lijkt vrij dui delijk. Het staat wel vast, dat Israël en de Arabische landen in volkomen vrije onderhandelingen nooit tot een vre desakkoord zullen komen. De tegenstel lingen zijn nu eenmaal te groot en de haat zit te diep. Een oplossing is al leen mogelijk als de Grote Vier hun macht gebruiken om de twistende par tijen een dwingende regeling op te leg gen. sitief is uitgevallen en menen dat Egyp te een belangrijke concessie heeft ge daan. Al enkele malen is er middels ons Bols- wards Nieuwsblad een poging gedaan uw aandacht mee te gaan richten op het ko mende heamielfeest wat deze zomer ge dacht is te gaan vieren op 23, 24, 25 en 126 juni. Sinds 26 nov. 1970 is ons komité bezig een programma op te stel len wat beter moet worden dan dat van de voorafgaande jaren ën de grote zorg daarbij is om een begin te krijgen van eien verantwoorde intocht van de hea- keninginne die, t.z.t., uit zou moeten groeien tot een formaat van bijvoor beeld St. Nicolaasga. Op dit moment zou men kunnen stellen Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en De plannen voor een Europese deelne ming aan het resterende Amerikaanse Apolloruimtevaartprogramma zijn op een dood spoor geraakt. De Belgische minister Theo Lefèvre, voorzitter van de Europese ruimte- vaartconferentie, is na mislukte onder handelingen met de Amerikaanse rege ring teleurgesteld in Brussel terugge keerd. Nadat de Belgische minister zondag al had laten blijken dat de onderhande lingen in Amerika weinig vooruitgang boekten, zei hij dinsdag: „De gesprek ken zijn uitgelopen op een mislukking, een impasse.” Te koop 7 prachtige pieken aan de leg en een zoldertrap, 20 treden, bij H. Deinum, Witmarsum. Ditmaal een foto van een wat vreemd soortig bouwwerk. Het werd enkele ja ren geleden opgetrokken op de NW punt van het ijsbaanterrein. Er was altijd enige geheimzinnigheid rond de wacht toren die moest dienen om vijandelij ke vliegtuigen te onderkennen. Het bouwsel heeft weinig nut gedaan, want de vliegtuigen werden zo snel, dat ze al voorbij waren, voordat men de uitkijk toren had beklommen. Ook in ander op zicht is de foto wat raadselachtig. Wij weten n.l. niet wie hem heeft gemaakt. Wil de fotograaf zich even melden? tweetaligheid volledig op de hoogte moe ten zijn. Verder zullen ook mavo-leerlingen in het algemeen vooral profijt hebben van kennis en gebruik van de Friese taal in de dienstverlenende sector: winkelper soneel, administratief personeel, verple gend personeel, enz. Vooral in de dienst verlenende sector wordt de Friese taal thans nogal eens op een minder be schaafd niveau gebruikt. Vooral op het mavo zal bij Friese taal het accent dan ook moeten liggen op de verbale ex pressie. dat zoiets niet haalbaar is en ik kan dit met u eens zijn voorzover het dit moment betreft, maar ik meen ook dat wanneer Bolsward en dus de bewoners van Bolsward dit wel zouden willen bereiken, het ook binnen enkele jaren te realiseren is. 1971 zou de eerste aanzet hiertoe moe ten worden en dat kan, mits u allen mee wilt werken, allereerst met uw ideeën en dan, vooral, met uw inzet. Laat het een feest worden van, voor en door Bolsward, nogmaals het kan mits wij uw aller medewerking ontvangen. S. Haarsma, J. J. Boomsma- laan 6, Bolsward. Voorz. Heamielcomité «WkWWWk. 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1