Wonseradeel krijgt A.R. Bij het afscheid burgemeester van burgemeester A. Oosterhoff Gabe Skroar j s iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiih^ D Fau de Martinytoer De blauwe reiger Gouden filmpjes Hwat hat üs hjoed to sizzen r lllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllll Ü2 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND ;"WW: K< 110 JAARGANG No. 15 DINSDAG 23 FEBRUARI 1971 Wymbritseradeel. Hoogtepunten Werk Twee-éênheid „Boeren en bollen” Burgervader Niet vreemd Afscheid Loopbaan J.S. R. Spannend IS DIT RJUCHT EN SLJUCHT? Burgemeester Afscheidnemen is voor burgemeester Oosterhoff niet iets nieuws. Zelf is hij menigmaal aanwezig geweest bij het afsched van een van zijn collega's, zoals hier bij dat van burgemeester Geukers. Advertentieprijs: 18 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag De folmakke frou: hja, dy’t net for- wachtet dat har man folmakke is. Abonnementsprijs f 4.95 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157), organisatie, werd hij tot het burgemees tersambt geroepen, een veel omvatten- 'de taak, waarbij hij geen platgebaan- de wegen wenste te bewandelen, maar zorgde voor een frisse, originele en fan tasievolle aanpak. Wat reeds werd gefluisterd en ons per soonlijk reeds enkele weken uit interne informatie bekend was - maar ons was geheimhouding opgelegd, altijd een moei lijke zaak voor een journalist - is thans openbaar geworden. Benoemd uit 30 sol licitanten is de heer P. Tjeerdsma, secr. en ondervoorzitter van het CNV, een professioneel vakbondsbestuurder dus. Of deze ar burgemeester ook consequen ties zal hebben voor de samenstelling van het college van B en W, in die zin, to oertsjügjen, dat har oplossing dochs needsaeklik is. Hja witte ommers seis, hwant de kommisje bistiet üt boeren, dat in boer üt syn aerd en underfilling wei wantrouwich stiet foar greate li- chems oer. En twad, dat eltse boer bang is foar bliuwende forswierring fan lés ten. By de eigners is dat jit slimmer, hwant de netto-hieren gean der meast aerdich op efterüt. Is it nou earlik fan in kommisje, dy’t de saek bistudearje soe, hjir mei gjin wurd oer to reppen! Soe dat it bitrouwen yn de kommende dingen greater meitsje of jaget men op dizze wize de lju wille- moeds de hel yn? En komt soks de saek dy’t hja foarsteane to’n goede? De kommisje jowt f iif redens op hwerom hja dit greate wetterskip ha wolle. De earste trije binne: oars komt der ek gjin ruilforkaveling. De fjirde reden is, dat de wetterbihearsking better moat. Sjoch, dat is it kardinale punt. Hja hiene oan- toane moatten, dat en hwersanne de wetterbihearsking net doocht en hwer om dit net oplost wurde koe troch yn dy hoeke foroaring oan to bringen. Nou is har biwearing in slach yn ’e loft hwant eits biwiis üntbrekt. De léste re den is, dat twa of trije wetterskippen heger algemiene kosten meibringe as ien. Nou, dat is wol mooglik, mar dat sil in bytsje ütmeitsje en hinget der ek in bulte fan óf, hoe’t men it oanpakt. De kommisje hat it him wol slim mak lik makke, hwant it wie yn it foar ek algemien bikend, dat de C.T.D. net folie fielt foar gebitten, hwer folie wetter- DE HEER P. TJEERDEMA ING. 16 MAART BENOEMD De toekomst die lokt De tijd is weer daar Straks is de wieg Voor de kleinen weer klaar. Terug uit het zuiden Op de wind daar vandaan Gaan de reigers weer zoeken Naar ’t nieuwe bestaan. 3e week febr. 1921 Vervolg adressenlijst Bolsward: Fa. J. Lemstra, Droogrokers. W. Bootsma, Meubelhandel. P. O. v. d. Meer, Huisschilder. Boaz Bank, Hoogstraat. Gez. Stienstra, Costuumnaaisters. J. P. Westerbaan, Rijwielen. Albada Jelgersma, Werkmanskleding. Y. O. Bekema, Kruidenier. Dirk Jorna, Horloges. F. K. Mobach, Boter-Kaas. L. J. Timmer, Piano- en orgelhandel. skippen binne. En dat de wetterbihear- sing better kin, is ek in gratuite biwea- ring, dy’t elk dwaen kin. Fierder kom- me yn dit rapport de bikende dingen foar, dy’t yn elk great wetterskip op- nomd wurde, nijs is ek dér net by. Boeren en eigners yn dizze hoeke haw- we soarch, dat dit wetterskip en ek de ruilforkavelingen de lésten bilangryk omheech bringe sille. Dat is ek grif it gefal. Mar dêrom is de saek net foroar- dield. It giet der mar om oft dy hegere lésten opweagje tsjin de hegere baten, dy’t in bettere wetterbishearsking en forkaveling meibringe kinne. Yn party streken hawwe de foardielen greater west as de kosten, yn oare giet it der- om. Op it swiere, knippige lan hat men hjir yn Fryslan jit in bytsje ünderfining fan grounforbettering. De lytse objekten fan partikulieren en ek fan de Ryksfoarloch- ting mei djipploegen en sa wiene bipaeld gjin sukses. Is it dan wünder, dat man- nich boer en eigner, dy’t nou de saken knap yn oarder hat, op sjocht tsjin de nije plannen? En hie it gjin betttere wei west om earst ris in proefstimming to halden Under de boeren en eigners foar- dat hja oan Deputearre steaten it for- syk diene om dat greate wetterskip op to rjuchtsjen? Dan hiene hja, as dat po- sityf ütfoel, rjucht fan praten hawn. Nou hat it de skyn, dat hja mei hoazzen en skuon oer de bilanghawwenden hinne w&ldzje. En dat Xket my In minne start, net rjucht en net sljucht! Tj. de J. Bolswards Nieuwsblad ren, dy’t troch folie minsken nei foaren brocht binne, sawol fan de bisteande wetterskippen as fan de side fan de par- tikuliere poldereigners. Dat is in frjem- de wize fan dwaen. Earst jowt men de minsken, dy’t it oangiet, de gelegenheit om oer de saek to praten en dan wurde har mieningen deaswijd. Mei gjin wurd is yn dit rapport werom to finen, dat hünderten fan eigners en gebrükers greate biswieren hawwe tsjin dat grea te wetterskip, De leden fan de kommis je hawwe it folste rjucht om der oars oer to tinken, mar hja hawwe net it rjucht de miening fan dy oaren dea to swijen en to dwaen as of alle boeren en eigners it mei har miening iens binne. Dat is net earlik en taktysk alhiel mis, Hwant it jowt op en nij de lju de oer- tsjüging, dat it hiele spul buten har om spile wurdt en dat alles hwat hja sizze en sein hawwe allinnich mar foar de foarm wie. Mei oare wurden, dat hja yn ’e sek naeid wurde. En dat is in min bi- gjin foar sa’n bilangrike saek. Ommers elk wist wol, dat it binammen yn de swiere greidhoeke net maklik wurde soe. Elk wist wol, dat krekt hjir mear as 150 partikuliere polders wiene, dy’t de wettersituaesje foar har seis en faken- tiids in pear buorlju knap yn de balans halden. Elk wist ek wol, dat in ruilfor- kaveling yn dizze hoeke hiel hwat oars wurde sil as yn de sim- en feanhoeken fan de provinsje. En krekt omt hjir de swierrichheden It greatst binne, soe de kommisje har op- meitsje moatte om de minsken ek hjir Vrijdag a.s. is het dan zover. Burgemeester A. Oosterhoff van Won seradeel gaat heen. Wel vergrijst maar met een benijdenswaardige vitaliteit. Maar dit laatste legt geen gewicht in de schaal, wanneer het gaat over het beëindigen van 'n ambtelijke of bestuurlijke loop baan. Het jaartal regeert en het jaartal alleen. Hij is overigens niet de enige eerste burger die in de zuidwesthoek zijn tijd heeft volgemaakt. Ook burgemeester J. v. Hout van Wymbritseradeel ging heen en burgemeester Rasterhoff van Sneek. Anderen zien deze mijlpaal met rasse schreden op zich afkomen. Dat we aan dit af scheid wat meer aandacht gaan besteden vindt zijn oorzaak in de bijzondere banden die er tussen Bolsward en Wonseradeel van ouds af bestaan, als ook in de persoonlijke relatie door de jaren heen. dat de thans zittende ar wethouder, de heer Elgersma zich zal terugtrekken, is ons niet bekend.. Dit hangt af van de af spraken, die er eventueel bij de verde ling van de wethouderszetels zijn ge maakt. In het verleden zat er rustig een ch wethouder naast een ch burgemees ter, dat wat dit betreft zou zittenblijven van de huidige wethouders geen novum zijn. De heer Tjeerdsma, vader van zes kinderen, is kerkelijk gereformeerd. Hij is niet de eerste ar burgemeester van de gemeente, voor de oorlog. De ar-frac- tie telt in de raad 4 leden, dit doen ook de chu en de pvda, thans echter optre dend in PAK verband. Trouwens, ar, chu en kvp (samen 9) zitten ook in één verband. De nieuwe burgervader is 54 jaar en kan dus in Wonseradeel bij leven en welzijn (dit geldt zowel voor de bur gemeester als voor de gemeente zelf!) nog bijna 2 perioden van elk 6 jaar blij ven. De heer Tjeerdsma is, wat zijn naam reeds doet vermoeden een Fries van geboorte. Hij werd geboren te Ga rijp en is dus „in waldman”. Ook zijn echtgenote is van Friese komaf en het gezin is nog steeds friestalig, voor Won- seadeel toch wel een groot voordeel. De kinderen zijn eerlijk verdeeld: drie doch ters en drie zoons. Ze studeren of zijn reeds afgestudeerd. Hun leeftijd varieert tussen de 16 en 27 jaar. De studierich- gen: huishoudlerares, waterbouwkunde, mms, kleuterleidster, hbs en gymnasium. Zelf volgde de pas benoemde burger vader de ambachtsschool, hts (weg- en waterbouwkunde, later burgerbouw). Hij staat ingeschreven in 't ingenieurs re gister en was o.a. opzichter bij de provin ciale kanalendienst en Rijkswaterstaat en technisch ambtenaar bij openbare werken. In de na-oorlogse periode werd hij resp. bezoldigd bestuurder Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel en sedert 1950 secr. van het CNV. De heer Tjeerd sma woont te Utrecht. Hij is Officier in de Orde van Oranje Nassau. Tegen de heer R. Bruinsma te Achlum is proces verbaal opgemaakt wegens te veel werken. It rapport fan de kommisje, dy’t yn 1969 de opdracht krige om de mooglikheit fan de wetterskipssituaesje to bisjen yn de bou- en greidhoeke tusken Harns- Frentsjer-Easterlittens-de Brekken-War- kum en sa wer nei Harns, is dizze wike ütkommen mei har rapport. En daliks mar derby in forsyk oan Deputearre Steaten om ien great wetterskip op to rjuchtsjen. Ik moat sizze, dat ik dit rap port en dit forsyk net goed bigryp. Al- derearst net dit rapport. Hwant hjiryn wurdt mei gjin wurd rept oer de biswie- Dan ziet men ze weer Zo statig en groot Soms staan te wachten Bij gracht en bij sloot. We zullen er maar niet over twisten of Bolsward vroeger een dorp in Wonsera deel (toen nog Wildinge) was of Won seradeel aanhangsel van Bolsward. Hier zijn in het verleden al genoeg specu laties en nog veel meer grappen over gemaakt. Feit is, dat er van een twee- éénheid sprake is. Het gemeentehuis van Wonseradeel stond vroeger in Bols ward, zoals dat van Wymbritseradeel nog in Sneek staat en dat van Frane- keradeel nog in Franeker. Veel eerder dan dat de bestuurlijke zetel van Leeu- warderadeel van Leeuwarden werd over gebracht naar Stiens, gebeurde dat met de standplaats van het gemeentehuis van Wonseradeel uit Bolsward naar Wit- marsum. Sedert ligt Wonseradeel rond Bolsward „as in memme-earm om har bem”, al beseffen we heel wel dat dit beeld weinig origineel is. Toen hij op 16 aug. 1954 werd geïnstal leerd tot burgemeester van de 27 dor pen tellende gemeente, die zich met een variant op Multatuli slingert als een gordel van smaragd rond de Afsluit dijk, zijn eerste en zijn laatste stand plaats als zodanig, was hij geen vreem deling is dit Jeruzalem. Hij behoefde niet te worden ingehaald en aan de grens van de gemeente te worden be groet. Secretaris D. Deinum, keurig en stijl vol in jacquet kon hem gewoon van huis halen. Hij zelf was immers de vo rige secretaris. Voor het zover was, was er evenwel geen sprake van „hoe ge noeglijk rolt het leven”. Er hadden stor men gewoed, gevaren gedreigd. Er wa ren ook wonderen gebeurd, er hadden uitreddingen plaats gevonden en de be warende hand Gods was ervaren. brengen aan kooi of waard, een kerk dienst volgen in een van die prachtig gerestaureerde godshuizen in de gemeen te, duiken in de geschiedenis en wie weet nog eens in dichterlijke taal ver halen van dit oude goede landsdeel met zijn wijde horizonnen, met de Afsluit dijk, die als een enorme injectienaald de energie in Friesland prikt, misschien beter gezegd, die fungeert als een na velstreng met het westen, verhalen van deze lansdouwe met zijn bouw en grei- de zijn strugle for live, zijn romantiek, zijn gedurfde plannen, met zijn rijk verleden en zijn fantasievolle perspec tieven. Er mag door buitenstaanders bij het afscheid niet worden gesproken. Daarom schrijven wij het hier alvast neer: Burgemeester en mevrouw Ooster hoff, het ga u wel. Geniet nog vele ja- ren in dit landsdeel met zijn Gouden Halsban, zijn Holle Poarte, zijn Pan koeken, zijn Izeren Kou, zijn Aylva Sta te en zijn „tuskendiken”, zijn Krom- heme en zijn Okke hel, zijn Greate Pier, zijn Gysbertom en zijn Obe Post- ma, van deze gemeente, waarop men schier nooit raakt uitgekeken en uitge studeerd, de gemeente Wonseradeel die ondanks zijn grote tegenstellingen va riërend van tsjerke tot merke, visserij tot landbouw, recreatie tot industrie, artikel 31 tot mennist, oerfries tot im port, natuurreservaat tot modern slui- zencomplex, toch tot een eenheid is ge smeed, een eenheid in verscheidenheid wel te verstaan, maar dan een boeien de. Het ga u wel, nog vele jaren. 25-jarig bestaan van het Kimswerder Nut. In de na-oorlogse jaren leerde secreta ris Oosterhof zijn gemeente door en door kennen. Hij bleef plattelander in hart en nieren en schaamde zich niet ’n goed dorpsman te zijn. Zo werd hij leider van een reciteerclub, ging kerkelijk mee leven, werd menen wij, b.v. kerkvoogd van de Herv. gemeente, en durfde hij ook politiek kleur te bekennen. Hij was vol bloed CHU-er. Toen hij zich juist zou 1 inzetten voor de Chr. Hist. Jongeren- Het bewind (eigenlijk is dit niet het goe de woord, het was steeds een samen spel, zowel met zijn rechterhand, de heer Deinum, met the grand old man loco H. N. H. K. de Jong en de steeds wel willende raad) kende veel hoogtepun ten. Zo voor de vuist weg noemen we de roemruchte Wonseradeeltocht fier met de dorpsvlaggen in de strakke voorjaarswind, de stijlvolle herdenking en van Menno Simens van Gysbert Ja- piks en de Kon. Tichelaar NV, veelal met breed opgezette exposities en ge durfde evenementen, de ontwikkeling van de recreatie in Makkum, het re cente plan tot een openluchtmuseum en het merenplan, het uitgeven van een documentair boek over de gemeenten. Het stadhuis en Martinitoren krijgen bei de een nieuw uurwerk. De levering is op gedragen aan B. Eysbonts te Asten. De Martinitoren klok krijgt wijzerplaten van 1.90 m. Zijn ambtelijke loopbaan begon Atse Oosterhoff na zijn ulo-opleiding te Dok- kum, zoals destijds gebruikelijk: als vo- I lontair, u raadt het al, op de secre- tarie te Westdongeradeel. De jonge Oos- terhoff bleef het Friese platteland trouw. I Hij werd resp. benoemd te Hennaarde- radeel (Wommels) en Lemsterland (Lemmer) om daarna naar Temaard te rug te keren, waar hij ook zijn vrouw leerde kennen. Even werd het een rand geval, toen hij verzeilde m het niet meer Fries sprekende Kollum. Toen kwam er een zijsprongetje: administrateur van het GEB, later ook gemeente-ontvanger. Nog net voordat de raad op non-actief werd gesteld, werd hij in sept. 1940, het eerste oorlogsjaar, benoemd tot sek- retaris van de gemeente die hij nu nog dient, nog enkele dagen wel te ver staan. burgemeestersloopbaan. toen nog te installeren De heer D. Deinum, die lange tijd als secretaris burgemeester Oosterhoff ter zqde stond. ook van een plattelandsgemeente, n.l. die van Westdongeradeel. We hebben hem goed gekend. Het was een vrien delijke mijnheer. Maar hij had ook iets onverzettelijks over zich, om niet te zeggen gestrengheid. Trouwens het kli maat en de mensen zijn in het noord westen van de provincie ook van een an der slag; wat killer, harder, robuuster ook. De nu scheidende magistraat is van een geheel andere allure. Bij een van die speciale gelegenheden, die Wonsera deel met de regelmaat van de klok kent, het kan zelfs reeds wel bij zijn installatie zijn geweest, heeft burge meester Oosterhoff de oorzaak hiervan /haarfijn uit de doeken gedaan. De on- vedroten werklust, de ijver, het door zettingsvermogen erfde hij van zijn va der, het gevoel voor humor, de kunst om het steeds weer te „versieren” en zich op elegante wijze uit vaak moei- (ïijke situaties te redden van zijn moe der. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Het was wel even wennen: een secreta ris, die burgemeester werd. De man die in zijn eerdere functie vaak was opge treden als buffer tussen burger en de hoogste gemeentelijke ambtsdrager, werd nu zelf drager van dit ambt. Dit gaf een dilemma, hier rezen de geva ren als paddestoelen uit de grond. Zou het lukken enerzijds boven de anderen te staan, anderzijds „net eigenwiis” te worden? „Eigenwizens” is by de Frie zen een hoofdzonde, vooral bij die van de nuchtere klaeikers. Als we het wel hebben was de eerste officiële daad van de nieuw benoemde burgemeester het officieel openen van het KI-station te Arum. Hij zat op het podium. In de zaal heerste spanning. Bijna tastbaar. Toen kwam de speech. Veel herinneren we ons er niet meer van, wel dat er een kostelijke vergelij king werd gemaakt tussen boeren en bollen. „As by de earsten it boppewurk mar ynoarder is, en by de oaren it ün- derwurk”. Daarmee was het ijs gebro ken. Het was wat pikant, maar in dit gezelschap kón het. Het is deze zin voor humor, die de heer Oosterhoff vaak zo goed van pas kwam. Z’n geest was veel al sprankelend, zijn toespraken origi neel en vol woordspelingen. Niet ieder echter kon zijn „prippers” evengoed ver dragen en wat als gekheid was bedoeld, werd ook wel eens verkeerd verstaan en als sarcasme uitgelegd. Wat dit be treft zouden we reeksen anecdotes kun nen opdissen. De verleiding is groot het De oorlogstijd werd een spannende en gevaarvolle. De nieuwe secretaris was bepaald geen Duitse hielenlikker, inte gendeel, eer hij er zelf vermoedelijk erg in had, zat hij in het illegale werk en had hij o.a. de zorg op zich genomen voor onderduikers. Het werd hem bijna noodlottig. Via Leeuwarden, Amers foort en Utrecht ging het in gevangen schap naar Duitsland. In maart 1945 volgde zijn bevrijding. Over wat hij toen had beleefd zou een boek zijn te schrij ven. Wellicht doet hij het nog wel eens, als hij straks in ruste is. De zusters van het Groene Kruis zullen voortaan een jaarsalaris krijgen van f 1600. Bovendien zal f 50 rijwielvergoe- ding worden gegeven. Wegens dit hoge salaris moest het gemeentelijk subsidie worden verhoogd. Toen het begin, nu het einde van de Hier wordt de burgemeester Oosterhoff afgehaald van zijn woning. Het afscheid is niet voorgoed, wel van het ambt, niet van het geliefde Wonse radeel. Als straks de tijd der rust is ge komen, zal hij nog wel eens op het ter rasje zitten van de Vigelante, peinzen bij het Menno monument, een bezoekje Burgemeester Oosterhoff, ook hier een graag geziene gast aan het Boalserter Heamiel en bij de openingen van ex posities, heeft ons mensen van de krant veel werk bezorgd, al was het alleen maar het telkens weer plaatsen van die tweede f achter zijn naam, iets wat zijn gemeenteleden en onze dorpsscribenten in meerderheid nimmer hebben geleerd. Burgemeester Oosterhoff was altijd en overal. Wij ontmoetten hem evengoed op Helgoland als bij het doorknippen van een slinger worsten aan de Sielans- reed in Gaast, evengoed als feestleider bij het 25-jarig KFFB jubileum te Leeu warden als bij het posthuum huldigen van Greate Pier te Kimswerd. Vooral kennen we hem als de sympathieke voorzitter van de raad, die aan het be gin van de vergadering in eenvoudige Friese bewoordingen voorgaat in een plechtig ambtsgebed en vervolgens op een plezierige wijze de controverse me ningen bij elkaar tracht te brengen, iets wat veelal lukt ook nog en mocht dit niet zo zijn geen rancunes geeft. te doen, maar we zullen er ons van onthouden, bij een afscheid dienen de aloude misverstanden met de mantel der liefde bedekt. Burgemeester Atse Oosterhoff heeft niet zonder zwier de rol van burge- meester gespeeld. Maar dan die van een jonge, veerkrachtige burgervader en op een welhaast speelse wijze, zeer zeker niet als een „pake” en zonder een zweem van aartsvaderlijkheid. Hij wist van jongsaf wat het wou zeggen burge meester te zijn. Zijn vader was het ook.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1