Boargemaster A. Oosterhoff naem op poëtyske ofskie wize GaheSkroar Gdns kado’s en bineamd to eare boarger fan Wünseradiel Fan de Martinytoer Gouden filmpjes Ezeltje iiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiii Hwat hat ós hjoed to sizzen lllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllillll EN r<l Oe JAARGANG No. 17 DINSDAG 2 MAART 1971 De loko oan it wurd Tankwurd Eareboarger Great plak Siktaris De Hoop wiisde der op, hoe't Ofskie Sfear Elgersma Piet Aldste riedslid •ITS pepermunt. Joh. Tromp, Sneek. Tj. de J. z ,vr Minsken reitsje fierder faninoar troch swijen as troch dist&nsje. Advertentieprijs: 18 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag In april bestaat het stedelijk muziek korps 40 jaar. Sterke schoolkousen voor zeer lage prijs Jan Th. Prins. Gr. Dijlakker. Zowel de onderbouw als de bovenbouw van de St. Jansbrug is geheel vergaan. Alleen de balans met het bovenste der hamer kan nog. Nog enige korven vorstvrije consumptie aardappelen te koop. Afgehaald boer derij f 2. S. B. v. d. Velde, Oordje. Vissers kiespijnpoeders genezen binnen de 5 minuten. Het trekken der kiezen wordt overbodig. Ruime keuze tabakspijpen. M. B. Eerd- mans, Grote Markt. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 T< 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) 4e week febr. 1921 filmtastel, filmprojektor mei projek- sjedoek. De boargemaster en syn frou wiene der wakker wiis mei. boargemaster Oosterhoff as chef fan al it gemeentepersoniel in great plak hie yn de herten fan allegearre, dy’t finder him wurkje mochten. Seis hied er dat ünderfoun, hoe’t er yn syn nije funk- sje opfongen en ynlaet wie. Dat barde sa, dat men jin der daliks thüsfielde. Ut namme fan it persoaniel waerd in prachtich rjemmestel oanbean om dêr- yn ek mefrou to earjen. Fjouwer greiddoapren yn it sintrum, sterk troch striid, founen rjocht en frede. Sawn doarpen njonken de élde sédyk weitsje tsjin éld ünk en tsjinje nije tiid. pronkje yn ’t gea as pompeblêdden op H wetter. Fjouwer boudoarpen stjüre it ploechizer troch yn rjochte fuorgen Fjouwer greiddoarpen yn it casten libjend op ’e romte, binne de wr&ld treast. Daar kwam de lieve lente fraai in Frieslands hoofdstad 't geen elk tot blijdschap stemde gaande langs *t bloempad en burgemeester Brandsma had er, naar wordt beweerd, op zeer eervolle stand ja een ezel geinviteerd. Abonnementsprijs f 4.95 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderddeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel, Mar ek de doarpen op de êfslütdyk (Koarnweiftersan), Brésandyk) waerden net forgetten: Op de Afsluitdijk torsen jonge telgen een toorts naar de toe komst. Alle 27 doarpen fan üs gritentj binne ós like nei mar hja binne net gelyk! Bezoekt de Bolswarder Melksalón. Ge schikte gelegenheid om te wachten op tram of boot. J. v. d. Meer. Beleefd aanbevelend. Der wie okkerfreedtomiddeis daliks al de goede sfear. Doarpsflaggen waeiden breedüt Ifins de Gysbert Japicxwei, de doarpwapens (alle 27) hongen yn de .■iedsseal. Rammen yn Fryske klaeijin- ge diene hwat hantaesten. Moaije blom men sierden de riedsseale. „Al hie ik seis dér de han yn hawn,” sei de skie- dende boargemaster letter. len ding wie oars as oars: de riedseal- le siet gröt en grötfol. Boargemasters sieten seis oan it biheinde parsetaffel- tsje. It koe allegearre en al hoe nau as it wie, elk krige ek noch syn wiet en syn droech op ’e tiid. Nei’t de hearen Hiemstra en Brouwer („Twa politike antipoden”, koe boarge master Oosterhoff letter net litte op to merken) de skiedende magistraet mei syn frou de seal ynhelle hiene en it amtsgebet ütsprutsen wie, folge it óf- hanneljen fan it iermichste punt fan de agenda: It öfskie fan de boargemas ter. Ek dat barde yn styl. De ófspraek wie makke, dat mar trije man sprek- ke soene, allegearre foar de füst wei. Soks jowt altyd hwat libben oan ’e saek en sa wie it hjirre ek. LJOCHT EN SKAED FAN IT FRYSKE AERD Dér is op it heden wer hiel hwat stof ta kreatiwerij yn de Fryske boerewrald. Dat heart der blykber sahwat by, hwant der moat striden wurde, sa heart dat yn Fryslan. De Frico-kwcstje is’t petear fan de dei, it ütstappen fan Tsjom en Achlum de léste symptomen fan de kri- sis yn in wichtich agrarysk ündernim- men, dat jierrenlang de greatskens wie fan de Fryske boer. Yn deselde tiid, dat de susterorgani- It hichtepunt fan ’e middei wie wol de meidieling, dat b. en w. yn öfwê- zichheit fan de foarsitter, it bislüt notn- men hiene de hear Oosterhoff to binea- men as eareboarger fan de gemeente Wdnseradiel (nei Pim Muller en dr. Obe Postma). Sawn greiddoarpen om 'e Mde marren Op deze foto zullen oud-Bofewarders slechts vaag twee herkenningspunten kunnen ontdekken: rechts het silhouet van de St. Fransiscuskerk en iets meer links de toren van de aloude Martini kerk. Dit wijst er reeds op. dat de foto genomen moet zijn aan de Z. westkant van de stad. Dit is inderdaad het geval. De brug vormt een onderdeel van de verkeersherstructurering bij de Marne- zijl. Links van de foto moeten wij ons de garage van fa. Doorenbos denken. Over de brug zien wij het nieuwe PEB- gebouw met daarachter de woning van raadslid Visser. In het midden van de foto zien we nog net de woning van de heer Duiker op het Industriepark met heel in de verte de schoorsteen van de HMS. Op de voorgrond zien we nog duidelijk de sporen van de voormalige vuilstortplaats in de nabijheid waar van deze brug is gebouwd. Foto L. K. Mql O ezel, jou bestaan is dat hoor je elke dag bij uitstek onderdanig aan ’t wettige gezag kom vlug even uit toeren zeg heeft het dier misschien daar in het lot der boeren zijn evenbeeld gezien 7 Dat deed die ezel vast en dan dacht hij zeer bepaald de boeren dragen lasten worden onderbetaald Nou dit is mjj het feest wel zoiets wordt mij te grijs Ja soms maakt zelfs een ezel menig tweevoeter wijs. Toe ezel, het wordt leuker werk jij ook netjes mee hap hap een klontje suiker het dier kopschudde nee wat is dit voor vertoning kom gekheid allemaal ik doe ’t niet, de beloning is in mijn stand, te schraal. saesje: de NCZ yn Meppel moderne tsiispakhuzen boud hat foar 6 miljoen in fusy oangien is mei de Südhollanske „Produsint” yn Gouda, dér*t hja ek foar sa’n bidrach ynfesteard ha en nou wer, neist it fabryk yn Meppel, twa fuotbalterreinen oankoft hat om dér noch in folie greatere ütwreiding to re- alisearjen, sit de Frico de beide léste jierren mei bilangrike forliezen en wur de dér frijhwat persoanielsleden ünt- slein. Nou dat is stof genöch om jin op to winen of to lekskoaijen al nei it aerd fan de lju. Mar yn’ deselde snuorje komt de CAF üt mei in kostlik tinkboek by har 75-jierrich bistean, hweryn de hiele libbensgong fan dizze ynstelling werjown is. Lit ik daliks sizze, dat gearstallers, hweründer de skriuwer: Jan de Vries earst neamd wurde moat, eare hawwe fan har wurk. Net allinnich is de artistike oanklaei- jing bysünder moai, de illustraesjes en grafiken in lust foar it each, de ynhftld soe ik in priis jaen wolle foar de iepe- ne en earlike werjefte fan de lange en muoisume striid, dy’t hja 75 jier fiere moasten om de status to birikken, dy’t de CAF op it heden ynnimt. Yn dy langjierrige striid, dy’t ek nou net ta in ein komd is, wjerspegelt him it aerd fan de Fryske boer as yn in heldere spegel. Oan de iene kant syn idealisme, syn oerjefte, syn striders- natür. syn offersin, oan de oare kant syn yndividualisme, syn gelykhawwe- rij, syn fêsthélden oan eigen preetaesje Yn 1960 wie dat 40 miljoen goune, yn 1970 al 95 miljoen. De organisaesje is ek oersichteliker wurden, de distribüsje rationeler, de prizen ekonomysker. Der sit mear gong yn, de prizen wurde sker- per, de kwantum- en bulk-koartings meitsje de CAF mear populair. Ik sei nils, dat de striid noch net ta in ein komd is. Der wiene al drokke ünderhannelingen tusken de CAF, de CLM te Meppel en de ACG üt Grins en it like der op, dat it slagje soe dizze kombinaesje, dy’t dan in omset hawwe soe fan 250 miljoen, ta stan to bringen. Mar yn maeije ’69 lükt de CLM te Meppel him üt it oerliz tobek, tige ta toloarstelling fan de beide oaren. Dêr- neist stiet de Frentsjerter Lênboukoo- peraesje ek noch apart en sa leit de saek noch yn trijen, hwant yn de Süd- like Wélden binne hja wer by Meppel oansletten. Dan is der noch in district depot fan de ABTB yn Snits en de Blesse mei in biheinde omset. Der is dus noch wurk foar de takomst. Hwant tusken de neist de koöperative ynstel- lings, hat Fryslan noch tsientallen par- tlkuliere firma’s op dit gebiet, dy’t ek har bést dogge de Fryske boer to bi- tsjinjen. En ek dy sitte om de deale net stil. Né, it bliuwt wol in llbbene negoasje by de Fryske boer, der hoech jo gjin soarch oer to hawwen eigen doarp, eigen miening, eigen sin. Emoasjoneel as hy meastal is, fjuch- tet hy altyd wer mei de objektive saek- likens fan de problemen en duorret it in hiel skoft foar dat léste de oer- hên kriget. In fallen en opstean, in en thousiast bigjin en in healwei stykjen bliuwen, in hing nei greate en in fêst- hélden oan it eigene, lytse, in ja sizzen tsjin de ryksdaelder en it né sizzen tsjin it dübeltsje, jo fine it allegear biskreaun yn de realiteit fan dizze 75- jierrige jubilaris. Yn deselde matery hat men yn it Suden al lang in mas sale ienheit birikt en stiet yn Veghel de greatste Jeropeeske fabryk as in reus tusken de oaren. Mar hwat de 60.000 boeren fan NCB en LLTB as fan-sels- spreikkend ienriedich ta stan brach ten, moat yn Fryslan fan pleats ta (pleats en fan doarp ta doarp bifoch- ten wurde. Dér kin men soms hwat pes- simistysk fan wurde, lykas in skriuwer yn It Frysk Lanboublêd ris die mei dizze wurden: De boeren moatte meiinoar stean Dan sil har striden better gean Mar hwaïmear bin’ wy safier hin- ne As se mekoar sa lang bistriden ha Dat se net oars mear kinne En dochs, ündanks dizze tükelteam- men. tint as in reade tried de groei fan de koöperative ynstelling yn Fryslan. Ek de CAF hat syn «unset yn de lés te tsien jier yn kilo’s r»ar as fordd- bele, yn jfld fanseis noch foW» De ezel zwaar beladen moest daar een rondje om maar elk kreeg in de ggten dit dier is lang niet stom had lak aan hoge gasten voelde niks voor zo’n grap ja ik draag hier de lasten ho, ik verzet geen stap Boargemaster Oosterhoff spriek yn syn tankwurd de greate weardearring üt foar de wize hwerop hjir öfskie fan him nommen waerd. „Krekt as ried ik to trouwen,” sei er. Hy sei it him net kwea öf to nimmen as er wolrls hwat skerp west hie en syn wurden net goed fallen wiene. „Wy moatte dat mar yn de jamske félde slaen,”” sa set er, „it kaem faek oars oer as it bidoeld wie." Fierder sei boargemaster ü.o.: „Ik ha myn wurk hjir altyd mei wille dien, it libben wie hjirre in feest. Mar as myn opfolger seit, dat er hijr noch in bulte to dwaen hat, hat er skoan ge lyk. Hjir is noch in macht to dwaen. De „léste del yn it treflik amt” waerd op poëtyske wize bisletten, troch it si- tearjen üt in eigenmakke dichtbondel, dy’t nei öfrin by it öffüstkjen alle by- wêzigen taskikt krigen, in geste, dy’t troch allegearre tige op priis steld waerd. Hjirnei spriek ek wer foar de füst wei de loko-boargemaster, de hear C. W. Elgersma. Hy die it op deselde hu- moristyske toan, helle tal fan anek doten oan, mar lyk as by de hear Sies- werda, wie de grountoan dochs dy fan tankberens, Jo binne in sportyf man, sei de hear Elgersma. Jo mochten graech einen rinne en as dat yn ekskur- sjeforban wie, moasten wy mar sjen oft wy meikomme koene. Wy hienen der soms wol oan. lenkear binne jo om in hiel eilén hinne roun. In kear stutsen jo by stoarmwaer as earste oer nei it waed. Doe moasten wy ek wol. Wy knie- pen üs as de sykte.” De hear Elgersma heakke ek noch yn op oare eigenskippen. Jo koene pleitsje as de béste. Jo hiene advokaet wurde moatten, jo binne jou karrière mis- roun. Jo hiene ek in technyske knob bel. lenkear koene jo de subsydzje foar de roggemole der net rjocht troch krije. Doe bouden jo seis ien yn it lyts. Al les der op en der oan. En dy lieten jo üs sjen. Doe binne wy troch de knib- bels gien. De hear Elgersma bihelle, lyk as ek de hear Sieswerda, ek mefrou Oosterhoff yn syn hulde. Op in kear binne wy by nacht nei Wiihemshaven rieden. Jo wiisden it paed. Wy binne net ien meter misroun. As „«fylfot” neijer oanlsjut wurde idn as „passend by de eigen Mbbenssfear" kin sein wurde, dat it öfskie fan boargemaster A. Oosterhoff it oan styl net ftntbrutsen hat. It wie alhiei yn de sfear fan Wftnsera<i»el. It wie m eigen as it inar kin. Der wie gjin wurd Fr&nsk by. Ek gjin wurd Hollansk. Et wie alhiei yn de styl fan it eigen gea: iepenhertich, hertlik, wolmienend, it dochs net litte kin- nend elkoar efkes op itliarspit to nimmen. Wy hoopje, dat it yn- heljen fan de nije boargemaster, skielik 16 maert, op deselde spon tane en earlike wize barre sil. De nije troargemaster is ek in fries. Hy hoecht allinne mar himsels to wezen. In pear hollanske wurd- tsjes oan de ein fan syn relaes oan it adres fan syn freonen en kunde om utens wei, sille him dan wol forjown wurde. Sa binne se wol yn W’Cinseradiel. De earste sprekker wie de hear Sies werda as aldste riedslid. Hy brocht yn it sin, dat Wünseradiel wol wend is öfskie to nimmen. Dér wie earder al it öfskie fan de hear D. Deinum, wethal- der H. N. H. K. de Jong, en de direk- teur gemeentewurken Zylstra, allegearre minsken, dy’t gêns fan har krêften jown hiene oan de gemeente Wünseradiel. Sa ek boargemaster A. Oosterhoff, earder siktaris. De earste jierren wiene net maklik. Yn de oarloch hat him hiel hwat êfspile. Dér wiene noeden en soar- gen. Ut alles die bliken dat, doe’t der yn 1954 in vakatuere kaem, de rie har siktaris graech as boargemaster sjen woe. Sa barde it ek. „It hat üs nea net spiten,” sei de hear Sieswerda. „Jo wiene net sa’n gewoanenien, jo rounen der hwat üt, jo wiene bytiden in hurd- draver, mar ien mei fantasije. Jo sea- gen foarüt, b.g. op it gebiet fan de re- kreaesje. Soms kamen de winsken net üt, lyk as de forwachtings oangeande it tünbou sintrum, mar dat siet him oan hiele oare oarsaken. Jo setten üs hieltyd wer foar forrassingen en joe gen üs de tiid net to slügjen. Jo hie- he it hjir to dwaen mei 15 karakters, mar wisten der aerdich mei om to gean Sprekker illustrearre ien en oar mei kostlike anekdotes, mar liet it dér net by. Ut namme fan de rie en it perso- niel waerd in prachtich kado oanbean:

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1