Landbouwschap lanceerde meer- jarenprogramma i Een kans voor Bolsward De toekomst van de Nederlandse land- en tuinbouw doorgelicht I t Gouden filmpjes Fan de Martinytoer I I K.V.G. Makkum H a I I l a STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baardcradeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum cn Wymbritseradeel. 110e JAARGANG No. 19 DINSDAG 9 MAART 1971 Afzetbeleid Landschapsbeheer Ruilverkavelingen Welnu, dankzij het initiatief van de BOOG gaat dit gebeuren! Doelgericht Waterschapslasten Bijdrage nationale welvaart Wij verwachten u allen, vooral ook de jeugd! Laat eens zien, wat Bolsward kan! Landbouwonderwijs Belastingen Af zet van Nederlandse produkten Export Verlaten van de landbouw De huidige regeling met betrekking tot le week maart 1921 Produktie in Nederland GREATE TSJINSTELLINGEN De burgemeester van Bolsward, J. M. A. Mulder Op de valreep van de komende lente zond de heer Boekema ons o.a. nog bo venstaande fraaie winterfoto, gemaakt vanaf het Plantsoen: Het bruggetje links leidt naar de tennisvelden. Het verving een ander rustiek bruggetje, dat het veld moest ruimen voor de ontwikke ling hier. Het verkeer gaat nu n.l. recht streeks vanaf het Plantsoen naar plan Eekwerd en de verbindingsweg snijdt de volkstuintjes, waarheen het eerdere bruggetje leidde. De foto was oorspron kelijk bedoeld als de foto van de week, maar met de doodberichten van na het weekende lijkt het ons beter de foto nn reeds een plaatsje in te rui men. Advertentieprijs: 18 et. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Lpuis Bouwmeester, de alom gevierde toneelspeler komt naai’ Bolsward. Vraag en aanbod agrarische produkten Velen uwer zullen zich nog herinneren het grandioze muziekfestijn met Maastreechter Staar in de vijftiger jaren. Bij velen leeft het verlangen dit beroemde koor nog eens in Bolsward te horen. Op zondag a.s. 14 maart komt de Staar in de Martinikerk. Het programma is aangepast aan de zondag en het koor is met 170 man bijna volledig. Een kans voor Bolsward die uniek is! Abonnementsprijs f 4.95 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 I a Voor de ontwikkeling van de Neder landse economie is een vergroting van de export noodzakelijk. De landbouw exporteert de helft van zijn produktie. Circa 25 pct. van de Nederlandse export bestaat uit agrari sche en verwerkte agrarische produk ten welke van Nederlandse oorsprong Gebr. Wolke: loopers, overlOopers, li noleum, rietmatten/ cocosmatten, kap- stokkleden. In de gehele afzetkolom doen zich struc- tuurproblemen voor met betrekking tot aanpassing en rationalisatie. De aanvan kelijke ruimte die de EEG bood, is in belangrijke mate opgevuld, mede als ge volg van de stimuleringsactiviteiten van de overheid in andere lidstaten. Hier door staat de Nederlandse afzet onder druk van een voortdurende concurrentie strijd. De uitbreiding van de EEG ver groot de mogelijkheden voor de agra rische export. Hiervan kan echter al leen gebruik worden gemaakt als de concurrentiepositie van de agrarische sector in Nederland wordt verbeterd, ook de aard van de afzet verandert. Aan kwaliteit, vormgeving en verkoop- structuur worden andere eisen gesteld o.m. door het ontstaan van nieuwe dis- tributiemethoden. Men zal op deze ei sen moeten inspelen. Daarnaast manifes teert zich in vele sectoren nog een ge spreid aanbod, waardoor enerzijds de producenten in een zwakke marktposi tie verkeren en anderzijds de voorde len van coördinatie en samenwerking van produktie en afzet verloren gaan. Hoewel reeds veel is bereikt op het ter rein van de afzetbundeling, met name door de coöperaties, is de concentratie van het aanbod in vele gevallen nog on voldoende. Mede door de eisen die de afzet aan de land- en tuinbouwbedrijven stelt, ko men de knelpunten van de individuele lanbouwbedrijven duidelijk naar voren. Slechts een beperkt aantal bedrijven is in staat de mogelijkheden van verdere produktiviteitsstijging te benutten. De meeste bedrijven ontbreekt het echter aan voldoende ruimte om zich te ont plooien, waarbij de financiering en kwa liteit van de produktiefactoren de be lemmerende factoren zijn. De gehele situatie in de agrarische sec tor wordt daarbij in ernstige mate be ïnvloed door de ontwikkeling van de Nederlandse economie, waarbij de geld ontwaarding met de daarbij behorende kostenstijging de land- en tuinbouw ern stig in de knel zet. zijn. De exportpositie van de Nederland se land- en tuinbouw is tot nu toe sterk geweest. Ook in de toekomst kan me de door de vergrote EEG deze bijdrage aan de betalingsbalans worden versterkt. Er zal voor de agrarische bedrijfstak een belastingbeleid moeten worden ge voerd dat enerzijds rekening moet hou den met de concurrentieverhoudingen ten opzichte van andere landen, anderzijds met de structurele positie, waarin de landbouw verkeert. Het huidige systeem zal moeten worden aangepast. De mogelijkheid moet b.v. worden ge boden om belastingvrij een pensioenre- serve te vormen, die binnen het bedrijf kan worden belegd. Ook zal het bedrag van de belasting vrije voet worden opgetrokken tot het minimumloon. Het niveau van de waterschapslasten stijgt snel. In afwachting van een even tuele hergroepering van de taken tussen overheid en waterschappen zal de over heid de waterschappen tegemoet moe ten komen. In de komende periode zal de toename v. de overheidsbijdrage aan de waterschappen sneller moeten toe nemen dan in het oorspronkelijke tem po, aangezien de waterschappen steeds meer algemene belangen behartigen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS ITitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adrest Marktstraat 13 TeL 3044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 .(051571 de afvloeiing en omscholing kan voor de komende jaren een goede basis bie den om het vertrek uit de landbouw te begeleiden. Wel zal in de toekomst de huidige regeling steeds getoetst moeten worden op zijn werking in de praktijk. Het programma biedt daar tal van voor beelden van. Bolswards Nieuwsblad De Nederlandse land- en tuinbouw le vert een belangrijke bijdrage tot de na tionale welvaart. De agrarische bedrijfs tak en de daarvan direct afhankelijke toeleverende en verwerkende industrie en handel dragen voor ongeveer 16 pet. bij aan het nationaal inkomen (7 pet. door landbouw en 9 pet. door industrie en handel). Een ongeveer even groot aandeel van de beroepsbevolking is bij deze sectoren betrokken. Naast een zo hoog mogelijke welvaart, is ook een goede regionale spreiding van deze welvaart over ons land van be lang. De ruilverkaveling moet een belangrijk instrument blijven bij de herstructure ring van plattelandsgebieden, waarbij naast de verbetering van de landbouw kundige situatie andere functies moe ten worden verricht. Door middel van de ruilverkaveling kan de verbetering van de landbouwkundige situatie en de andere maatschappelijke belangen, met name ten aanzien van landschap, re creatie en verkeer op verantwoorde wij ze worden geïntegreerd. De uitvoering van het ruilverkavelings- programma zal dienen te worden ver sneld. trekken. Na het vakkundig gedeelte waar alles haarfijn over pruiken uit de doeken werd gedaan, kwam het leuke gedeelte het passen, sommige dames ondergingen een ware gedaantewisse ling. De klap op de vuurpijl was een verloting van een permanent en twee watergolven. Winnaars werden doch ter en schoondochter H. v. d. Wal en Joh. Adema-IJdema mevr v. d. Bles. Presidente sloot de avond met dank woorden en de christelijke groet. De vrouwenwereldgebedsdag in de doops gezinde kerk werd door plm. 30 dames bezocht. Het weer was dan ook erg slecht, het was een wijdingsvolle bij eenkomst. De sterke kostenstijging van de laatste jaren, de onmacht van land- en tuinbouw om zich teweer te stellen tegen de inflatie en de Immobiliteit van het door de E.E.G. gevoerde landbouwbeleid, met name op het gebied van de prijzen, heeft grote groepen van de Ne derlandse land- en tuibbonw in een moeilijke positie gebracht. Bjj velen heeft dit tot een stemming met een explosief karakter of een ontoelaatbare berusting geleid, aldus het pas vastgvstelde meer jaren programma van de Nederlandse land- en tuinbouw. Aanbesteding der bouw van 34 wonin gen voor de vereniging Volkshuisves ting. Laagste inschrijvers Gebr. Geveke Leeuwarden voor totaal f 159.443. De bgroting bedroeg f 181.100. Hoogste in schrijver was R. Feenstra te Bolsward voor f 193.840. Benoemd tot opzichter der gemeente- plantsoenen J. Jonker, stadstuinier. Er zjjn nu al 500 kaarten verkocht, maar de Martinikerk moet af geladen zijn. Het Landbouwschap is zich daarbij be wust dat daarmede extra beslag op over heidsmiddelen zal worden gelegd. Be dacht dient echter te worden dat een doelgericht overheidsbeleid kan beteke nen een versnelde en sociaal aanvaard bare toevloeiing van arbeidskrachten uit de landbouw naar de arbeidsmarkt en 'n betere benutting van het in de land bouw geïnvesteerde kapitaal. Het Landbouwschap heeft zijn onge rustheid ten aanzien van deze situatie het afgelopen jaar reeds op verschil lende wijze naar voren gebracht. Thans, voor de aanvang van een nieuwe ka binetsperiode, schetst het Landbouw schap in dit meerjarenprogramma nog maals de problemen waarmee de land bouw worstelt en wordt de richting aan gegeven waarin oplossingen gevonden dienen te worden. Uit het meerjaren programma vloeit volgens het Land bouwschap voort, dat de land- en tuin bouw op grond van de situatie in deze bedrijfstak en met het oog op de kern functies welke de landbouw voor de Ne derlandse samenleving vervult, een ho gere prioriteit in het beleid van de Ne derlandse regering moet krijgen. De groei van de vraag naar voedings middelen op de commerciële markten in de westerse wereld is sterk begrensd. In het algemeen stijgt de produktie, mo gelijk gemaakt door de technische ont wikkeling, sneller dan deze vraag. Hier door staat de markt voortdurend onder druk. Met deze internationale situatie wordt de Nederlandse land- en tuinbouw, mede door zijn sterke afhankelijkheid van de export, in ernstige mate gecon fronteerd. Er bestaat 'n toenemende zorg voor de omgeving waarin wij leven. Het groot ste deel van het huidige cultuurland schap heeft zijn ontstaan te danken aan land- en tuinbouw; ook in de toe komst zal land- en tuinbouw het land schap bepalen voor ca. 70 pct. van de Nederlandse oppervlakte. Net zo min als in het verleden het geval is geweest, is een bevriezing van het bestaande landschap mogelijk. Evenals andere be drijfstakken zal de land- en tuinbouw zich moeten blijven ontwikkelen. Er zal echter in toenemende mate extra zorg moeten worden besteed aan de landin richting en de algemene leefbaarheid van onze omgeving. It skynt noch lang net genöch troch- drongen to wezen, dat in minskweardich bistean fan de minske folie, mear öf- hinget fan de fordieling fan de opbring- sten as fan de opbringsten seis. Fansels der moat earst produseard wurde, dat is fers ien, mar dan komt de fordie ling fan de baten en dy bislist oer it lot en de posysje fan de mannichte. De tanimmende oandacht fan de wes- terske wrald foar de dröve omstannich- heden, hweryn de measte minsken yn Asië, Afrika en Süd-Amearika libje, is Tenslotte iets over het onderwijs. Er zal volgens het programma, een begin moeten worden gemaakt met de intro- duiktie van de zgn. middenschool. De middenschool zal moeten zijn gericht op het bij de leerlingen tot ontplooiing brengen van de gaven van hoofd, hart en hand. De middenschool mag geen co- pie zijn van het onderwijs dat thans gegeven wordt aan bestaande instellin gen van algemeen voortgezet onderwijs. Op korte termijn zal het lager beroeps onderwijs moeten worden verbreed. De middelbare agrarische scholen zul len moeten worden uitgebouwd tot een streekcentrum voor agrarisch onderwijs. Door dit streekcentrum moeten, naast de dagschool voor middelbaar land bouwonderwijs, worden gehouden, opdat de agrariërs zich daardoor de moder ne ontwikkeling eigen maken. rjucht, mar men soe winskje, dat de lju, dy’t dit mei de b&ste bidoelingen dogge, hwat mear en hwat djipper op de oarsaken yngyngen. It binne de soa- siale en politike forhaldingen yn dy lannen, dy’t foar it oergreate diel it lot fan de earme ütsüge minsken bipa- le. Dér leit de greate oarsaek. En lit üs net forjitte, dat hündert jier lyk ek yn üs lên en yn Dütsklên en yn Inge- lan de saek prinsipieel net oars lei. Doet’ ik as jong ünderwizer yn Grinslan ta- hold, fortsjinnen de arbeiders yn de sim mer in ryksdaelder deis en yn de win ter twa goune, as hja wurk hiene. Rein- de it of frear it, dan hiene hja neat, likemin as hja siik wiene. En dat is noch mar fyftirh jier lyn. Nim dêr nou ris de situaesje fan nou neist. Yn Boer en Tuinder stiet ütrekkene, hwat op it heden in arbeider oan it bidriuw kostet. In fêste arbeider mei ien bem, dy’t frij wen jen hat en deis twa mingel molke. De man kriget 175 goune wyks skjin. De molke op fiif goune, de frije wen- te op 12,75 wyks. Dy 192,75 netto is 263 goune bruto. Dêr komt de fakansje- taslach by en der oerhinne 22 pet. soa- siale lésten. It totael is dan f 18.944 yn it jier. Fyftich jier lyn wie dat 600 of 700 goune. En nou binne de pri- zen hiel oars. mar dit is trichtich kear safolle. En witte jo noch hoefolle muoi- te en striid it koste hat om de earste kollektive arbeidskontrakten yn de lên- bou yn o fieren? Ik ha dat allegear meimakke yn de snuorje 192030 en it Kapper Bleeker van het bekende kap pershuis van Bolsward gaf met zijn staf een prachtige showavond weg in het „Hemeltje” 3 maart. De 60 dames die daar waren gekomen op uitnodiging van de KVG hebben er geen spijt van gehad. Kapper Bleeker is tot half twaalf onvermoeibaar be zig geweest, en uit zjjn woorden (hwat kin dy man prate) sprak een grote lief de voor zijn vak. Ook trouwens zijn charmante vrouw en helpsters en zijn moeder, stuk voor stuk werd de hele avond met een grote overgave gewerkt. De dames kwamen dan ook wel aan hun wie in dreech kerwei, dat siz ik jo. Ik wol mar sizze, dat yn dy üntwikke- lingslannen dy hiele striid noch bigoun wurde moat ünder minsken, dy’t yn meartal net léze noch skriuwe kinne en trochrinnend mei de hunger yn ’e hals rinne. Dat freget oan alle kanten pio- nierswurk foar hünderten, dy’t har ei gen libben oer ha foar de earme for- hüdtiüke neiste. Dat feget in generaes- je lang en mear oanhêldende striid tsjin de lju, dy’t de macht en it jild hawwe yn dy lannen. Dat is sa’n gigantyske opjefte, dat er nea genöch foar dien wurde kin. Mar men moat net miene, dat süker- püdtsjes yn dizzen hwat oars binne as in naief signael. De sindelingen en mis sionarissen, de bruorren en susters, dy’t it maklike libbentsje, sa’t de hear de Haas syn learaerskip oan de Middel- skoalle ütskildert, farwol sizze om yn dy lannen to ploeterjen, dat binne de lju, dy’t echt hwat dogge oan bettere ta- stannen. Dy hawwe rjocht fan praten. Us past in biskieden plakje as wy har ren mei jild en guod, mei sympathy en biwündering folgje en bimoedigje. Wur- den binne hjir fierst to goedkeap, de nije jonge generaesje sil echte offers brin- •ge' moatte, eigen libben en eigen ta- komst op it spul sette doare, dan sille wy in bigjin sjen fan in bettere ta- komst foar de miljoenen, dy’t nou noch libje as slaven. Dêr is in skreauwend forlet fan. Mar sizzen is neat, dwaen is in ding! Tj. de J. De komende periode zal door het be drijfsleven aanzienlijke activiteiten moe ten worden ontwikkeld op het gebied van de afzet. De overheid zal daarbij ondersteunend moeten optreden. Het overheidsbeleid ten aanzien van de land bouw en de afzet mogen niet van elkaar gescheiden zijn. In de eerste plaats dienen scholing en vakopleiding mede te zijn afgestemd op de eisen van de agrarische industrie. Het onderzoek zal meer gericht moeten worden op problemen van produktonit- wikkeling, afzet en marketing. Ruimtelijke ordening mag een optimaal werkende landbouw en agrarische in dustrie niet belemmeren. Voorzieningen moeten verder worden getroffen voor de afbraak en afvoer van afvalstoffen. In de komende vier jaar is voor afzet- en exportbevordering minimaal een ver dubbeling van het overheidsbudget noodzakelijk. alhiel torjochte mar men soe winskje, dat men hwat djipper yn de problema- tyk dükte dan fakentiids bart. It nije kontrakt fan de oaljemaetskip- pijen bringt yn dy lannen hünderten miljoenen mear, mar hwer bidarret dat greate kaptael? De tüzenen paupers yn Noard-Afrika bliuwe yn har illinde sit- ten, de sheiks en sultans keapje noch greatere auto’s en wreidzje har harems üt. Yn it blêd: Clamavi, orgaen fan de stif- ting „Mensen in nood”, kin men nou léze, hoe’t it lot is fan de arbeiders yn de Filippynske sükerplantaezjes. Düdliker as klear wetter blykt, dat net de opbringst fan de reidsüker de oar saek is fan de ünforstelbere situaesjes fan de arbeiders, mar de ünmacht fan de arbeiders. De hiele sükeropbringst is troch Amerika opkocht foar in prils dy’t 200 pot. boppe de wrêdmerkpriis leit, dus dêr leit it net oan, mar de for dieling is skriklik. De arbeider fortsjin- net gemiddeld 60 sinten deis netto foar swier wurk ünder in tropyske sinne. Yn in diel fan it eilan stean de bungalows fan de sükerbaronnen; dat diel is öf- skoattele mei stikeltried en by de yn- gongen stean wapene mannen om elk, dy’ net ta dizze elite heart, to kearen. De auto’s meije hjir mar 15 km. ride om de rêst fan dizze klyk net to steu ren. It is in modeme slavesteat, foar 2 pct. in paradys, foar 98 pct. in hel. Dat de oandacht fan de westerske wrald op dizze en ek oare ünminsk- like tastannen frege wurdt, is a.lhiel to- Schoenen naar maat. Johs. Kooistra, tegenover 't Kantongerecht te Bolsward. 0 Nadat Sneek electrisch licht heeft ge kregen, zijn er zelfs in Nijland al aan sluitingen. Bolsward ziet reikhalzend uit. Binnen 14 dagen zal ook Bolsward van het nieuwe licht kunnen profiteren. Laat ons allen tonen, dat deze activiteit van de BOOG onze volle steun verdient. Dan blijft Bolsward cultuurstad, dan blijft Bolsward leefbaar. Grote zending promonde en vouwwa gens. Minzaam aanbevelend F. Vogel zang te Bolsward. Expositie zomerhoeden. Th. Potma, Bolsward.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1