Nixon vreest geen ingrijpen van China a 4 y al f i Wa 'A - V’ 'J®/- i T 'O J» jt-f. ’J ó>’¥5 L Lr1 1 fs* 'SI h W 2P Geen groei meer in wereldlandbouw- produkiie 1*1 81 I 5 ;W'. 1 Wa* B F i L a f w w I I V» Y Zilveren filmpjes eV Foto van de week I r**w •f-Vl STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND di.» f* Ji -hi ShaZSea w '^**-*-— r-1 «PÏJp tl®?4 iU -• 110e JAARGANG No. 20 VRIJDAG 12 MAART 1971 W ymbritseradeel* Nixon: China wagq 2e week maart 1946 h W -na» Advertentieprijs: 18 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag geen ingrijpen van President Nixon en zijn adviseurs zien bij dit alles geen tekenen van een Chi nese reactie op de Zuidvietnamese in- Britse post weer aan de slag Tenslotte nog wat kort wereldnieuws van her en der. De Britse posterijen werken weer nor maal na een staking, die 47 dagen heeft geduurd. De aktie moest vanwege een uitgeput te vakbondskas wórden opgegeven, De zaak zal nu door een arbitragecommis sie worden beslist. Staatsbezoek aan Luxemburg Koningin Juliana en prins Bernhard zul len, vergezeld door prinses Beatrix en prins Claus, op uitnodiging der groot hertog en groothertogin van 24 tot 26 mei 1971 een bezoek aan Luxemburg brengen. Hiermede wordt het staatsbe zoek aan het groothertogelijk paar in de nazomer van 1967 aan Nederland be antwoord. Reparaties aan stoelen en divans wor den weer aangenomen. Fa. R. P. de Boei Aangelopen een schaap (weer). M. D Reitsma o.d. Wommels. Bleekwater voorradig. Fles meenemen, ’t Keerpunt, Wommels. Te koop een complete vogelflapperij. Te bevragen bij W. Louwsma, Buiten de kom 34 te Witmarsum. Abonnementsprijs f 4.95 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Massale luchtaanval boven Laos Het grote nieuws komt deze week uit het verre oosten. De Amerikaanse luchtmacht is zondag n.l. met duizend vliegtuigen een groot scheepse luchtaanval begonnen boven Laos en Cambodja. Dit gebeurt ter on dersteuning van de Zuidvietnamese troe pen, die zaterdag in Laos het belang rijke knooppunt Tsjepone veroverden. Het Zuidvietnamese opperbevel vreest ’n zware tegenaanval van enkele Noord- vietnamese regimenten die zich met en kele tankeenheden in de buurt bevin den. Is uw oude hoed al gezuiverd? Of voor zien van een nieuw lint? Sikken. Wo’ kum. Aanbesteding brugwachterswoning me’ bergplaats te Bolsward. A. de Boei f14.000, Alberda en Wester f14.600, fa H. Jorritsma f 14.990. De begroing be droeg f13.200. I Bolswards Nieuwsblad Jp Nabije Oosten Vanuit Jordanië zijn weer kaïtjoeskara- ketten afgevuurd op een Israëlische grensnederzetting aan de Jordaan, waar door een einde kwam aan de vier maan den van staakt het vuren in dat gebied. Egypte verlengt de wapenstilstand in het Midden-Oosten niet. Het blijft ech ter streven naar een politieke oplos sing van het conflict met Israël. President Anwar Sadat maakte dat zon dag bekend in een radiorede, die hij uit sprak op het ogenblik dat de reeds een maal verlengde wapenstilstand afliep. „Dit betekent niet,” zei hij, „dat de diplomatieke activiteit nu ophoudt en dat de kanonnen weer zullen spreken.” "--J Niet eenzijdig Enkele uren eerder had Israël al,laten weten dat het de wapenstilstand niet eenzijdig zou verbreken. Niets in Israël wees op verhoogde militaire activiteit. De Egyptische president was aan de vooravond van het aflopen van de wa penstilstand 36 uur in Moskou geweest om met de Russische leiders te bespre ken wat er moest gebeuren, nu de wa penstilstand dreigde af te lopen zon der dat er een akkoord in zicht was. Zonder tegenstand Kolonel Tsjeung, de commandant van de Zuidvietnamese eerste infanterie-di- visie, die als een van de beste gevechts- onderdelen van het leger wordt be schouwd, zei dat zijn troepen Tsjepone vrijwel zonder tegenstand innamen. Zij troffen de lijken van 261 Noordviet- namese militairen aan, vrijwel allen slachtoffers van het genadeloze bombar dement dat aan de inneming van Tsje- porie vooraf was gegaan. De verlie zen van de Zuidvietnamese troepen be perkten zich tot één dode en zeventien gewonden. dit getal zijn nog niet begrepen de ar beiders uit Algerije en uit Afrika. Van de gastarbeiders vond 74 procent een plaats in West-Duitsland. Op de tweede plaats kwam Frankrijk met 16 procent en de rest vond werk in de Beneluxlanden. Italië heeft laten weten dat er nog steeds 80.000 Italianen be reid zijn de grens over te trekken om elders in de EEG werk te zoeken. De landen van herkomst van de gastarbei ders zijn in de eerste plaats Zuidslavië, Turkije, Italië en Portugal. val in Laos, zo maakten gisteren Repu blikeinse leiders na een ontmoeting met de president bekend. Het onverwachte bezoek van de Chinese premier, Tsjoe En-lai aan Hanoi, dat deze week afliep, heeft geleid tot spe culaties, dat Peking wellicht troepen zou inzetten bij de strijd in Indo-China. Tij dens een rede in de Noordvietnamese hoofdstad had Tsjoe-En-lai gewaar schuwd voor „ernstige consequenties”. Volgens diplomatieke berichten in Lon den heeft premier Tsjoe-En-lai tijdens zijn besprekingen met de Noordvietna mese leiders Hanoi alle politieke steun en meer voorraden beloofd, maar geen militaire assistentie. Blijf maar Het bezoek dat een Nederlandse eco nomische delegatie in april zou brengen aan de Volksrepubliek China, gaat in tussen niet door. China stelt geen prijs meer op de komst van de delegatie. De Chinese zaakgelastigde in Den Haag heeft laten weten dat de delegatie niet welkom is omdat de Nederlandse rege ring communistisch China wel zou wil len toelaten als lid van de Verenigde Naties maar daarnaast ook nationalis tisch China als lid gehandhaafd wenst te zien. De Chinese regering had in oktober de Centrale kamer van handelsbevordering in Den Haag gevraagd een delegatie van beperkte omvang naar China te sturen. Deze zou later gevolgd moeten wor den door een grotere handelscommis- sie. Kerngeleerde overgelopen De Russische kerngeleerde Victor Wa- gin zou zijn overgelopen naar het Wes ten. Sinds half februari worden Wagin, zijn vrouw en hun twee kinderen ver mist in Genève. Hij woonde daar, om dat hij werkte bij het Europese Cen trum voor Kernonderzoek (CERN). En kele collega’s zou hij hebben gezegd dat hij zich in een westelijk land ophoudt. De Zwitserse instanties, die een speur tocht naar Wagin hadden laten Instel len, hebben die nu gestaakt. Socialist voorzitter Europees parlement De Westduitse sociaal-democraat Wal ter Behrendt is met steun van de socia listen, de liberalen en de gaullisten tot president van het Europese Parle- mpnt gekozen. Behrendt, die sinds 1967 lid van het Europese Parlement is, is de eerste so cialistische voorzitter. Ondergetekende beveelt zich aan voor het besnoeien van poten en opmake van horens, tevens voor het ringen e' zetten van stieren. Nog oude kwaiite stierringen voorradig. W. v. d. Meulen Blauwhuis. Woord gehouden Aan het Suezkanaal is het tot nu toe inderdaad overal rustig gebleven. In een aantal Egyptische steden zijn verduis- teringsmaatregelen van kracht: zieken huizen zijn ontruimd om eventuele slachtoffers van Israëlische aanvallen te kunnen opnemen. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties is „zeer voldaan” over het feit, dat er geen vuurgevechten heb ben plaatsgevonden aan het Suezka naal. Hirohito Van statiebezoeken gesproken: Nederland is, ook volgens de Observer, niet helemaal gelukkig met de bezoeken van de keizer van Japan. In Engeland ligt de zaak anders en de pers verheugt zich op Hirohito’s komst. „Hij is de Gossip’s Writers Dream,” schrijft de Sunday Times. Vijftig jaar geleden was hij ook in En geland, sprak nauwelijks een woord En gels en begroette de mensen met „au revoir”, zoals Gerbrandy „Goodbye Mister Churchill” zei, toen hij in mei 1940 zijn opwachting in Downingstreet maakte. Koning George, die hem als een dwergje beschouwde, leerde hem met „ham and eggs” ontbijten. Sindsdien heeft de keizer iedere ochtend een En gels onbijt besteld, met uitzondering van de oorlogsjaren toen hij zich wilde har den. De keizer die, volgens de Sunday Ti mes, zonder problemen zijn goddelijk heid afschafte en bereid was een de mocratische regering te aanvaarden, is altijd schuw en verlegen gebleven. Het liefst loopt hij wat langs de stranden en hij heeft meerdere biologische boe ken geschreven over krabben en koralen. De Engelsen verheugen zich op zijn komst. Gastarbeiders Om nog even bij de EEG te blijven: De landen van de Europese Economi sche Gemeenschap hebben dit jaar tus sen de 580.000 en 680.000 gastarbeiders nodig. Voor Nederland zou dit getal op 25.000 liggen, voor België op 8.000 tot 11.000, voor West-Duitsland op 400.000 tot 500.000, voor Frankrijk op 145.000 en voor Luxemburg op rond 5000. De ze getallen zijn uitgerekend tijdens een recente vergadering in Luxemburg van het technische comité voor het vrije ver seer van werknemers van de EEG. Bij het opstellen van deze cijfers heeft het comité rekening gehouden met de nieuwe behoefte aan buitenlandse ar beiders zowel als met de vervanging van gastarbeiders die terug naar hun land gaan. Het comité heeft ook berekend dat m het vorige jaar 690.000 gastarbeiders de EEG-landen zijn binnengekomen. In Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en In de EEG-ministerraad zijn de plan nen van dr. S. L. Mansholt voor ver betering van de landbouwstructuur in de Euromarkt intussen grotendeels ge strand. Tijdens de debatten tussen de zes mi nisters van Landbouw in Brussel bleek dat de meeste ministers niets voelden voor een gezamenlijk opgezette steunre geling voor boeren die hun bedrijf wil len beëindigen. Ook stond men algemeen huiverig te genover het instellen van inkomenstoe slagen aan boeren die hun bedrijf in grijpend willen verbeteren en rendabel maken. Iets meer positief beoordeelden de mi nisters de plannen van dr. Mansholt om via rentesubsidies de modernisering der landbouwbedrijven in de zes landen te bevorderen. In het algemeen overheerst bij alle re geringen, behalve de Italiaanse, de me ning dat al deze structuurmaatregelen voorlopig beter door de nationale sta ten zelf kunnen worden getroffen. In landen als Nederland, België en West- Duitsland bestaan trouwens al verschil lende van deze regelingen. f - -X; maart 1851 vermeld: verkoop van het buitengoed „Spreeuwenstein”, bewoond door mr. P. haulier als mede-eigenaar. aan de Sneekervaart bij Bolsward andere mede-eigenaar is mogelijk zijn zoon geweest, een van Bolswards burge meesters, die als eerste de naam van zijn moeder bij zijn geslachtsnaam voeg de en zich aldus noemde mr. Joh. Hait- sma Mulier. Deze burgemeester woonde in het pand waar nu de fa. Lotstra zijn woninginrichting heeft. Zijn vader, dus mr. P. Mulier, woonde naast zijn zoon in het huis waar nu schoenhandel Bruin in gevestigd is, met uitzondering dan van de (zomermaanden) van de jaren 1848-1851. Waarom en aan wie in 1851 „Spreeuwenstein” werd ver kocht, is echter niet bekend, wel, dat nadien een zekere mr. Kok, kantonrech ter te Bolsward nog een aantal jaren in het huis heeft gewoond. Ook de be tekenis van de naam Spreeuwenstein' blijft wat duister. Niet ondenkbaar is. dat destijds heel wat spreeuwen op de appels en peren van de heer Pieter Mu lier zijn afgekomen en dat deze aldus een passende naam voor zijn buitenver blijf vond. Voordat het oorspronkelijke „Spreeu wenstein” werd gebouwd, moet op deze plaats een gebruiksaardewerkfabriek hebben gestaan, want in de nabijheid van de tegenwoordige boerderij heeft de fam. Witteveen verschillende potscher ven gevonden waarvan er een het op schrift „anno 1753” draagt. Het buitengoed vormt als het ware een tegenhanger van het landhuis Monsma State (bij de huidige, inmiddels al weer „oude” begraafplaats aan de andere kant van de stad. In de tijd dat de zwemschool in de Sneekervaart nog in gebruik was, was Spreeuwenstein een begrip. Men kon er aan toe zwemmen of het voorbij zwemmen. Velen zullen zich dit uit hun jeugd herinneren. Than.< lijkt ons dit vooral voor de „import” van Bolsward een vrij onbekend hoek je. De heer Witteveen is een echte paai - deliefhebber, een paard op het achtererf zou een goede stoffage geweest zijn maar dat kan amateur J. B. Elzinga oo’ niet helpen. De dieren staan in de win ter op stal. De heer Witteveen is voor: een van de stuwende krachten van d marktcommissie, maar dit doet hier e genlijk niet ter zake. Het gaat hier lou ter om de foto van een stukje oud-Bolt ward. Verleden jaar vertoonde de gezamenlijke wereldproduktie van landbouw, veeteelt, visserij en bosbouw, voor het eerst sinds twaalf jaar geen groei. Dit is voornamelijk het gevolg van de sterk ver minderde produktie in de ontwikkelde landen, waar niet de tekor ten, maar de overschotten het grootste probleem gaan vormen. Zo luidt in het kort de voornaamste conclusie van het door de FAO gepubliceerde jaaroverzicht, de State of Food and Agriculture. In 1968 steeg de totale wereldproduktie nog met vier procent en de gemiddelde jaarlijkse groei over het afgelopen decennium be droeg drie procent. In de ontwikkelingslanden bleef volgens het rapport de gezamen lijke produktie stijgen, hoewel minder sterk als in voorgaande jaren. Door de snelle toename van de bevolking daalde de produktie per hoofd van de bevolking overal, behalve in het Verre Oosten. Maatregelen van de ontwikkelde landen om de produktie en de toename van de consumptie een halt toe te roepen hadden geen belangrijke Invloed op de overschotten in 1969, aldus het rapport. De waarde van de totale export van Landbouw-, veeteelt-, visserij en bosbouwprodukten steeg in 1969 met ongeveer vijf procent. Hoewel dus de stagnatie die de handel in deze produkten de laatste jaren vertoonde, is doorbroken, betekende de groei nog weinig te genover die van de totale wereldhandel (veertien procent). Hier een overzichtsfoto van de beken de en wereldvermaarde Maastreechter staar, het grote mannenkoor, dat zon dag a.s. te Bolsward komt zingen. Cliché Kollumer Courant Niet gewenst Prinses Cecilia van Bourbon-Parma, schoonzuster Van prinses Irene, moest Spanje verlaten. Het ministerie, van Binnenlandse Zaken had haar dit ge last. Prinses Cecilia, die sinds 17 februari in Madrid verbleef voor een behandeling van een tropische kwaal, gaat naar Pa rijs. Zij is het tweede lid van de familie Bourbon-Parma, dat wordt uitgewezen uit Spanje. Op 20 december 1968 moest prins Carel Hugo het land reeds ver laten. Een rustiek boerderijtje aan de Snee kervaart o.d. Bolsward, thans bewoond door dhr. H. Witteveen, daarvoor door diens vader. Het werd omstreeks 1901 gebouwd en is vrij algemeen bekend on der de naam „Spreeuwenstein”. De ge schiedenis van „Spreeuwenstein” gaat echter veel verder terug. Het vermoe den hiervan kan men krijgen uit de zware constructie van de „gebinten” in de stal achter het woonhuis, die kenne lijk oorspronkelijk een heel andere be stemming hebben gehad. Want omstreeks het jaar 1780 werd op deze plaats een buitengoed gebouwd. Wie hiervan de eerste bewoner is geweest valt niet te achterhalen maar wel, dat mr. Pieter Mulier (uit het voorgeslacht van de bekende Pim Mulier die veel op sportgebied heeft betekend), gehuwd met Margaretha Haitsma, in de jaren 1848-1851 op dit buitengoed, dat toen in elk geval al „Spreeuwenstein” heet te, heeft gewoond, mogelijk alleen in de zomermaanden. Zijn liefhebberij moet daar het kweken van bijzondere appel en perenrassen zijn geweest. Zelfs had hij daar druivekassen. Thans is nog dui delijk te zien waar deze „hof” heeft ge staan, al is het nu ook een met bomen omzoomde kleine grasvlakte. De grond bestaat echter voornamelijk uit teelaar de en is hier kennelijk destijds van el ders ingebracht. In de stads- en dorpskroniek van ds. G. A. Wumkes staat bij de datum 13 Doodstraf Tien mensen hebben de doodstraf gekre gen en vijf zijn tot 30 jaar gevangenis veroordeeld in Cuba voor ondermijning van het Castro-bewind. De vonnissen werden in Havanna officieel bekend ge maakt. De nu ter dood veroordeelden hadden deelgenomen aan twee landin gen op de oostelijkse kust van Cuba, als leden van de contra-revolutionaire beweging „Alpha 66”, gevestigd in Mi ami. a-’.r--*. J** 1 11 p l

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1