Amerika zet Israël onder druk Kiezer straks keuze uit 28 partijen Gabe smw Premier Golda Meir herwon vertrouwen Moskou liet weer Joden gaan het niet eens Kleine drie’ en Grote drie’ werden Zilveren filmpjes Foto van de week STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en HOe JAARGANG No. VI VRIJDAG 19 MAART 1971 Wymbritseradeel. Grieks© vrijheidsstrijders cel in Bedroefd Dreigement Tricia Nixon trouwt Stormachtig debat Russen uit Suez-zone Moskou laat 150 joden gaan Israëlische eisen Niet lekker Schatkist gespekt Procedure Slag in de lucht 22 all round Gift bleef onderwater Propaganda E3S Splinters te Hwat haf Klare wijn Slachtpartij begonnen üs hjoad to sizzen K Fortar net alles, hwatst hast, lean net alles, hwatst hearst, fortel net alles, hwatst witst en doch net alles, hwatst kinst. 28 partijen storten zich in de strijd Advertentieprijs: 18 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 4.95 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Ds. Huisman van Reitsum deed zijn in trede als herv. predikant te Makkum. Hij werd bevestigd door ds. Bargerdijk. De Bolswardse brood- en banketbak kers maken bekend, dat vanwege de duurdere grondstoffen, de prijs der koek vanaf maandag is verhoogd tot 21 cent. Geslaagd voor gezellendiploma heren kapper de heer J. J. Wijma te Bols ward. Zij herhaalde voor de leider van de Ga- hal-partij, Menahem Begin, de eisen, zo als zij die in het interview had gesteld. Jeruzalem blijft verenigd onder Israë lisch bestuur. De bezette heuvels van Golan worden niet opgegeven. De rivier de Jordaan mag niet worden overschreden door Arabische troepen. De idee van een onafhankelijke Pales tijnse staat accepteert Israël niet. Definitieve grenzen kunnen alleen door onderhandelingen worden vastgesteld. Mevrouw Meir Zei nog uitdrukkelijk, dat Israël weinig waarde hecht aan ga ranties voor Israëls grenzen door de grote mogendheden. „We hebben slechts beloofd deze te bestuderen.” 3e week maart 1946 De Russische regering heeft de afgelo pen dagen ongeveer 150 joden toestem ming gegeven naar Israël te vertrek ken. Per dag zijn gemiddeld 15 joden naar Israël vertrokken. Als het huidige tempo van emigratie gehandhaafd blijft, zullen voor het ein de van dit jaar ongeveer 5000 joden toe stemming krijgen om te emigreren. Israël is verder bereid over alle vraag stukken met de Arabieren te onderhan delen. De Russische strijdkrachten in het g;e- bied van het Suez-kanaal hebben zich teruggetrokken en de raketinstallaties in Egyptische handen achtergelaten, al dus het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Dit betekent echter niet dat de Rus sen nu Egypte gaan verlaten, aldus het ministerie. Volgens het ministerie zijn op dit ogenblik 10 tot 12.000 Russische militairen en technici in Egypte. Het ministerie ziet deze stap meer als een onderdeel van het Russische „Egyp- tiserings”-program. Als de westerse oliemaatschappijen de Libische eis om hogere inkomsten uit de olie niet inwilligen, zal dit land de olie- industrie nationaliseren. Dit dreigement heeft de Libische minister voor olie- aangelegenheden, Ezzeddin Mabroek, tijdens de onderhandelingen met de 25 oliemaatschappijen geuit. Het gesprek is volkomen vastgelopen. Libië eist een verhoging van de huidi ge opbrengstprijs van 2,55 dollar per barrel met 1,20 dollar. Het land wil zich bovendien niet binden aan een vijfja rige overeenkomst, zoals de olielanden Amerikanen, die graag naar China wil len kunnen dat, wat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken be treft, voortaan zonder meer doen. Het 20 jaar oude reisverbod AmerikaChi na (verbodsstempel stond in het pas poort) is namelijk opgeheven. rond de Perzische Golf vorige maand sloten met de westerse maatschappijen. Amerikanen mogen naar China reizen Op 5 juni zal president Nixons doch ter Tricia op het Witte Huis in het hu welijk treden met Eddie Cox, een stu dent in de rechten aan de Harvard uni- versiteit. Tricia (25) en Eddie Cox (24) kennen elkaar al zeven jaar. Een andere zaak is, of China Ameri kaanse toeristen wil toelaten. Tot dusver mocht maar slechts een enkele Ameri kaan het land binnen. De nu wat brede straat (zeer welkom als halteplaats van de bussen) doet gezien de toch vrij lage bebouwing aan weerszijden, toch ietwat oneigen aan. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Wtg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 3044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Herdenkingsdienst 45-jarig „bestaan CJV Rehoboth te Tjerkwerd. Spreker o.a. J. C. Gordeau, seer. NJV. De tramrails liggen er al, zó oud is het plaatje dus ook al weer niet. De heer Wijma, die wij bijzonder dankbaar zijn voor het afstaan van deze unieke prent, schat dat de foto omstreeks 1891 a 1892 is gemaakt. Vrij spoedig daarop moet de gracht zijn gedempt, een voor die tijd revolutionair plan. Als u met uw hand de gracht even gaat bedekken, zult u de situatie van thans er nog in kunnen herkennen. De gracht is in tussen wel een levendig element. Wie op de foto staan afgebeeld, kunnen we helaas niet uit de doeken doen. Het jon getje, dat met de hand in zijn zij aan de waterkant staat, zou nu al tegen de honderd moeten zijn. Is er iemand die van deze foto iets meer kan vertellen, wij geven daar graag de gelegenheid toe. Tot nu toe was het ons nimmer gelukt een foto op de kop te tikken, die ons in beeld bracht hoe de Bargefenne-Dijk- straat er uitgezien moet hebben, toen ’t grachtje er nog wel tussen liep. Wel nu, dit ziet u dan hier. Het is een foto- reproduktie naar een oude kiek gemaakt door de heer J. J. Wijma. De dubbel- straat is hier een waardige tegenhan ger van de Grote, resp. Kleine Dijlak- ker en het Groot- resp. Kleinzand. Het waren dus destijds geen twee, maar drie waterwegen, die naar het hartje van Bolsward liepen. In de verte ziet u de schepen liggen. Hier was ook het eind punt, de finish van het trekschip. Die trekschuit werd ook wel barge genoemd (spreek uit Barzje). Er is wel eens beweerd dat de Bargefenne daaraan zijn naam zou hebben te danken. Het zou dan officieel moeten zijn Bargefine (eind punt van de barge). De volksetymolo gie zou er dan Bargefenne van hebben gemaakt. Stel dat dit zo is, dan zou de naam niet ouder zijn dan de barge (de trekschuit) en dit nu wil er bij ons niet in. Bestaande straten hebben veelal oude namen, die men niet licht veranderd. Als tegenhanger van de Kam pen (ook een friestalige agrarische naam) is Bargefenne heel gewoon. Wij zijn altijd nog blij, dat een voorstel van b. en w. deze naam af te schaffen des tijds niet is doorgegaan. Amerika heeft dinsdag bij monde van de minister van Buitenlandse Zaken, William Rogers, Israël onder sterke druk gezet zich terug te trekken achter de grenzen van vóór de juni-oorlog van 1967. Op een persconferentie verklaarde Rogers dat Israëls veiligheid niet afhangt van territoriale verovering. „Onze politiek is dat de grens van 1967 ook nu de grens wordt tussen Israël en Egypte.” Hi( sloot echter de mogelijkheid niet uit van een kleine bevredigen de regeling moet worden gevonden voor de Strook van Gaza, de demilitarisering van de Sinaï-woestijn en de controle van het steun punt Sjarm el Sjeikh door Israël. Hij voorzag een zeer gevaarlijke toestand, mogelijk zelfs een derde wereldoorlog, indien in een nabije toekomst een oplossing voor de crisis in het Midden-Oosten wordt gevonden. Hoewel hij erkende dat het vredesgesprek onder bemid deling van UNO-onderhandelaar Gunnar Jarring in een impasse is geraakt, was hij toch van mening dat het klimaat voor een regeling „nog nooit zo goed” was geweest. Hij zei dat de vooruitgang in het overleg enerzijds stuit op het standpunt van Egypte en de Veiligheidsraad dat verovering van grondgebied onaanvaardbaar is en anderzijds op de veiligheid van Israël. We hebben in deze rubriek reeds meer malen gesproken over de dubbelnaam: Dijkstraat-Bargefenne. Deze dubbel naam is verklaarbaar omdat er voor heen een gracht tussen liep en elke straat ter weerszijden daarvan als een zelfstandige straat werd beschouwd, zo als dit thans nog het geval is met Rijks- straat-Wipstraat, Kapelstraat-Broere- straat, St. Jansstraat-Begijnestraat enz. Overdracht van de glas in loodramen in het stadhuis als schenking van Weesp waar na de oorlog een schip met le vensmiddelen uit Bolsward arriveerde. Elke inwoner kon toen 8 kg aardappe len krijgen, een ongekende weelde. Bur gemeester Dotinga vertelde van de grote nood, die te Weesp had geheerst. Het geschenk werd namens Bolsward aan vaard door burg. S. van Tuinen. De heer Boermeester, ontwerper van de ramen gaf nog een verklaring. Het opschrift luidt: Nooit Kostelijker vracht voer uit deez’ Hanze stad, dan overzee naar Weesp, toen Holland honger had. Omdat naast het nieuws uit het Mid den-Oosten, de berichtgeving wat het wereldgebeuren betreft in de afgelopen week slechts kruimelwerk gaf, waarin de grote lijn ontbrak, zullen ook wij dit maal volstaan met wat flitsen. Eerst wat minder prettige en tenslotte toch nog een paar positieve nieuwtjes te brengen. Niet zo lekker was het b.v. wat de voorzitter van de Westduitse CSU overkwam. Drie prostituees hebben in New York Franz Josef Strauss beroofd van 180 dollar en 300 Duitse marken. Strauss ging in de nacht van zondag op maandag wandelen in Manhattan, en werd toen beroofd door de vrouwen, die hem klem zetten in een auto. Twee van hen zijn inmiddels gearresteerd. De nacht tevoren werd een Italiaanse industrieel in dezelfde buurt op straat door een vrouw doodgestoken. Het overleg tussen de confessionele en de progressieve partijen is, min of meer volgens de verwachtingen, geheel stuk gelopen. De progressieve partijen - PvdA, D’66 en PPR - wilden vooraf van de KVP, ARP en CHU de toezegging, dat het gesprek bij gebleken overeenstemming zou leiden tot „bindende afspraken”. De christe lijke partijen hadden drie uren nodig om te besluiten, dat ze zich niet zo sterk wilden vastleggen en elk verder gesprek dus als nut teloos mocht worden gezien. De delegaties gingen uit elkaar. Van het door de progressieve partijen gevraagde stembusakkoord zal niets terecht komen. Het resultaat is dat de christelijke partijen nu het overleg met de VVD, de huidige regeringspartner, voort zullen zetten. Een gesprek dat geen al te grote problemen zal opleveren. Ook al zegt men bij de christelijke partijen dat overeenstemming met de VVD helemaal niet zo zeker is. Dat is een kwestie van on derhandelingstechniek. Je kan moeilijk bij voorbaat zeggen dat je de tegenstander by de onderhandelingen al tevoren het grootste gelijk van de wereld geeft. De koren en pelmolen met woning Witmarsum werd ten overstaan van no taris Alma te Bolsward verkocht aan Herman Stoffels, molenaar aldaar voor f 6330. Een minder prettige ervaring is ook de volgende. Zeer begaan met het lot van de ouders van de 147 jonge mensen, die destijds omkwamen bij de brand in een dancüig in Saint Laurent du Pont in Frankrijk maakte de Amerikaanse groot-industri- eel Spanel 25.000 dollar of 140.000 fran ken over. „Dat geld is nooit op de plaats van bestemming aangekomen. De Noordierse regering heeft de belo ning voor aanwijzingen die leiden tot de arrestatie van de moordenaars van de drie jonge Schotse soldaten verhoogd tot bijna een half miljoen gulden (50.000 pond). Het effect ervan wordt echter niet groot geacht, omdat iedereen in Ierland doods benauwd is voor represailles. Alle voorspellingen over wat er nu ver der moet gebeuren na het mislukte over leg lijken een slag in de lucht. Natuur lijk, de christelijke partijen gaan opge wekt met de liberalen aan tafel zitten, maar het lijkt wat te vroeg om te zeg gen dat daar „dus” ook een nieuwe chris. telijke-liberale regering uit zal voortko men. Dat hangt helemaal van de uit slag van de verkiezingen af. En die kan geen mens voorspellen. De Stichting Gedeputeerde Groepen 18 tot en met 65+ heeft lijsten inge diend in negen kieskringen, waaronder drie grote steden. De Landelijke Partij Bejaarden doet aan de verkiezingen mee in vier kies kringen. De Bejaardenpartij 65+ komt eveneens in vier kieskringen uit. De Bejaardenpartij Algemeen Belang heeft lijsten ingediend in Amsterdam en Haarlem. De Partij van het Recht komt uit hl Amsterdam en Rotterdam. De Groepe ring Positief Sociaal-Democraten komt slechts in één kieskring uit en wel in Rotterdam. De verkiezingscampagnes van de Ne derlandse politieke partijen zijn bijzon der amateuristisch, ook al wordt door en kele partijen wel samengewerkt met re clamebureaus en public-relations advi seurs. Dit is de konklusie van drs. Fer ry Hoogendijk, hoofdredacteur van El sevier en de man. die in de actualitei tenrubriek van de Avro-t.v. voor de VVD een tegenwicht moet vormen tegen het „linkse geklets” van andere t.v.-ru- brieken. Hij is in Amsterdam vorige week gepromoveerd op zijn proefschrift „Partijpropaganda in Nederland”. Bij deze promotie bleken de gebruikelijke zinnen, warri waardering wordt uitge sproken voor de wetenschappelijke ar beid, achterwege te blijven. Niet ten on rechte. Het boekwerk heeft nauwelijks enige wetenschappelijke waarde. Wel is En dan dit: In de Canadese St. Laurensbaai moét sinds afgelopen vrijdag een ware slachtpartij van zeehonden bezig zijn, De Zwitserse journalist Marteau meldt dat het slechte weer helikopters belet op te stijgen. Hierdoor is tot dusverre geen staatscontrole uitgeoefend. Vol gens Marteau heeft men al zoveel zee hondjes doodgeknuppeld dat de vastge stelde grens van 245.000 spoedig over schreden zal zijn. Van de 28 lijsten zijn er 22 in alle kieskringen ingediend. In het hele land doen de volgende partijen mee: KVP, PvdA, VVD, ARP, CHU, D’66, CPN, PSP, PPR, SGP, DS’70, GVP, Boeren partij. Binding Rechts, Bejaarden- en Arbeiderspartij Kabouters, Nederlands Appèl, Nieuwe Roomse Partij, Lijst Van Velsen, Democraten 2000 - Partij voor de Gewone Man, Nederlandse Mid- 'denstandspartij en Algemene Bejaarden partij Nederland. het voor de belangstellende leek een aar dig overzicht. Of, zoals prof. dr. C. Boe- kestein zei, „het blijft een interessante serie voor een opinieblad”. Bolswards Nieuwsblad te maken uit een kommentaar van CHU- voorzitter prof. dr. J. W. van Hulst. Hij vertelde dat de kiezers niets meer van de politiek zouden begrijpen als de christelijke partijen zich nu overga ven aan PvdA en D’66. Hij wees er daarbij op, dat de PvdA jarenlang een anti-KVP resolutie heeft gehad en de socialisten bovendien het beleid van het kabinet De Jong hebben veroordeeld. De buitengewone militaire rechtbank in Athene heeft een 45-jarige journalist en een 54-jarige kantoorbediende tot ge vangenisstraffen van respectievelijk 19 en 20 jaar veroordeeld, omdat zij zou den hebben geprobeerd een gewapende opstand tegen de regering op touw te zetten. Een 54-jarige monteur en een 23-jari- ge kantoorbediende kregen straffen van vijf en drie jaar. De vier mannen zouden de leiding heb ben gevormd van het „internationale anti-dictatoriale leger.” Intussen dienden niet minder dan 28 partijen en belangengroeperingen 16 maart, de sluitingsdatum, hun kandi datenlijsten in voor de op 28 april te houden Tweede-Kamerverkiezingen. De dans om de stembus is nu begonnen, met meer gegadigden dan ooit tevo ren. Voor iedere lijst waarop nog geen naam van een zittend Kamerlid prijkt moet per kieskring 1.000 gulden als waar borgsom worden gestort. Voor alle kies kringen samen is dat 18.000 gulden. Het progressieve voorstel bij de nu mis lukte besprekingen was om in een eer ste ronde de diverse programma’s te ver gelijken. Tijdens die eerste ronde zou de KVP c.s. ook rustig door kunnen gaan met het gesprek met de VVD. In een tweede ronde zou dan moeten worden geprobeerd tot zaken te komen. Mocht dat lukken dan moest een „regeerak koord” worden gesloten. De partijen zou den afspraken moeten maken voor een nieuw regeringsprogramma en voor een verdeling van de ministersposten. Het resultaat kon dan aan de kiezer worden voorgehouden. De nadruk van de pro- gressieven op deze procedure is niet alleen uigegeven door de wens om de kiezer meer duidelijkheid te geven. Er speelde ook een zekere mate van wan trouwen mee. De PvdA wilde duide lijk een nieuwe „nacht van Schmelzer” voorkomen. Destijds verbrak de KVP halverwege de regeringsperiode de rooms-rode coalitie. Een regeerakkoord leek in de ogen van de socialisten de aangewezen weg om nu wat ïneer ze kerheid te krijgen over de trouw van de KVP. D® Israëlische premier Golda Meir heeft intussen na een stormachtig de bat het vertrouwen van het parlement, de Knesset, gekregen. De rechtse Gahal-partij had een motie van wantrouwen ingediend naar aanlei ding van een interview van de 72-ja- rige premier met het Londense blad de Times, waarin, volgens de Gahal-par tij, zij liet doorschemeren, dat Israël bereid zou zijn de bezette westelijke Jor- daanoever op te geven. Premier Meir ontkende dit, maar ver wierp de eis van de Gahal-partij, dat Israël geen duimbreed grond van de be zette gebieden zou opgeven. Zij herhaalde, dat Israël zich beslist niet zou terugtrekken op de grenzen van vóór de juni-oorlog in 1967. „Maar ik heb nimmer gezegd dat de vredesgren- zen de bestandslijnen moeten zijn.” Wanneer een partij de kiesdeler niet haalt, vervalt deze som aan ’s lands schatkist. Men kan al bijvoorbaat aan nemen dat lang niet alle 28 gegadig den de eindstreep zullen halen. Op het ogenblik telt de Kamer al 15 fracties. Dat komt doordat zich in de afgelopen vier jaar vier groepjes van de „moederpartij” hebben afgesplitst: de PPR (van de KVP), de groepen Harm sen en Kronenburg (van de Boerenpar tij) en de groep Goedhart (van de •PvdA, die nu als DS’70 aan de strijd deelneemt. Volgens de progressieve onderhande lingspartners waren er aanwijzingen tijdens het gesprek dat de Anti-revolu- tionairen Biesheuvel en Goud zwaard en de KVP-ers prof. Steenkamp en mr. Van der Stee wel iets voor een stembusakkoord voelden. Na een schor sing verklaarden de christelijke partij en e»hter, dat zij zich ook in de twee de fase vrijblijvend wilden opstellen. „De harde lijn van Udink had gezege vierd”, zei de heer Den Uyl (PvdA) na afloop. Dat de CHU inderdaad ste vig dwars kan hebben gelegen viel op -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1