Is invasie in Laos geslaagd nu of niet? De foto de week van -I Mansholt kent nu dan wel de mentaliteit van de boeren P. Huizinga, 65 jaar Opnieuw bijzondere dienst in Bapt istenkapel Zilveren filmpjes f 10e JAARGANG No. 23 VRIJDAG 26 MAART 1971 Koeien en ezels Bourguiba treedt af Ierland Mislukking in Acht keer vader in één nacht Boerenoorlog Opgelucht Ongehoorzaamheid Tijdschema P. Huizinga. President Argentinië afgezet Brussel En tenslotte Onmacht Emoties „Kom over de brug”, een leuke onderbreking van het looppad op de modeshow in De Doele. (Voor verslag zie elders in dit blad). 4e week maart 1946 Advertentieprijs: 18 et. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 4.95 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Hoewel de troepenterugtrekking „min stens” in het huidige tempo van 12.500 man per maand zal worden voortgezet, zal Nixon ook nu nog niet een precies tijdschema voor die terugtekking bekend maken. „Dat zou de vredesbesprekingen in Parijs niet ten goede komen,” aldus de president. Nixon zei dat ervoor moet worden ge waakt dat „de communisten over Zuid- vietnam heenlopen, juist in een periode waarin de strijdkrachten van Saigon worden verstrekt.” Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Het gevolg van een dergelijke overrom peling zou zijn dat de Verenigde Sta ten „een zware klap zouden krijgen in hun rol van vredeshoeder van de we reld in Azië en het Midden-Oosten”. Brian Faulkner heeft meteen na zijn verkiezing verklaard dat hij de politiek van zijn voorganger zal volgen in de strijd tegen de extremisten van het ver boden Ierse republikeinse leger (IRA). De Britse regering was duidelijk opge lucht dat Faulkner en niet de veel ra dicaler Craig tot premier was gekozen. De politiek van Craig zou ongetwijfeld heel spoedig hebben geleid tot een ver slechtering van de betrekkingen tussen Belfast en Londen. Waren aller ogen deze week zo niet op Laos, dan wel op Brussel gericht, het overige wereldnieuws stroomde gewoon door. Door de actualiteit van Brussel etc. raakte de heksenketel Ierland iet wat in het nieuws op de achtergrond. Belangrijk is echter hier het aflossen van de wacht: De gematigde protestantse politicus Brian Faulkner'is gekozen tot premier van Noord-Ierland. Hij behaalde een grote overwinning op zijn rivaal, de mi litante protestant William Graig. De verkiezing van een nieuwe premier was noodzakelijk geworden na het af treden van majoor James Chichester- Clark. Hij legde zijn ambt neer toen de Britse regering weigerde meer dan dertienhonderd extra militairen naar Ulster te zenden. In Rome heeft iemand het gewaagd zijn ongewijde vingers uit te steken naar een brandkast in het gebouw van Radio Vaticana. De kast bevatte slechts ad- ministratiebescheiden, niet-verhandel- bare cheques en een volle aflaat. Men vermoedt dat het de dief om het laat ste te doen is geweest Tot besluit van dit overzicht nog wat kort nieuws van her en der. President Habib Bourguiba van Tune sië is zo ernstig ziek, dat hij zal af treden. Dat meldt ’t Amerikaanse week blad Newsweek. Bourguiba, die 67 jaar is, wordt op het ogenblik verpleegd in een Zwitsers ziekenhuis. Libanon verbiedt Jehova’s getuigen Over acht jaar onder het Kanaal door? Deze week besloot de Bolswarder Raad tot aankoop van eigendommen van E. Bootsma. Een van die eigendommen ziet u op bovenstaande foto, n.l. het boer derijtje met onmiddellijke omgeving, ge legen aan de Leeuwardervaart, bij gebo ren en/of getogen Bolswarders beter be kend onder de naam „Altenburg”, die overigens ook met duidelijke letters op de voorgevel staat. Waarschijnlijk alleen de al wat oude re stadgenoten of die dit vroeger zijn geweest zullen weten, dat op „Alten burg” niet altijd het boerenbedrijf werd uitgeoefend. Want de op 11 september De nieuwe bus Van de ZWH maakte door Bolsward een proefrit. Er waren voor deze gelegenheid vele autoriteiten ingestapt. Inplaats van de belwagens zal nu een echte bus gaan rijden. Bo vendien wordt de lijn Bolsward—Kou- dum doorgetrokken tot Staveren. De oude klok te Lollum, gegoten door Gerardus de Voren in 1530 en door me- deplichtigers der Duitsers geroofd op 10 maart 1943 is na drie jaar gelukkig weer op haar oude plaats terug. De plantsoenen worden weer beplant, de schade wordt hersteld. Laat thans de ganse stad helpen om de plantsoe nen in goede staat te houden. S. Tuinen. Het eerste kievitsei in onze omgeving is 27 maart gevonden bij Ugoklooster door onze stadgenoot C. Vallinga. Zondagavond a.s. zal in de baptisten kapel aan de Skilwyk te Bolsward op nieuw een bijzondere dienst worden ge houden, welke om 7.00 uur begint. Het zangkoor van de baptistengemeente te Sneek, o.l.v. dhr P. van Netten, zal aan deze dienst zijn medewerking verlenen. In de dienst zal ds. J. van Dam, bap tist enpredikant te Sneek voorgaan. Het onderwerp van de prediking luidt: „Ei genlijk moet je je ervoor schamen Waarschijnlijk zullen velen opnieuw de weg naar de baptistenkapel deze zondag avond weten te vinden, zodat aangera den kan worden om tijdig aanwezig te zijn. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Ook Rudy de Haan treedt hedenavond op in de dolle schaatsnacht in Leeu warden. Dinsdagavond 30 maart is hij te beluisteren in De Doele op de feest avond van de Schutterij. ten opengebroken en koelde men met straatstenen zijn woede op de politie. De demonstrerende boeren waren uit de verste uithoeken van de EEG naar Brussel gekomen. Sicilianen hadden zich voor 365 gulden en een ferme subsidie van hun bond over laten vliegen. Frie zen en Groningers waren met evenveel spandoeken als hun Franse en Duitse collega’s gekomen. Het is maar van welke kant je het beschouwt en hoe je het ziet. Is de invasie in Laos bijv, geslaagd, uit de hand gelopen of een grandioze mislukking geworden? De Zuidvietnamese invasie is nu in de fase van terugtrekking, na wat vermoedelijk de grootste en hardste strijd in Indo-China sedert het Tet-offensief van 1968 is geweest. Militaire kringen in Saigon hebben dit zondag bekend gemaakt. Zondag zijn nog vier bataljons uit l-aos teruggetrokken, waarna nog zestien bataljons in dat land verblijven. Er zouden nog zo’n 12.000 man aanwezig zijn, tegen 23.000 nog geen tien dagen geleden. De terugtrekkende militairen hebben het overigens zwaar te verduren, want Noordvietnamese eenheden doen al het moge lijke om te voorkomen dat de Zuidvietnamese troepen zich gaan hergroeperen. Voortdurend worden ze uit hinderlagen onder vuur genomen. Een Noordvietnamese eenheid stak zelfs de grens over en wist in de afgelopen dagen verscheidene malen de terugtocht langs de verkeersweg negen (die van Laos via Klie Sanh naar Zuid-Vietnam loopt) af te snijden. In Italië begonnen anderhalf miljoen boeren aan ,,’n week van ongehoorzaam heid” met korte stakingen, protestver- gaderingen en straatdemonstraties. In ’t Westduitse Steenwijk-Holstein kwamen enige tienduizenden landbouwers met hun tractoren de straat op. Grote ver keersopstoppingen waren het gevolg. Ook in het Franse Bretagne gingen de boeren de weg op. In het stadje Pon- tivy werd koeiemest voor het stadhuis uitgestrooid. Wanneer alles gaat zoals de plannen makers wensen, kan in 1978 de lang- gewenste tunnel onder Het Kanaal in gebruik worden genomen. Frankrijk en Engeland hebben afgespro ken de definitieve studies over het mil- jard,enproject te voltooien en onder- handelingen over de aanleg van de tun nel te beginnen. Over enkele jaren rijden of brommen we naar Engeland. In Brussel begon het al, toen jonge boeren het EEG-congrespaleis in Brus sel praktisch telefonisch onbereikbaar maakten door voortdurend vanuit ge heel Vlaanderen op te bellen. Dat was nog maar het begin. Het pro test liep uit op een demonstratie van tachtig a honderdduizend Europese boe ren en resulteerde in een grootscheepse veldslag met politie en rijkswacht. Eén dode, drie mensen in levensgevaar, zeventien zwaar en 150 licht gewonden en een schade van enkele miljoenen gul dens. Daarmee bleef ’s nachts de binnenstad van Brussel achter na het protest van boeren uit de zes landen van de Euro pese Economische Gemeenschap. Tien duizend demonstranten kwamen uit Ne derland. De „demonstratie van, onmacht”, zoals de boeren hun officieel goedgekeur de betoging tegen het Europese land bouwbeleid hadden genoemd, was vroeg in de middag vrij ordelijk begonnen. In dichte drommen trokken de boeren door de straten. Hogere prijzen eisend, roe pend om het hoofd van de vice-voor- zitter van de Europese Commissie dr. S. L. Mansholt en schimpend op zijn landbouwbeleid. Later op de middag ontlaadden hun emoties zich: etalageruiten sneuvelden bij tientallen, vrijwel alle auto’s langs de route bleven achter met lekgestoken of lege banden, trams en bussen wer den vernield, een kiosk en een postkan toor in brand gestoken, verkeerspalen uitgerukt en winkels geplunderd. Blussende brandweerlieden werden be kogeld met levende kippen. Aardappe len, eieren en rotjes werden naar het schaarse publiek en zelfs naar de eigen bestuurders gegooid. Later werden stra- Het grote gesprek van de dag is na tuurlijk de „boerenoorlog” in Brussel. Het begon allemaal nog al gematigd, hoe wel de toestand al spoedig explosief was. Terwijl de landbouwministers van de zes EEG-landen in Brussel hun discus sies over verhoging van de landbouw prijzen voortzetten, hielden boeren in heel West-Europa protestbetogingen te gen het gemeenschappelijke landbouw beleid. Kern van hun grieven: ondanks eventuele verhogingen blijven de prijzen te laag. Enkelen hadden een koe, bok, ezel of varken bij zich. Anderen waren voorzien van koeien- of varkenskoppen. Een piep klein varken-embryo moest de sterven de Europese landbouw symboliseren. Als grootste zondebok kwam steeds weer dr. Mansholt naar voren: „Mans holt regeert, de boer krepeert; Gezocht Sicco, de zakkenroller.” Duitse boeren beklaagden zich over de in twintig jaar met 90 procent geste gen broodprijs. Hun graanprijs was in die tijd door revaluatie van de mark met tien procent gedaald. De Libanese regering heeft aan de sek te der Jehova’s getuigen alle activitei ten verboden. Het verbod is gemotiveerd met de „politieke doelstelling” en het „zionistisch karakter” van de sekte. Libanon was het laatste Arabische land, waar de Jehova’s getuigen nog konden werken. Bichara Mohammed el Chaieb uit Soe dan is in één nacht vader geworden van acht jongetjes, zo weet het Egyptische dagblad „Al Goemhoereja” te melden. Zijn vier vrouwen kregen in dezelfde nacht elk een tweeling. En wij maar allerwege geboortebeper king bepleiten Benoemd tot stoker bij de gasfabriek de heer W. Sandstra, tot brugwachter bij de Blauwpoortsbrug de heer Pan- stra. 1871 aan de heer H. R. Boschma, land bouwer te Folsgare voor f 1237 ver kochte, op dit terrein toen aanwezige „goedonderhouden stelphuizinge en schuur met hieming en erve”, is er ken nelijk niet lang meer gebleven. Zo om streeks 1880 kwam er op deze plaats een salmiak- of ammoniakfabriekje, waarvoor de grondstof geregeld vanaf de gasfabriek, als lestprodukt van de cokesfabricage, in pramen werd aange voerd en in een grote 3-delige vloeistof- kelder van wel 45 kubieke meter werd opgeslagen. Deze kelder is nog steeds als gierkelder in gebruik. De naam „Al tenburg” is waarschijnlijk afkomstig van de eigenaar van dit fabriekje, want voordien komt men deze naam niet te gen. Toen (vermoedelijk) de produktie van ammoniak niet meer lonend was, is er in dit fabriekje nog enige tijd zach te zeep gemaakt, die in houten vaatjes werd afgeleverd. De eigenaar van dit bedrijfje was een zekere Vonk, de va der van nu ook wijlen Sijbren Vonk, handelaar in melkprodukten, die laat stelijk woonde aan de Jongemastraat, op de hoek van de Kleine Hoogstraat. Op 11 november 1903 weid Jan Okkes Postma voor f 1400 koper en bewoner ,van het fabrieksgebouw .Altenburg’ dat nu het boerenbedrijf als bestemming kreeg. In de koopakte staat o.a. ver meld: „de zeepketel mag 1 jaar blijven zitten en moet zolang door den koper regenvrij gedekt blijven.” Postma bleef hier wonen tot 1936 en het boerderijtje ging toen over in han den van de tegenwoordige eigenaar, de heer E. Bootsma, wiens bedrijfje nu door de gemeente Bolsward is aange kocht, in verband met de gestaag door gaande bebouwing van het stadsdeel „Eekwerd”, aan de rand waarvan „Al tenburg” is gelegen. Zal deze naam hier straks geen begrip meer zijn Hopelijk wel, want anders zou alweer eei} stukje van Bolswards historie zijn verdwenen. O Ter gelegenheid van dit feit waren te zijnen huize vertegenwoordigd door de Coöp. Zuivelindustrie „De Goede Ver wachting” te Workum, de bestuursleden de heren D. L. Hilarides te Witmarsum en J. L. Bouwhuis te Parrega, terwijl de heer J. Lootsma, adj. dir. namens de directie aanwezig was. Huizinga was ruim 25 jaar in dienst betrekking, eerst als melkrijder bij v.m. zuivelfabriek te Zurich en toen deze fa briek werd opgeheven kreeg hij ’n melk- rit te Witmarsum, waar hij ook enkele jaren op de melkontvangst werkte. I.v.m. de fusie met Workum was hij de laatste jaren te Workum werk zaam Hij verrichtte daar terreinwerk- zaamheden e.d. Helaas was hij het laat ste jaar wegens ziekte verhinderd deze werkzaamheden voort te zetten. Er wer den hem waarderende woorden toege sproken, terwijl hem o.m. een gouden horloge met inscriptie werd aangeboden. Huizinga is een bekende persoonlijkheid in Arum e.o. Enkele jaren geleden kon men hem ’s winters met een tentje op het ijs vinden. Er had nog een bewindswisseling plaats hoewel geheel onvrijwillig. President Roberto Levingston van Argentinië is door de bevelhebbers van het leger af gezet. De staatsgreep is bloedeloos ver lopen. Enkele uren tevoren had presi dent Levingston, die vorig jaar juni door dezelfde militaire leiders aan de macht werd gebracht, de opperbevelhebber van het leger, generaal Alejandro Lanusse, ontslagen. Deze had nagelaten de vei ligheidsmaatregelen in de roerige pro vincie Cordoba te verscherpen, zoals hem was opgedragen. In Wonseradeel opgericht een afd. van de Partij van de Arbeid. Een grandioze mislukking dus? Nee, zegt president Nixon, Hij is tevreden over het verloop van de operatie Laos. Dat bleek uit een t.v.-interview, waarin de Amerikaanse president zei thans de zekerheid te hebben dat de Zuidvietnamezen het in de toekomst „al leen kunnen klaren”. Volgende maand zal hij nieuwe troepenterugtrekkingen aankondigen. Nixon zei dat de actie in Laos niet „in termen van overwinning of nederlaag” kan worden beoordeeld. Hij is van mening dat de Noordviet namese bevoorradingslijnen ten zuiden van de Laotiaanse stad Sepone (de Ho Tjep Minhroute) voor 75 percent on klaar zijn gemaakt. Op de vraag of de Noordvietnamezen de schade niet snel weer zouden kunnen herstellen, ging de president niet rechtstreeks in. Hij constateerde alleen maar grote ver liezen aan Noordvietnamese kant. Op voorstel van burg. Van Tuinen zal de PFC worden verzocht in de kermis- week een winkelweek-feestweek te or ganiseren.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1