Waarom te Bolsward de Boter- straat werd aangekocht Pleidooi in nota over ver- zorgingstehuis t Beleidsplan voor bouw van tehuizen nodig Grote Kampen straks een groot parkeerterrein Jubilerende Zuster Fan de Martinytoer met pensioen Gouden filmpjes 4e week maart 1921 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 110e JAARGANG No. 25 DINSDAG 30 MAART 1971 Parkeerterrein Zwembad Oplossing Integrale aan pak Proefgraven Protest Middeleeuwen Kaderopleiding NOIJ’T IT REAL DER IS Derde fase Advertentieprijs: 18 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 4.95 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De oplossing is even simpel als ver rassend. Door een stom toeval werd een ontdekking gedaan, die van vergaande betekenis kan worden. Toen onlangs bij graafwerkzaamheden ten behoeve van het zwembad op een metersdikke laag zand werd gestuit, bleek door het vinden van diverse voorwerpen in dit zand al ras, dat het hier geen natuurlijk ge vormd zand betrof, maar zand, dat door mensenhand hier was samengebracht. Ineens werd weer urgent, het feit, dat de voormalige predikant van Longer- houw, hier als amateur-archeoloog ook reeds vondsten had gedaan, n.l. het vin den van een middeleeuws zwaard. Welnu in de middeleeuwen moet Bols ward een rol van betekenis hebben ge speeld. Bolsward was als het ware één vesting. Onderaardse gangen, b.v. bij sigarenmagazijn Eerdmans (nog gedeel telijk intact) en onder het Broereplein wijzen daar reeds op. Het bouwen van tunneltjes en sluipwegen heeft de Bols- warders steeds in ’t bloed gezeten. Waar gaat b.v. zoals hier een gracht onder een kerk en toneel door (St. Francis- cuskerk en De Doele). Er moet in de Nauwelijks was dit bekend of een groep verontruste Bolswarders heeft de hoof den bij elkaar gestoken. Men wil de historische vluchtgang liever bewaard zien als toeristische attractie en acht het profaan deze te gebruiken voor een dergelijk profaan doel als een toegang tot een modem zwembad. Allen die dit protest steunen worden verzocht voor donderdagmorgen half negen een briefje te bezorgen bij het Convent (hier wordt n.l. eerst een kopje koffie aan de auto riteiten aangeboden) met slechts deze woorden: „Laat vluchtgang intact. Pro test tegen proefboring”. Wanneer er ge noeg verontrusten blijk geven van hun inzicht zal dit wellicht een reden kun nen zijn niet over ijs van een nacht te gaan en de pro’s en contra’s eerst nog eens goed tegen elkaar af te wegen. deringssysteem moeten ontwikkelen dat door de opnameteams kan worden ge bruikt en waardoor de mate en de aard van de verzorgingsbehoefte kan worden vastgesteld. De nota van de studiecommissie gaat er van uit, dat het bejaardenbeleid gericht dient te zijn op het scheppen van voor waarden, die 'n integrale aanpak van ’t werk mogelijik maken, ’n Sociaal-geria- trische dienst zou hiertoe in belangrij ke mate kunnen bijdragen wanneer de doelstelling van deze dienst zo ruim mo gelijk wordt aangegeven. Op deze wijze zal een gesloten circuit van bejaarden voorzieningen in Friesland kunnen wor den gecreëerd. Niet alleen intra-mura- le voorzieningen (in tehuizen), maar ook de voorzieningen in het open be- jaardenwerk (dienstverlening aan zelf standig won. bejaarden) zouden daar om binnen de werksfeer van de sociaal- geriatrische dienst moeten worden be trokken. „Het bejaardenbeleid staat op de drem pel van de derde fase, waarin het gaat om een goede afstemming tussen het open bejaardenwerk, het verzorgingste- Zuster S. Hibma, te Bolsward, wijk verpleegster voor de dorpen Burgwerd, Lollum, Parrega, Tjerkwerd e.o. zal haar dienst verlaten in verband met het be reiken van haar pensioengerechtigde mleeftijd. Ze heeft dit werk 25 jaar met niet aflatende ijver en plichtsgetrouw heid gedaan. Op woensdag 31 maart zal haar in De Doele een receptie worden aangeboden. Vissers rheumathiekolie ongeëvenaard in de werking geneest de hevigste rheu- mathiek, spit, ischias, spierverrekkin- gen. huis en het verpleegtehuis”, zo consta teert de studiecommissie, die aan het verzorgingstehuis binnen het raam van het netwerk van op elkaar afgestemde voorzieningen, die voor de ouder wor dende mens in onze samenleving wor den getroffen, steeds meer een geheel eigen centrale taak en functie ziet toe bedeeld. Geconstateerd wordt, dat de tehuizen in Friesland niet atijd op de juiste plaats staan. In een aantal plaatsen zijn teveel, in andere plaatsen te weing tehuizen tot stand gekomen. Daarom vindt de com missie het nodig, dat in samenwer king met de landelijke en de provinciale overheid een beleidsplan voor de bouw van tehuizen wordt opgesteld voor een periode van vijf tot tien jaar. Dat be leidsplan zou ook gepubliceerd moeten worden. De urgentie van de afzonderlijke bouw plannen moet worden getoetst aan het plaatseüjk/regionale pakket van voor zieningen voor bejaarden, terwijl ’t plan tevens dient te worden getoetst aan de totale planning van voorzieningen in de provincie. In de nota wordt verder nog een per manente kaderopleiding bepleit voor di recties van verzorgingstehuizen in het noorden van het land. Deze beroepsop leiding zou voor nieuwe functionarissen zelfs verplicht moeten worden gesteld. Ook aan de vergroting van de bestuur lijke deskundigheid wil de studie com missie meer aandacht zien geschonken. Er zal verder een voortdurende beoor deling moeten plaats vinden van de ma nier, waarop de verschillende bejaarden voorzieningen in de sector van de extra murale zorg functioneren en op el kaar zijn afgestemd. De nota gaat er van uit, dat de tehuizen voor bejaarden in Friesland (behoudens uitzonderingen) aangemerkt zullen worden als verzor gingstehuizen. Het begrip verzorgingste huis wordt in een aparte bijlage, die aan de nota is toegevoegd, nader gepre ciseerd in realatie tot het verpleegte huis. Het verzorgingstehuis wordt ge typeerd als een tehuis, waarin meer dan tot nu toe het geval was, de leefsfeer mede bepaald zal moeten worden door een combinatie van activiteiten, die ge richt zijn op voorkoming en bestrijding van lichamelijke en/of geestelijke en/of maatschappelijke achteruitgang van de bewoners. Ook de selectie-procedure is in een apar te bijlage nader uitgewerkt. De verzor gingsbehoefte van de bejaarden wordt in de nota zowel in relatie tot de be jaarde zelf als tot zijn omgeving (de verzorgingsmogelijkheden per plaatse) beoordeeld. Tevens wordt aangegeven, welke materiële en niet-materiële eisen gesteld moeten worden aan een verzor gingstehuis, wil dit tehuis alszodanig kunnen functioneren. Bolswartls Nieuwsblad Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. „Per gemeente of per regio in Fries land zal een opname-team, waarin in ieder geval een medicus en een maat schappelijk werker zitting hebben, die nen te functioneren dat zal moeten ad viseren over de bejaarden die in de ver- zorgingsthuizen opgenomen moeten wor den»” Dit is één van de aanbevelingen aan Gedeputeerde Staten van Friesland, die te lezen staan in een nota over de taak en de functie van het verzorgings tehuis in het geheel van de bejaarden voorzieningen, die is uitgebracht door de commissie studie en advies van de provinciale commissie voor de bejaar denzorg. De studiecommissie is verder van me ning, dat op provinciaal niveau een so- ciaal-geriatrisohe dienst dient te wor den ontwikkeld, die verantwoordelijk zal zijn voor de coördinatie, de advisering en de begeleiding van de opname-teams die per tehuis zouden kunnen worden aangevuld met ’n directielid. In het be stuur van de sociaal-geriatrische dienst zouden de provinciale Instanties voor be jaardenzorg voldoende vertegenwoor digd moeten zijn. Deze sociaal-geriatrische dienst zal een voor Friesland uniform/objectief waar- Met de zwembadbouw doet zich plotse ling een geheel nieuwe ontwikkeling voor. Zoals u weet vordert de bouw goed. Op papier is alles klaar. Een knel punt vormt straks de parkeerruimte. Op de Snekerstraat zal sowieso een wachtverbod gelden. Vermoedelijk zal de vrijkomende grond op het terrein van de voormalige tramremise parkeer terrein worden. Maar op warme dagen zal men de stroom van auto’s etc. moei lik kunnen verwerken, om van voetgan gers en fietsers maar niet te spreken. Het wordt verkeerstechnisch een moei lijk verkoopbare zaak, als men de vei ligheid wil bovenaan plaatsen op de lijst van componenten. In de j.l. gehouden raadsvergadering is angstvallig gezwegen over de uiteinde- lijke bestemming van de te saneren Boterstraat. Een flink bedrag aan geld werd besteed om de hoek Grote Kampen-Snekerpoort op te knappen. Over wat er met De Kampen zelf gebeuren gaat, echter geen woord. Er wordt gefluisterd dat het Convent niet zal worden afgebroken, óók dat er een nieuw vergader- en jeugdgebouw komt op de plaats van de oude pastorie (nu architectenbureau). Wat Is van dit alles nu waar en wat steekt er achter? Het is duidelijk dat men tracht iets verborgen te houden, maar wat? Is er dan nog geen onrust in de stad genoeg? Moeten er nog meer bezwaarden en verontrusten komen? Wat men graag nog even in petto had gehouden is uitgelekt. Achteraf mis schien maar goed, want nu is er nog voldoende reden tot inspraak en tot het formuleren van eventuele bezwaar schriften of alternatieven. Noch op it léste nipperke is it slagge de ministers fan lanbou yn de EEG ta in bislüt to bringen, nei in dei en in nacht forgaderjen. It risseltaet is üs net óffallen, it hie minder kind. Foar de mol. ke en it fleis sille de prizen mei 6 pst. omheech gean, foar de granen de helt minder. Dêrneist sille de boeren, dy’t ophalde wolle hwat mear help krije en wurdt der in bigjin makke mei in mienskiplik struktuerplan foar de mo- dernisearing fan de lanbou. Yn it alge- mien sil de mienskip in kwart fan dy of 30 dagen hechtenis. Piaam reed zonder licht De lantaarn wilde niet bij de barbier vandaan kwam. Daarom reed hij maar achter zijn maat aan, die wel licht had. Bo vendien was het maar een klein eind je. f 5,boete of 5 dagen. Na het overlijden van de heer R. Ouen- dag, aan wiens activiteiten we destijds een breedvoerig artikel wijdden, heeft ook zjjn huisje hier nog op archief foto het niet lang meer gemaakt. Er Is praktisch geen steen op de an dere gelaten. De heer Ouendag ontving destijds uit het gehele land veel reac ties op het artikel. Al deze contacten gaven hem nog veel levensvreugde. Met hem ging ook hier een stukje karakte ristiek Bolsward verloren. 1 yn de kranten stean mei de wurden: „Landbouwakkoord gaat de Nederland se gezinnen geld kosten”. Jonge ja, soks is wol torjucht! Hwa roppe dat nou? Hwa fan dy minsken hat de léste trije gien mei de ynstelling fan rinte-sub- de pensioen, deselde AOW itselde ho norarium hawn? Hokfoar artikel is yn dy trije jier gelyk yn priis bleaun büten de Iénbou? Foar myn sikehüspremy bi- telle ik yn ’67-’68 per moanne f 42,50. Nou moat ik 80 goune bitelje. In bi- wenner fan ien fan de „Bejaardentehui zen” bitelle doe 320 yn ’e moanne, mar nou 600 goune. En as dan de molke mei april ien sint djürder wurdt, dan kostet it de „Nederlandse gezinnen geld”. Faeks sil it dizze hjerst ek in sint mear jier itselde lean, itselde salaris, itsel- ramp alhiel net mear oer to sjen. Jo freegje jinsels óf, hwer’t de lju har for sten sitten ha. Yn de ófroune trije jier hawwe de boeren oansjen moatten, dat alles stikken djürder waerd, sawol foar har hüshalding as foar har bidriuw, mar de molkpriis bleau gelyk. En nou’t er dan einlings in lyts bytsje forromming komd is, doare party lju it oan mei sok- ke opskriften stimming tsjin de lan bou to meitsjen, krekt as scene de boe ren it libben djür meitsje. Dit gebrek oan solidariteit mei eigen, folk hie men winlik net mear forwachte. It is jammer, dat yn Brussel de mas sale demonstraesje, hwer’t alle reden ta wie, ütroun is op fornielingen en ün- waerdich gedoch. Dat wie mis en as it boeren wiene, dy’t har dér oan skuldich Ten einde een beter Inzicht in de mo gelijkheden te krijgen, zal donderdag morgen een proef worden genomen het .andere einde van de tunnel te vinden. Voorlopig heeft men deze gelocaliseerd juist ten noorden van de Boterstraat in de Weeshuistuin. Deze plaats is goed zichtbaar vanaf de Grote Kampen. Om precies half negen zal burgemeester Mulder de grijpkraan in werking stel len. Boereboelgoed te Burgwerd te verzoek en huize van W. D. Hengst in de buren te Burgwerd. Melkrijk beslag vee, var kens, zeug met 4 biggen, 10-jarig bruin merriepaard, mak bij spoor, tram en auto’s, 5 kippen, 5 koeseten hooi en een partij aardappelen (De Wetten), voorts tilbury met lantaarns, 2 hooiwagens, ploeg, gierbak, gierpomp, piekestelp, en enig boerereeuw. i- Kantongerecht: F. v. d. H. heeft te Bolsward een scheepswerf. Daar was op zaterdagnamiddag 2 uur gewerkt door 4 knechten. Beklaagde zegt dat de schipper het schip nodig hadden. Daar om wordt geringe boete geëist. 4xfl, of 4 dagen hechtenis. A. B. van Wor kum reisde met het spoor, zonder plaats bewijs f 30, J. v. d. V. te aan de fiets, toen hij laat Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157), vroege middeleeuwen in de tijd van de Schieringers en vetkopers meer ge beurd zijn op dit gebied. Wist u b.v. dat de monniken van Bloemkamp (bij Hartwerd) meer dan eens Bolsward heb ben bezet Zo’n bezetting was schier her metisch. De bruggen (Blauwpoort, St. Jan en Snekerpoort) werden opge haald, de wallen betrokken, geen mens kon meer in of uit. Soms trachtte men door middel van een dusdanige belege ring een stad uit te hongeren. Denk in dit verband ook aan het beleg en ont zet van Leiden en hoe eens van Alk maar de victorie begon. Welnu, wat reeds lang werd vermoed, is thans aan het licht gekomen: Ook Bolsward heeft een vluchtweg gekend. Onder de Gro te Kampen loopt een onderaardse gang onder het Bolwerk en stadsgracht door, die eens uitmondde juist op de plaats waar nu het zwembad wordt gebouwd. Toen men ineens met drijfzand te ma ken kreeg, waarmee de ingang (destijds vermoedelijk verscholen in kreupelhout en „strewelleguod”) in later jaren werd dichtgegooid, en men trachtte dit weg te zuigen, kwam ’n gemetselde vluchtgang bloot, die nog bijzonder gaaf bleek te zijn. Wel stond dé gang vol water en „blubber”, maar toen dit was weggezo gen (men heeft vanaf het Bolwerk de pomp kunnen zien werken) stond men werkelijk versteld van het soliede met selwerk, dat nog practisch waterdicht blijkt te zijn. Enkele opzichters en de directeur gemeentewerken hebben zich, voorzien van sterke zaklantaarns en looplampen, in de schacht begeven. De tunnel loopt vanaf de ingang van het zwembad westwaarts onder gracht en Bolwerk door om ergens onder de Bo terstraat, waar vroeger eens de machti ge stins*(— steenhuis) van de Mon- sma’s (felle vetkopers) stond, ineens op te houden. Misschien liep de gang vroe ger nog door tot de Hendrik Nannes stichting, maar dit is niet zeker. Wel zeker is, waarom het gemeentebestuur ineens veel belangstelling had voor de Boterstraat en waarom nu ineens haast werd gemaakt met het egaliseren van de Grote Kampen en het opknappen van de hoek Snekerpoort. In overleg met de altijd vindingrijke stedebouwkundige en het zwembadbestuur is n.l. vooruitlopen op de komende gebeurtenissen in prin cipe het besluit genomen de ingang van het zwembad te verleggen naar „ergens’ op de Grote Kampen, eventueel Boter straat. Wanneer de sluipgang, die enke le meters in doorsnee is met albestine wordt bestreken, wordt betegeld en van neonlicht voorzien, is deze n.l. een ideale en vooral uiterst gevaarlijke en zeker ook originele toegangsweg tot het zwembad. Zo wel het ministerie van CRM als dat van Verkeer en Water staat minister Bakker komt hiertoe eerstdaags in Bolsward en zal als oud- Bolswarder zeker veel belangstelling hebben voor het plan, hebben de mo gelijkheid tot subsidie geopend. Vooral de laatstgenoemde minister heeft hier veel belang bij, daar nu de Snekerstraat enorm wordt ontlast. makke hawwe, dan hawwe hja mis west. As it gewelt bigjint, haldt it rjucht op, seit in wier sprekwurd. Ek de persoan- like oanfallen op dr. Mansholt binne der fier neist. Dizze man docht syn uterste bést om foar de takomst fan de lün- bou en de boeren in ütwei to finen en men hpecht it net folslein mei him iens to wêzen om dizze persoanlike hetse sterk óf to karren. Lit men him mei argumienten bistride, sa as hy ek al jier. ren bisiket de EEG mei arguminten to oertsjügjen. Hy hat yntusken troch de konfrontaesje mei de realiteit al hiel hwat leard en hy sil ek yn oar op- sicht, nei üs bitinken, noch byleare moatte. Syn houten hynderke fan it ideale twamansbidriuw is der ien fan. Hy mient, dat it iengesinsbidriuw gjin takomst hat en ik leau, dat dit nou krekt de grounslach is fan de boerestan. Dat wol net sizze, dat der gjin twamans- bidriuwen komme meije, perfoarst net. As eame twa bruorren of twa maten it sa goed mei mekoar fine kinne, dat hja togearre buorkje wolle, dan is dat pürbêst, mar it bliuwe nei myn bitin ken ütsünderingen op de regel. De boer op in modem ynrjuchte en goed forka- vele buorkerij, bystien troch leanwur- ker en boerehelp, solidair mei buorren en famylje, sil neffens myn ynsjoch, yn it EEG-gebiet, de normale foarm fan buorkjen wêze en bliuwe moatte. Dat sil de Grinzer bouboer noch leare moatte, ek al hjit er fan Sicco Mans holt. Tj. de J. kosten op har nlmme en moatte de lan- nen seis trijekwart dwaen, mar yn by- sündere gefallen (Italië) kin dat ek 40 pet. wurde foar de EEG. Dat is it sahwat. It sprekt fansels, dat er oer dizze bisluten lang net gylk tocht wurdt, mar dochs leau ik. dat er reden is om de takomst hwat Ijochter yn to sjen. Dérfoar binne inkele düdlike pun ten oan to jaen. Yn it foarste plak is it in gelok, dat de seis bymekoar bleaun binne. Dat wie kneppel op ’e kant, mei namme fan de kant fan Dütsklan, dy’t wol foar himsels buorkje woe, mar de bining is bleaun. Fierder is der in ein komd oan de fiksy, dat de lanboupri- zen net omheech mochten mei it each op de oerproduksje en de tatreding fan Ingelan en konsorten. Trije jier lang hat -de Jeropeeske kom- misje dy stelling folhalden, mar nou bin ne hja troch de knibbels gien en hawwe bakseil helle. Dit jowt ek in presedint foar de ta komst: de ynflaesje mei net op de ré gen fan de boeren ófskoud wurde, sa as de léste jierren it gefal wie. Minister Lardinois is einlings akkoart gien mei de ynstelling fan irnte-sub- sydzjes, sa as dy yn de oare EEG-lan- nen al lang jown waerden. Hy sil der noch wol op tsjin wêze, mar hat gelokkich ynsjoen, dat as de part ners it dogge, wy ek moatte, sille wy gjin ünearlike konkurrinsje fan har ha. Der is dus in bytsje forromming komd, mar mear ek net. En nou fait it my op, dat der nou al wer greate koppen Heel de Grote Kampen wordt in het kader van dit plan parkeerterrein, al dus de voorlopige plannen. Daar de tun nel vlak langs (ten zuiden) of mis schien zelfs onder het Convent door gaat (ongeveer op 5 meter diepte) om dus ongeveer bij de Boterstraat te ein digen, speelt men zelfs met het plan het gebouwencomplex van het Convent (eigendom van de Herv. diaconie) aan te kopen. Een eenvoudige oplossing zou zijn het gebouw af te breken en zo de parkeerruimte (elk komt straks per au to het bad bezoeken) drastisch te ver groten. Een veel gedurfder plan is het Convent een geheel nieuwe bestemming te geven, n.l. als kleedlokaal. Dit kan met eenvoudige middelen, daar het ge bouw reeds C.V. heeft en van alle ge makken (o.a. toiletten) ruimschoots is voorzien. Er zou slechs een trap naar de tunnel moeten worden uitgegraven of (wil men met de tijd meegaan) een lift gebouwd. Met name kinderen zul len het heerlijk vinden zich in een ver warmd vertrek uit te kleden, de tun nel door te draven (slechts ruim 100 meter) en zo meteen in het bad te plonzen. Ook voor anderen is dit een goede trimoefening.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1