Rusland of slechts Kentering in 9 schijn De foto de week van Gabe Sluw Regeringscombinatie grote en kleine drie lijkt wel uitgesloten nu Toenadering rivalen Praag-Bonn DS’70 zou wel eens een sleutel positie kunnen vormen Zilveren filmpjes Minister Bakker komt naar Bolsward t i Hwat hat ós hjoed to sizzon Tel. S044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hermaarderadeel, Hïndeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel, •ijl - 10e JAARGANG No. 26 VRIJDAG 2 APRIL, 1971 Coalitieregering in Turkije Maffia Hruein«,t«i Praag Jacht op drughandel Antl-raelsme k f 400 Imj>erialisme Zuid-Afrika China vierde mislukken Laos-inval India Invasie nog grotere Keizer Hirohito komt toch VVD contra DS ’70 Concessie CPN Alles bij het oude? Druk van Cairo Geen hoger belastingen Abonnementsprijs f 4.95 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 18 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Te koop. Luidspreker in eikenhout. Jan Hoogma, Kerkstraat .4, Bolsward. Geheel onverwacht heeft de Sovjet-Unie op de ontwapeningsconferentie een be langrijke concessie gedaan aan het Wes ten waardoor ’n formele uitbanning van bacterioloische oorlogsvoering zo goed als zeker nog deze zomer een feit zal worden. Een jaar lang hadden de Russen een dergelijke overeenkomst afgewezen ten zij zij werd gekoppeld aan een verbod op chemische wapens. De Russische koersverandering, door de Nederlandse onderhandelaar ambassa deur Henry Eschauzier als een „reuzen ommezwaai" gekenschetst, kwam als ’n blijde verrassing voor de geheel ingesla pen ontwapeningsconferentie. Naar algemeen gevoelen moet de Rus sische concessie worden gezien als een politieke geste ter gelegenheid van het Moskouse partijcongres dat gisteren werd geopend. Het is nu te verwachten dat een akkoord over B-wapens nog voor deze zomer kan worden bereikt. Wel opperde hij het plan over het be leggen van een ontwapeningsconferen tie in het algemeen en van een aparte conferentie over kernontwapening tus sen de vijf atoomlanden (Amerika, Rus land, China, Engeland en Frankrijk). Breznjev viel zowel China als Amerika aan op ideologische gronden, niettemin liet hij zich voorzichtig optimistisch uit over de mogelijkheid van een verbete ring van de betrekkingen met beide lan den. Amerika kreeg het vooral te ver duren omdat de partijleider dit land nog steeds ziet als verwekker van en voor loper in het imperialisme. Over de betrekkingen met andere so cialistische staten zei Brezjnev dat in de opbouw van het socialisme kan wor den uitgegaan van zowel de „algemene lijn” als van de „historische bijzondere kenmerken van ieder land”. Zodoende rechtvaardigde hij de invasie in T.<je- choslowakije in 1968 (omdat dit land afweek van de algemene lijn) en de Russische steun aan Hongarije (omdat het zijn bijzondere kenmerken volledig tot ontplooiing brengt). De broeinesten van oorlog m Zuidoost Azië en het Midden-Oosten moeten wor den uitgetrapt. Dat is de belangrijkste taak van de internationale politiek, al dus de Russische partij leider Leonid Breznjev tijdens de opening van het 24e partijcongres In Moskou. Maar hij wilde niet aangeven hoe voor beide spanningshaarden een vreedzame oplossing gevonden kan worden. Ook deed hij geen nieuwe voorstellen over de kwestie-Berlijn en de onderhandelin- gen over beperking van strategische be wapening (SALT). India heeft maandag aan secretaris-ge- neraal Oe Thant verzocht zijn goede diensten aan te wenden „om de massa moord op ongewapende mensen” in Oost Pakistan te doen beëndigen. De Indi sche ambassadeur Samar Sen zei na zijn bezoek aan Thant tegen verslaggevers dat het wenselijk zou zijn dat de Vei- ligreidsraad de toestand zou bespreken, maar India heeft op dit moment nog niet om een bijeenkomst van deze raad gevraagd. Helaas hebben op dit moment de libera len een klein beetje ruzie met de con fessionelen. De VVD voelt niets voor de plannen van de KVP, ARP en CHU om de belastingen extra te verhogen om een aantal gemeenschappelijke voorzienin gen beter aan te kunnen pakken. Even- Tenslotte nog wat korte berichten. Twee Maffiabendes op Sicilië zijn in een strijd op leven en dood gewikkeld. Inzet is de beheersing van de cocaine- markt. Er is een bende nieuwelingen aan het werk die het zwaarverdovende en verslavende middel voor f 120.000 per kilo verkoopt, tegen de „normale” Maf- fiaprijs van f 170.000. woordvoerder zei: „we weten dat bepaal de groepen van de Nederlandse bevol king tegen het bezoek zijn maar de Ne derlandse regering heeft ons langs di plomatieke kanalen verzekerd dat we ons geen zorgen hoeven te maken, We hebben vertrouwen in de Nederlandse regering”. wordt gevochten over ‘t programma van de nieuwe regering. Vervelend daarbij is natuurlijk wel dat de kiezer, die nu de voorkeur geeft aan één van de confes sionele drie, af moet wachten wat straks het resultaat zal zijn van het overleg tussen zijn groepering en de liberalen. Afspraken vóór de verkiezingen zijn nu eenmaal, ondanks alle goede voorne mens van de betrokken partijen, volle- Idig mislukt. over zal pas na 28 april, de dag waar op ieder in zijn stemhokje wordt ver wacht, plaatshebben. Boerenboelgoed ten verzoeke van de erven S. Wiersma op Vierhuizen onder Allingawier. Boekjes op de sate en bij de oproeper J. v. d. Eems te Witmar- sum. Elke roas hat syn toarnen en elke der syn nacht. Hier ben ik weer. PIM. Ik breng de beste thee ter wereld. Van der Plaats, theehandel, Bolsward. Te koop een broedmachine. A. Buma, Schettens. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v, Bolsward Administratie- en Redactie-adrest Marktstraat 13 (05157), Bolswards Nieuwsblad le week april 1946 Als de voortekenen niet bedriegen hoewel niemand er nog op durft te wed den krijgen we na de verkiezingen opnieuw een confessioneel-liberaal ka binet. Misschien met hier en daar wat andere bewindslieden, maar in grote lijn toch met hetzelfde programma. Zij het dat de confessionele partijen nu toch meer geld willen uittrekken voor zaken als bestrijding van de vervuiling en uitbreiding van de woningbouw. Dat daarbij ook nog een extra portie voor defensie moet worden gevonden schijnt ook al te zijn afgesproken. De proble men doen zich opnieuw voor bij het antwoord op de vraag, waé.r dat geld nu eigenlijk vandaan moet komen. Het inperken van andere overheidstaken of het zorgen voor meer overheidsinkom sten door meer belastingen. Over deze keuze kan de kiezer straks op 28 april geen uitspraak doen. Het gesprek hier- De toestand in het Midden-Oosten wekt de indruk dat hij is verscherpt. Egypte doet althans alsof het zich op een nieu we oorlog voorbereidt, die spoedig zou kunnen uitbreken. Het neemt geen genoe gen met de weigering van Israël, zonder garanties vooraf de in 1967 veroverde gebieden te ontruimen. Het is echter de vraag of Cairo het aan durft 't initiatief voor een militaire con frontatie met Israël te nemen. Al gelo ven groepen jongere officieren, dat het Egyptische leger daarvoor nu sterk ge noeg is, president Sadat maakt de in druk te veel realist te zijn om ’t op een nieuwe oorlog te laten aankomen. In het ergste geval zijn dan ook niet meer Voor het eerst tn de geschiedenis werd de o(»ening van het congres van de commnntatische partij van Rusland rechtstreeks uitgezonden door de Russische radio en televisie. Via „intervisie” kwam het partijcongres ook direct op de televisieschermen in de Oosteuropese staten. In het verleden publiceerde alleen het Russische persbureau Tïw uittreksels van de redevoeringen. De Integrale tekst werd pus de volgende dag in de dagbladen gepubliceerd. Het besluit tot de rechtstreekse uitzending schijnt op het laatste ogenblik te zjju genomen. Ook de inrichting van een perscentrum waar dagelijks twee voortichtings-bijeenkomsten voor de journalis ten gehouden zullen worden, is een nieuwtje. Bjj vorige partijcon gressen waren de westelijke journalisten afhankelijk van de be richten van Tass en van steelse aanwijzingen door enkele leden van buitenlandse delegaties. In Praag begonnen Duits-Tsjechische voorbesprekingen ter normalisering van de betrekkingen tussen beide landen. In de Hitlerjaren zuchtte Tsjechslowa- kije onder de Duitse terreur; na de oor log zetten de Tsjechen de drie miljoen „Sudetenduitsers” zonder pardon hun land uit. Bij officieuze contacten, die al in 1968 begonnen, zijn beide landen het al wel eens geworden dat er geen sprake meer kan zijn van wederzijdse gigantische schadevergoedingen, laat staan van een terugkeer van de verdreven Sudetenduit sers naar hun oorspronkelijke woonge bieden in Tsjecho-Slowakije. De voornaamste hindernis bij het ko mende overleg is 't Akkoord van Mün chen van 30 sept. 1938, waarbij Hit ler het zogenaamde Sudetenland de Tsjechische grensgebieden met gro tendeels Duitse bevolking annexeer de. dan de bekende schermutselingen aan de Suezkanaaloever te verwachten. De Russen voelen trouwens ook niets voor een nieuwe oorlogsronde, omdat deze voor hen het gevaar van een confronta tie met Amerika zou meebrengen. ’t Keizerlijke hof in Japan heeft berich ten tegengesproken als zou keizer Hi rohito wellicht zijn voorgenomen bezoek aan Nederland afzeggen wegens de kri tiek die hier te lande Is opgestoken. Een eens tijdens het afgelopen weekeinde zei mr. Geertsema van de VVD het nog eens extra duidelijk: „De confessionele partijen zijn de gangmakers voor een nieuwe inflatiegolf”. Deze problemen over de uitgaven, die een nieuwe rege ring zich moet kunnen veroorloven, hoort helemaal bij ’t oude politieke spel, waarin na de verkiezingen onderling De Zuidafrikaanse regering zal uitnodi gingen sturen aan leiders van een aantal zwart-Afrikaanse landen voor een be zoek aan Zuid-Afrika. Dit deelde de Zuid-Afrikaanse premier, John Vorster op een persconferentie in Kaapstad mee. Vorster wil gesprekken voeren met de leiders met als hoofddoel vermindering der spanningen tussen blank en zwart van het Afrikaanse vasteland. De eer ste uitnodiging, aan president Kamoe- zoe Banda van Malawi, het enige Zwart- Afrikaanse land dat diplomatieke be trekkingen met Zuid-Afrika onderhoudt is reeds aanvaard, zo zei Vorster. Ban da zal nog dit jaar naar Zuid-Afrika komen. Ghana, Ivoorkust, Malagasië en de Centraal Afrikaanse Republiek heb ben zich vroeger al bereid getoond een dialoog met Vorster te voeren. Nog geen 400 gulden is de opbrengst van de campagne tegen het racisme in Australië. De campagne wordt gevoerd door We reldraad van Kerken. Alle Australische kerken hebben verstek laten gaan. De giften zijn afkomstig van een individu ele donateur en een groepje mensen. Op het congres van de VVD werd ove rigens danig afgegeven tegen DS’70. Po litiek gezien niet ten onrechte. Het ligt voor de hand dat veel liberaal denken de Nederlanders zich liever niet bij de VVD willen rangschikken, maar meer voelen voor een in naam socialistische partij, die naar programma en inzich ten hiet veel afwijkt van wat de offi ciële liberalen betogen. De heer Geert sema. lijsttrekker van de VVD, zei op ’t liberale congres dat DS’70 zich schul dig maakt aan een vrijblijvende opstel ling, „die zelfs bij de confessionelen in deze vorm niet meer bestaat.” Hij ver weet de demokratisch socialisten dat zij met wie dan ook willen samenwerken en bovendien geen enkele duidelijke uit spraak hebben gedaan over het te voe ren sociaal economische beleid. De Nederlandse communisten, voorzo ver verenigd binnen de Communistische Partij Nederland (CPN) willen dit jaar weer proberen om samen te werken met socialisten, voorzover te vinden binnen de Partij van de Arbeid (PvdA). Dat heeft althans voorzitter Hoekstra van de CPN afgelopen zaterdag gezegd tij dens een massabijeenkomst in Amster dam. Hij vertelde dat het hoog tijd wordt om een eind te maken aan het beleid van de huidige regering. Dat kan al leen, meende hij. door zo’n samenwer king. Nu heeft de CPN de afgelopen jaren altijd sterke woorden gevonden om het beleid van de PvdA te veroor delen. In de hoop ongetwijfeld om aar dig wat linkse socialisten naar het com munistische kamp over te. halen. Het al te opzichtige communistische oppor tunisme lijkt daartoe geen al te best winstpunt te zijn geweest. Aan de an dere kant lijkt de PvdA op dit moment ook niet zo bereid om weer eens'met de communisten aan tafel te gaan zitten. naast elkaar, was het effect niet ge weest zoals thans. Dit is nu echt eens een foto waarvan je zegt: het doet er niet toe wat je fotografeert, maar hoe je het doet. Een pluim op de hoed van de amateur Siemonsma, die dit plaat je maakte. China heeft met een overwinningsban- ket de terugtrekking van de Amerikaan se troepen uit Laos en het mislukken van de Vietnamlseringsplannen van pre sident Nixon gevierd. Premier Tsjoe En-Lai van China prins Sihanoek van Cambodja en partijleiders en staats hoofden uit Indo-China en Noord-Ko- rea spraken over „het Waterloo van het Amerikaanse imperialisme”. Tsjoe En- Lai waarschuwde voor Amerikaanse operaties. Drie toffe jongens, R. Wind, matroos III uit Makkum, Evert Yntema, bedien de III, Workum en Willem Visser, ma troos II, Bolsward, plaatsen in Bolsw. Nieuwsblad vanuit Malakka: Het leven in de tropen valt eerst niet mee. Aan vankelijk zouden we naar Indië, maar dat werd niet toegestaan. Toen moesten wij een invasie op Malakka maken. Zeker twee maal per week trekken we de jungle in. Je ziet allerlei dieren in hun element: slangen, apen en soms ook tijgers. Wij leven nog. Leve de marine. Dinsdag a.s. komt minister J. A. Bak ker van Verkeer en Waterstaat naar Bolsward. Het programma van de dag indeling is als volgt: 11.00 uur ontvangst van minister Bak ker op het stadhuis door b. en w. van Bolsward (bespreking met b. en w. over plaatselijke en regionale zaken)In aan sluiting hierop volgt een lunch met b. en w. van Bolsward in hotel’ „de Wijn berg”. Om 13.45 uur vertrekt de mi nister voor een bezoek aan de plaats Makkum, waar een rondrit met b. en w. van Wonseradeel volgt. Om 15.00 uur is er een bijeenkomst in „het Kamp- hüs” te Witmarsum met belangstellen den en om 17.00 uur gelegenheid voor persvertegenwoordigers een gesprek te hebben met de minister o.a. over zijn indrukken van de middag. Het avondprogramma meldt dan de reeds aangekondigde verkiezingsbijeen komst in de sociëteit „De Doele” te Bolsward. De Amerikaanse ambassadeur bij de VN maakt geen onderscheid tussen soft en hard drugs. Dit blijkt uit een ver zoek aan VN-secretaris-generaal Oe Thant om volgend jaar een conferentie bijeen te roepen die een einde moet ma ken aan de illegale handel in drugs. Opium, cocaine, marihuana en hasjies worden in dit verzoek in één adem ge noemd. In Turkije is een coalitieregering ge vormd, waarin vertegenwoordigers van de drie grote politieke partijen zitting hebben. Kabinetsformateur Nihat E- rim wordt zelf premier. De huidige vi- ce-secretaris-generaal bij het NAVO- hoofdkwartier in Brussel, Osman Olcay, wordt minister van buitenlandse za ken. De nieuwe regering volgt de rege- ring-Demirel op, die twee weken gele den na een ultimatum van het leger aftrad. De 24 ministers tellende rege- ring-Erim is het antwoord op de mili taire eis, dat er een sterke regering moet komen, die het politieke extremisme bin nen de perken zal houden. Veertien mi nisters behoren tot de „technocraten”, die geen duidelijke politieke binding hebben, maar vanwege hun deskundig heid zijn aangezocht. Dit is niet zozeer een foto die roman tische gevoelens opwekt, noch een die de harten sneller doet kloppen. Hoe wel ook hier voltrekt zich de his torie en een klein gedeelte van onze Bolswardse bevolking zal misschien toch even in gepeins raken. Immers hier liggen hun voetstappen van jaren, hier lag hun werk en ook hier voltrok zich 'n kleine tragedie. U ziet hier de brand- stofloodsen achter de voorm. tramremi se. De tram is niet meer. Brandstoffen worden niet meer per rail aangevoerd. Bovendien, een groot gedeelte van Bols ward stookt op gas. Een kind weet al niet meer wat aanmaak turf is, een baalder, bakkersturf en noem maar op. Er zou een roman te schrijven zijn over wat zich hier heeft voltrokken. Dat we vandaag juist deze foto tonen, vindt zijn reden in de goede compositie, een onderdeel, dat we in onze wekelijkse praatjes wel wat hebben verwaarloosd de laatste tijd. Het lijkt haast het werk van een modem kunstenaar. Daar Is die haarscherpe vertikaal in het midr den van de foto. Het topgeveltje heeft een prachtig ritmisch effect, evenals de donkere schaduwkanten van de lood sen. Rechts wordt met rake vlakken zwart en wit met puur licht gepen seeld. Zelfs de gebroken raampjes doen mee. Wanneer de twee zwarte vlekjes, rechts boven elkaar hadden gezeten, of De KVP-partjjraad heeft in het afgelopen weekeinde vastgesteld, dat de KVP zonder afspraken (met uitzondering dan van de band met ARP en CHU) de verkiezingen in gaat. Formeel werd vast gelegd in een resolutie, dat de Katholieke Volkspartij samen met de andere confessionele partijen, maar „onafhankelijk van derden” de stembusstrijd zal voeren. Na afloop van de verkiezingen zal de KVP dan opnieuw met de VVD gaan praten over regerings samenwerking. Ondanks alle goede voornemens, die het afgelopen jaar maand na maand herhaaldeljjk zijn uitgesproken, is daarmee niets terecht gekomen van het streven naar duidelijkheid voor de kiezer. Eén ding slechts staat vast: in het nieuwe kabinet zal in elk geval géén kombinatie zijn te vinden van de christelijke drie (KVP, ARP en CHU) met de progressieve drie (Pv.A, D’66 en PPR). Dat is nu al vastjjésteld door beide groeperingen. Het alternatief staat daarmee al nauwelijks om te stoten vast: een hernieuwde samen werking tussen de christelijke partijen en de liberalen, zo nodig aan gevuld met DS’70.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1