Ook vroeger kende Bolsward industrie Gade Sluw 1 Iets over de voormalige tichelkerken Benoemd Fan de Martinytoer Gouden filmpjes Hwat hat ós hjoed to sizzen 1 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND DINSDAG 6 APRIL 1971 10e JAARGANG No. 27 BEELDEN UIT MIJN KINDERJAREN XII Steenfabriek, Zorgvliet in bedrijf. IT LIBBEN MOAT ROMTE HALDE Tj. de J. Advertentieprijs: 18 et. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Het Auto-handelacentruni van de Gara- gebedrijven Th. F. Brninsma, dat don derdagmorgen j.l. aan het Industrie park in gebruik werd genomen. Foto: L. Sprjksma Abonnementsprijs 14.95 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS (Jltg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) F. Kerker, A. de Wit A. van der Meulen, Sietse Hofstra, A. Bloemsma, Ik zie nog steeds ze gaan en komen Pramen van het tichelwerk, En de mannen vlug en handig Maar vooral ook ijzersterk. Want de klei uit ’t land te halen In één dag heen en terug, Daarbij laden, lossen, kruien Dat was moeizaam zwaar en stug soene jo rounom sjen, dat heit of pake sa’n soarte man wie. Dat is sa yn üs eigen stêd, mei Heeres, Kooistra, Zant- man en tsientallen oaren, dat is like- goed sa mei Prins yn Dokkum, Amels yn Makkum, Mous yn Bakhuzen of Mie- dema yn Winsum. En dat giet troch oant de heechste funksionarissen yn it lan ta. De heit fan üs minister-presidint wie as arbeider by it spoar komd yn Hams, wurke him op ta machinist en haed- machinist. De heit fan minister Zyl- stra, nou presidint fan de Ned. Bank wie in keapman yn 'e Biermen. Minister Roolvink wie seis arbeider en oer mi nister Bakker syn famylje witte wy hjir yn ’e stêd üt eigen witten alles. Ik wol mar sizze: de mienskip mei net sa wurde, dat alles troch wetten en regelin gen fan boppen óf fêstlein wurdt. Dêr moat romte bliuwe. Romte foar lju, dy’t fan Onderen op de mienkip forsterke en forfrisse. Dêrom moatte tusken reedli- ke en greate bidriuwen ek lytse bliu we, dy’t kans jowe oan pioniers. Dy’t in molkrit dwaen kinne, in pear dagen by- springe, in mounle bitsjinje, in kear mel- ke foar in oar en al sa mear. Der moat romte bliuwe. Dr. Mansholt is noch to folie de greate bouboer, dat is oan al les to merkbiten. It wie better foar de boerestan en de mienskip as syn heit koumelker west wie. Dan soe hy hiel hwat dingen mei oare eagen bisjen. Mar dêrom is it likegoed in baeskear- del, dy’t in hiel hwat dingen gelyk hat en gelyk kriget. Mar net yn alles! Der moat ek foar de lytsen romte bliuwe! ping. Uit de oven kwamen verschillen de soorten, een deel waren prachtig ge vormd en mooi, maar ook waren er bij die scheurtjes vertoonden en ook die krom waren getrokken van de warmte. (vervolg zie elders in dit blad) It is swier wurk om mei lege sekken nei de merk to moatten. in april 1884 was de eerste openbare exercitie. Het muziekcorps werd door burg. P. Peereboom geïnstalleerd. 1891. Tienjarig bestaan met veel sabelge- blink, wapperende pluimen en jolijt. 1901. Het 20-jarig bestaan gevierd op kleine schaal. Twee jaar later wilde de minister de schutterij opheffen en deed alzo. Direct daarop werd het stedelijk korps opgericht met subsidie van de ge meente. Het bleef dezelfde uniformen dragen. 1906. Luisterrijke herdenking 25 jarig bestaan. Na Brusse kwam Frans Kronig als kapelmeester. Zijn opvolger was J. M. de Rook. Evenals andere jaren zijn er ook nu weer ten huize van T. Popma ooie vaars gearriveerd. Traditiegetrouw kwa het mannetje een paar dagen eerder dan het vrouwtje. Heden ruim voorzien van Azalia’s. Van af 65 cent H. Hollander. le week april 1921 De Boiswarder industrie. U zult wel zeggen: wat een groot woord, Bolswarder industrie; en toch mag ik het gerust zeggen want Bolsward had in onze tijd een aardige industrie en kleinbedrijf, groot en klein waren er meer dan zestig producerende bedrij ven en bedrijfjes en dus was dat nog wel van betekenis voor de werkgelegen heid. Van groot belang is natuurlijk de grond stoffen die men hier had, nu dat is met een paar woorden gezegd, namelijk de klei die hier en daar in de grond aan- It wie fan ’e wike slim drok yn it Snitser sikehüs, de tiisdeis, doe’t ik der wie as bigelieder fan in pasjent, dy’t der foar kontrole hinne moast. De grea te hal wie biset, de sprekkeamers gröt- fol, de wachtkeamers fol en de gongen derby .Dan wurdt it wachtsjen en noch- ris wachtsjen. Ik siet yn ’e hal en neist my in bijierre man, lyk as ik, wacht- sjend op in pasjent. Wy rekken oan ’e praet, wy makken üs oan mekoar bi- kend en it bliek, dat hy in rintenier- jende boer wie üt de omkriten fan Twel- legea. Syn soan hie okkerjiers de pleats oerkrigen, nei dat hja yn earsten in B. de Boer A. Draaisma, P. Drani- sma, J. Visser, S. Krooenga, A. Ronde na. Er zijn mensen als pauwen: wel pron ken, maar geen hoogvliegers. Slotles 2-jarige winterlandbouwcursus te Wommels. Alle 13 leerlingen kregen het diploma te weten S. Felkers, L. Lanting, M. Hiemstra, G. Kuipers, M. Reitsma, Y. Strikwerda, S. Bakker. J. Tolsma, M. Heeg, T. Jonkman, P. Hee- ringa, J. Bergsma en J. Taekema. Bolswards Nieuwsblad Wymbritseradeel. stenen gevormd, dit waren dan de eer ste stenen zoals thans het eerste kievits ei, en daar mochten dan de jongens net jes in het wit en blote voeten mee bij de deuren langs om die te laten zien. Het was natuurlijk te doen om een paar centen te verdienen, maar dat was nu eenmaal de traditie. Wanneer de produktie begon, het was allemaal in de buitenlucht, stond alles gespannen, de vormtafels stonden op de droogplaatsen en de kleistenen wer den rondom de tafels neergelegd, als dan zo’n gedeelte vol lag werd de vorm- tafel een eind verplaatst en dan begon het weer van voren af aan. Ook dat werk was stukwerk en werd per dui zend stenen betaald, dus „vlug jongens”. De kleistenen moesten eerst 3 a 4 dagen plat op de plaatsen liggen te drogen, dan kwamen er vrouwen die de stenen op de kant zetten en met een mes af schraapten de kantjes en randjes die er niet aan hoorden. Dan weer na enige dagen werden de stenen opgetast in z.g. hagen, dit moest ook vakkundig ge schieden door z.g. hagers, mannen van het vak. Deze hagen werden gedekt met pannen of riet en ook met rietmatten omgeven zodat ze droog bleven en de wind vrjj spel had om ze verder te dro gen. Dit was allemaal de eerste fase, de sei zoenarbeid. l m lid te worden van de stafmuziek. De eigenlijke steenfabriek bestond voor namelijk uit een grote steenoven, tot 1911 was de capaciteit 350.000 stenen, in 1911 werd een nieuwe oven gebouwd met een capaciteit van 600.000 stenen. Deze oven was binnenwerks 10 meter in het vierkant en de stenen werden ook minstens zo hoog er in gezet. Het ge heel werd omspannen met zware eiken balken en veel ijzerwerk om alles in con ditie te houden. De grote oven werd ge flankeerd door twee vleugels waar de turf werd opgeslagen en de oven werd gestookt. Op het einde van de ene vleu gel was de woning van de baas, in onze tijd zou men zeggen van de directeur. Op het terrein waren voorst nog twee woningen voor vast, personeel en ook nog zes zomerwoningen. In deze zomerwo ningen woonden in de seizoentijd losse arbeiders met hun gezinnen, de wonink jes waren zeer klein, een kamer van drie bij drie met twee bedsteden, verder niets. Het vol brengen van de oven duurde minstens veertien dagen, dan werd met ’n matig vuurtje begonnen tot allengs een zeer heet vuur de stenen moest bakken en verharden. Dat stoken wat met turf werd gedaan, duurde vier vijf weken dan moest de oven af koelen 10 12 dagen omdat anders de stenen veel te heet waren om aan te pakken. Het uithalen duurde drie we ken, want de stenen werden direct ge sorteerd en uitgereden met kruiwagens naar de opslagplaats aan de wal bij de Snekervaart, daar werden ze in lange stroken opgetast ger»ed voor versche- Tot onderwijzeres aan de OLS te Min nertsga is benoemd mej. G. Lemstra, te Pingjum. wezig was en de melk die door de boe ren werd gewonnen. Allebei deze grond stoffen zijn eeuwen oud en ook de ver werking ervan is zo oud als de weg naar Rome. We beginnen nu eerst maar met de klei- industrie, welke waren dat: 1. Het oude tichelwerk, Zorgvliet. 2. Het nieuwe tichelwerk ,De Tijdgeest’ 3. De pannenfabriek aan de Leeuwar- dervaart. 4. De draaineerbuizenfabriek. 5. De pottenbakkerij aan het Streng. Het oude tichelwerk wat in de zomer pear jler togearre buorke hiene. It hie nou moai west, sei er, ik bin oant sawn- tich jier trochgien en doe sei ik: Nou moat in oar mar. Syn libbensgong lyk- wols hie net maklik west, sei er, mar wol tige bifredigjend. Hy wie as arbeidersjonge by de boer komd as lytsfeint, letter as feint en ar beider. De leanen wiene doe lyts en yn de tritiger jierren koene party boe ren har arbeider net mear bitelje. Hy seach it swurk driuwen en hierde yn dy minne tiid in hüs mei in hok en in pounsmiet of toalf bütlan. De hieren wiene doe leech, de prizen fan molke en fleis noch leger. Hy fortelde mei smaek, dat hy yn dy tiid ris in team biggen nei de merk brocht en mei grea te muoite in keapman foun, dy’t se ha woe foar in ryksdaelder it stik. De oare moarns foun hy syn biggen wer yn it hok rinnen. De keapman hie se net kwyt kinnen en omt se ek net op ’e merk bliuwe koene, hie hy se mar wer by de boer werom brocht. Né, it hie net maklik west, hy arbeide der by, syn frou molk dan syn stikmannich klj en ek yn it doarp pakte hy alles oan, dêr’t in pear sinten mei to fortsjinjen wie. Hy wie drager by de ütfearten, hy hie ek jierren leedoansizzer west. Hy pakte alles oan, hwant hy woe sjen groun ünder de fuotten to krijen. Stadich oan krige hy mear lan en mear kij en doe’t nei de oarloch it lan ynpoldere waerd, hurd foarüt gie, krige hy de fuot ten aerdich ünder it gat. En sa hie hy nou, mei hurd arbeidzjen en sunich lib- jen, in pleats fan goed sawntich pouns miet yn eigendom. En nou bin wy neat brek as sounens, sei erjild seit üs werk gaf aan 30 tot 35 mensen stond aan de Snekervaart, men kon er komen over een brugje dat toen gelegen was over de gracht waar nu de wasserij, Flo- neat mear. De oare deis krige ik bisiik fan in ald- learling, dy’t sollisitearje woe op in greatere pleats, dy’t okkerdeis yn ’e krante stie. Hy wie ien fan de earste learlingen en nou seis al in man fan goed fyftich jier. Syn helt hie in spul- tsje hjir yn ’e omkriten fan 30 pouns miet en it wie doe yn dy jierren pom- pe of forsüpe. Mar ek dizze man hie nou al wrottende in spul fan sawntich pounsmiet op syn namme stean, al sit er, sei er, noch hypteek op. Mar de bi- huzing is to lyts en de wenromte foar üs hüshülding ek, dat sadwaende woe ik in skoat dwaen op in greatere en bet- tere pleats. Dan koe ik üs eigen for- keapje en krigen wy ek hwat mear earmslach foar de bern. De NCRV hat by in bipaelde ütstjüring it sankje: Dit is uit het leven gegre pen, dit is uit het leven een greep!” Sa is it ek mei boppesteande forhalen. Twa üt de groep fan dy minsken, dy’t fan lyts en tige lyts nei boppen wrotten. Minsken, dy’t har in bulte üntsizze, dy’t in soad wurk dogge, dy’t sunich binne en de saek tige oerlizze. Mins ken mei in doel en in ideael: hja wolle bisykje selsstannich to wurden. Hja wolle neat fan de oerheit en de partij en, hja wolle har seis sjen to rédden. Ik helje dit oan omdat ik mien, dat de maetskippij dit type minske net misse kin. Omdat ik mien, dat neist oaren dizze minsken it murch binne yn de bon ken fan de mienskip. Net allinnich by de boeren mar likegoed by de midden- st&n en de frije biroppen. As jo ris de skiednis skriuwe soene fan de liedende lju yn fierwei de measte biroppen, dan Uit de geschiedenis van het 40-jarlg stedelijk corps. 14 april 1881 ontvangt de op te richten schutterijmuziek ge meentelijk subsidie. Op 4 mei d.a.v. wordt de eerste vergadering gehouden van de officieren der schutterij. De heer A. Brusser en 17 anderen melden zich rence is, dan liep men langs dit ge-1 bouw en verder langs de vaart over een voetpad. Een verharde weg er heen was er niet, wanneer men er met een wa gen naar toe moest dan ging men door het langeland vanaf de Cnossenlaan. Vele ouderen zullen het nog weten dat dit ommetje zondags veel werd gewan deld, vanaf de kade langs het water naar het tichelwerk en dan door het lange land en over de Cnossenlaan weer naar de stad. Met mooi weer was het er druk en dan stonden vaak jongens bij de hekken om deze voor de mensen open te doen in de hoop een paar centen te april, dan werden er haastig een paar Benoemd tot gemeentearchitect van Wonseradeel de heer A. Timminga te Leeuwarden. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en vangen. De klei die in grote hoeveel heid nodig was moest gehaald worden uit de kleilanden die eerst bij Hichtum en Hiemert maar later onder Achlum waren gelegen. Dit gebeurde met pra men van ong. 15 tot 18 ton. Er waren op dit tichelwerk vijf pramen met even zoveel schippers of zo wij zeiden klei- vaarders. Het was zwaar werk want men moest bij de kleilanden de klei in de praam kruien en thuis uit de praam scheppen en de wal op brengen. Sjoerd Draaisma die in die tijd ook met zijn vader en broers daar werkte heeft mij verteld, dat zij normaal 4 vrachten per week deden en dat dit werk per vracht werd betaald, het was dus steeds haast- je, rep-je, vanaf drie of vier uur ’s mor gens tot ’s avonds laat. Hij vertelde mij dat velen van zijn broers en hun zus ter daar met de vader gewerkt hadden soms waren ze er met z’n tienen uit hetzelfde huisgezin. Er waren in het gezin van Ate en Ma- rijke negen jongens en drie meisjes, de jongens waren Piet, Jasper, Hessel, Sjoerd, Anne, Theunis, Klaas, Arjen en Gerrit, allemaal gewante knapen die veel werk konden verzetten. Ook werkte rence is, dan liep men langs dit ge-1 daar nog oom Klaas, Ate en Klaas bouw en verder langs de vaart over een Draaisma waren vormers, die moesten de klei vormen tot het model van een steen. De klei moest eerst worden gemalen door de kleimolens, er waren er 2, ge trokken door paarden op de manier als vroeger de draaimolens op de kermis, dan werd het met kruiwagens naar de vormtafels gebracht en daarop uitge stort. Iedere vormer had drie of vier jongens bij zich om de gevormde klei stenen op de plaatsen (droogplaatsen) te leggen. Wanneer het seizoen begon in ■’’71

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1