Wereldconflicten slepen zich voort van Gahe Skroar Nieuwe spanningen dreigen tot catastrofes te worden a.s. Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Zondag feestelijke muziek in de Martinikerk Museum Hidde Nij land Stichting weer open voor publiek F z i Hwat hat i a? VRIJDAG 16 APRIL 1971 110e JAARGANG No. 80 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum Egypte Jeruzalem Vietnam Chinese sleun? Jachthond te koop? Willy Lages UNO helpt Noord-Korea wil praten Oost-Pafcistan was een het Foto: L. Spijksma Op de foto de Hidde Nijland Stichting in Hindeloopen, die vorige week na een grondige restauratie weer voor het pu bliek is opengesteld. Advertentieprijs: 18 et. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag 2e week april 1921 De Paasklokken klonken over de wereld. Stoeten pelgrims trokken naar de heilige plaatsen. Paasboodschappen werden uitgesproken voor radio en T.V. In vele kerken kwamen de vromen devoot bijeen. De aloude Matthaüs Passion werd weer uit volle borst gezongen. En toen ging het leven weer door. De wapens werden weer ter hand genomen. De bommenwerpers stegen op. Het spel van de oorlog beleefde de volgende acte. Er zit iets huiveringwekkends in te bedenken, dat wij blijkbaar nog zo ver van de ware vrede ver wijderd zijn, dat ook zelfs de Paasboodschap verstomt. „O, onverstandigen en tragen van hart Wie zei dat ook maar weer? Voor het eerst branden in Bolsward de electrisch verlichte lantaarns. Abonnementsprijs f 4.95 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Botermelange vervangt natuurboter. f 0,25 per half pond. Bolsward zal ter brandbestrijding een motorspuit kopen. Standplaats de oude waag onder de raadzaal. Riek Beekhuis en M. ten Cate, arts, geven kennis van hun voorgenomen hu welijk. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Een andere vuurhaard is nog steeds het Midden-Oosten. Thans heeft de Ame rikaanse regering een bericht van The New York Times bevestigd, dat de Sow- jet-Unie de laatste weken weer grote hoeveelheden wapens aan Egypte heeft geleverd. De woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken, Char les Bray, verklaarde dat Washington met het oog hierop de toestand nauw lettend in het oog houdt, vooral wat het militaire evenwicht en de gevol gen van de nieuwe wapenleveranties voor de wapenstilstand aan het Suez- kanaal betreft. Rusland zou onder meer een klein aantal zeer moderne straal jagers hebben gezonden. Uit gegevens in het stadsarchief blijkt, dat op 15 februari 1786 aan de joodse ingezetene Philips Jacobs werd gelast, om een „copi-reglement voor eene op te richten (kerkelijke) gemeente te Bols ward aan de Raad over te leveren”. Op 22 maart 1786 werd dit door de Raad „geadprobeerd, salvo jures revo- candi”, dit is: rechtens toegestaan, ge lijktijdig met terugwerkende kracht (waarschijnlijk tot 1 januari daaraan Zondag (18 april a.s.), vanouds Belo ken Pasen genoemd, zal er in de Bols- warder Martinikerk opnieuw een pro gramma van kerkmuziek ten gehore worden gebracht, uiteraard afgestemd op het paasfeest. Uitvoerenden zijn de Martini Cantorij (cantor Ad Houtman), de oudste groep van de Mini-Cantorij o.l.v. mevr. Veen- stra), het Fries Kamerorkest (dirigent Bram Feenstra) en de organisten Ad Houtman en J. W. Boeijenga. Voor het eerst zal o.a. een onlangs ont dekt werk van de componist Michael Haydn (17371806) worden uitge voerd, waarvan de oorspronkelijke ti tel luidt: Sequentia Victimae Paschali pro festo Resurrectiönis Domini nostri Jesu Christe. Dit stuk is ontstaan in april 1784 en geschreven voor de paas- liturgie ïn de Dom te Salzburg en be stemd voor gem. koor, twee hobo’s, twee hoorns, violoncelli, contrabas en orgel. De tekst van deze paasequentie stamt uit de 11e eeuw en wordt toegeschre ven aan de Bourgondische hofkanselier Wipo die leefde omstreeks 10201060. Naar deze sequens dichtet Maarten Lu ther het bekende paaslied „Christ ist er- standen”. In het eerste deel van „Victimae paschali laudes” wordt van de christen gevraagd, Christus het paaslam, die de zondige mensheid met de Vader heeft verzoend en met Zijn verrijzenis uit het graf de dood heeft overwonnen en als koning leeft en heerst, lofzangen te wij den. In het tweede deel vertelt Maria Magdala wat zij bij haar bezoek aan het graf geizien en meegemaakt heeft. Met een bede om erbarmen en een stra lend Amen Halleluja eindigt dit loflied, door Haydn op wel zeer indringende wij ze getoonzet. Voorts vermeldt het pro gramma het paaslied van Kaspar Stolz- hagen (15501594): Heut triumphiret Gottes Sohn” in een prachtige bewer king van Dietrich Buxtehude (1637 1707), voor koor, orkest en orgel. Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Paus Paulus heeft vrijdag in een toe spraak de christenen van de gehele we reld opgeroepen de christengemeen schap in Jeruzalem zowel morele als materiële hulp te verlenen. „Vandaag moeten wij met toegenegen bezorgdheid denken aan de gemeenschap van chris tenen in het Heilige Land, die in de loop der geschiedenis zo zwaar is be proefd. Deze broeders hebben meer dan ooit geestelijke, morele en materiële hulp nodig,” aldus de paus. Hij voeg de er aan toe, dat deze hulp niet al leen wordt gebruikt om de kerkelijke gebouwen te onderhouden, maar ook voor het doen van kerkelijk en sociaal werk in de christengemeenschap en het helpen van de armen. Al eerder schre ven Vaticaanse bladen, dat er in het Midden-Oosten geen werkelijke vre de kan komen als niet de bijzondere sta tus van Jeruzalem wordt geëerbiedigd. Ged. Staten vinden de maximum snel heid van 15 km. te laag. Zij willen graag dat de raad er 20 km van maakt. De heer Lunter: Het is gebleken dat de motorrijders wel langzamer kunnen. De heer Pannekoek: Het verzoek komt van de directeur van het electrisch bedrijf en juist de heren van de PEB staan bekend als woeste rijders. 15 km is wel genoeg. De heer Mol: Het is verschrik kelijk gevaarlijk met al die stegen en zijstraten. De heer Stockman: In Am sterdam is de max. snelheid 12 km. Voorzitter Praamsma: Als de PEB naar storingen moet zoeken, moet men zich vlug kunnen verplaatsen (hilariteit). Ik meen dat het algemeen belang er mee wordt gediend. Het voorstel wordt ver worpen met 10 tegen 2 stemmen. Het blijft dus 15 km. dit conflict gaan bemoeien of het tot een even triest soort evenwicht aan bei de zijden van het „front” komt als in Vietnam. Wat de laatste jaren Vietnam is een 20 jaar geleden het conflict in Ko rea. Geen voorpagina zonder dit ook toen uitzichtsloos lijkende conflict. Toch kwam het tot een wapenstilstand, al gaat het er de laatste tijd weer wat rommelen. N.-Korea heeft thans evenwel offici eel voorgesteld, dat vertegenwoordigers van politieke partijen en openbare or ganisaties in de twee Korea’s bijeenko men in het „bestandsdorp” Panmoed- jom of in een derde land ter bespre king van het Koreaanse vraagstuk. Mi nister van buitenlandse zaken Ho Tan heeft een aantal voorwaarden genoemd voor een dergelijk gesprek. Daarop heb ben de Verenigde Staten Noord-Korea verweten oude eisen te herhalen die in het verleden voor Zuid-Korea onaan vaardbaar waren. Daartoe behoren het vertrek van alle Amerikaanse strijd krachten en opheffing van het Ameri- kaans-Zuidkoreaanse defensieverdrag. Wij verkeren altijd nog in de gelukki ge omstandigheid, dat de conflicten die zich tussen landen en volken op vaak bloedige wijze afspelen nog betrekkelijk ver van ons zijn verwijderd, al zijn wij er toch meer bij betrokken dan we ons zelf vaak wel voorhouden. De jon gere generatie kan het zich maar moei lijk voorstellen zelf lijfelijk bij zo’n conflict betrokken te zijn. De ouderen onder ons weten wel beter. Heel wat trieste herinneringen welden weer naar boven bij het doodsbericht van iemand wiens naam alleen al destijds je de stuipen op het lijf deed jagen. Inder daad Willy Lages, oud-chef van de Duit se Sicherheitsdienst in Amsterdam, is op 70-jarige leeftijd in Duitsland over leden. Lages was in 1949 ter dood ver oordeeld onder meer wegens schuld aan 372 moorden en deportatie van 70.000 Joden. In 1952 werd het doodvonnis ge wijzigd in levenslange gevangenisstraf. In 1966 kreeg Lages van de toenmali ge minister van justitie dr. I. Samkal- den drie maanden strafopschorting en werd hij naar een ziekenhuis in het Westduitse Braunlage gebracht om daar te sterven. Lages had volgens de artsen toen kanker. In Braunlage onderging hij een tweetal operaties, waarna hij opknapte. Het was niet bekend waar hij de laatste tijd woonde. Willy Lages zou zijn overleden op 2 april. Doods oorzaak was een hersentumor, aldus „de Volkskrant”. voorafgaande). Aldus werden „De rege- lementen aangaande de Joodsche ge meente der Stad Bolswaard” officieel bekrachtigd. Hierin is o.a. sprake van twee regenten, n.l. „een bevelende Pha- rasijen en een Penningmeester”. In ar tikel 9 van dit kerkreglement staat, dat ieder gemeentelid gehouden is om een zitplaats voor hem en zijn vrouw en kinderen te huren in de kerk. Die kerk bevond zich in de Kerkstraat, schuin tegenover het gebouw waarin nu de mu ziekschool is gevestigd. Aan of in het nog steeds bestaande pand, thans als garage en pakhuis in gebruik, is he laas nog maar heel weinig zichtbaar ge bleven van de oorspronkelijke bestem ming. Dat heel weinige moet men dan zoeken aan de achterkant van het ge bouwtje, dat zich achter het postkan toor bevindt, naast de nieuwe goederen loods van de fa. Kooistra. De foto toont u hiervan het dak, met een deel van de achtermuur. Duide lijk is nog te zien, dat hier 2 boogven sters zijn geweest, die men later heeft dichtgemetseld (waarvan op de foto er een verscholen tussen de takken). Er bestaan zeker nog wel afbeeldingen op foto’s, tekeningen of schilderstukken van deze Bolswardse synagoge of .sjoel’ (in het joodse spraakgebruik), maar dan in zijn oorspronkelijke staat. De vraag is echter wie ze heeft. Nu al weer jaren geleden was op ’n zomertentoon- stelling in het stadhuis onder meer een schilderstukje van dit kerkgebouwtje te koop van de destijds bekende Friese te kenaar en schilder Idds Wiersma. Zo omstreeks 1910 is de joodse gemeen schap uit Bolsward verdwenen, na hier meer dan honderd jaar zijn ongetwijfeld aparte stempel op het leven van alle dag te hebben gedrukt. Enkele heel ou de inwoners van onze stad zullen zich dit misschien nog weten te herinneren. Onlangs werd ook in de Bolswarder ker ken met bijzondere diensten het Paas feest gevierd. Misschien wat. moeilijk, maar zeker interessant is het zich in te denken, dat in het gebouwtje op de foto meer dan 100 keer achtereen ook in een bijzondere dienst het Paasfeest moet zijn gevierd, zij het dan ook het nationaal-joodse, het Pésachfeest, de viering van de uittocht uit Egypte. Het was de dichter Bertus Aafjes, die Bolsward eens „de rommelkamer der historie” noemde. Nog steeds blijkt er in deze kamer iets belangrijks te vin den. Behalve in deze synagoge blijft de herinnering te Bolsward aan de joodse gemeenschap bestaan door ’t intacthou- den van het joodse (oude) kerkhof in de glooiing van het Hoog Bolwerk met daarnaast de Jodenpost over de gracht tussen Grote Kampen en Martinikerk- hof. Ook op de algemene begraafplaats Om met een wat positiever geluid te eindigen: Het kindernoodfonds van de UNO, UNICEF, zal dit jaar aan kinderen in 112 ontwikkelingslanden voor ca. 270 miljoen gulden hulp verlenen, het groot ste bedrag in het 25-jarige bestaan van UNICEF. Bolswards Nieuwsblad en W ymbritseradeel. In Londen verwacht men dat de Brit se regering onmiddellijk na het paas- reces het Lagerhuis zal voorstellen een uit vertegenwoordigers van alle politie ke partijen bestaande commissie te be noemen om het inkomen van de ko ninklijke familie te herzien. De com missie zal waarschijnlijk onder voorzit terschap staan van Anthony Barber, minister van financiën. Het is de eerste keer dat een herziening van het in komen aan de orde komt tijdens een re geerperiode van het staatshoofd. Tot nu toe gebeurde dat alleen bij een troonsbestijging. Koningin Elizabeths echtgenoot, prins Philip liet anderhalf jaar geleden in de Verenigde Staten een noodkreet horen over de hachelijke financiële situatie van de Britse monarchie. Hij zei dat het koninklijk huishoudboekje tegen 't einde van 1979 rode cijfers zou verto nen en dat hij al gedwongen was zijn jachthond te verkopen. Traag sleept zich de oorlog b.v. voort in Vietnam. Er schijnt wel geen eind aan te komen en het is al lang een even trieste als uitzichtsloze zaak. Binnen kort wordt zelfs een nieuw belangrijk communistisch offensief verwacht on danks de invallen in Cambodja en Laos die ten doel hadden de kracht van de rode tegenstander te verzwakken. Hoewel Washington en Saigon blijven volhouden dat de invasies de commu nisten hebben beroofd van de moge lijkheid om in de nabije tijd een offen sief te ontketenen nemen activiteiten van de Vietkong in Zuid-Vietnam de laatste tijd hand over hand toe. In gebieden zoals de Mekong-delta, die de laatste tijd betrekkelijk veilig waren, worden weer regelmatig overvallen uit gevoerd op steden en militaire installa ties. Amerikaanse waarnemers te velde vre zen dat de druk van de communisten de komende maanden zal toenemen. Zij verwachten dat de communisten tot hun beproefde tactiek van snelle over vallen en onmiddellijke terugtrekking zullen terugkeren. Deze kleine maar doeltreffende aanval len zullen Saigon voor grote militaire problemen stellen. De Amerikanen trek ken zich gezien him slinkende man kracht langzamerhand terug naar de kustgebieden en Saigon moet langza merhand alle operaties uitvoeren. Inmiddels is daar reeds het gerucht van Chinese inmenging in het conflict. India hecht weinig geloof aan het Chi nese dreigement dat het zal optreden als India de Oostpakistaanse onafhan kelijkheidsbeweging openlijk gaat steu nen. Regeringsfunctionarissen in Nieuw Del hi beschouwen de boodschap van de Chi nese premier Tsjoe-En-lai aan West- Pakistan als een uiting van China’s so lidariteit met West-Pakistan en niet als een waarschuwing aan India. „De boodschap houdt alleen in dat West- Pakistan kan rekenen op Peking als een vriend in nood”, aldus een regerings woordvoerder. De regering in Nieuw Delhi heeft in tussen geen bevestiging van berichten ontvangen dat China troepen samen trekt aan de grens met India. Ingeval van een conflict tussen Pe king en India staan de twee dichtst be volkte staten ter wereld tegenover el kaar. China’s aantal inwoners wordt geschat op 750 miljoen, terwijl een recente volkstelling in India een uitkomst gaf van bijna 550 miljoen inwoners. Zal het Oost-Pakistaans drama tweede Vietnam worden? De verhalen van ooggetuigen die drama in Oost-Pakistan van nabij heb ben meegemaakt, maken geen melding van een burgeroorlog maar van moord partijen. Het recht van de sterkste schijnt in te houden, dat een ieder van wie wordt vermoed dat hij met de op stand sympathiseert, zonder vorm van proces mag worden doodgeschoten. Een burgeroorlog is altijd nog wre der dan een oorlog tussen landen, om dat geregelde legers nog min of meer de hand houden aan de oorlogswetten, maar dit is stellig niet de enige verkla ring voor de wreedheden die nu in Oost- Pakistan en in een nabij verleden in Afrika worden en zijn begaan. Het lijkt er op dat men een beslissing wil forceren, vóórdat anderen zich met .3 'jSW As de man gjin sulver yn ’e hüs dul- det, moat de frou wol sür wurde. begraafplaats. In ons onlangs historisch verhaal speelden ook joodse inwoners uit Bolsward een rol. De foto werd ge maakt door de heer J. B. Elgersma, Joh. Prooststraat, alhier. Onder leiding van Bram Feenstra zal het Fries Kamerorkest een uitvoering geven van het Concert in D-majeur voor trompet en orkest van de befaamde Hamburger componist Georg Philipp Te lemann (16811767), met als solist de heer H. Boschma en een tweetal Sona te da Chiesa (kerksonates) van Wolf gang Amadeus Mozart (17561791) voor orkest en orgel met als solist de heer Houtman. Aan zuiver instrumen tale muziek wordt ditmaal dus meer aandacht geschonken dan gewoonlijk. Besloten wordt met samenzang van het lied „Geiobt sei Gott im höchsten Thron” van Michael Weisze (16e eeuw) zoals dit voorkomt in de vertaling van Ad den Besten in de bundel 102 ge- gezangen. De uitvoering begint zondag middag om kwart voor drie precies en is vrij toegankelijk.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1