Bolsward kent rijke muziektraditie I i w I ef Laat vanavond de Doelezaal niet leeg IN MEMOR1AM 'as llll Fan de Mar liny toer Zilveren filmpjes R.E.S. 3 kampioen IT M! L F «1 r iam 4/ Will ga ?79 IO III ijd m I *TW, 13 I r uit htig oir e ir- in. /ork 3 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 1 w 15 li tl- 1 j DINSDAG 20 APRIL 1971 110e JAARGANG No. 31 Muziekwijk Bouke de Vries Abraham Alt Korps en koor Muzikaal klimaat Het begin i’n Andere orgels ;en Oudste orgels Hinsch orgel rd De vorige eeuw Tj. de J. Advertentieprijs: 18 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Het vijftal door de Friese glazenier Cor Reisma gebrandschilderde ramen in de trappenhal van het Bolswardse raadhuis vindt zijn climax in de symbolische voorstelling bij de exclamatie: „Boalsert bliuwt hoedster fan kunst en kultuer”. Een van de schone kunsten die Bolsward zegt te willen hoeden is die van de muziek. Nu kan men muziek zowel passief ondergaan alsook actief beoefenen. Beide vormen geven kunstgenot en verheffen het volk. Wat het eerste betreft: hedenavond heeft u de kans een allround beroepsorkest te beluisteren, het Frysk orkest in De Doele. üw plaatskaart wordt voor verreweg het grootste gedeelte door de gemeente via een flink subsidie aan het orkest betaald! Het zou eigenlijk jammer zijn daar niet van te profiteren. Inspireer ons orkest daarom door een volle zaal! En waarom zouden amateuristische beoefenaars van de mu ziek ook niet eens passief willen ondergaan, wat een beroepsorkest hier brengt? Nou rêste hja de eale hannen, Dy’t joegen üs it stil geniet, Fan ’t swalkjen troch de Ijochte lannen Fan frjemde tsjoen by ’t sjongsum liet. Dy frjemde tsjoen haldt üs jit finzen Omrüzet üs mei jou meldjj, Sa bliuwt dy klank fêst yn üs tinzen Yn jou muzyk üs jierren by. Staand v.Ln.r. Leider J. langendijk, scheidsrechter L. Bouma, R. de Jong, H. Dykstra, Fr. de Vneeze, W. Mulder, Dom. Jorna, Joh. Wetting. Gehurkt: A. Draaisma, W. Altenburg, H. Hobma, Dom. Altenburg en J. Adema. Foto T. Siemonsma Abonnementsprijs f 4.95 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 jen ide ?a- der eeuwen. Stof en feitenmateriaal voor dit overzicht vonden we o.a. in een bij drage van de Friese muziekkenner Th. Lambooy in It Beaken (jaargang XVII). Het Bolswardse muziekleven in de al lervroegste middeleeuwen laat zich slechts gissen. Pas sedert ongeveer 1260, toen de min derbroeders zich vestigden in een kloos ter, waarvan nu nog slechts de Broere- kerk als kloosterkerk is overgebleven, werd er op geregelde tijden het bre vier gezongen. Hetzelfde zal het geval zijn geweest in het klooster Vinea Do mini, dat de Praemonstratensers, de witheren”, in 1287 naar Bolsward over brachten. De Martinikerk, die in 1446 gereed kwam, deed het de eerste 70 jaar zon der orgel. Raphael Rottenstein uit Vol- lenhove vestigde zich toen met zijn ge- Bitinking fan 1 jier bifrijing yn Boal sert. Boargemaster Van Tunen makket bikend dat letter yn Makkum it léste oarlochsrapport oer Boalsert foun is fan dizze ynhald: Spachtgrupp 2 km Bols ward vorgesloszen. Dort festgestellt: Lauter Hurra rufen der Bevolkerung und starkes Motorengerausch. Aus Rich- tung Wasserturm starke Gewehrfeuer. Nach Aussagen eins Unterleutnants der Feind in Bolsward Dy earste „Feind” wie in freon, in hege Canadees- ke ofsier. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Oosterend mej. G. Wijnia van Wommels. Vogelwachtvereniging opgericht te Spannum. Wie kan mij helpen aan een blauwe bril. J. Katstra, Arum. 3e week april 1946 Bolsward heeft in plan Noord II een muziekwijk. Zelfs vrij onbelangrijke (hoewel uiterst sympathieke) figuren als mej. Grietje Veen, werden hier in ’n straatnaam vernoemd. De kapelmees ter van de schutterij C. Bekker is hier bij over het hoofd gezien. Hij componeer de n.l. ook. Zo werd b.v. bij het inwij den van het orgel in Tjerkwerd (1851) van deze stadsmuziekmeester een com positie gespeeld. Andere vergeten na men zijn die van de organisten Antoni Antonides, in 1822 opgevolgd door Za charias Tadema, die beide de traditie voortzetten door zaterdagsmiddags het orgel voor het belangstellend publiek te bespelen. Bouke de Vries, die wèl een straatnaam kreeg werd in de Martinikerk organist in 1863 als het Hinsch orgel is uitge breid met een 3e klavier. Hij had op het Bolswarder muzikale leven een grote invloed en was b.v. directeur van het Bolswards mannenkoor, het dameskoor Melodia, de muziekvereniging Bolsward en ziedaar reeds de oecumene! zelfs eenmaal van de beide RK zang koren (Bolsward telde toen nog twee parochies n.l. die van St. Fransiscus en St. Martinus). Misschien is het inte ressant te weten, dat beide parochies voor 1870 elk een gemengd koor ken den, maar dit werd door het mande ment der Bisschoppen van 1868 verbo den, zodat men noodgedwongen moest overgaan op mannenkoren. Deze smol ten in 1933 bij de „fusie” van de beide parochies samen. Na de oorlog dirigeer de eerst S. Vleeshouwer, de laatste ja- ren doet dit Frans Tersteeg, terwijl de heer A. H. van der Ven zich verdien stelijk maakte als dirigent van het jon genskoor en dameskoortje en als lei der van samenzang. Om nog even bij de orgels te blijven: Niet onvermeld mag blijven dat sedert HWA SIL DAT ALLEGEAR WIER MEITSJE Nou rêste hja de eale hannen, O, toverroeden ta muzyk Der’t wy op dreauwen nei dy lannen Dy’t lizze yn it Himelryk. Joh. Couperus 1941 (dichte by it forstjerren fan de Boalserter oargelist A. Alt). VVO 2—RES 3 Door in Oosterlittens gelijk te spelen is het RES 3 gelukt kampioen te wor den van hun afdeling. In een sportieve wedstrijd, waarin RES zich toch wel de betere ploeg toonde, werd niet ge doelpunt. Door dit gelijk spel, kon de kampioensvlag in top. Voor de rust een beter spelend RES, maar het geluk was niet op hun hand. Verschijnt x DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157). korps bij de Gysbert Japiksfeesten van 1823. ak u in- Organist zijn is blijkbaar een gezond beroep want ondanks het feit, dat de levensduur vroeger gemiddeld veel kor ter was, overbrugden 2 organisten sa men 80 jaar, n.l. Everhardus Haver kamp (1690-1734) en Andries Bakker (17341784). In dit laatste jaar werd het thans nog steeds aanwezige Hinsch orgel gebouwd, hetgeen mogelijk werd door een legaat van burgemeester El- gersma. Bij de inwijding werd onder leiding van meester Durk Vellinga zelfs een cantate uitgevoerd, gecomponeerd door C. E. Graaf, kapelmeester van nie mand minder, dan de Prins van Oran je. 1954 de Gereformeerde kerk een prach tig nieuw orgel bezit (2 klavieren, met vrij pedaal en 23 stemmen) gebouwd door de fa. Fonteyn-Gaal te Amster dam. Vaste organisten zijn de heren C. J. Wester, J. J. C. Terpstra en la Roi. Het bijzondere van dit orgel is, dat de speeltafel zich op de galerij t.o. het or- gelfront bevindt, zodat de organisten op een heel bijzondere wijze tijdens hun eigen spelen het orgel horen en hun spel kunnen beoordelen. ’t Orgel in de Broerekerk (25 stemmen 2 klavieren) zwijgt helaas. Dit gold al eeuwen geleden ook voor het bekende historische koororgeltje, dat lange tijd als wrakhout in de Martinikerk lag. Ook de doopsgezinde kerk heeft een histo risch orgeltje (1 klavier, met aangehan gen pedaal) Dit orgeltje staat onder de hoede van Monumentenzorg. Organist is de heer Couperus. In de Baptisten kapel staat een modern electrisch or geltje. Noch in wike dan sille de measte mins- ken foar de taek stean har stim üt to bringen op dy partij, dy’t neffens har foar it bilang fan de hiele mienskip it measte bitrouwen fortsjinnet. Dat wurdt dizkear net maklik, hwant der stean hiel hwat keaplju op de politike merk. En krekt as op in merk ropt de ien noch lüder as de oare, dat it by him sa bést en sa goedkeap is. Mar de aspi- rant-keaper sil der dochs goed oan dwaen seis üt syn eagen to sjen en nei Verschillende schoten van de aktieve midvoor L. Veldman gingen net over of J J naast. Jammer dat Veldman zich halver- wege de tweede helft moest laten ver- vangen, wegens een ernstige enkelbles- sure. Maar wat er ook geprobeerd werd het bleef 00. Door deze uitslag was het kampioenschap een feit. Na afloop werden door voorzitter Hiemstra bloe men aangeboden. vankelijk van geen orgelspel tijdens de kerkdienst weten. Zo valt het te verkla ren, dat de schooldienaar Gysbert Ja- piks (1603-1666) met z’n voorzang de ge meentezang inzette en begeleidde. Wel werd het orgel drie a vier maal per week op een gewone werkdag bespeeld. Het waren letterlijk promonadeconcer- ten: Onder het spel wandelde men wat heen en weer in de kerk en besprak men het nieuws van de dag! Deze ge woonte heeft zich lang gehandhaafd, want in 1678 staat nog in de instructie van Hans Koopmans, dat hij ’s winters „neffens older gewoonte” iedere avond een uur het orgel moest bespelen. Uit die „older gewoonte" mag men gerust concluderen, dat ook zijn voorganger Jurjen Jans Ilpendam, die organist was van 16361678 (tijdens Gysbert Ja- piks dus) dit ook reeds deed. Bolsward heeft dus wel een oude orgeltraditite! De 19e eeuw geeft een grote verande ring te zien in het muziekleven. De eer der zo algemeen beoefende huismuziek geraakte op de achtergrond. De kompo- nisten gingen telkens strenger eisen stellen, zodat de dilittanten ’t moeilijk meer konden bijbenen. Muziek- en zang- beoefening in de huiselijke kring maak te daarom plaats voor het spelen in een muziekkorps of zingen in een zangver eniging onder min of meer deskundige leiding. Het ontstaan van de schutterij- muziek past geheel in dit beeld. We horen voor het eerst van het schutters- to gean oft it allgear wol sa moai en goedkeap is as de keapman seit. Soe men harren leauwe, dan is it hjir yn Nederlên lang net yn oarder. Dêr moat op alle gebieten folie mear barre. Ja, de is wol hwat dien, sizze hja, mar fierst to min. Foar it Noarden sille hou ein- lings en to’n lésten spikers mei koppen slein wurde moatte. De ierdgaspot moat foar in fiks diel hjir leechmakke wur de. It Provinsiael bistjür komt fan ’e wike mei in plan by de Steaten om de wettersuvering oan to pakken. Dat moat 120 miljoen kostje. De oare pro- vinsjes sille, de ien mear de oare min der, ek sokke plannen ütfiere moatte. Foar it hiele milieubihear moatte mil- jaren op tafel komme. It autoforkear freget mear en bettere wegen, sizze hja, wy komme sa efter- oan by de forkearseasken fan üs tiid. De smelle wegen moatte breder, de iep- baenswegen moatte twabaens- de twa- baens moatte f jouwerbaens makke wur de en dy al fjouwerbaens binne sille it béste daliks achtbaens makke wurde kinne, hwant dy kant giet it dochs op. Wy hawwe hjir in lyts proefke fan by de Mearnesyl. Hwat in wurk en jildt kostet sa’n oansluting! Hwat in berch san, hwat in transport, hwat in lean- kosten sitte der yn sa’n hoekje dyk. Mar de keapman seit: it is allegear noch fierst to minFoar de wegen moatte miljarden op it kleed komme. Mei it ünderwiis is it ek neat mei neat. Dêr sitte noch fierst to folie bern by ien juffer of master. Dat bigjint al wat vele jaren lang de heer S. W. de Jong met verschillende clubs heeft we ten te bereiken. In een dergelijk muzikaal klimaat met koren, korpsen, orkesten, cantates, con certen magistrale uitvoeringen, impro visatieconcoursen, en niet te vergeten het stimulerende educatieve werk van de muziekschool,bloeien als papavers tussen het koren de carillonconcerten en de orgelmuziek van Omke Romke. Als nu eens al de muziekminnenden van Bolsward vanavond naar de Doele trokken, als nu eens al deze amateurs de moeite namen een beroepsorkest, ons gemeenschappelijk Frysk Orkest, te beluisteren, dan zou een nieuwe tradi tie kunnen groeien. by it beukeründerwiis, dan it basisün- seit de keapman! derwiis, dan it middelber en fakünder- wiis en net yn ’t minst by it heger ün derwiis. Utwreiding fan universiteiten mear hegeskoallen, mear professoaren en lektoaren, mear apparatuer, mear ynstituten, mear research. De studinten moatte hegere talagen hawwe, winlik stüdzjelean, soe it goed wêze. Kom mar by de keapman! Wenningen binne der ek noch fierst to min, binammen goede en romme wen ningen foar net to folie hier. En dan net dy flats, mar knappe iengeslns- wenningen mei in hoekje tün en fikse brede strjitten, mei parkearplakken en aerdige biplantingen. Dêr is in skreau- wend tokoart oan geskikte huzen foar byjierre minsken, dêr’t hja alle gemak ken yn fine kinne, gjin treppen, alles ticht by de groun en fanseis foar net to folie hier. De tiid is foarby, dat de AOW as in ütkomst sjoen waerd. Dy is neffens de keapman fierst to leech, dy moat sa gau mooglik fordübele wurde en dy ynbou fan de AOW yn it pen sioen is in greate gruwel, dy moat der üt. Dêr binne noch fjouwer politike keaplju, dy’t dat yn har kream oan jo forkeapje wolle. De levertiid stiet der net by, mar jo moatte ek hwat bitrouwen yn de keapman hawwe! It leger doocht ek neat fan. Dat moat in biropsleger wurde mei goéd bitelle mili tairen en dan mei it njjste matei iael. Dat spul dêr’t hja nou mei omboartsje is gjin stür wurdich. Koeten safolle miljarten mar dy binne goed b.stegj, It is fansels ek in minskegriis, dat der noch altyd foar de handikapte minsken biddele wurde moat. Ja, it ryk docht wol hwat, mar lang net genóch. By bli- nen, dóven, kreupelen, debile en im- bisile minsken, dy slachtoffers fan po lio, rheuma, hertynfarkten, ensafh. moatte de béste en djürste medisinen, apparaten en spesialisten hawwe. De measte, ynstituten binne lang net mo dem genóch. Dat heart earsteklas to wê- zen, sünder in birop to dwaen op de particulieren. Hjir is de keapman, dy’t dat yn syn kream hat! De bystünswet moat folie rommer ta- past wurde, men moat de lju opsykje, dy’t to min ynkomsten hawwe. Gjin ge- biddel oan in loket, mar in rojale help foar al dy lju. Hjir is de keapman! It streekforfier sit yn ’e knoop. It spoar hat tokoarten, de post kin lang net üt, de kranten jammerje, de radio en tele- visy sitte mei in fierst to lytse pong. Mar foar alle kwalen is yn dizze da gen op de politike merke in remeedzje. Stim op de keapman, dy’t dit en noch safolle oare dingen oplosse sil. Hy seit it seis, dus hwat wol men noch mear! Soe it net in bést ding wêze, as de lju, dy’t nou de merk roungeane, ris in skofke rêstich neitochten foar dat hja har dübeltsje forsnobje Hwantas de keapman jo by de poat hat, jo sjog- ge him yn gjin fjouwer jier wer! Te koop beste houten pomp. 7 m. lang. P. Zijlstra, timmerman te Tjerkwerd. Wat te lang hebben we stilgestaan bij de orgels. Een groot deel van het mu ziekleven speelt zich vokaal en instru mentaal af in koren en korpsen en niet te vergeten in het strijkorkest Andan te, dat in Bolsward een geheel eigen leven leidt met een jaarlijkse uitvoe ring, die steeds weer de aandacht trekt. Behalve de genoemde koren moeten we nog melden het Chr. gemengd koor. Kleinere koren zoals het onthouders- koor en het Kritekoar gingen helaas ter ziele. Op zijn drie korpsen mag Bols ward met recht trots zijn. Behalve de reeds genoemde schutterij is dit het Hollandiakorps en last but not least het Chr. Muziekkoprs Oranje, dat reeds vele malen Bolswards roem heeft uitge dragen. Het zou te ver voeren ook al de kleinere ensembles te noemen. Vaak is het hier een kort opgaan, blinken en verzinken, maar we zouden tekort schie ten als we geen melding maakten van Veel voor ’t muziekleven werd ook ge daan door de bekwame organist Abra ham Alt, die ook elders veel concer ten en lezingen gaf. Na zijn plotseling verscheiden in 1941 werd hij opgevolgd door Gezinus Schrik, die eveneens zijn sporen verdiende n.l. als leider van het Herv. kerkkoor (later Martiny-Canto- rij) en de Oratoriumvereniging, bekend door o.a. de Matthaus-uitvoeringen in samenwerking met het Sneker cantate- koor, eerst te Sneek en Bolsward, la ter alleen te Bolsward. Hij was de ini tiatiefnemer tot velerlei activiteiten b.v. de restauratie van het Hinschorgel door Flentrop, de cantatezondagen, het or- gelimprovisatieconcours enz. Nadat Frans Tersteeg hem op voortreffelijke wijze tijdelijk heeft opgevolgd, is het nu drs. Ad Houtman, die zich in korte tijd reeds een goede naam heeft geves tigd. Dit geldt ook voor de jongste loot in het Bolswardse koorwezen, de Mini- Cantorij. Bolswards Nieuwsblad Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. s l ak- Het concert van het Frysk Orkest van hedenavond geeft ons gerede aanleiding in dit artikel iets te vertellen over het >ud ste of md me ent X zin in Bolsward en bouwde er in 1539 een tamelijk groot orgel, n.l. met 2 kla vieren en een hangend pedaal.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1