I Kleine drie kwam met schaduw- kabinet De foto de week van Sane Sluw I i I Opmerkelijke enquete over de komen de politieke aardverschuivingen I I I f I Himmeldei Oud ambacht herleeft Gouden filmpjes Doe mee aan de MBO STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 11 W*. Wi ïwi iss j 11 Oe JAARGANG No. 32 VRIJDAG 23 APRIL 1971 Wymbritseradeel. Freule Wttewaal erelid van CHU Drees op financiën Koffiedik EI* Biesheuvel of Veringa? Onaanvaardbaar van Roef Hwat nat üs hjoed to sizzen Suiker 25 cent per pond. J. Zijlstra Thuisblijver# Hounen ite gjin hounen, mar minsken forsline elkoar as kannibalen. Advertentieprijs: 18 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 4.95 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Er zijn achter een paar dingen, die ver velend veel roet in het christelijke eten kunnen gooien. Het is heel goed moge lijk, dat de liberalen er allesbehalve happig op zijn om weer eens op de schatkist te gaan zitten. Er zijn teke nen, die erop wijzen, dat in elk geval de huidige minister van Financiën, Wit- teveen (WD), er definitief de politie ke brui aan wil geven. Nu de christe lijke drie toch een ruimere verhoging van de belastingmiddelen wensen, dan de VVD wil toestaan, is het best mo gelijk dat de liberalen zeggen: „Best, tegenkomen in herenhuizen. Nu zullen de meesten onder u zeggen: Dit wordt niet meer gemaakt, doch dan vergist u zich. Onlangs is bij een herenhuis van ir. P. J. Tichelaar te Makkum een kamerpla- :fond van 6 bij 6 meter, in oude stijl opnieuw gemaakt. Na het gedeeltelijk afbranden van deze woning waarin een oud stucplafond zat, dat door bluswa ter totaal vernield was, heeft Stuca- doorsbedrijf S. G. Vlagsma te Bolsward, aan de hand van foto’s dit plafond weer in oude stijl, zoals voorheen, gemaakt, naar volle tevredenheid van de opdracht - belastingheffing te verhalen op hun lo nen betekent dit dat zij niet bereid zijn extra offers te brengen ten bate van de gemeenschappelijke voorzieningen. De overheid zou dan, volgens drs. Grap- perhaus, ’t extra geld dan ook niet hier aan moeten uitgeven. Wat tevens min der inflatoire invloeden inhoudt. Hoe het systeem in de praktijk moet wer ken vertelde staatssecretaris niet. Maar dat kan altijd nog komen. nog wel bekend. Maar het gaat te ver verband te zoeken tussen het reliëfbeeld en de steeg. Vermoedelijk heeft het vroe ger aan de voorgevel gezeten. De ra men waren vroeger kleiner en dan was er nog wel eens plaats voor zo’n steen als gevelversiering. Zo’n steen vertelde dan vaak iets van de zaak, maar he laas is nu het verband verloren ge raakt. Als een relict uit het verre ver leden, toen Bolsward aan zijn grach ten voorname koopmanshuizen kende, is de steen interessant, al is het plaat sje wel wat bescheiden en onopvallend. Wedden, dat u tientallen maal door de Lombardsteeg bent gelopen zonder de steen te zien. En al zou u de steen opmerken, dan nog zou het u moeilijk vallen het op schrift te ontcijferen. Daarom volgt ge makshalve hier de tekst. „T IS BEGONNEN, MAERT NYET VERWONNEN, AL TOT SPYT, DIET BENYET” Veel mensen zijn als schepen zond lading, maar rijkelijk met vlaggen s tooid. 3e week april 1921 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Ds. J. C. H. Romijn van Parrega gaat naar Woudsend. De heer J. C. Stoop heeft voor 5 jaar De Doele gehuurd. Het pand wordt ge heel in orde gemaakt. In de grote zaal zal een vleugelpiano worden geplaatst. O Bolswartls Nieuwsblad Door het steeds toenemen van mecha nisatie krijgt men het beeld van het te rugvallen van handarbeid en vakman schap. Een van de vakmanschappen wel ke praktisch niet te mechaniseren is, is het stucadoorsambacht, en dan niet zoals de meesten een stucadoor zien, als iemand die een muur of plafond bepleis tert, maar het originele ambacht, dus het maken van allerlei gipsversieringen aan muur en plafond, zoals we nog veel Op de voordracht voor gemeente-archi- tect te Bolsward komen de volgende na men voor: D. G. Boontje Workum, W. Anema, Zutfen en J. P. Postma te De venter. 25-jarig bestaan kantoor Gebr. Mispel boom Beyer thans de Friesche Bank Eerst werd kantoor gehouden in De Wijnberg, later in de Jongemastraat, waar slager Swart gevestigd is, thans wordt kantoor gehouden aan de Grote Markt. O o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o Morgen, zaterdag 24 april wordt in het Friese waterland het startsein gegeven voor een grote schoonmaakactie, die wordt georganiseerd door het Recreatie schap „De Marrekrite” in samenwerking met de (23) gemeentn in het Friese waterland en de plaatselijke zeilvereni gingen. Wil deze schoonmaakdag (.himmeldei’) slagen dan is het noodzakelijk, dat er zoveel mogelijk vrijwilligers aan mee doen. Hef officiële startsein voor de schoon maakactie zal zaterdagmorgen worden gegeven door de Commissaris der Ko ningin, mr. H. Rijpstra, die om half tien met een provinciale motorboot van af hotel „Oostergo” te Grouw vertrekt en op het Pikmeer iets uit het water zal opvissen. De Meaers moeten - volgende week woensdag nog naar de stembus, de poli tieke partijen laten zich daar echter niet door afleiden en zijn al ’n stapje verder Ze «jjn binnenskamers al druk aan het formeren. Weliswaar worden kandidaten voor het ministerschap nog niet officieel gepolst, maar veel scheelt het niet. De kleine rode drie, zoals de linkse oppositie van PvdA, D’66 en PPR gemaks halve wordt genoemd, heeft al een schaduwkabinet onder aanvoering van ex- minister Den Uyl gereed. De grote drie met wie dan niemand anders kan wor den bedoeld dan de drie samenwerkende christelijke partijen KVP, CHU en ARP - hebben binnenskamers ook al het nodige afgepraat over de mensen, die straks in de nieuwe regering moeten komen. Het enige verschil met de oppositie is, dat zjj zich tv wel voor hoeden om de uitslag van dit beraad te publiceren. Daarin kan je nooit langzaam genoeg zijn, vinden de aanvoerders van de driev De chris telijke drie hebben ook de grootste moeilijkheden te verwachten als het werke lijke formeren begint. Zij moeten na de verkiezingen gaan onderhandelen met de VVD - wie weet - misschien ook wel met Drees jr. van DS ’70. Gemakshalve zijn de grote drie er van uitgegaan dat het alleen de WD wordt. De liberalen zouden dan recht hebben op het ministerie van Financiën. Wat goed uitkomt omdat de KVP nog nooit een geschikte financiële vakman heeft kunnen vinden en zich bovendien de vin gers niet wil branden aan allerlei pijn lijke belastingmaatregelen. De liberalen kunnen ook het ministerie van Binnen landse Zaken voor zich opeisen. De christelijke drie houden daar in elk ge val ernstig rekening mee. Ze weten dat mr. Geertsema, lijsttrekker van de VVD staat te dringen achter de ministers- zetel om in het voetspoor te treden (als dat naar beeldspraak althans mogelijk zou zijn) van zijn grote voorganger mr. Toxopeus (inmiddels stilletjes verdwe nen als commissaris van de konin gin). maar dan knappen jullie het zelf maar op, wij leveren geen kandidaten voor Fi nanciën”. De KVP zou dan mogelijk haar toevlucht moeten nemen to de huidige staatssecretaris, drs. Grapper- haus, een deskundige op het terrein van de belasingeh. Dat zou nog niet eens zo gek zijn, want uitgerekend drs. Grapperhaus heeft vorige week op een KVP-verkiezingsbijeenkomst met grof geschut op de liberalen gevuurd. Boven dien heeft hij, alsof het niet op kon, een heel nieuw idee voor belastinghef fing gelanceerd. Je zou bijna zeggen, dat drs. Grapperhaus alvast solliciteerde na de post van minister. De KVP-staatssecretaris noemde twee wensen van de VVD volstrekt onaan vaardbaar. ’t Ging om de weigering van de liberalen een verruiming van de be lastingmiddelen toe te staan de li beralen zijn als de dood voor inflatie en om de liberale eis dat de nieuwe huurverhogingen niet zeven maar tien procent moeten zijn. De nieuwe vorm van belastingheffing, die hij voorstelde, bestond uit een jaarlijkse belastingver hoging met een half procent, maar met een Ingebouwde veiligheidsklep tegen in flatie. Volgens drs. Grapperhaus zou met het besteden zijn van deze extra staats middelen moeten worden gewacht tot de looneisen bekend zijn, die de werkne mers op tafel leggen. Wanneer de werk nemers zouden proberen om de hogere De vraag wie minister van financiën wordt tenslotte een sleutelpositie binnen het kabinet kan weer hele maal anders worden beantwoord wan neer de huidige regeringspartijen vol gende week woensdag geen meerderheid behalen en gedwongen worden om met DS’70 in zee te gaan. Gesteld uiteraard dat deze partij enige zetels verovert. Het ligt dan voor de hand dat de man, die vindt dat er maar eens stevig op de schatkist moet worden gezeten Drees jr. daartoe zelf wordt uitgenodigd. Een andere post, waarover nu al ste vig wordt gespeculeerd, is die van mi nister-president. De KVP-lijsttrekker Veringa leek nog kort geleden recht op het premierschap af te stevenen. De ge ruchten worden echter sterker, dat hij daar zelf liever van af wil zien, om dat hij zich nog onzeker voelt en lie ver eerst als fractieleider van de KVP wat politieke ervaring wil opdoen. Als dat juist is zou de volgende kandidaat AR-voorman Biesheuvel zijn. Tot op het moment waarop dit overzicht wordt ge schreven hebben wij van dr. Veringa geen bevestiging van zijn voorzichtige plannen kunnen krijgen. De vraag is ook of het aanvoerder zijn van de KVP- fractle minder politieke ervaring eist dan de post van min.-president. Daar kan men een groot aantal vraagtekens bij zetten. Het is bovendien allemaal net als bij voetbal, er kan woensdag nog van alles gebeuren, waardoor alle prog noses ogenblikkelijk naar de prulle- mand moeten verdwijnen. Het wordt bo vendien een merkwaardig avondje. De t.v. brengt vanzelfsprekend alle uitsla gen, maar tegelijk, op het andere net, de voetbalgevechten van Ajax en PSV. Je behoeft geen groot profeet te zijn om te vóórspellen naar welke uitzendingen de meeste belangstelling uitgaan. Ruim driekwart van de ondervraag den blijft van plan volgende Week woensdag te gaan stemmen; premier De Jong blijft de meest po pulaire man voor het eerste-minister- schap. Tweede is Luns (KVP), derde Biesheuvel (ARP), vierde Kloos (PvdA) en vijfde Den Uyl (PvdA); en vervol gens komen Schmelzer (KVP), Cals (KVP), Drees jr. (DS’70), Zijlstra (ARP) en Roolvink (ARP). vier van elke vijf Nederlanders ge looft niets beter te worden van loons verhogingen, omdat die toch ingehaald worden door de hogere prijzen; met name vrouwen denken er zo over; vooral in het Noorden is een groot deel van de bevolking (90 procent vol gens deze enquête) nijdig over de infla tie; opmerkelijk is dat vooral onder DS’70-aanhangers in verhouding weinig (65 pet.) mensen ontevreden zijn ever de inflatie; maar 27 procent van de Nederlan ders is zeer geïnteresseerd in politiek, 43 procent kan matige interesse op brengen, 30 procent heeft weinig of geen belangstelling. En nu maar afwachten wat volgende week het resultaat zal zijn. gever. Door het kunnen maken van deze pla fonds heeft het bedrijfschap Stucadoors- bedrijf uit Den Haag gemeend hier aan dacht aan te moeten schenken, om dat er weinig stucadoorsbedrijven in Ne derland zijn die hierin gespecialiseerd zijn. Vandaar dat men foto’s heeft ge nomen en deze gaat publiceren in het vakblad de Mebest (meer en beter stu- cadoorwerk). Op de foto hierboven zien we de heer S. G. Vlagsma Snekerstraat 67, Bols ward) bezig met het maken van het pla fond. Foto Steggerda De schoenenzaak Hengst aan de Ap pelmarkt heeft dit jaar de leeftijd van de sterken bereikt. De zaak bestaat 70 jaar, iets dat u reeds hebt gemerkt aan bepaalde reclames ter gelegenheid van deze mijlpaal. De „zaak” bestaat 70 jaar. Dit wil zeggen niet het pand, waarin deze nu is gevestigd. De zaak begon in Bolsward aan de Bargefenne en het pand is zeker ouder, ondanks het moder ne uiterlijk, als resultaat van verbou wingen. Wat echter nog veel ouder is, is de gevelsteen, die u in de zijmuur vindt. U moet dan wel erg omhoog kij ken. Dit heeft onze fotograaf, de heer Siemonsma ook moeten doen. De merk waardige gevelsteen is een vroeg 17e eeuws reliëf, d.w.z. geen vrijstaand beeld Het is een mannenborstbeeld met haar dos. Het beeld, waarvan de maker niet bekend is, stelt óf een zeeman, of (wat waarschijnlijker is), een koopman voor. De steeg, waarin het beeld is ge plaatst is officieel naamloos, maar werd in de vorige eeuw, toen er de bank van lening was gevestigd, de Lombard-steeg genoemd. De uitdrukking „iets naar de lommert brengen” of „de lommert (Lombard) geeft er geen geld voor” is Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Dit is dan het laatste politieke over zicht dat wij schrijven vóór de verkie zingen. Het is altijd aanlokkelijk bij een dergeljjke gelegenheid voorspellin gen te doen. Het Alg. Dagblad heeft dit gedaan op grond van een enquête. Mo gen we in dit koffiedik geloven, dan maakt de Partij van de Arbeid een goe de kans weer de grootste partij in de Tweede Kamer te worden. De cijfers, re sulterende uit een kiezersonderzoek dat eind maart is gehouden, wijzen uit dat de PvdA zou kunnen rekenen op 35 ze tels, Dat is één meer dan deze partij op het ogenblik heeft sinds de afsplit sing van de groep-Goedhart. Bij een eer ste enquête, eerder dit jaar, van Alge meen Dagblad-Interact, kreeg de PvdA nog 32 zetels. Andere resultaten uit dit onderzoek zijn: de huidige regeringscoalitie KVP, WD. ARP en CHU zou 78 ze tels krijgen (thans 83; bij eerste en quête 74), een licht herstel dus, se dert enige tijd geleden. Dit herstel is ec ter niet gelijkmatig over de partners verdeeld. de KVP zelf krijgt er 33 zetels (eerste peiling 35) in Kamer nu 39), waaruit dus blijkt dat de KVP op re tour is (o.a. door de Nieuw Roomse Partij?). de VVD zou mogen rekenen op acht tien zetels (eerste enquête zestien, In Kamer nu zeventien) voor de ARP staat de score op veer tien (resp. twaalf en vijftien); de CHU groeit, vergeleken bij de eerste peiling, van elf naar dertien ze tels, heeft er thans twaalf. Dit zou be tekenen dat de CHU de enige confes sionele partner van de grote drie zou worden, die op winst staat. D’66 dat thans zeven Kamerzetels telt, zou er vijftien krijgen (bij eerste enquête: veertien); deze partij trekt vooral de jongeren aan, maar is in het noorden niet bijster populair; de belangstelling van de kiezers voor DS’70 daalt; kreeg deze partij van dr. W. Drees jr. bij de eerste enquête nog veertien zetels toegerekend, nu is dat teruggelopen tot acht; vrij veel jon geren zullen op deze partij stemmen; de Boerenpartij zou volledig ver dwijnen; volgens de vorige enquête kreeg Koekoek nog één zetel, nadat hij en zijn partijgenoten bij de verkiezin gen van 1967 zeven Kamerzetels had den veroverd; PPR (nu als groep-Aarden met drie man in de Kamer) verdwijnt uit de Tweede Kamer, zoals ook al bij de eer ste enquête was gebleken, een wat zuur resultaat gezien de rol van de PPR In het schaduwkabinet. het GPV van Jongeling zou drie ze tels krijgen (nu één), vooral de malcon tente AR mensen zouden hier een plaats vinden. de PSP krijgt drie zetels, zit thans met vier man in de Kamer en zou vol gens het vorige AD-onderzoek vier krij gen; de CPN boekt enige stemmen winst, maar blijft toch onveranderd op vijf zetels; Jonkvrouwe mr. C. W. I. Wttewaal van Stoetwegen, die meer dan 25 jaar ka merlid was voor de CHU en zich niet meer herkiesbaar stelde, is zaterdag op de algemene vergadering der Unie be noemd tot erelid. Het voorstel daartoe, gedaan door Unievoorzitter prof. dr. J. W. van Hulst, kreeg luide instemming van de aanwezige Unieleden. In zijn korte toespraak zei prof. Van Hulst dat als bij een opiniepeiling aan honderden willekeurige personen ge vraagd zou worden: „wie is de freule?” er een score van 100 procent zou zijn. Met geen andere politicus uit de CHU zou dat het geval zijn. „Gedurende uw kamerlidmaatschap is „de freule” tot een van de populairste figuren van Ne derland geworden. De unie was niet denkbaar zonder de freule en de freule niét zonder de Unie”, aldus prof. Van Hulst. De Unievoorzitter onthulde, dat ver scheidene fraktie- en partijvoorzitters van andere partijen meer dan eens te genover hem hebben verzucht: „Maar wij hebben ook geen freule Prof. Van Hulst zei, dat jkvr. Wttewaal van Stoetwegen voor een belangrijk deel de image van de Unie heeft bepaald. „Met nooit aflatende energie diende zij de Unie en het landsbelang.” ■W

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1