s De wereld is nog verre van rustig de week De foto van Landelijk beeld ook in Bolsward I Vrede en rust wordt een zeldzaam goed i o o o o o o o o Gouden filmpjes fl llllll i| i S i i 1 I 10 10 ft 0 0 0 I) D O o o I) ft 0 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Jg |r 3, I 110e JAARGANG No. 34 VRIJDAG 30 APRIL 1971 Spanning I >- Arm Ceylon Toch naar de overgave? India en Pakistan n e Vietnam de Maoïsten in Spanje opgepakt Gevlucht Turkye Peron niet welkom Moeilijkheden bij Saljoet-program Lering I Luchthaven Griekenland Tenslotte t Advertentieprijs: 18 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 4,95 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 „De rebellen zijn geïnspireerd door de romantische figuur van Che Guevara, de schilderachtigste en meest beminde lei der van de Cubaanse revolutie. Zij had den goede lering getrokken uit de mili taire aspecten van de Guevara guerrilla- tactiek, maar diens belangrijkste poli tieke voorwaarde voor een guerrilla over het hoofd gezien, namelijk de nood zaak van volksteun voor het verzet. Dergelijke steun kon alleen verkregen worden onder omstandigheden, waarbij het volk verstoken was van vrije ver kiezingen, democratische rechten van vrije meningsuiting en zuchtte onder de hielen van een terroristische dictatuur” aldus de minister. Benoemd tot besteller bij de PTT de heren S. Welvaart en Y. Ykema. De heer Johs. de Boer 25 jaar direc teur van de gemeentereiniging. Bij Hollandia zijn 9 personen die hun 25-jarig jubileum vieren: Y. Kramer, A. Frankena, F. Velzen, Sim de Boer, J. Sieberts, G. A. Klom. P. Couperus en A. de Jong. Teneinde werklozen aan werk te hel pen zal de vaart door het dorpje Arum worden uitgebaggerd. Wonderzalf De Walvisch geneest huid uitslag, puistjes, open benen, exema’s, jeukende wonden. N.V. Sanitas Leeu warden. Kermissen worden afgeschaft, maar hansworsten, kwakzalvers en zakken rollers blijven. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) 4e week april 1921 Ceylon heeft gemeld, dat vele rebellen zich hebben gemeld bij de politieposten in Koeroenegala. Ze deden dat nadat premier mevrouw Bandaranaike hen had opgeroepen om de wapens neer te leggen. Zij voegde eraan toe, dat „het uur van de vergel ding" nabij was voor degenen die zich niet wilden overgeven. Wellicht ware het eenvoudiger te mel den waar geen spanningen zijn, want ook in Turkije is deze welhaast tastbaar. In elf Turkse provincies is met ingang van maandagavond de staat van beleg met kracht, onder meer met het oog op het bezoek dat de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken William Rogers en diens Britse ambtsgenoot sir Alec Douglas-Home aan Turkije bren gen voor een vergadering van de Cen trale Verdragsorganisatie (Cento). In de Turkse steden zijn in de afge lopen maanden veel terreurdaden ge pleegd. Ook is het vaak tot botsingen tussen studenten en veiligheidstroepen gekomen. De. regering in Ankara wil niet het risico lopen dat de buitenlandse staatslieden die Turkije bezoeken in ge vaar worden gebracht. Intussen is Rusland wel actief inzake de politiek in het midden-oosten en gaat het lanceren van oorlogsschepen in de Middellandse Zee even gestaag door. Dit geeft aanleiding tot toenemende spanning. Als symptomen daarvan is te zien, dat Israëlische luchtdoelgeschut voor het eerst sinds lang het vuur heeft geopend op een Egyptische straaljager die zich ten oosten van het Suezka- naal had gewaagd. Israël heeft zich over deze schending van de wapenstilstands- overeenkomst bij de vertegenwoordigers van de Uno beklaagd maar of dit zal helpen? Ook tussen gen zeggen dat dergelijke ruimtestations een van de voornaamste punten zullen vormen van het onderzoek van de ruim te in de komende tien jaar. Al maakt een zwaluw nog geen len te en mogen we niet al te blij zijn met toch eens een ietwat positiever bericht, vermeldenswaard is toch, dat vijf voor aanstaande Griekse juristen, onder wie vier voormalige ministers, hebben ge pleit voor opheffing van de staat van beleg in Griekenland. De vrijheid en de fundamentele rech- Argentinië wil geen olie op het vuur. Hier heeft het nieuwe bewind verklaard dat ex-dictator Juan Peron, die in Ma drid in ballingschap leeft, niet meer in Argentinië zal worden toegelaten. „De terugkeer van Peron zou op het ogen blik irriterend werken,” aldus de mi nister van Binnenlandse Zaken. De 75-jarige Peron woont, sinds zijn af zetting in ’55 in Madrid, en krijgt nog veel steun van de Argentijnse vak bonden. Peron is het afgelopen weekein de met onbekende bestemming uit Ma drid vertrokken, omdat hij een ontmoe ting met enkele fanatieke peronisten wilde vermijden. Om met een ietwat vreedzamer bericht geving te eindigen: Voor de Engelse kust bij het eiland Foulness komt de derde internationale luchthaven van Londen. Samen met het particuliere bedrijfsle ven bekijkt de Britse regering of er bij Foulness ook een soort Europoort kan worden aangelegd met een uitgestrekt haven- en industriegebied. De aanleg van de luchthaven van Foul- Jackie Kennedy krijgt dezer dagen ern stige kritiek te verduren van haar fa milie. De Kennedy’s klagen er over dat Jackie niet genoeg aandacht aan haar kinderen besteedt en bijna altijd op reis is zonder haar kinderen. Haar schoonmoeder Rose Kennedy, haar zwager Ted en senator Robert Kenne dy’s weduwe Ethel hebben verklaard, dat zij vinden dat Jackie zich te weinig om haar kinderen John John (10) en Caroline (13) bekommert. Als de twee niet in een internaat of bij een gouver nante zijn, moeten zij door de andere familieleden verzorgd worden. Vooral prinses Lee Radziwill, een zuster van Jackie bemoeit zich yeel mét de kin deren. Jackie zelf schijnt veel liever met haar echtgenoot over de wereld te reizen. De foto’s die men van Jackie en haar kin deren ziet worden dan ook steeds zeld zamer. prachtig grasveld in een veilige be Bolswards Nieuwsblad Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. A-i.’ Bolsward is in de regel vroeg met zijn uitslag. Ook woensdag was dit het ge val. Reeds om rum 9 u. was men klaar. Bolsward is vaak een testcase voor het land. De tendenzen die hier naar vo ren komen correspondenten veelal met ’t resultaat van de einduitslag. Werpen we onze blik op de verzamelde cijfers van de Bolswardse stemdistricten, dan geldt dit ook ditmaal. Wel moet wor den opgemerkt dat per stemdistrict de vergelijking met 4 jaar geleden niet al tijd opgaat, omdat er sedertdien wijzi gingen zijn ontstaan in verband met de stadsuitbreiding. Ook in Bolsward kre gen de confessionelen of ruimer gezegd de partijen de klappen. Opgemerkt zij wel (dit geldt ook voor de landelijke cijfers) dat dit een vrij normaal ver schijnsel is. Het is altijd gemakkelijker een ander, i.c de regeringspartijen op de gemaakte fouten te wijzen, dan het zelf beter te doen. Komt één oppositie partij óf een combinatie van dergelij ke partijen in de regering, dan moet deze over verloop van jaren hetzelfde veelal ondervinden. De KVP zakte in Bolsward geducht, n.l. van 1371 tot Het wordt wel duidelijk dat Amerika hoe langer hoe meer verstrikt raakt in het Vietnam avontuur. De t.v. heeft uit voerige reportages gegeven over de felle betogingen in Washington zowel als aan de westkust. Zelfs vernamen wij da.t Amerikaanse soldaten op het ogenblik aan de zijde van de communistische Vietcong vechten tegen hun eigen leger. Dit zei de woordvoerder van de „voor lopige revolutionaire (communistische) regering” van Zuid-Vietnam, (GPR) in Parijs. Hij weigerde te zeggen hoeveel Amerikanen het waren. Hij sprak slechts over „een bepaald aantal”. Het enige concrete geval dat de woord voerder aanhaalde, was dat van de Ame rikaanse sergeant John Sweeney, die op 22 februari 1969 naar de Vietcong was overgelopen en later via Zweden was teruggekeerd naar de Verenigde Staten, waar hij thans terechtstaat. Door omstandigheden moet dit overzicht reeds worden geschreven vóór de ver kiezingsdag. In verband met de verkorte werkweek wegens de viering van de Koninginnedag en het feit, dat uw kroniekschrijver woensdag de gehele dag bezet door de stemming voor de 2e Kamer, moest dit verslag in een vroeger stadium worden afgesloten dan dit anders het geval is. Een kwalijke zaak, maar het zij zo. Op gevaar af, dat we ditmaal dus niet in alles actueel zijn, moeten we con stateren dat het in de wereld van heden nog verre van rustig is. Speldeprikken overal. Onze democratische vrijheid is toch een kostbaar goed. Hebben we het wel voldoende gewaardeerd? Bij de intocht van de pas van huwe lijksreis teruggekomen pas getrouwde burgemeester was het te Bolsward zo druk dat op het Marktplein van fa. Plantinga een raam werd ingedrukt. Vorige week vluchtten zij echter het oerwoud in, toen de regeringstroepen naderden. Leslie Goonewardene, de trot skistische minister van Verbindingen in het Volksfrontkabinet van mevrouw Si- rimavo Bandaranaike, heeft in ’t rege ringsgezinde dagblad Nation verklaard dat de opstand van de jongeren van het begin af aan tot mislukken gedoemd was wegens ernstige fouten in de poli tieke ondersteuning van hun actie. Om te beginnen met Ceylon, het vroe gere Nederlandse koloniale gebied waar mee wij ons weer opnieuw verbonden voelen, nu juist hierheen de ontwikke lingshulp uit Friesland heen gaat. He laas is er momenteel van een zo nodige rustige opbouw van het land geen en kele sprake en bezorgd vragen wij ons af wat er op deze wijze van onze hulp terecht komt. Nog dezer dagen lazen we het bericht dat eenheden van het Cey lonese leger zich rond de stad Elpitiya in het zuidoosten van het eiland hebben ingegraven om aanvallen van „zelf- moord-commando’s” af te slaan van de jonge rebellen, die zichzelf „Che Gueva- risten” noemen. Volgens een legerwoordvoerder hebben de opstandelingen zich teruggetrokken in ’n basiskamp, van waaruit zij de aan vallen zullen ondernemen. Hun doel zou zijn de linies van het leger te door breken en vervolgens nieuwe stellingen te betrekken. Elpitiya was de laatste grote stad, die de rebellen in handen hadden. De heer Ubo Vermeer was 45 jaar hel per bij het orgelspel in de Herv. kerk te Bolsward. Hij heeft al die jaren geen enkele maal wegens ziekte ontbroken. Niettegenstaande zijn 80e levensjaar is hij nog steeds op zijn post. Heeft Amerika zo zijn zorgen, ook Rus land kent die al zijn die van geheel an dere aard. De uitvoering van het „Saljoet”-pro- gramma, ten aanzien waarvan zulke ho ge verwachtingen werden gekoesterd is helaas niet voltooid. Het zal in de twee de helft van mei worden voortgezet. In tussen zullen deskundigen pogen de oor zaken op te sporen van ongerechtighe den in het ruimtestation. Rusland is van plan nieuwe bemande ruimtecabines te lanceren die gekop peld zullen worden aan het in een baan om de aarde draaiende ruimtestations Saljoer. Dit maakte ’t Russische pers bureau Tass bekend. De afmetingen van het begin vorige week gelanceerde ruim testation zijn door de Russen geheim ge houden maar Russische ruimtedeskundi- is de spanning weer toegenomen, nadat de Indiase regering alle Pakistaanse diplomaten ’t land heeft uitgewezen uit protest tegen de regeringsacties in Oost- Pakistan. Het besluit ging vergezeld van een scherpe protestnota aan de Pakiki- staanse Hoge Commissie in Nieuw Delhi. Tengevolge van het besluit zullen on geveer 500 Pakistani’s India moeten ver laten. De Indiase regering wil voorts de mis sie in Oost-Pakistan opheffen. De In diase diplomaten in Dacca zullen extra bescherming krijgen om te voorkomen dat zij gegijzeld zullen worden. Een lid van het Britse Lagerhuis heeft gisteren voorgesteld om Pakistan door economi sche sancties te dwingen af te zien van verdere acties in Oost-Pakistan. Het Lagerhuislid Douglas Mann verklaarde dat de Pakistaanse regering bezig was met een systematische uitroeiing van een volk. Hij heeft een beroep op de Britse regering gedaan om de wapen- leveranties aan Pakistan te staken. In Spanje is deze lente nog niet aan gebroken. De Spaanse politie heeft in Barcelona namelijk een grote groep strijdbare ma oïsten gearresteerd. Zij zouden verantwoordelijk zijn voor tegen de regering gerichte betogingen en aanvallen op de politie in de afgelopen maandag. De politie nam een kist met exploisieven in beslag en legde de hand op ondermijnend propagandamateriaal. ness zal ongeveer vijfhonderd miljoen pond (4,4 miljard gulden) kosten. De eerste start- en landingsbaan kan in 1980 gereed zijn. Op den duur komen er vier banen. Het vliegveld wordt aangelegd op de modderbanken voor de kust van het ei land. Vanwege de grote afstand tot Lon den zijn de luchtvaartmaatschappijen al lerminst blij met deze keus. het Weeshuis. Een en speelgelegenheid slotenheid, straks als de gracht van de Kampen gedempt mocht worden, wel licht met een achteruitgang. Dit hoek je, waar sommige van onze lezers mis schien hebben gespeeld, waar' anderen in de wintermaanden, wanneer de bo men kaal waren, dagelijks op uitkeken, is voor u op de gevoelige plaat vast gelegd door de heer T. Siemonsma, die een goed oog heeft voor aparte Bols wardse hoekjes. ten van de mens „leven nog slechts voort in de herinnering van het Griekse volk”, verklaarden zij. Het pleidooi en de verklaring waren vervat in een document, dat aan buitenlandse persbureaus in Athene was gezonden. Het kampioenselftal van RES 2. V.l.n.r.: Sj. Visser, P. Siemonsma, Sj. Adema, leider D. v. d. Werf, E. de Jong, H. Altenburg, S. Yntema, J. Al tena en E. Yntema. Geh.: J. Hulsman, E. v. d. Werf, M. Jorna, J. Veiling, P. v. d. Werf, Sj Postma en R. Lan- gedijk. 1095 stemmen. Nieuw Rooms kreeg hiervan slechts 25 stemmen. Er zul len er wel gegaan zijn naar de PPR (samen 143) of Middenstandspartij (84). Ook naar de PvdA, hoewel veel kan dit niet Zijn, want ook deze partij staat te Bolsward, dit dus in tegen stelling met de landelijke cijfers op ver lies n.l Van 1182 naar 1100. Daarmee is echter ook in Bolsward met een nek aan nek race en een stemmenverschil van 5 de PvdA in Bolsward de groot ste partij. De VVD kreeg een gevoeli ge klap: van 281 naar 196. Zou bij een zelfde stemmenverhouding gekozen zijn voor de raad, dan zou de WD zetel zijn verloren, maar in Bolsward geniet de heer Borggreve blijkbaar groter po pulariteit dan de heer Geertsema. De ARP stond slechts op een verlies van 5 stemmen, n.l. van 762 naar 757. Bij de raadsverkiezingen zou (met eenzelf de stemverhouding de AR zetel terecht zijn gekomen bij de AR en deze sa men met de CHU het protestantse blok in de raad van 4 op 5 brengen. De CHU verloor in Bolsward van 701 tot 626, minder ddn de KVP, maar meer dus dan de AR. Misschien is het feit, dat de heer Bakker in Bolsward is ge weest op verkiezingstoumee. Deze mi nister is immers oud-Bolswarder, maar geheel uit lokaal patriotisme is het toch ook weer niet te verklaren. D’66 klom in Bolsward minder dan landelijk n.l van 143 naar 165, slechts enkele stem men dus. Ook de CPN ging niet spec taculair vooruit, n.l. van 55 naar 65. De PSP, ook landelijk de verliezer, zakte in Bolsward, ondanks de blote juffer op het biljet en mevr. De Haas op de lijst van 111 naar nog minder dan de helft terug. De PPR die voor het eerst meedeed boekte 143 stemmen, in loka le verhoudingen de grootste van de splinterpartijen, maar nog niet voldoen de voor een raadszetel (bij eenzelfde stemmenverhouding). Binding Rechts spreekt te Bolsward niet aan, er werd per stemdistrict gemiddeld slechts 1 stem uitgebracht. DS’70 met een dis- trictsbestuurder in Bolsward woonach tig mocht niet ontevreden zijn met 14, maar een uitschieter was het toch niet. De SGP, constant als altijd bleef ook nu zijn 7 stemmen trouw. De Boeren partij brak ook te Bolsward verder af, n.l van 54 tot 13. Duidelijke winst was er (eveneens landelijk) voor het GPV dat elf maal zoveel kreeg, en van 4 op 44 stemmen kwam. Van de andere splin terpartijen kreeg alleen Ned. Midden standspartij er 84. Al is het dan met enige reserves, en lichte afwijkingen, ook ditmaal gaf Bolsward dus wel een „landelijk” beeld. Welke rij bejaardenwoningen zou dit zijn. Goed geraden, het zijn helemaal geen bejaardenwoningen. Wat dan wel? Alleen degenen die wel eens langs de Grote Kampen wandelen, of wat thans ook mogelijk is vanaf het Hoog Bolwerk over het grasveld, waar eens de woningen van de Kampen stonden een blik westwaarts werpen, zullen direct begrijpen, dat dit geen woning voor bejaarden is, maar juist voor jon geren. Dit is de achterkant van het Hid Hero Hiem, voorheen beter bekend als

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1