s In Oost-Duitsland aflossing van GabeSlrar de wacht de week De foto van B Betogers in Washington toch niet dat succes, dat werd verwacht B I fa W Sm te. k o o o o o ft B ij Prov. wil subsidies restauraties met 0 0 0 Voorstel voor 9 I l 9 Gouden filmpjes II II STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Rijk gaan uilbetalen C.J.N. opgericht hogere vergoeding aan de Staten-fractie I Si® SL K 1 .Ja - I1 - - I BW BW - 110e JAARGANG No. 35 VRIJDAG 7 MEI 1971 Wymbritseradeel. i Hwat haf hjoed to lizzan i Libanon i e I China Harde Ujn blijft Poging tot vrijlating Rudolf Hess Koningin niet naar Luxemburg Washington Suezkanaal Gemis aan lust is de pijnlijkste last. Advertentieprijs: 18 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag le week mei 1921 Twa katten en ien mus Twa froulju en ien hfls Twa hounen en ien bien Binne gjin üre lang ien. Het vraag- en aanbodbord in huis Dat is het Streekblad bij u thuis Want meest als het even kan Dan adverteert een zakenman En weet zijn waren aan te prijzen Door u het voordeel aan te wijzen. Abonnementsprijs f 4.95 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 A. H. te Bolsward verbleef zondag avond iets te lang in een café. Het was alreeds 20 min. over acht, toen de po litie hem nog bij het buffet aantrof. Eis f 6 of zes dagen. Grote Bondskaatswedstrijd op pinkster maandag. Ereprijs: de Mulierprijs. Op tocht, ’s middags 1 uur. De nieuwe Oostduitse partijleider Erich Honecker (58) heeft al direct nadat Walter Ulbricht aan hem de macht heeft overgedragen, duidelijk laten uitkomen dat van zijn kant geen soepeler hou ding jegens West-Duitsland, eerder nog een hardere, te verwachten valt. Honecker's eerste officiële rede als eer ste secretaris van de Oostduitse „Socia listische Eenheids Partij" (SED) was doorspekt met scherpe verwijten aan en aanvallen op West-Duitsland. Hij verklaarde aam de leden van het Oostduitse centrale comité, die hij ver slag uitbracht over de 24e zitting van de Sovjet-russische communistische par tij, dat de scheiding tussen de „DDR” en ,de imperialistische Bondsrepubliek’ volkomen moet zijn. Volgens Honecker is op de partijbijeen komst te Moskou voor eens en voor al tijd een einde gemaakt aan het gepraat over de zogenaamde bijzondere betrek kingen tussen beide Duitslanden. Een poging toch zulke betrekkingen in het leven te roepen, noemde Oostduits- lands nieuwe sterke man een hande ling die „op krasse wijze in strijd is met de werkelijkheid” en bovendien „de Europese veiligheid nieuwe hindernis sen in de weg zal leggen.” Scherp kritiseerde Honecker het stand punt van de regering in Bonn, dat geen ratificatie van de verdragen van Mos kou en Warschau plaats kan vinden zonder dat de kwestie-Berlijn op be vredigende wijze is geregeld. Honecker noemde deze eis van de regerlng-Brandt een uitzichtloze poging het machtseven wicht in Europa ten gunste van het „im perialisme” te veranderen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Israël en Egypte hebben nog niet laten blijken dat zij bereid zijn van hun in gekomen standpunten te zullen afwij ken. Egypte wil dat zijn strijdkrach ten het Kanaal kunnen oversteken naar de oostelijke oever, die nu wordt bezet door Israëlische troepen. Israël wil dit niet aanvaarden. Rogers is van mening dat de herope ning van het Suezkanaal de beste kan sen biedt voor een gedeeltelijk akkoord, welke de weg zou kunnen effenen voor In verband met het overlijden van prin ses Armgard gaat het staatsbezoek aan Luxemburg dat de koningin en prins Bernhard van plan waren deze maand te brengen, niet door. Ook zal het koninklijk paar niet aan wezig zijn als koning Boudewijn van België daar op 13 mei de prijs der Ne derlandse Letteren uitreikt. Tenslotte nog enkele korte berichten. De toetreding van communistisch Chi na to de UNO zal tot mogelijk gevolg hebben, dat Erfeeland en Frankrijk het laatste symbool van hun (vergane) we reldmacht, n.l. hun zetels in de Veilig heidsraad, zullen verliezen, teneinde ook nationalistisch China te dwingen zich uit de V.-raad terug te trekken. Hierna zouden alleen Rood-China, de VS en de Sovjet-Unie nog een perma nente zetel kunnen bezetten, zo werd door het gezaghebbende Britse ochtend blad The Times gemeld. Wessel Bols- Een en ander is nu al weer enige tien tallen jaren verleden tijd. Maar uit het gedenkraam blijkt nog altijd het saam horigheidsgevoel van die dagen en de dankbaarheid van de stad Weesp. Deze foto werd gemaakt door de heer J. B. Elsinga. Bolswards Nieuwsblad Rogers’ reis In de diplomatenclub in de Egyptische hoofdstad Kairo het vroegere favo riete gokcentrum van koning Faroek heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, William Rogers aangezeten aan het diner, dat hem door zijn Egyptische collega Riad was aan geboden. De eerste officiële besprekingen over de situatie in het Midden-Oosten waren toen al achter de rug. Onmiddellijk na zijn aankomst uit Li banon was het overleg tussen de Ame rikaanse minister en de Egyptische re gering al begonnen. Minister Rogers hoopt dat zijn bezoek aan Egypte en aan Israël hij zal daar donderdag aan komen ertoe zal bijdragen dat de kloof tussen de twee landen iets zal worden vernauwd. Gedeputeerde Staten van Friesland wil len de tegemoetkoming, die de fracties van de in de Provinciale Staten verte genwoordigde politieke partijen genie ten, gaan verhogen van f 100 per lid tot f 200 per lid per jaar met een minimum van f300 (was f250) per fractie. Uit deze tegemoetkoming kunnen de frac ties de kosten bestrijden, die voortvloei en, uit het werk van de fractie en haar leden ten behoeve van de provincie, zo als de kosten van fractievergaderingen en de daarmee verband houdende reis- en verblijfkosten van de fractieleden, documentatiekosten, kosten van advie zen, administratiekosten van de frac tie enz. Voorgesteld wordt de voorzitters van de fracties voortaan eveneens een ver goeding te geven wanneer zij voor een gesprek met Gedeputeerde Staten of eni ge leden van Gedeputeerde Staten in het provinciehuis worden uitgenodigd. De presentiegelden voor de Statenle den, die momenteel f 60 per Statenver gadering en f 30 of f 40 (voor een hal ve of een hele dag) per commissie- of afdelingsvergadering bedragen, willen Gedeputeerde Staten voorlopig onge wijzigd laten. Als zij akkoord gaan met het desbe treffende voorstel van Gedep. Sta ten zullen de Friese Statenleden boven dien met ingang van 1 mei 1971 gratis kunnen eten in ’t provinciehuis tijdens de Statenzittingen. Maar daar staat tegenover, dat zij dan de bestaande ver goeding van f 10 voor verblijfkosten niet meer zullen ontvangen. Gedeputeerde Staten vinden deze vergoeding niet reëel omdat deze kosten niet of nauwelijks worden gemaakt. Zij willen voortaan het bedrag van de werkelijk gemaakte kos ten vergoeden en de maaltijden, die in het provinciehuis worden verstrekt, niet meer in rekening brengen. Uit een mededeling van Gedeputeerde Staten blijkt, dat in overleg met de frac tievoorzitters een vrij ingrijpende her ziening of totale vernieuwing van het Reglement van Orde voor de vergade ring der Provinciale Staten wordt voor bereid. In juni zal er reeds een voor stel door Gedep. Staten worden in gediend om de werkwijze van de Sta ten op enkele punten te veranderen. Het betreft hier de voorbereiding van de be grotingsbehandeling, die tot nu toe in afdelingen plaats vond, maar waarvoor in de nieuwe opzet commissies zullen worden ingeschakeld. Twee gebeurtenissen beheersten hef wereldnieuws deze week, het heengaan van Walter Ulbricht en de betogingen in Washington. Op zijn verzoek te aan de h(jna 78-jarige Walter Ulbricht ontslag ver leend als eerste secretaris van de Oostduitse communistische partij. Het centrale comité van de party willigde dit verzoek met algemene stemmen in. Hjj werd tot ere-voorzitter benoemd en hij blijft voor zitter van de Oostduitse staatsraad, een functie die overeenkomt met die van president. De opvolger van Ulbricht is Erich Honecker, 58 jaar, die al vele jaren als „kroonprins” werd genoemd. Deze voor malige dakdekkersleerling uit het Saarland had zich in Oostduitsland reeds een machtspositie verworven, die slechts door Ulbricht werd overtroffen. Ulbricht werd wel de laatste Stalinist onder de com munistische machtshebbers genoemd. Hij was de ontwerper van de Berljjnse muur; zfln opvolger kan als de bouwer van deze muur wor den aangewezen. Er werd even gedacht aan een gedwongen heen gaan en een koerswijziging, dit bleken toch valse speculaties. Minister Rogers heeft inmiddels het overleg met de Libanese jegering af gesloten. Hij noemde de gesprekken „constructief” en „nuttig”. De bespre kingen hadden plaats in de streng be waakte villa van premier Saeb Salam. De Amerikaanse minister was er met een hefschroefvliegtuig geland. Een kwartier voor het toestel landde was alle verkeer in de onmiddellijke om geving van de villa stopgezet. Op alle hoge punten in de omtrek die uitkeken op de villa, waren tot de tanden gewa pende militairen geposteerd. schitterende zelfgemaakte dia’s gehou den door Gerhard Glas. plm. 21.00 uur: Sluiting van de avond. Voor de mensen die meewillen op ex cursie kunnen het beste laarzen en even tueel een flora en/of kijker meenemen. Er zijn drie verschillende excursies georganiseerd, n.l.: a. een vogelexcursie. b. een plantenexcursie, deze wordt waar schijnlijk langs de trekvaart van Bols ward naar Wommels gehouden. c. een hybieexcursie, dit laatste houdt slootonderzoek in. Dus kijken naar wat voor beestjes en plantjes er (nog) in de sloot leven. Als doel is voor deze excursie ook de trekvaart bedoeld. Namens het bestuur wens ik degenen die meegaan op een van de excursies heel erg veel plezier. Jikkemien ten Heuvel P. K. te Bolsward is bekeurd, wijl hij op de hondenkar zittende door het dorp Hartwerd is gereden. Beklaagde zegt, dat ’t op een reed was en daar mag het wel. De zaak wordt aangehouden. Stroomatrassen, zeer zwaar gevuld voor lage prjjs. J. Th. Prins. De Westduitse minister Scheel (buiten landse zaken) acht een begenadiging binnen afzienbare tijd van Rudolf Hess die in Spandau (West-Berlijn) gevan gen zit, niet uitgesloten. De Bondsregering zal zich blijven in spannen voor een vrijlating van de nu 77-jarige Hess, die in 1946 in Neuren berg door een internationaal tribunaal tot levenslang werd veroordeeld. Wel singelier overigens, dat dit bericht nu net op de dag der dodenherdenking afkwam. Al werd er dan deze week te Bols ward geen stille tocht gehouden, toch is het goed in deze rubriek even stil te staan bij bezetting en bevrijding. „Nooit kostelijker vracht voer uit deez’ Hanzestad van 'overzee naar Weesp toen Holland honger had”. Dit staat te lezen op een 3-delig ge denkraam, dat zich bevindt op de gang van de eerste verdieping van de ge meentesecretarie van Bolsward. Op de foto ziet men hiervan het kem-detail. Waaruit bestond dan wel die vracht en wanneer had Holland honger ?Vragen die vooral de jongere generatie lezers van dit blad zich zal stellen. Welnu, bedoelde vracht bestond uit een lading aardappelen, die in mei 1945, toen de bevrijding van Nederland eindelijk een feit was geworden, met het motorschip „Mededinger” door Willem de Koning en zijn zoon Jacobus vanuit Bolsward via ’t IJsselmeer naar Muiden werd.ver voerd en vandaar met paard en wagen onder meer in Weesp terecht kwam. Daar werden affiches aangeplakt waar op stond vermeld, dat per persoon 8 kilogram zou worden verstrekt. De heer De Koning jr. herinnert zich nog de aankomst in Muiden, waar ze door de bevolking met gejuich werden begroet. Met name de Weesper bevolking bleek deze zending dusdanig op prijs te heb ben gesteld, dat zij een spontane geld inzameling hield voor een passend blijk van waardering. De glazenier Louis Bouwmeester uit Amsterdam kreeg toen de opdracht tot het vervaardigen van bovenvermelde gedenkramen, die op 19 maart 1946 officieel aan het gemeen tebestuur van Bolsward werden overge dragen. Het aldus beide steden door een toen tertijd zeer bijzondere gebeurtenis ont stane contact werd wederzijds daarna nog enkele jaren bestendigd door de or ganisatie van voetbalwedstrijden, waar beurtelings de verenigingen CAB en RES, uit Bolsward en een 2-tal vere nigingen uit Weesp als gastheer optra den. Tenslotte nog wat nieuws over het ko mende fotoboek over Bolsward. Dit boek heeft een lange tijd van voorbe reiding gevraagd. Het zal n.l. niet al leen bestaan uit foto’s me tkorte bij schriften, maar tevens worden afgewis seld en aangevuld met gedichten van Bolswarders en over Bolsward, evenals met uitspraken van bekende personen uit en over Bolsward, belangrijke ci taten, rijmpjes, die op Bolsward betrek king hebben enz., kortom het wordt een boek, dat iedere Bolswarder en oud- Bolswarder graag in zijn bezit zal heb ben. 20.000 Vietnam-demonstranten, door ’t blokkeren van het verkeer „de rege- ringsmachine te verlammen en te hin deren bij het voortzetten van de oorlog,” grotendeels verijdeld. Het gelukte slechts korte tijd de stroom auto’s uit de voorsteden van de Amerikaanse hoofdstad tegen te houden. De politie, die van president Nixon opdracht had gekregen „sportief maar vastbesloten” op te treden, heeft veel arrestaties verricht. De arrestanten werden voor ’t overgrote deel bewaakt op een voetbalveld in het „Robert F. Kennedy’-stadion. Van de zevenduizend Amerikaanse an- ti-oorlogsdemonstranten die in Was hington waren gearresteerd, zijn er inmiddels zesduizend vrijgelaten. Onder de mensen, dié nog werden vastgehou den was Renni Davis, de organisator van de betogingen. Hij zal in vrijheid worden gesteld zodra er een borgtocht van 75.000 gulden is betaald. Reeds op de tweede dag van de beto gingen, leek bij veel betogers de geest drift wat te zijn bekoeld. Velen voel den er kennelijk niets voor opnieuw te worden gearresteerd. De enige moge lijkheid om dat te voorkomen was de stad te verlaten, wat velen dan ook de den. Evenals de dag tevoren gingen tiental len regeringsfunctionarissen gisteren en kele uren eerder van huis om tijdig op het werk te kunnen zijn. Het bleek niet nodig te zijn, want ze konden overal ongehinderd passeren. De Mali, een uitgebreid park, dat maan dag op een gegeven ogenblik het toneel was van kleine maar felle schermutse lingen tussen betogers en politie ligt er nu weer verlaten bij. Hetzelfde geldt voor de wijk Georgetown. Op de eerste dag van de betoging kon men er lopen over de hoofden van de demonstranten. De volgende dag waren politiemannen en militairen er de enige levende we zens. President Nixon is inmiddels terugge keerd uit San Clemente, waar hij het weekeinde had doorgebracht, naar Was hington. Het omslag wordt een 4 a 5 kleuren- reproduktie van een vrijwel onbekend schilderij dat eenmaal Ids Wiersma van Bolsward maakte. Alleen dit zou al waard zijn te worden ingelijst. De tek sten en bijschriften en verdere inhoud is drietalig, n.l. Fries, Hollands en Boal- serters. Ondergetekende H. Huitema en Th. Me- lein maken bekend, dat zij de Stoomboot Flevo V varende tussen Lemmer en Bolsward in directe verbinding met Amsterdam hebben aangekocht. Beleefd aanbevelend. Gedeputeerde Staten van Friesland vra gen de Provinciale Staten op de begro ting voor 1970 extra bedragen van f 277.000 en f 50.000 beschikbaar te stel len voor de instandhouding van respec tievelijk monumenten en molens in Friesland, Gedep. Staten willen dit geld gaan gebruiken om de uitkering van reeds toegezegde provinciale bijdra gen voor de instandhouding en restau ratie van monumenten en molens gelij ke tred te laten houden met de uitke ringen van de voor deze objecten be schikbaar gestelde rijksbrjdrage, die in 1970 en 1971 reeds betaalbaar worden gesteld. De betaling van de provinciale bedragen daarentegen is gespreid over een aantal jaren in verband met de on toereikendheid van de jaarlijkse begro tingspost. Het betreft hier een 70-tal restauraties van monumenten en de res tauratie van de korenmolens te Sexbie- rum, Dokkum („Zeldenrust”), Witmar- sum („De Onderneming”), Munnekezijl Joure („Penninga”) en Anjum („De Eendracht”). Door massale inzet van politie, militai ren en het gebruik van traangas is in Washington het doel van ongeveer Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, ■Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Meermalen was het concept voor dit boek gereed, maar dan werden er weer nieuwe gedichten over Bolsward ont dekt of kwamen er weer oude waarde volle foto’s voor de dag. Zo groeide het boek als het ware maar steeds door totdat het concept eindelijk met het oog op de verschijningsdatum defini tief moest worden afgesloten. Het stre ven is n.l. het boek nog vóór de „in vasie” van oud-Bolswarders gereed te hebben. Maar het aantal foto’s was inmiddels gegroeid to eten 170 tal en daar er, hoewel het een groot formaat boek wordt, op de meeste bladzijden slechts 1 foto plus 1 of meer gedich ten of citaten geplaatst kunnen wor den, zal de uitgave 150 bladz. groot wor den, een compleet „album” dus. Bij de voorlopige berekening van de kosten van een dergelijke uitgave bleek deze niet haalbaar. Het boek zou óf veel te duur moeten worden, óf tot minstens de helft teruggebracht. Beide is niet aan trekkelijk. Daarom heeft de KFFB die het initiatief tot de uitgave nam zich met subsidie-aanvrageii gewend tot het gemeentebestuur, Gasthuis, Weeshuis en nog een paar instanties. Onverdeeld was men enthousiast over dit boekwerk en zag men er een Bolswards belang in. Dit heeft er toe geleid, dat het boek geen f 25 gaat kosten, zoals aanvanke lijk gedacht maar voor KFFB-leden slechts f 10 en in de boekhandel slechts f 12,50 (plus porto). De intekening is thans reeds opengesteld, voorshands via de Fleanende Krie, die tegelijk met dit blad verschijnt en in een grote oplaag wordt verspreid. Weest er als de kippen bij, want ook hier geldt: Wie eer jt komt, eerst maalt. Grote vliegdemonstratle te Bolsward op Pinkstermaandag. Terrein St. Jans- poort bij Popma. Gelegenheid tot het maken van passagiersvluchen vanaf f 15. Ervaren en nauwgezet aviateur Carl Kriger. Valscherm demonstratie op plm. 1000 meter hoogte. Eindelijk is het dan zo ver! A.s. za terdag, 8 mei wordt hier in Bolsward een afdeling van de Christelijke Jeugd bond voor Natuurvrienden opgericht. Het wordt een grootse dag, compleet met excursies in de omgeving. Iedereen is natuurlijk van harte wel kom! We hebben de Friese vogelnaam ,Ljurk’ (leeuwerik) als afdelingsnaam gekozen en „’tLjurkelüd" wordt de naam voor het afdelingsblad. Natuurlijk is er ook een afdelingsbe stuur gekozen; dit ziet er als volgt uit: Voorzitster-secretaresseJikkemien ten Heuvel, Burg. Praamsmalaan 20, Bolsward. Biologisch leidster-penning- meesteresse: Karin v. d. Rijst, Klein- zand 10 Bolsward. Redacteur: Veenstra, Witheerenstraat 35, ward. Op het ogenblik hébben we officieel 17 leden. We hopen van harte dat alle be langstellende, jong en oud hun drem pelvrees overwinnen om bij de oprich ting van de 35e CJN-afdeling aanwe zig te zijn. Voor de mensen die inlich tingen willen hebben, kunnen bij de be stuursmensen terecht. U zult met veel enthousiasme worden ontvangen. Zater dagavond zullen we ook zorgen voor informatiemateriaal. Het programma voor 8 mei ziet er als volgt uit: 14.00 uur: Vertrekpunt voor de verschil, lende excursies onder leiding van erva ren CJN-ers, vanaf de ingang van het sportterrein het Bolwerk. 17.00—18.00 uur: Terugkomst in de Re- hobothschool; hier wordt gegeten U brood graag meenemen), sjoc gedronken, ge zongen en gevolksdanst. 19.30 uur: Officiële oprichting door een van de mensen van ’t hoofdbestuur van de CJN. Plm. 20.00 uur: Vleermuizenlezing met een algemene vredesregeling. Welke invloed het ontslag van de Egyptische vice-president Ali Sabri op de besprekingen met Roger szal hebben valt niet te zeggen. Rogers zelf heeft zich zorgvuldig van commentaar ont houden.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1