Heel Friesland leefde mee met de u belevenissen Klaas Ytje van en GabeShroar PLANT I NGA s r" tg ÈF5 K. Plantinga Zoon c.v. 100 jaar et De Sik tlltl Fan de Martinytoer Toren wandeltocht in Baarderadeel Zilveren filmpjes Ontwikkel ingshu I p i! g no 'EN I leek 13 3 F* 'ard IT STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en i -4 i/.-i iv.ti mg wr WA 110e JAARGANG No. 35 DINSDAG 11 MEI 1971 n Wymbritseradeel. Stoombootkade vennoot in de C.V., die nu elders woont. Klaas en Ytje Bolsward Hwat nat Foto: L. Spijksma Paikezegger Eeuwfeest ós hjoed to sizzen Dêr’t it ies is, komme de earnen gear. S’n j.s. Leuke anecdote Brieven «en ies. Groei I •9 „HOE GENOEGLIJK...’” Tj. de J. Foto: L. Spijksma In earlik man spilet net foar houn om sa oan in bonke to kommen. Advertentieprijs: 18 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 4.95 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 19 5136 De uitnodiging tot het bij wonen van het eeuwfeest van fa. K. Plantinga en Zn. C.V. meldt reeds als adres: Stoomboot- kade. U heeft er wellicht reeds het gro te bedrijfspand zien verrijzen en zich wellicht afgevraagd wat voor zaak hier wel zou komen. Er deden hierover nog al wilde geruchten de ronde totdat in een raadsvergadering een tipje van de sluier werd opgelicht en de merknaam Plantiac in de deur alle twijfel liet ver dwijnen. Het levensverhaal van de oprichters •begint in de tweede helft van de vo rige eeuw. Ytje Keizer was Klaas Plan- tinga’s verloofde, al zullen ze dat woord harinneringsmedaille een afbeelding van de toren van Baaa-d. Er kon gewandeld worden over vier afstanden namelijk 5, 10, 15 en 20 kilometer. De start en finish was in Mantgum. Op de foto en kele jeugdige wandelaars gefotografeerd met op de achtergrond de toren van Mantgum. Eigenlijk had het eeuwfeest reeds ver leden jaar gevierd moeten worden, want de oprichtingsdatum is 14 juli 1870. Maar toen stond de uitbreiding reeds op stapel en tweemaal een feest vond men van het goede te veel. Trouwens aan vankelijk had men gehoopt dat de data dichter bij elkaar zouden liggen. Verle den jaar gokte men de opening van de uitbreiding nog op februari. Het zou mei worden, maar zoiets komt in de beste families voor, in de beste aannemersfa- milies wel te verstaan. onder elkaar wel nooit hebben gebezigd. Het was nog de tijd van de knottedoek, „Hoe genoeglijk rolt het leven des ge rusten landmans heen” sa song yn ear- dere tiden in Hollanske dichter. Ik wit net oft it doe wol wier west hat, mar ik wit wol, dat it op it heden nearne nei roait. De loft is swier fan de fra- gen en kwestjes, dêr’t de boer op it heden foar stiet en mei de dei kom me der mear. De geruste landman! nou forjit it mar. De üngerêste agrariër is der foar yn it plak komd. In man, dy’t stik foar stik syn hê.ldfêst kwyt rek- Er zat de nodige groei in het bedrijf en alle zorg werd besteed aan het eigen produkt, de zachte, belegen Plantiac. En Klaas deed nooit water bij de wijn, ke is en ynsté dêrfan problemen krlge hat. Hwermei? Hwer net mei! Syn lan, syn groun doocht net langer, it moat op en Hij forkavele wurde, sleatten ticht, grep pels ticht, nije meitsje, egalisearje, om- skuorre of fraise faeks en nij ynsied- zje, in nije reed of wei dertroch; it iehe stik der by wei en in oar stik derby, soms it hiele gefal op in oar plak en sokke dingen mear. En hoe’t dat alle- gear moat, kin en mei, dêr wit hy yn de measte gefallen neat fan, dat giet neffens in systeem, dat de lju, dy’t it ütfiere moatte, de pleaselike kommisje, seis ek noch leare moat. Fan ’e wike hie ik in boer by my, dy’t om Frentsjer hinne de ruilforkaveling fan de Suder- polder mei regele hie. Hy sei: As der nou by üs yn ’e buert wer in ruil forkaveling komme soe, dan moasten wy der nou kommisjelid fan wurde, hwant nei seis jier skarreljen en bisykjen, bin- ne wy nou sahwat gewaer wurden, hoe ’t it kin en moat, wy wisten der earst neat fan. Dan komt de wetterbihears- king, dy’t tofoar yn oarder moat, al- teast organisatorysk. Konsintraesje ta ien great gehiel. Wurken en finansiële bigreatingen, dy’t de measte lju ek fier boppe de pet geane en yn folie gefal len oan de deskundigen oerlitten wur de moatte. Mar de boer kriget de rek ken, dat stiet fêst. Lit üs nou mar oannimme, dat hy mei Pachtwet net tofolle spul hat om de ge- woane dingen öf to dwaen, mar dan komt de soarch foar it gebou. It lytse Vrijdag 3 mei: Nationale herdenkings avond. Stille tocht naar de Marnezijl. Na afloop concert in het Park door de Muziekver. Oranje. Ds. F. H. Winterwerp Herv. predikant van Gasselte heeft het beroep naar Bols ward aangenomen. De grote klok te Oosterlittens geroofd op 15 april 1943, wegende 940 kg en gegoten in het jaar 1576 is onder gro te belangstelling weer in de toren ge bracht. In het belang van de landbouw dit jaar geen zomertijd. le week mei 1946 KI. ird, Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Van die tijd dateert dus de vestiging te Bolsward. Terwijl haar man er op uit trok langs de klanten, paste Ytje op de winkel. Zij deed er veel ervaring op, ook wat betrof de smaak van het pu bliek en hiermee deed het echtpaar winst. Aanvankelijk oogstte Klaas het meest succes als stoker veelal in de Friese Zuidwesthoek. Hij droeg zijn vakman schap letterlijk te voet uit. Zo ging dat nog rond 1880. Terwijl Bolsward ’s mor gens nog vredig lag te dromen, hees Klaas zijn monsterkorfje op de rug en begon hij zijn voettocht langs dorpen en (steden. Maar goede wijn behoeft geen krans en van almaar verder kwamen de verzoeken ook eens langs te komen. Tenslotte werd er een rijtuigje aange schaft. 'gen mde ga- rlin- tel. ■aak n u i in- n. Fue ling au- be- r«- misschien reeds knottekistje en ze wa ren gewoon „oan elkoar forsein”. Hoe dan ook, dat Klaas zijn fortuin in den vreemde trachtte te vinden, stond Ytje maar matig aan. Klaas ging varen, maar Ytje wilde voor geen goud mee. Daar komt ze wel op terug, dacht Klaas en stak allen van wal op zoek naar on bekende mogelijkheden in ’t verre Ame rika. Als we zijn brieven aan Ytje mo gen geloven en we hebben daar alle reden toe bracht hij het daar behoor lijk ver. Maar Ytje was niet te ver- murven. Daarom schreef ze, dat Klaas weerom moest komen naar het heite- lan. Zij wist een slijterij in Bolsward. De liefde overwon en in 1870 kwam Klaas Plantinga terug uit Amerika en kocht te Bolsward de toen nog kleine slijterij. En weer is het in druk-druk Bolsward een week van startpunten, zaken-jubilea, uitbreidingen. Vanavond valt b.v. de beslissing over grondverkoop van het Weeshuis ten behoeve van de Motelbouw aan de Kloosterweg. Morgen is er de heropening van Wolke’s woning textiel en wordt er een belangrijke persconferentie belegd door het Sportfondsenbad. Vrijdag is er het eeuwfeest van fa. K. Plantinga en Zoon C.V., die tegelijkertijd een enorme uitbreiding ondergaat. Over de laatste zaak gaat het hier in hoofdzaak. Friesland heeft nogal meegeleefd met de belevenissen van Klaas en Ytje, zo als die in een opvallende advertentie campagne werden gebracht. Een paar woorden Fries in deze advertentie (zo als ook in de Friese Raiffeisenadver- tenties) maakten deze direct „nijsgjir- rich”. Dit was nu eens geen schreeu werige reclame, waarbij de zoldering wordt stukgezaagd omdat zelfs een be paald merk vloerreiniger niet helpt of witte tornado’s losbreken (heeft u er ooit een gezien maar ’n gewoon men selijk verhaal, dus leesbaar, dus effec tief. Wanneer een in Holland gevestigd reclamebureau een dergelijke adverten tiecampagne opzet, moet het wel een zegsman hebben en die zegsman moet dan oog hebben voor ’t anecdotische en dus op een sappige, onderhoudende ma nier kunnen brengen. Deze zegsman was niemand minder dan de heer Laurens B. Plantinga, jarenlang raadslid van Bolsward en nog steeds commanditair Het verhaal van Klaas en Ytje sloeg dusdanig aan, dat hun foto op de uit nodiging staat met de mededeling: Na mens Klaas en Ytje: welkom. En dan lezen we: Het waren nuchtere mensen, die Plantinga’s. Toen hun zaak z’n 50- jarig jubileum vierde, bleven ze er vrij koel onder. Uiterlijk tenminste. In hun hart waren ze natuurlijk merakels blij. Stel je voor, dat ze nu ’t 100-jarig be staan hadden kunnen meevieren Het is voorbij En ’t komt niet meer Eens was de rit De laatste keer. De naam slechts bleef In Bolsward hangen Symbool nog steeds Van jeugds verlangen. Hij was befaamd Van oude stam En diende jarenlang ’t Stadsbeeld als tram. Dit beeld omlijst Met bel incluis Had haast een halte Huis aan huis. Vergadering in de Wijnberg belegd door de Friese Vereniging voor annexatie. Dat sjogge hja yn de rest fan üs lan goed yn en dêr giet it hurd. Hwerom bliuwt it hjir altyd noch hingjen? It kin better, it kin goedkeaper, it bamt op ’e neil. Hoe genoeglijk It is in pear wike lyn doe’t de slach om Brussel fierd is. Suver in opstAn hjir en dêr. Füle aksjes om in ein to meitsjen oan de al mar gelyk bliuwen- de prizen foar de lanbou, wylst alles yn ’e hichte giet. It like in lytse oer winning to wurden, der soe hwat by komme. Mar de boer is noch net fan de alteraesje bikomd of it is al wer mis mei de EEG en de lênbou. De sweev- jende munt yn fjouwer fan de seis lan- nen sil it biwyske rjemme, dat op 'e molke driuwe woe, wer ófdreagje. Al leman moat wer yn aksje, oars wurdt de lanbou wer de dupe. En sa rêllet it libben fan de hjoeddeiske boer der hin ne. Mei hündert fragen, mei folie noeden en soargen. „De geruste landman” bi- stiet net mear. Earder koe men de man neame: ,de meest geplaagde landgenoot.’ De iennige treast is, dat it moai reind hat, it gers fiks groeit, de kij goed mol ke jowe en de fügels om jin hinne sjon ge. En dêr moat de boer dan mar wer syn heil yn sykje. Dat is noch syn lyt se oase yn de problemenwoastenij fan dizze tiid. Tusken syn bisten kin hy wer rom sykhelje en dorjit hy aldergeloks in skoft de frjemde, bitiisde wrAld, hweryn hy njonkelytsen forsille is De heer F. v. d. Veen te Makkum is 35 jaar begrafenisbode en aanspreker geweest. Hij heeft in die jaren meer dan 900 maal dienst gedaan en heeft op dit gebied dus veel routine opgedaan. letterlijk noch figuurlijk. Wat dat be treft was hij een echte Plantinga. Een volhouder. Wat hij deed, dat deed hij goed. Er waren van die distillateurs, die het niet zo nauw namen met hun brouwsels. Een scheutje water meer of minder, ach, dat had toch niemand door, maar Klaas Plantinga moest niets van knoeierijen hebben. Die groei zette zich door, ook al ging de moderne tijd met zijn fusies en gro ter verbanden de Bolswardse onderne ming niet voorbij. Zo werd het Bols wardse bedrijf ingecorporeerd in dat van Herman Jansen NV te Schiedam en werd, nu al weer 10 jaar geleden, de heer J. C. Roovers, commercieel direc teur van Herman Jansens beherend ven noot. Het feit, dat de zaak in Bolsward die pe wortels heeft geslagen en de moge lijkheden tot uitbreiding hier ruim schoots aanwezig waren, werd de reden, dat Plantinga niet alleen te Bolsward bleef, maar dat het rayonbedrijf voor de noordelijke provincies te Bolsward kan worden gevestigd en niet in Dok- kum, zoals ook eerst, menen we, wel werd overwogen. Nederland telt ruim 200 distillateurs en hiervan hebben ongeveer 23 of bijna een zevende deel ongeveer 70 pet. der om zet in handen, waaruit blijkt, dat de overigen op zichzelf genomen slechts vrij kleine bedrijven zijn. Binnen die groep van 23 laat ons maar zeggen, hoofddistillateurs, zit Plantinga met z’n vieux in de kopgroep. Een van ouds gerennomeerd bedrijf met landelijke faam blijft dus niet alleen in Bolsward, maar slaat er ook zijn vleu gels uit. Vrijdag is het de grote dag. en greate ünderhald mei noch hinne bruije, al trillet de boer hast like hurd foar de fakman as de kij foar de fé- arts, fanwege de kosten, it wurdt oars as hy needsaeklik moderniseare moat. En dat is by njog^en fan de tsien it gefal. Net sa’n lytse biroerte. Twa bi- langrike fragen: hoe moat it en hwat binne de kosten? It is al sa faken wer ütsteld, de hierdeboer hat syn liinhear- re der ek by noadich en dy tinke ek net gelyk. En alle jierren wurdt it djür- der. Neffens it Boun fan boupatroans moat der yn de léste twa jier (’70-’72) rekkene wurde mei in forheging fan 25 pet. Hoe komme dy tüzenen minsken hjir üt? Hwant der is noch in oare kwestje. Hoe great moat in spul wurde om de kommende jierren meikomme to kinnen. Moat der lan by koft wurde, mear kij, mear stalromte of net? Jo sizze it mar. Moat de feint of arbeider noch bliuwe of moatte hja it allinnich dwaen en hoe moat it dan? De boer hat in oerwegend bilang by de suvelfabryk, dyt’ syn molke ta wearde bringe moat. Hoe komt it dêrmei yn Fryslan? Wurde hja it ek ris iens, de greate mannen fan de Kondins, Frico, Warkum en sa. It bliuwt sa stil, wylst rounom yn it lan greate kombinaesjes fan ’e groun komme. Reitsje wy net binefter en kostet dit net bannen fol boerejild? De boer hat ek in great bilang by it féfoer. In efficiënte distribüsje ferget de bisteande koöperaesjes op gearwurking. Gasthuisvoogden benoemden de heer L. B. Plantinga als directeur van de Be waarschool in de vacature C. H. de Haas. Klaas aldus het smeuige adverten- tieverhaal was behalve een bovenste- beste stoker ook een huiselijk man. Zo zat hij graag met zijn familie om de tafel. Zo ook in het Jaar 1905. De jaar wisseling werd met gepaste vreugde ge vierd. Er waren knallen en er werd gelachen. Het jaar was nauwelijks tien minuten oud, of daar zo luidt het verhaal daar rinkelde de telefoon. Een kastelein uit Franeker belde: Breng me nog even twee kruiken, Klaas. Klaas ging. Anderhalf uur heen, anderhalf uur terug. Toen was het nieuwe jaar ruim 3 uur oud, maar de klant had zijn be stelling, ondanks de vrieskou. Klaas Plantinga vond dat hij geen spelbreker mocht zijn, zelfs niet op een avond als deze. Hij had voor zijn klant zelfs een schaal zelfgebakken dikbesuikerde appelflappen van Ytje bijgedaan. Een mooi verhaal al zou een Friese tekst schrijver er inplaats van appelflappen gewoon van Bolserter oliekoeken ge schreven hebben. En had Bolsward in 1905 reeds telefoon? Burgemeester J. M. A. Mulder van Bolsward zal vrijdagmorgen om half elf dit nieuwe pand van de fa. K. Plan tinga en Zn. C.V. aan die Stoomboot kade openen. Bolswards Nieuwsblad De parochies Blauwhuis, Bolsward, Jou- re, Makkum, Roodhuis, Witmarsum en Workum (verenigd in het dekenaat Sneek), wisten in ruim 6 weken bijna f 40.000 in te zamelen voor diverse ge adopteerde projekten voor ontwikke lingshulp, die op de lijst voorkwamen van de 11e katholeieke Vastenaktie in Nederland. De parochie Bolsward had in samen werking met die in Sneek de financie ring van de bouw van een gemeen schapshuis voor 7000 inwoners van de plaats Llanquihue in Chili in Zuid- Amerika voor zijn rekening genomen voor een bedrag van f 20.000. De op brengst voor dit project bedroeg in Bols ward ruim f 13.000, in Sneek ruim f 10.000, zodat het streefbedrag met f 3000 werd overschreden. De meerop brengst zal ten goede komen aan de projekten van die parochies in het de kenaat, die er niet helemaal in slaag den het streefbedrag te halen. Het bovenbedoelde gemeenschapshuis zal gebruikt worden yoor velerlei vor men van onderwijs en communicatie, om aldus de mensen ter plaatse te le ren zichzelf te helpen uit een trooste loze situatie van onkunde en armoede. 3P vél De sportkommissie van de Kultuerrfie van Baarderadeel organiseerde afgelo pen zaterdagmiddag onder bijzonder fraaie weersomstandigheden de traditi onele Torentoeht met deze keer ais Geslaagd aan de Rotterdamse snij- school de heer Th. G. Kamsma als cou peur. 'A ./i J I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1