Wankele dollar veroorzaakte zwevende koers De foto de week van GiheSkroar Mm ft Mao: er zijn twee soorten winden Tussen Karachi en Hanoi een kwart van de aardbewoners en Gouden filmpjes Laas Bloemhof Martinikerk 25 jaar melkrijder 100 jaar Plantinga en Zoon o Brandweer-wedstrijd Zondag a.s. weer kerkmuziek in de Hwat hat As hjoed to sizzen art; 110e JAARGANG No. 36 VRIJDAG 14 MEI 1971 Wymbritseradeel. Vooringenomen noch heerszuchtig Triest Chinese ambities Noodsprong? Studenten Geen woord Frans Lekkage Nieuw soort guerrilla De oosten- en westenwind 2e week mei 1921 .JS. Revolutionair verlangen De klean meitsje de man! Dat mei dan wier wêze, mar wis is ek de klean fa- kentiids Onmooglike mlnsken meitsje. Hy hat in lange leppel nedich, dy’t mei de Kweade üt ’e selde skfttel ite wol. Abonnementsprijs f 4.95 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 18 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Bouw bijzondere school op het z.g. gast huisland. B. en w. hebben een tweetal conferenties met het bestuur gehou den en aangedrongen op vermijding van luxe bij de bouw terwijl er ook de aan dacht op gevestigd werd, dat misschien vermeden kan worden, dat bij elke school een gymnastieklokaal komt. 25-jarig bestaan coöperatieve stoom- zuivelfabriek te Witmarsum. De voor zitter L. S. Hilarides heeft deze func tie 25 jaar vervuld. Vissers steenpuistenpoeder geneest bin nen 3 dagen steenpuisten, bloedvinnen, negenogen. De Flevo V (LemmerBolsward) is thans omgedoopt in „Stad Bolsward I”. Een rij bomen aan de kade zal wor den gerooid. Madras wist geen raad met dit pro bleem. Evenmin de centrale regering. Plotseling en onaangekondigd versche nen, evenals traditionele guerrilla’s, stu denten op het toneel. Net als de tra ditionele guerrilla’s die in Mao’s, Giaps of Guevara’s gelederen strijden, zijn deze studenten niet voor deze strijd op- igeleid. Maar zij pakten dit karwei aan, eenvoudig omdat het aangepakt moest worden. Sommige praktische mensen vonden het maar mal dat deze studenten zich in zaken mengden waar oudere en wijzere lieden zich verre van hielden. De ver kiezingen stonden voor de deur; daarom meenden anderen dat de bedrijfsleiding de uitkomst daarvan zou afwachten al vorens tot enig akkoord te willen ko men. Maar de studenten waren vol vuur, vastbesloten en vasthoudend. Zoals en kelen hunner zeiden, voelden ze zich nogal „dwaas” toen ze zich in dit avon tuur stortten. Ze hadden echter de moed om dwaas te schijnen, niet alleen in hun eigen ogen, maar ook in die van anderen. Openljjk vertelden ze van te voren wat ze wilden doen op een bijeen komst van 1600 personen. In dit opzicht verschilden ze van de traditionele guer rilla’s die liefst in het geheim werken. Wellicht is het zinvol hier even stil te staan bij het feit dat Mao veel van zijn bewonderaars heeft ontgoocheld omdat hij het militaire regime van Pa kistan heeft ondersteund. Naar schijnt, is hij vóór de gewelddadige onderdruk king van de volkswil van de grote meer derheid der Oostbengali’s. Het verdere wereldnieuws, hoe belang wekkend ook, moeten we ditmaal laten rusten. Slechts een drietal berichtjes nog. Eerst iets over een ernstige lekka ge in Engeland. De Britse regering zal onmiddellijk een onderzoek instellen naar het „lek” op regeringsdepartementen, dat het buiten staanders volgens een onthulling door het blad The Guardian mogelijk maakt privé-informaties over personen in te winnen, zo heeft premier Edward Heath in het Lagerhuis beloofd. De leider van de democratische meer derheid in de Amerikaanse Senaat, Mi ke Mansfield, heeft ’n amendement in gediend waarin wordt voorgesteld een contingent van 150.000 Amerikaanse militairen (de helft van het totale aan tal) uit West-Europp. terug te trekken. Mansfield verklaart in het amendement de Amerikaanse aanwezigheid in Eu ropa te kostbaar en te onpraktisch te vinden. In tegenstelling met onze gewoonte met een vrolijker bericht te eindigen, moe ten wij bij gebrek daaraan ditmaal be sluiten met het toch wel trieste verhaal, dat vlak bij Brussel binnenkort toestan den zullen heersen, die doen denken aan een Europees Biafra, een continentaal Belfast. Dat is althans de mening van een raadslid van de gemeente Strom- beek Bever. Deze heer, die zeer ter za ke de naam Défense draagt, is sinds 1 januari lid der raad, maar nog steeds niet beëdigd, evenmin als een collega, de heer Leplas. En waarom niet: zij weigeren een eed in het Nederlands af te leggen. Strombeek Bever is een één- talige Vlaamse gemeente en de Vlaam se burgemeester Soens wil in zijn raad zaal geen woord Frans horen. Want kwaliteit is alles De naald wees het wel aan Want over al die jaren Gaf het een goéd bestaan. Wat Klaas en Ytje deden Dat is ons nu bekend Zij hebben al hun klanten Met ’t goede steeds verwend. Een sterk gegroeide firma Bouwde het nieuwe pand Dat aan de Stoombootkade Voorspoedig kwam tot stand. Wij wensen haar van harte De datum is het dra Veel geluk bij d’opening Van dit pand van Plantinga. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adress Marktstraat 13 - Postbus 5 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bolswards Nieuwsblad streekblad voor west- en zuidwest friesland Er doet zich een nieuwe soort guerrilla voor. Daar moet de wereld notitie van nemen. Evenals bij de traditionele guer rilla, treedt ook deze vorm plotseling en onverwacht op. Burgers, allen die in het einddoel geloven, nemen eraan deel,” al dus nog steeds „Himmat”. Maar de nieuwe guerrilla doodt of ver nietigt niet. Zij tracht problemen op te lossen in plaats van ze te verscherpen of uit te buiten uit machtsstreven. In dia heeft met dit nieuwe fenomeen te maken gekregen: grote krantekoppen meldden dat studenten uit Madras een einde hebben helpen maken aan een ne gen maanden oud verbitterd geschil in Standard Motors. vindt in de Kerkstraat. Het woonblok, dat we hier afgebeeld zien is wel ken merkend voor een bepaalde tijd, ver moedelijk zo van rond de eerste we reldoorlog al zijn hier en daar wel mo derniseringen aangebracht, zoals b.v. in de naamverdeling links. Och het is maar wat men gewend is. Vroeger plaatste men de woningen met de ruggen tegen elkaar aan, nu stapelen we zo boven op elkaar. Het is een vrij rustige woon buurt, de Kapelstraat en toch dicht bij het verkeer dat langs de Broerestraat en Jongemastraat jakkert. Men is er dicht bij het postkantoor en supermarkt Deze foto bevond zich al enige tijd in ons archief. Er stond geen naam op ver meld, maar we menen, dat de foto ge maakt is door de heer O. Leeverink, die een bijzondere feeling heeft voor oude re woningen, waaraan men vaak voor bij loopt. De zwevende koersen vormden deze week wel het frontpagina nieuws. Wij veronderstellen, dat u en in uw dagblad én op het scherm de spannende ontwikkeling in dezen wel dusdanig gevolgd hebt, dat het u zou tegenstaan hier nog eens een uiteenzetting te horen. Alleen nog dit: de Belgische frank is in tegenstelling tot de verwachtingen, niet gaan zweven. Na een 9 uur durende kabi netsraad die dinsdagmorgen om 5 uur afliep, maakte premier Gas ton Eyskens bekend, dat zijn regering blijft bij haar eerder ge nomen besluit: alleen de vrye koers van de frank (voor het kapi taalverkeer) wordt losgelaten, de officiële koers blijft gehandhaafd op het vroegere niveau. De heer Laas Bloemhof bij zijn melk- auto. Als het communisme van China geen oplossing biedt voor de wereld, dan wil dat nog niet zeggen dat het revolutio naire verlangen als zodanig niet deugt en dat er geen bevredigende manier be staat om de status quo te veranderen. Methoden en doelstellingen die echt ra dicaal zijn, zullen wel voldoen. Mao ver wacht een maatschappij waarin de „klas- sevijand” verslagen is en waarin door wetten „de structuur” is veranderd om een nieuw menstype” voort te brengen. Hier is hij onrealistisch geweest omdat hij tegelijk verbittering predikte die ver nietigt en nooit opbouwt. Het kan zon der meer worden gesteld dat de wereld nieuwe guerrilla’s nodig heeft die men selijk leed verlichten door te trachten de mensen te veranderen die voor het lijden verantwoordelijk zijn. Zondag 16 mei a.s. wordt de reeks can- tate-middagen in de Bolswarder Marti nikerk besloten met een uitvoering van „Muziek voor het kerkelijk jaar” door de Leeuwarder Cantorij onder leiding van de cantor Jan Veninga. Medewer king verlenen de organist van de Mar tinikerk de heer Ad. Houtman en Jinke van Weringh fluit en Roel Tjeerdsma te nor. Het interessante programma is samen gesteld uit kerkmuziek voor elk der hoogtijden van het kerkelijk jaar, van „Een revolutionair”, heeft Mao gezegd, „moet nooit vooringenomen of heers zuchtig zijn in de mening dat hij alles goed kan doen terwijl anderen niets goeds doen. Hij moet zich nooit opslui ten in zijn kamertje, opscheppen en an deren de wet voorschrijven. Hij moet be scheiden en verstandig zijn en zich hoe den voor arrogantie en onstuimigheid. Hij moet niet zoals Chroesjtsjow zijn fouten verhelen en alle verdiensten voor zich opeisen en alle schuld aan ande- 'ren geven.” In dit opzicht hebben de Madrase studenten inderdaad getracht Mao te volgen. Men zegt dat de Naxalieten (Maoïs tische terroristen) aan kracht zullen winnen door wat er in Ceylon en in Pa kistan gebeurt. Het is misschien de taak van India zijn buurlanden en de hele wereld een veel betere guerrilla- oorlogvoering te laten zien. In Oost-Pakistan is nu intussen alle ge organiseerde verzet door het Pakis taanse leger neergeslagen. De wereld zal waarschijnlijk nooit vernemen hoeveel doden dit heeft gekost en de materiële schade valt niet te schatten. Een cijfer dat enige aanduiding geeft voor de om vang van de aangerichte ellende vormen de twee miljoen vluchtelingen, die in geïmproviseerde kampen op India’s grondgebied verblijven. De grote vraag is nu hoe dit toch al niet rijke Oost-Pakistan ooit weer wordt op gebouwd. De Pakistaanse regering in het westelijke deel van het land is nu meer dan ooit in een positie gekomen waarin zij de Bengaalse bevolking van Oost-Pakistan vrijwel massaal tegen over zich vindt. Aan de Bondspartij te Bolsward na men 42 parturen deel. De wedstrijd werd begunstigd door zeer goed weder. Er werd tegelijkertijd gestreden .in 5 perken. Ie prijs Dokkum (G. Koster, I. Jouwsma, KI. Kooistra); 2e prijs Witmarsum (T. Zijlstra, W. Oosterhoff en J. A. Reitsma); 3e prijs Franeker (M. Miedema, A. Smidts en N. Staal- stra)4e prijs Arum J. v. d. Schel, Tj. Ypma en M. R. Hiemstra. Een dezer dagen was het 25 jaar gele den dat de heer Laas Bloemhof, Ridder- dij'k 7 te Hartwerd voor zichzelf met melkrijden begon. Daarvoor had hij eerst gezamenlijk met zijn broer Fed- de een melkrijderij gehad, welke zij van hun vader hdden overgenomen. De heer Bloemhof bracht eerst de melk van de boeren naar Oosterend en later naar Wommels. De heer Bloemhof heeft altijd met veel plezier de bussen opge haald bij de boeren vanaf het Tolhek, Roodhuis, de Kliuw en Wommels. Hij heeft van alle boeren persoonlijk afscheid genomen, want hij heeft ach ter het melkrijden een punt egzet. De oorzaak: er moest een aanhanger ach ter de melkwagen en daar vond de heer Bloemhof zich te oud voor geworden. Van de boeren waar Bloemhof de melk elke dag heeft opgehaald heeft hij een Advent tot en met Pinkseren, orgel- zowel als koorwerken. De heer Hout man speelt koraalwerk van Buxtehude Micheelsen, Joh. Gottfr. Walther en Fi scher. De Leeuwarder Cantory brengt werken van Brahms (O Heiland reiss die Himmel auf), Praetorius (In Dul- ci Jubilo), Sweelinck (Hodie Christus), Dijk (lek wil my gaen vertroosten), Distler (Also hat Gott die Welt gelie- bet), Hassler (Christus ist erstanden) en Heinrich Schiiz (Ehre sei dem Vater) e.a. ten gehore. Door de solis ten wordt een aria uit Bach’s cantate nr. 78 voor tenor, fluit en orgel uige- voerd. y Besloten wordt met samenzang uit de bundel 102 gezangen nr. 99, het oude pinksterlied „Veni Creator” in de her- dichting van Ad den Besten. Deze uitvoering begint ’s middags om 2.45 precies en is vrij toegankelijk. Verschijnt in; Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Onder de kop „Chinese ambities in de Indische Oceaan” bespreekt de cor respondent te New Delhi van het In diase opinieblad „Himmat” hoe India on middellijk is ingesprongen toen Ceylons premier mevrouw Bandaranaike dit land om hulp vroeg ter bestrijding van de door China ondersteunde „Che Guevaris- tische” opstandelingen. Deze opstand vindt voedingsbodem in het feit dat 12.000 academici in Ceylon werkloos zijn. In luttele weken tijds is het hele beeld in Voor-Indië veranderd. Het is duidelijk dat zowel de tragische strijd in Oost-Bengalen, (waarin Mao de Westpakistani’s steunt) als ook de opstand in Ceylon hoe deze gebeur tenissen ook veroorzaakt worden door plaatselijke factoren te zien zijn in de context van het streven naar macht van Peking in de Indische oceaan. Daar mee is een strijd om hegemonie in Zuid- oost-Azië die tot dusver beperkt bleef tot Achter-Indië ook naar Voor-Indië overgeslagen. En volgens de „Econo mist” wonen in het thans door oorlogs vlammen omlekte gebied tussen Karachi en Hanoi bijna een vierde van de tota le mensheid, waaronder miljoenen van de armste aardebewoners. In zijn beroemde verklaring te Moskou van 1957 heeft Mao gezegd: „Er zijn twee winden in de huidige wereld: de oostenwind en de westenwind. Het is kenmerkend voor de tegenwoordige situatie dat de oostenwind het van de westenwind wint.” In Pakistan heeft Mao echter gemeend dat de westenwind sterker is dan die van het oosten en hij heeft de kant van de westenwind geko zen. Door dit te doen, heeft hij het ver trouwen verspeeld van velen die dach ten dat hij rechtvaardigheid en een „be vrijdingsoorlog” zwaarder liet wegen dan machtsoverwegingen. Op de voorpagina’s van Amerikaanse en Europese kranten stonden foto’s van Amerikaanse tafeltennisspelers die in Peking worden omarmd. Men spreekt over Pekings nieuwe „liberalisme”. Maar de jonge revolutionairen zijn ge schrokken van China’s „liberale” hou ding ten aanzien van de autoritaire daden in Oost-Pakistan. Reeds honderd lange jaren Voer men op dit kompas Er was wel goed gemikt Dat merkte men alras. Deze vrij korte straat is de Kapel straat, evenwijdig aan de Broerestraat. De tweelingnaam met de gracht er tus sen duidt misschien op onze toch wel wat individualistische inslag. Slechts bij Grote- en Kleine Kampen, Grote en |Kleine Dijlakker en Groot- en Klein Zand hebben we het kunnen presteren ter weerszijden van een gracht eenzelf de naam te hebben, maar als het geen gradatie in Groot en Klein is, nemen we in Bolsward liever een eigennaam, zoals b.v. ook Bargefenne-Dijkstraat. Het zou misschien wel eenvoudiger voor het zich te Bolsward vestigend publiek zijn te spreken van Grote en Kleine Broerestraat, maar die Kapelstraat heeft toch ook wel iets eigens. Het is een duidelijke herinnering aan de Capel- le der Mirakelen, waarover we reeds eerder uitvoerig schreven. Deze heeft wel niet hier gestaan, maar iets ver derop, waar de Kapelstraat zijn einde prachtig Makkumer bord gekregen wat hij zeer op prijs heeft gesteld. De heer Bloemhof vertelde nog dat hij een keer met de bussen melk terug is gekomen in Hartwerd. Dat was in de winter van 1963 toen de wegen zo glad waren dat hij niet kon rijden. Maar anders bij elk weer en wind was de heer Bloemhof pre sent. De heer Bloemhof heeft inmiddels an der werk n.l. bij steenhouwerij Cuperus te Sneek. Maar dat is wel een hele om schakeling, zei hij ons. We wensen de heer Bloemhof het allerbeste in zijn nieuwe werkkring. Op de zaterdag j.l. gehouden brand- weerwedstrijden in Bolsward, werd fel gestreden om het hoogst aantal punten te behalen. De opdracht luidde, brand in opslag van hout en materialen veroorzaakt door een ontplofte en in brand geraakte auto die voor de deuren van deze loods stond. Doordat deze auto totaal in brand stond hadden de deuren reeds vlam gevat, en was er binnen in deze loods ook brand ontstaan dit sloeg reeds door de ramen naar buiten toe en had de dakgoot al bereikt. Bij het benaderen van het object werd er luid door een slachtoffer om hulp ge roepen deze zat binnen in het gebouw en had een gebroken enkel, toen deze buiten het gebouw was riep hij luid keels dat zijn zuster er ook nog in zat en vanwege de rook niet de uitgang kon vinden, nadat de zuster ook was gered werd er begonnen met het blussen van de branden. Er werd vlot en goed gespeeld zodat er hoge cijfers behaald werden. Na afloop werden de prijzen door bur gemeester Mulder, in het Wapen van Wonseradeel uitgereikt. De uitslag was: 1. gem. Dokkum 548 pnt. 2. gem. NOP Rutten 531; 3. gem. Hennaarderadeel Wommels 525; 4. gem. Barradeel Sexbierum 506; 5. gem. Drachten 500; 6. gem. NOP Marknes se 499; 7. gem. NOP Emmeloord 473. Bedrijfsploegen: 1. Post district Leeu warden 534 pnt.; 2. PTT Dokkum 531; 3. Postkantoor Sneek 503; 4. Telefoon- district Leeuwarden 476 pnt. t'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1