Naar troepenvermindering in Europa de week De foto van 1 GabeSkroar Kan geldvlucht uit Amerika tot staan worden gebracht II Ma l □te Mi w 1 Gouden filmpjes I Het geluk i Hwat hat STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderaded, Hennaarderaded, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. A, r - wi SB. dl 3 mH mJI k Wtó VRIJDAG 21 MEI 1971 110e JAARGANG No. 37 Caravaan-avontureir Geldvlucht uit Amerika Consul ontvoerd Steun in de rug? Koersval Ontspanning Afleidingsmanoeuvre Beroep Midden Oosten Lovell wil stoppen Vrede in Azië bedreigd Gromiko 3e week mei 1921 Soekarno II in politiek üs hjoed to sizzen Goed idee Ook een methode Johs. Couperus i Dit overzicht moest wegens de Hemelvaartsdag, op welke erkende christelyke feestdag niet werd gewerkt, reeds voor donderdag wor den afgesloten. Als er zich de laatste vier en twintig uur nog spec taculaire ontwikkelingen hebben voorgedaan, vindt u die hier helaas niet meer vermeld. Het zou kunnen zijn. De politieke situatie bergt wellicht tal van verrassingen in zich. Telkens weer worden wjj met nieuwe ontwikkelingen geconfronteerd. Wie had voor kort kunnen denken, dat het in Egypte ineens tot een paleisrevolutie zou komen Er staat deontvoering van de Israëlische consul in Istanboel wel op schreef. Wat te denken over het Amerikaans-Russisch contact. Het zijn op dit moment nog slechts vragen. Het spel der politieke krach ten is moeilijk te doorgronden. Maar Amerika kan toch ondanks alles tenminste bogen op één overwinning. V vindt dit aan het eind van dit overzicht. Gjin sulveren halsban makket fan de hiemdogge in liuw. Advertentieprijs: 18 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 4.95 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Begint ook de wil tot ontspanning zo den aan de dijk te zetten? De Amerikaanse regering bleek plotse ling bereid op korte termijn met de Sov- jet-Unie te gaan onderhandelen over een wederzijdse en evenwichtige troepen vermindering in Europa. De onderhandelingen zullen worden ge voerd in de vorm van een Europese vei- ligheidsconferentie of in een andere vorm, maar, dan in ieder geval ook met deelname van Amerika’s bondgenoten. De Russische minister van buitenland se zaken, Gromiko, heeft reeds een on derhoud gehad met de Amerikaanse am bassadeur in Moskou, Beam. De Zuiderzeewerken 1921 werden op gedragen voor f 980.00C aan de maat schappij voor Waterbouwwerken v.h. A. Hofma te Haarlem. Cognac, zacht en belegen. K. Plantin- ga en Zoon, Bolsward. In de diamantindustrie zijn thans 8177 werklozen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Het is niet aan te nemen dat de Rus sische partijleider het zo heeft bedoeld. Maar zijn voorstel om te praten over een wederzijdse troepenvermindering in Europa van de strijdkrachten van de Navo en van die van het Warschaupact betekent een sterke steun in de rug voor de regering-Nixon. De president en zijn kabinet waren immers niet erg gelukkig met het voor stel van de democratische senator Mans field om de Amerikaanse troepensterk te in Europa met de helft te vermin deren. minder hoge prijzen meer personenauto’s gemakkelijker contact met de be volking en grotere opgewektheid bij de burge rij minder beperkingen bij het vast stellen van de reisroute betere bediening in de restaurants en minder propagandistische leuzen, al blijft er nog altijd een respecta bel aantal over. verzoek van de politie, het opperbevel over de politie op zich genomen. De president is al operbevelhebber van de strijdkrachten. Sadat heeft laten weten, dat hij nog steedss treeft naar een vreedzame op lossing van het conflict met Israël, al betekent dat niet dat hij de strijdkrach ten van Egypte zou willen verzwak ken. De Israëlische minister van buitenland se zaken, Abba Eban, heeft op de Turk se autoriteiten een beroep gedaan al het magelijke te doen om de vrijlating van de consul te bewerkstelligen. Ephraim Elrom is twee jaar geleden bij het Isralëische ministerie van bui tenlandse zaken in dienst getreden. Is tanboel was zijn eerste buitenlandse post. Gist het in Klein Azië, in Azië zelf stapelen zich ook de problemen op. India heeft zaterdag Pakistan ervan be schuldigd opzettelijk de vlucht van twee miljoen Pakistanen naar India te be werkstelligen. Deze situatie kan tot een bedreiging van de vrede in Azië leiden, zo wordt gezegd in een nota van de re gering van India aan de Pakistaanse hoge commissaris. Officiële kringen in Calcutta schatten Tenslotte nog wat kort nieuws. In de eerste plaats dit: James Lovell, de meest ervaren ruimte vaarder ter wereld, is van plan spoe dig het korps van Amerikaanse astro nauten te verlaten. Hij zou een administratieve baan wil len aannemen in het ruimtevaartcen- trum in Houston. Lovell (43) is commandant geweest van de Apollo-13, die in februari 1970 door allerlei moeilijkheden voortijdig moest terugkeren van een reis naar de maan. Het was Lovells vierde tocht in de ruimte. Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tei. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) ’t Geluk Is broos en tier als zij, het kan zo licht bederven; een wrede ruk de rozen gaan in onze hand versterven. ’t Geluk is als een rozendroom bedwelmend in haar geuren, het lonkt en lacht en wenkt ons toe, ons lokkend met haar kleuren. Nog een moment tijdens de receptie van de jubilerende Plantinga C.V. De burge meester dankt de heer Koovers voor de pas ontvangen cheque. Op de achter grond het koetsje met „Klaas” Plantin ga (de heer Hessel Bouma uit Skuzuni). Daarbij is het hierboven bedoelde voor stel van Brezjnef, de Russische partij leider, besproken om te komen tot een wederzijdse vermindering van troepen in Europa. Het gesprek was door de Amerikaan se ambassadeur aangevraagd, ’n Woord voerder van de Amerikaanse ambassa de wilde slechts meedelen dat Beam en Gromiko hebben gesproken over de „mo gelijkheid van onderhandelingen over wederzijdse troepenvermindering in Eu ropa.’ In elk geval hopen we niet dat het frontpaginanieuws van de Amerikaans- Russische toenadering een afleidings manoeuvre is om de aandacht van de zich nog steeds voortslepende Vietna mese oorlog af te leiden. Noordvietnamese troepen hebben zon dag weer een zware aanval uitgevoerd op de door Laotiaanse regeringstroepen verdedigde stad Paksong in het zuiden van Laos en hebben de stad na verwoe de gevechten in handen gekregen. Dit melden verschillende kringen in Vien tiane. Paksong is met zijn 4000 inwo ners de tweede stad van Laos en ligt op het westelijk deel van het Bolovenz- plateau. Over verliescijfers is niets be kend. Zuidvietnamese troepen zijn zaterdag een nieuwe operatie op Cambodjaans grondgebied begonnen, zo heeft een woordvoerder van het Zuidvietnamees opperbevel zondag in Saigon meege deeld. Zuidvietnamese troepen hebben op De New Yorkse beurs reageerde met een flinke koersval op het bekend wor den van de betalingsbalanscijfers. Het Dow Jones beursgemiddelde voor de in dustrie daalde 14 punten. Volgens de Amerikaanse minister van financiën John Connally is de gewel dige kapitaalsuitvoer intussen sterk ver minderd en begint de anti-inflatie po litiek van de regering Nixon te wer ken. De naam Soekarno is teruggekeerd in de Indonesische politiek. Goentoer Soe karno Poetra, zoon van wijlen de pre sident van die naam, heeft aangekon- digd, dat hij kandidaat staat voor de In donesische nationalistische partij (PNI) bij de komende algemene verkiezingen op 3 juli. Goentoer (26), die sprekend op zijn va der lijkt, verklaarde dat hij zich „ver plicht voelde” de PNI te steunen. Deze partij, de grootste in Indonesië, werd 44 jaar geleden door president Soekar no gesticht. In de kleine Belgische plaats Grez-Doi- ceau in Waals Brabant, gaat de gemeen teraad het lawaai bestrijden. Motor- maaiers zijn op zondag voortaan verbod Verder mogen ijsventers 's avonds na negen uur hun lekkernij niet meer aan prijzen door bellen, toeteren of enige andere luidruchtige wijze. Aanbesteding RK jongens- en meisjes school met 14 lokalen. Laagste inschrij-, ver E. Statema te Bolsward voor f151.300. Politieke veranderingen, en ontspannin gen, zo ze er zijn, vindt men echter niet alleen geregistreerd in het politie ke wereldnieuws als zodanig. De symp tomen ervan moeten voor zover de ontspanning meer dén een politiek ge baar is ook doorwerken in het pa troon van het dagelijkse leven. In dit opzicht is misschien toch van belang wat de Franse caravan-journalist Géra Marinier, dezelfde die in tachtig dagen ’n spectaculaire caravantocht maakte, van Parijs naar Bombay, er vorig jaar met een caravan de Sovjet-Unie bezocht, als zijn ervaringen neerschreef. I In zijn reportage in het Franse blad „Caravan ning” maakt hij o.m. melding van de prettige contacten met de Sovjet-bur- gers, de redelijke toestand van de we gen en de goede kwaliteit van de maal tijden in de grote restaurants. Minder te spreken is de Franse jdurnalist over o.m. het ontbreken van vrijheid bij het bepalen van de route, bij het kamperen en de lange wachttijden ten gevolge van bureaucratische formaliteiten en contro le op buitenlanders. Als verbeteringen sedert een in 1965 gemaakte reis noemt Gérard Marinier met name Oud en nieuw reiken soms elkaar de I die hun vloer beneden de straathoogte hand. Zeker is dit het geval op boven- hebben en in de grond lijken wegge- staande fraaie foto, een plaatje van de Bolswardse weerman-componist, die ook met de camera zijn mannetje wel staat, de heer O. Leeverink. In het prille voor jaar, met de nog nauwelijks uitbotten de bladerknoppen maakte hij ongeveer ter hoogte van de Zandsterpoort (eens een waterpoort van Bolsward) dit plaat je, reeds eerder officieus, maar dan nu definitief genoemd de Gleibakkerij. Ge heel links zien we nog net de Wasse rij Florence, daarnaast de kunstmest- handel Strikwerda en Hogendijk met (op de foto net niet te zien) daar tus sen in de toegang tot een serie auto- boxen van de fa. Lammertsma. Blik vanger op deze foto is het rijtje witte woninkjes, onlangs door de heer A. de Jong in zijn artikelenserie over Bols ward in zijn kinderjaren reeds genoemd. Was rechts hiervan voorheen een stuk je Bolswards wildernis, in de laatste jaren slechts eenmaal tijdelijk opgeka lefaterd tijdens de roemruchte Bohan- za tentoonstelling, nu is dit onrendabele plekje benut door het neerplanten van een modem bouwsel, wel in flagrante dat het totale aantal vluchtelingen in de komende week tot zes miljoen zou kun nen stijgen. Op het ogenblik komen er ongeveer 100.000 per dag de grens over. tweeduizend jongeren de bisschop toe juichten terwijl hij een bord vers ge maaid grós opkauwde. De bijeenkomst was het begin van een week van christelijke hulp waaraan al le Britse kerken deelnemen. Het doel is 1,5 miljoen bijeen te brengen voor de armen in de wereld. zakt te zijn. Geen wonder, van ophogen wist men vroeger niet, men bouwde ge woon in het maaiveld. Als (leze wo ninkjes niet zo goed zouden zijn onder houden en niet zo’n vriendelijk uiter lijk zouden hebben, waren ze wellicht reeds lang onbewoonbaar verklaard, nu is het er nog steeds goed wonen met de steeds langer wordende voortuintjes, wat verder rechts men woont. Eigenlijk is het hier een heel recreatief hoekje op deze hoek Kruiswater-Stadsgracht, met bootjes langs de kant en op de wal ge trokken, zonder enige regelmaat, maar met een geheel eigen ritme. De woon boten, die u nog meer rechts vindt staan niet meer op de foto. Trouwens, de re creatieve functie van het Kruiswater is niet nieuw. Vanouds (net alsof de win ters toen langer en frequenter waren) was het Kruiswater een centrum van ijsvermaak met een echte ijsherberg, de latere wat wezensvreemd genoemde White Comer, die echter in rook is op gegaan. De weerspiegeling in het water maakt de foto bijzonder levendig. Van enig direct verband zal wel geen sprake zijn, maar Israël moet wel waak zaam zijn (en is dit ongetwijfeld ook) nu zich in Turkije een onverwacht in cident voordeed. Vier gewapende en gemaskerde mannen hebben in de Turk se stad Istanboel de Israëlische consul, Ephraim Elrom ontvoerd. De kidnap pers zouden leden zijn van het Turkse „Volksbevrijdingsleger.” De consul bood zo’n heftig verzet dat de ontvoerders hem eerst bewusteloos moesten slaan voordat zij hem, gewik keld in een laken, in een auto konden dragen. De auto werd later leeg terugge vonden aan de kade van de Bosporus. En als allerlaatste toch de Amerikaan se overwinning, die wij u toezegden: Kikkers uit 43 landen hebben in het Califomische plaatsje Angels Camp tij dens een internationale kikkerspring- wedstrijd een sprong naar de roem ge maakt. Winnares werd het Ameri kaanse kikkertje Susie dat maar liefst 5.34 m. ver wipte. Tachtigduizend men sen sloegen de strijd van de springen den mfibieën gade. Een Nederlandse kik ker, volgens het persbureau Reuter, de Amsterdamse kwaker Hammenhoger de Tweede, maakte met 3.32 meter een goede beurt. Uit protest tegen de armoede in de we reld heeft de 66-jarige Anglicaanse bis schop mgr. Kenneth Sansburt gras ge geten. Dit gebeurde zondag op het Tra falgar Square in Londen waar ruim slechts 57 km van Saigon zes uur lang hevig slag geleverd met Vietcong-een- heden. De groepen van Saigon kregen na een uur steun van de luchtmacht en van tanks en artillerie, maar ook daar na duurde, de gevechten nog uren voort. Hoe onoverzichtelijk de strijd in het verre oosten ook, een ding is maar al te waar, de zo zeer ook hier begeerde ontspanning is er nog ver te zoeken. Grote belangstelling te Oosterend bij de aldaar gehouden „Ijepfortoaning”. De „Ijeppers” oftewel deelnemende pols- stokspringers waren 11 in getal. De oude Sibade vaart was juist breed ge noeg. De polsstok had een lengte van 7 meter. De verste sprong was 9.95 m. Deze prestatie was van de bekende kaatser Jan Heeg te Oosterend. Zomersproeten. Zelfs de grootste en don kerste verdwijnen door één pot Sprui- tol. In het midden-oosten is de ontspanning echter nog ver te zoeken. De spannin gen nemen er juist toe. In Egypte zijn tot nu toe 110 men sen gearresteerd wegens het complot tegen de regering van president Sadat, dat vorige week vrijdag werd onthuld. De arrestanten zijn in hoofdzaak leden van het centrale comité van de Arabi sche socialistische unie, de enige poli tieke partij in Egypte. Verder zouden zich onder de arrestanten enkele hoge officieren van het leger en de politie bevinden. President Sadat heeft inmiddels, op Toch een Amerikaanse over winning Bij het opspuitingswerk aan de Zeebur- gersdijk te Amsterdam zijn 2& arbei ders in staking gegaan. Zij eisen een weekloos van f 65. Het werk is geheel stilgelegd. 1 Om de draad weer even op te nemen: De Amerikaanse betalingsbalans toont over het eerste kwartaal van dit jaar '•n tekort van 5,4 miljard dollar (ruim f 19 miljard). Dit tekort is bijna net zo groot als dat over het gehele jaar 1970. De oorzaak ligt voornamelijk in de enorme kapi taalsuitvoer, die in de afgelopen weken voor de geldcrisis in Europa zorgde. In de laatste drie maanden van vorig jaar bedroeg het tekort 1,32 miljard dol lar (f 4,6 miljard Bolswards Nieuwsblad X ''S' xjE&jgjgg F'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1