nota gemeentelijke W B en m herindeling GaDeShroar Een groter Bolsward niet ten koste van het platteland In Witmarsum: bank lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Wandelen in Wonseradeel Zilveren filmpjes Fan de Martinytoer Raadsagenda niniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin O vanmiddag opening nieuwe Raiffeisen- DINSDAG 25 MEI 1971 llOo JAARGANG No. 37 Hwat hat ós hjoad to sizzen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel, o 3 o 4 o 5 Dorpisine van onze provincie. 6 Herindeling primeur 7 I 8 Vraagtekens Praatplan Nief simpel Verschraling Bolsward Samenspel Wommels 3e week mei 1946 mo- Advertentieprijs: 18 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag It is lichter foarspoedich to wêzen, as de foarspoed nei bihearren to dragen. O GEMEENTE BOLSWARD Abonnementsprijs f 4.95 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS 1.628.000 1.712.000 1.751.000 1.750.000 1.685.000 Wat de situatie van Bolsward en wij de omgeving betreft, willen wij begin nen met erop te wijzen, dat Bolsward op velerlei gebied verbonden en georiën teerd is op de Zuidwesthoek. Maar niet uitsluitend! Het onderwijs in zijn vele schakeringen, de middenstand met zijn moderne en grote winkels, de banken, de industrie, het vervoerswezen, de openbare voorzieningen op gebied van 1965 1966 1967 1968 1969 1970 1 2 1.723.000 1.764.000 1.787.000 1.865.000 1.903.000 1.906.000 Indien dit inderdaad uit een diepgaanl onderzoek zou blijken, is het voor ons een vraag of Wommels in die grote plat telandsgemeente niet een duidelijk steun- Burgemeester Pieter Tjeerdsma van Wonseradeel zal vanmiddag (dinsdag) in Witmarsum het nieuwe kantoorge bouw van de Coöp. Raiffeisenbank openen. Op de foto de nieuwe bank. Foto L. Spijksma Op zaterdag 22 mei 1971 organiseerde de Culturele Commissie Wonseradeel weer een grote Wonseradeel-voorjaars- wandeltocht. De deelname aan de tocht welke gehouden werd onder auspiciën van de Noord Nederlandse wandelsport Bond stond open zowel voor groepen als individuelen. Iedere deelnemer, die de tocht volbracht ontving een medail le, terwijl de prestaties van de groepen tevens werden beoordeeld door een des kundige jury. Er werden fraaie prijzen beschikbaar gesteld voor de verschillen de categorieën. Iedere groep ontving bo vendien een beoordelings-diploma. De Blauwpoortsbrug is thans geheel in orde. Hierdoor is de scheepvaartbelem- mering weggenomen. Het oorlogsmonument op Kornwerder- zand onthuld. Minister Van der Leeuw eerde namens de regering en legde eeh krans. De oudste inwoner van Korn- werderzand legde namens de bewoners een krans. De heer C. Houtsma was 25 jaar lenaar van de Huinzer polder. Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Als tijdelijk wethouder van de gemeen te Bolsward is benoemd de'heer J. Hee- res. punt zou moeten blijven. Als deze vraag bevestigend zou worden beantwoord blij ven wij wel van mening, dat verschil den gebracht, ofschoon dit voor Bols ward zijn georiënteerd onder het terri- toiy van Bolsward zouden moeten wor den gebracht, ofschoon dit voor Bls- ward aan kilometers wegenonderhoud meer zou kosten dan de opbrengst van de uitkeringen uit het gemeentefonds, door stijging van het aantal inwoners. Nogmaals, wij zitten er niet op te wach ten, maar bestuurlijk gezien, en in het belang der inwoners, ozu het ons in ziens een bevredigender oplossing zijn dan het nu is. Overigens wijzen wij de door de com missie gestelde grotere indeling niet af, maar plaatsen er wel een vraagteken bij. Een groter vraagteken plaatsen wij bij de oplossing voor de oever-recrea- tiegemeente langs het IJsselmeer. Of schoon we begrip hebben voor het heb ben in één hand van de gehele IJssel- meerkust en het belang van een forse re gemeente Workum met plm. 14.00 inwoners, is de verbondenheid tussen b.v. Makkum en Workum, beduidend minder dan tussen Makkum en Bols ward. Om over de verbondenheid van Makkum enerzijds en Staveren, Hinde- loopen of Koudum anderzijds maar niet te spreken. Een vraag is, of de bestuur baarheid van deze langgerekte gemeen te niet te veel geweld wordt aangedaan ten behoeve van de belangen van de IJsselmeer-recreatie. De uitslag van de le verkiezingen na de oorlog lieten te Bolsward weinig ver schuivingen zien. De tussen haakjes ge plaatste cijfers geven de aantallen stem men van 1937, dus die van 9 jaar ge leden. Gestemd werd als volgt: PvdA 1016 (1054); RK Volkspartij 1245 (1171); ARPartij 56 (537); CHU 507 (447); Partij v. d. Vrijheid 97 (98); Communisten 209 (37); Portestantse Unie 34 (-); Staatk. Geref. Partij 3 (1) De grote winnaar was dus de CPN. (Voor de vergelijkende cijfers van de PvdA werden de totalen van de SDAP, Vrijz. Dem. Bond, en Chr. Dem. Unie van 1937 opgeteld). In de Zuidwesthoek zouden er geluiden zijn, om dit onderzoek aan te grij pen als een tegenrapport tegen de her- indelingsplannen. Al deze verschillende intenties geven onze gemeente geen ga rantie voor 'n doelmatige uitdieping van de problemen rondom het herindelings- plan van de provinciale commissie. Re den, waarom wjj uw raad voorstellen voorshands nog niet mee te doen, maar aan Ged. Staten te vragen, een goed wetenschappelijk onderzoek wel te willen bevorderen. Zo mogelijk in sa menwerking met de afd. Friesland van de Ver. van Ned. Gemeenten. De kans op een samenspel lijkt ons nog niet tot de onmogelijkheden te behoren. Niet t® groot Natuurlijk heeft deze stelling wel zijn begrenzing en mag de afstand bestuur- den-bestuurders niet te groot worden. Het indelen in te grote gemeenten is dan ook in Friese verhoudingen onge wenst. De onderlinge betrokkenheid op sociaal, maatschappelijk, recreatief en cultureel gebied moet bij het creëren van nieuwe gemeentegrenzen nauwlet tend in het oog worden gehouden. Bij ons bestaat de indruk, dat de com missie hierin op enkele uitzonderingen na redelijk is geslaagd. In onze provincie blijkt dat o.a. door de vele gemeenschappelijke regelingen, die de doorzichtigheid van het beleid voor de gemeenteraden, laat staan voor de gewone burger, bepaald niet bevorde ren. Ook bestaat bij kleine gemeenten, vooral onder de druk der ontvolking, de neiging om regio-belangen te be zien vanuit het eigen belang voor elke gemeente, hetgeen remmend werkt op een snelle uitvoering van regionale plan nen. Dit euvel zal door een herindeling niet geheel worden ondervangen, omdat uit diverse reakties op het plan tot herindeling, het z.g. dorpisme sterk naar voren is gekomen. Toch kunnen wij ons niet onttrekken aan de indruk dat voor de bevolking de lokale gemeenschap en haar verzorgingsniveau sterker spreekt dan de vraag, hoe zij bestuurlijk is in gedeeld. Al te grote gemeenten zouden met na me in de Zuidwesthoek en in het gebied ten Noorden van Bolsward door de ge ringe bevolkingsdichtheid en het uitge strekte platteland tot een verschraling kunnen leiden. Daarbij rijst bij ons de vraag, of het standpunt van de com missie, dat in elke gemeente minstens een grotere kern zou moeten liggen, wel als sterkste uitgangspunt onder al le omstandigheden moet worden gehan teerd. Dit speelt met name in het centrum IT BILANGRYKSTE PRODUKSJE-APPARAET Elk, dy’t om him hinne sjocht, hat wol gauris merkbiten, dat by in foroaring fan boer, meast by dy fan heit op soan, de fébisetting wizige wurdt. Hie heit in bipaeld skema fan buork- jen: safolle melke kij opsette, safolle yn it lan, safolle hokkelingen en safolle keallen hélde, soargje, dat er genöch hea yn ’e golen kaem, leafst hwat oer- halde, foldwaende weide foar jong en did en al dy bilangrike dingen mear, de soan of opfolger seach alles faken- sport, ontwikkeling, cultuur en socia le begeleiding, dit alles maakt Bols ward tot een centrum voor een wijde omgeving, en niet alleen in zuidelijke richting. Ook vele dorpen van Wonseradeel, Hen- naarderadeel en Wymbritseradeel heb ben nauwe relatie met Bolsward en om gekeerd. Wij betreuren de tegenstelling stad-platteland, en hebben het tegen overgestelde steeds gepropageerd. Bols ward kan niet leven zonder een bloeiend achterland en die bloei is voor onze stad een levensbelang! Bij gewestvor- ming met absolute grenzen, zou de aan sluiting van Bolsward bij de Zuidwest hoek een te eenzijdige begrenzing be tekenen, en voor ons onaanvaardbaar zijn. In het praatplan van de provinciale commissie is de gemeente Bolsward uit gebreid met een serie dorpen en bijbe horend grondgebied van de omliggende gemeenten. Vooropgesteld zij, dat Bols ward hierom niet staat te trappelen. Be stuurlijk gezien heeft het hebben van één kern in de gemeente vele voorde len. Bovenben is het grondgebied van Bols ward toereikend voor de groei in de ko mende jaren. Binnen ons eigen terri toir kan Bolsward uitgroeien tot plm. 20.000 inwoners. Toch hebben we be grip voor het standpunt der commissie om de dorpen, die geheel of grotendeels op Bolsward zijn georiënteerd, in het bestuurlijke geheel op te nemen. Een vraag is echter, of het uitgestrekte plat teland ten Noorden van Bolsward met de aansluitende gemeenten Baardera- deel, Franekeradeel en Rauwerderhem, niet beter gediend zou zijn met een ei gen bestuursapparaat. Dat de herindeling vooraf moet gaan aan de gewestvorming, is voor ons een duidelijke zaak. Een ieder, die de voorgeschiedenis en de totstandkoming van „Zuid-West Friesland” als gemeenschappelijke re geling van 13 gemeenten van nabij heeft meegemaakt, zal dit onderschrij ven. ’n Regeling zonder veel inhoud, was voor sommige gemeenten aanvankelijk nog te veel binding, en was een bewijs, dat men in dit gebied nog geenszins rijp is voor gewestvorming. Overigens is na alle publikaties en inleidingen van Staatssecretaris Van Veen ons nog steeds niet duidelijk hoe gewestvor ming zonder een vierde bestuurslaag mogelijk moet zijn. Hoe dat ook zij, voor gewestvorming echter zijn voorshands vrijwel gelijkwaardige gemeenten een noodzakelijke voorwaarde. Gewestvorming als alternatief voor ge meentelijke herindeling lijkt ons met name voor de Zuiwesthoek van Fries land van ook geen alternatief'. Yn dizze tsien jier is it tal melkekij mei 15 pet. tanommen. Dizze gemid delde stiging oer it hiele lan wie yn Fryslan 17 pet., dus ryklik safolle, ek op de lichte grounen wie der in ster kere stiging, omt hiel hwat boeren dér de bou omlein hawwe ta greide. Der stiet foaroer dat yn Noard- en Süd- Hollan alhiel gjin stiging mar in sak- jen konstateard wurde moat. Dat sit him hjiryn, dat yn dy beide provinsjes folie mear lan foar stêds- en yndustryütwreiding brükt is as hjirre. Yn Süd-Hollan is dertroch yn tsien jier 20 pct. fan it boerelén oan de bouwe rij to’n offer fallen, yn Noard-Hollén sa’n 15 pet. It swiertepunt fan de molkeproduksje komt hoe langer hoe mear to lizzen yn de provinsjes Gelderlan, Brabén, Oer- isel en Drinte. De tiid, dat de sangrou- nen fier efteroan kamen is lang foar- by. De moderne methoades bringe har ren der fan jier ta jier fierder foarüt en mei klimaet en grounsoart binne hja better geskikt foar de moderne stê.1- methoades as klaei en feangroun. Der- neist fynt men yn dy sénhoeken en ri vier klaeigrounen ek folie mear nestfé. Stiet Fryslan mei 27.000 weid- of mest- fé to boek, allinnich yn Gelderlan rin- ne 235.000 fan dizze groep. En de fleis- prizen, binammen fan dizze bisten wie- ne de léste jierren tige goed. Beide forskynsels binne de oarsaek, dat it tsjintwurdich mei de keallen ek hiel oars giet as yn it foarige. Seach men doe yn de iere maitiid gans nofteren keallen op 'e merk, dat is nou finael oars. Nofteren keallefleis is net mear to bisetten, hwant hja wurde praktysk allegear fierder opkweekt. Tsien jier lyn waerden fan de 1.700.000 kealtsjes 300.000 nofteren slachte, wylst yn it ófroune Jier fan de 2.026.000 mar 40.000 mear dy wei opgiene. Mar meastkeallefleis is in folie greater arti kel wurden. De 340.000 mestekeallen fan 1961 wiene yn 1970 ütgroeid ta in tal fan 860.000 stiks. It is dan ek neat gjin wünder, dat hiel' hwat boeren har tinzen gean litte oer de mooglikheit mear kij to hélden. In melkekou mear bitsjut ommers op it heden 2000 goune, bruto, mear. Soe de kans bistean hwat mear lan to krijen en binammen op in geskikte wize mear stalromte to meitsjen, leafst beide, dan soene de measte boeren dy kans mei bei de hannen oangripe. Mar dér sit it meast op fêst en dêrom is it min to bigripen, dat de regearing, dy’t de minsken foar- haldt, dat hja nei greateër bidriuwsien- heden ta moatte, op dy beide punten it sa lizze lit. Of soene de struktuer- plannen fan dr. Mansholt yn de kom- mende jierren nou einlings fortuten dwaen? Tj. de J. Reden, waarom wtj met klem zullen aandringen op het openen van bespre kingen, die hiertoe kunnen leiden. Tot slot nog een algemene opmerking. Her indeling is geen simpele zaak. Toch is haast geboden. Wil Friesland vooruit, en met name de Zuidwesthoek en het gebied rondom Bolsward, dan is een fun dament van levenskrachtige gemeenten noodzakelijk, en moet met de herinde ling ernst worden gemaakt, en met spoed. tiids hwat oars. Der koene wol mear kij hélden wurde, neffens him, hwat mear kunstmest struije, faker meane, mear koartfoer brüke, de hokkelingen by in oar en soksoarte dingen mear. Hwat mear risioko hwat mear aven- tuer fynt men mear by boeren om de tritich hnine dan by dy om de sechtich hinne, hja binne minder krekt faeks, hja hawwe minder gefoel foar tradysje en gauris mear leard hoe 't oaren it dpgge. Har oplieding hat oars west, hja binne trochstrings op Lénbouskoalle en mei mear dingen op ’e hichte rekke en lit üs derby sizze, de hiele tiid is ek oads. Alle forhaldingen binne wizigegjin heit hat ea meimakke dat de molke 40 sin ten opbrocht, wol 4 en minder. Mar ek gjin heit hat timmerman en ferver yn it forline ea 13-14 goune de ure üt- bitelle, plus 14 pet. BTW. Ik neam hjir mar in hap en in snap fan de greate foroaringen dy’t de léste tsien jier oer üs komd binne om oan to jaen, dat it hiel forklearber is, dat de jonge boer oars buorket as syn heit of foargonger. Dat is yn Nederlan ek goed to merkbi ten. Lit üs earst ris bisjen, hoe’t it yn de léste tsien jier gien is mei de melke kij, de grounslach fan it greidebidriuw hjir yn dizze omkriten. Wy krije dan dit listke: 1960 1961 1962 1963 1964 Makkum Bovendien is de industriële ontwikke ling van Makkum en van Bolsward niet incidenteel te zien, maar een duidelijke aanzet van de ontwikkeling, die zich langs de gehele Rijksweg 43 manifes teert. (Zie in dit verband de industriële ontwikkeling van Makkum, Bolsward, Sneek, Joure, Heerenveen en Drach ten, een groei die méér aansluit aan een natuurlijk gegeven van goede verbin dingen, dan aan het geplande regionale industrialisatiebeleid). Deze ontwikke ling zou kunnen leiden tot de stelling in het rapport van Sudergoa, dat de in dustriële ontplooiing zich in de Zuidwest hoek zal concentreren in de streek Mak- kum-Bolsward-Sneek en in de lijn Lem- mer-Joure, waarbij deze beide lijnen te vens de begrenzing van de Zuidwesthoek zouden vormen. In deze gedachten-we- reld zou het gebied binnen deze indus- triestroken meer op recreatie- en woon gebied ingesteld moeten worden (Zuid westhoek meren en Gaasterland). Bij een dergelijke ontwikkeling komt de vraag naar voren, of mede gezien de huidige georiënteerdheid van Makkum op Bolsward een bestuurlijke indeling bij Bolsward niet meer voor de hand zou liggen dan bij Workum. nVraag waar op wij geen definitief antwoord dur ven geven, maar die wel een verdere studie waard is. Bij deze studie vragen wij met nadruk betrokken te worden in een vroeg stadium. Immers zal het vast stellen der toekomstige gemeentegrens van Bolsward bepalend zijn voor onze plaats in welk gewest dan ook. Bols ward steunt op haar omgeving, en meent ook deze steun omgekeerd te moeten ge ven. Alleen een verantwoorde beslis sing kan worden genomen na verdere uit dieping van alle facetten, die ook voor de omliggende gemeenten en hun bevol king van levensbelang zijn. Indien no dig zien we graag uitbreiding van Bols ward, maar niet ten koste van het platt land. Eerst na onderzoek en goed over leg met omliggende gemeenten en hun bewoners, kan hierover naar onze me ning worden beslist. Bij het verzoek van Gedeputeerde Staten om reaktie op het praat plan van de Prov. Commissie inzake een nieuwe bestuurlijke her indeling willen wij ons bepalen tot enkele hoofdlijen, om daarna en kele vragen te stellen over de ideeën der commissie rondom de po sitie der gemeente Bolsward en omgeving. De uitgangspunten van het rapport spreken ons wel aan, aldus B. en W. in de nota aan de raad der gemeente Bolsward, betreffende het plan tot gemeentelijke herindeling in Friesland, dat wij hier verder laten volgen: Ze schrij ven aldus: Nu de veelheid van taken voor de gemeenten hand over hand toeneemt, zal het aantrekken van deskundige medewerkers, zowel ambtelijke als bestuurlijke, bij kleinere gemeenten een steeds groter probleem worden. Hierdoor neemt de behoefte naar grotere eenheden voortdurend toe. De voorzitter van de raad der gemeente Bolsward heeft de I k raadsleden uitgenodigd tot het bijwonen van een openbare ver- gadering, welke zal worden ge- houden op heden dinsdag 25 mei I 1971, ’s avonds te 19.00 uur ten Jstadhuize. De agenda luidt als volgt: Notulen. Ingekomen stukken en mede delingen. Voorstel van b. en w. tot het aangaan van een geldlening. Voorstel van b. en w. tot het aanvragen van ruilverkave ling. Voorstel van b. en w. tot rui ling van landerijen. Voorstel van b. en w. tot het verlenen van een extra kre diet voor de openbare lagere school. Voorstel van b. en w. met be trekking tot de herindeling van gemeenten in Friesland. Voorstel van b. en w. tot het verlenen van ontslag aan gemeentepersoneel. Bolswards Nieuwsblad Praatplan Dit praatplan zal zijn vervolg vinden in een meer wetenschappelijk onder zoek. De vraag is echter, of het on derzoek van de Vereniging van Neder landse Gemeenten, afd. Friesland wel met de juiste intenties door alle part ners wordt voorgestaan. In Zuidoost Friesland acht men dit on derzoek gewenst i.v.m een verdere sa menwerking tussen een aantal, op zich zelf levenskrachtige gemeenten. In de Kleibouwstreek was dit onder zoek gewenst in verband met het ach terblijven van de economische ontwik keling van dit gebied. 5- x

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1