Bolsward genuanceerd her over indeling de week De foto van Gahe Skroar o Vragen over brandkranen rondom de Barber Yntjesstraat De hot-pants van Beernink en de slachtersjonge van Palstra Pinksterfeest Gouden filmpjes H Hwat nat r 4 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND JlOe JAARGANG No. 37 VRIJDAG 28 MEI 1971 r Wymbritseradeel, RAAD BOLSWARD Gewestfoarming Ündersyk Ze venmij Islaarzen I^>f Fraechteken Missing link Herindeling Geen getrappel üs hjoed to sizzen Zoethoudertje Slurf Eigen stijnpunt 4e week mei 1921 t Antikiteiten J.S Recreatie To min De hot-pants Mars wal Geen heil in 2e hearing aan Ox- vervolg op pagma 2) Advertentieprijs: 18 et. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 4.95 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Hoewel Bolsward nog niet in het be zit is van een zweminrichting heeft zich toch door de heren H. Jorritsma, E. Statema en F. Boermans een commis sie gevormd voor het organiseren van een zwemwedstrijd. a. Gewestfoarming takeld as de need- saek der ta bliken docht en as it kin dan Frysl&n ien gewest (hwat it nou ek al is). c. Om üs kin Boalsert bliuwe hwat it is, eventueel mei hwat lytse korreksjes. Houen zo De heer Siegersma: Inderdaad, het voor beeld van de meren is niet geheel juist. Deze zijn vanuit Bolsward ook moei lijk bereikbaar. Ik zou zeggen: Houen zo, we kunnen er toch weinig of niets aan veranderen. De hear Brattinga: It is wol wis, dat wy der net foar wei kinne, mar wy ha to min gegevens. Yn elk gefal mei it net gean to’n koste fan it plattelan. Lytse douwen bringe soms wichtige tyn- ge oer. Pinkster lichtende dageraad Naar de liefde zonder haat Tongen van een hoger geest Brachten u het Pinksterfeest. ’t Werk der geest is niet te keren De ontering uit hoger sferen Waard vandaar met stille kracht ’t Mensdom heffend uit de nacht. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) b. Gjin jild en tiidforgriemen troch as 6fliedmanoeuvre in stzdzje op to dragen oan de For. fan Nederlfinske gemeen ten. Bolswards Nieuwsblad Het leek aanvankelijk, dat de raad met de bekende zevenmijlslaarzen langs de agendapunten zou stappen. In een mum van tijd was de grootste helft van de agenda afgewerkt. Voordat deze aan de orde werd gesteld verontschuldigde bur gemeester J. M. A. Mulder zich hoffe lijk voor het feit, dat hij het startsein pas kon geven, toen de zandloper al twintig minuten leeg was. Hjj deelde mee dat de heer Rooda wegens keel ontsteking absent moest zijn. Indien hij dit verslag mocht lezen, zo wensen wij hem van harte beterschap. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat C. de Gelder, meer bekend onder de naam van Had-je-me-maar zijn benoeming tot raadslid niet heeft aanvaardt. Een gelukkig besluit. Zijn zetel in het plant soen aan het Rembrandplei npast hem beter dan die op het Prinsenhof. Het slachtoffer bleek toch nog meer gezond verstand te bezitten dan de 14000 dwa zen, die hem kozen. Clemencean, die een bezoek ford zal brengen, zal daarna met Clau de Monet, de 80-jarige schilder een be zoek aan ons land brengen om er de doeken van Rembrandt en Frans Hals te zien. Moat it dus, dan pleitsje wy mei b. en w. foar it opnimmen fan plakken as Wytmarsum en Makkum, om üs ek Wommels, Easterein, Nijlan. Binammen hat it syn foardiel, dat siz mar de mars wal fan it takomstige marreplan, de natuerlike grins fan Boalsert wurdt mei oan de sékant süd noch it iepenloft- museum Piaem en noard it forrin fan de aide Marne mei Surch dus noch by Boalsert. Dit hat dan dit foardiel, dat De voorzitter beantwoordde de sprekers uitvoerig. Ged. Staten wensen voor 1 juli een voorlopige reactie. In diverse plaatsen zijn hearingen gehouden. In Bolsward is deze niet geheel tot zijn recht gekomen. B. en w, zagen geen Als rustpunt voor het ziele-leve® Is de Pinkstergeest gegeven Niet te koop voor geld of goed Door geweld of door het bloed. De heer Van Dalen (pvda) had ver wacht, dat de goedkeuring inzake de transactie met de scheepswerf Ypma inmiddels zou zijn goedgekeurd. Nu dit nog niet het geval was, vroeg hij zich (af of de realisering van het uitbrei dingsplan niet in de knel kwam. De voorzitter kon hem geruststellen. Er is nog nader overleg geweest op enkele punten. Van de zijde van Ged. Staten werd meegedeeld, dat de goedkeuring nog deze week zou afkomen. De voorzitter sprak wel geen geheim taal, maar het publiek en de pers be grepen er weinig van toen de voorzit ter ta aanvulling op de voorstelde deel neming aan de ruilverkaveling Noord- Wonseradeel voorstelde het goed te vin den „dat de onderste slurf groen ge kleurd werd”. Toen er vraagtekens op de voorhoofden kwamen haalde hij een kaart te voorschijn en wees op de land tong tussen de Marne en de Rijksweg It binne charmante, soms hast idyllyske antikiteiten, mar lije oan bloedearmoe- de. Greatere gemeenten Boalsert stiet mei syn amperoan 10.000 ynwenners bislist net ünderoan yn de rige ha wol mear earmslach. De fraech riist wol oft, nou’t yn de rin fan de jier- ren bipaelde taken, dy’t earst gemeent- lik bihertige waerden al of net via mienskiplike, yntergemeentlike regelin gen, stadichoan groeid binne nei foar- sjenningen op provinsiael niveau of der op natuerlike wize fierder hinnegroeije sille (ik neam elektdyske-, wetter-, gas- forsjinning, milieubihear, óffier reini ging, sintrale wenweinekampen, idem autotsjerkhgven, soasicale wurkpleat- sen, fleiskeuringstsjinsten, mienskipli ke subsydzjes) it net mooglik wurdt gemeenten fan by de likernóch 10.000 ynwenners yn aide of hwat oanpaste foarm bistean to litten om de rest fan de taken, en eventuele nije seis yn ’e ta- komst to bihertigjen. Ommers de meas- te mienskiplike regelingen binne yn ’e praktyk üntstien en foldogge oer it al- gemien goed, allinne it wurdt hwat in tizeboel as men de iene kear de rjoch- ter buorman oanspant, dan wer yn 'e kompe docht mei de lofter. Lykwols it goede, dat wy ha, moatte wy daliks net forsmite, as wy net wis binne, dat hwat wy der foar yn it plak krije, better is. Omt tige spesialisearre dieltaken fan in bipaelde regio hjir lang net dy klam ha as b.g. yn de Rijnmond (op him- sels ek al net in sukses) sprekt de ge westfoarming üs net bot oan. De need- saek sjogge wy der net fan yn, of it soe al wêze moatte dat it gewest Fryslên him tonei mar rédde mei de mienskip like subsydzjes oan gewestlike saken as Frysk Orkest, Frysk Museum, Kul- tuerried, Noarder Kompagn., C.B.D. ensfh. Oars kriget men licht gewesten yn it gewest en de düdlikheit, dy’t men neistribje wol, wurdt der dan bislist net greater op. In ündersyk fan de For. fan Neder- lanske gemeenten ha wy net de measte fordüsje yn en der dus gjin forlet fan. De konklüzjes sille lytse gemeenten, dy’t har bidrige fiele it like min mei iens wêze, as de einkonklüzje yn har nei- diel ütfalt, as dat hja nou al iggewear- je tsjin bipaelde suggestjes fan it praet- plan. De foründerstellinig, dat somlike gemeenten dit ündersyk oangripe wolle om in tsjinplan op to stellen, dat har mear lelt, is uzes ek. De nota fan b. en w. nopt fierdersoan noch wol fraech- tekens op. Dy is neffens üs ek to min origineel fan opset en ynhald. Inkelde prachtige folsinnen blike by neijer yn- sjen praktysk sitaten fan oaren to wê- zen. De ynspraek fan de bifolking klinkt to min troch. Nou kinne b. en w. wol krokedilletriennen skrieme, dat de hea ring to Boalsert doe praktysk mislearre is, mar tsjin dy proseduere in pra ten yn ’e romte, sünder dat b. en w. en/of de rie earst düdlik in stanpunt ta diskusje steld hiene ha wy doe al biswier tsjin makke. It wie doe noch to ier, to ünryp, noch net genöeh yn ’e publisiteit, it folk wie der noch net ge- nóch mei konfrontearre, seach doe de draechwiidte noch net. B. en w. rnoas- ten nou yn de nota wol op eigen wjok- ken fleane, mar komme mar amper fan ’e groun. Dêrtroch is har forhael ek hwat to ünwis, suver tsjinstridich soms. Hoe’t wy der seis under steane? Bop- pe ha wy al neamd, dat hoe’t it üs ek üt histoarysk en folkloaristysk stan punt muotje moat: stedtsjes as Hyl- pen, Starum, Sleat binne tofolle Ma- durodam om der yn alle eamst in eigen apparaet op nei to haklen. De proble men binne der al gau: in tegel dy’t forsakke is en ta pealtsje, dat bryk stiet. Hoe dan ek, der sil in oplossing foar komme moatte. Boalsert sjogge wy wol takomst yn. Der soene om it territoir öf to rounjen wol hwat pounsmjitten by kinne, mar dit hoege gjin doarpen to wurden. Moat dit perfoarst él, mei alle neden en noeden der oan forboun b. en w. neamden al it doarpisme en it liket üs hwat twaslachtich om de typyske sintrumfunksjebilangen fan de stêd to tinken en tagelyk om de ty pyske plattelönsbilangen dan moat it net wurde in stêd mei in pear üt- buorrens as Hichtum, Skettens, Longer- hou en Eksmoarre, mar moat it plat- telan ek qua ynwennertal en hopelik dus ek fortsjintwurdige yn"de ried yn de nije situaesje genöeh tsjinwicht ha en in hén om in füst meitsje to kinnen. De heer S. Palsma (kvp)Ook door on ze fractie is de nota van b. en w. door genomen. We kunnen er voor een groot gedeelte in meegaan, al meent onze frac tie wel dat men met <üt praatplan in het duister blijft tasten, al zijn ook wij niet enthousiast over de studie van de Ver. v. Ned. Gemeenten. Iedere gemeen te zal zijn eigen voordeel blijven zoe ken. Is het wel juist, dat men een ge deelte van het platteland bij de stad wil voegen. Ook het platteland wil zich zelf blijven. Als grootste bezwaar is ech ter, dat onze aandacht door d!it praat plan van de eigenlijke problemen wordt afgeleid. We warden er mee zoet gehou den, maar dit zijn de eigenlijke proble men van het Noorden niet. We moeten meer met het westen worden gelijk ge steld en dit verlangen wil men door dit praatplan naar de achtergrond druk ken. We worden tot proeftuin ge maakt. Overigens kunnen we wel mee gaan met de suggestie Makkum bij Bols ward te voegen. Men kan echter alleen maar een verantwoord besluit nemen als men dit neemt in overeenstemming met de bevolking. Als wij willen anex- eren, moeten we de bevolking eerst ter dege horen. We moeten geen conclusies trekken buiten de betrokkenen om. Tenslotte voerde de heer Palstra een origineel beeld ten tonele. Hij vergeleek Friesland met „un hon, dy’t un bonke fan ’e slachtersjonge krijt, su fan: Dêr hon, hest un bonke! Dan is ie weer efkes stil”. De hear Tilstra (ar): „Ik ha noch wol in pear fragen. Leit it yn de bidoellng dat dit rapport nei Deputearre Steaten giet? Ik kom ta de konklüzje, dat it noch ien great fraechteken is. Lyk as de hear De Jong al oanjown hat, sprekt it rapport himsels ek tsjin. En it eta- risseltaet is dat b. en w. op neijere stüdzje oansteane. Wy binne dus noch like fier. De heer S. Siegersma (pvda). Als laat- spreker heb ik het vrij gemakke- plaats van de laatste vergelijking bleek de minister te hebben gezegd: „Om er toe over te gaan” (n.l. tot het dragen van hotpants en tot gewestvormtag) „is een behoorlijke brok mentaliteitsveran dering nodig,” hetgeen toch wel iets an ders is. Neen, heel nederig aanvaard Heeft het uw horizon geklaard Uw gezichtslljn uitgebreid Liefde voor uw naaste geven Egoïsme aan de kant Rijkt elkaar de broederhand. d. Moat der sanedich al heryndield wur de, dan binammen Boalsert net ynslu- te, mar iepen lizze nei it westen. Rekrea- tive, yndustriële en havenbilangen foanhje dan in gaedlike lykwicht tsjin dy fan de 5.1de stêd. De heer E. S. de Jong repliceerde door uit het hoofd minister Beernink te ci teren: Gewestvormtag en hot-pants heb ben eigenlijk toch wel iets gemeen. Bei de zaken zijn nieuw, uiterst actueel en het heeft weinig om het lijf. Dit laat- iste vond de voorzitter van Zijne Ex cellentie nogal vreemd, niet zozeer wat de hot-pants betreft, maar wel wat be treft de gewestvormtag, die immers juist door het ministerie van Binnen landse Zaken wordt gepropageerd. De heer De Jong herstelde zijn feut, ta- Oan de iene kant roppe hja selsbi- wust: Bolsward staat er niet om te trap pelen. En letter: Nogmaals, wij zitten er niet op te wachten. En: Boalsert hat romte genöeh om op eigen hiem üt to dijen ta 20.000 ynwenners. Oars sein: Wy ha gjin forlet fan heryndieltag. Mar eame oars léze wy: Er is haast gebo den. Met de herindeling dient ernst te worden gemaakt en met spoed! Oan de iene kant dus: it hoecht om üs net, oan de oare kant: it is needsaek en aven- searje! Dat liket üs op syn minst hwat twaslachtich. it buordtsje Bolsward-Boalsert by Bré- sündyk set wurde kin en Boalsert dus de earste Fryske gemeente is, dy’t men Zt HollAn wei btanenstrüst. Oft de ófslütdyk dan to forgelykjen is mei de geweerloop dy’t üt it Heitel&n wei rjochte is op de kop fan Noard-Hol- lan of mei ta nawlestrtag, dy’t Fryslan forbynt mei it waerm klopjende hert fan de randstad yn it westen, wolle wy graech yn it midden litte. Koart sein binne üs konklüzjes dus: Tegen W. K. te Bolsward, die te Hart- werd op de hondekar reed, nu f4 of 4 dagen geëist. De verbalisant ver klaarde het zelf gezien te hebben. W. K. had verstek laten gaan. De vorige maal verklaarde hij dat het op een reed buiten het dorp was geweest. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en stond, ziet men nu de woningen van de familie Waltaga, mevr. Bosch, Johs. Couperus en H. Wander. Deze zijn des tijds gebouwd door Johannes Jorritsma De Groot vader van de huidige aan nemer Jetze Jorritsma. Daarnaast Jo han Bolta ta wat voorheen ta de oud heid het toenmalige klooster moet zijn geweest. Later werd het een herberg. De stads- en dorpskroniek van dr. G. A. Wumkes vermeldt: Op 15 nov. 1859 verkoop van het sedert meer dan zestig jaar tot uitspanning veel bezochte kof fiehuis. Het klein klooster met kolf en kegelbaan bij de St. Janspoort aan de stadswal te Bolsward door Gebr. H. en S. Meijer met de dood ontruimd. Bij het overgaan in andere handen zal de naam Klein Klooster, wel veranderd zijn ta Amicitia bij vele oud-Bolswar- ders nog wel bekend. Denk maar aan het feit dat Looiersbuurt bij de oude ren altijd nog Amacitiathuta wordt ge- jnoemd. Toegegeven dat de foto niet al te scherp is, meenden we hem toch te moeten plaatsen, temeer nu juist dezer dagen iemand ons verzocht een foto van Ami citia op te willen nemen ta het Foto boek van Bolsward. Dit zal waarschijn lijk moeilijk gaan, daar de lay-out hiervan reeds is gemaakt. heil ta een tweede hearing. De heer E. S. de Jong lijkt het ta grote lijnen wel met b. en w. eens. In de gemeenschap pelijke regelingen zien b. en w. toch wel bezwaren t.a.v de democratie. Het maakt het beleid niet doorzichtiger, vooral als lukraak links en rechts con tacten worden gezocht Ook zijn deze re gelingen te vrijblijvend. Dit holt op den duur de autonomie uit en daarom kle ven er aan het systeem wel bezwaren. Inzake zijn gedachten over de gewest vormtag zijn b. en w. het wel met de heer De Jong eens. Ook de provincie is er niet gelukkig mee, maar wordt er nu eenmaal mee geconfronteerd. Als we ons er niet op bezinnen, wordt het ons opgelegd. De tegenstelling die de heer De Jong meent te ontdekken, evenals de heer Tilstra, is toch niet aanwezig. Het gaat ta de nota duidelijk om twee za ken. De herindeling ta zijn algemeen heid is urgent. Hiermee dient inder daad haast gemaakt. Maar wat Bols ward betreft, die zit niet om vergroting te springen, al zijn enkele plaatsen rondom Bolsward duidelijk op de stad georiënteerd. Aan de heer Tilstra kan worden geant woord, dat b. en w. de reactie van de raad hebben willen afwachten alvorens de nota aan Ged. Staten te verzenden. Als de heer Palstra meent, dat het praatplan een zoethoudertje is, heeft hij het mis. Het komt niet van Den Haag, maar van Friesland zelf en wel op ver zoek van de Prov. Staten. De gewest vormtag komt wel van de rijksoverheid. Deze twee zaken moeten elkaar niet doorkruisen en daarom willen b. en w. voorrang geven aan de herindeling. Als de heer Siegersma recreatie aan het meer of de meren wil hebben, be denke hij wel dat men dit slechts ta het Zuidwesten zou kunnen doen en dan zou men toch een gemeente als Workum tekort doen. Trouwens het is geen slechte gedachte de Friese me ren in de Zuidwesthoek in een belan- gengemenschap, b.v. de gemeente Sneek bijeen te brengen. Hierna kwam de bottle-neck van de (agenda aan de orde, het rapport van b. en w. betreffende haar visie op de gemeentelijke herindeling (zie voor de tekst het rapport ons hoofdartikel van j.l. dinsdag). Behalve de heer Borggre- ve (wd) voerden alle fractievoorzitters hierover het woord. De spits werd af gebeten door de heer E. S. de Jong die zijn zienswijze namens de fractie van de CHU naar voren bracht en zijn be toog mede ten behoeve van Ged. Sta ten en de notulist op schrift had ge steld. Hij sprak als volgt: Mei de doelstelling fan de nota (it pe tear to bihetaen ta de haedsaek, om dan omtinken to jaen oan de posysje fan Boalsert en neiste omkriten) binne wy it wol lens. Dat jildt ek oangeande de ütgongspunten fan it rapport yn safier lytse gemeenten fan ünder de tüzen of fan ta pear tüzen ynwenners yn de struktuer fan dizze tiid net mear passe. ste spreker heb ik het vrij gemakke lijk. Ik kan mij grotendeels bij de an dere sprekers aansluiten. Bolsward kan zich niet uitbreiden zonder ook een stuk recreatieve bestemming te krijgen het zij IJsselmeerkust of langs de meren. Had de heer H. H. Brattinga (kvp) ta een vorige vergadering nogal kritiek geuit op het beleid van de heren Wees huisvoogden, voor die van het St. An- thonygasthuis had hij niets dan lof voor de wijze, waarop deze wilden meewer ken aan landruil. „Ik bin bliid myn weardearring ütsprekke to kinnen.” De hear E. Tilstra (ar-: Ik bliid, dat de ruil mei tichte beurzen barre kin. Ik bin der tige erkentelik foar. De voorzitter beaamde dit. Hij deelde mee, dat het vrij moeilijke onderhande- lingen waren geweest, maar dat men na goed overleg tot een bevredigend re sultaat was gekomen. Deze foto dateert van omstreeks 1900- 1901. Het stelt de voormalige Baglj- ne Kapel van het Ursulinen klooster voor. De Ursulinen werden ook wel de grauwe bagijnen genoemd. Dit klooster dat eens stond aan wat nu Het Plant soen heet, is reeds in 1580 gesloten. Daarna is dit gebouw voor vele doel einden gebruikt. In de Franse tijd is de cavalerie er ta gelegerd geweest. Dat zal wel de aanleiding geweest zijn, om het later de Barak te noemen. Ook de Gebroeders Halbertsma maken in hun Rimen en Teltsjes gewag van dit gebouw, n.l. als vergaderplaats voor het Nut van het Algemeen op de lang gerekte zolder. Op deze zolder hingen tot de afbraak ta 1901 of 2 volgens overlevering de geraamten van een man èn vrouw, naar het verhaal wil, valse munters levend ta de kaken de olie verbrand. Ook heeft men er wel tentoonstellingen ta gehouden. Maar meestal werd het gebruikt voor vlas braken. De heer Johs. Couperus, die ons deze foto ta handen speelde, is nog ta het bezit van enkele stukjes zandsteen, althans een fragment van een gotisch boogvenster, bij graafwerk gevonden. Loopt men het plantsoen door dan zal men van dit allés weinig meer herken nen. Op de plaats waar eens de Kapel ter hoogte van de watertoren, welk gedeelte (slurf) alsnog zal worden op genomen ta de reeds geplande ruilver kaveling. Om de publieke tribune niet nodeloos langer te laten wachten, maan de burgemeester J. M. A. Mulder de raadsleden dinsdagavond tot spoed. Zonder deze vergadering op de achtergrond zou een voorbe spreking zeker langer hebben geduurd. Blijkens de grote schalen Friese kruidkoek waarmee stadsbode Meinema jongleerde, was er op een flinke belangstelling van het publiek gerekend. Geen wonder, een levenskwestie voor Bolsward was aan de orde, het rapport over het „praatplan” inzake de gemeentelijke herindeling. De publieke belangstelling stond echter op een laag pitje. Naast één persman achter de schrijftafel was er slechts één jongeman die belangstellend was naar het wel en wee. En dit ondanks het feit, dat ons blad het rapport in de vorm van een hoofdartikel had gepubliceerd. Vanaf maandag beschikbaar: Karne- melksepap in flessen. bta ek

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1