Rol bemiddelaar van voor Roemenië de week De foto van '111 HabeSliiw 1 Mevrouw Meir spreekt ontmoeting met Russen tegen 11 Fa. Et tenia opende nieuwe zaak Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND lil i Hwat hat F És J VRIJDAG 4 JUNI 1971 110e JAARGANG No. 38 De oplossing? Ruimtevaart Oost-west Zoetigheid {Staking Duimschroeven Ontspanning Lapland as Piraten Advertentieprijs: 18 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Aanmaakturf zonder bon. F. Oord. Bé- stel nu om teleurstelling te voorkomen. 13e groot zangersfeest op pinkstermaan dag te Workum. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Abonnementsprijs f 4.95 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Benoemd tot hoofd der Chr. School te Harkema Opeinde, de heer J. de Boer te Pingjum. Te koop: 2 jonge honden van mijn vast staande mollen hond f 10 per stuk, één ruit met glas en kozijn en gevonden 3 sleutels. Klaas v. d. Veen, Parrega. Pijnloze massage bevordert de Volks gezondheid. Stijve en pijnlijke ledema ten worden door massage met veel suc ces behandeld. J. de Goede, Boterstraat 2, Bolsward. 4e week mei 1946 In Engeland waar het staken een soort nationale hobby is hebben ruim vijf tienduizend arbeiders in de Britse staal industrie het werk neergelegd met het doel loonsverhoging af te dwingen. De stakers, die worden gesteund door Vrijdagmiddag j.l om 5 uur opende aan de Dijkstraat te Bolsward fa. Ettema haar tweede zaak. Het pand, waar voor- Selsfortsjinne lean hat niear glans hwat jo fine yn deademans büse. IHtg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De resultaten van voorgestelde wijzigin gen waren verrassend: de gewonnen ho ning bleek van betere kwaliteit en de produktie steeg tot het drie- vier voud. Reeds in *t eerste stadium van deze ver betering werd de suiker voor gezinsver- bruik door honing vervangen. Bolswards Nieuwsblad Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbrüseradeel, Met geblokkeerd geld kan men inschrij ven op 2 pet. grootboek. NV Kingma’s Bank. Wolle jo in Hitler-Iok, in snor a la Stalin. Gean dan nei R. Wiersma ta, dy docht it jo grif nei ’t sin. De Dyk 11 Boalsert. Ook tydens do kerkdienst, waarin u van het Pinksterwonder hoorde, ook tijdens de magnifieke fietstocht langs de 11 Friese steden, ook tijdens het nog steeds stromen van de gloeiende lava uit de Etna, ook tydens uw zonnen aan het strand in uw lang weekend, ging onverbiddeliyk ’t wereldgebeuren door. Politieke „tiid haldt gjin skoft”. In een wirwar van berichten over 25 doden in ’t Nederlandse Pinksterverkeer, over een ernstige treinramp bij Duivendrecht, over het zich moeizaam vootslepen van de kabinetsformatie, over de kansen van Ajax bleef het wereldnieuws in het weekend echter wat in de schaduw en het is niet eenvoudig nu exact aan te geven, wat er sedert vorige week nu precies veranderde of welke ontwik kelingen zich voltrekken. De meeste aandacht trokken de kans op vermindering van strijdkrachten in Europa, de Roemeense missie naar China, het bezoek van mevrouw Meir („de enige man in Israël”) aan Lapland en de Russisch-Egyptische betrekkingen. De zetelverdeling in de Prov. Staten is thans als volgt: CHU 9, Part. v. Ook de piratenzenders waren weer in het nieuws. Maar nu doet zich ineens een vreemd geval voor. Niet alleen Nederland, maar acht an dere Europese landen die het verdrag van Straatsburg tot wering van pira tenzenders op zee of in vliegtuigen heb ben ondertekend, blijken dit verdrag nog te moeten ratificeren. heen de Spar was gevestigd, is omge toverd in een eldorado voor schilder en behangwerk en als specialiteit han denarbeid artikelen en houtwaren. Vooral op het gebied van handenarbeid is dit beslist een aanwinst voor Bols ward, daar er praktisch geen nee te koop Is er dus in Europa wellicht enige ont spanning op til, ook buiten dit wereld deel zijn er tekenen die er op wijzen, dat men de boog niet altijd gespannen kan houden. Aan het hoofd van honderdduizend jui chende Chinezen heeft de Chinese pre mier Tsjoe en-Lai, de Roemeense pre sident en partijleider, Niclae Ceausescu, verwelkomd in de Chinese hoofdstad Peking. Ceausescu werd vergezeld door zijn mi nister van buitenlandse zaken Ion Maurer. De Roemenen bezoeken China op uitnodiging van de Chinese regering. Op een geheel ander front zou ook con tact geweest zijn, met onverwachte part ners en op een gehèel ongewone plaats. In Israël deden geruchten de ronde, dat mevrouw Meir tijdens een verblijf in Lapland een onderhoud had gehad met de Russische president, Podgomy. Mevrouw Meir, de Israëlische premier, heeft ontkend, dat ze tijdens haar be zoek aan Fins Lapland, overleg zou heb ben gepleegd met Russische overheids functionarissen. Loos alarm dus, maar alleen al het feit, dat het bericht voor velen aanvankelijk voor ernst werd genomen wees reeds in een bepaalde richting. Ruimtevaartnieuws is ook al ingrediënt van het wekelijks menu. Welnu dan: Drie ruimtevaartuigen twee Russi sche en een Amerikaans zijn op weg naar Mars, waar zij over een half jaar zullen aankomen. De lancering van de Amerikaanse Mariner-9 vond zondag avond plaats, nadat men zaterdag we gens technische moeilijkheden tot uitstel had besloten. De Amerikanen hopen dat de Mariner minstens een jaar om Mars zal blijven draaien. Negentig procent van de oppervlakte zal dan in kaart kunnen worden gebracht. Verder hopen de geleerden via de Mariner een geschik te plaats te vinden, waar in 1976 een .Viking’-ruimtevaartuig zal kunnen lan den. Amerikaanse deskundigen hebben de veronderstelling geopperd dat de bei de Russische sondes een zachte landing zullen uitvoeren of een karretje op Mars zullen afzetten. Het bezoek van de Roemeense presi dent en partijleider, Ceausescu, aan Chi na is een treffend voorbeeld van de ge wiekste manier waarop Roemenië „on der de rook” van Moskou zijn onafhan kelijkheid weet te bewaren. Dat de leiders in de Sowjet-Unie dit bezoek met lede ogen bekijken staat vast. Zij vinden het allesbehalve pret tig, dat de eigenzinnige Roemeense president toenadering zoekt tot China, nota bene de grootste rivaal van Mos kou in het communistische kamp. En het hindert hen vooral, omdat Ceauses cu zich wel eens zou kunnen ontpoppen als de verbindingsman tussen China en de Verenigde Staten. De Sowjet-Unie maakt zich waarschijn lijk niet ten onrechte zorgen, want juist Roemenië is uitermate geschikt om te bemiddelen tussen Peking en Washing ton. Het staat immers met beide op goede voet. hun bonden, eisen een loonsverhoging van 35 procent. Het is voor het eerst in 45 jaar, dat de bond van arbeiders in de staalindustrie een oproep tot sta ken heeft laten uitgaan. In slechts twee fabrieken gaven de ar beiders geen gehoor aan deze oproep. De vakbond heeft geweigerd de staking af te gelasten ondanks een belofte van de Britse staalmaatschappij, die per week twee miljoen pond (ruim zeven tien miljoen gulden) verliest, om voor 14 juni een nieuw loonvoorstel op ta fel te brengen. De staking, die waarschynlijk nog zal worden uitgebreid, zal zeer nadelige ge volgen hebben voor de Britse economie. is. Het is een prachtig idee geweest van de fa. Ettema om dit pand te be trekken en om ook met handenarbeid artikelen te beginnen daar dit ur veel meer in komt juist nu de mensen meer vrije tijd hebben en de creativiteit een prachtige tijdsbesteding is en tevens de In alle ernst eindigen we deze week met een zoet bericht. De hulp aan de ontwikkelingslanden kan tal van vormen aannemen en slaan op alle takken van de produktie door de mens. Zo werd in Senegal de by, symbool van de arbeid, het embleem van de Is- raëlisch-Senegalese samenwerking. Voor enkele jaren nog was honing voor de Senegalese landbouwer een bykomstig produkt, dat werd gewonnen volgens ’n eeuwenoude traditie. Door de rijkdom van zyn flora en de lange duur van zijn bloeiperiode bezit Senegal ideale voorwaarden voor de in tensieve en gecommercialiseerde cul tuur van de honing. In 1963 ging een Israëlische imker, Yossef Linder, ter plaatse de voorwaar den van een mogelijke bijenteelt bestu deren. Friesland op zijn mooist. De velden ge kleurd met bloemenpracht, maar ook de stad heeft zijn oase, zijn „groene long”. Het Juliana Park, tot in de puntjes onderhouden, waar geen sprietje ave rechts staat, ligt te zonnen. Bloemen- kelken vouwen zich open. De border pronkt. Vogels tjilpen. De bomen, reeds in volle bladertooi bieden schaduw. De vogels in de volière zyn het bekijken waard. Eenden worden graag gevoerd, dikke goudvissen kleuren het water van de vijver. De zwaan broedt ongestoord verder. Een lustoord dit park, de trots van Bolsward, waaraan terecht jaarlijks duizenden guldens worden besteed. En te midden van dit alles een trots thea ter, modem van opzet en stijl. Overge bleven van de op grootse wijze gevier de stadsfeesten in 1955. Genieten dage lijks drommen mensen in het park van de loverpracht en de zachte weerspie gelingen in het water, wanneer er en kele malen per week een /uitvoering wordt gegeven, wanneer de skotsers dan sen, de schutters spelen, wanneer er sa menzang is of een openluchtfilm wordt gedraaid, wanneer er een massale volksdansavond wordt gehouden of be kende artiesten optreden, dan zijn het geen honderden, maar duizenden die er vertier en vermaak zoeken. Zo hebben park en koepel een funktie, zijn het levende elementen in de samenleving, onmisbaar voor een Bolsward, dat jong en vindingrijk is en een plaats moet hebben om zich te recreëren. Vergeet het maar. Het park is een ver geten oord, ondanks alle aandrang. Soms geen kip, soms een renteniertje of moeder met kind. En de koepel ligt er stoffig bij. Voor een kapitaal staat on gebruikt. Om hierop te attenderen, maak te de heer Ph. Bangma deze fraaie op name. Niets zou ons liever zijn, dan een discussie in ons blad, hoe het wél moet. Met het Park, met de koepel. Het al les ongebruikt laten, kan toch niet de In de eerste plaats dus de verminde ring van de legermachten van Oost en West, die sinds de Tweede Wereldoor log in Europa tegenover elkaar staan. Met dat doel voor ogen arriveren woens dag vijftien ministers van Buitenlandse Zaken in Lissabon, waar gisteren de tweedaagse politieke NATO-raad be gon. Hoewel enkele maanden geleden de vooruitzichten voor ontspanning in Eu ropa nog zo somber leken dat van nieu we stappen van NATO-zijde nauweiyks sprake kon zijn heeft de rede, die Sóv- jet-partijsecretaris Breznjev onlangs in Tiflis hield, in alle NATO-hoofdsteden grote indruk gemaakt. In NATO-kringen in Brussel werd zelfs serieus rekening gehouden met de mo gelijkheid van een positief NATO-ant- woord op het voorstel van Breznjev, die voor het eerst heeft laten blijken dat de Sovjet-Unie wil praten over even wichtige wederzijdse troepenverminde ring, aan beide zijden van het Ijzeren Gordijn. De Amerikaanse minister P. Rogers verklaarde evenwel te betwij felen dat de NATO-ministers een „spe cifiek antwoord” kunnen opstellen aan Moskou. PvdA 18, ARP 12, d. Vrijheid 2, Com munisten 6, RK Volkspartij 3, totaal 50. Tot dusverre hebben alleen België, West-Duitsland, Frankrijk, Engeland, Ierland en Zweden het in 1965 opgestel de verdrag geratificeerd. De andere on dertekenaars: Cyprus, Griekenland, Noorwegen, Italië, Luxemburg, Neder land, Turkije, Zwitserland en Portugal, moeten dat nog doen, zo blijkt uit een bekendmaking van het ministerie~van Buitenlandse Zaken. Omdat Spanje het verdrag niet heeft ondertekend, bestaat de theoretische mo gelijkheid dat Radio Nordsee naar Spaanse kustwateren zal uitwyken. Deze Zwitserse etherpiraat hoeft be langrijk minder dan radio Veronica op specifiek Nederlandse adverteerders te steunen. nodige geestelijke ontspanning geeft. De heer Theo EttemWwoont nu aan de Dijkstraat terwijl de heer Daan Ette ma op de Kleine Dijlakker blijft wo nen. Deze schitterende overzichtelijke win kel is beslist een prachtige aanwinst voor Bolsward en wijde omgeving. Wij wensen de firma Ettema veel succes. Het bliksembezoek, dat president Pod- gomy van de Sovjet-Unie aan Egypte bracht en dat resulteerde in een vriend- schaps- en samenwerkingsverdrag met president Sadat, komt er na aftrek van de wederzijdse omhelzingen en verdere plichtplegingen op neer, dat Egypte de duimschroeven zijn aangedraaid. Het was in wezen, bij alle ongerust heid in het Kremlin over het in gevaar komen van de strategische belangen van de Sovjet-Unie in Egypte, de verwoor ding van een waarschuwing aan Sadat, dat het Kremlin niet van plan is de Ver. Staten op de politieke markt in Egyp- toe te laten. Met de .vriendeiyke’ drei ging op de achtergrond, dat aan ’t op de been houden en uitrusten van het Egyp tische leger en verdere financiële, eco nomische en technische bystand ook grenzen verbonden zijn. Het is daarbij veelzeggend, dat het slechts een verdrag van „vriendschap en samenwerking” en niet een verdrag van „vriendschap en samenvechten” geworden is. Want daartoe zijn de Rus sen, evenmin trouwens als in 1956 en in 1967, ook maar in de verste verte bereid. Wanneer Sadat erop gespeculeerd heeft dat de Russen in dit opzicht, bevreesd voor een verder uit de hand lopen van hun invloed in Egypte, met die toezeg ging voor de dag zouden komen, dan heeft hij een misrekening gemaakt. De storm van verontwaardiging, die is opgestoken nadat een commissie in het Lagerhuis zich openlijk had uitgespro ken voor een verplichte geboortebeper king. Er zijn op het ogenblik 55 mil joen Britten en als het zo doorgaat, zijn er rond de eeuwwisseling een 68 miljoen. Dat is veel te veel, zegt de commissie, om iedereen een redelijk goed bestaan te kunnen garanderen. Dus moet het aantal geboorten omlaag. Een Engels gezin heeft nu gemiddeld 2,7 kind en dat moet 2,2 worden. Maar hoe bereik je dat? Engeland zit er raar mee in zijn maag. Vreemd, dat stakend Engeland hier niet aan een simpele oplossing denkt: ge woon staken! v

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1