In India voltrekt zich drama een wereldformaat van De foto de week van GaheSkroar En Steenkamp informeerde voort.... Ruimtevaartsucces voor de Russen Vrede in Midden-Oosten ïn gevaar Luns verweerde zich met succes i Martinikerk Fotoboek Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Orgelconcert door Feike Asma in de C Hw«t hat 110e JAARGANG No. 43 VRIJDAG 11 JUNI 1971 Wymbritseradeel. Generaal Moczar weer naast Gierek Reportage Japan heeft aardolie nodig Australië nu industrieel land Onrust Verzachting Ruimtevaart Staats bezoek üs hjoed to sizzen t Tofolle Ijocht makket de ftlen blyn. Kernproblemen Vredeskansen Luns in opspraak Juan Peron Op gang Forse trap Het moet een forse trap op de zere te- Advertentieprijs: 18 ct. per mm Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 4.95 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Ongeregeldheden Pototie-reservisten zijn in dienst geroe pen in Barasat, ongeveer 25 km ten noor den van Calcutta, omdat daar ongere geldheden dreigden uit te breken. De maatregel werd getroffen nadat ’t tot vechtpartijen was gekomen tussen inwoners van Barasat en groepen vluch telingen uit O.-Pakistan. Barasat heeft ongev. 90.000 inwoners, maar de plaats is nu overbevolkt, na de aankomst van zeker 200.000 vluchtelingen. Groepen vluchtelingen hebben zich onderdak ver schaft in scholen, openbare gebouwen en zelfs in woningen en moskeeën in Barasat. De politie-reservisten dwongen onder be dreiging met wapengeweld vluchtelingen de moskeeën en privéwoningen waarin zij waren binnengedrongen weer te ont ruimen. In de scholen en openbare ge bouwen waarin vluchtelingen onderdak hadden gevonden kwam de politie niet tussenbeiden. De stroom vluchtelingen uit Oost-Pa- kistan houdt echter aan en daardoor wordt de toestand in de vluchtelingen kampen zienderogen slechter. Majoor S. K. Deb, de leider van één van de kam pen aan de rand van Calcutta, toonde zich zeer bezorgd. „De mensen worden ongeduldig,” zei hij. „Er broeit wat.” In verband met vernieuwing van de brug Hollanderzet zal de Workumertrekvaart 10 en 11 juni 1921 gestremd zijn voor de scheepvaart. Vergadering op 8 juni. Doel oprichting ener plattelands leeszaal. De correspon denten W. Keestra, H. J. de Visser. Het belang van een leeszaal werd uit eengezet door dr. L. Hertzberger en A. de Vries, beiden van Sneek. De verga dering werd bezocht door 39 personen. Hiervan gaven zich er direct 38 op als lid, Na de hooioogst zal de toestand wegens de dan dreigende grote werkloosheid in Friesland kritiek worden. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) 2e week juni 1921 Een minder goede beurt maakte Rus land inzake het zich indringen in de problemen in het midden-oosten. Vooral in politieke kringen in Israël is de laat ste tijd ernstige onrust ontstaan over de werkelijke betekenis van het onlangs door Egypte en Rusland ondertekende verdrag voor „vriendschap en samen werking”. De Israëlische leiders, die het verdrag eerst geen al te grote betekenis toeken den, zien nu in de overeenkomst een ernstige belemmering voor de toch al niet rooskleurige vredeskansen in het Midden-Oosten. De militaire consequenties van het Rus- sische-Egyptisch verdrag zijn afgelopen zondag al door de keskundigen in het Israëlsche kabinet, minister van Defen sie Mosje Dayan en de chef van inlich tingendienst generaal Aharon Yarvin nader bekeken. Ondanks de waarschu wing van de beide militairen, dat het verdrag de toch al niet rooskleurige si tuatie in het Midden-Oosten verder ver slechtert, waren de meeste Israëlische leiders aanvankelijk niet bereid te ge loven dat het verdrag de militaire en politieke verhouding in het Midden-Oos- ten aanzienlijk heeft gewijzigd. Na verder toelichting zijn echter ook de ze leiders tot het inzicht gekomen dat de Egyptische president Sadat een ver zachting van het Egyptische standpunt - niet zou kunnen verwezenlijken als de Russen dat niet toestaan. De recente in spanningen van Cairo en Moskou om het Suezkanaal heropend te krijgen - iets waaraan in eerste instantie Rus land en Egypte en in mindere mate de olielanden geïnteresseerd zijn - wijst al in de richting van een verhoogde Rus sische druk op Israël. In verklaringen in Cairo en Moskou wordt in bedekte termen gezinspeeld op de mogelijkheid van een Egyptisch-Russische oorlog te gen Israël, als dit land inzake de her opening van het kanaal geen concessies doet. Maar ondanks het in Israël toegenomen geloof dat het verdrag tussen Cairo en Moskou de vredeskansen in het Midden oosten heeft doen afnemen, is men in Tel-Aviv van mening dat het Ameri kaanse vredesinitiatief nog niet moet worden opgegeven. Argentijnen sneller te doen kloppen, of schoon hij al sinds 1955 als balling in ’t buitenland verblijft. Berichten over zijn terugkeer naar Ar gentinië doen al geruime tijd de ronde. Zij hebben bijvoorbaat in ’t Zuidameri- kaanse land geleid tot juichkreten, maar ook tot kreten van ontsteltenis. Want te genover de vele Argentijnen die in hem de grote sociale hervormer zien, staan tienduizenden anderen die hem verfoeien om zijn dictatoriale neigingen en nog al tijd niet vergeten zijn hoe Peron alle tegenstand tegen zijn regime hardhandig onderdrukte. De Poolse generaal Moczar, van wie on langs was verondersteld dat hij in on genade zou zijn gevallen is weer in het openbaar verschenen, naast partijleider Edward Gierek. Generaal Mieczyslaw Moczar was al bij na zeven weken niet in het openbaar schenen. Volgens onbevestigde berich ten zou de generaal begin vorige maand als gevolg van een hartkwaal ernstig ziek zijn geworden. Tegelijk waren er speculaties dat hij in ongenade gevallen was. Moczar is minister van binnenland se zaken geweest. Recente prijsverhogingen van de grote olie-producerende landen hebben geleid tot overleg tussen Japan en Australië over mogelijke export van Australische olie. Japan - dat voor zijn energiebe hoefte vrijwel geheel afhankelijk is van buitenlandse bronnen - overweegt onder meer om zijn financiële deelname in Au stralische olie-exploratieprojecten op te voeren. Binnenkort zal de Japanse mi nister van binnenlandse handel en indus- strie Canberra bezoeken; de mogelijkhe den voor het sluiten van een aardolie- contract zullen ongetwijfeld het hoofdon derwerp van de besprekingen vormen. Op het ogenblik voorziet Australië al voor omstreeks 50 procent in zijn eigen aardoliebehoefte, terwijl dit percentage volgens de verwachtingen in twee jaar tot zeker 70 zal stijgen. informatie die begin deze week op dood spoor leek te zijn gekomen, „Het ruisen van het ranke riet” op de vóórgrond kunt u beluisteren als u wan delt langs het Oordje, Landbuurt, Wor- kumertrekweg en door het tunneltje duikt, dat hier in het verlengde is aangelegd onder de rijksweg 43. U komt dan op de trekweg die voert naar Tjerk- werd, waarbij u dan de „eerste en twee de tille” passeert, oftewel Hollanderzet en brug naar lemswoude. Beide malen kunt u bij zo’n „tille” rechtsaf slaan en dus uw wandelommetje zo lang maken als u zelf wilt, desnoods kunt u geheel bij Tjerkwefd om gaan. Hoe dan ook, reeds direct aan uw linkerhand ziet u de boerderij De Tijdgeest. De naam is vroeger gegeven aan een hier gevestigd ste gehad, dat hij zo ongeveer een kom- plete encyclopedie heeft samengesteld over de aktuele economische en sociale problemen, waarmee wij in Nederland nu te maken hebben. Dat hij de vijf be langrijkste partijen al ogenblikkelijk bij elkaar heeft willen brengen rond een be leid, dat de problemen te lijf gaat, mag misschien op dit moment een te optimis tische poging zijn geweest; het voordeel is in elk geval dat naast de problemen nu ook de diverse standpunten over zichtelijk zijn gerangschikt. Daarvan kan een formateur altijd plezier hebben. Op de valreep van zijn 19-jarige loop baan als minister van Buitenlandse Za ken heeft mr. J. M. A. H. Luns een ge vecht op punten gewonnen met een aan tal politieke tegenstanders in de Tweede Kamer. De voorzitter van de vaste commissie voor Buitenlandse Zaken, het socialis tische Kamerlid mr. Max van der Stoel (vroeger zelf korte tijd staatssecretaris van Buitenlandse Zaken) heeft mr. Luns toegegeven, dat hem door het „Angola- comité” woorden in de mond zijn gelegd, die hij nimmer heeft gesproken. Mr. Luns had de commissie-voorzitter op 27 mei een brief gestuurd over „de volstrekt tendentieuze inhoud van een pamflet van het Angola-comité, volgens heitwelke ik in de besloten zitting van de commissies van Buitenlandse Zaken en van CRM over de subsidie-intrekking aan het dekolonisatiecongres op 4 maart industrietje, maar die heeft de ageest des tijds niet kunnen weerstaan en toen is de naam overgegaan op de boerderij. Be zoekers moeten, willen zij geen lange omweg maken steeds worden overgezet. Historische waarde heeft de boerderij verder niet, maar de machtige bemante ling geeft in de boomarme omgeving van Bolsward toch een aardig cachet aan het landschap. Meer dan bij de wan delaars, die slechts vrij zelden deze rou te nemen, is de boerderij bekend bij de zeilers en watersporters, die dit plekje steeds passeren op hun weg naar Wor- kum. De foto werd gemaakt door ds heert T. Siemonsma. jj. gezegd zou hebben: „En dan te be denken, dat Portugal zijn bloed vergiet voor onze vrijheid”. De minister ontkende in de brief deze woorden te hebben gezegd. „Het gaat om een verzinsel, dat door een der com missieleden aan een buitenstaander moet zijn doorgegeven: een bedenkelijk op treden. De besloten vergaderingen van de vaste commissie zijn strikt vertrou welijk. In Haagse politieke kringen bestaat 't sterke vermoeden dat een bepaald com missielid van de PvdA de bewuste woor den verzonnen heeft om - in nauwe sa menwerking met het „Angola-comité” - te proberen minister Luns en diens be noeming tot NATO-secretaris-generaal op de NATO-raadszitting in een kwaad daglicht te stellen. Tenslotte nog wat economisch nieuws. Volgens de Australische minister van Handel en Industrie, de heer J. D. An thony kan Australië zich nu een indus trieel land noemen. Hij baseerde deze uitspraak op het feit dat in de afgelopen vijf jaar de fabricage van gereed pro- dukt met meer dan 25 procent was ge stegen, terwijl de uitvoer ervan verdub belde. Verwacht wordt dat in 1971 fa- brieksprodukten en ingeblikte levens middelen tezamen ongeveer 40 procent van de totale uitvoerwaarde van Austra lische produkten zullen opleveren. Russische bezitters van een televisie toestel kregen beelreportages uit de Sal- joet op hun scherm. Zij zagen de com mandant van de Sojoez-11, Georgy Do- browolsky, aan het werk. Hij zat aan een tafel te schrijven in het logboek. De twee andere kosmonauten, Wolkof en Patsajef, zaten ook aan de tafel. Om ’t drietal heen waren vele instrumenten en apparaten gegroepeerd. Dobrowolsky meldde dat alles aan boord naar wens ging. Na dit triest preludium, dat het gevoel geeft, dat de mens in bepaalde situaties vrijwel machteloos staat een geheel an dere zaak. Het succes van de Russen, die op hun scherm dagenlijks kunnen volgen hoe hun ruimtestation Sojoez-11 om de aarde draait. Het schip bestaat uit verscheidene aan elkaar bevestigde cilinders van verschillende dikte en het geheel heeft iets weg van een uitgescho ven telescoop. De Saljoet, vier ruimten bevat, weegt zelf 18 ton. Voor de pro- duktie van elektrische energie zorgen twee stel, als vliegtuigvleugels beves tigde, panelen vol zonnecellen. Het staatsbezoek van koningin Juliana en prins Bernhard aan Luxemburg gaat dit jaar toch door. Het is vastgesteld op 7 en 8 juli. Het staatsbezoek moest eer der tweemaal worden uitgesteld: in mei vorig jaar wegens het overlijden van prins Felix, de man van de vorige Lux emburgse monarch, groothertogin Char lotte en in mei van dit jaar wegens het overlijden van prinses Armgard, de moe der van Prins Bernhard. Prinses Bea trix en prins Claus zullen het bezoek niet meemaken. Voor dit jaar staan nog meer bezoeken op het programma. In oktober komt de Japanse keizer Hirohito voor een parti culier bezoek. In diezelfde maand gaan Koningin en Prins voor een staatsbezoek naar We^t-Duitsland. Eind augustus of begin september gaan Koningin en Prins voor een staatsbezoek naar Indonesië. Vissers wormpoeders verdrijven de wor men zeker en snel. Wat wormen veroor zaken (en bijna elkeen heeft wormen) wordt niet aan gedacht. Prijs 60 cent per doosje. Een tweetal zaken drong in de afgelopen week dag aan dag door tot de frontpagina’s, de ramp die zich bezig is in India te voltrekken en het ruimtevaartsucces van de Russen. Eerst India dus. De wereld begint langzaam doordrongen te raken van de omvang van de ramp, welke de ruim vjjf miljoen Oost-Pakistaanse vluchtelingen hi India bezig is te treffen, in de vorm van epidemieën en hongers nood. De hulpverlening komt langzaam op gang. De Pakistani wor de niet alleen bedreigd door de cholera, die thans al dood en ver derf zaait, maar ook door die andere vervuilingsziekte, tyfus, die onder erbarmelyke omstandigheden opeengepropte ondervoede men senmassa’s gretig voedsel vindt. Heden opening van het Bloemenmaga zijn „Semperflorens”, Dijkstraat B13, firma Van der Zee en Van der Weide. nen van DS ’70 en WD zijn geweest. Zij hebben juist de afgelopen weken als maar gepleit voor afzwakking van de belastingdruk. Dat de informateur nu toch met voorstellen is gekomen om die druk te verzwaren leek begin deze week voor hen onoverkomelijk. De beide groe peringen veronderstellen, dat een belas- tingverzwaring de inflatie alleen maar kan aanwakkeren. Een inflatie, die zij met alle middelen vanuit een nieuw re geringsbeleid wensen te bestrijden. De plannen van prof. Steenkamp zijn vorige week vrijdag ingediend bij de 5 fractievoorzitters. Zaterdag vergaderden de diverse fracties. De christelijke par tijen lieten weten, dat zij helemaal niet zo somber waren. De heer Veringa, frac tievoorzitter Van de KVP: „Ik ben wel hoopvol”. Maar de fractie van DS ’70 vertelde, dat zij de verlangens van prof. Steenkamp onaanvaardbaar vond. Men betwijfelde zelfs of daarover verder nog gesproken moest worden. Dit leidde tot een nader voorstel, waarbij water in de wijn werd gedaan. Ds. J. op ’t Holt 25 jaar Geref. pre dikant. De heer K. H. de Vries heeft zijn ma nufacturenzaak overgedragen aan zijn zoon M. de Vries. De een kwam daarna weer op gang. Of ’t ge hele werk van prof. Steenkamp daarmee ook tevergeefs is geweest, blijft dan nog altijd een open vraag. Prof. Steenkamp heeft tot nu toe in elk geval de verdien- In den vreemde zijn er veel oud- Bolswarders, die hun stadje een warm hart toedragen. Bij de landen vanwaaruit bestellingen binnenkwa men heeft zich nu ook Luxemburg gevoegd. In de villa van de Argentijnse oud-pre- sident Juan Peron in de Spaanse hoofd stad Madrid is een „peronistische top conferentie” gehouden. Bij dat overleg met Peron waren Argen tijnse politici en vakbondsleiders betrok ken. Onderwerp van gesprek was de eventuele terugkeer van Peron naar Ar gentinië. De oud-president werd in 1955 door een militaire staatsgreep ten val gebracht. De naam van Juan Domingo Peron, de 76-jarige oud-president van Argentinië is nog altijd in staat de harten van vele Ged. Staten hebben het voornemen de Bolswarderbrug over de Harlinger- vaart op te ruimen. Bezwaren kunnen voor 16 juni worden ingebracht. Het tweede orgelconcert in de serie zo- meravondconcerten die onder auspiciën van de Stichting Orgelcentrum in de Martinikerk te Bolsward wordt georga niseerd zal plaats vinden op dinsdag 15 juni en worden gegeven door de orga nist Felke Asma. Het programma dat zal worden uitge voerd vermeldt: Adagio in Es en Praelu- dium en Fuga in C, J. S. Bach; Largo, A. Vivaldi; Fanfare, A. Soler; Gavotte, G. Martini; Sonate no. 5 in c, A. Guil- mant. Voorts koraalbewerking Ps. 43, Feike Asma; Meditatie Gez. 179 en Postludiium Ps. 68, Jan Zwart. Aanvang 20 uur. Het kernprobleem waarop het begin de ze week leek te struikelen was de om vang de komende staatsuitgaven. Prof. Steenkamp heeft voorgesteld de uitga ven te verhogen met het bedrag, dat ex tra beschikbaar komt door het toenemen van de inflatie. Inflatie betekent Immers hogere lonen. Hogere lonen betekenen procentueel hogere belastingen, omdat naarmate de lonen hoger worden het percentage loon- en inkomstenbelasting, dat daarover wordt geheven, stijgt. De stijging van de inkomsten van het rijk, die hiervan het gevolg is, had DS ’70 - en waarschijnlijk ook wel de VVD - juist willen gebruiken voor een verlaging van de tarieven van de loon- en inkomsten belasting. De christelijke partijen voelen daarvoor echter niets. Integendeel. Uit de eind vorige week bekend geworden onderdelen van het voorstel Steenkamp blijkt, dat men in deze kringen eigenlijk vindt, dat de toename van de inkomsten uit de loonbelasting nog niet eens vol doende is om de noodzakelijke overheids uitgaven te dekken. Prof. Steenkamp heeft het idee geopperd om zeifs de vennootschapsbelasting, de vermogens belasting, de successierechten en moge lijk de BTW te verhogen. Bolswards Nieuwsblad De kogel was nog niet helemaal door de kerk, maaa- het zag er be gin deze week toch wel uiterst somber uit voor de ïnformatiepo- ging van prof. Piet Steenkamp. Het leek alsof het gemis aaai prak tische politieke ervaring de Tilburgse hoogleraar toch parten zou gaan spelen. Begin deze week lieten DS ’70 en de VVD althans weten, dat zij er helemaal niets voor voelden om in te gaan op de voorstellen van de informateur, maar een nader voorstel bracht de vastgelopen informatiemachine weer op gang. Voorstellen, die al betrekking hadden op het beleid, dat een komende regering moet gaan vormen. Als in de loop van deze week duidelijk is geworden, dat de breuk tussen de vqf kandidaten voor een nieuwe regerings samenwerking (de drie christelijke partijen en DS ’70 met de VVD) definitief is kan men zich afvragen of inderdaad de informateur zich al niet te veel heeft bezig gehouden met de problemen, die ei genlijk een formateur moet oplossen. In zijn enthousiasme voor de goede zaak kan prof. Steenkamp te ver zijn gegaan, door nu al te veel te willen laten vastleggen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1